I Rijkspolitie overweegt uitbreiding alcoholacties Simulator kerncentrale moet menselijk falen uitsluiten TERNEUZEN IN DE PUT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT J automatisering L PAGINA 17 SLUISKIL - Staatssecretaris drs E. Heerma van volkshuisves ting heeft geen geld voor de sloop van de probleemwijk Sluis kil-Oost. „Ik wil er geen onduidelijkheid over laten bestaan: de middelen ontbreken mij gewoon", liet hij b en w van Ter- neuzen en gedeputeerde E. Maris-Koster (ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting) donderdagochtend tijdens overleg in Terneuzen weten. Heerma beloofde wel de zaak nog voor te leggen aan 'zijn' minister drs E. Nijpels. Suggesties Computer Gat Geen cent Geen krediet NA SUCCES SCHOUWEN OPLEIDINGSCENTRUM PERSONEEL IN DOEL Vergissingen Wapens OPEN DAG ZEELAND' VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 Geen geld sloop wijk in Sluiskil De voortvarendheid waarmee de ge meente Terneuzen het afgelopen jaar de problemen in de 'Vogeltjesbuurt' tegemoet trad, lijkt nu door het minis terie ongenadig te worden afgestraft; de gemeente wordt onverwacht gecon fronteerd met een 'gat' van 1,8 miljoen gulden. Wethouder W. Gosselaar (volkshuis vesting): „Inderdaad onverwacht. Uit de intensieve contacten met de be trokken rijksambtenaren hadden wij de indruk gekregen dat het weliswaar niet zo simpel zou zijn geld los te krij gen, maar er werd ons hoop gegeven. Men zag er de redelijkheid eigenlijk ook wel van in. Maar die hoop is dus in één klap de grond ingeslagen. De pro blemen liggen weer helemaal terug op ons bordje." De gemeente vindt dat volkomen ont erecht. Immers, vier jaar geleden nog weigerde datzelfde ministerie toe stemming te verlenen voor renovatie van de wijk, die hoofdzakelijk woning wetwoningen telt (76 van de 110). Van renovatie kon geen sprake zijn gezien de te verwachten problemen op mi lieugebied. En inderdaad maakten on derzoeken in het kader van de vast stelling van zoneringen duidelijk dat het in standhouden van de wijk kapi talen zou vergen. Gosselaar donder dagmiddag, direct na het teleurstel lende onderhoud met de staatssecre taris: „Het is dus allemaal weer eens heel duidelijk aangetoond: Het rijk legt regels op - in dit geval in verband met het milieu - maar zadelt ons op met de financiële gevolgen. Het enige waar we vast op kunnen rekenen is die door minister Nijpels persoonlijk toe gezegde bijdrage van een half miljoen. Dat geld komt dus uit de milieupot; van volkshuisvesting hoeven we voor alsnog niets te verwachten. Tijdens het overleg stelde de staatssecretaris zich uiterst formeel op. Zijn budget ijkt niet verder dan renovatie en nieuwbouw; voor sloopprojecten heeft hij geen geld. In feite heeft hij gewoon ;ezegd: Zoek het zelf maar uit." De staatssecretaris deed de lokale en provinciale bestuurders wel wat sug De ontstuitbare opmars van de computer mag menigeen tot nut zijn, maar als het ding vreemde nukken gaat verto nen kan dat omslaan in wel haast ondraaglijke last. Wij zouden dit niet durven bewe ren als we er niet uit eigen er varing over mee konden pra ten. Het zal de lezer dan ook duidelijk zijn dat wij met meer dan gewone aandacht hebben kennis genomen van een be richt dat ze ook op het belas tingkantoor bij ons in de buurt zitten opgescheept met een personal computer die de ge bruikers al heel wat ergernis heeft opgeleverd. De bijgele verde handleiding zou name lijk niet deugen. Het apparaat wordt niet dan met grote tegenzin gebruikt. Dus regelmatig komt het voor dat de chef van dienst één van zijn ondergeschikten met vriendelijke, doch besliste aandrang moet bewegen