ssffj Zilver voor Nederland Rechter acht Jezusfilm niet godslasterlijk Betoging 850.000 mensen Armenië Wie wil er'n oh UBBERS DREIGDE MET AFTREDEN vandaag de zeelandhallen september a.s. v 1e jaargang no. 225 rijdag 23 september 1988 SEOUL 1988 Scholing Bibliotheek Cultuur Keuze Ruimte Rugby vrijdagkrant Eén interpretatie Gekwetst SITUATIE GESPANNEN Het machtswoord gaf de doorslag Harde wind 17.00 uurjL abinet blijft och overeind )EN HAAG (GPD) - Het kabinet-Lubbers heeft het Kamerde bat over de paspoortaffaire overleefd. Nadat premier Lubbers net een kabinetscrisis had gedreigd, staakte de VVD de presti- bstrijd over de politieke gevolgen van het rapport van de par lementaire enquêtecommissie. Het kabinet trotseerde don- ierdag de gehele Tweede Kamer door zich hardnekkig te ver betten tegen het verwijt dat in het verleden „onjuiste" infor matie is verstrekt over het paspoortdrama. TO-fractievoorzitter Voorhoeve hoemde Lubbers' dreiging van een ka binetscrisis overdreven „De premier houdt de lucifer bij de lont van de grootste politieke granaat. De WD is een vreedzame partij: wij schieten niet Het is er dan toch van gekomen: Nederland veroverde zijn eerste olympische medaille in Seoul. Die eerste Nederlandse medaille op de 24ste Olympische Spelen kwam als een verrassing. Niet zozeer vanwe ge de sport en de discipline, maar wel vanwege de kleur. Iedereen had er op gerekend, dat het oranje dameskwartet op de 4 maal 100 me ter het brons zou veroveren achter de Oostduitse en de Amerikaanse meisjes. Maar het werd zilver. In een schitterende race versloeg Ne derland het viertal uit de Verenig de Staten. Nederland heeft een rijk olympi sche verleden op dit nummer: een maal goud, driemaal zilver en drie keer brons. „Deze medaille is ook veel meer waard dan die van vier jaar geleden", merkte Conny van Bentum op. „Toen bleef je toch met een ontevreden gevoel zitten door de afwezigheid van het Oostblok. Maar nu lag echt de hele wereldtop in het water. Dit mag dan al mijn derde achtereenvolgende olympi sche medaille op deze afstand zijn (l),je raakt toch nooit gewend aan Conny van Bentum (rechts) en Ka rin Brienese zwaaien uitgelaten naar supporters op de tribune. de emoties die daarna losbarsten" Nederland beleefde ook een ont goocheling: de herenhockeyploeg verloor van Australië. De volley ballers zegevierden wel, maar had den tegen een zwakke tegenstan der veel te veel tijd nodig. De op merkelijkste gebeurtenis was giste ren overigens een oproer in de bokshal: Zuidkoreanen (ook offi cials) probeerden een schneids- rechter in elkaar te slaan. Olympisch nieuws op de pagina's 25, 26 en 27. PZC Minister De Korte wil dat een vol gend kabinet meer geld uittrekt voor scholing van werklozen en werkenden. PAGINA 3 De Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg kan uit de financiële proble men geraken zonder aan de o'pen- stellingsuren te knabbelen. PAGINA 21 In 'Zeeland-Vakantieland' moet de cultuur meer aandacht krijgen, er is genoeg te doen. PAGINA 19 terug, wij trekken de lont uit de bom. Wij willen het kind niet met het bad water weggooien". Ook CDA-fractie- voorzitter De Vries zei dat Lubbers de kabinetskwestie niet had hoeven stel len naar aanleiding van de paspoortaf faire. PvdA en D66 vonden wel dat het kabi net diende op te stappen. PvdA-frac- tievoorzitter Kok sprak van een „keu ze tussen politiek en democratie. Dan hoort de democratie altijd voorrang te hebben". De moties van PvdA en D66 werden verworpen door de regerings partijen en de kleine christelijke frac ties. Het debat in de Kamer over de pas- poortaffaire spitste zich donderdag toe op de „onjuiste" informatie die het kabinet in het verleden over de pasoor- taffaire aan de Tweede Kamer zou hebben verstrekt. De Kamer nam vori ge week unaniem het rapport over van de enquêtecommissie, waarin dat ver wijt wordt geuit. Lubbers en zijn mi nister Van den Broek toonden zich tij dens het debat bereid veel kritiek uit het rapport te slikken. Ze namen ook alle aanbevelingen voor de toekomst van het paspoortproject over. Maar ze verzetten zich hardnekkig tegen de be- schuldging van „onjuiste" informatie. DEN