Nachtelijke terreur 'Zaak-H' schaduw over Belgische verkiezingen PZC/opinie en achtergrond 4 Rotte vis Echte vent Vitaal Ogen Laotianen Vijf stappen denkwijzer Niet bewijzen Geïsoleerder .1 (Van onze correspondent Henk Dam in Washington) Drie Amerikaanse presidentsver kiezingen geleden, in 1976, ging de race tussen de Democraat Jimmy Carter en de Republikein Gerald Ford. Op 6 oktober van dat jaar werd een tv-debat tussen de twee mannen gehouden dat achteraf mede beslis send voor de uitslag van de verkiezin gen bleek te zijn. Ford zei tijdens dat debat: „Er is geen Sovjet-overheersing van Oost-Euro pa". Foutje natuurlijk, waar alle jour nalisten direct overheen vielen. En de Democraten waren bovendien zo slim om de partijgenoten van Oost-Europe- se herkomst grote stampei te laten maken. Ford maakte een tweede vergissing door vol te blijven houden dat hij het bij het rechte eind had gehad. Zo ver loor hij niet alleen het tv-debat maar ook de nasleep daarvan. Het was een van de redenen waarom Carter een maand later won. Alle Democraten hopen vurig dat de geschiedenis zich aanstaande zondag gaat herhalen. In een universiteit in de staat Noord Carolina houden Bush en Dukakis dan hun eerste tv-debat. Daarvan zal er nog maar één volgen, medio volgende maand in Los Ange les. Bush staat erom bekend dat hij rare dingen kan zeggen. Een van z'n meer befaamde missers kwam toen hij een paar jaar geleden een Duits concentra tiekamp bezocht. „Tjonge", zei hij te gen z'n gastheren, „ze waren wel goed in cremeren, he"? Nog maar een paar weken geleden noemde hij, uitgerekend voor een ge hoor van oorlogsveteranen, 15 septem ber „Pearl-Harbourdag", terwijl die dag (waarop de aanval van Japan op Pearl Harbour wordt herdacht) op 15 december valt. Vorige week zei hij dat zijn Republikeinse Partij „altijd anti semitisch" is geweest, enzovoorts, en zovoorts. Het hele kamp van Dukakis bidt nu dat de Republikeinse voorman zondag weer zo'n fraai voorbeeld van 'Bush- speak' ten beste geeft. Want dan wordt Dukakis bijna automatisch tot win naar uitgeroepen, en dat kan hij goed gebruiken ook. Dat laatste is een understatement. Dukakis móét als de duidelijke over winnaar uit de twee tv-eonfrontaties met Bush naar voren komen, want an ders zouden z'n kansen op het Witte Huis wel eens definitief verkeken kun nen zijn. Want de stand van zaken is als volgt. Bush leidt in de peilingen met zo'n acht procent. Dat heeft hij groten deels te danken aan de op zichzelf be denkelijke strategie dat hij Dukakis weken achtereen voor rotte vis heeft uitgemaakt. Elke avond weer zag Amerika op het tv-nieuws de klappen die Bush uit deelde: Dukakis wil onze defensie ver kwanselen; hij zal de belastingen ver hogen; hij vervuilt het milieu; hij be grijpt niets van buitenlands beleid; hij is niet vaderlandslievend. Dukakis liet zich dat aanvankelijk aanleunen. Pas de laatste weken, na de terugkeer van z'n agressieve topme- dewerker John Sasso, is de Democraat in de tegenaanval gegaan. Maar de pei lingen wijzen uit dat het weinig effect sorteert. Waar Bush kennelijk in is geslaagd, is twijfel bij de kiezers over Dukakis zaai en. Tot de Republikeinse conventie stonden die kiezers in meerderheid achter Dukakis. Dat deden ze meer omdat ze hem het voordeel van de twij - fel gunden, dan omdat ze het met hem eens waren. Want Dukakis was ook na de Demo cratische conventie nog relatief onbe kend. Wat Bush heeft gedaan, is knap inspelen op die onbekendheid door steeds maar weer te vertellen: Kijk, dit is nou gouverneur Dukakis. Hij houdt niet van zijn land. Hij wil onze defensie verzwakken. Tegelijk slaagde Bush erin zich te ont doen van het imago dat hij een slappe ling zou zijn. Op het tv-nieuws was een Bush te zien die in de aanval ging, die stoere, conservatieve taal uitte, een echte vent, helemaal niet meer die weke nummer twee van Reagan. Pogingen van Dukakis om ook een echte vent te lijken, liepen op een fias co uit. Vorige week liet de Democraat zich fotograferen en filmen terwijl hij, gekleed in gevechtskledij en een helm, in een tank rondreed. De