Gewichtheffer moet goud teruggeven Half werk van volleyballers Ruiter in voetsporen Nederlander KOREAANSE OFFICIALS EN PUBLIEK TUIGEN ARBITER AF PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wereldrecord Feestroes jat*:-- Risico Twee potjes Geen blaam Vermaningen onstuimig naar zilver De revolutie bij de rugslag vrou wen laat op zich wachten, zolang niemand bereid is ademnood te riskeren voor onderwaterma noeuvres la Poljanski en Ber- koff. De Rus speelde op de 200 meter rugslag een halve baan duikbootje. Toen hij opdook lag hij ruim op de rest van het veld voor, maar aan het slot had hij zoveel zuurstof verspeeld, dat de Oostduitse veteraan Frank Bal- trusch („Het is een wonder dat ik op mijn leeftijd nog meekan") hem nog stevig bedreigde. Dar- nyi maakte de race niet mee; de Hongaar was in de series voor het onjuist nemen van een keerpunt gediskwalificeerd. Met dezelfde vanzelfsprekend heid als Otto ontfermde Janet Evans zich over een tweede gou den plak. Europees kampioene Heike Friedrich uit Oost-Duits- land had rekening gehouden met een eindtijd van rond de 4.05 op de 400 meter vrije slag. De ranke Amerikaanse zette na een tus sentijd van 2.02,14 nog eens extra aan voor een negatieve split en finishte in de wereldrecordtijd van 4.03,85. „Dat is geen wereld maar een universeel record", ver tolkte de Amerikaanse teamma nager Frank O Keefe de algeme ne bewondering. Janet Evans is een uniek talent. Vier jaar geleden, toen in Mos kou de vriendschapsspelen wa ren, dachten de Russen dat één van de officials zijn dochtertje had meegenomen. Maar het wicht van anderhalve meter hoog en 37 kilo licht, was op de langere afstanden niet te klop pen. Dat is gebleven, hoewel uit de mug inmiddels een vlindertje is gegroeid. Ze is nu 1.66 en weegt 45 kilo. Haar grote geheim is de enorme hoeveelheid training die zij kan verstouwen. Haar trainer Bud McAllister zegt dat het jam mer is dat de 1500 meter vrije slag niet op het Olympisch pro gramma staat. Evans tegenhanger in het Ame rikaanse kamp is Matt Biondi; een beul van een kerel, die heeft ingeschreven op zeven onderde len. Mark Spitz zeven gouden medailles van Munchen zal de student aan de universiteit van Berkeley niet halen. Op de eer ste dag liet hij zich bij de 200 me ter vrije slag verrassen door de Australiër Duncan Armstrong, woensdag maakte hij de kinder lijke uitdrijffout waardoor An thony Nesty Suriname en de Su rinaamse gemeenschap in Ne derland in een feestroes dompel de, maar donderdag was het dan zover; Biondi won zijn eerste Persoonlijke titel. Het was de 100 meter vrije slag, waarop hij de laatste jaren geen race verlo ren heeft. Zwemviertal ür v Jfll. ftjjp ,.^/v Matt Biondi SEOUL (ANP) - Het zwemtoer- nooi van de Olympische Spelen wordt beheerst door een hand vol supersterren: de forse, vol wassen Kristin Otto en de kin derlijke Janet Evans bij de vrou wen; de spierbundels Tamas Darnyi en Matt Biondi bij de mannen. De eerste drie hebben hun afgepaalde terrein, waarop indringers niet gewenst zijn. Kirsten Otto beheerst de sprint nummers. Ze onderstreepte dat donderdag door op de 100 meter rugslag met 1.00,89 haar tweede gouden plak op een individueel nummer in de wacht te slenen. SEOUL (ANP) - Geen Olympisch zwemfestival zonder een Nederland se medaille op de 4x100 meter vrije slag. Die traditie werd donderdag in Seoul bekrachtigd door Marianne Muis, Mildred Muis, Conny van Ben- tum en Karin Brienesse. De onstui mige combinatie van jeugd en erva ring schoof achter het ongenaakbare