Griffith: puur natuur Nobelprijs voor Vf^vredesmacht Braziliaanse kaper gedood Lot van vernieuwing in Sovjetunie op het spel Succesvolle lancering ruimteveer Discovery vandaag DREIGENDE CRISIS IN COALITIE Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! RADSON Plastic Overmoed Woningnood Smeerpijp Politiek SEOUL 1988 Perioden met zon 301e jaargang no. 301 Vrijdag 30 september 1988 Amerika terug in de ruimte Verdeeldheid ALTERNATIEVE EN PARA- VI GENEESKUNDIGE DAG V DEN HAAG (GPD) - De VVD-Tweede Kamerfractie heeft van haar coalitiepartner het CDA vijf dagen respijt gekregen om de interne ruzies over de hervorming van de gezondheidszorg - in het kader van het plan Dekker - bij te leggen. VANDAAG SPOEDBERAAD PARTIJTOP Nederlaag Sovjetunie Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste. konventionele CV-ketel. De ER Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92,7% (o.w.). Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel. Vraag dokumentatie bij: Goas Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100 12420 Alleenvertegenwoordiging voor Z W Ned. Levering uitsluitend via de installateur spaart u energie PZC Plastic vervuilt de oceanen: de stormvogels hebben er hun buik van vol. PAGINA 3 Is 'Frau Antje aus Holland' nog wel een aanbeveling? PAGINA 4 De grotere veiligheid van de auto leidt tot overmoed bij de bestuurder. PAGINA 5 De woningnood onder alleen staanden in Zeeland is hoog. PAGINA 9 De Westerscheldegemeenten overwegen stappen tegen de mogelijke in gebruikname van de Belgische smeerpijp. PAGINA 11 Florence Griffith viert een feestje met haar man Al Joyner na haar overwinning op de 200 meter. SEOUL - Met een fan tastisch wereldrecord op de 200 meter heeft de Amerikaanse atlete Flo rence Griffith donder dag weer enige deining doen ontstaan in de poel vol geruchten over do- pinggebruik. 'Fast Flo', die zich sinds enkele maanden ook al 's we reld snelste op de 100 meter mag noemen wimpelde alle ver dachtmakingen na het behalen van haar twee de gouden medaille weg. „Puur natuur", verweerde ze zich vlak na haar gouden race. Toch staat Seoul nog steeds bol van de ge ruchten over doping ge bruik. De Belgische do- pingbestrijder Jacques Rogge stelt vast dat er zo ongeveer achter elke boom in de Koreaanse hoofdstad een gedro geerde atleet zit. De Ne derlanders zijn ook ver dacht en Florence Grif fith drinkt al evenmin zuivere koffie, zo verze kert hij. Gisteren kwam ook het bericht naar bui ten dat twee leden van de Engelse Olympische ploeg op het gebruik van doping zijn betrapt. Na men werden niet bekend gemaakt. De tweede bronzen Olympische medaille van Arnold Vanderlijde glimt veel minder dan de eerste. Donderdag ver loor de Europese kam pioen in de halve finales van het bokstoernooi. Scheidsrechter Abdul Hani uit Irak stopte het gevecht, na drie knock downs, in tweede mi nuut van de tweede ron de. Vanderlijde was niet bestand tegen de Ameri kaanse geweldbokser Ray Mercer. Bettine Vriesekoop heeft niet kunnen vol doen aan de hoge ver wachtingen. Ze werd uit geschakeld in de aan loop naar de halve fina les. Steffi Graf en Ga- briële Sabattini spelen de finale van het tennis toernooi. (Olympisch nieuws op pagina 19, 20, 21 en 25) Vanmorgen nog een enkel buitje, later op de dag perioden met zon en droog. Matige wind uit noordwestelijke rich tingen. Middagtemperatuur om streeks 14 graden. DEN HAAG (ANP) - De Sovjetunie gaat een paar spannende dagen tege moet. Vandaag komt het Centraal Co mité in spoedberaad bijeen om over ingrijpende hervormingen in het poli tieke bestel te praten. Voor morgen, zaterdag, staat een buitengewone ver gadering van de Opperste Sovjet, het Sovjetparlement, op het programma. Het ziet er naar uit dat deze twee bij eenkomsten beslissend worden voor het lot van de „perestrojka", het her vormingsprogramma waarmee Sov jetleider Michail Gorbatsjov zijn