kleintjes Johnson moet goud inleveren Vlaardingse chirurg opereerde onnodig Minister geeft gemeenten 'cadeau' van 400 miljoen ANDIJVIE EN KIP AANVAL OP DOORSTROMINGSPLAN de PZC vandaag Koffie duurder Belastingheffing via achterdeur Minister ziet af van ingreep ziekteverzekering ambtenaren Weinig verandering 301e jaargang no. 298 Dinsdag 27 september 1988 01184-84321 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Woningbouwverenigingen en gemeentelijke verhuurbedrijven moeten niet meewerken aan de invoering van tijdelijke huurcontracten en woonvergunnin gen. Dat heeft directeur Van Velzen van de Nationale Woningraad maandag in Amsterdam gezegd op een symposium over de toewijzing van woningen in de jaren negentig. Criminaliteit Monument Afstuderen Schulden Veiligheid Zuinig stoken Ajax BESCHULDIGING ZIEKENFONDS: ONROEREND GOEDBELASTING MAG OMHOOG Andijvie, kilo Kipdrum-/ husmetk braadsticks, Q QQ kilo 1&39 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Veel bewolking, van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur 17 graden. Een zuidwestenwind 5 tot 6, aan de kust 6 tot 7 Bft. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse presidentskandi daten George Bush en Michael Dukakis hebben tijdens een rechtstreekse televisie-uitzending zondagavond (Ameri kaanse tijd) anderhalfuur lang de degens gekruist in een debat dat werd gekenmerkt door vaak scherpe persoonlij keaanvallen, met name op het terrein van het begrotings tekort, drugs, het buitenlandse beleid en eikaars leiders kwaliteiten. Republikeins kandidaat Bush poogde herhaaldelijk zijn Democratische rivaal af te schilderen als een extreme libe raal die geen voeling heeft met wat zich afspeelt onder het Amerikaanse volk. Dukakis trok het beoordelingsvermogen van Bush in twij fel en gaf een uitgebreide opsomming van de missers en flaters die tijdens de regering-Reagan, dus onder het vice- presidentschap van Bush, zijn begaan. Uit een opiniepeiling, die onmiddellijk na het debat door het televisiestation ABC werd gehouden onder 639 kijkers, bleek dat 44 procent vond dat Dukakis als sterkste naar voren was gekomen; 36 procent was van mening dat dit juist voor Bush opging. Twintig procent vond beide kandi daten even sterk. Een jury van het persbureau Associated Press bestaande uit zes doorgewinterde discussie-experts was van oordeel dat Dukakis iets beter was geweest dan Bush. (Zie ook pagina 4) Woningraad wil boycot Heerma Grote vreugde en zichtbare opluchting bij Monique Knol na haar zege in de wegwedstrijd voor dames. Trai ner Rinus Verboom kijkt tevreden toe. SEOUL - Wielrenster Monique Knol haalde gisteren een gouden medaille bij de olympische wegwedstrijd voor dames. In de sprint reed zij het hele veld naar huis. Janny Longo, de wereldkampioene, konm niet impone ren en eindigde op een 21e plaats. Het was overigens toch een goede dag voor de Neder landse sporters. De heren hockeyers plaatsten zich als nog voor de halve finale door Pakistan met 2-0 te ver slaan. Westduitsland is nu de eerstvolgende tegenstan der. De volleyballers haalden in hun laatste groepswed strijd nog even vernietigend uit. Japan werd met 3-0 ver slagen. Arnold Venderlijde en Regilio Tuur handhaven zich nog steeds in het bokstoernooi. Vanderlijde won met moeite, Tuur had aan anderhalve ronde genoeg. Michiel Schapers tenslotte moest in de kwartfinales van het tennistoernooi buigen voor de Joegoslaaf Mecir. Olympisch nieuws op de pagina's 15,16 en 17. De centrale organisatie van woning corporaties vindt het in strijd met de mensenrechten om huurders tot ver huizing te dwingen. Staatssecretaris Heerma van Volks huisvesting wil in 1990 tijdelijke huur contracten invoeren om mensen die volgens hem te goedkoop wonen te dwingen naar een duurdere woning te verhuizen. De grote sociale verhuur ders mogen dan een alleen verhuren als het inkomen van de woningzoeken de in redelijke verhouding tot de huur staat. Na een aantal jaren moet de huurder opnieuw zijn inkomen opge ven. Als dat dan flink is gestegen wordt het huurcontract niet verlengd. Van Velzen noemde dit plan onbezon nen. Hij vindt dat iedereen het recht heeft zijn eigen woonplek te kiezen en te houden. De directeur verwacht dat bij consequente uitvoering van het plan er een sociale scheiding ontstaat tussen wijken. Gettovorming is het ge volg. Het beeld doemt op van 400-gul- denbuurten, 