Oost-Duitsland naar een onvoorzie ne tweede plaats in een nationale re cordtijd. „Dit is de mooiste medaille jubelde Conny van Bentum, die er al bij was, toen in Moskou acht jaar geleden brons en vier jaar later in Los Angeles zilver werd veroverd. „Nu is iedereen er tenminste bij. We zijn echt de op één na sterkste van de wereld." Minstens zo groot was de voldoening, dat slotzwemster Karin Brienesse als een razende achter de laatste Ameri kaanse aan was gegaan en die ook nog voorbij was gevlogen. „Toen ik daar temidden van al dat kabaal op het startblok stond, dacht ik: waar ben je in hemelsnaam aan begonnen. Maar toen ik eenmaal in het water lag, was het knokken geblazen. Het zal technisch wel niet om aan te zien zijn geweest, maar dat doet er niet toe. Toen ik erlangs ging, was het een kwestie van het hoofd in het water steken en rammen," aldus de Orca- zwemster. De 3.43,10 waarmee zij aantikte, zou vier jaar geleden in Los Angeles te goed zijn geweest voor de Ameri- kaantjes, die toen wonnen van kwar tet Conny van Bentum, Annemarie Verstappen, Elles Voskes en Desie Reijers. Het lag allerminst in de ver wachting, dat er vier jaar later in Seoul revanche genomen zou kunnen worden. Dat besef groeide pas in de series en degene, die ervoor verant woordelijk was, zat in de finale op de kant. Diana van der Plaats was het slacht offer van de harde selectiemethode, die bondscoach Bert Sitters hanteer de om uit vijf zwemsters de beste vier te kiezen. Hij ordonneerde dat Karin Brienesse en Conny van Bentum, de twee Analistes op het persoonlijk nummer zeker konden zijn van een plaats in de eindstrijd. Van de overi ge drie zou degene met de slechtste tussentijd afvallen. Die methode was niet ongevaarlijk. Eén te vroege overname zou fataal zijn. „Maar", zei Sitters; „We hadden zoveel op het wisselen geoefend, dat ik dat risico aandurfde". Het leidde ertoe dat alle drie zwemsters voor het eerst onder de 56 seconden-grens do ken en Sitters met pijn in het hart af scheid moest nemen van de 17-jarige Diana van der Plaats, die welgeteld één honderdste van een seconde langzamer was geweest dan Marian ne Muis. Met een totaaltfjd van 3.44,12 was de onaantastbaar lijkende recordpres tatie van Los Angeles verbeterd en had Nederland zich als tweede ge plaatst voor de finale. Het was nu zaak het zilver vast te houden. Ge makkelijk was dat niet. Behalve Oost-Duitsland hadden ook de Ver enigde Staten en West-Duitsland hun beste zwemsters voor de finale gespaard. En wat zou China doen? De Volksre publiek ontwikkelt zich op zwemge- bied razendsnel. Zhuang Yong zou met 54,25 seconden zelfs voor de snelste slotronde zorgen. „Taktiek had weinig zin", aldus Sitters, „Het beste was zo dicht mogelijk achter Oost-Duitsland aan te zwemmen." Dat lukte niet erg. Gegangmaakt door Kristin Otto, die uit was op een persoonlijk wereldrecord (maar daar met 55,11 niet in slaagde) liepen Katrin Meissner, Daniela Hunger en Manuela Stellmach ver uit. „Te ver", meende Sitters: „er is nog altijd sprake van een geweldige kloof, maar de verschillen zijn toch kleiner geworden." Marianne Muis moest openen en deed dat volgens eigen zeggen met bibbers in de benen. Haar tweede vijftig meter ging aanzienlijk beter dan de eerste en haar tussentijd van 56,26 was na Otto en de Ameri kaanse Mary Wayte( 55,88) de derde van het veld. Mildred Muis (56,36), minder soepel zwemmend dan 's morgens, hand haafde die positie en Conny van Ben tum (55,73) kroop dichter naar de der de Amerikaanse toe. De 