boodschap daarvan: ik ben voor een sterke defen sie. Maar de tv-beelden waren weinig flat teus. Het stond gewoon niet, die kleine Dukakis met z'n hangende schouders, en dan met zo'n grote helm op z'n hoofd. Hij was ook zichtbaar niet op z'n gemak. Bush schnierde een dag la ter in een toespraak: „Dukakis in die tank gezien? Die paste 'm niet, he?" En dus, samenvattend: de situatie aan de vooravond van het eerste tv-debat tussen Bush en Dukakis is, dat twijfels over Bush' karakter (met name de vraag of hij wel sterk genoeg is) zijn af genomen. De twijfels over Dukakis (met name rond de vraag of hij niet een soort Jimmy Carter is die de economie en de landsverdediging naar de knop pen gaat helpen) zijn toegenomen. Nadere analyses van de peilingen ma ken duidelijk dat Bush juist heeft ge wonnen bij de groepen die vitaal voor hem zijn: jongeren, de zogenaamde 'blue collar workers' (arbeiders), mannen, kiezers in het zuiden van het land. Dat zijn de groepen die Reagan in 1980 en 1984 van de Democraten wist los te weken. Als Bush die weet te behouden, dan is hij verzekerd van zijn plaatsje in het Witte Huis. Om dat te doen, hoeft Bush bij de ko mende tv-debatten niet veel meer te doen dan redelijk overeind te blijven tegen Dukakis (die de reputatie heeft een betere debater te zijn) en al te gro te stommiteiten te vermijden. Dukakis heeft het moeilijker. Hij vecht niet alleen tegen Bush, maar meer nog tegen het beroerde imago dat hij, dankzij alle Republikeinse aanvallen, in het land heeft gekregen. De Democraten vestigen hun hoop op de door de peilingen onderschreven wijsheid, dat Bush weliswaar een voor sprong heeft, maar dat veel stemmen voor de huidige vice-president 'soft' zijn, met andere woorden: niet uit een grote innerlijke overtuiging bij de kie zers voortkomen. De meest optimistische inschattingen van de Democraten houden het erop, dat 40 procent van alle stemmen nog 'soft' is, en dat een duidelijke overwin ning voor Dukakis bij het komende de bat een wijziging in de stemverhoudin gen van zo'n 10 procent kan opleveren. Het debat van zondag gaat anderhalf uur duren en wordt door alle grote netwerken (ook NBC dat voor Ameri ka de alleenrechten voor tv op de Olympische Spelen heeft) uitgezon den. Journalisten zullen de vragen aan de twee presidentskandidaten stellen. Zowel Bush als Dukakis zullen elk zo'n 20 vragen te beantwoorden krijgen. Veel van die vragen zijn natuurlijk van tevoren te bedenken, en dus is er in de kampen van de twee mannen de afge lopen dagen al flink gerepeteerd. Zelfs hebben de adviseurs van Duka kis en Bush hun broodheren ongetwij feld nog eens verteld dat ze niet al te veel hun ogen heen en weer moeten be wegen. Nixon deed dat in 1960 tijdens een debat met Kennedy. Hij leek daar door niet op z'n gemak, oneerlijk mis schien zelfs, en verloor. Kleur van de pakken, kleur van de das, belichting, hoogte van het spreekgestoelte, alles telt mee. Niets wordt aan het toeval overgelaten. En met reden, want de prijs van de quiz van zondag is tenslotte niet mis: het Witte Huis. Door René Diekstra) Ongeveer een op de vijf mensen wordt regelmatig 's nachts ge terroriseerd. De daders verschuilen zich in hun eigen geest, in die van hun bijslaap of van hun kinderen. Een paar voorbeelden: een man wordt af en toe 's nachts wakker doordat hij met zijn blote voeten op de koude keukenvloer staat en merkt dan dat hij al een tijdlang be zig is met het broodmes te slijpen voor die vermeende dief in zijn huis. Een vrouw wordt regelmatig 's nachts gewekt door haar man die vloekend en tierend onder het bed tegen denkbeeldige vijanden aan het vechten is. Een echtpaar schrikt een paar maal per week wakker door het wanhopi ge geschreeuw en gesnik van hun uit Zuidoost-Azië geadopteerd dochter tje dat in haar dromen vroegere oor logsverschrikkingen opnieuw be leeft. En een arts wordt af en toe ba dend in het angstzweet wakker om dat hij droomde, dat hij een afschu welijke behandelingsfout heeft ge maakt, voor de rechter wordt ge sleept en veroordeeld wordt. Met een zucht van verlichting