Dramatisch verlies hockeyploeg Groen licht ruimteveer Discovery Vragen over gevecht De Graaf wil half miljard besparen via sofi-nummer Toeslag moet uitkeringen in 1990 op peil houden n n ROSAKI DRUIVEN 49 SPRUITEN SBévier vandaag Eversdijk: in kamer geen herdenking voor Hirohito EVEN NAAR JAC. HERMANS Mm-prus&Maxi-keus tiülsta !2! kilo Voorbarige ruzie over Hirohito Veel mensen met minimumuitkering doen geen beroep op toeslagregeling Minder somber 301e jaargang no. 300 Donderdag 29 september 1988 DE CHARME VAN TREF JE BIJ PAAUWE ZONNEMAIRE ONVERWACHT BERAAD IN MOSKOU NEW YORK (RTR) De leiding van de communistische partij van de Sovjetunie komt vandaag in spoedvergdering bijeen om te praten over hervormingen van het partijapparaat. Dit heeft de woordvoerder van het Sovjetministerie van buiten landse zaken, Gennadi Gerasimov, woensdag in New York verklaard. Minima Autopark Smeerpijp Supermarkt Talent Opinie en achtergrond; 4 Financiën en economie: 7 Kunst: 9 Varia: 13 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 25, 26, 27 en 29 AUTOMATISERINGSOCIALE ZEKERHEID Strikte regels Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur 15 graden. Een krachtige tot harde wes tenwind geleidelijk afnemend naar matig in de avond. ZONNEMAIRE ZUIDWEG 20A, ZONNEMAIRE, TEL. 01112-1318 PROVINCIAL Hervorming Sovjet-top is op komst De aankondiging van de partijbijeen komst kwam als een verrassing. In ver band met de bijeenkomst besloot de Sovjetminister van buitenlandse za ken, Edoeard Sjevardnadze zijn be zoek aan de Verenigde Staten af te bre ken. Sjevardnadze, die in New York de jaar lijkse vergadering van de VN-Assem- blee bijwoonde, zou aanvankelijk tot maandag in de Verenigde Staten blij ven, maar besloot woensdagavond (plaatselijke tijd) al naar Moskou te rug te keren. Volgens Gerasimov is het Centraal Co mité voor vrijdag bijeengeroepen om te praten over de „reorganisatie van het partijapparaat, inclusief het Cen traal Comité". Hij sprak tegen dat Sje- PZC Mensen met een minimum-in komen zijn er sinds 1981 min stens 6 procent op achteruitge- 9aan- PAGINA 3 De snelle groei van het auto park doet de effecten van de katalysator teniet. PAGINA 5 Minister Smit-Kroes protes teert tegen de lozing van giftige afvalstoffen via de smeerpijp van Tessenderlo op de Wester- schelde. PAGINA 17 De Hogeschool Zeeland moet volgend jaar omgevormd zijn tot een onderwijs-supermarkt. PAGINA 19 De volleybalvereniging EVVC blijft zoeken naar jeugdig ta lent. PAGINA 29 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 (Advertentie) vardnadze was teruggeroepen naar Moskou in verband met de spannin gen in Armenië, waar de afgelopen we ken weer op grote schaal is gedemon streerd voor hereniging van de Ar meense enclave Nagorny-Karabach met Armenië. Volgens Gerasimov zal het Centraal Comité zich op de bijeenkomst uit spreken over een voorstel het partij apparaat grondig te hervormen en de rol van de partij in de dagelijkse lei ding van het land te beperken. Het voorstel dateert van de bijzondere partij conferentie van eind juni, waar besloten werd het partijapparaat te stroomlijnen en een deel van de macht van de partij over te dragen aan de staatsorganen. Gerasimov beklemtoonde dat het Centraal Comité over „structurele" hervormingen zal praten, en niet over „personele wijzigingen. Na de partijconferentie heeft een com missie van het centraal Comité, onder leiding van partijleider Michail Gor- batsjov, aan de uitwerking van de her vormingsvoorstellen gewerkt. De commissie heeft ook een tijdschema opgesteld voor de verkiezingen voor een „Congres van Afgevaardigden", dat het nieuwe parlement van het land moet worden. Naar verluidt zal de Op perste Sovjet eind oktober bijeenko men om de grondwetsherzieningen die