JACOBSE Lachende bestuurders Aangiftebiljet wordt in 1989 eenvoudiger Optimisme over '1992' KNOV: proeven met winkelsluiting Zij doen 't voor het geld en de ruimte. CAO-lonen inl987 0,9 procent omhoog Mogelijk nekkramp bij militair in Venlo Nog geen Libanese president i Sovjetunie doet weer concessies in Verre Oosten CNV-hulp uitkerings gerechtigden Vervroegde aflossing studieschuld STAATSSECRETARIS DEES Goede raad is bij ons gratis. PZC/binnen-buitenland DEN HAAG (ANP) - Terwijl de Ziekenfondsraad eind augus tus in een advies nog stelde dat voor de invoering van nomina le premies in de ziekenfondsverzekering minstens een half jaar voorbereiding nodig is, vinden ze nu dat het in drie maan den kan. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) liet dit don derdag weten bij een mondeling overleg met de vaste kamer commissie voor volksgezondheid over het desbetreffende wetsontwerp, waarin ook uitbreiding van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) is geregeld. Jachthavenclubs door btw duurder [keukens kachels parket! luchtmachtbasis Clark en marinebasisSubic Bay van de V.S. op de Filipijnen 1500km 11 jGuam (V.S.) Marinebasis Sovjetunie in Vietnam Cam Ranh Privatisering computercentrum sociale zaken radson. reken maar. Na overleg met de fondsen raamt Dees het bedrag dat met invoering van no minale premies is gemoeid op circa 100 miljoen gulden: een kleine 30 miljoen eenmalig (voor investeringen in appa ratuur en voorlichting van de verze kerden) en 72 miljoen per jaar voor de maandelijkse verzending van zes mil joen acceptgiro's. Hij gaat met dat be drag akkoord. De Tweede Kamer behandelt het wetsontwerp volgende week al, zodat technisch gezien invoering per 1 ja nuari 1989 mogelijk is. Of dat politiek ook haalbaar is zal dan moeten blij ken. CDA en D66 lieten gisteren al dui delijk instemming blijken. Nijhuis (VVD) wees er echter op dat het kabi net nu veel meer verstrekkingen uit het ziekenfonds en de particuliere ver zekering wil overhevelen naar de AWBZ, namelijk voor een kleine twee miljard gulden, dan de 800 miljoen waarmee de VVD bij het Dekker-debat VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 Nominale premie vanaf 1 januari Staatssecretaris Dees in juni akkoord ging. „De VVD wilde een overzienbaar bedrag", aldus Nij huis. Tegelijkertijd stelt het kabinet nu geen nominale premie voor van 65 gul den per volwassen fondsverzekerde (en voor maximaal twee kinderen de helft) maar van 156 gulden (opbrengst geen 500 maar 1230 miljoen). De pro centuele, inkomensafhankelijke, zie kenfondspremie kan daardoor meer omlaag, terwijl de particuliere premies gemiddeld met ongeveer tien procent zullen kunnen dalen door de overheve ling van verstrekkingen naar de AWBZ. Het is de bedoeling dat de AWBZ in 1990 met nog eens 2,4 miljard aan ver strekkingen wordt uitgebreid. Dees zei dat aanvaarding van het wetsontwerp niet betekent dat de Kamer daar dan ook al aan vast zit. Voor elke volgende stap zijn uitvoeringsmaatregelen no dig waarmee de Kamer akkoord moet gaan. Bij stapsgewijze verdere invoering van de nieuwe structuur in de gezond heidszorg krijgen in 1990 de invoering van maximale in plaats van vaste ta rieven en afschaffing van de verplich ting voor de ziekenfondsen om met al le hulpverleners en instellingen in hun regio een contract af te sluiten, voorrang. Daardoor kan conform het plan-Dekker de 'marktwerking' in de gezondheidszorg worden vergroot doordat er kan worden onderhandeld over tarieven en contracten. (Advertentie) DEN HAAG (GPD) Met ingang van 1 januari volgend jaar moeten de leden van een watersportvereniging aan zienlijk meer liggeld betalen voor hun zeiljacht. Dan moeten namelijk alle verenigingen die beschikken over een havenmeester het hoge btw- tarief gaan betalen. Dit staat in een wetsvoorstel van het ministerie van financiën. Nu betalen watersportverengingen, zoals alle sportclubs in Nederland, geen btw. Dat is wel het geval met commerciële- en bedrijfshavens, waar door er sprake zou zijn van oneerlijke concurrentie. Daarom werd besloten verenigingen met een havenmeester