Michiel Schapers had drie uur nodig Surinaamse organisatie boos over NOS-verslag PZC/sport 27 DE VAN BASTEN VAN AFRIKA Bean mag naar huis. NEDERLANDSE BOKSERS MAANDAG TEGEN ENGELSEN Olympisch dagboek PERFECTE SHOW VAN 21-JARIGE Armen-rijken Amateurs SEOUL 1988 Veertien keer HENRI LECONTE UITGESCHAKELD Leconte Doorbijten Twijfels VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 Topscorer speelde in Westkapelle Door Karei Jansen) KWANGJU - De topscorer en absolu te revelatie van het olympisch voet baltoernooi in Seoul spreekt Neder lands. Met een Belgische tongval, „maar dat is niet zo vreemd", zegt Kalusha Bwalya, „want ik woon al drie jaar in België. Ik ben in 1985 zo als jullie dat zeggen 'ontdekt' door een Belgische scout, die toevallig aanwezig was bij een interland van Zambia. We speelden tegen Came- roun, ik herinner het me nog goed. Een paar weken later heb ik een proefwedstrijd voor Cercle Brugge gespeeld, ik mocht meteen blijven. Ik ben nu alweer aan mijn derde sei zoen in België bezig". „Maar Nederland ken ik ook goed hoor", vervolgt Bwalya zonder een vraag af te wachten. „Ik speelde eind juli nog een wedstrijd met Cercle Brugge in Westkapelle tegen Sparta en ik ben vlak voor vertrek naar Seoul nog samen met een Nederland se vriend van me naar Rotterdam ge weest. Maastricht ken ik ook vrij goed. Voor aanvang van dit seizoen heb ik er tien dagen in trainingskamp gezeten. Met Cercle Brugge. Voorbe reiding op de competitie, maar eer lijk gezegd was ik toen al met mijn hoofd bij de Olympische Spelen". Kalusha Bwalya (25) moet een voor uitziende blik hebben gehad. Zam bia is de tropische verrassing in Seoul. De 'Kéké-elf zoals de spelers in eigen land genoemd worden (afge leid van de voornaam van de Zam- biaanse president Kaounda, Ken neth), openden de eerste wedstrijd in groep B voorzichtig (2-2 tegen Irak), maar daarna volgde de ver pletterende 4-0 overwinning op de zelfvoldane Italiaanse profs. Met name dat duel, in eigen land af geschilderd als het treffen tussen de armen en de rijken, verzekerde de Afrikanen van een onsterfelijke po pulariteit. De kwartfinales die woensdag ten koste van het arme Guatemala werden bereikt (4-0), wor den als een toetje beschouwd. Zoals de EK-fïnale slechts een extraatje was voor de Nederlandse voetbalfan na de winst op de Duitsers. „Wat ik ervan heb begrepen, stond het hele land op z'n kop na dat duel tegen de Italianen. Ik heb zelfs ge hoord", lacht Bwalya, „dat de fa brieksarbeiders hun radio's mee naar het werk mochten nemen om onze prestaties te kunnen volgen. Dat is nog nooit toegestaan, voor wat dan ook. Misschien dat president Kaoun da daar een rol in heeft gespeeld. Ik vermoed haast van wel. Als er één voetbalfan in Zambia is, dan is hij het wel. Hij heeft ons ook nog per tele gram gefeliciteerd. Dat deed de ploeg goed". Maar zelfs een fervent supporter als president Kaounda moet verbaasd hebben gereageerd toen hij de uit- slagen vanuit Zuidkorea kreeg over geseind. Vier spelers van de ploeg mogen geboekt staan als prof, het merendeel trapt thuis op amateur basis tegen een balletje. „Betaald voetbal kennen we niet in ons land", aldus Kalusha Bwalya. „Maar voetbal is wel sport nummer een. Daarom leven de mensen enorm met ons mee. Het is lang geleden dat ons nationale team iets van belang presteerde. Volgens mij moetje daar voor teruggaan naar 1924, toen Zam bia de Afrikaanse titel veroverde. Kun je nagaan, dat is 64 jaar gele den". Kalusha Bwalya vervult