Met 30 kinderen helpen is ellende de wereld niet uit Reünie kweekschool 51 jaar na opheffen Dagv er zor gingspr ogr am ma De Blaauwe Hoeve begonnen 'Mooi weer vandaag' zonder ontknoping iiill Onderzoek naar vervuiling Tramstraat Sas van Gent 'ZIJN WIJ KIND VAN DE REKENING?' in Westdorpe VIERENVEERTIG OUD-LEERLINGEN OOSTBURG j-„ 1 Monster Zwerfkinderen Douane houdt reünie in Sluis Bekeuring voor tien hardrijders Jeugdsoos Oxford opent de deuren Z A AM SLAG DON BOSCOGROEP TERNEUZEN STEUNT DERDE WERELD PZC/ streek z20 Sluiskil voert actie tegen plan slibstort WESTDORPE - De brandweer van Westdorpe is donderdagavond uitge rukt om een brand te blussen in een pand Molenstraat 63 in Westdorpe. In het pand is een garagebedrijf onder- Herinneringen ophalen was een geliefde bezigheid tijdens de reünie van de kweekschool in Oostburg. SLUISKIL - Vijfenzeventig Sluiskil- lenaren hebben donderdagavond hun handtekening gezet onder een be zwaarschrift tegen het dumpen van 55.000 kubieke meter verontreinigde bagger in een zijkanaal van het Ka naal Gent-Terneuzen. Rijkswater staat wil het slib tijdelijk bergen in zijkanaal B, pal voor Sluiskil. Zodra een permanent depot elders in de Ka naalzone beschikbaar is, wordt het slib weer uit dat zijkanaal wegge haald. De bewoners van Kanaalzicht en van een deel van de wijk Stroodorpe zijn bang voor de gevolgen van die tijdelij ke slibstort voor hun deur. Volgens hen heeft onderzoek van monsters uit gewezen dat het slib kankerverwek kende stoffen bevat. Ze zijn vooral bang voor hun kinderen. Er werden donderdagavond (en ook de avond tevoren al) niet alleen handte keningen verzameld. Een kleine veer tig kinderen hielden kort ook een ei gen actie. Dat gebeurde op de oever van het zijkanaal onder het motto 'zijn wij het kind van de rekening?' De kin deren knepen demonstratief hun neus dicht. Ook het Contactorgaan Sluiskil heeft bij de minister van verkeer en water staat bezwaar aangetekend te<-~n de tijdelijke slibberging. Het con. tor gaan én de protesterende bewoners zetten vraagtekens bij het tijdelijke karakter van die berging. Immers, zo lang er geen duidelijkheid is omtrent de lokatie van het permanente slibde- pot, kan rijkswaterstaat straks met die 55.000 kuub geen kant op. Het Terneuzense raadslid W. Goethals (cda) verspreidde donderdagavond een persbericht, waarin hij het ge meentebestuur van Sas van Gent ver wijt een Ver van m'n bed-show op te voeren. Het zijkanaal B ligt op het grondgebied van Sas van Gent; de hui zen in de buurt op Terneuzens terrein. SAS VAN GENT - Het gemeentebe stuur van Sas van Gent heeft mon sters laten nemen van de grond tussen de Tramstraat en de Stationsstraat in het centrum van de stad. Die worden in een laboratorium onderzocht. Het resultaat ervan wordt over tien dagen verwacht, zo deelde wethouder L. E. M. Marquinie (milieu) donderdag mee. Hij kwam daarmee naar aanleiding van een melding van het Terneuzense raadslid A. A. P. van Himme (Links Perspectief) aan het gemeentebestuur van Sas en aan Provinciale Water staat. Van Himme is op zijn beurt ge tipt door enkele omwonenden. Die hadden gezien dat de medewerkers van het aannemersbedrijf dat daar een parkeerterrein aanlegt hun neuzen vanwege de stank moesten dichtknij pen. Eén van hen heeft in het terrein een monster genomen en bij Van Him me gebracht. „De grond is daar pek- en pekzwart", aldus Van Himme die een groot ver trouwen heeft in de man die het mon ster heeft genomen, want hij is dezelf de die Van Himme ook hielp bij het on derzoeken van