HAAG - Duidelijk aangedaan reageerden minister Van denBroek (links) en premier Lubbers op de verwijten uit de Tweede Kamer. Van den Broek en Lubbers vroegen de Kamer herhaaldelijk om „ruimte" voor dit verschil van mening over het verleden. Toen duidelijk werd dat de regeringspartijen zwaar bleven tillen aan het punt van de informatie-ver strekking, sprak Lubbers het machts woord. De regeringspartijwen zwicht ten daarvoor. Maar wel betoogden Voorhoeve en De Vries dat zij het eens blijven met het enquête-rapport. De minister-president zei met zijn CSlot zie pagina 3 kolom 3 DEN HAAG/HILVERSUM (GPD) - De film 'The last temptation of Christ' mag gewoon in de bioscopen worden vertoond. De Amsterdamse recht bankpresident mr. B.J. Asscher oor deelde de film niet godslasterlijk in een kort geding, waarin een aantal stichtingen en individuele personen eisten dat de film moest worden ver boden. L.P. Dorenbosch, voorzitter van de stichting Stop de Film en van de Rainbow-organisatie, noemde het vonnis een 'ramp'. Hij gaat een week in rouw en zal daarna zijn campagne tegen de film voortzetten. „De strijd is net begonnen", zegt Dorenbosch. Het Tweede Kamerlid voor de RPF, Mein- dert Leerling, toonde zich 'uiteraard zeer teleurgesteld'. De film geeft een eigen interpretatie Het nieuwe aangiftebiljet voor be lastingen wordt eenvoudiger en be ter te begrijpen en ontdaan van ambtelijk taalgebruik. n PAGINA 5 Is dat nu rugby in Nederland?, al dus de nieuwe aanwinst van de rugbyclub Oemoemenoe uit Vlis- singen. PAGINA 29 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 17,19,20,21,22 en 23 Sport: 25, 26, 27, 28 en 29 PAGINA 9,10,11,13,14 en 15 (Van onze correspondent) LONDEN Ongeveer 200 kilome ter uit de Schotse oostkust is op nieuw een booreiland ontploft. Het gaat om een zware gasontploffing, die het exploratieplatform Ocean Odyssey (archieffoto) in lichter laaie zette. Zesenzestig beman ningsleden slaagden erin het plat form tijdig te verlaten. Eén wordt er vermist en heeft bij het ongeluk vermoedelijk het leven verloren. Drie maanden na de ramp met het booreiland Piper Alpha, die 167 op varenden het leven kostte, kwam het bericht van de explosie op de Ocean Odyssey als een schok. On middellijk werd vanuit de oliestad Aberdeen een reddingsoperatie op gang gebracht. Op het eiland was geen sprake van paniek. Ofschoon de ontploffing een vuurzee veroorzaakte, had de bemanning véél meer dan in het drama van drie maanden geleden, kans het vege lijf te redden. De meesten gingen gedisciplineerd van boord via de reddingsboten. Anderen namen geen risico en sprongen van grote hoogte naar be neden in zee. Met de boten werden de beman ningsleden naar een ander boorei land gebracht, vanwaar zij per heli kopter naar Aberdeen vertrokken. Bij het tellen van de geredde opva renden bleek dat één bemannings lid ontbrak. Naar hem begon een speurtocht, die gisteravond werd gestaakt, maar vanmorgen bij het eerste licht zou worden voortgezet. van de Christusfiguur, die moet kun nen bestaan naast die van de eisers. Ie dereen moet in vrijheid zijn geloof kun nen belijden. Dat is kortgezegd de mo tivatie van mr Asscher om de film niet te verbieden. Leerling, een van de eisers in het kort geding, legt zich neer bij dit besluit. Toch maakt hij zich 'grote zorgen' over de begrenzing van het begrip 'vrijheid van meningsuiting'. „Natuurlijk moe ten we zeer voorzichtig omspringen met die vrijheid, wij zijn ook tegen cen suur, maar in dit geval zijn duidelijk grenzen overschreden door het beeld dat, in de film, van Jezus wordt gescha pen." Nadere stappen tegen de film zegt Leerling niet te overwegen. 