55,04 van Karin Brienesse deed de rest. Aan de finish bedroeg het verschil met de Verenigde Staten bijna een volle se conde. Wolfgang Richter, de Oost duitse chef-trainer vond dat wat leuk: „hoe meer landen tussen ons en de Verenigde Staten hoe beter." En Conny van Bentum glunderde: „bij de selectiewedstrijden gingen de Amerikaanse meiden nog zo hard dat je dacht: het wordt oppassen voor de DDR. Nu hebben ze van ons een pak slaag gehad." Tijdens de persconferentie leek het daar niet op. Bij afwezigheid van de Oostduitse meisjes, die naar de dopingcontrole moesten, hadden Mitzi Kremer en de haren het hoogste woord. Terwijl NOC-voorzitter Henk Von- hoff handenschuddend door het zwembad trok en een feestje in het vooruitzicht stelde, maakte Karin Brienesse zich boos bij de dopingcon trole. Een Russische zwemster had per ongeluk een urinestaal over haar identiteitsbewijs gegooid, waardoor de hele procedure aanzienlijk werd vertraagd. „Daar sta je in je badpak te kleumen met een tasje met twee potjes in je hand, terwijl het steeds maar kouder wordt." De overige drie wachtten vol ongeduld. Er was haast geboden om terug te keren naar de Olympische slaapgelegenheid. „Waardeloos", vond Conny van Ben tum de uiterst korte nachtrust, die de zwemmers is gegund tussen erecere- monie en de series van de volgende dag. Het viertal had al maatregelen genomen om het langdurig in de rij staan bij het ontbijt te voorkomen. Na de eerste hap in het succes, is de honger groter geworden. In ereme taal wel te verstaan. Het zilveren Nederlandse zwemkwartet: vlnr Karin Brienesse, Conny van Bentum, Mildred en Marianne Muis. De sterk vermagerde Bulgaarse gewichtheffer Grablev, die de gouden medaille moet teruggeven. SEOUL (Reuter/SID) - De Bulgaarse Olympische kampioen gewichtheffen Mitko Grablev moet zijn gouden me daille inleveren. Hij werd gediskwa lificeerd wegens het gebruik van furo- semide, een afslankmiddel dat tevens als camouflagemiddel dient voor ana bole steroiden. Grablev werd door de Bulgaarse ploegleiding op het eerste vliegtuig richting Sofia gezet. De Bulgaar nam bewust furosemide om in korte tijd sterk af te slanken en op die manier in Seoul in een lagere ge wichtsklasse uit te kunnen komen. De kuur had resultaat bij Grablev. Hij viel in twee weken zeven kilo af en stond tot veler verwondering aan de start in de klasse tot 56 kilogram. Zijn diskwalificatie maakte de presta ties van de andere Bulgaarse gewich- theffers op slag verdacht. Want ook de SEOUL (DPA) - De Nieuwzeelandse ruiter Mark Todd heeft zich op de re- cordlijsten van de Olympische Spelen naast de Nederlander Charles Pahud de Montagnes genesteld. De 32-jarige Mark Todd prolongeerde in Seoul zijn Olympische military-titel van 1984. Pahud de Montagnes ging hem in 1928 en 1932 in die prestatie voor. De Westduitse military-ploeg won in Seoul de eerste gouden medaille in de landenwedstrijd sinds 1936. Claus Er- horn, Matthias Baumann, Thies Kas- pareit en Ralf Ehrenbrink werden de opvolgers van Ludwig Stubbendorff, Rudolf Lippert en Konrad von Wan- genheim, die goud veroverden tijdens de 'eigen' Spelen in 193f (Door Edwin Winkels) SEOUL (GPD) - Het olympisch boks- toernooi heeft zijn eerste schandaal. Zeker veertig opgewonden Koreanen bestormden gisteren de ring nadat de Zuidkoreaanse bantamgewicht Jong-Il Byun tot verliezer was ver klaard tegen de Bulgaarse Europees kampioen Alexander Christov. Zuid koreaanse supporters en officials, verbolgen over de nederlaag van de lokale favoriet, gingen