binnen de 'kéké-elf tegen wil en dank een sleu telrol. Hij is niet alleen de man met de meeste internationale ervaring, hij is ook de Marco van Basten van de Afri kanen. Tot nu toe scoorde hij zes doelpunten in drie wedstrijden, waarvan drie tegen de Italianen. Mooier kunnen Olympische Spelen toch niet zijn? „Het bereiken van de kwartfinales is niet alleen mijn verdienste. We heb ben dat afgedwongen op basis van het collectief en het zelfvertrouwen. Ik stond toevallig zes keer op de goe de plaats, ik heb een vrije rol binnen het elftal, dat is alles". Scoren blijkt niettemin zijn han delsmerk te zijn. In de 34 wedstrij den die hij het afgelopen seizoen voor Cercle Brugge speelde, trof hij veertien keer het net. „Ik zal niet ontkennen dat ik hef lekker vind. Maar of ik nu in de Belgische compe titie of op de Olympische Spelen mijn goaltjes meepik, dat maakt me echt niet uit. Natuurlijk, de belang stelling van de media, en mischien ook we! van het publiek, is hier veel De Zambiaan Kalusha Bwalya loopt lachend en en met een triomfantelijk gebaar weg, nadat hij weer een doelpunt tegen Italië heeft gemaakt. groter dan in Brugge, maar het ge voel blijft hetzelfde, begrijp je. Je schopt niet tegen een olympische of een competitiebal, je trapt tegen een bal. Dat is universeel". Zondag wacht het grote treffen met Westduitsland. Weer zo'n 'rijk' land. Ditmaal zijn de halve finale inzet van het knock out-treffen. Het zou toch te gek zijn wanneer Bundesliga-routi- niers als Wolfram Wuttke en Jurgen Klinsmann die Afrikanen niet even terecht zouden wijzen? Ondanks een in afzondering doorgebrachte voor bereiding van drie maanden? Bwa lya: „Dat dachten Virdis en Carneva- le waarschijnlijk ook. En toch heb ben we het gered. Zonder al te veel problemen. Iedereen hield zich aan zijn taak, ik scoorde mijn doelpun ten. De Italianen logeerden in het zelfde hotel als wij in Kwangju, en hebben dat 's avonds aan tafel ook toegegeven. Zo hoort het ook op de Olympische Spelen. Wij maken ons totaal niet druk om de wedstrijd te gen de Duitsers. Zij zijn favoriet, ie dereen verwacht dat zij de wedstrijd gaan maken. Dat is een druk die wij niet kennen. Integendeel, wij kunnen volkomen ontspannen het veld in gaan. Dit toernooi kan voor ons toch niet meer stuk". Michiel Schapers met zijn bekende pet in actie. SEOUL (ANP) - In de speeltuin van het Olympische tennistoernooi heeft Michiel Schapers donderdag drie uur nodig gehad om Anthony M'Moh uit Nigeria te verslaan: 4-6, 6-3, 6-1, 4-6, 6-1. Het was iet gemakkelijk ge gaan op baan elf, die met een paar stoeltjes langs het hek, ondanks de aanwezigheid van de zwaargewichten van het NOC, niet meer was dan een veredelde trainingsbaan. Een heel andere atmosfeer dan het center- court, waar hij had mogen openen tegen Andrei Tsjesnokov. „Het was een heel andere partij", was ook de conclusie van Schapers. „Ballen en baan waren hetzelfde, maar daar hield het ongeveer mee op. De eerste set heb ik onder mijn kunnen gespeeld, de vierde heb ik zonder meer weggegeven. M'Moh ging wel wat beter serveren, maar kansen om te breken, had ik na tuurlijk moeten pakken." Schapers trof een tegenstander, die alleen al om zijn plaats op de we reldranglijst niet stimuleert. Een man die bovendien de indruk wekt niet zo verschrikkelijk snel te zijn. Het eerste was waar, het tweede be paald niet. M'Moh, niet gebouwd voor lichtvoetig bewegen, verplaat ste zich opvallend gemakkelijk. Dat was een verrassing voor