daarvoor nodig zijn, goed te keuren. i ismmmm Mare Delissen ligt uitgeteld op het kunstgras in het Songnam-stadion na het verlies tegen Westduitsland. SEOUL - De Olympische Spelen stonden woensdag opnieuw in het teken van het drama. Een nieuw do ping geval het achtste) en op sportief niveau de ne derlaag van de Neder landse herenhockeyploeg en de knock-out van Carl Lewis, die op de 200 meter les kreeg van zijn jeugdige landgenoot Deloach. Het verlies van bokser Regilio Tuur wordt gecompen seerd door de zege van Ar nold Vanderlijde, die al ze ker is van brons. Het sprookje van Regilio Tuur is uit. De jonge Ne derlander, die zoveel op zien baarde bij de start van het Olympisch boks- toernooi, stuitte woensdag op de sterke Roemeen Di- mitrescu. Tuur was amper bestand tegen het offensief van de Roemeen en de jury constateerde dat even eens: 5-0 voor Dimitrescu. Arnold Vanderlijde verze kerde zich van een Olym pische medaille door de Hongaar Alvics op punten te verslaan. Vanderlijde heeft het brons te pakken, maar is slechts tevreden met goud. Om dat doel te verwezenlijken moet hij vandaag de Amerikaan Mercer verslaan. De Nederlandse heren hockeyploeg verloor de slijtageslag voor een plaats in de finale van Westduitsland (2-1). In dat duel miste Hendrik Jan Kooijman een strafbal voor Nederland. De West duitser Blöcher moest met een gapende hoofdwond het veld ruimen nadat Flo- ris Jan Bovelander hem had geraakt bij het nemen van een strafcornerIn de strijd om het brons speelt Nederland tegen Austra lië dat tot ieders verras sing van Groot Bittannië verloor. (Olympisch nieuws op pa gina 25, 26 en 27). (Van onze correspondent) CAPE CANAVERAL De spanning en de opwinding waren voelbaar in het Kenne dy ruimtevaartcentrum in Ca pe Canaveral, waar het ruim teveer Discovery gisteren rond het middaguur het groe ne licht voor de vlucht van vandaag kreeg. „De shuttle ziet er goed uit, de mensen zien er goed uit, en zelfs het weer werkt mee. We kunnen volgens plan vertrek ken", aldus gisteren Richard Truly, de topman van de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA en verant woordelijk voor het shuttle-program ma. Als alles volgens plan blijft verlopen, zal de Discovery vanochtend om 1 mi nuut voor tien (14.59 uur Nederlandse tijd) van lanceerplatform 39B opstij gen voor de eerste vlucht met een shuttle in meer dan 2,5 jaar. De laatste vlucht was die van de Chal lenger, die begin 1986 73 seconden na de lancering ontplofte. Die ramp kost te de zeven astronauten aan boord het leven en leidde bij de NASA tot een lange periode van zelfonderzoek. Die periode is nu afgerond. De astronauten, die allemaal al eens eerder een shuttlevlucht hebben mee gemaakt, hadden gisteren volgens tra ditie een relatief kalme dag, die ze sa men met hun vrouwen in Cape Cana veral doorbrachten. Inmiddels zijn gisteren honderddui zenden mensen naar de omgeving van Cape Canaveral afgereisd. De toeris- tendienst van de regio verwacht dat 1 a 1,5 miljoen mensen de lancering met eigen ogen zullen zien. Er is verder enorme belangstelling van de media. Meer dan 4000 journalisten zijn op de lanceerbasis neergestreken. De lancering wordt door de Neder landse televisie vanaf 14.30 uur direct uitgezonden op Nederland 3. NABLUS!JERUZALEM (APIAFP) - Een Israëlische militair (rechts) onder vroeg woensdag een met machinepistool bewapend lid van een joodse ne derzetting op de door Israel bezette Jordaanoever. De man had op Pale- stijnen geschoten nadat demonstranten een steen door de voorruit van zijn auto hadden gegooid. Op de Westelijke Jordaanoever opende het leger het vuur op demonstran ten die in de nacht van dinsdag op woensdag in het dorp Yamun bij Jenin in actie kwamen. Geschoten werd er ook in een vluchtelingenkamp bij