de veronderstelde bo demvervuiling bij het transportbedrijf Verbrugge-De Meyer bv in Terneuzen. Het monster, genomen op een halve meter diepte, stinkt indringend naar olie en benzine. Degene die het mon ster nam en die volgens Van Himme anoniem wil blijven, kent ook meer van de voorgeschiedenis. De betreffende lokatie was tot voor kort bebouwd met een garage. Enkele jaren slechts was dat garage Kerck- haert, maar daarvoor stond daar al ve le jaren, sinds 1961, garage Gras. Ook was er in het betreffende terrein een put, die volgens de tipgever gedempt is geweest met afval van de CSM-sui- kerfabriek. een maandje oponthoud en de zeker heid dat er niets met die grond aan de hand is". Goethals geeft de actievoerders groot gelijk. Tegelijkertijd hamert hij op de noodzaak snel overleg te openen met België, volgens het raadslid veroorza ker van alle 'slibellende'. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) pleitte donderdag, bij monde van coördinator Jan de Vries, nogeens voor een slibdepot op de Axelse Vlak te. De ZMF deed dat in het recente verleden al eerder. De Vries: „Die lokatie is naar onze me ning gewoon de beste. Daar hebben we rijkswaterstaat ook bij herhaling op gewezen. Het is ronduit belachelijk dat het Havenschap Terneuzen en de gemeente Sas van Gent hun veto over een depot op uie Vlakte hebben uitge sproken. Er is daar geen sprake van omwonenden, het gebied is bestemd voor industrievestiging, sluit aan bij die hele industriezone langs het ka naal...en zo'n uitermate geschikte lo katie wordt zomaar even van de tafel geveegd." Volgens de woordvoerder van de ZMF was het plan om de oude bezinkvijvers van de CSM in te richten als slibdepot 'niet meer dan een blindganger'. De ZMF heeft overigens grote moeite met de tot nu toe gevolgde procedures in de hele slibkwestie. Er is, volgens De Vries, ten aanzien van de lokatiekeuze veel te weinig openheid betracht. Om van voldoende inspraakmogelijkheid maar te zwijgen. brand 25 personenauto's stonden. Ofschoon het korps van Westdorpe snel ter plekke was, kon niet worden voorkomen dat een auto eigendom van F. M. uit Westdorpe. volledig uit brandde. Wegens gebrek aan water werd ook de Sasse brandweer opgeroe pen om hulp te bieden. De brand is ontstaan tijdens werkzaamheden aan de auto's. Bardamms. 'tKpnnriel Zwaanweg 2. - - 4371 PH Kouriekerke. leiefoon 01185 - 1721 Elke vrijdag, zaterdag en zondag geopend Het monster van Van Himme's tipge ver is genomen op de rand van de oude fundamenten van de garage en de voormalige put. Van Himme wil dat monster ter beschikking stellen aan de officiële instanties wanneer zij daarom vragen. Na zijn melding gis termiddag zijn weliswaar ook van ge meentewege grondmonsters geno men, maar de Terneuzenaar heeft twijfels bij de kwaliteit van dat on derzoek. Volgens hem is alleen wat grond van de bovenlaag geschept en is dat niet voldoende. Volgende week schrijft Van Himme over deze kwestie een brief naar het gemeentebestuur. Het terrein is eigendom van P. Mat- theeuws, die op franchise-basis een vestiging van Albert Heijn aan de Sta tionsstraat exploiteert. De grond ach ter de supermarkt heeft hij aange kocht om er parkeerruimte voor klan ten te scheppen. Naar aanleiding van het gemeentelijk onderzoek heeft Mat- theeuws besloten de werkzaamheden aan het terrein, voorzover het grond verzet betreft, op te schorten. „Het is natuurlijk het fijnst wanneer die parkeerplaats er snel komt", aldus de kruidenier, „maar ik heb toch liever Papier Leden van de korfbalver eniging Zaamslag