en technische faciliteiten het hoge btw-tarief -nu nog 20, straks 18,5 pro- cent- te laten betalen over de verhuur van ligplaatsen. Secretaris van de Toeristische Water sporters F. Jibben: „Wij zijn verbij sterd over de regeling. Er is helemaal geen sprake van concurrentie. Bij sportverenigingen gaat het vaak om zelfwerkzaamheid, er zijn veel minder voorzieningen en alles is veel voordeli ger dan in commerciële havens". De beschikking over een havenmees ter is volgens hem een toeristische noodzaak. „In de Zeeuwse havens en die rond het IJsselmeer komen in de zomermaanden veel passanten, die opgevangen moeten worden door een havenmeester. Andere hebben alleen een havenmeester voor de veiligheid" Volgens Jibben worden met de maat regel ook de pogingen doorkruist om de watersport nieuw leven in te bla zen. DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde stijging van de in cao's overeengeko men lonen (contractlonen) bedroeg vorig jaar bijna 0,9 procent. In 1986 was de toeneming 1,3 procent en voor dit jaar wordt een stijging met 0,7 pro cent verwacht. Dat blijkt uit onder zoek van de Dienst Collectieve Ar beidsvoorwaarden (DCA) van het mi nisterie van Sociale Zaken naar de re- sulaten van de cao-onderhandelingen voor 1987. Minister De Koning heeft het rapport donderdag naar beide Ka mers gezonden. De DCA onderzocht alle markt-cao's van toepassing op 5.000 of meer werk nemers. Te zamen hebben deze betrek king op 85 procent van het aantal cao werknemers. Het proces van algemene arbeidsduur verkorting was in 1987 duidelijk over zijn hoogtepunt heen. Niettemin zijn voor 30 procent van de onderzochte cao-werknemers verdergaande adv-af- spraken gemaakt. De gemiddelde ar beidsduur is hierdoor met een half pro cent gedaald en lag eind 1987 op iets minder dan 38 uur (1986: 38,1). Voor ruim een kwart van de werknemers is de vut in 1987 verder omlaag gegaan. Eind 1987 gold een gemiddelde vut- leeftij'd van 60,2 jaar. Met een goed geplande inbouwkeuken van Zeyko benut u iedere vierkante centimeter van uw keukenoppervlak. Alle hoek/es en gaatjes krijgen een funktie en schuine wanden vormen voor ons geen enkel probleem. Alles wordt zorg vuldig gepland en gemonteerdhelemaal zoals u dat zelf wenst. Wij hebben daar een ruime ervaring in en dienen u graag van advies. De keuken die wij aanraden komt van Zeyko. En het persoonlijke, advies komt van ons. 1 Langstraat 7 4341 EB Arnémuiden telefoon 01182 - 2950 Vri|dagavond koopavond van 19 00-21.00 u AMSTERDAM - Een lachende burgemester Van Thijn (links) en een even vrolijke commissaris der koningin Wiegel aan boord van het statenjacht Friso. Wiegel en andere leden van het Friese provinciebestuur kwamen donderdag per boot naar de hoofdstad om Van Thijn een tegeltableau aan te bieden voor het nieuwe stadhuis in Amsterdam. VENLO (ANP) - Bij een 24-jarige dienstplichtige soldaat, die is gele gerd op de militaire rijschool in de Frederik Hendrik-kazerne in Venlo, zijn donderdag symptomen geconsta teerd die zouden kunnen wijzen op nekkramp. De soldaat is opgenomen in een ziekenhuis. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft dat bekendgemaakt. De soldaat maakt deel uit van het vier de peloton van de derde rij-instructie compagnie. De 60 militairen uit dit pe loton hebben donderdag uit voorzorg tegen een mogelijke besmetting door nekkramp het gebruikelijke anti-bio- ticum gekregen. De soldaat behoorde tot een eenheid die op 5 september is opgekomen voor vervulling van de dienstplicht. De43 militairen gaan vanmiddag normaal met weekendverlof. Volgens het ministerie van defensie heeft dit mogelijke geval van meningi tis geen enkele relatie heeft met het ge val van nekkramp dat enige dagen ge leden werd geconstateerd bij de de 107e afdeling veldartillerie uit 't Har de, die op oefening was in de Bondsre publiek Duitsland. DEN HAAG (GPD) Eenvoudiger, beter te begrijpen en een toelichting die ontdaan is van ambtelijk taalge bruik. Dit zijn de meest wezenlijke kenmerken van een nieuw aangifte biljet belastingen dat het ministerie van financiën donderdagmiddag heeft gepresenteerd. Het