Kleintjes Wrevel WD-top over optreden van premier Binnen met slagzij Nederlaag voor Turkse Bestuur Ajax stapt op na bedreigingen premier NEDERLAND BETAALT 40 MILJOEN Zeven miljoen binnen voor Bangladesh de PZC vandaag Het vingertje van Johnson Billy Carter overleden Oorlogsslachtoffers geen bewindsman naar begrafenis keizer Hirohito SEOUL 1988 CDA-aanhang steunt Lubbers Somber 231e jaargang no. 227 SVIaandag 26 september 1988 Weduwe Allende terug in Chili Verrassing Aftreden Belasten Vlissingen Weggelopen Hoek GINJAAR LAAKT UITSPRAAK Veel bewolking waaruit af en toe wat regen of motregen kan vallen. Midda- gemperatuur omstreeks 17 graden. Krachtige, boven zee harde zuidweste lijke wind. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIAL COÜRA Van onze correspondent) WEST-BEKLIJN - „Uw winst is de ellende van de wereld". „Wat is ei genlijk een bankoverval als je die vergelijkt met de misdaden van de banken". Deze en vele andere leuzen werden zondag meegevoerd in een grote demonstratie tegen de bijeen komst van het Internationale Mone taire Fonds en de Wereldbank in West-Berlijn. Volgens de organisatoren liepen on geveer 80.000 mensen vreedzaam van de Kaiser Wilhelm Gedachtnis- kirche naar een plein in de buurt van het internationaal congrescentrum waar de vergadering plaatsvond. Die politie, die sprak van 25.000 de monstranten, had rond 10.000 man gemobiliseerd om de zaak niet uit de hand te laten lopen. Dat had tot ge volg dat hele gedeelten van de deon- stratie werden geflankeerd door wit te helmen. Twee betogers hadden dollarbiljet ten voor de ogen geplakt als symbool van het gezegde dat geld blind maakt. Hortensia Bussi Allende. SANTIAGO (AFP) - De wedu we van de vroegere Chileense president Salvador Allende is zaterdag na 15 jaar balling schap in Mexico teruggekeerd in Chili. „Ik koester geen ge voelens van haat of wraak, ik wil alleen mijn bijdrage leve ren aan het herstel van de de mocratie", zo verklaarde Hor tensia Bussi Allende bij aan komst op de luchthaven van Santiago. Daar had zich een grote menig te verzameld, die de 74-jarige weduwe enthousiast verwel komde. Om een te massale toe loop te voorkomen had de poli tie zaterdagochtend vroeg de wegen naar het vliegveld afge sloten. Met haar terugkeer profiteert mevrouw Bussi van het recen te besluit van president Pino chet de ballingschap van al zijn tegenstanders op te heffen. De weduwe heeft echter ver klaard deze maatregel te be schouwen als een zuiver „kos- metisch" gebaar, bedoeld om het aanzien van het militaire regime te verbeteren. Zij is er van overtuigd dat Pinochet zal worden weggestemd in het re ferendum van 5 oktober. Zij arriveerde in Mexico vijf da gen nadat de Chileense strijd krachten het linkse bewind van haar man hadden omver geworpen. Bij die coup, in sep tember 1973, kwam Salvador Allende om het leven. Akkoord schulden allerarmste landen DEN HAAG (GPD) - De hulpactie voor Bangla Desh in Nederland heeft 7 mil joen gulden opgeleverd. Dit hebben de zeven organisaties die samenwer ken om de hulp aan het .door waters nood getroffen land te organiseren, bekendgemaakt. Drie vliegtuigen met geld van de actie betaald voedsel, medicijnen en dakbe dekking zijn vrijdag naar Bangla Desh vertrokken. Het resterende berdag wordt beschikbaar gesteld aan zuster organisaties in het land zelf. Het is de bedoeling mensen te helpen in hun dorpen terug te keren en het economi sche leven weer op gang te krijgen. Een woordvoerder van het Rode Kruis zei zondag dat de hulp niet echt effec tief is door de slechte transportmoge lijkheden. De overheid van Bangla Desh heeft 2 miljard gulden beschik baar gesteld voor reparatie van ver nielde bruggen en wegen. De actie voor Bangla Desh Is gisteren beëin digd. Het gironummer 800800 zal ech ter tot het eind van dit jaar open blij ven. Van onze correspondent BERLIJN De zeven grote industrielanden (G-7) zijn het in West-Berlijn eindelijk eens geworden over maatregelen om de allerarmste schuldenlanden te helpen. Die komen erop neer dat de landen van sub-Sahara