de vrij(e)dagkrant OERWOUD TE KOOP tropische palmen en kunstzinnig groen vrijdagkrant DOCENTE HORLOGEMAKEN ik wilde eens iets anders 14/15 uit-exposities 10 denksport 11 wintersport 13 vinyl PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT uit-agenda wijst de weg; filmwijzer met selectie; nieuwe muziek brengt reeks themaconcerten; overzicht exposities. n de kassen van Shemex iternationaal waan je in een tropisch :rwoud. Een tien meter )ge palm uit Spanje, n bananenplant uit orida en allerlei :kleurde, kleine en ote planten en bomen it Singapore tot en met adagascar staan er in )orraad. Shemex ternationaal is één m de weinige stributiecentra in aropa waar je zoveel rschillende soorten opische bomen en anten direct kan )pen, zonder op de ■stelling te moeten achten. Het is net een [inkel in de tropen: je n alleen de tien meter )ge palm niet meteen je tas stoppen. 1 specialiteit van Shemex ternationaal (een chteronderneming van het pcern Weyerhaeuser in de jrenigde Staten) is interieur- planting. Grote bomen, comstig uit heel de wereld, irden gebruikt voor de ichting van onder meer tels, nachtclubs en kenhuizen. Ook steeds meer embaden willen een palm hgs het water om het Iderlandse bad tropisch te jen lijken. redachtie PZC-bijlagen advertentie en Vlissingen administratie Terneuzen opening kantoren hersenwerk met schaken, dam men, bridge en de wekelijkse puz zel. onbezorgde skipret begint bij een goede voorbereiding; autonieuw tjes; sieraden van rubber. de lp overleeft in de speciaalzaak: vinyljunks blijven er altijd; een nieuw recht voor de man: het aan recht. PAGINA 9 snufjes VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 llgens bedrijfsleider Jasper Jioester stijgt de vraag naar lerieur-beplanting. „Ruimtes pder groen zijn tegenwoordig na niet meer in te denken. In I jaren zestig en zeventig was I inrichting van gebouwen lel strakker. De installateurs pakten meer gebruik van bderne meubels om het Jtree van bijvoorbeeld een Ikenhuis aangenaam aan te pen. In de jaren tachtig is Sar verandering in gekomen, j meeste gebouwen zijn al zo jai dat men de voorkeur geeft Sn een meer esthetische richting. Een paar mooie, lote palmen kunnen de hal Sn een kil ziekenhuis Sntrekkelijker maken. De [terieur-beplanting is zelfs zo Slangrijk geworden dat chitecten hun bouwplannen ptemmen op de grootte van plant. Voor een tien meter pge palm in de hal zijn jhtkoepels en voldoende limte wel een eerste vereiste". Om de Nederlandse gebouwen tropisch te kunnen inrichten heeft Shemex Internationaal onder andere een inkoper in Florida. Hij bezoekt daar kwekers en als hij een exotische plant of boom ziet, koopt hij deze in. Iedere week transporteert een tien meter lange container de ingekochte planten en bomen van Florida naar Nederland. Het tropische groen verblijft dan enkele maanden in de kassen in Aalsmeer om te acclimatiseren. Daarna kunnen de bomen en planten de markt op. Niet al het groen wordt kant en klaar ingekocht en direct naar Nederland getransporteerd. In veelLatijnsamerikaanse landen, bijvoorbeeld in Costa- Rica, worden voor de Nederlandse dochter onderneming kleine plantjes groot gebracht. Knoester: „Dit is het starter-materiaal. We kopen dan bijvoorbeeld zaadjes in Costa-Rica en die worden daar ook geteeld. Het is veel goedkoper om de planten daar te laten groeien. In die landen is het altijd warm en de arbeidskosten zijn veel lager. Wil je tropische planten in Nederland kweken, dan moetje dat in een kas doen. Je bent dan ontzettend veel geld aan stookkosten kwijt". Als de plantjes in Costa Rica zo'n 30 centimeter groot zijn, komen ook deze naar Aalsmeer en worden vanuit daar weer verder gedistribueerd. De interieur-beplanting in bijvoorbeeld hotels, restaurants en nachtclubs gaat niet altijd van een leiendakje. Ook al houden architecten rekening met de ruimte voor eventueel een grote palm in de hal, soms groeit de boom toch de tent uit. Shemex-Internationaal heeft daar een oplossing voor: ze leveren namelijk ook planten en bomen die niet verder groeien. Het bedrijf distribueert niet-levende bomen waarvan de bladeren toch 'echt' zijn. Knoester:„Levende planten kunnen inderdaad te groot worden, maar in sommige interieurs zijn ze ook moeilijk te onderhouden. Een levende plant heeft licht, water, een goede temperatuur en luchtbeweging (tocht) nodig. Sommige klanten kunnen niet aan deze eisen voldoen. Neem nu een eigenaar van een nachtclub: het is voor hem onmogelijk om een levende plant op de donkere dansvloer te onderhouden. Om dergelijke klanten toch van een boom of plant te voorzien, zijn wij onder andere overgegaan op zogenaamd 'kunst-groen". Shemex Internationaal streeft er naar om de 'kunst'-planten zoveel mogelijk op levende planten te laten lijken. Dat gaat als volgt: de wortels worden van de plant afgehaald en de plant wordt een aantal dagen in een speciale vloeistof gezet. Die vloeistof zorgt er voor dat de plant niet verder groeit. In één van de kassen staat het 'kunst-groen' tentoongesteld. Shemex-Internationaal maakt met het niet-levende materiaal allerlei verschillende combinaties: zo kunnen bijvoorbeeld op de stam van een palm de takken van een wilg worden gezet. Of je laat een boom uit de muur komen: dit kunstzinnige