'Je kunt daar moeilijk een politiek ver volg aan geven.' Dorenbosch stelde dat Asscher zijn oordeel op een verkeerd uitgangspunt heeft gebaseerd. „Volgens Asscher mogen verschillende meningen naast elkaar bestaan, maar de Bijbel heeft maar één interpretatie". Hij zal nu alle bioscoophouders en filmeigenaren een copie van de complete tekst van het Nieuwe Testament sturen. In het gehe le land worden bovendien posters op gehangen bij stations, bioscopen en andere openbare gelegenheden met de tekst 'Ik ben gekomen op deze wereld om de mensen het eeuwige leven te ge ven'. „De mensen moeten via deze op roep van Christus zelf teruggeroepen worden van deze heilloze weg', aldus Dorenbos. Ook zullen verontruste ge lovigen volgens de voorzitter van stichting Stop de Film, posten bij de bioscopen om bezoekers te 'attende ren op hun morele verantwoordelijk heid'. De Evangelische Omroep, die in haar radio- en televisieuitzendingen de ac ties tegen de film heeft ondersteund, zegt ook 'erg ongelukkig' te zijn met de uitspraak van mr. Asscher. Een woord voerder zegt zich erover te verbazen dat de rechtbankpresident in zijn uit spraak voorbij gaat 'aan het feit een flinke bevolkingsgroep zich gekwetst voelt door de film'. Als er nieuwe acties tegen de film worden georganiseerd dan zal de EO deze 'van harte' blijven ondersteunen. UIP, de distributeur van de film, zegt 'zeer tevreden' te zijn met de uit spraak van Asscher. Volgens de direc teur van UIP heeft de maatschappij, dankzij de extra aandacht die de film heeft gekregen, 75.000 gulden op de advertentiekosten uitgespaard. MOSKOU AFP/DPA) - Naar schatting 850.000 mensen hebben zich donder dag in de Armeense hoofdstad Jere van verzameld voor een demonstra tie. Zij eisten aansluiting van de Ar meense enclave Nagorny-Karabach bij de Sovjetrepubliek Armenië. Dit is in Moskou telefonisch vernomen van een journalist van het persbureau Armenpress in Jerevan. De betogers zeiden dat zij niet weg gaan zolang het Armeense parlement geen vergadering over de kwestie be legt. De Armeense regering weigerde woensdag aan die eis te voldoen. De betogers verzetten zich ook tegen het optreden van de autoriteiten tegen de Armeense bevolking in Nagorny-Ka rabach. Zo zouden Armeniërs uit hun huis worden gezet. Volgens de Ar meense journalist verliep de demon stratie rustig en hielden de talrijke in de stad aanwezige troepen zich afzij dig van de betoging op het plein voor de Opera. 's Avonds toonde het Sovjetrussische televisiejournaal beelden van pantser voertuigen en demonstranten in Jere van. De militaire voertuigen stonden voor regeringsgebouwen. Op het plein voor het operagebouw was een grote mensenmassa aanwezig. Sommige de monstranten hielden spandoeken om hoog. Volgens het officiële persbureau Het is uiteindelijk toch geen 'nacht van de lan ge messen' geworden in poli tiek Den Haag. De regerings fracties van CDA en WD hebben een kabinetscrisis over de pas poortkwestie niet aangedurfd. Ze haalden na een bijzonder spannend Kamerdebat, dat twee dagen in beslag nam, 'de lont uit de grootste granaat van politieke arsenaal', zoals WD-lei- der Voorhoeve het afgelopen nacht noemde. Daarmee kwam een eind aan een uiterst principieel duel tussen aan de ene kant minister Van den Broek van buitenlandse zaken en minister president Lubbers en daartegenover een lange tijd onverdeelde Tweede Ka mer. Een debat met in ieder geval de verdienste dat er geen zaken meer wer den verdoezeld. De beide bewindslie den achter de regeringstafel bleven weigeren om te erkennen dat er 'on juiste informatie' was verstrekt aan het parlement over deze zaak en waren bereid daarvoor het kabinet-Lubbers 2 op te blazen. De Tweede Kamer hield haar opvattingen over het onderzoek naar de paspoortkwestie overeind, stelde vast dat van 'onjuiste informa tie' wél sprake was, maar bracht per saldo geen meerderheid op om de mat onder deze regeerploeg weg te trek ken. Het machtswoord van de minis ter-president gaf de doorslag. CDA en WD zaten niet te wachten op verkie zingen, voor beiden zouden die name lijk zeer ongelegen zijn gekomen. Met een paspoortkwestie naar de stembus was achteraf toch niet zo'n aanlokke lijk vooruitzicht. Een begrijpelijke," maar toch onbevredigende afloop. Zuivere verhoudingen tussen parle ment en regering, - daar ging het tot vannacht om in dit Kamerdebat. De WD heeft zich daarvoor in de loop van het jaar nogal breed gemaakt. De liberalen introduceerden in april zelfs 'een nieuwe politieke cultuur': herstel van de oude en goede norm dat be windslieden de eer aan zichzelf houden en opstappen, wanneer de zaken uit de hand lopen of wanneer er op hun de partement