land in beweging probeert te krijgen. Wat er precies op het programma staat, is niet bekend. Wel is duidelijk dat Gorbatsjov het Centraal Comité en de Opperste Sovjet bijeen heeft ge roepen omdat hij haast wil zetten ach ter de „perestrojka". Op de bijzondere partij conferentie in juni kreeg Gor batsjov het groene licht voor een reeks ingrijpende hervormingen in het poli tieke en economische systeem. Deze voorstellen moeten nu hun beslag krij gen. Hoe belangrijk de bijeenkomsten zijn, wordt duidelij k uit het feit dat het voor de eerste keer in elf jaar is dat de Op perste Sovjet in een buitengewone ver gadering bijeenkomt. De laatste bui tengewone vergadering van het Sov jetparlement was op 7 oktober 1977, toen de Opperste Sovjet de grondwet goedkeurde die tot op heden van kracht is. Dat het om een belangrijke gebeurte nis gaat blijkt ook uit het feit dat de aankondiging van de partijbijeen komst zo onverwacht kwam dat een hele rij leden van de partijtop inder haast uit het buitenland moest wor den teruggeroepen. Het lijkt erop dat Gorbatsjov het Cen traal Comité en de Opperste Sovjet bijeengeroepen heeft bij wijze van verrassingsaanval op de tegenstan ders van zijn hervormingsbeleid. Binnen de partijleiding bestaat grote verdeeldheid over het tempo en de om vang van de hervormingen, zoals dit voorjaar al bleek toen de „Sovjetskaja Rossija" een artikel publiceerde waar in Gorbatsjovs beleid fel werd gehe keld. Het stuk was ondertekend door een Leningradse docente, maar waar nemers herkenden er de hand in van Jegor Ligatsjov, de tweede man in de partij hiërarchie. OSLO (AFP/RTR) - De Nobelprijs voor de vrede is voor het jaar 1988 toegekend aan de vredestroepen van de Verenig de Naties. Dit is officieel bekendgemaakt in Oslo. Voorzitter van het Nobelcomite, Egil Aarvik, zei bij de be kendmaking dat de troepen van de Verenigde Naties onder uiterst moeilijke omstandigheden spanningsverminde- rend hebben gewerkt, in situaties waarin van een wapen stilstand sprake is, maar nog geen vredesakkoord is be reikt. In dergelijke situaties, zo voegde Aarvik er aan toe, zijn de troepen een duidelijk uitdrukking van de wens van de wereldgemeenschap tot vrede door onderhandelingen. „Wij willen mer prestige toekennen aan deze troepen, en via hen aan de Verenigde Naties", aldus Aarvik. De prijs is bedoeld voor het totaal van de 14 vredesmachten die sinds 1948 door de Verenigde Naties zijn ingesteld. De VN-vredestroepen zijn momenteel actief op zeven crisis plaatsen in de wereld. Naast drie verschillende plaatsen in het Midden-Oosten, bevinden zich VN-troepen op Cyprus, in India en Pakistan, Iran en Iraq, en in Afghanistan. In totaal gaat het hier om 10.000 militairen. In de Sinai be vindt zich een Nederlands VN-detachement dat toeziet op het akkoord tussen Israel en Egypte. Eerder maakte ons land enkele jaren deel uit van de UNIFIL-troepen aan de grens tussen Libanon en Israel. Secrearis-generaal Perez de Cuellar zal, als opperbevel hebber van de vredesmacht, op 10 december de Nobelprijs in ontvangst nemen. In een verklaring zei Perez de Cuellar de prijs te zien als een „eerbetoon aan het idealisme van al diegenen die deze organisatie (de VN) gediend hebben". Hij sprak van een van de „meest briljante besluiten" die het comité ooit heeft genomen. DEN HAAG (ANP) - Het Aids Fonds start vandaag een reclame-campagne in de landelijke dagbladen onder de titel „No pay, no cure". Met deze cam pagne hoopt het fonds geld bijeen te brengen om de 605 aids-patiënten en de tien- tot twintigduizend sero-posi- tieven in ons land hulp te bieden, zo wel individueel, als via voorlichting en wetenschappelijk onderzoek. De campagne en de laatste cijfers over het aantal aidsgevallen in ons land werden donderdag bekendgemaakt op een persconferentie in Den Haag. Voorzitter mr. E.H. Toxopeus ver wacht dat er uiteindelijk een „enorm" bedrag