600-guldenbuurten en 800-guldenwijken, aldus Van Velzen. Ook de Nederlandse Vereniging van Makelaars toonde zich in Amsterdam geen voorstander van het plan. Direc teur Muller zei dat invoering van tijde lijke huurcontracten in de praktijk uit zondering en geen regel zou moeten worden. Zij dient te worden beperkt tot huishoudens die vrijwel zeker we ten dat hun inkomen fors blijft stijgen, aldus Muller. Een beter middel is volgens de make laars invoering van een verhuispre mie. De praktijk van de makelaardij heeft geleerd dat nogal wat mensen af zien van het kopen van een woning omdat de bijkomende kosten zoals de overdrachtsbelasting (zes procent van de koopsom) uiteindelijk een te hoge drempel zijn. Een premie op verhuizen kan de prikkel zijn om toch door te stromen, meent Muller. Zolang er nog een tekort aan wonin gen is, mag de overheid zich niet, ook De criminaliteit in Nederland is het sterkst gestegen buiten de Randstad. PAGINA 3 Een monument voor premier Imre Nagy: verzoent Honga rije zich met de leiding van de opstand in 1956? PAGINA 4 Nederlandse studenten willen massaal afstuderen: het wordt dringen op de arbeidsmarkt. PAGINA 5 Japan helpt schuldenlanden met extra leningeri tegen lage rente. PAGINA 7 De provincie wil geen geld uit trekken voor het verhogen van de veiligheid van de veerboten over de Wester schelde. PAGINA 9 De PZC en de PZEM beginnen volgende maand een nieuwe actie zuinig stoken. PAGINA 11 De ledenraad van Ajax beslist vandaag over de toekomst van het bestuur. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,10,11,12 en 13 Sport: 15,16,17 en 19 niet voor een deel, uit de huizenmarkt terugtrekken. De woningzoekende zou anders een stuk duurder uit zijn. Het reguleren, stimuleren en finan cieren van de woningbouw door de overheid blijft nodig. Dit staat in de nota 'Bouwen aan een nieuwe solida riteit' die de FNV en de Bouw- en Houtbond FNV maandag presenteer de. De bonden vragen, nu het grote tekort aan woningen voorbij is, meer aan dacht voor kwaliteit. Ze zijn het er mee eens dat de overheid nieuwbouw in de steden stimuleert, maar vinden dat er niet alleen dure woningen moeten bij komen. De helft van de te bouwen wo ningen zouden sociale huurhuizen moeten worden. OSLO De schrijfster Annie M. G. Schmidt (links) is maandagavond in Oslo onderscheiden met de Hans Christian Andersen-prijs, de hoogte internationale onderscheiding op het gebied van kinder- en jeugdliteratuur. Bij de uitreiking werd zij omhelst door Astrid Lindgren, de Zweedse schrijfster van de Pipi Lang kous-verhalen. SEOUL Ben Johnson is zijn gouden medaille op de honderd meter kwijt aan Carl Lewis. De Canadese atleet is betrapt op het gebruik van doping. In zijn urine werden sporen gevonden van stanozolol, een anabole steroi- de. Het Internationaal Olympisch Comité heeft Johnson gediskalificeerd. Lewis is nu eerste, de Brit Linford Christie tweede en de Amerikaan Cal vin Smith derde. Dit werd vanochtend vroeg op een persconferentie be kendgemaakt. Ben Johnson na de 100 meter. De Canadese delegatie had tegen de uitslag van het doping-onderzoek protest aangetekend. Een onbeken de zou het middel aan de urine van de sprinter hebben toegevoegd. Vol gens de vice-president van het IOC, de Belgische prins Alexander de Me- rode, is dit echter wetenschappelijk onmogelijk. IOC-president Antonio Samaranch liet weten de dopingzaak een schan de en schok voor de Olympische Spelen te vinden. Dopinggebruik dient hard te worden bestreden om de sport zuiver te houden, aldus Sa maranch. Ben Johnson kon geen commentaar geven. Hij bleek op voorhand al uit Seoul te zijn ver trokken. Naast zijn gouden medaille is Johnson ook zijn wereldrecord (9.79) kwijt. De Internationale Atle- tiekfederatie (IAAF) zal de Cana dees warschijnlijk volgens de regle menten voor twee jaar schorsen. Het middel dat Johnson gebruikte behoort tot de groep der androgene hormonen. Het stelt een sporter in staat zijn lichaam tijdens de trainin gen zwaarder te belasten dan nor maal. Ook herstelt het lichaam zich sneller na een zware belasting bij het gebruik van een middel uit de groep der testosteron, waartoe ook stanozolol behoort. Consequenties van het gebruik kunnen zijn een ver grootte kans op het krijgen van kan ker en een achterstand in de groei. Larry Heidebrecht, de manager van Johnson, zei dat „niemand toch zo stom is om een paar dagen voor een