in Afrika samen jaarlijks 500 miljoen dollar kunnen besparen. Het plan van de G-7 (Ameri ka, Japan, Westduitsland, Frankrijk, Engeland, Italië en Cana da) voorziet in een lagere rente, verlenging van de looptijd van de schuld of kwijtschelding. De schuldenlanden mogen zelf bepalen welke „menu" zij uitkiezen. De zeven landen breikten het akkoord zaterdag aan de vooravond van de jaarvergadering van het Internationa le Monetaire Fonds (IMF) in West-Ber lijn. Het plan moet nog in de zoge naamde Club van Parijs aan de orde komen. Van de 500 miljoen dollar schuldverlichting voor de armste lan den zal Nederland circa 40 miljoen voor zijn rekening moeten nemen. Hoewel minister Ruding geen voor stander van het G-7-plan was, zal Ne derland de zaak binnen de Club van Parijs echter niet blokkeren. Het nieuwe plan kwam in het Neder landse kamp als een verrassing. Eigen lijk was erop gerekend dat Westduits- HILVERSUM (ANP) Een groot aan tal organisaties van Indische oorlogs slachtoffers heeft een dringend be roep op de regering gedaan om geen minister of staatssecretaris af te vaar digen naar de begrafenis van de Ja panse keizer Hirohito, die op dit mo ment zeer ernstig ziek is. Deze oproep deed kolonel R. Boekholt van de Stichting Herdenking 15 au gustus 1945 (Japanse capitulatie -red.) zondagavond in Vara's Achter het Nieuws. „Laat Nederland maar een ambassadeur sturen", aldus Boekholt. De Rijksvoorlichtingsdienst liet in een reactie weten dat het kabinet over de ze zaak nog geen standpunt heeft inge nomen. Het ligt in de verwachting dat Nederland een minister naar Japan af vaardigt, omdat het gaat om een be vriende natie, aldus de woordvoerder. Boekholt sloot niet uit dat de organi saties via een of andere vorm van pro test zullen proberen de regering van een dergelijk besluit af te houden. De gezondheidstoestand van de 87-ja- rige keizer blijft kritiek. Hirohito heeft zondag opnieuw een bloedtransfusie gekregen, nadat hij zaterdag al drie keer nieuw bloed heeft gekregen. Woordvoerders van het paleis wilden berichten dat de keizer lijdt aan kan ker aan de dunne darm niet bevesti gen. De koorts is zondag afgenomen. land tijdens het overleg in de zwaarbe waakte villa Borsig aan de Tegelsee zijn poot stijf zou houden. Net als de Nederlanders waren de Westduitsers niet tegen extra hulp voor de armste schuldenlanden, maar beide wilden dat de prestaties uit het verleden mee gerekend zouden worden. Nederland en de Bondsrepubliek hebben, in te genstelling tot andere landen, al veel schulden van de allerarmsten kwijtge scholden. Bovendien hanteert Nederland een norm voor ontwikkelingshulp, name lijk 1,5 procent van het bruto natio naal produkt. Dat peil bereikt vrijwel geen enkele andere land. Dus hebben wij er, zei een hoge ambtenaar, eigen lijk genoeg van dat ineens een ander met een prachtig initiatief komt en dan tegen ons roept: daar moeten jul lie aan meebetalen. Het nieuwe voorstel, een succes voor Frankrijk en Engeland, heeft zijn Wor tels in de economische topconferen ties van Venetië en Toronto. Dat de G-7 nu in West-Berlijn tot overeen stemming is gekomen, wordt zeer be vredigend genoemd. De ministers van financien van de ontwikkelingslanden, verenigd in de groep van 24, denken daar echter an ders over. Voorzitter De Nobrega van Brazilië zei dat de industrielanden wel groeien en de lage inkomenslan- den niet. Een oplossing van de schul dencrisis is volgens hem nog niet in zicht. De G-7 benadrukt de noodzaak allerlei handelsbeschermende maatregelen af te schaffen. Die zijn immers nadelig voor de wereldeconomie. Ook de presi dent van de Nederlandsche Bank, dr. W. F. Duisenberg, verklaarde in zijn toespraak tot het interim-comité, hét beleidsbepalende orgaan van het IMF, de oorlog aan de protectie. Hij zei dat de schuldendcrisis niet opgelost kan worden als er geen einde komt aan be schermende maatregelen. „Dan heb ben we al met de linkerhand weggeno men wat we nog met de rechter aan schuldverlichting doen". De nieuwe minister van defensie, mr. F. Bolkestein, is bereid