Heymans geridderd Zeeuwse atlete op marathon aBévier Files door brand en storm HMIUR VOOMHI 'Onder omstandigheden' voor herinvoering van doodstraf de PZC vandaag SPORTKCTTT l/l/EEK-UIT WEK-IN Wintertijd begint zondag VOORDRACHT VOORHOEVE Sjevardnadze Hirohito gaat achteruit Radiatoren als dekoratie. VS reageren koel op voorstel Olympiade van de ontspanning MORGEN IS DE LAATSTE ZONDAG! Treinstaking Italië Onbestendig 231e jaargang no. 226 Zaterdag 24 september 1988 TOT 1 OKTOBER 00K ZONDAGS OPEN WOENSDAG 28 SEPTEMBER Meevaller FNV Oesterziekte Bedilziek DEN HAAG (GPD) Het VVD-Tweede-Kamerlid drs. F. Bol kestein wordt de nieuwe minister van defensie. Hij volgt zijn partijgenoot Van Eekelen op, die vanwege de paspoortaffaire twee weken geleden ontslag nam. Bolkestein is door VVD- fractieleider Joris Voorhoeve als de nieuwe minister van de fensie voorgedragen bij premier Lubbers, die zijn kandida tuur heeft aanvaard. MIDDELBURGSE RECHTER NOMES: Eerst opklaringen en een enkele bui. Vanmiddag toenemende bewolking gevolgd door regen. Maximum tempe ratuur 16 graden. Veel wind. Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond Topleeren zitcomfort samengevoegd tot iets héél moois Een week lang nu al weer 1 I beheersen de Olympi sche Zomerspelen in Seoul het wereldnieuws. Gastland Zuid-Korea heeft sinds de verwoestende oorlog met de commu nistische noorderburen aan het begin van de jaren '50 niet meer zo voluit de aandacht van de buitenwereld gekre gen als nu. De media volgen de verrich tingen van de 13.000 atleten uit 161 landen op de voet en ze registreren daarbij even terloops als indringend de sfeer, waarin Zuid-Korea zich wil presenteren. Een moderne, westerse natie in het Verre Oosten, die zich met hard werken naar de economische we reldtop heeft gewerkt en nu ook in an dere opzichten internationale erken ning wil binnenhalen. Van het begin af - sinds het IOC het land zes jaar gele den de Olympiade van 1988 toewees - hebben de Zuidkoreanen zich vastge beten in twee doelstellingen: deze Spe len moesten perfect worden georgani seerd en een zo hoog mogelijke veilig heidsgarantie meekrijgen. De mach thebbers in Seoul hebben daarbij ken nelijk beseft, dat zoiets niet zou lukken met het gezicht dat Zuid-Korea inmid dels een kwart eeuw naar buiten heeft getrokken, dat van de militaire dicta tuur. Bij de ambiance rond het vier jaarlijkse sportspektakel van de ver broedering past alleen een ontspan nen gastheerschap. En wat misschien maar weinigen hadden verwacht: Zuid-Korea weet dat op te brengen. Geheel in de traditie van de ijzeren discipline, waarmee de Zuidkore- aanse bevolking sinds de oorlogsjaren van 1950-'53 is opgevoed, heeft Seoul een systeem opgebouwd om deze Olympiade te beschermen tegen terro risten, demonstranten en andere on rust. Daarvoor is een leger van 120.000 militairen, politiemensen en bewakers op de been gebracht. Wie de aard van dit soort rigide maatregelen tot de ver beelding laat spreken komt tot de re kensom: tien beschermers rondom ie dere atleet. Toch blijkt het strak geor ganiseerde beveiligingssysteem niet de benauwende sfeer op te roepen van deze Spelen in Seoul, waarmee in het buitenland ernstig rekening was ge houden. Het bewind van de nieuwe president Roh Tae-woo - in de loop van dit jaar onder begeleiding van flink wat onrust tot stand gekomen - streeft naar iets wat moet lijken op democra tisering. Met de toekijkende wereld voor Zuidkorea een gevoelig experi ment, waarbij voor het prestige van het land in de toekomst veel op het spel staat. Terwijl in de Oost-West-verhoudin- gen de laatste jaren een opvallen de dooi is ingetreden staan Noord- en Zuid-Korea aan de gedemilitariseerde zone tussen hun beide landen nog al tijd als in de koude oorlog tot de tan den gewapend tegenover elkaar. Als