evenement als de Olympische Spe len verboden middelen te nemen. Zo'n middel zou al geruimere tijd in het lichaam te vinden moeten zijn. En Ben is de laatste maanden vaak gecontroleerd en nooit is er iets ge vonden. Hij gebruikt ook geen do pe," stelde de verontwaardigde ma nager. Volgens Heidebrecht zal Johnson ook zeker tegen de beslis sing van het IOC in beroep gaan. ROTTERDAM (ANP) - De Vlaardingse orthopedisch chirurg H.K.B. wordt er door het ziekenfonds DSW (Delfland, Schieland, Westland) van beschul digd patiënten onnodig te hebben ge opereerd en de kosten hiervoor bij het fonds in rekening te hebben gebracht. Volgens DSW-directeur C. Oomen heeft het ziekenfonds een onderzoek laten instellen naar de medische ver richtingen die de chirurg tussen 1983 en 1988 bij het ziekenfonds declareer de. Hieruit kwam naar voren, dat de chirurg - vaak na uitgebreid medisch onderzoek - vrijwel altijd overging tot opereren. Naar aanleiding van dit onderzoek UTRECHT (ANP) - De koffie van Dou- we Egberts wordt woensdag 0,14 tot 0,16 per pak van 250 gram duurder. Dat is het gevolg van de verhoging van de afleveringsprijzen voor de handel van alle DE-koffiemerken, zo heeft het bedrijf maandag meege deeld. Twee andere belangrijke koffiebran- ders, Ahold (Albert Heijn) in Zaandam en Van Nelle in Rotterdam deelden la ter mee, dat zij woensdag dezelde prijs verhoging zullen doorvoeren. heeft het ziekenfonds besloten de over eenkomst met de arts, die is verbon den aan het Vlaardingse Holy-zieken- huis met ingang van 1 oktober te ver breken. Het rapport zal volgens Oom- en een dezer dagen aan de inspectie voor de volksgezondheid worden gege ven. Ook zal het ziekenfonds een aan tal gevallen voorleggen aan het me disch tuchtcollege. Het ziekenfonds besloot een onder zoek naar de verrichtingen van de chi rurg in te stellen, omdat het opviel dat zijn declaraties en zijn behandelingen sterk afweken van die van zijn colle ga's. Aan de hand van de ziektege schiedenissen van de patiënten werd aan orthopedisch chirurgen in acade mische ziekenhuizen in Rotterdam, Utrecht en Nijmegen gevraagd een beoordeling te geven. Dit leverde een vernietigend oordeei op. Zo declareerde de chirurg een op vallend hoog aantal knie-operaties die, zo is uit het onderzoek gebleken, veelal onnodig waren. Ook werden patiënten half geopereerd en decla reerde de chirurg veel uitgebreidere ingrepen dan in werkelijkheid waren verricht. Volgens Oomen is niet vast te stellen voor welk bedrag het ziekenfonds is (Slot zie pagina 13 kolom 7) Er begint in Den Haag een merkwaardig cultuurtje van belastingheffing 'via de achterdeur' te groeien. Het kabinet heeft destijds in het regeerakkoord vastgelegd dat het de lasten voor de burger slechts in uiter ste noodzaak zou verhogen. Dat sprookje overeind houden blijkt niet eenvoudig. Het komt erop neer dat al lerlei nieuwe projecten, waarin de rijksoverheid duidelijk een verant woordelijkheid heeft, óf niet van de grond komen óf langs oneigenlijke we gen moeten worden gefinancierd. De nieuwste truc in deze sfeer komt uit de doos van minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat. Ze wil graag in de monding van de Nieuwe Waterweg een stormvloedkering bouwen, die een reeks van ingewikkelde dijkverhogin gen in de Rotterdamse regio overbo dig maakt. Een plan, dat in het ver lengde ligt van de Deltawerken en aan trekkelijk oogt. Maar de bewinds vrouw heeft er het geld niet voor en daarom zoekt ze - vindingrijk als haar departement in dit opzicht is gewor den - naar een alternatieve financie ring. Ze heeft nu voorgesteld dat de waterschappen in Nederland een ex tra heffing moeten opleggen aan boe ren, tuinders, huis- en grondeigenaren. En uit de opbrengst daarvan kan dan de bouw van die stormstuw bij Hoek van Holland worden betaald. Terecht heeft de Unie van Waterschappen dit graaien in andermans portemonnee verontwaardigd van de hand gewezen. Er is hier namelijk sprake van af wenteling van lasten en verant woordelijkheden, die wat al te door zichtig begint te worden. Enige jaren geleden heeft ook de minister van WVC zich al van een dergelijke ge wrongen constructie bediend, toen het erom ging een sluitende financiering te vinden voor de regionale omroepen overal in het land. Exploitatie van der gelijke zenders - zoals er nu ook een in Zeeland komt - via de reguliere weg van de omroepbijdrage kon niet. Ten