om het ding toch nog maar eens te proberen. Zo ook begin deze week. „Kruip gerust nog maar eens achter je PC", kreeg de aangesprokene te horen, want het betreft hier een chef die eenmaal ingeburgerde afkor tingen niet wil negeren. Niet zonder verwondering za gen de collega's hoe het slacht offer er monter de pas inzette om zich naar de bewuste afde ling te begeven. Dat hier een communicatiestoornis in het geding moest zijn ontdekte men pas geruime tijd later toen bleek dat de computer er even levenloos bijstond als de vori ge dagen het geval was ge weest en de stoel bij het ding was leeggebleven. De persoon in kwestie had er zijn gemakt van genomen. Men trof hem te vreden aan zijn pijp trekkend achter zijn krantje aan. Juist ja, de PZC gesties aan de hand. Er zou een beroep kunnen worden gedaan op het nieuwe Centrale Fonds Volkshuisvesting, een steunfonds voor woningbouwcorpo raties 'in nood' en ook het nieuwe de centralisatiebeleid zou soulaas kun nen bieden. Een kwestie van priori teiten stellen bij provincie en ge meente. Gosselaar: „Dat is natuurlijk makke lijk gezegd allemaal. Maar er zijn na tuurlijk al de nodige plannen voor de toekomst gemaakt. We hebben bij voorbeeld te maken met het tienja ren-plan van de Woningbouwvereni ging 'Terneuzen' en verder is het voor de handliggend dat het beschikbare geld in de eerste plaats wordt besteed aan de bejaardenhuisvesting - ook een gigantisch probleem in Terneuzen - en de renovatie. Kijk, had 'Den Haag' ons jaren geleden gezegd dat we dit pro bleem zelf maar moesten oplossen, dan hadden we onze maatregelen ge troffen en geld gereserveerd. Dan was er niets aan de hand geweest. Nu ligt dat dus heel anders." Toen duidelijk werd dat Sluiskil-Oost als woonwijk geen enkele toekomst meer had, hakten b en w snel knopen door. Gosselaar: „We hebben bij de be sluitvorming heel nadrukkelijk geko zen voor duidelijkheid naar de bewo ners toe. We zijn dus inderdaad erg voortvarend tewerk gegaan. En daar worden we nu eigenlijk voor gestraft. Wij stonden - en daarin werden we door anderen gesteund - op het stand punt dat iedereen in deze kwestie zijn of haar verantwoordelijkheid zou ne men. En alle partijen hebben dat ook gedaan. Op één na, die laatste scha kel...het rijk dus." Staatssecretaris Heerma (in donker pak) - met lege beurs - op bezoek in de sloopwijk Sluiskil-Oost, geflankeerd door gedeputeerde E. Maris-Koster (links achter hem) en burgemeester Ockeloen van Terneuzen (rechts van de staatssecretaris. De hele 'operatie Sluiskil-Oost' vergt ongeveer 5 miljoen gulden. De ge meente had die toezegging van een half miljoen van minister Nijpels al op zak. De provincie stelde 3,5 ton in het vooruitzicht en Terneuzen zelf had ook al een half miljoen gereser veerd. Met de Cokesfabriek werden de afgelopen maanden ook sluitende afspraken gemaakt. Het bedrijf is ei genaar van 23 woningen in 'Oost', (Slot zie pagina 19 kolom 7 SLUISKIL - De VIP-bus van Cito rijdt omstreeks kwart voor een de probleemwijk in. Verkeersborden? Ze worden genegeerd. Maar om de volgestouwde bestelwagen van de groenteman, die niet van wijken weet, kan de touring-car (kleine uit voering) niet heen. Van de 110 wo ningen in Sluiskil-Oost zijn er nog 30 bewoond. De huizen van de Co kesfabriek vooral. En die 10 van particulieren. Er staan al 70 wo ningwetwoningen leeg. Die ochtend werd er trouwens alweer een ver huiswagen in 'de Vogelbuurt' gesig naleerd. In de Vinkenstraat verhuis den ze ook al naar Terneuzen... Een van de laatste bewoners loopt nochalant naar z'n auto, aan de an dere kant van de straat. „Als dat zo doorgaat, zet ik een hokje bij de in gang