Jenin, waarbij vier Palestijnen gewond raakten, aldus dezelfde bronnen. Bij gevechten tussen ongewapende burgers en het Israëlische leger zijn woensdag in verscheidene wijken van Gaza en de Palestijnse vluchtelin genkampen Jabaliya en Shatti volgens Palestijnse bronnen 29 gewonden gevallen. Eén Palestijns kind zou er ernstig aan toe zijn, na door de solda ten op een brandende autobond gegooid te zijn die de toegang tot een straat versperde. DEN HAAG (GPD) Uitvoeringsor ganen op het terrein van de sociale ze kerheid moeten een geautomatiseer de administratie aanleggen van dege nen die sociale premies betalen en van degenen die een sociale uitkering krijgen. Alle betrokken personen krij gen daarbij een eigen sociaal num mer. Dat wordt gekoppeld aan het reeds bestaande fiscale nummer voor elke Nederlander. Dit blijkt uit een wetsvoorstel dat staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) gisteren bij de Kamer heeft inge diend. Met het wetsvoorstel denkt de bewindsman een besparing van 500 miljoen gulden te bereiken in de socia le zekerheid. Dat geld wil hij gebruiken om sociale premies in de toekomst te verlagen. De Graaf acht een verzekerden-admi nistratie in de sociale zekerheid nood zakelijk, omdat het hele wetsstelsel op dit terrein steeds ingewikkelder wordt. Om het stelsel doelmatig te kunnen blijven hanteren is een een be stand van premiebetalers en uitke ringstrekkers nodig. Bovendien moe ten gegevens sneller uitwisselbaar worden tussen de instellingen die op het terrein van de sociale zekerheid werkzaam zijn. In het wetsvoorstel wordt geregeld hoe de administratie er uit moet gaan zien en welke gegevens bijgehouden die nen te worden. De dienstverlening aan de burger kan erdoor verbeteren, al dus de bewindsman. Besluiten over bijvoorbeeld uitkeringen kunnen snel ler genomen worden. Door de invoering van de geautomati seerde gegevensbestanden wordt de kans op misbruik en fraude bij de uit keringen verkleind, aldus De Graaf. Het verstrekken van tegenstrijdige ge gevens, een cumulatie van uitkeringen of een samenloop van uitkeringen en andere inkomsten wordt moeilijker. Ondanks de extra kosten voor het in richten van de gegevensbestanden en de exploitatie (50 miljoen per jaar) denkt De Graaf een netto besparing van 500 miljoen te halen. Die ontstaat door minder uitkeringen en hogere premieinkomsten. Het gebruik van gegevens uit de be standen wordt aan strikte regels ge bonden. Zo geldt een algemene ge heimhoudingsplicht. Informatie mag DEN HAAG (ANP) - Drs. H. Eversdijk, die tot halverwege komende week fungeert als voorzitter van de Tweede Kamer, heeft woensdag besloten dat er, zolang hij in de voorzittersstoel zit, geen herdenking zal plaatsvinden mocht keizer Hirohito van Japan ko men te overlijden, zo heeft hij beves tigd. De voorzitter van de Tweede Ka mer, Dolman, verblijft op het ogen blik in Seoul bij de Olympische Spe len. Eversdijk kan een dergelijk besluit op grond van het reglement van Orde van de Kamer zelf nemen. Hij heeft voor zijn beslissing de opvatting gepeild van de fractievoorzitters in de Kamer. Die waren in overgrote meerderheid Advertentie DEN HAAG (GPD) - Het wettelijk mi nimumloon gaat in 1990 extra om hoog door een toeslag op het loon. Dat moet voorkomen, dat iemand met een uitkering waarvan de hoogte gekop peld is aan het wettelijk minimum loon, er in 1990 op achteruit gaat. Dat zou gebeuren, doordat sociale pre mies die werkgevers betalen wegval len en door anderen worden overgeno men. Werknemers krijgen daarom een toeslag op hun loon als compensatie. Een wetsvoorstel over deze regeling werd al eerder bij de Kamer ingediend. Nu is de compensatie voor uitkerings trekkers vastgelegd. Minister De Ko ning (sociale zaken) heeft gisteren het wetsvoorstel