of er in 35 jaar niets is veranderd. Offi cieel is de bloedige oorlog van destijds niet beëindigd. En de stille, gewapen de confrontatie aan deze 38ste breed tegraad de zwaarst bewaakte grens ter wereld heeft al die tijd de vijand schap tussen beide regimes gevoed. Met voor de ontwikkeling van beide landen als gevolg een door militairen beheerste samenleving. Van toenade ring tussen Seoul en de Noordkoreaan- se hoofdstad Pyong Yang is het nog steeds niet gekomen, hoewel de poli tiek gedreven studenten van Zuid-Ko rea keer op keer pogingen hebben on dernomen om dat proces op gang te brengen. De Olympische Zomerspelen 1988 in Seoul staan meer dan enige andere Olympiade van de afgelopen 25 jaar in het teken van de ontspanning. Het aantal landen dat om politieke rede nen heeft afgezien van deelname is te verwaarlozen. Dat is een groot compli ment voor de Zuidkoreaanse organisa toren. Misschien dat de geest van deze Spelen ook de krampachtigheid in de verhouding tussen de twee landen aan weerszijden van die onwezenlijk ge barricadeerde grens op dat gespleten schiereiland in het Verre Oosten straks nogeens iets kan versoepelen. VDM Lerarenoverschot - Minister Deet- man van onderwijs heeft zijn voorne mens uitgewerkt om het overschot aan leraren in het voortgezet onder wijs af te breken. Hij kondigde de maatregelen al aan in zijn begroting voor 1989. De notitie „Mobiliteit en Scholing van onderwijspersoneel" is vrijdag de ministerraad gepasseerd en kan nu naar de Tweede Kamer. AdvertentieI Na 1 oktober: ma. 13-18uur di.t/mza. 9-18uur Vrijdag koopavond Vanwege modeshow de gehele dag GESLOTEN! In de eerste zes maanden heeft het rijk ruim 4 miljard gulden meer aan belastingen ontvangen dan vo rig jaar. PAGINA 3 Het kabinet voert geen beleid, maar geeft alleen de belastingmee valler terug, dat is potverteren op de toekomst, aldus de FNV. PAGINA 5 De gevreesde oesterziekte Bona- mia Ostrea is ook in de Grevelin- gen opgedoken. PAGINA 9 PAGINA 17,19, 21 en 23 De huidige regering wil steeds meer bevoegdheden naar zich toe trekken, aldus commissaris ham mers van Flevoland. PAGINA 13 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Radio, tv en kunst: 2 Beurs en financiën: 4 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Bacterie geeft de evolutie een ro mantisch trekje De zilte pracht van inlagen Novellen van Krol en Brakman Highsmith en Fran cis, sterren van de misdaad Bar bara Hershey speelde Maria Mag- dalena George Sluizer verfilmde boek van Tim Krabbé Met de Dis covery pakt NASA de draad weer op Rechter Nomes vonnist met vergelding Fedde Walda gaat de boer op met zijn draaischijf-wagon Een halve eeuw Margriet Seoul gezien door adoptiekinderen. Pagina 25, 26, 27, 28, 29 en 31. MOBMBaai DEN HAAG (ANP) - Aanstaan de zondag eindigt de zomertijd in ons land. In de nacht van za terdag 24 op zondag 25 septem ber wordt de klok om 03.00 uur een uur teruggezet. Dit heeft het ministerie van binnenland se zaken maandag meege deeld. Volgend jaar zal de zomertijd in ons land op zondag 26 maart om 02.00 uur ingaan. Zij zal gelden tot en met zondag 24 september. Behalve Neder land zullen in 1989 ook de meeste andere lidstaten van de EG in die periode zomertijd hebben. Groot-Brittannië en Ierland hebben echter een af wijkende zomertijdregeling. Daar begint de zomertijd welis waar ook op 26 maart, maar zij zal eindigen op zondag 29 okto ber. Bolkestein opvolger Van Eekelen Koningin Beatrix zal Bolkestein van daag beëdigen. De taakverdeling tus sen Bolkestein en zijn staatssecretaris de CDA'er Van Houwelingen, zal pas over enige weken worden geregeld. „Eerst moeten ze aan elkaar wennen", aldus VVD-fractievoorzitter Voorhoe ve gisteren. Van Houwelingen is nu be last met materieelbeleid, waar het grootste deel van de begroting naar toe gaat. De benoeming van een nieuwe staats secretaris op Buitenlandse Zaken, de opvolger van de afgetreden CDA'er Van der Linden, wordt pas volgende week verwacht. Belangrijkste kandi daat is de huidige staatssecretaris van economische zaken, mevrouw Yvonne van Rooy. Zij zou dan worden opge volgd door CD A-kamerlid Joost van lersel. Van Iersel zal niet de portefeuil le van buitenlandse handel krijgen, maar zich bezig houden met energieza ken. Zuidvlietstraat 75. Goes, Tel. 01100-12420 Openingti|den toonzaal Werkdagen 09.00-1 2.00 uur 13.00-1 7.