Schapers, ook al was hem niet onbekend dat in de strijd om de Davis-beker zowel Menno Oosting als Tom Nijssen van M'Moh hadden verloren. De volgende tegenstander, Sergio Casal, zal meer van Schapers vra gen. Hij is zich daar wel van bewust. „Ik heb nog nooit van die Span jaard kunnen winnen. De eerste van mijn drie nederlagen, was vier jaar geleden in de Davis-Cup. Ik heb ook een keer een match-point tegen hem laten liggen. Casal is een rare speler. Hij kan eigenlijk van ieder een winnen en niet alleen op gravel, maar hij kan ook van iedereen ver liezen. Ik denk dat het zaterdag een volledig open wedstrijd zal worden. Voor mij in ieder geval een moeilij ker partij dan tegen M'Moh." De Fransman Henri Leconte is in de tweede ronde van het tennistoer nooi in Seoul uitgeschakeld door de Zuidkoreaan Bong Soo Kim, num mer 361 op de wereldranglijst. De wedstrijd van vijf sets duurde bijna vier uur. De setstanden: 4-6 7-5 6-3 3-6 7-5. Leconte was als vierde ge plaatst. SEOUL (ANP) - Kleiduiv ens c hutter Bean vanLimbeek, die na het behalen van de vijfde plaats bij het onderdeel trap radeloos en met de ziel onder de arm bij de Olympische Spelen rondliep, mag eerder naar Nederland te rugkeren dan dé ploeg. De Tukker, die last heeft van heimwee, vond een begrijpend oor bij chef de mission Wim Cornelis. Die beloofde zo mogelijk al komend weekeinde de thuisreis voor Van Limbeek te regelen. De schutter voelde zich op slag beter. Donderdag had de Almelose koopman, ondanks de hitte keurig in het pak gestoken en met stropdas om voor een fotosessie op een Koreaan se markt, op de schietbaan alweer het hoogste woord. „Man, ik had het gisteren niet meer. Ik ben heus geen spelbreker, maar ik wil zo verschrik kelijk graag noar huus". Regilio Tuur knokt zich bij de laatste zestien SEOUL (ANP) - Regilio Tuur is weer een stap dichter bij zijn doel, een Olympische medaille, gekomen. Een overwinning op punten tegen de Ke- niaan John Wanjau bracht de 21-jari- ge Rotterdammer bij de laatste zes tien bij de vedergewichten. Na Kelcie Banks, de nummer 'e'en van de we reldranglijst, rekende Tuur in de tweede ronde af met de nummer ze ven op de die lijst. De overwinning was uiteraard minder indrukwek kend dan de knock out, die hij zondag avond na 1 minuut en 50 seconden scoorde. De imponerende zege op wereldkam pioen Banks heeft „Gieltje" zoals hij in de Nederlandse Olympische ploeg wordt genoemd, de afgelopen dagen behoorlijk parten gespeeld. „Overal waar ik kwam wilde men er met mij over praten. Dinsdag hebben wij in de ploeg gezegd nu is het afgelopen want anders ga je lopen denken datje er al bent en dat is natuurlijk uitermate slecht voor de concentratie", aldus Tuur na afloop. toernooi in Athene gedaan. Ritme is ontzettend belangrijk." De volgende partij voor Tuur staat voor maandagavond op het program ma. Zijn tegenstander in de achtste fi nales is dan de Engelsman David An derson, die op punten (5-0) van de Ier Paul Fitzgerald won. Regilio Tuur toonde zich tevreden met de Brit. „Die heb ik vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Turijn zien boksen. Gelukkig geen jongen die op de wereldranglijst staat. Maar met Engelse boksers moet je altijd oppas sen. Dat zijn keiharde jongens." Maandag komt het in de ring van het Chamsil-students gymnasium dus tot een dubbele Nederlands-Engelse con frontatie want zwaargewicht Arnold Vanderlijde komt in het middagpro gramma uit tegen Henry Akinwande. Wint de Europese kampioen dat duel dan