nodig zal zijn voor de bestrij ding van het dodelijke virus. Hij ba seert die verwachting op het steeds ho ger wordende percentage van het aan tal sero-positieven dat daadwerkelijk aids krijgt. Enkele jaren terug werd dat percentage nog geschat op tien tot twintig procent, nu wordt al gespro ken over dertig, misschien zelfs vijftig tot zeventig procent, afhankelijk van de groep sero-positieven waarover men spreekt. De campagne biedt aan zowel particu lieren als aan bedrijven de mogelijk heid geld te storten. Halverwege vol gend jaar is een kunstveiling in Am sterdam gepland, waarbij artiesten hun werk kosteloos ter beschikking stellen. Het Aids Fonds werkt ook mee aan de 'Worlds Aids Day* op 1 decem ber. (Advertentie) O te Goes op 1 oktober a.s. in de Prins van Oranje Zie ook advertentie l^> Mini-krant pagina 6 O Ruzie in VVD over gezondheidszorg De liberalen moeten dinsdag, tijdens een speciaal Kamerdebat, duidelijk maken of ze het kabinet de kans geven volgend jaar een grote stap te zetten bij die hervormingen. Blokkeert de VVD de hervormingen, dan dreigt een crisis in de coalitie, zo bleek donder dag in de Tweede kamer. Het is nog on duidelijk of de kleinste regeringspartij voor dat dreigement zal zwichten. „Crisis of chaos" is het dilemma waar de WD-fractie zich voor geplaatst ziet. De liberalen hebben tal van be denkingen tegen de hervormingen die partijgenoot staatssecretaris Dees in de gezondheidszorg wil doorvoeren. Zij vrezen dat een overhaaste invoe ring tot een chaos zal leiden vergelijk baar met die rond het nieuwe stelsel De WD bedong uitstel van het debat. „Als het wetsontwerp nu was doorge drukt, hadden we het niet gesteund. Bij twijfel geldt: 'niet inhalen'," aldus Voorhoeve na afloop. Het CDA reageerde "teleurgesteld" op het optreden van de coalitiepartner. De grootste regeringspartij gaat wel akkoord met de kabinetsplannen. Het draait allemaal om de invoering van een 'vaste' ziekenfondspremie van 156 gulden per jaar per volwassene. De rest van de premie, die afhankelijk is van het inkomen, kan iets omlaag. Daarnaast moeten tal van medische voorzieningen, zoals de hele psychia trie, worden ondergebracht in de alge mene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ), het fonds voor grote medi sche risico's. In totaal wordt de AWBZ daardoor met twee miljard uitgebreid. De wijzigingen moeten op 1 janauri in gaan. Om de ziekenfondsen tijd te ge ven zich voor te bereiden, moet de wet uiterlijk volgende week dinsdag klaar zijn. Dees deed donderdag in de kamer een klemmend beroep op zijn partijgeno ten deze „cruciale eerste stap" in het proces van hervormingen te steunen. „Het voorstel is verantwoord en uit voerbaar, mits de Kamer nu duidelijk heid geeft. Uitstel of verwerping bete kent dat de noodzakelijke hervormin gen voorjaren van de baan zijn", aldus Dees. De stormvloedkering in de Oosterschelde is gebouwd op politieke overwegingen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13,15 en 17 Sport: 19, 20, 21, 23 en 25 Vrijdagkrant: 27, 29, 31, 32, 33, 34 en 35 RIO DE JANEIRO (DPA) - Een ongeveer 30-jarige kaper die donderdag in Brazilië een Boeing 737 met 98 passagiers overmeesterde en de tweede piloot doodschoot, is donderdagavond laat in Goiania op de vlucht gedood. De piloot van het vliegtuig liep schotverwondingen aan een been op. Het Braziliaanse ministerie van luchtvaartzaken deelde mee dat de passagiers en de bemanningsle den het gekaapte vliegtuig op de luchthaven van Goiania hebben verlaten. Nog twee andere beman ningsleden hadden verwondingen opgelopen tij dens de kaping op de vlucht van Porto Velho naar Rio de Janeiro, die plaats vond na een tussenlan ding in Belo Horizonte. De kaper werd gedood nadat een schotenwisseling uitbrak met de veiligheidstroepen op het vliegveld. De kaper verliet het toestel om aan boord te gaan van een vliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht dat hem, kennelijk na een afspraak daarover, naar Brasilia zou vliegen. Op het platform werd de man neergeschoten. „Het was het werk van een psychopaat", verklaarde later de Braziliaanse minister van luchtvaartzaken, Otavio Moreira Lima. Qt inds gistermiddag zijn de Amerikanen 'terug in de ruimte'. In een sfeer van zenuwachtigheid die veran derde in opluchting, maakte vanaf Cape Canaveral het ruimteveer Discovery zich los voor een bemande vlucht van vier dagen in een baan om de aarde. Tweeënhalf jaar na de trage die met de Challenger - waarbij een ze venkoppige bemanning de dood vond - was het eindelijk weer zover. Aan de start van deze vlucht is een pijnlijk proces van zelfonderzoek bij NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, voorafgegaan. Een zelfonderzoek naar de vraag hoe het in 1986 zover kon komen dat de veilig heid in deze tak van wetenschap, tech nologie en hoogwaardige industrie van het ene op het andere moment niet meer bleek gegarandeerd. De nationa le trots was geëxplodeerd: een kwart eeuw van successen in de ruimtevaart opgeblazen. Vooral aan herstel van die veiligheidsgaranties hebben de Ame rikanen in de afgelopen tijd alle aan dacht besteed. De lancering gister middag werd de proef op de som. Met gekromde tenen moeten veel Ameri kanen hebben zitten kijken of ditmaal goed ging wat de vorige keer misliep. Er hangt voor de Verenigde Staten veel af van een come-back in de ruimte. Amerika's technologisch pres tige staat ermee op het spel. Het wel slagen van de vierdaagse vlucht met de Discovery is cruciaal voor de toe komst van het ruimtevaartprogram ma. De NASA zou eindelijk bevrijd worden van het trauma dat de ramp met de Challenger in de wereld van astronauten en hoog gespecialiseerde technologen heeft veroorzaakt. Een nieuwe mislukking zou vernietigend zijn voor wat de Amerikanen ooit nog kunnen presteren in de ruimte. Tot het moment op 28 januari 1986, waarop het rampzalige einde van het ruimte veer aanbrak in een grote vuurbal, hebben de Verenigde Staten in 56 vluchten 162 reizigers de ruimte inge schoten. En hoewel ook tóen al het programma van bemande ruimte- vluchten niet meer zo strak was als in de twintig jaar daarvoor, is er - als ge volg van de Challenger-explosie - een ernstige vertraging ontstaan bij de plaatsing van satellieten in de ruimte. Uiteraard heeft 'de concurrentie' niet stilgezeten in de periode dat de Ameri kaanse ruimtevloot noodgedwongen aan de grond moest blijven. De Sovjet unie heeft aan boord van zes ruimte vaartuigen 16 kosmonauten de ruimte ingestuurd, records met zogenaamde duur-verblijven geboekt en aangekon digd dat zij zich zo voorbereidt op vluchten naar Mars. Voor de Amerika nen was dat alles maar moeilijk te ver teren. Vandaar nu de spanning, het en thousiasme en ongekend grote be langstelling rondom het Kennedy- ruimtevaartcentrum in Cape Canave ral. De dagen van de Apollo's en de Ge mini's lijken even te herleven. Bij veel Amerikanen is de ruimtevaart lange tijd een soort van ijkpunt geweest voor de technologische superioriteit van hun land. Maar middenjaren '80 viel er eigenlijk al niet veel nationale eer mee te behalen. Het programma, waarmee gedurende een kwart eeuw geschiede nis was geschreven, had zijn glans ver loren en was - om politieke en finan ciële redenen - gemillimeterd tot een routine-gebaar met space shuttles, ge vleugelde ruimtevaartuigen voor meermalig gebruik. De vlucht met de Discovery is voor de NASA dan ook in alle opzichten een herexamen. De uit slag ervan wordt bepalend voor de armslag, die deze organisatie in de naaste toekomst zal krijgen om een nieuwe sprong vooruit te kunnen ma ken. Verloopt deze missie volgens de verwachtingen, dan is er in ieder geval weer een gelegenheid om het sterk ver dofte prestige in de ruimtevaart op te poetsen. Of dat ook inderdaad ge