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 09.30-12.30 uur AMSTERDAM - Politiemensen doorzoeken de papie ren van een chauffeur uit België wiens combinatie vrijdagmorgen in brand vloog bij de Coentunnel. Het ongeluk veroorzaakte een chaos. De tunnel werd afge sloten, waarna alle verkeer naar Amsterdam werd om geleid via de IJtunnel, de ponten en de Velsertunnel. Overal ontstonden files. Ook de avondspits toonde dat beeld, maar toen was de storm de boosdoener. De oostbuis van de tuimel is 's nachts afgesloten wegens werkzaamheden. Verkeer uit Amsterdam wordt met een geleider de westbuis ingestuurd. De vrachtwagen chauffeur is op de geleider ingereden. Hij is met beenlet sel naar een ziekenhuis vervoerd. De oplegger schoot los en de lading, twintig ton karton, vloog in brand. Door de rookontwikkeling, verergerd door aanwakkerende wind, moest de politie ook de westbuis van de tunnel afsluiten. Waarschijnlijk als gevolg van de berichtge ving op de radio, besloten veel automobilisten die nor maal door de Coentunnel rijden, nu via Monnickendam en Broek in Waterland naar Amsterdam te gaan. Op die weg stond rond op een gegeven moment een file van ruim twintig kilometer. Harde wind, regen en hagelbuien zorgden voor overlast in de avondspits. Op de Nederlandse wegen stonden 15 files met een gezamenlijke lengte van 80 kilometer. De najaarsstorm velde in Noord-Holland tientallen bomen en richtte veel materiële schade aan. In Middenmeer stortte een 30 meter lange boom op een rijdende auto. De 46-jarige bestuurster kon bijtijds wegduiken. Zij moest door de brandweer uit het wrak worden gezaagd en werd met nekletsel in een ziekenhuis opgenomen. Op de dijk Enkhuizen-Lelystad greep een windstot een ca ravan. Deze werd door een tegemoetkomende vracht auto aan flarden gereden. Zie verder pagina 9: twee gewonden op Philipsdam. (Advertentie) (Advertentie) .vlotte 'COLLEGE'-look instapper in de I modekleuren zwart en bruin Maten 36 - 41 Adviespr. 44.95 I Alléén vandaag slechts LICHTGEWICHT rubber zool Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur Beleidsmedewerker drs. R. de Schmidt ziet, zo blijkt uit zijn artikel, de doodstraf als een gerechtvaardigd en vooral noodzakelijk strafmiddel, waardoor leven en vrijheid van bur gers in een rechtstaat kunnen worden beschermd. Mr Nomes: „Wat die man in de affaire Heijn heeft gedaan, is wel zo verschrik kelijk. Dat kent geen grenzen. Maar hij is in hoger beroep gegaan. We moeten dus maar afwachten wat er gebeurt". Een Nipo-enquete toonde vorige maand aan, dat een ruime meerder heid (57 procent) van de Nederlandse bevolking meent dat voor bijzonder ernstige misdrijven de doodstraf moet worden ingevoerd. Het gaat dan om Mr G. H. Nomes Olympisch nieuws op de pagina's 17,19 en 21. Lia Melis, een 28-jarige boeren dochter uit Vrouwenpolder, liep gisteren lichtvoetig temidden van de sterkste atletes ter wereld op de olympische marathon in Seoul. De Zeeuwse atlete was geen bedrei ging voor de Portugese Rosa Mota (foto), die na het veroveren van de gouden medaille op de 42.195 meter kushandjes naar het publiek wierp. Lia Melis, die al jar en in een zieken huisapotheek op Aruba werkt, kwam niet uit voor Nederland, maar voor Aruba. Haar ouders in