ontmoet hij de winnaar van de strijd tussen de Canadees Tom Glesby en de Hongaar Gyula Alvics. Ik was voor deze partij in feite maar voor 70 a 80 procent geconcentreerd. Gyula Bodis had mij daarvoor gewaar schuwd, net zoals hij gezegd had dat ik moest oppassen voor die Keniaan. Wij hadden verwacht dat hij in de eerste twee ronden afwachtend zou boksen en dan alles op de laatste drie minuten zou zetten. Dat gebeurde ook. In de eerste twee ronden draaide ik lekker maar in de laatste moest ik toch wel even doorbijten." In de slotronde speelde Tuur met vuur. Hij kwam niet meer in zijn ritme en gaf ook weinig pressie. Wanjau die in de eerste twee ronden vrijwel uitsluitend Regilio Tuur (rechts) wordt uitgeroepen tot winnaar. zijn linkse had gebruikt, bracht nu ook zijn rechtse in de strijd en Tuur moest toch wel de nodige stoten nemen. „In de problemen ben ik niet geweest al voelde ik wel dat hij stevig op het li chaam stootte. Ik wist dat ik beslist niet mocht gaan forceren met mijn rechtse want die had in de eerste twee ronden slechts zelden echt goed geze ten. Je kon duidelijk merken dat Wan jau afgelopen zondag tegen die Hon gaar drie ronden had gebokst. Hij zat in zijn ritme. Dat had ik nog lang niet. Daarom ben ik blij dat ik drie ronden heb kunnen boksen. De laatste keer heb ik dat in juni tijdens het Acropolis- SEOUL (ANP) - Het Olympisch turn- toernooi is tot nu toe een volledige Russische aangelegenheid geweest. Na de gouden medailles bij de landen- wedstrijd van de dames en heren, stonden donderdagmiddag drie Rus sen op het erepodium na de strijd om de individuele twaalfkamp titel. De hoogste trede was echter niet gere serveerd voor wereldkampioen Dimi- tri Bilosertsjev. De Olympische titel ging naar Vladimir Artemov. Bilo sertsjev, die vorig jaar bij de strijd om de wereldtitels in Rotterdam, na een ernstig auto-ongeluk waarvan de ge volgen in een groot aantal operaties werden weggewerkt, een verrassende rentree maakte en voor de tweede maal in zijn carriere wereldkampioen werd, ondervond de gevolgen van zijn misser aan het rek in de landenwed- strijd. Hij kwam toen na een eenarmi ge reuzezwaai stil te hangen, wat hem een half punt aftrek kostte. Het feit dat hij donderdag het hoogste totaal (59,750 punten» haalde zal een schrale troost zijn geweest voor de turner die in 1983 in Budapest als 17-jarige de jongste wereldkampioen aller tijden werd. Valeri Ljoekin, de Europese kam pioen van 1987 die als eerste turner de drievoudige salto in de vrije oefening maakte, bleef „Bilo" ook nog voor al bedroeg het verschil slechts 0,05 punt. Een jaar geleden gingen in Rotterdam de drie individuele medailles ook naar de Sovjetunie. Een van die drie turners was er in Seoul niet bij. Joeri Koroljov in Rotterdam tweede scheurde enkele maanden geleden een achillespees en revalideert nu. Zijn plaats werd echter moeiteloos overgenomen door Ljoe kin, die een jaar geleden met een bles sure te kampen kreeg en in de indivi duele wedstrijd vervangen werd door Koroljev. In de finale van de beste 36 turners, met een maximum van drie per land, kregen de ruim 10.000 toeschouwers een vrijwel perfecte Bilozertsjev-show te zien. De 21-jarige Rus scoorde een tien bij het voltigeren, aan de ringen en bij de sprong. Op de andere drie onder delen bleef hij fractioneel verwijderd van het maximaal haalbare. In de wedstrijd van donderdag lichtte het electronisch scorebord negen maal op met een „10,00". Naast de drie voor Bilosertsjev