af te tre den wanneer hij in de problemen komt door fouten van zijn voorgan gers. PAGINA 3 De PvdA-fractie in de Zeeuwse sta ten wil de autobezitter zwaarder be lasten om de Wester schelde Oever verbinding te financieren. PAGINA 5 De voetbalclub Vlissingen kon, evenals vorige week, niet impone ren. PAGINA 13 De hockeyers van Rapide stapten bij de uitwedstrijd tegen Vlissingen van het veld toen zij het niet eens waren met een arbitrale beslissing. PAGINA 14 Ben Johnson heeft de droom van Carl Lewis net als in Los Angeles in Seoul vier gouden atletiekmedailies te veroveren wreed verstoord. En kele meters reeds voor de finish van de 100 meter hief de Canadees in triomf zijn rechterarm met uitgesto- Zaterdagtweedeklasser Hoek lijkt de plannen voor promotie kracht bij te zetten. De voetballers van Nieuw- Lekkerkerk werden met 7-0 slacht offer van de dadendrang van de Zeeuws-Vlamingen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 ken wijsvinger omhoog. Dat was op zich al een sensatie. De tweede kwam toen de toeschouwers hun blik richtten op het electrinisch sco rebord: 9,79 seconden. Johnson had zijn wereldrecord, dat hij vorig jaar bij de strijd om de wereldkampioen schappen in Rome op 9,83 bracht met 0,04 seconde verbeterd. Aanzienlijk minder indrukwekkend was het optreden van de Nederland se atleten in Seoul. Nelli Cooman was kansloos in de halve finales, maar toonde zich niettemin tevre den. Favoriete Elly van Hulst had op de 3.000 meter niets in de melk te brokkelen. Op de 800 meter werden Rob Druppers en Robin van Helden uitgeschakeld voor de finale, even als trouwens een van de grootste fa vorieten voor het goud, de Engels man Steve Cram. De absolute diva van het olympisch zwemtoernooi werd de Oostduitse Kristin Otto, die zes gouden medail les veroverde. Veel metaal was er ook voor de Amerikaan Matt Bion- di. Olympisch nieuws op de pagina's 9, 10 en 11. UTRECHT (ANP) - De VVD wil door met het kabinet-Lubbers/De Korte omdat er nog veel moet gebeuren. Maar premier Lubbers maakt het de WD wel moeilijk. Dat is de strekking van de analyse die fractievoorzitter Voorhoeve en partijvoorzitter Gin jaar zaterdag gaven op de partijraad van de VVD in Utrecht. Ginjaar laakte de uitspraak die Lub bers vrijdag op zijn wekelijkse pers conferentie deed als zou de VVD bang zijn voor verkiezingen. „Ik betreur der gelijke uitspraken ten zeerste. Het draagt er niet toe bij dat de trein het eindstation haalt", aldus Ginjaar. DEN HELDER - Na de storm van eind vorige week te hebben doorstaan loopt de kustvaarder Polaris met 45 graden slagzij de haven van Den Helder binnen. Het schip verloor de deklast maar wist zaterdag toch de veilige haven te bereiken. Voorhoeve herhaalde dat het dreige ment van kabinetscrisis „beslist niet nodig en buiten proportie was". „Vol gens de VVD had het verschil van me ning ook zonder geweldsdreigingen kunnen worden opgelost". Vice-premier De Korte noemde het dreigement van Lubbers in de wandel gangen van het Jaarbeurscongrescen trum begrijpelijk omdat met het aftre den van Van den Broek het hele bui tenlandse en defensieblok in het kabi net verdwenen zou zijn. Voorhoeve rechtvaardigde het zwich ten voor Lubbers en Van den Broek met een aan het verkeer ontleend voorbeeld. Lubbers zit voorin de auto bus aan het stuur. Hij zegt: als wij voorin geen eigen mening mogen hou den, rijd ik met opzet die grote sloot in. Daarna gooit hij plots het stuur om. De oppositie vindt dat prima, zo consta teerde Voorhoeve. „Wat doet de VVD? Die rent door het gangpad naar voren en trekt met kracht aan de handrem". Als de pre mier daarop zegt: „Zie j e wel dat ik niet aan mijn zetel gehecht ben denkt Voorhoeve: als ik niet aan die rem had getrokken waren ze door de voorruit gevlogen". De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van D66, Van Mierlo, vindt dat de regeringspartijen tijdens het pas poortdebat het aanzien van het parle ment tot een ongekend niveau hebben verlaagd. „De vraag of politieke ze den zwaarder wegen dan het belang van de macht is door