de Nieuwzee landse arbiter Keith Walker te lijf met vuisten, karate-trappen en stoe len. De scheidsrechter kreeg eerst in de ring een pak slaag en vervolgens buiten de ring nog trappen van veilig heidsbeambten. De organisatoren schorsten na negen uur spoedberaad de hoofdcoach van de Zuidkoreaanse boksploeg, vier an dere officials, de verslagen bokser en scheidsrechter Walker voor onbepaal de termijn. Voorzitter Kim Seung-yon van de Koreaanse bond nam de ver antwoordelijkheid op zich en zei na de Spelen te zullen aftreden. Het incident ontstond tijdens de och tendsessie in het bantamgewicht. De Zuidkoreaanse hoop Byun Jong-il kon de nederlaag op punten (1-4) na een or dinaire worstelpartij tegen de Bul gaarse Europees kampioen Hristov niet verkroppen en ging met coach Lee Heong-soo tot actie over. Lee wierp een paar stoelen naar de in zijn ogen partijdige en schuldige arbiter en hij kreeg bijval van een horde supporters en officials, die binnen enkele minuten bezit namen van de ring. Byun Jong-il protesteerde geweld- Olympische kampioenen Topurov en Guenchev wonnen hun medailles in gewichtsklassen, die duidelijk onder hun normale lichaamsgewicht liggen. Zo tilde Guenchev drie wereldrecords in de klasse tot 67 kilogram, terwijl hij zelf zijn naam in de computer stopte in de klasse tot 75 kilogram. Bulgaarse officials probeerden de kwestie Grablev te bagatelliseren. „Er is geen sprake van doping", bezwoer coach Sotirov. „Doping zijn drugs om de spierkracht te versterken. Grablev nam een diureticum, een afslanker en dus in feite een verzwakkend middel. Dat geeft de gebruiker geen voor sprong op de rest." Maar voorzitter Schodl van de Internationale Gewich thef Federatie (IWF) wees de doorzich tige poging tot nuancering van de Bul garen hard af. „Als iemand dronken is, maakt het geen verschil of hij wodka, scotch of bourbon gedronken heeft." Scheidsrechter Keith Walker uit Nieuws-Zeeland duikt weg en wordt in bescherming genomen door juryleden als de Zuidkoreaanse coach Kim Sung-Eun i tweede van links i hem aanvalt. Even later zou ook het publiek de ring bestormen. WÊmÊÊÊÊtÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊmtÈÊm SEOUL (ANP) - Tunesië heeft de Ne derlandse volleybalploeg niet kun nen prikkelen. Het zwakste team uit de groep kon zich slechts beperkt verweren, maar haalde in de wed strijd desondanks 21 punten in drie sets (15-6, 15-10, 15-5). Nederland kreeg daardoor één punt minder te gen dan de andere tegenstanders die zich op de Tunesiërs hadden kunnen uitleven, Argentinië en Frankrijk. Dat echter is geen verdienste van Zwerver, Posthuma, Grabert, Benne, Blangé en Zoodsma. Het zestal dat de hele wedstrijd van 1 uur en 10 mi nuten in het veld stond liet zich mis leiden door het gemak waarmee de eerste punten werden binnenge haald, door de superioriteit aan het net waar vooral Zwervter de goede set-ups van Blangé in het Tunesische veld dreunde. Deze tegenstander miste de midde len om op Olympisch niveau te kun nen volleyballen. Aan Nederland was dus simpelweg de taak het werkstuk je snel en duidelijk te voltooien. Al was het maar omdat bij gelijk eindi gen van twee of meer landen in de groep het punt-gemiddelde de door slag kan geven. De dynamiek die groeide in de wed strijd tegen Frankrijk, die ondanks de nederlaag tegen de Verenigde Sta ten de Nederlanders een zetje in de goede richting gaf, ontbrak echter. Er werd plichtmatig gespeeld, de verde diging oogde lui in het achterveld, het blok ging omhoog omdat het moest, maar