waren er tienen voor Arte mov (brug en rek), Ljoekin (rek), de (door Hans van Zenderen) SEOUL - donderdag Na een dag van uitzinnige vreugde in Korea, is de stemming van de gastheren in record tempo tot het nulpunt gedaald. Eerst straalde de vreugde over de gouden plak van worstelaar Kim Young-nam je nog tegemoet, maar nu is de bejubel de kampioen al weer op de achter grond geraakt. De uitschakeling van bokser Byun Jong-ïl en de daaropvol gende Koreaanse klopjacht op scheidsrechter Keith Walker uit Nieuw-Zeéland lieten weinig ruimte voor feestgedruis. En toen enkele uren later ook nog de voetbalploeg met 1-2 onderuit ging tegen Argentinië was de ramp compleet. In het Nederlandse kamp daarente gen sloeg de balans duidelijk door naar de positieve kant. De teleurstel ling over de povere prestatie van het heren hockeyteam woog niet op tegen de zilveren medaille van de zwemsters op 4x100 meter vrije slag estafette we staan eindelijk op de medaillelijst en ook nog boven de Belgen), de belofte volle resultaten van de roeiers en de tweede zege op rij van bokser Tuur en tennisser Schapers. Oranje viert dus een olympisch feestje. De organisatie van de Spelen heeft eveneens een balans opgemaakt. Met behulp van computers is uitgeplozen hoe het staat met de publieke belang- steling. Turnen scoort een kaartver koop van honderd procent. Niet min der dan vijf sporten hebben een toe loop van 99 procent: zwemmen, schoonspringen, kunstzwemmen,judo (heren) en badminton. Wielrennen mag met 97 procent niet ontevreden zijn. Tafeltennis volgt (91en bij atle tiek en taekwondo zijn slechts tien van de honderd beschikbare plaatsen on bezet. Deze percentages zijn geen betrouw bare graadmeter om de populariteit van een sport vast te stellen. Een beter beeld geven de cijfers betreffende het aantal verkochte kaarten. Een goed voorbeeld: er zijn 574.278 toegangsbe wijzen voor het voetbal verkocht. De 'dekking'is daarmee 68 procent. Op deze ranglijst neemt atletiek de zilve ren positie in met 447.482 verkochte kaarten. En zelfs hockey, dat met 43 op de percentagelijst alleen het roeien (40) en het honkbal (30) voorblijft, trekt nog altijd veel meer bezoekers dan het bijna uitverkochte zwemmen: 112.568 tegen 84.908. Al met al doen de Koreanen, die al lu cratieve tv-contracten op zak hadden, goede zaken. En op meer dan een front. Hoge omzetten worden er ook in de restaurants genoteerd, niet in de laatste plaats omdat zowel de atleten als de journalisten nogal eens hun dor pen ontvluchten. Al is het alleen maar voor de afwisseling. Zo kwam een Amerikaanse collega van USA Today op het idee het aangename met het nuttige te combineren. Hij zocht een exclusief restaurant op, bestelde 'su per hond' en liet zijn lezers delen in zijn belevenissen. Het voorstel om in zijn voetsporen te treden, heb ik afgewe zen, hoe lekker die collega ook zegt te hebben gedineerd. Dan voel ik meer voor het culinaire avontuur van collega Ad Heesbeen (GPD-Haarlems Dagblad). Telstar voorzitter Chris van de Zwan, als ma nager van Weismuller op bezoek bij de Koreaanse agent van het IJmuidens bedrijf, liet hem delen in een bezoek aan een zo exclusief restaurant, datje er als buitenlander alleen als invité binnenkomt. Me beperkend tot de 'hoogtepunten': je eten wordt voor je klaargemaakt en zelfs aan je gevoerd door je 'persoonlijke' geisha, die elk ei gen initiatief van de gast als een bele diging ervaart. Het is je slechts toege staan je door haar gevulde glas zelj naar