SELECTIE XENAKIS-ENSEMBLE nieuwe muziek brengt reeks thema-concerten robert kohnen tropenjaren \hans dorrestijn ceres band magdalena-cantorij kamerorkest razzmatazz gregoriaans xenakis parabel sim bolus zak en as dansproduktie de koning roxy luxor cinem' actueel electro schuttershof powaqqatsi ledel alhambra grand theater programma VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 Js L Robert Kohiien geeft vandaag, vrijdag, een klavecimbelconcert in de Lutherse Kerk in Middelburg. Aanvang 20.15 uur. Het programma: Toccata nona, Balletto I Corrente e Passacagli, Balletto III Corrente e Passacagli van G. Frescobaldi; Ricercare, Ca- priccio en Fantasia van J. J. Froberger. Tre sonate K. 402 Andante, K. 208 Adagio e cantabile, K. 209 Allegro van D. Scarlatti; Suite in F, prélude, allemande, courante, sarabande, chaconne, tombeau de M. -Blancrocher van L. Couperin en Trois pièces de clavècin in g, Les sauvages, L'Enharmonique en L'Egyptienne van J.Ph. Rameau. Ro bert Kohnen studeerde orgel in Mechelen en Brussel. Als klavecinist is hij autodidact. Kohnen werd dit jaar benoemd tot hoofdleraar kla vecimbel aan het Koninklijk Conservatorium in Brussel. Het toneelstuk Tropenjaren van Adriaan van Dis wordt vandaag, vrijdag, opgevoerd in het Dorpshuis in Wemeldinge door de Goese theatergroep Split. Aanvang 20.00 uur. Tropenjaren brengt de confrontatie in beeld van twee halfbroers, die elkaar lang niet hebben gesproken. Paul van Ijuyvenvoorde is jour nalist in dienst van een belangrijk Nederlands dagblad; zijn jongere broer is een beginnend filmer wiens leef- en werkwereld haaks staat op dat van zijn broer. Hoewel New York in het stuk de plaats van handeling vormt, speelt het voormalig Nederlands Indië via het ge regeld in de gesprekken opduikende koloniale verleden van hun va der, een wezenlijke rol. De acteurs zijn: August Verdonck, Christ- tianne Altena, Willem Ploum, Frangois Vervaet en Ineke de Man. 'Muzikale ondersteuning wordt verleend door Sjak Brouwers en Ger- rit Kooger. De regie is in handen van Emmie Langenberg. ZATERDAG Hans Dorrestijn treedt morgen, zaterdag, op met zijn programma 'Liederen van Wanhoop en Ongeloof in het Holland Huis in Scher- penisse. Aanvang 20.15 uur. v Dorrestijn is met niemand te vergelijken. Zijn eigenzinnige teksten, J zijn aanslag op de piano en zijn stem verdelen het land in voor- en tegenstanders. De Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland heeft voor morgen, zater dag, de Ceresband uit Wageningen gecontracteerd voor een concert in de Blindenhoek in Middelburg. Aanvang 21.00 uur. De Ceresband is in 1926 ontstaan uit het Wagenings Studenten Corps en bestaat momenteel uit acht studenten. De muziekstijl laat zich omschrijven als jazz'dixieland/New Orleans. i De Maria Magdalena-cantorij geeft morgen, zaterdag, onder lei ding van Kees van Eersel een concert in de Hervormde Kerk in Ka- pelle. Aanvang 20.15 uur. Verder verlenen medewerking de sopraan Sophie Ouwehand en or ganist Jaco van Leeuwen. Op het programma staan werken voor koor, sopraan en orgel, alsmede voor sopraan en orgel, koor en orgel en orgelsolo van onder anderen Sweelinck, Schütz, Dressier, Dow- land, Purcell, Croft, Bach, Mendelssohn, Attwood en Wesley. Het 'i concert wordt besloten met het in processie zingen van psalm 84 op Anglicaanse wijze. i Het kamerorkest Clematis Yprensis