niet met overtuiging, zelden met de wil een te zwakke te genstander zijn plaats te wijzen. De te gemakkelijke instelling van de Nederlanders was wel verklaarbaar. Na twee opslagbeurten, van Posthu ma en Grabert was al een voorsprong van 6-0. Nederland serveerde daarna achteloos en rekte daardoor de wed strijd onnodig. Het bleef half werk. De derde overwinning zal heel wat moeilijker tot stand komen. Argenti nië, dat zaterdag aan de andere kant van het net staat, heeft de Verenigde Staten laten zien dat niet alleen de Sovjetunie zich tussen hen en de gou den Olympische medailles bevindt. De Verenigde Staten moest twee en een half uur het uiterste geven, een achterstand van 0-2 in sets wegwer ken en Argentijnse wedstrijdpunten in de vierde set vernietigen om zijn status van ongeslagen team te hand haven. loos. Hij ging op het canvas zitten en was niet bereid de boksring te verla ten. Hij zat en lag daar voor 67 minu ten, voordat hij het nutteloze inzag van zijn actie en de weg naar de kleed kamer insloeg. Intussen namen Kore aanse supporters arbiter Walker on der vuur. Pas na vier minuten slaagde gewapende veiligheidsmensen er in de Nieuwzeelander te ontzetten. Op weg naar de kleedkamer liep hij nog tegen een forse karate-trap op. Walker nam direct de vlucht naar het vliegveld. Hij ging naar huis en beëin digde onverwijld zijn arbitersloop baan. Aangeslagen zei Walker op het vliegveld ervan overtuigd te zijn een goed en integer stukje werk te hebben geleverd. Op de vraag of hij uit vrije wil naar huis terugkeerde, zei hij dat hij zelf die suggestie aan de Internationa le Boks Federatie (AIBA) had gedaan. Het oproer riep vragen op over de vei ligheid van boksers en arbiters. Een veiligheids-woordvoerder verklaarde, dat zijn mensen de aandacht gericht houden op het publiek. „Onze aan dacht gaat vooral uit naar het publiek. Wat kunnen wij er aan doen als trai ners achter onze rug de ring in vliegen?" Een ringarts moest na de consternatie vier mensen met lichte verwondingen behandelen. Volgens het internationale jurylid Heinz Birkle trof Walker geen enkele blaam. „Hij kweet zich uitstekend van zijn taak. Deze gebeurtenis is een schandaal". En zijn Joegoslavische collega voegde eraan toe: „Ik begrijp niet dat dit heeft kunnen gebeuren met al die veiligheidsmaatregelen om ons heen. Een schande voor het bok sen. Dit zal de sport absoluut geen goed doen. Er zijn er al genoeg, die het boksen van de olympische agenda willen hebben". De Koreaanse boosdoeners zullen waarschijnlijk voor het leven worden geschorst. Maar ook de olympische or ganisatie zelf zal stappen moeten on dernemen. Officiële medewerkers aan het evenement, herkenbaar aan hun fel gekleurde jasjes, lieten zich name lijk ook danig gelden. Een probeerde zijn functie nog te verhullen door eerst zijn gele jasje uit te trekken en daarna de boksring in te springen. De arme Keith Walker had slechts ge daan wat zijn boekje voorschreef. Voortdurend kwam de Koreaanse bantamgewicht te laag met zijn hoofd in, in het boksen een gevaarlijke en ongeoorloofde houding. Na drie ver maningen, gaf Walker de Koreaan in de eerste ronde een officiële waar schuwing. Toen Byun zich daar niets van aantrok, volgde in het tweede deel en nieuwe openbare waarschu wing, iets wat in de juryrapporten meetelt. Na afloop van het onplezieri ge gevecht oordeelden de juryleden met 4-1 in het voordeel van Hristov. Het sein voor massale hysterie Oproer in de boksring

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 25