groen heeft toch geen water en grond nodig. Mensen uit de hele wereld komen naar de tropische tuin in Aalsmeer om een plant of boom te kopen. Shemex Internationaal geniet internationale bekendheid. „Het is niet ongewoon als hier op zondagmiddag de sjeik van Oman rondloopt om tien palmen te kopen voor zijn feestje van de volgende week. Die hebben wij dan gewoon in voorraad", vertelt Wim Piepers, de manager van de tropische afdeling, trots. De grote, tien meter hoge palmen kosten gemiddeld 20.000 gulden per stuk. Het distributiecentrum heeft niet alleen dure palmen voor kapitaalkrachtigen, maar een palmpje van 30 gulden voor iemand die minder goed bij kas zit, is ook te koop. Volgens Piepers zijn Nederlanders de laatste tijd ook meer geïnteresseerd in tropische planten voor de huiskamer. „Vroeger was er veel meer sprake van de raamcultuur: je kocht zoveel mogelijk kleine plantjes voor in de vensterbank en je besteedde al je tijd om ze groter te laten groeien. Tegenwoox-dig wil men liever minder planten, maar grotere met meer volume. De palm leent zich daar uitstekend voor: veel groen voor weinig geld". CARINE NEEFJES Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000; Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. vrijdagkrant Zes jaar geleden zat zij in diezelfde schoolbanken: nu staat ze voor de klas. De 27- jarige Joke van Schaick uit Landsmeer is de eerste vrouw in Nederland die les gaat ge ven aan één van de drie horlo gemakersvakscholen. Haar werkplek wordt de vakschool voor uurwerkentechniek in Hoorn. „Ik wilde iets anders. Ik werkte in een horlogewinkel. Niet al leen voor de verkoop, maar ook voor de reparatie van horloges. Ik vond dat ik alles wel gezien had en dat ik in hetzelfde krin getje bleef ronddraaien. Ik had een nieuwe uitdaging nodig. Toevallig zocht men in Hoorn een docente voor de horloge makervakschool en aangezien ik hier zelf op school gezeten heb, zei ik meteen 'ja', toen ze me mij die baan aanboden", zegt Joke van Schaick. De opengewerkte uurwerken uit vervlogen tijden in de gang van de school in Hoorn zijn het geliefkoosde onderwerp van Neerlands eerste docente. „Eerlijk gezegd hou ik niet zo van dat 'prutswerk' met die kleine horloges. Ik heb liever die grote uurwerken; daar kun je je helemaal op uitleven. Maar ja, die armbandhorloges horen er ook bij De school in Hoorn de derde naast Schoonhoven en Rotter dam leidt op tot horlogema ker in de breedste zin van het woord, vertelt directeur A. Pi- stoor. „Het is pertinent niet waar dat het horlogemakers vak geen toekomst meer zou hebben. Dat heb ik ook wel eens gedacht, toen er bijvoor beeld onbreekbare, veren in uurwerken werden gemon teerd of kunststof glazen en kasten werden verwerkt. Dat gevoel had ik nog sterker toen de weggooi-horloges op de markt kwamen en de quartz- uurwerken. Toch merk je een ommekeer bij de consument: zodra het nieuwtje er af is, gaat men weer oude, vertrouwde uurwerken kopen, die uitein delijk toch eens schoonge maakt of gerepareerd moeten worden. En dan kom je al snel bij een horlogemaker terecht", aldus Pistoor. Van Schaick vertelt over het voordeel van haar nieuwe baan. „Op de opleiding krij gen zowel leerlingen als do centen te maken met de aller nieuwste snufjes die op dit ge bied worden uitgevonden. Dat betekent dat je letterlijk al tijd bij de tijd bent. In de hor logewinkel was dat niet altijd het geval. Dan wordt je met al lerhande merken geconfron teerd: sommige horloges en uurwerken krijg je wel honder keer in je handen, zodat de re paratie een soort routine wordt. Ik miste het verrassen de en dat hoop ik op deze school te vinden". De Landsmeerse wilde graag weer iets creatiefs doen. „Ik ben geen type dat op kantoor achter een schrijfmachine gaat Zitten of urenlang met een naaimachine bezig kan zijn, om iets te ontwerpen. Ik had thuis drie broers en ook ik kreeg last van een 'technische' tik. Ga maar na: drie oudere broers, die stuk voor stuk aan brommers liggen te sleutelen, daar steek je allicht wat van op. Hoewel ik zelf nooit aan die brommers mocht komen, stond ik er altijd wel met m'n neus boven op. Zoiets wilde ik ook, zei ik altijd bij mezelf. Lek ker sleutelen aan iets, maar dan iets fijns. Aanvankelijk richtte ik me op de goud- en zil versmidopleiding. Schoonho ven vond ik echter te ver en toen koos ik voor het vak van horlogemaker. Dat kon ik op redelijke reisafstand redden", aldus Joke van Schaick. Van Schaick gaat achttien uur praktijk-les geven en veertien theorie-lessen. „Het is voor mij een opfrissing van de theorie die ik hier zelf vier jaar lang heb opgedaan. Het grote voor deel is dat ik de praktijk van nabij heb meegemaakt. Dat betekent datje toch vanuit een andere positie voor de klas zult staan". Dat zij de eerste docente in ons land is, verbaast haar nog steeds. „Als je naar de klassen kijkt, dan zijn het overwegend jongens, die hier op school zit ten. De meisjes zijn met 20 tot 25 procent van het aantal leer lingen duidelijk in de minder heid. Dat neemt echter niet weg, dat dat al een verdubbe ling is van vroeger. Dat geeft mij hoop, dat ik niet lang de enige zal blijven binnen het docentenkorps", aldus Van Schaick. PIET TEELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9