biljet zal met ingang van 1989 in gebruik wor den genomen. Het nieuwe biljet is zo gemaakt dat de belastinghervorming die voor 1990 is voorzien, niet meer tot wijzigingen leidt. Financiën komt met het nieuwe aan giftebiljet naar aanleiding van talrijke klachten over het huidige formulier. Op dit moment kan slechts 30 procent van de belastingplichtigen het biljet zelf invullen. De rest heeft daar hulp van derden bij nodig. Met name de on overzichtelijke indeling en het ambte lijke taalgebruik in de toelichting zijn daarvan de oorzaak. „De belangrijkste doelstelling is een biljet dat gemakkelijker door de belas tingplichtige zelf kan worden ingevuld DEN HAAG (ANP) - Ruim tweederde van de Nederlanders (68 procent) verwacht dat de totstandkoming van de in terne markt in 1992 een goede zaak is voor de Nederlandse economie. Met deze positieve verwachting behoort de Ne derlander met de Italianen en Spanjaarden tot de meest optimistische Europeanen. De Bondsrepubliek Duitsland daarentegen heeft grote re serves ten aanzien van het wegvallen van de binnengren zen van de EG in 1992. Tegenover 34 procent dat een posi tieve invloed op de Westduitse economie verwacht, staat 58 procent met negatieve verwachtingen. Kennelijk is de Duitse consument bevreesd voor een aantasting van zijn relatief hoge welvaartsniveau. Dat zegt NSS Marktonderzoek bv dat hier samen met haar internationale partners een internationaal onderzoek naar heeft gedaan. Voor het Nederlandse onderdeel van het on derzoek werden ruim 1.000 mensen van 18 jaar en ouder ondervraagd. Opvallend is volgens NSS dat in Engeland bijna de helft van alle ondervraagden (48 procent) nog geen idee heeft oi de interne markt een positief of negatief effect zal hebben op de eigen economie. liüül T-. T W. i fm i m 'm. z - - ■A;v. Cs'- .'.'.v.'. MANILA (AFP) - De Sovjetunie is bereid de ma rinebasis Cam Ranh in Vietnam te ontruimen als de Verenigde Staten hun bases in de Filipij nen sluiten en overbrengen naar het eiland Guam of een andere plaats in de Stille Oceaan. Dit heeft de Sovjetambassadeur in de Filipij nen, Oleg Sokolov, donderdag verklaard. Sovjetleider Gorbatsjov bood de Verenigde Sta ten vorige week al aan de basis in Vietnam op te geven in ruil voor sluiting van de Amerikaanse steunpunten in de Filipijnen. Sokolov zei don derdag dat het aanbod ook geldt als de Verenig de Staten de bases verhuizen naar Guam of een ander eiland in de Marianen, die op 1.500 kilo meter ten oosten van de Filipijnen liggen. De Verenigde Staten en de Filipijnen onderhan delen momenteel over verlenging van het defen sieverdrag, maar ruziën nog over de vergoeding die de Verenigde Staten voor de bases moeten betalen. en waarbij minder vergissingen wor den gemaakt. Wij hopen met dit verbe terde biljet daar een bijdrage aan te le veren", aldus mr. J. van Lunteren, plaatsvervangend directeur-generaal bslastingen van het ministerie. De belangrijkste veranderingen zijn: - het aangiftebiljet krijgt jaarlijks een andere kleur zodat de belastingplich tige meteen kan zien over welk j aar het gaat, - vragen die bij elkaar horen (bijvoor beeld over rente of arbeidsinkomen) staan bij elkaar. Datzelfde is het geval met vragen voor ondernemers, - het grijze inlegvel voor gehuwde tweeverdieners vervalt, - bij elke vraag is kort aangegeven wat verlangd wordt, - door diverse kleuren is aangegeven welke hokjes ingevuld moeten worden RAALTE (ANP) - De christelijke vak centrale CNV begint eind oktober met een netwerk van vertrouwensperso nen voor uitkeringsgerechtigden. De ze vertrouwenspersonen, zelf ook „an ders actief', gaan helpen bij contac ten met sociale diensten, arbeidsbu reaus en gemeenschappelijke medi sche diensten, zo heeft CNV-voorzit- ter Hofstede donderdag meegedeeld op een CNV-manifestatie in Raalte. De vertrouwenspersonen moeten in el ke provincie actief zijn. Ze krijgen een speciale scholing om de uitkeringsge rechtigden goed van advies te kunnen dienen. Voorlopig moeten ze zich voor al richten op begeleiding van bezoe ken aan de GMD, omdat de daar uitge voerde keuringen voor de AAW en WAO vaak