waarin de toeslag op het minimumloon is opgenomen bij de Kamer ingediend. Aan het netto mini mumloon gekoppelde uitkeringen zijn de AOW (Algemene ouderdomswet), AWW (algemene weduwe- en wezen wet), ABW (algemene bijstandswet), IOAW en IOAZ (inkomensvoorziening voor oudere en arbeidsongeschikte werknemers en zelfstandigen) alsme de de WWV (wet werkloosheidsvoor ziening). Door de toeslag op het wette lijk minimumloon kunnen de uitkerin gen daaraan gekoppeld blijven, aldus De Koning. De toeslag blijft voorlopig tot 1995 gehandhaafd. Dan zal worden bezien of het systeem blijft bestaan. De sociale premies van werkgevers verdwijnen in het kader van een groot scheepse belastinghervorming vol gens de plannen-Oort. Daarin is gere geld dat belastingen en sociale pre mies gebundeld worden in één heffing op het loon. Werkgeverspremies zijn de AAW (algemene arbeidsonge schiktheidswet), AKW (algemene kin derbijslagwet) en AWBZ (algemene wet bijzondere ziektekosten). In het nu ingediende wetsvoorstel is nog geen rekening gehouden met het feit dat werkgevers met ingang van 1989 al geen premie AKW meer beta len. Dat gaat de overheid doen. Aanbiedingen geldig van do. 29 september t/m za. 1 oktober 1988 en alléén in filialen met een groenteafdeling. Er is een nogal onkiese en voorbarige discussie los gebroken over de vraag wie Nederland moet vertegen woordigen bij de begrafenis van de Japanse keizer Hirohito, wan neer deze komt te overlijden. En het is op zijn zachtst gezegd vreemd dat mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek daarin voorop loopt met een verklaring vanuit New York, dat hij in ieder geval zelf voor deze komen de gebeurtenis naar Tokio wil afreizen. Van een - zeker op dit moment- terug houdende benadering in de ook nu weer voor veel Nederlanders uiterst gevoelige kwestie-Hirohito is op deze manier al geen sprake meer. Van den Broek geeft er opnieuw blijk van dat zijn diplomatiek gevoel ophoudt zodra het om binnenlandse zaken gaat. Dat werkt vertroebelend en belast de be sluitvorming over de samenstelling van een Nederlandse afvaardiging straks. Kennelijk heeft de bewinds man maar weinig opgestoken van de rel die vice-premier De Korte twee jaar geleden veroorzaakte, toen hij ook op klompen vooruitliep op een beraad in het kabinet over een mogelijk bezoek van koningin Beatrix aan Japan. Het schijnt trouwens langzamerhand een mode te worden van Nederlandse be windslieden om vanuit het verre bui tenland forse uitspraken te doen over kwesties die aan het thuisfront moei lijk liggen. Oud-premier Van Agt was daar destijds eveneens bedreven in. alleen gebruikt worden op het terrein van de sociale zekerheid en de belas tingen. Alleen gegevens die noodzakelijk zijn voor de uitvoering van sociale zeker heidswetten mogen opgeslagen wor den. Werkgevers en werknemers zijn verplicht de nodige gegevens te ver strekken. Bedrijfsverenigingen zijn al erg ver gevorderd met de voorbereiding voor de nieuwe administratie. Vanaf 1 ja nuari zou het systeem gevuld kunnen worden met gegevens van personen. Dat zal echter alleen gebeuren als de Kamer het nu ingediende wetsvoor stel voor die datum behandeld, aldus de bewindsman. van mening dat een herdenking niet zou moeten plaatsvinden. De beslissing van Eversdijk werd inge geven door het feit dat hij als voorzit ter gesteld zou kunnen worden voor de beslissing om Hirohito al dan niet in de plenaire vergadering te herdenken. Overigens bekruipt Eversdijk een ze kere gene om hierover naar buiten te treden, omdat Hirohito nog leeft. De ernstig zieke Hirohito heeft woens dag opnieuw een bloedtransfusie ge kregen. De artsen van de keizer vrezen dat de toegediende antibiotica niet helpen tegen de inwendige infectie van de Japanse monarch. Hirohito lijdt aan