halen vanavond, vrijdag, vanaf 18.00 uur oud papier op in Zaamslag. TERNEUZEN - Het begon met de toga's voor de misdienaars. De oude versleten toga's van de dertig mis dienaars van de parochie van de Triniteitskerk in Terneuzen moes ten worden vervangen. Toen de nieuwe toga's in de kasten hingen was er geld over. Er werd driftig ge zocht naar een goede bestemming. De misdienaars kwamen op het idee om een kind te adopteren in de Derde wereld. Dit project is intus sen uitgegroeid tot een vaste relatie met een SOS-kinderdorp in Hondu ras. Daarnaast is er een tweede pro ject gestart voor een Boys Home op de Filipijnen. „We hebben al zo'n achtduizend gul den gespaard en grotendeels ver stuurd. Natuurlijk is het maar een druppel op de gloeiende plaat, toch zijn we best een beetje trots." Jur- gen Gruson uit Terneuzen is een van de dertig misdienaars van de paro chie. Samen met zeven andere jon gens en meisjes zit hij in de Jeugd groep Don Bosco. Deze groep verga dert regelmatig om plannen te ma ken, de taken te verdelen en de an dere misdienaars op sleeptouw te nemen. „We zijn sinds ongeveer een jaar met de twee projecten bezig. Eerst met de opbrengst van het oud papier, la ter zijn er ook andere karweitjes bij gekomen. Babysitten, kranten rondbrengen, auto's wassen en alles watje maar kunt bedenken. We heb ben intussen al 6400 gulden kunnen overmaken naar het Boys Home op de Filipijnen. Maar er moet natuur lijk nog veel meer komen." De Don Boscogroep heeft doormid del van brieven veel contact met de pater die het Boys Home leidt. De pastor in Terneuzen, zelf pater van Don Bosco, begeleidt de groep en zorgt onder meer voor een correcte vertaling van hun brieven. „Het Boys Home is ontzettend belang rijk. Het gaat om de opvang van zwerfkinderen. Ze hebben geen te huis, moeten bedelen en roven om in leven te blijven. Ze slapen op straat, op stations, onder bruggen. Daarom is in Cebu City zo'n tehuis opgezet voor deze- kinderen. Pater Manus heeft nu al ruim honderd jongens onder zijn hoede." De j ongens en meisj es uit Terneuzen weten allemaal dat hun leven hier veel beter is dan dat van zoveel an dere kinderen op de wereld. „Het is eigenlijk heel erg triest. Als je weet dat daar de meesten niet kunnen le zen en schrijven. Ze moeten onder karton slapen en hebben niks te eten", vergelijkt Jurgen. Naast de opbrengst van karweien wordt regelmatig kleding naar de Filipijnen of Honduras verstuurd. Ieder groepslid neeft een map met de notulen van de vergaderingen, de taakverdelingen en de geschreven brieven. „We houden alles goed bij. Als je beloofd hebt iets te doen, moet je het ook nakomen. Iedereen van ons heeft wel eens geen zin meer, maar dan zorgt de pater weer voor de motivatie." Ook met, teleurstellingen hebben de jongens en meisjes moeten leren omgaan. Een grote brievenactie aan dertig bedrijven in Zeeuwsch- Vlaanderen leverde geen enkele reactie op. „Jammer, dat de bedrij ven onze projecten niet wilden steu nen, maar we gaan toch door. Het is niet zoveel wat we kunnen doen. Met dertig kinderen kun je niet alle ellende uit de wereld helpen. Daar om zouden we het liefst zien dat an dere kinderen zoiets opzetten. Dat zou al een heleboel schelen." Voor de winter heeft de groep veel nieuwe ideeën, zoals een spaarpot ten-actie, een boekenmarkt en ver dere karweien. Zondag staat de groep met een stand op de infor- markt in het parochiecentrum aan het Alberdink Thijmplein in Ter neuzen. Jurgen Gruson van de jeugdgroep Don Bosco in Terneuzen. SLUIS - De douane West