van de wijk. Ze rijden hier we kelijks wel twee keer met een bus doorheen. Dat zou nog aardig ople veren...", roept hij toch nog redelijk vrolijk uit. Z'n vrouw waarschuwt de buurvrouw. Hoog bezoek in de wijk. Maar wie...Staatssecretaris drs E. Heerma dus. Met een gevolgje van ambtenaren (met sjaal; het wordt al weer frisser), gedeputeerde E. Maris- Koster en nagenoeg het voltallige college van b en w van Terneuzen. Ze stappen uit de bus, lopen tien meter en stoppen bij de bewoners van een van de huizen in de Zwaluwstraat. Die leggen in een paar duidelijke zin nen uit hoe hun problemen in elkaar steken. De komende winter zien ze met angst en beven tegemoet. Ze denken het niet te redden. Een van de kinderen uit de troosteloze buurt, blond en nauwelijks vijf, kijkt een kalende ambtenaar aan en vraagt, ongetwijfeld vrij naar de woorden van z'n moeder: „Komt u apen zoe ken?!" Een vreemd kuchje is zijn deel. Terwijl de staatssecretaris en de ijve rige wethouders (omgeven door al hun 'rechterhanden') met de ouders van dat ventje praten, roept een nog jonge bewoner niet al te hard, maar hoorbaar: „Zakkenvullers!" Hij her kent wethouder W. Gosselaar (volks huisvesting) en mompelt iets van 'okselhaar', maar dat ontkent hij la ter. De man maakt alles behalve een tevreden indruk, al lacht hij nu en dan een beetje. Een blik op het gezelschapje ver raadt het: het zit niet snor. Gedepu teerde Maris-Koster zondert zich iets af en bromt: „Ik ben zeer teleur gesteld; hij heeft geen cent te bie den!" Op het trottoir iets verderop leggen Gosselaar en zijn collega J. van Rooijen (milieu) het allemaal nog één keer uit. En ze hadden toch zeker op een ton of wat gerekend, al was het maar voor de vorm...De ge deputeerde valt hen bij, daar op die stoep. Vijf ton, misschien maar twee of één...„Ho ho", remt burgemeester C. Ockeloen haar af, „ga nou niet te laag..." Het heeft iets van een veemarkt, be seft ook staatssecretaris Heerma. Zwaaiend met zo'n karakteristieke sigaar wijst hij op z'n afkomst: boe renzoon. Maris-Koster glimlacht zuur; in dat milieu groeide ze op. Maar ditmaal baat het niet. De toeter van de Cokesfabriek blaast. De voorzitter van het Con tactorgaan Sluiskil springt op de fiets en overbrugt die 100 meter naar de fabriekspoort routinematig. In ketelpak. Om zijn visie is niet ge vraagd. De chauffeur van de staats secretaris werpt een blik op het hor loge. Weinig tijd meer, een volgende afspraak, in Roosendaal. Heerma grijpt de hand van burgemeestér Oc keloen. Ze kennen elkaar van, vroe ger. Ockeloen, menselijk als altijd, heeft voor lunchpakketten gezorgd. En voorlichter O. Vosveld heeft er nog wat mooie stropdassen en shawls (voor de vrouw) bijgedaan. Cadeautje voor een staatssecretaris die ook maar z'n werk doet...Ocke loen vertrouwt enige omstanders toe dat-ie de hoop niet laat varen. „Ach, hoe gaat dat in dit soort zaken. Je krijgt 99 keer 'nee' te horen...maar wat doet dat ertoe. Als het laatste antwoord maar 'ja' is..." Het pontje vaart terug naar de west kant van het Kanaal Gent-Terneu- zen. En het gezelschap stapt weer in de bus, waarmee kort tevoren nog zo'n mooi ritje door verschillende woonwijken van Terneuzen was ge maakt ('Aan uw rechterzijde, me neer Heerma, ontwaart u nu Sluis kil-Oost. Een wijk weggedrukt tus sen fabrieken en stortplaatsen. Het is daar heel slecht toeven.'). De staatssecretaris was weliswaar een half uur verlaat (de boot), maar nie mand die hem er op aansprak. Want was hij niet de gulle gever? Neen dus. Een uurtje later zit wethouder Gos selaar achter zijn bureau. De derde verdieping van het stadhuis in Ter neuzen. Terwijl een