inwendige bloedingen en hij geeft bloed op. De publieke discussie over het Ne derlandse eerbetoon aan het graf van de Japanse keizer beweegt zich, door de onwerkelijke sfeer waarin ze wordt gevoerd, tussen twee uitersten. Aan de ene kant de opvatting van overlevenden van de Japanse bezet ters in het voormalig Nederlands Indië tijdens de tweede wereldoorlog (voor zover vertolkt door de Stichting Her denking 15 augustus 1945). Zij be schouwen Hirohito als een oorlogsmis dadiger, rondom wiens persoon meer dan veertig jaar na dato het onver werkte verleden van de Jappenkam pen met alles wat daarin aan afschu welijks gebeurde, is geconcentreerd. Aan de andere kant de vierkante bena dering van vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven, die vin den dat zakelijke belangen met Japan niet mogen worden geschaad door een afvaardiging die in dit land beledigend overkomt wanneer het officiële niveau ervan niet hoog genoeg is. Tussen bei de standpunten ligt natuurlijk de werkelijkheid van de verstandhou ding Nederland-Japan, die veel meer nuances kent. De persoon van keizer Hirohito is daarin (nog) niet weg te denken. De Japanners van de afgelo pen veertig jaar en van vandaag heb ben deze keizer een aureool toege kend. En Nederland heeft gemeend met dit land en zijn inwoners normale staatkundige betrekkingen te moeten opbouwen en onderhouden. Gecompliceerde betrekkingen zo lang keizer Hirohito leeft, - dat wel natuurlijk. Want net als met iedere discussie over 'de Twee van Breda' maakt een officiële Nederlandse rela tie met deze Japanse vorst in kringen van mensen die hebben geleden onder de bezettende macht van destijds Ne derlands Indië, veel emoties los. Daar tussendoor speelt dan ook nog de grief in deze zelfde kringen dat de oorlogsel lende van de Jappenkampen nadien in de Europese Nederlandse samenle ving altijd in de vergeethoek is gescho ven. Gebrek aan eerherstel heeft er de pijn van de oorlogsjaren alleen maar verhevigd. De militante houding van de Stichting Herdenking 15 augustus 1945 is mede daaraan toe te schrijven. Er is dus alle reden om zeer zorgvuldig om te gaan met de Nederlandse opstel ling tegenover de komende uitvaart van de nu ernstig zieke, hoogbejaarde keizer van Japan. Na zijn dood zullen de staatkundige betrekkingen Neder land-Japan namelijk niet meer zo sterk door het oorlogsverleden zijn be last. De partijen die zich nu in de voor barige discussie hebben begeven, staan overigens met hun onbesuisd optreden evenwichtige beslissingen in de weg. vdM. DEN HAAG (GPD) Mensen met een minimumuitkering maken minder gebruik van de Toeslagenwet dan was verondersteld. Door deze wet kunnen mensen een extra bedrag krij gen als hun uitkering onder het ni veau van het minimumloon komt. De kosten van de uitkering waren ge raamd op 750 miljoen gulden. Er zijn echter zo weinig aanvragen dat de 'werkelijke kosten onder de 500 mil joen gulden blijven. Een meevaller dus. De Sociale Verzekeringsraad kan nog slechts vermoeden waarom mensen de toeslag niet aanvragen. Waarschijnlijk weten velen niet dat zij ervoor in aan merking komen, zo denkt de raad. Vo rig jaar nog werd gedacht dat 190.000 arbeidsongeschikten een toeslag zou den aanvragen; op grond van tot dus ver opgedane ervaringen heeft men dit cijfer al bijgesteld naar 80.000. Het aantal werklozen in de WW dat een aanvullende uitkering op grond van de Toeslagenwet aanvraagt, blijkt ook veel lager dan geschat. In plaats van 24 procent van het aantal mensen met een WW-uitkering doet maar 7,5 pro cent een beroep op de wet. Zuidvlietstraat 75 Goes Tel 01100-12420* Openingstijden toonzaal werkdagen 9 00 12 00 uur 13 00 17 00 uur donderdagavond 19 00 21 00 uur zaterdag 9 30 12 30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1