diep ingrijpen in het prive- 'leven van uitkeringsgerechtigden. DEN HAAG (ANP) - Het computercen trum van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SCC) wordt verzelfstandigd. De Maat schappij voor Informatica Diensten BV (MID) in Zeist zal het computer centrum per 1 oktober van dit jaar overnemen. De komende drie jaar ga randeert MID het werk van de huidige SCC-medewerkers. Dat heeft minis ter De Koning donderdag aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het besluit is genomen als uitvloeisel van het regeerakkoord. Minister Ru- ding liet donderdag weten dat een werkgroep gaat kijken naar de moge lijkheden tot verzelfstandiging van het Bureau Schade-afwikkeling van zijn ministerie. Dit bureau houdt zich bezig met schaderegeling van het rijksmotorrijtuigenpark en de uitvoe ring van de Verhaalswet ongevallen ambtenaren. Ook voert het bureau voor het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds het verhaalsrecht uit. en welke bedragen in de verzamelstaat opgenomen dienen te zijn, - het taalgebruik is zakelijk en sluit aan bij de spreektaal, - het formulier is hanteerbaar gemaakt voor de typemachine. Het nieuw model aangiftebiljet ver vangt de huidige A-, E-, B- en T-biljet- ten. DEN HAAG (GPD) Oud-studenten kunnen vanaf begin volgende maand hun studieschuld in één keer aflossen. Die regeling levert een korting op, die kan oplopen tot 44 procent van de to tale schuld. Het ministerie van On derwijs en Wetenschappen verwacht hiermee nog dit jaar 300 miljoen gul den te ontvangen en 500 miljoen gul den in 1989. Via advertenties en een brief worden alle oud-studenten met een schuld ko mende maand op de nieuwe regeling geattendeerd. Studenten die dit jaar krap bij kas zitten, krijgen volgend jaar een tweede kans. De hoogte van de korting is afhankelijk van de perio de waarover nog moet worden afge lost. Naarmate er meer moet worden terugbetaald, is het voordeel voor de student groter. BAYRUT (AP) - De politieke leiders in Libanon doen vandaag, de dag waar op de ambtstermijn van president Amin Gemayel afloopt, een allerlaat ste poging om een nieuwe president te kiezen. De verkiezing moest donder dag opnieuw worden uitgesteld om dat het vereiste quorum niet werd ge haald. Kort nadat parlementsvoorzitter Hus sein Husseini had aangekondigd dat hij besloten had de parlementszitting uit te stellen tot vanmorgen brak bij de scheidslijn tussen het westelijke isla mitische en het oostelijke christelijke stadsdeel, een schietpartij uit. Twee uur lang werden schoten uitge wisseld tussen christelijke milities en de militairen en politiemensen die wa ren ingezet ter bewaking en bescher ming van het parlementsgebouw. Vol gens de politie werd een christelijke milicien gedood en raakten twee sol daten van de merendeels uit shi'ieten bestaande zesde legerbrigade gewond. De politie maakte bekend dat drie commandanten van de shi'itische Amal-militie, Daoud Daoud, Mah- moud Fakih en Hassan Sbeiti, donder dagmiddag in het zuiden van Bayrut om het leven zijn gebracht. Zij waren op slag dood toen hun auto met een raketgranaat en machinegeweervuur werd bestookt. Daoud was algemeen commandant van Amal in Zuidliba- non; Sbeiti was onderbevelhebber in de Amal-organisatie en Fakih was commandant van het district Naba- tiyeh in Zuidlibanon. DEN HAAG (ANP) - Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) wil zelf gaan experimenteren met andere openingstijden van win kels. Hiermee verlaten de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf hun ab solute verzet tegen andere openings tijden. Dat heeft een woordvoerder van het KNOV donderdag bekendge maakt. Het KNOV blijft tegen gewij zigde openingstijden, maar wil niet buitenspel blijven staan nu die steeds dichterbij komen. Het KNOV heeft staatssecretaris Evenhuis (Economische Zaken) ge vraagd af te zien van zijn experiment met de winkelsluitingswet in 15 nog aan te wijzen d(deregulerings)-ge- meenten. In deze gemeenten mogen vanaf volgend jaar als knellend erva ren regels en procedures soepeler wor den toegepast. Staatssecretaris Evenhuis heeft welis waar zelf