constateert hij vervolgens dat het allemaal maar een droom was. Nachtmerries, zoals we dit soort nachtelijke kwellingen noemen, ko men voor in allerlei soorten en ma ten. Ze komen heel vaak bij kinderen voor, maar ook volwassenen kunnen er geregeld last van hebben. Vooral nadat ze een ingrijpende gebeurtenis hebben meegemaakt, als ze onder grote stress staan en als er bepaalde dingen in hun leven mis dreigen te gaan. Nachtmerries hebben meestal geen ergere gevolgen dan gestoorde slaap voor een beperkte tijd, want de meeste mensen kunnen kort daarna vaak weer inslapen. Maar in bepaal de gevallen kunnen nachtmerries wel ontwrichtend werken. Een kind, dat vaak nachtmerries heeft, kan op den duur angst krijgen om in slaap te vallen, daardoor aan slapeloosheid gaan üjden en zo de eigen gezond heid, maar ook die van ouders onder mijnen. De partner van iemand, die regelma tig nachtmerries heeft, kan daardoor op den duur zelf aan slaaptekort gaan lijden, wat tot spanningen overdag aanleiding kan geven. Vol gens één theorie worden bepaalde sterfgevallen die tijdens de slaap plaats hebben, veroorzaakt door de spanningen die de overledene tij dens een nachtmerrie te machtig werden. Dit zogenaamde 'Oriental Nightma re Death'-syndroom werd naar ver luidt voor het eerst geconstateerd bij gezonde Laotianen die naar de Verenigde Staten waren gevlucht en in hun slaap stierven. Volgens hun familie waren ze tijdens een he vige nachtmerrie overleden. Zelfs het vermaarde tijdschrift Science wijdde in 1981 een artikel aan dit verschijnsel. Tot op heden is echter onopgehelderd gebleven in hoever re nachtmerries inderdaad voor nachtelijke sterfgevallen verant woordelijk kunnen zijn. Nachtmerries komen voor in twee soorten. De ene categorie zijn angst dromen, waarin de dromer de meest verschrikkelijke dingen kan meema ken. Hij kan schreeuwen, praten, om zich heen slaan en zelfs de slaapka mer 'verbouwen' zonder zich daar la ter ook maar iets van te herinneren. De andere categorie zijn angstdro men, waarin precies hetzelfde kan gebeuren, maar de dromer herinnert zich de inhoud van de droom wel de gelijk. Voor de behandeling van nachtmer ries is dit verschil belangrijk. 'Night terrors', zoals de eerste categorie ook wel wordt genoemd, zijn vaak eerder een probleem voor de omgeving, zo als een partner, dan voor de persoon in kwestie. Het lukt meestal ook niet om zulke angstdromen direct aan te pakken. Verandering van eet- of drinkge woonten (geen opwekkende stoffen kort voor het slapen) wil nog al eens helpen omdat de 'night terrors' voor al in de eerste twee slaapuren optre den. Het kan ook nuttig zijn de dro mer zo snel als mogelijk (maar zon der geweld) wakker te maken en hem of haar de droom te laten herinneren of opschrijven. Dat betekent natuur lijk wel even een paar nachten wat minder slapen voor de partner, maar het loont. Nachtmerries die herin nerd worden, blijken over het alge meen namelijk goed te behandelen. Wezenlijk voor een nachtmerrie is de angst om controle te verliezen over ons nachtelijk lot. Het doel van de meeste effectieve behandelingen is daarom de dromer te helpen zijn f voel van controle in de droom terug te krijgen. Onderzoek laat zien, dat dromers hun dromen kunnen beïn vloeden door zichzelf overdag of kort voor het slapen gaan gerichte in- structies te geven hoe in hun dromen te werk te gaan. Een voorbeeld: een jong meisje had een steeds terugkerende nachtmer rie, waarin ze van een rots afviel en dan gillend wakker werd. De sugges tie, die haar gegeven werd was een voudig: 'vlieg'. Toen ze eenmaal het beeld van zichzelf als van de rots vliegend in plaats van vallend helder voor de geest kon krijgen, verdween de nachtmerrie. De tegenwoordig als effectiefst be schouwde behandeling van nacht merries bestaat uit de volgende vijl stappen die ook gemakkelijk aan kinderen kunnen worden geleerd: Stap 1: formuleer zo nauwkeurig mo gelijk de gewenste oplossing of af loop van de droom. Schrijf zo kort er helder mogelijk op watje graag in df droom wilt laten gebeuren. Bijvoor beeld: 'Ik wil graag