een potje van is gemaakt. Naar buiten toe maakte de WD duide lijk dat ze niet verder wenste te gaan met de afhandeling zoals die verliep in een rijtje affaires (RSV, bouwsubsi- dies, visfraude, studiefinanciering), waarbij van alles zwaar mis was ge gaan en de betrokken ministers ge woon bleven zitten. In het paspoortde bat stond de WD voor het dilemma: óf echt een nacht van zuivere verhoudin gen óf uitsluitend een politieke ge loofsbelijdenis die als het erop aan komt weer even zo snel wordt wegge blazen. In deze kwestie heeft de WD een sleutelrol gespeeld. De parlemen taire enquête stond onder voorzitter schap van de WD-er Hermans; de WD heeft zich via deze kwestie ont daan van minister Van Eekelen en WD-fractieleider Voorhoeve heeft in de weken voorafgaand aan dit debat ernstig overhoop gelegen met de mi- nister-president. De liberalen hadden de zaak dus hoog opgespeeld. Maar ze zetten uiteindelijk toch niet door. Bij het CDA lag het natuurlijk allemaal nog veel ingewikkelder. Tass is de militie in Jerevan woensdag versterkt. Woordvoerder Perfiljev van het minis terie van buitenlandse zaken noemde donderdag op een persconferentie in Moskou de situatie in de Armeense hoofdstad gespannen. De noodtoe stand in Nagorny-Karabach en het Azerbajdzjaanse gebied Agdam is vol gens hem een tijdelijke maatregel. Het gezag ligt in deze gebieden bij de mili taire commandant. Intussen heeft de militaire comman dant demonstraties en stakingen ver boden. In Stepanakert, hoofdstad van de Armeense enclave in Azerbajdz- jan, werd ondanks het verbod nog steeds gestaakt. Ook de scholen ble ven dicht. oor minister Van den Broek stond er veel op het spel. In de weken voorafgaand aan deze krachtmeting had hij met een tamelijk arrogante houding, gemengd met veel emoties en irritaties bij herhaling aangekon digd dat hij zijn politieke rol verbond aan de uitkomst van dit debat. De be windsman was bereid om tamelijk ver te gaan met de bedoeling in deze affai re schoon schip te maken. Maar niet zover om onder hoge druk toe te geven dat onder zijn directe verantwoorde lijkheid de Kamer zou zijn voorgelo gen. Aan een goede vertrouwensrela tie met het parlement was hem veel ge legen, maar daarvoor wenste hij niet zijn eigen geloofwaardigheid en zelf respect op te offeren. De diepste knie buiging is kennelijk niet zijn favoriete politieke trimoefening. Voor premier Lubbers, die zich vierkant achter Van den Broek opstelde, was dit debat na alle affaires een soort lakmoesproef in zijn verhouding met de Tweede Ka mer, waarvoor hij zijn kabinet zelfs wil de opofferen. Op het laatste moment ging het allemaal toch niet door. Het kabinet ging met het dubieuze pas poort tot aan de politiek uiterste grens. Maar de grens van de politieke geloofwaardigheid is er niet mee ver legd. vdM. (Advertentie) NEW YORK (RTR/ANP) - In Afrika zijn meer dan een mil joen kinderen gestorven als gevolg van de zware schul denlast van het continent. Dit heeft de directeur van het Kinderfonds van de Verenigde Naties (UNICEF), James Grant, donderdag verklaard. „De gevolgen zijn zo ernstig dat nog steeds meer dan duizend kinderen per dag sterven doordat we niet in staat zijn de Afrikaanse economie weer in het rechte spoor te krijgen, aldus Grant. Grant stelde vast dat veel regeringen van rijke landen met vorderingen op Afrika weliswaar in principe hebben toege zegd de schulden te zullen verlichten, onder meer door ge deeltelijke kwijtschelding, maar dat die belofte nog niet in de praktijk is gebracht. Volgens hem moet er meer vaart achter de zaak worden gezet. Pal, Whiskas, Brekkies, Cesar en Sheba vieren Dierendag met een leuke actie, alleen bij Albert Heijn: een Archie of Olof knuffelbeest voor maar f 4.95 en 10 zegels.* En, per spaarkaart steunt u de dierenasiels met f 1.-. Let ook op de speciale aktieprijzen. De zegels zitten-u begrijpt 't al-op Pal, Whiskas, Brekkies, Cesaren Sheba. Knuffel ze. Zolang de voorraad strekt. albert heijn Perioden met regen en een harde tot stormachtige wind uit zuid. 's Middags draaiend naar westzuidwest. Maxi mum temperatuur 16 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1