uit het Belgische leper geeft morgen, zaterdag, een concert in de Grote Kerk in Goes. Aanvang 11.30 uur. Het in 1966 opgerichte orkest bestaat uit twintig musici. Zij bespelen negen violen, vier altviolen, drie celli, een contrabas, twee dwarsflui ten en een hobo. De orkestleden zijn leerlingen van de stedelijke mu ziekacademie in leper. Zij studeren nu aan het conservatorium. Dirigent is Henri VAn den broeck, directeur van de Ieperse muziek academie en docent aan het conservatorium in Gent. Het repertoire van Clematis Yprensis beslaat de periode van de barok tot de heden daagse muziek. In Goes, waar het orkest al twe ker is opgetreden tijdens het muziekfetival voor kleine koren en ensembles, worden onder meer uitgevoerd het Brandenburgs Concert nr 4 van Bach, het hoboconcerto van Marcello en Elegie van Vic Legley. DINSDAG Cabaret Zak As WOENSDAG HULST (01140-12030) 'Salsa'. Vandaag (vrijdag) en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur. 'Rambo III'. Vandaag (vrijdag) en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur. maandag en dinsdag 20.00 uur. 'Colors'. Vandaag (vrijdag) en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur. 'Ironweed'. Vandaag (vrijdag), zaterdag en zondag 21.30 uur, dinsdag 20.00 uur. 'The couch trip'. Vandaag (vrijdag) en zaterdag 19.00 uur, zondag 13.45, 16.15, 19.00 uur, maandag 20.00 uur. maandag, dinsdag en woens dag 20.00 uur. 'Junglebook'. Zaterdag en zondag 14.00 uur. daag (vrijdag) en zaterdag en zondag 19.00 en 21.30 uur, maandag, dinsdag en woens dag 20.00 uur. 'Dirty dancing'. Zondag 14.00 uur. Het poppentheater Parabel van Sjaac Vereist uit Koudekerke geeft woensdag een voorstelling in het Schuttershoftheater in Middel burg. Aanvang 16.00 uur. Het poppenspel heet Een muis van fortuin en is een bewerking van het sprookje Gelukkige Hans van de gebroeders Grimm. De poppen zijn allen muizen, behalve een wat onguur personage: de rat van avontuur. De hoofdpersoon Hans Maaslander heeft zeven jaar bij zijn baas gewerkt en wil naar zijn moeder terug. Hij wordt voor zijn trouwe diensten vorstelijk beloond. Op weg naar huis ontmoet hij echter een aantal andere muizen die om allerlei redenen wel bereid zijn met hem te ruilen. Hans is na elke ruil zeer in zijn sas. Hij vindt zichzelf een echte muis van fortuin TERNEUZEN (01150-20505) 'Can't buy me love'. Vandaag (vrijdag) en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 13.45, 16.15 en 20.00 uur, maandag 20.00 uur. 'The hidden'. Vandaag (vrij dag) en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 13.45, 16.15 en 20.00 uur. 'Ironweed'. Maandag 20.00 uur. BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'Colors'. Vandaag (vrijdag) 19.00 en 21.30 uur, zaterdag 14.00, 19.00 en 21.30 uur, zon dag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.00 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20.15 uur. 'Crocodile Dundee II'. Van daag (vrijdag) en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur, maandag, dinsdag en woens dag 20.00 uur. BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'Salsa'. Vandaag (vrijdag) 19.00 en 21.30 uur, zaterdag 14.00, 19.00 en 21.30 uur, zon dag 14.00. 