CDA en VVD nu onomwonden negatief beantwoord", zei hij zaterdag tijdens een bijeen komst van D66-volksvertegenwoordi- gers in Ede. DEN HAAG (GPD) - De CDA-aanhang is tevreden over het optreden van pre mier Lubbers in het paspoortdebat vorige week: 59 procent van de CDA'ers vindt dat de affaire een kabi netscrisis waard was, 23 procent vond van niet. Dat blijkt uit een Nipo-en- quête. Van de VVD-kiezers was 43 procent het eens met Lubbers en 35 procent niet. Bij de PvdA-kiezers was dat res pectievelijk 51 en 27 procent. De overgrote meerderheid van de CDA'ers (61 procent) was het er mee eens dat minister Van den Broek van buitenlandse zaken, verantwoordelijk voor het paspoortbeleid, met aftreden dreigde. Ook de meerderheid van de VVD-kiezers (53 procent) huldigde dat standpunt. Dat de regeringsfracties het niet lieten aankomen op een kabinetscrisis acht 61 procent van de CDA-ers juist en 58 van de VVD-ers. AMSTERDAM - Het bestuur van Ajax heeft zondagavond besloten onmid dellijk op te stappen. De Amsterdamse club verloor gister middag onverwacht met 3-1 van RKC in Waalwijk. Tijdens de wedstrijd wa ren er al verschillende spandoeken te zien, waarop stelling werd genomen te gen het bestuur („Harmsen rot op"). Na deze zoveelste nederlaag van Ajax kwamen er verschillende telefonische bedreigingen bij het bestuur binnen. In de afgelopen weken waren er al meer dreigende signalen uit groepen van supporters binnen gekomen. In een verklaring van directeur alge mene zaken Arie van Eijden liet het be stuur weten te zijn opgestapt, „omdat het niet meer kan instaan voor de vei ligheid van zich zelf en familie-leden, voor de veiligheid van de directeur al gemene zaken en zijn gezin en voor die veiligheid van de spelers en technische staf'. Ook kan het bestuur, aldus de verklaring, niet meer instaan voor het goede verloop van zowel de competi tie-wedstrijden als van de duels die Ajax speelt voor de Europa Cup. Het bestuur van AFC Ajax bestaat uit Harmsen (voorzitter), Kraan (vice- voorzitter), Bakker (penningmeester), Neefjes (secretaris) en Been (amateur voetbal). (Zie ook pagina 16). ANKARA (RTR-AFP-DPA) - De Turk se premier Özal heeft zondag een ne derlaag geleden, maar de grote vraag is of dat tot zijn aftreden zal leiden. Özals voorstel voor wijziging van een grondwetsartikel zodat al in novem ber in plaats van april volgend jaar gemeenteraadsverkiezingen kunnen worden gehouden, werd zondag door bijna tweederde van de kiezers ver worpen. Slechts 35 procent steunde Özal. De. premier dreigde vorige week af te treden als hij onvoldoende steun voor het voorstel zou krijgen, maar hij noemde geen percentage. Na het tellen van bijna veertig procent van de uitge brachte stemmen van het zondag ge houden referendum bleek dat 65 pro cent het voorstel heeft verworpen en 35 procent het ermee eens is, zo be richtte het semi-officiële Anatolische persbureau. „Özal heeft nog geen definitieve beslis sing genomen of hij aftreedt", aldus Oltan Sungurlu, plaatsvervangend voorzitter van Özals Moederland-par tij. Politieke kenners vermoedden dat de premier tevreden zou zijn met de steun van ongeveer eenderde van de kiezers, zoals bij de parlementsverkie zingen van november vorig jaar. Toen won zijn partij de absolute meerder heid in het parlement dankzij 36 pro cent van de stemmen. Het referendum was noodzakelijk na dat het Turkse parlement in augustus het voorstel tot wijziging van de grondwet niet met de vereiste twee derde meerderheid goedkeurde. PLAINS (DPA-RTR) In zijn woon plaats Plains (Georgia) is zondag Bil ly Carter, de kleurrijke broer van de Amerikaanse ex-president Jimmy Carter, overleden. Hij had kanker aan de alvleesklier, waaraan ook zijn va der en zijn zus Ruth stierven. Billy, die 51 jaar werd, haalde meer dan eens de pers met zijn onconventioneel optreden. Hij maakte van zijn hart geen moordkuil en met zijn openhar tige uitspraken bracht hij zijn broer, die president was tussen 1976 en 1980, herhaaldelijk in verlegenheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1