een wetsontwerp ingediend waarin ochtend-middag en een mid dag-avond winkel (open tot uiterlijk negen uur in de avond) zijn opgeno men, maar tegelijkertijd wil hij in de d-gemeenten winkeliers de mogelijk heid beiden nog ruimter te experimen teren, mits de winkel per week niet meer dan 52 uur open is. Het KNOV wil van zo'n vergaand ex periment niets weten en stelt nu een proef voor met twee mogelijkheden: volgens het wetsontwerp-Evenhuis en volgens het kort voor de zomer gesneu velde initiatief van de democrate Groenman. Daarin mochten de win kels tot zeven uur openblijven. Het KNOV stelt voor om de proef te houden in drie typen gemeenten: fo rensen- en plattelandsgemeenten en kleine steden. Het onderzoek moet zich richten op de gevolgen voor de omzet, op verstoringen voor de con currentiepositie, op de sociale gevol gen voor ondernemer en personeel en op het consumentengedrag. Het on derzoek zal negen tot twaalf 12 maan den duren. Het KNOV wil aan de hand van de uit komst een regeling trachten te berei ken die zoveel mogelijk aansluit bij de belangen van de ondernemers. Advertentie Weinig huurkamers extra door vrijstelling belasting DEN HAAG (ANP) - Als de regering besluit kamer- verhuur niet langer fiscaal te belasten, zal dat voor slechts vier procent van de bevolking aanleiding zijn om een kamer te gaan verhuren. Veertien pro cent zou er eens over nadenken, maar 79 procent weet het zeker: ook dan worden er geen kamers verhuurd. Dit blijkt uit een enquête die het minis terie van volkshuisvesting heeft laten houden. Staatssecretaris Heerma wil de kamerverhuur be lastingvrij maken, omdat hij denkt dat meer men sen dan bereid zijn een kamer te verhuren. Organi saties van huurders hadden al gesteld dat een der gelijke maatregel geen zoden aan de dijk zet. Vooral in steden met universiteiten en HBO-scholen is de kamernood hoog. Over de jaarlijkse algemene huurverhoging zegt bij na driekwart van de ondervraagden het£en slechte zaak te vinden als woningbouwverenigingen, ge meenten en pensioenfondsen die zelf mogen vast stellen. Het ministerie moet dit blijven doen, vindt dit deel van de geënquêteerden. De staatssecretaris wil verhuurders meer vrijheid geven om de huurverhoging binnen bepaalde gren zen zelf vast te stellen. Voor woningen met een huur vanaf 850 gulden krijgen verhuurders vanaf 1 janua ri volledige vrijheid. De enquête laat verder zien dat driekwart van de huurders graag de mogelijkheid zou krijgen om de woning te kopen. Heerma wil vanaf 1990 10.000 huurwoningen per jaar aan de zittende huurders, verkopen. Zes van de tien huurders vinden het posi tief dat de regering het eigen-woningbezit in het al gemeen wil bevorderen. Een kleine meerderheid van de ondervraagden zou invoering van een huurbelasting toejuichen voor mensen wier inkomen in verhouding tot de huur prijs te hoog is. Opeenvolgende kabinetten die met een dergelijk plan in de Tweede Kamer kwamen, haalden telkens bakzeil. Heerma wil in de jaren ne gentig huurders met hoge inkomens dwingen tot verhuizing naar een koopwoning of een dure huur woning. klokken in een oogopslag zichtbaar zijn. En als u niet alleen geld en ongemak maar ook ruimte wilt besparen adviseren we u de ER Aquatronic of de kleine gaswandkombi- ketel de Matador, voor verwarming en warm water inéén. Grote klasse. Meer weten over de geldbesparende Radson CV-ketels en boilers? Zet dan de schaar in de bon! Steeds meer mensen gooien hun oude CV-ketel eruit. Omdat zo'n oudje een ware energievreter wordt en zorgt voor stijgende reparatierekeningen. Terwijl één van die superzuinige Radson's hen jaar na jaar honderden guldens bespaart. Plus flink wat ongemak, want - en dat is héél bijzonder - al die gestroomlijnde Radson's hebben een handig display waarop alle knoppen en Ja, ik wil ook best honderden guldens per jaar besparen. Stuur mij daarom per omgaande al uw informatie. Naam: Straat:. Plaats: Opsturen - in open envelop - aan Radson, Antwoordnummer 67, 5960 WJ Panningen. Bellen kan ook (04760) 88580. PZC-05 RADSON spurt ucncnjlr V'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5