16.30, 19.00 en 21,30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'Good morning, Vietnam'. Vandaag (vrijdag) 19.00 en 21.30 uur, zaterdag 14.00,19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 16.30,19.00 en 21.30 uur, maan dag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'Nico'. Vandaag (vrijdag) en za terdag 19.00 en 21.30 uur, zon dag 16.30, 19.00 en 21.30 uur, MIDDELBURG (01180-38900) 'Powaqqatsi'. Vandaag (vrij dag) 19.30 uur, zaterdag 19.3c en 24.00 uur, zondag 19.30 uur. 'Colors'. Vandaag (vrijdag) er zaterdag 21.30 uur, zondag 14.00 en 21.30 uur, maandag dinsdag en woensdag 20.3C uur. MIDDELBURG (01180-13482) 'A man in love'. Vandaag) vrij. dag) en zaterdag 20.00 uur en 22.30 uur, zondag, maandag, dinsdag en woensdag 20.3(1 uur. 'Busters wereld'. Zaterdag 14.00 uur. 'De tovenaarsleerling, Pessi en Ilussia'. Zondag 14.00 uur. 'Alice'. Woensdag 14.00 uur Het poppentheater Sim Bolus gaat nog tot en met woensdag 12 ok tober door met zijn voorstelling Joris en Reuzenneus in het Am bachtscentrum in Goes. De voorstelling begint elke woensdag om 14.30 uur. Een jongetje wordt uitgenodigd door zijn tante om te komen logeren. Dat vindt hij een goed plan en gaat op weg. De tocht voert door een groot bomenbos waar hij allerlei bange dieren ontmoet. Het blijkt dat ze als de dood zijn voor een reus. Het jongetje wordt hierdoor enorm boos en als hij de reus uiteindelijk ontmoet bakt hij hem een enorme poets Cabaret Zak en As treedt woensdag op met Het nut van de neus hoorn in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Aanvang 20.00 uur. Zak en As bestaat uit Justus van Oei, Erik van Muiswinkel en Eric Eygenraam. De regie is in handen van Fred Florusse (ex-Don Quis- hocking). Behalve het nut van de neushoorn komen tal van andere onderwerpen aan bod zoals het ondernemerschap, de vergrijzing en arbeidsomstandigheden in ontwikkelingslanden. In het programma komen verschillende soorten muziek voor: barok, een tubatrio en jazz. OOSTBURG (01170-22735) 'Crocodile Dundee II'. Van daag (vrijdag) 20.00 uur, zon dag 14.30 en 20.00 uur. VLISSINGEN (01184-12260) 'Biloxi blues'. Vandaag (vrij dag) en zaterdag 19.00 uur, zon dag 14.00, 19.00 uur en 21.30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'The unbearable lightness of being'. Dagelijks 20.00 uur. 'De reddertjes'. Zondag 14.00 uur. GOES (01100-15165) 'Crocodile Dundee II'. Van- Vier jaar geleden was in de bio scoop een zeer ongewone film te zien. 'Koyaanisqatsi' van Godfrey Reggio had niet alleen een vreemde titel. Ook de 'beel denstroom' die over de verbou wereerde toeschouwer werd uitgestort had niets te maken met het gemiddelde filmdra ma. Een overdonderende im pressie die getuigde van de pracht èn de absurditeit van de menselijke mierenhoop op moeder aarde. Bijna abstracte filmkunst voor een groot pu bliek. De onderneming is kennelijk dermate goed bevallen dat Reggio de verleiding niet kon weerstaan om een vervolg te maken. Opnieuw trok hij de wereld rond en trekken de prachtigste beelden aan het oog voorbij. Opnieuw schreej Philip Glass de muziek. Origi neel is 'Powaqqatsi' niet meer te noemen. Een ongeïnspireer de herhalingsoefening Net als zijn voorganger is 'Po waqqatsi' een film die zijn zeg gingskracht uitsluitend ont leent aan de montage van beel den en muziek. Geen verhaal, geen leerzaam betoog als in een documentaire, maar pure impressie. Bij de keuze van zijn beelden heeft Reggio dit keer een sterke voorkeur voor zwoegende mensen, exotische landschappen en zwijgend kij kende