Vrouwenpolder offerden graag hun nachtrust op om tijdens het urenlange tv-verslag van de mara thon een glimp van hun dochter op te vangen. De Nederlandse vrouwen deden het toch goed op het olympisch strijdtoneel, -want het dameshoc keyteam won met niet minder dan 5-1 van Groot-Britannië. En Elly van Hulst liep bijna moeiteloos naar de finale van de 3000 meter voor vrouwen. Rob Druppers en Robin van Helden snelden op de 800 meter naar de volgende ronde. Dit weekeinde beleeft de olympi sche atletiekstrijd enkele absolute hoogtepunten: bijvoorbeeld de 100 meter sprint voor mannen (van daag) en het hoogspringen (mor gen). SINGAPORE - De toestand van de 87-jarige Japanse keizer Hirohito gaat hard achteruit. Zijn lijfartsen meldden vrijdag dat de keizer op nieuw kampt met inwendige bloedin gen, die hem erg hebben verzwakt. Bloedtransfusies die hem in de afgelo pen dagen waren toegediend, hebben de bloedingen niet kunnen stoppen. De ziekte van de keizer wordt gecom pliceerd door geelzucht en bloedar moede, wellicht veroorzaakt door een gezwel in de alvleesklier. Minister Bolkestein AMSTERDAM (GPD) Met een koninklijke onderscheidingchampagne en een enorme taart met vuurwerk vierde couturier Max Heymans giste ren een dubbel jublieum. Zef had hij er liever geen ruchtbaarheid aan willen geven, maar zijn vrienden vonden dat zijn zeventigste verjaardag én het feit dat de nestor van de Nederlandse couture vijftig jaar in het modevak zit, niet ongemerkt voorbij kon gaan. De feestelijkheden vorm den het sluitstuk van de presentatie van Heymans nieuwe collectie voor herfst- en winter '88/'98. Foto: burgemeester Ed van Thijn speldde Max Heymans de onderscheiding op. WASHINGTON (DPA) - Sovjet-minis ter van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze heeft tijdens zijn ont moeting met zijn Amerikaanse colle ga George Shultz voorgesteld een in terim-akkoord te sluiten over beper king van het aantal kernkoppen op in tercontinentale raketten. Van Ameri kaanse zijde is koel op het voorstel ge reageerd. Naar van Amerikaanse regeringsfunc tionarissen werd vernomen deed Sje vardnadze de suggestie om in afwach ting van een Start-akkoord over halve ring van het aantal strategische wa pens alvast een tussenovereenkomst te sluiten die voorziet in een beperking van de kernkoppen op intercontinen tale raketten tot het aantal dat in 1987 op de top in Washington in principe overeengekomen is. Dit zou bijvoor beeld betekenen dat de Trident-II-ra- ketten met niet meer dan acht kernla dingen zouden mogen worden uitge rust. Washington voelt echter niets voor een spoedig te sluiten interim-ak koord over de strategische kernkop pen. Ook Amerikaanse senatoren zien niet veel in zo'n deelovereenkomst om dat niet duidelijk is hoe in dat geval de ratificatie door de Senaat is geregeld. UTRECHT (ANP) - Een deel van het personeel bij de Italiaanse Spoorwe gen begint zondag om 21.00 uur aan een staking die 24 uur zal duren. In die periode is geregeld treinverkeer niet verzekerd en zullen reizigers reke ning moeten houden met vertragin gen, zo heeft NS vrijdag bekendge maakt. Radson Line Design Radiatoren MIDDELBURG- „Ik zou - onder om standigheden - herinvoering willen zien van de doodstraf. En als ik praat over 'onder omstandigheden' doel ik met name op de affaire Heijn". Dat vindt de scheidende vice-president van de arrondissementsrechtbank in Middelburg, mr G. H. Nomes. Hij rea geert daarmee op een recente publica tie van een beleidsmedewerker van het ministerie van justitie in Balans, het maandblad voor het gevangenis wezen. zaken als aanslagen met dodelijke af loop en moord met voorbedachte rade. Voor een terugblik op de bij tijd en wij le geruchtmakende loopbaan van rechter Nomes zie pagina 29.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1