Zeeuwsch- Vlaanderen houdt zaterdag voor de derde maal een reünie. De reünisten worden 's middags verwacht in gast hof 'De Ouwe Schuure' aan de Sint- Annastraat in Sluis. Daar staat voor hen om 13.00 uur een koffietafel gereed. Daarna kunnen de reünisten oude kennissen opzoeken of gelegenheden naar keuze bezoeken. Om zeven uur 's avonds worden de douaniers terugverwacht in het gast hof voor een gezellige avond. (Advertentie) OOSTBURG - De oud-leerlingen van de Oostburgse kweekschool hielden donderd .g een reünie. Het is mis schien de laatste keer dat een dergelijk evenement werd gehouden. De kweekschool werd namelijk in 1937 opgehe ven. Van de oud-leerlingen waren er gisteren 44 aanwezig. Op de vorige reünie, twee jaar geleden, waren dat er nog zo'n tachtig. De reünisten kwamen samen in het hervormd kerkcen trum in Oostburg, waar de voorzitter van de reüniecom missie, W. Lucieer, hen welkom heette. De oud-leerlingen bezochten de tentoonstelling Van tram tot bus in het Streekmuseum in IJzendijke. In het Hof van Koophandel in IJzendijke werd 'bijgepraat'. De dag werd besloten met een koud buffet op het recreatie centrum Panneschuur in Nieuwvliet. Daar bleek dat de reünisten het jammer vonden dat het de laatste keer was. „Er werd voorgesteld nog eens bij elkaar te komen, maar dat moeten we eens bekijken", zo vertelde de secretaris van de reüniecommissie, A. Wagenaar. De twee dames die aonderdag op De Blaauwe Hoeve aanwezig waren hadden het prima naar de zin. Zij noemden de gezelligheid en het doorbreken van de eenzaamheid erg belangrijk. Van links naar rechts Janine Hoecke, de dames Donk en Bertram en Riet Martens. HULST - Verzorgingstehuis 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst verwelkom de deze week de eerste deelnemers aan het dagverzorgingsprogramma. Het tehuis biedt in samenwerking met het bejaardenoord Sint-Antonius uit Kloosterzande aan zelfstandig wo nende ouderen de mogelijkheid twee dagen in de week, op dinsdag en don derdag, van een aantal voorzieningen uit het verzorgingstehuis gebruik te maken. Zij willen hiermee bereiken dat ouderen zo lang mogelijk zelfstan dig kunnen blijven. Het programma kent voorlopig met vier deelnemers een voorzichtige start. Er is binnen het programma plaats voor maximaal acht personen. Jeani- ne van Hoecke, activiteitenbegeleid ster van het programma, hoopt dat dit aantal bereikt wordt. „Het bestaan van de dagverzorging wordt het beste uitgedragen en bekendgemaakt door de positieve ervaringen die de deelne mers opdoen". Volgens algemeen directeur W. van Vegchel van De Blaauwe Hoeve zal de medisch adviseur van het verzorgins- huis, R. de Bakker, op korte termijn een gesprek hebben met de huisartsen waardoor er wellicht meer mensen vol gen. Donderdag werd door twee dames van de dagverzorging gebruikgemaakt. De dames werden om 9.00 uur met een kopje koffie ontvangen, waarna de rest van de ochtend in gezelschap van de activiteitenbegeleidster en een vrijwil ligster gezellig werd doorgebracht. Het team van vrijwilligsters bestaat in totaal uit vier personen die in onder ling overleg elk een dagdeel voor hun rekening nemen. Tegen 11.30 uur werd de warme maaltijd gebruikt en daarna kregen de dames gelegenheid om wat te rusten, 's Middags bracht men een bezoek aan een muziekmiddag die in het tehuis gehouden werd. Tegen 16.00 uur werden de dames weer naar huis gebracht. LAMSWAARDE - De rijkspolitie van Kloosterzande hield woensdag een snelheidscontrole in de bebouwde kom van Lamswaarde aan het begin van de Frederik