ophouden mei dromen over een ongeluk met mijr auto. Ik wil mezelf in mijn auto veilig voelen en met het volste vertrouwer een lange reis maken. Ik zou vóór mi willen zien dat ik in iedere gevaarlij ke situatie op de juiste manier rea geer'. Stap 2: Doe overdag iets dat verbant houdt met de inhoud van de nacht merrie. In ons voorbeeld, maak eei korte, ontspannende rit in je auto Test de remmen, de claxon, he stuur, enzovoorts. Stel je zelf gerus datje auto in een goede conditie ver keert en dat je er goed mee om kun gaan. Parkeer je auto ergens, sluit ji ogen ontspan je zo goed mogelijk, ei verbeeldje datje in je droom je aufc zonder problemen en veilig rond rijdt. Stap 3: Lees de suggesties, die j hebt opgeschreven (stap 1) een paa keer per dag door en verbeeld je ho je inderdaad in je droom de zaak or der controle houdt. Maak er aantt keningen over, praat er over tege: anderen en maak er eventueel een t< kening van. Het idee is dat je zo d suggestie van een goede afloop va de droom zo levendig mogelijk houd en er je aandacht op blijft richten. Stap 4: Doe regelmatig, en voon vlak voor het naar bed gaan, on' spanningsoefeningen (kom ik vo gende week op terug). Stap 5: Doe regelmatig verbee dingsoefeningen. In ons voorbeek stel jezelf in je verbeelding voor da je je voorbereidt op een autorit, da je je huis verlaat, naar de auto loop de auto start, 'm in de versnelling ze enzovoorts. Geef jezelf steeds levei dige beelden, doe dat langzaam e ga er mee door totdat je je tenslott de hele rit zonder problemen in j verbeelding kunt zien maken. Wat een werk voor een paar nach merries, hoor ik de meesten al dei ken. Zonder een bepaalde mate va inspanning lukt het inderdaad nif de loop van uw dromen te beïnvloi den. Maar de meeste mensen die zie die inspanning getroosten, hebbe na een paar weken al effect. En d: effect beperkt zich niet alleen t( hun angstdromen. Want wie zij geest 's nachts beter in de hand ka houden, doet ook overdag mindi vaak stomme dingen. (Van onze correspondent Hans de Bruijn in Brussl) Terug van - nooit - weggeweest. Na een paar maanden stilte staat 'de zaak-H' weer bovenaan de poli tieke agenda in België. Op 9 oktober gaan de Belgen naar de stembus voor het kiezen van nieuwe gemeen teraden en iedereen vraagt zich af wat dat voor gevolgen zal hebben voor Jose Happart. Toen dit voorjaar het achtste kabi- net-Martens aantrad, leek het er op dat de grote partijen eindelijk een op lossing hadden gevonden voor het probleem van de Voerense ex-burge- meester die weigert Nederlands te spreken en door die houding vorig jaar zelfs aan de basis stond van de val van het vorige kabinet-Martens. Maar pas de komende maanden zal moeten blijken hoe sterk het vredes- akoord is dat de huidige regerings partijen (de Vlaamse en Waalse chris tendemocraten en socialisten en de Vlaamse Volksunie) eerder dit jaar sloten. Wordt Jose Happart op 1 ja nuari al dan niet weer tot burgemees ter van Voeren benoemd? Dat is de vraag waar alles om draait. Op grond van het regeerakkoord lijkt dat nauwelijks mogelijk. Daarin is af gesproken dat een politieke functio naris de taal moet beheersen van het landsdeel waartoe zijn gemeente be hoort, Voeren ligt in Limburg en dus in Vlaanderen en daar moet een bur gemeester of wethouder Nederlands spreken. Bovendien is afgesproken dat het feit dat iemand wordt benoemd of voor- José Happart marcheert onder be scherming door de straten van Voe ren. gedragen voor zo'n functie vanzelf betekent dat hij of zij aan die eis vol doet. Bij een gekozen functionaris, zoals een wethouder, valt daar ook niets tegen te doen. Blijkt die achter af toch onvoldoende Nederlands te spreken, dan is dat jammer voor zijn tegenstanders. Maar voor benoemde functionaris sen is een andere regeling getroffen. Die moet kunnen aantonen dat hij de taal beheerst, bijvoorbeeld door de gemeenteraadszittingen keurig in het Nederlands te leiden en stukken in het Nederlands op te stellen. Bij twijfel kan de minister van binnen landse zaken, alvorens hij de betrok kene ter benoeming bij de koning