slotte was kijkend en luisterend Ne derland beloofd dat de omroepbijdra ge voorlopig niet zou worden ver hoogd. Dus werd naar een omweg ge zocht. Provinciebesturen, die een re gionale omroep in hun gebied wen sten, moesten daarvoor maar een aparte heffing aan 'hun' burgers opleg gen. En zo kon met de belofte van de jarenlang ongewijzigde omroepbijdra ge goede sier worden gemaakt. Het heeft allemaal iets onwaarachtigs. Het kabinet durft niet ronduit te zeggen dat voor nieuwe dingen, die op zijn ter rein liggen, doodeenvoudig extra geld nodig is. Want dat zou de genereuze ge baren met belastingverlaging wel eens in een ander politiek daglicht kunnen zetten. En daarom worden elders 'in casseerders' ingehuurd: de lastenver zwaring komt zo op naam van een an der. Het wordt tijd dat de Tweede Ka mer een stokje steekt voor dit soort verhullende vormen van belas tingheffing. Ze wekken een schijn die bedriegt en vergen ingewikkelde rou tes waarop onderweg tal van overbodi ge dingen (moeten) worden gedaan. In het geval van de financiering van de regionale omroepen zijn de provincies belast met de inning van een heffing ('het tientje'), die hen een bestuurlijke verantwoordelijkheid oplegt waar die beter achterwege had kunnen blijven. Smit-Kroes' plan om de waterschap pen gelden te laten heffen voor doel einden die niet tot hun directe compe tentie behoren en die tevens een onge lijke lastenverdeling introduceert, is ook niet in de haak. Een stormvloed kering in de Nieuwe Waterweg is een project van nationaal belang voor be veiliging van het achterland tegen zee. Wanneer dat er écht moet komen, mag van iedere burger worden verlangd daaraan mee te betalen. En dan moet het kabinet de durf hebben - net zoals dat destijds met de Stormvloedkering Oosterschelde gebeurde - iedere be lastingbetaler daarvoor aan te spre ken: via de voordeur. Waterschappen hebben hun eigen, regionale belangen en verantwoordelijkheden. Ze zijn er niet om voor de minister van verkeer en waterstaat de kastanjes uit het vuur te halen. vdM. (Advertentie) DEN HAAG (GPD) Minister De Korte (economische za ken) wil de gemeenten 400 miljoen gulden „cadeau" doen. Dit is het effect van zijn voorstel om het maximale bedrag dat gemeenten per woning gemiddeld aan onroerend goedbelasting (OGB) mogen vragen, met 75 gulden per jaar op te trekken. Het plan is bedoeld om gemeenten compensatie te geven voor wegvallende winsten op stroomtarieven. De hogere OGB levert jaarlijks 600 miljoen gulden op, de winsten die gemeenten nu via stroomtarieven boeken zijn 200 tot 250 miljoen gulden. In een nota aan de Kamer schrijft De Korte dat de verho ging van de OGB met 75 gulden vooral bedoeld is om de vier grootste gemeenten compensatie te geven voor weg vallende winsten op stroomtarieven. De minister zegt er van uit te gaan dat gemeenten die de compensatie niet no dig heben, ook geen gebruik zullen maken van de mogelijk heid om de OGB op te trekken. In dit kader wijst hij erop dan alle gemeenten in ons land tezamen nu 900 miljoen gul den per jaar minder aan OGB binnenhalen, dan wettelijk mogelijk is. De Korte wil het maken van winst op stroomtarieven ver bieden in het kader van een nieuwe Elektriciteitswet. In die wet is het alleen nog mogelijk winst te maken door efficiënt te werken, niet door het extra hoog vaststellen van tarie ven. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees y> in de aanbieding. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) is bereid om af te zien van een wettelijk ingrij pen in de ziektekostenverzekeringen van 800.000 ambtenaren, werkzaam bij provincies, gemeenten en water schappen. Werkgevers en ambtena renbonden moeten hem dan wel de ze kerheid geven dat er op 1 januari een vaste jaarpremie van 156 gulden per volwassene en 78 gulden per kind (met een maximum van twee) wordt ingevoerd, naast de procentuele pre mie die gebonden is aan het inkomen. Dit is het resultaat van een overleg dat de minister gisteravond met de bon den voerde. Eerder dit jaar verzetten werkgevers en ambtenarenbonden zich tegen de invoering van een vaste jaarpremie. Hierop besloot Van Dijk een wet te gaan voorbereiden om amb tenaren te laten meedoen aan uitvoe ring van het plan-Dekker, waarin de vaste jaarpremie voor ziekenfondsver zekerden is opgenomen. De Tweede Kamer praat daar deze week over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1