Hendrikstraat. Tij dens de controle passeerden 237 au to's, waarvan er tien de maximum snelheid van 50 kilometer overschre den. De hoogst genieten snelheid was 72 kilometer per uur. De overtreders kregen een proces verbaal. ZUIDLANDTHEATER, TERNEU ZEN 'Mooi weer vandaag' van David Storey, met Rick Nicolet, Hetty Blok, Julien Schoenaerts en Bernhard Droog. Twee heren op leeftijd pakken ieder een stoel, nadat één trou wens eerst een handschoen, die op de grond lag, heeft opgepakt. Het signaal voor de strijd lijkt gege ven. In het toneelstuk 'Mooi weer van daag' (van de Brit David Storey, 1970) moet het gebaar van oprapen toch niet als symbolisch worden op gevat. Veertig minuten later heb ben de twee heren (Julien Schoe naerts en Bernhard Droog) die niet verder komen dan wat flarden van mijmeringen nog steeds geen steek spel, al was het maar een beetje met stemverheffing of een wijds armge baar, ontwikkeld. De 160 ogen van het Zuidlandpubliek mochten pas na een kwartier een substantiële be weging op het toneel waarnemen. Eén van de spelers stond op en keek quasi in de verte de coulissen in. En verder was het 42 minuten lang naar tableau-vivant kijken, met niets anders dan een groot zwart gordijn als decor. Natuurlijk, het is de beide acteurs toevertrouwd om zo lang in een sa menspraak te zijn. Samen rijgen zij hun hak-op-de-tak-praatjes als kraal na kraal aan een rozenkrans, samen weten zij die ogen toch op zich gericht te houden omdat ze dit vak verstaan. Maar het kralensnoer is er een voor een gebed zonder end. Het verhaaltje loopt rond en kan na afloop van voren af aan beginnen. De opkomst van de beide dames, Rick Nicolet en Hetty Blok, doet tenminste opveren. De confrontatie tussen dit vrouwvolk van minder al looi en de mannen wekt de eetlust op van degenen die op een verras sende ontknoping zitten te wach ten. Die aap blijft schuw in de mouw zit ten. Met een kluchtige woordenwis- seling wordt weliswaar de trieste geestestoestand van het tweetal aan het licht gebracht maar de fina le slag op de "gong wordt niet gege ven. Aanleiding en afloop ontbre ken. Beunhazerij in de psychiatrie moet natuurlijk vermeden worden maar een stuk waarin alle durf tot ontrafelen van een zo sterk opgeroe pen geheim ontbreekt, is niet al die moeite van het spelen waard. 'Mooi weer vandaag' is zaterdag 26 november te zien in het Concertge bouw te Zierikzee. Joost van Leeuwen VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 Bijna veertig kinderen uit Sluiskil knepen hun iieus dicht op de oever van zijkanaal B van het Kanaul Gent-Terneuzen, als demonstratieve actie tegen het tijdelijk dumpen van vervuild slib. Br<Uld In 23rü2C IJZENDIJKE - De jeugdsoos Oxford in IJzendijke heropent vandaag, vrij dag, haar deuren. Om 20.00 uur ver richt een van de Oxford-leden de offi ciële opening door middel van het doorknippen van een lint. Tijdens de openingsavond is er gelegenheid tot dansen. Oxford is enkele jaren dicht geweest. Een tiental IJzendijkse jongeren, in de leeftijd van 15 tot 17 jaar, heeft het ini tiatief genomen tot heroprichting van de jeugdsoos en kreeg daarbij steun van de stichting Streek Jeugd Centra le in Oostburg. Oxford is elke vrijdag avond geopend. De IJzendijkse jeugd vanaf 16 jaar kan in de jeugdsoos in de plaatselijke brandweerkazerne praten en dansen. In de toekomst willen de Oxford-jon- geren allerlei activiteiten organiseren Daarbij wordt gedacht aan het draai en van films en een basketbal-toer nooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 44