collega-wethou der fluitend langsloopt (politiek is hard) maakt hij de balans op. „Het is, geloof ik, heel goed dat de staatsse cretaris die wijk nu met eigen ogen heeft aanschouwd. Ik denk toch dat-ie een tikkie geschrokken is. Want in de praktijk komt dat toch heel anders over dan op een stukje papier." Intussen zoeft de dienstau to van de gedeputeerde richting Utrecht. Ze zal er met vertraging een vergadering binnenstappen. Ver plichtingen in de provincie...Op de autoradio hoorde ze nog net dat het kabinet wankelt. Maar niet om Sluis kil-Oost. Wout Bareman HEINKENSZAND - Het confectiebe drijf Eyssens bv in Heinkenszand gaat eind september dicht. Daarbij gaan 27 banen verloren. Het instorten van de kledingmarkt was funest voor het bedrijf, dat het laatste jaar te wei nig orders in de wacht kon slepen. Eyssens bv produceerde voorname lijk in opdracht en legde zich toe op het 'betere genre' confectiekleding. „We hebben twee natte zomers gehad en een heel milde winter, waardoor er weinig vraag was naar kleding en we geen na-orders voor die seizoenen konden krijgen", verklaart directeur G. W. Eyssens de bedrijfssluiting. Het gebrek aan na-orders kwam bo venop de toch al slechte tijd voor de Nederlandse confectiebedrijven. „Tachtig tot negentig percent van on ze omzet bestaat uit loonkosten. Zeker nu er steeds meer arme landen bij de Europese Gemeenschap komen, gaan de orders naar het buitenland. Daar kunnen ze veel goedkoper produce ren". Daarnaast wijt Eyssens de slech te situatie aan concurrentievervalsing door illegale ateliers. „Ik zit dan wel in Zeeland, maar mijn afzetgebied is Am sterdam. In de randstad en ook in bij voorbeeld de achterhoek, wordt volop illegaal gewerkt". Eén en ander leidde ertoe, dat de lo pende verplichtingen aan de belas ting en de bedrijfsvereniging niet konden worden voldaan en de bank geen krediet meer verstrekte. Vanaf oktober heeft het bedrijf geen enkele order meer, zodat het werk moet wor den gestaakt. Eyssens betaalt zijn me dewerkers tot en met september. Het bedrijfspand, dat pas drie jaar gele den in gebruik werd genomen, zal worden verkocht. Na overleg met de vakorganisaties heeft Eyssens voor het gehele perso neel ontslag aangevraagd bij het Ge westelijk Arbeidsbereau. Omdat de onslagaanvraag nog in behandeling is, stelt de industriebond FNV voor om de medewerkers gedurende de officiële opzegtermijn op non-actief te zetten. De vakbond voert overleg met de be drijfsvereniging of deze de loonkosten over deze periode - voor de meeste me dewerkers een maand - voor haar re kening wil nemen. „Maar de mensen krijgen hun geld in elk geval", aldus vakbondsman B. Oudenaarden. „Het loon is gegarandeerd, dus als de be drijfsvereniging niet betaalt, dan gaan we het geld vorderen en kan het uit een faillissement komen". Eyssens bv maakte aanvankelijk, naast confectiekleding, ook speciale 'thermokleding' voor onder meer berg beklimmers. Dat heeft het bedrijf een jaar geleden al opgegeven, omdat re search en ontwikkeling teveel kostten. „Bovendien halen Aziatische landen je telkens in". De 53-jarige Eyssens laat zich nog niet uit over zijn toe komstplannen, al stelt hij vast dat er wel emplooi bestaat voor 'kleine col lecties'. Hij spreekt voorts de verwach ting uit dat hij promotiekleding voor bedrijven zal blijven ontwerpen. Een kijkje in één van de nagebootste controlezalen in het simulatorgebouw in Kallo. (Van onze verslaggever) KALLO - De veiligheid van de kern centrale in Doel zal aanmerkelijk worden verbeterd dankzij de vesti ging van het Opleidingscentrum Scal- dis in Kallo. Het personeel zal een in tensieve scholing ondergaan in een