voordraagt, een bewijs vragen. En daar wringt hem de schoen. Hap part - die zo goed als zeker door de Franstalige meerderheid in de Voe rense gemeenteraad zal worden voor gedragen voor het burgemeester schap - weigert zich op zijn kennis van het Nederlands te laten testen. Er rest de minister van binnenlandse zaken, de Vlaamse socialist Louis Tobback, dus niets anders dan hem niet voor te dragen. De gemeenteraad kan Happart dan alsnog tot eerste wethouder kiezen, en in die functie kan Happart weer waarnemend burgemeester spelen tot de koning een nieuwe burgemees ter zou benoemen, en daar kunnen weer vele maanden overheen gaan. Het hele Happart-circus begint dan weer van voren af aan. Tot zover lijkt het nog een meer be stuurlijk probleem ware het niet dat de leider van de Waalse socialisten, Guy Spitaels, olie op het vuur gooi de. Hij riep twee weken geleden uit dat Happart niet hoeft te bewijzen dat hij Nederlands spreekt. Volgens Spitaels is het genoeg dat de recalci trante Voerenaar 'niet zegt dat hij geen Nederlands spreekt'. Een omkering van de wetstekst die de Vlaamse coalitiepartners in het verkeerde keelgat is geschoten. Zij herinneren eraan dat Happart enkele jaren geleden, toen hem daar officieel om gevraagd werd door de toenmali ge minister Nothomb, verklaard heeft geen Nederlands te kennen. Die verklaring staat nog steeds overeind tot hij het tegendeel bewijst, zo is hun redenering. De Vlaamse politici riepen dan ook meteen in koor dat Happart 'nooit meer' burgemeester kan worden. Is het niet op formele gronden, dan wel op morele. Omdat hij, zoals Volksu nie-voorzitter Jaak Gabriels het zei, aangetoond heeft niet over de morele eigenschappen te beschikken om het hoge ambt van burgemeester naar behoren uit te oefenen. De Parti Socialiste zit intussen in het moeilijkste parket. Bij de parle mentsverkiezingen van december vorig jaar schaarden Spitaels c.s. zich eensgezind achter Happart. Dat le verde de partij een hoop stemmen in Wallonië op. Maar in de loop van de lange kabinetsformatie liet de PS Happart weer even goed vallen om te kunnen meeregeren. Uit de opiniepeilingen bleek dat de Waalse kiezers dat de PS niet in dank hebben afgenomen. Dat Spitaels nu Happart weer in de armen sluit lijkt dan ook veeleer ingegeven door elek- torale motieven. De PS - de grootste partij van Wallonië - kan een neder laag in de gemeenteraadsverkiezin gen niet gebruiken. Heel wat waarnemers menen dat de regeerlust van de PS het ook na de 9e oktober wel weer zal winnen van de trouw aan partijgenoot Happart. In de kabinetsformatie zijn immers niet alleen afspraken over Happart ge maakt, maar ook over de staatsher vorming die van Belgie een federale staat moeten maken met meer auto nomie en meer geld voor Vlaanderen en Wallonië. De meeste Brusselse politici zijn duidelijk niet meer bereid om het veel grotere belang van de autono mie van hun landsdelen te laten on dermijnen door een een wezen onbe duidende bomenkweker uit een gat met maar 6000 inwoners. Happart komt dan ook steeds geïso leerder te staan. Ook de Waalse chris tendemocratische PSC, die hem vo rig jaar zo hardnekkig steunde dat het tot de val van het kabinet leidde, wil het Hapart-boek het liefst sluiten. 'Er moet een nieuw feit komen om Happart te kunnen benoemen', zei PSC-voorzitter Gerard Deprez vorige week. En dat nieuwe feit kan alleen maar het bewijs van Jose Happarts kennis van onze taal zijn. Zelf zegt hij 'een klein beetje Nederlands te begrijpen', en voegt er aan toe dat de wet niet voorschrijft hoeveel Nederlands hij zou moeten kennen. 'Bovendien leidt ik al jaren de gemeenteraden in het Nederlands', aldus Happart, maar daarvan hebben de Vlaamse raadsle den tot nog toe bitter weinig ge merkt. Michael Dukakis maakte deze week een ritje in een nieuwe tank van GeneraWynamics. Hij maakte van gelegenheid gebruik en verzekerde de werknemers van het bedrijf dat hij oog heeft voor de defensiebelangen. George Bush toont zijn toehoorders brokstukken van een vernietigde Pers hing-raket.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 4