beurt, dan wel bij een oprisping blijft, is nog onvoorspelbaar. De Sovjet- Amerikaanse competitie is beduidend veranderd in de afgelopen jaren. Hoe een nieuwe president in het Witte Huis de effecten daarvan inschat voor de wereld van de ruimtevaart-prestaties laat zich daarom nog raden. vdM. Volgens Ligatsjov en zijn medestan ders loopt Gorbatsjov veel te hard van stapel met zijn hervormingen en gaat vooral de „glasnost", de openheid in de pers, veel te ver. Daardoor wordt het gezag van de partij ondergraven en verliest Moskou volgens hen de greep op het land. Als bewijs daarvan wijzen zij op de problemen in Armenië en in de Baltische landen, waar de plaatse lijke partijleiding allang niet meer is opgewassen tegen de druk van de na tionalisten. van studiefinanciering. Maar CDA-premier Lubbers dreigde dit voorjaar al met een kabinetscrisis wanneer de WD haar verzet tegen de plannen niet staakt. Dees herhaalde donderdag in de Kamer dat dreige ment. De WD-fractie is intern sterk ver deeld over de toekomst van de ge zondheidszorg. Fractievoorzitter Voorhoeve en specialist Nijhuis wil den donderdag het licht op groen zet ten voor de kabinetsplannen. Maar zij leden een gevoelige nederlaag, toen bleek dat een forse meerderheid van de liberale fractie meer garanties eist dat de hervormingen vlekkeloos ver lopen. (Van onze correspondent) CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimteveer Discovery is gisteren, meer dan 2,5 jaar na de ramp met de Challenger, met succes in een baan om de aarde ge bracht. De lancering van de Discovery betekende voor de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA een nieuw begin voor Amerika's ruimtevaartprogramma. Het ruimteveer zette nog donderdagavond een com municatiesatelliet in de ruimte. De Discovery blijft tot maandagochtend in de ruimte. Even na half twaalf gisterochtend Amerikaanse tijd steeg de Discovery op van het Kennedy Ruimtevaart centrum in Cape Canaveral, Florida. Maar de enorme spanning week pas toen twee minuten later volgens plan de twee stuw-raketten werden afgestoten. Het wa ren deze stuw-raketten die begin 1986 niet goed functio neerden, en 73 seconden na de lancering, de ramp met de Challenger en de dood van de zeven bemanningsle den veroorzaakten. „Het is fantastisch om weer in de ruimte te zijn", zei de directeur van het Kennedy Ruimtevaartcentrum, For rest McCartney, breed lachend. En de top-man van de NASA, James Fletcher, zei: „we hebben er lang op moe ten wachten, maar dit was dan ook fantastisch! Ik be dank iedereen die bij de lancering betrokken is ge weest". Een bedankje kwam later ook van de commandant van de Discovery, Frederick Hauck die, na een rondje om de aarde, aan Cape Canaveral doorgaf: „Goed werk daar beneden". Ook president Reagan was blij. „Amerika is terug in de ruimte", aldus Reagan. Overigens had het weinig gescheeld, of de vijfkoppige bemanning van de Discovery was gisteren niet vertrok ken. De lancering liep 98 minuten vertraging op, vooral als gevolg van zorgen over wind in de hogere luchtlagen. Uitgerekend op de dag van de lancering van de Disco very heeft de Sovjetunie donderdag de eerste foto's vrijgegeven van haar shuttle. De foto's laten een sterke gelijkenis zien met het Amerikaanse ruimteveer. Volgens Russische functionarissen zal het Sovjet-veer nog dit jaar zijn ruimtedoop krijgen. Er zijn aanwijzin gen dat de lancering eerder dit jaar is uitgesteld, en Sov jet-functionarissen hebben toegegeven dat technische problemen voor vertragingen zorgen. Het Russische ruimteveer zal op zijn eerste vlucht onbemand zijn, zo schreef Tass donderdag. Gisteren werd in Washington een verdrag ondertekend door de VS en Europese landen, waaronder Nederland, over de gezamenlijke bouw van een ruimtestation, dat in 1996 in bedrijf moet zijn. (zie ook pagina 3) •k

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1