si mulator, die een getrouwe nabootsing geeft van probleemsituaties in een kerncentrale. Daardoor kunnen onge vallen als gevolg van menselijke fou ten tot een minimum worden beperkt. Het opleidingscentrum zal in het weekeinde worden opengesteld voor het publiek tijdens de Open Deur-da gen in de haven van Antwerpen. De ei genlijke opleidingsprogramma's gaan in januari 1989 van start. Het centrum Scaldis heeft ruim 100 miljoen gulden gekost en biedt werk aan ongeveer dertig specialisten, die zorg dragen voor de opleidingen in Doel. De opleiding voor nieuw personeel neemt bijna drie jaar in beslag. Na af loop van deze periode behoort de scho ling niet tot het verleden. Twee jaar la ter worden de deelnemers opgeroepen voor een herhalingsoefening. Alle per soneelsleden zullen regelmatig wor den getest op hun vakkennis en vaar digheid. Zo nodig worden ze onderwer pen aan intensieve bijscholingspro gramma's. Het simulatorgebouw bestaat uit de nagebootste controlezalen en de nood- controleruimtes van de centrale in Doel. Bovendien bevat het complex een hulprekencentrum met twee com puters en een bedieningsruimte voor de simulatoren. Bij elke controlezaal hoort een instructiecabine van waar uit de cursisten alle mogelijke inciden ten krijgen voorgeschoteld. Een belangrijk deel van ongevallen in kerncentrales is een gevolg van men selijk falen. Zo worden de rampen in Tsjernobyl en Harrisburg beiden toe geschreven aan grove vergissingen van het bedienend personeel. De kans op dergelijke ongevallen moet in Doel aanzienlijk worden verkleind. Mo menteel is het personeel van Doel voor zijn scholing nog aangewezen op simulatoren in het buitenland. De training kan sterk worden verbeterd dankzij het eigen opleidingscentrum in Kallo, dat een getrouwe kopie be vat van de bedieningsruimte van de centrale van Doel. Volgens G. Schillebeeckx, adjunct di recteur-generaal van het Algemeen Departement Produktie en Transport, is het opleidingscentrum van grote be tekenis voor de veiligheid van de cen trale. „We waren al tegen ongevallen beschermd dank zij de dubbele bevei liging van de apparatuur. Maar er was nog onvoldoende aandacht voor een even belangrijk element: het voorko men van menselijke vergissingen. Met de simulatorruimte kunnen we ons be ter wapenen tegen foutieve interpreta ties van de mens. In 99 procent van de incidenten loopt het systeem perfect door de automatische beveiliging. Al leen op het ene zeldzame moment moet het personeel attent zijn en accu raat reageren. We kunnen onze men sen nu situaties voorschotelen, die identiek zijn aan probleemgevallen uit de praktijk. Zo raken ze niet alleen ver trouwd met de allerkleinste, maar ook met de allergrootste incidenten. En daardoor leren ze om in alle gevallen de juiste stappen te ondernemen, waardoor het gevaar kan worden be zworen." ZIERIKZEE - Het alcoholproject dat de rijkspolitie deze zomer op Schou- wen-Duiveland hield heeft zo goed ge werkt dat overwogen wordt om het volgende zomer ook in Zeeuwsch- Vlaanderen en op Walcheren op te zet ten. Uit een evaluatie van het Schou- wen-Duivelandse project blijkt dat door de uitvoerige controles op het ei land de suggestie wordt gewekt dat er veel politioneel toezicht is. Dit kan preventief werken op de verschillen de vormen van recreatiecriminali- teit. Een 'aangename' bijkomstigheid van het alcoholproject was de vondst van flinke aantallen wapens en in mindere mate verdovende middelen. Volgens ing. H. Rhebergen, van het re gionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), gaat van het project een positieve uitstraling uit en om die reden wordt er aan gedacht het