de mond te brengen. Arnold Vanderlijde had donderdag avond even zijn twijfels gehad over een overwinning van Tuur. Hij deed de laatste ronde te weinig en dat is altijd gevaarlijk. De laatste minuut geeft de slotindruk en bij een gelijkopgaand gevecht weetje het dan nooit. Natuur lijk Regilio Tuur de eerste twee ronden op zijn naam gebracht maar in de der de had hij het toch even moeilijk." Regilio Tuur won de partij tegen John Wanjau met 4-1. De jury scores waren: Hani (Irak) 59-59 met de verplichte voorkeurstem voor Tuur, Mancini (Canada) 59-58, Duran (Uruguay) 59-58 en Hong- Tsung (Taipeh) 59-58. Alleen jurylid Weerakoon uit Sri Lanka zag met 60-58 de winnaar in Wanjau. Russische turners heersen Vladimir Artemov Hongaren Guczoghy (voltige) en Faj- kusz (rek) en de Oostduitser Kroll (vol tige). De beste 36 turners in de individuele twaalf kamp (resp. vloer, voltige, ringen, sprong, brug, rek, voortotaal, totaal) is: 1. Vladimir Artemov (Sov) 9,90-9,90-9,90-9,95-10,00-10,00-59,475-119,125 2. Valeri Ljoekin (Sov) 9,90-9,95-9,95-9,90-9,90-10,00-59,425- 119,025 3. Dimitri Bilosertsjev (Sov) 9,90-10,00-10,00-10,00-9,95-9,90-59,225- 118,975 4. Sven Tippelt (OD1) 9,80-9,95-9,95-9,90-9,80-9,80-58,800- 118,00 5. Marius Gherman (Roe) 9,80-9,90-9,85-9,80-9,80-9,90-58,775- 117,825 6. Kalofer Christozov (Bul) 9,80-9,90-9,90-9,65-9,85-9,80-58,850- 117,750 6. Chongsheng Wang (Chi) 9,75-9,90-9,85-9,90-9,85-9,90-58,600-117,750 8. Gyorgy Guczoghi (Hon) 9,75-10,00-9,90-9,80-9,80-9,80-58,625- 117,675 8. Yukio Iketani (Jap) 9,95-9,80-9,75-9,65-9,90-9,80-58,825-117,675 10. Sylvio Kroll (OD1) 9,90-10,00-9,85-9,65-9,90-9,40-58,925- 117,625 10. Koichi Mizushima (Jap) 9,80-9,80-9,90-9,65-9,85-9,90-58,725- 117,625 12. Yun Lou (Chi) 9,90-9,90-9,90-9,70-9,90-9,75-58,550- 117,600 DEN HAAG (GPD) - De Suri naamse Arbeiders en Werklozen Organisatie (SAWO) heeft bij de NOS geprotesteerd tegen de „tendentieuze wijze" waarop het 8-uurjournaal van woens dagavond rapporteerde over het behalen van de gouden medaille door de Surinaamse zwemmer Anthony Nesty. In het NOS-joumaal werd hgt wereldsucces van Nesty een „coup" en „staatsgreep" ge noemd. Volgens de SAWO is deze onmiskenbare parallel tussen het Surinaamse olympische suc ces en het autoritaire militaire regime in Suriname volstrekt misplaatst, onsportief en een krenking van de nationale demo cratische gevoelens van de Suri- namers. De SAWO wijst erop dat alle Su- rinamers de overwinning van Anthony Nesty als hun „bloedei gen" overwinning verwelkomen, terwijl recentelijk nog in de ver kiezingen in Suriname is geble ken dat meer dan 90 procent van het volk het autoritaire militaire regime heeft afgewezen. Volgens de SAWO is de democra tische opvatting van de „over weldigende meerderheid van het Surinaamse volk boven elke twijfel verheven" en dient de NOS haar misplaatste vergelij king te corrigeren door zich pu bliekelijk te verontschuldigen. In een reactie op de beschuldi ging van de SAWO zegt hoofdre dacteur G. van der Wulp van het NOS-journaal dat de termen die in de bewuste journaaluitzen ding zijn gebruikt, „gebruikelijk zijn in de sportjournalistiek". „De journaalredactie heeft ech ter niet de intentie gehad die de SAWO in zijn brief suggereert. Daarom begrijpen we de ge raaktheid niet, maar betreuren de misverstanden wel, aldus Van der Wulp. „De brief', zo voegt hij daar nog aan toe, „is overigens nog niet door de ons ontvangen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 27