ook in andere delen van Zeeland op te zetten. Gedeputeerde J. D. de Voogd heeft zich in een vergadering van het ROVZ eveneens positief over de Schouwen- Duivelandse alcohol-controles uitge laten. Hij had er waardering voor dat de rijkspolitie kans had gezien om een topdrukke periode een dergelijk plan uit te voeren. Het is volgens hem ook geen vergeefse inspanning geweest. Deze zomer zijn op Schouwen-Duive- land op ongeveer 50 avonden ver- keers-alcoholcontroles gehouden. Dat gebeurde in de vooravond tussen 21.00 uur en 23.30 uur. De acties werden voornamelijk gehouden op de aan- voerwegen naar de verschillende uit gaanscentra vanuit de randstad en Brabant. De aandacht was vooral ge richt op weekeinde- en avondrecrean ten en de autochtone bevolking. Om de pakkans te vergroten werd op ie dere avond en ook op verschillende avonden gewisseld van lokatie. In het verleden is al gebleken dat con troles na sluitingstijd van de horeca bedrijven niet goed werken. Weliswaar worden dan de nodige overtredingen geconstateerd, maar de politie is zo veel tijd kwijt met het afwerken van die overtredingen dat er niets meer van een verdere controle komt. Con troles in de vooravond vormen een goed alternatief. In de eerste plaats is er op deze tijdstippen een minder gro te werkdruk dan in de nachtelijke uren (in verband met toezicht op en hand having van de openbare orde) en in de tweede plaats mag verwacht worden dat minder overtredingen worden ge constateerd en dus minder tijd wordt besteed aan afhandeling van die za ken. In totaal zijn ongeveer 1000 automobi listen aangehouden. Gemiddeld wa ren er per avond twee aanhoudingen op grond van artikel 26 (alcoholpro millage boven 0,80). Daarnaast werd aan 15 automobilisten een rijverbod opgelegd (alcoholpromillage tussen 0,50 en 0,80). Automobilisten worden geconfronteerd met controles op een tijdstip dat zij die het minst verwach ten. Overigens een tijdstip waarop blijkbaar een aantal van hen al boven de toegestane grens van alcoholge bruik in het verkeer zit. Tijdens de controles zijn 87 wapens in beslag genomen. Dat waren steekwa pens (messen en dergelijke), slagwa pens (zoals honkbalknuppels) en vuurwapens (luchtdrukpistolen en alarm- en gaspistolen). Voor het me rendeel, zo blijkt uit een onderzoek, zijn deze wapens meegenomen 'ter verdediging'. Daardwerkelijk ge bruik van deze wapens sluit de politie evenwel niet uit. Tevens is 10 tot 15 keer een automobi list bij controle betrapt op bezit van verdovende middelen. De mogelijk heid bestaat - en is op Schouwen-Dui- veland ook benut zo blijkt uit een eva luatie van het project - om 'verdachte' groepen vroegtijdig te identificeren. Met behulp van kentekens en rijbe- wijsgegevens kan informatie worden ingewonnen bij de politie in de plaats van herkomst. Dergelijke gegevens worden vervolgens - indien daar aan leiding toe is - doorgespeeld aan de po litiefunctionarissen die toezicht hou den op de openbare orde. Vroegtijdig ingrijpen bij eventuele problemen hoort dan tot de mogelijkheden. Aan het alcohol-controle project op Schouwen-Duiveland zat ook een voorlichtend karakter. Tijdens de zo mermaanden is op een vijftiental da gen een voorlichtingsactie gehouden, verspreid over het eiland. Een caravan van Veilig Verkeer Nederland bevond (Slot zie pagina 19 kolom 7) r Advertentie DATACOMMUNICATIE OPLEIDINGEN SERVICE TRAINING ~1 Piet Heinstraat 10 4461 GL Goes Tel. 01100-32397 COMPUTERS SOFTWARE RANDAPPARATUUR ADVISERING DT-AUTOMATISERING HOUDT ZATERDAG 24 SEPTEMBER Voor mensen uit het bedrijfsleven U bent van harte welkom van 9.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 17