kinderkopjes. Reggio componeerde het ge heel in een statig ritme, af en toe onderbroken door een poë tisch moment of een heftige eruptie. Het kan zo'n tien mi nuten boeien, maar daarna wordt de hardnekkig volge houden slow-motion irritant. Niet meer dan mooie kalender plaatjes. Het trio La Fontegara Amsterdam treedt vrijdag 30 september op in de Burgerzaal van het stadhuis in Middelburg. Aanvang 20.15 uur. In de Stoelemat in Bergen op Zoom wordt zaterdag 1 oktober een cabaretestafette gehouden. Medewerking verlenen Morsige Types, Cabaret Zak en As en Waardenberg en De Jong. Aanvang 20.15 uur. Jo Decaluwé volgt zaterdag 1 oktober in een toneelsolo het leven van de schilder Vincent van Gogh. Aanvang 20.30 uur in het Vestzak theater in Vlissingen. Het Scapinoballet treedt donderdag 6 oktober op in de Schouwburg in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. De cabaretgroep Waardenberg De Jong treedt donderdag 6 okto ber op in 't Beest in Goes. Aanvang 21.00 uur. 'Powaqqatsi'ceremoniële danser in Mombassa, Kenia. (Electro, Middelburg). In de montage snijdt Reggu zonder problemen alle wereld delen door elkaar. Zijn visit oogt universeel, tot het opval dat hij zich beperkt tot Der& Wereld-landen. Na een hal uur rijst het vermoeden dat ht toch gaat om de romantischl lofzang van een westerling oj het harde, maar gelukkige i ven van de arme mensen in In dia, Afrika en Zuid-Amerika Alleen het 'halleluja' ontbreek nog. Dan doet de beschaving zjn iti trede: een voortrazende got derentrein. Ongerepte natuu. maakt plaats voor grimmigt stadsgezichten, video-collage symboliseren de nieuwe cut tuur, onpersoonlijke mensêi massa's marcheren door dt straten. Na weer een half ui. ontstaat de weinig opwekken de synthese van deze twee we relden. Tegen de achtergrori van de wereldstad duiken dit arme zwoegers weer op. Hat monie en eenvoudig geluk ma. ken plaats voor geduldig gé dragen lijden. Reggio legt het bij de aftitelin. nog eens uit. 'Powaqqatsi' l een indiaans woord en bete kent zoiets als 'een wezen dè zich voedt met het leven vm anderen'. Dat die boodscha\ niet verrast of origineel 'is hoeft geen bezwaar te zijn. Vervelender is het dat de vortt niet veel interessanter is dat wat de gemiddelde amateurfil mer soms produceert. Het vei schil is dat Reggio beschikt over imponerende technisch middelen. Het is dan niet moét lijk om de argeloze kijker t overdonderen. De pompeut en schallende muziek va Glass werkt daar van hartj aan mee. Holle vaten klinket het hardst. LEO BANKERS (Electro, Middelburg). Ierse folk is morgen, zaterdag, te beluisteren in Razzmatazz in Oost- Souburg. Twee Ierse folkmuzikanten, Kieran Halpin en Jimmy Faulkner, betreden dan het podium. Liefhebbers van folkmuziek kunnen daar vanaf 21.00 uur terecht. Het Roermondse koor Schola Cantorum zingt morgen, zaterdag, in de Koorkerk in Middelburg. Onder leiding van Louis Krekelberg worden Gregoriaanse hymnen ten gehore gebracht. 'Sommige van deze gezangen stammen uit de vierde eeuw. Het koor zingt onder meer 'Ut queant laxis' en 'Veni, creator Spiritus'. Matthieu Meys verzorgt het orgelspel. Het concert begint om 20.30 uur. MAANDAG Choreografe Bianca van Dillen geeft maandag een lezing over mo derne dans in de muziekschool aan de Leeuwenlaan in Terneuzen. Na afloop voert het gezelschap de Stichting Dansproduktie de voorstelling 'Dag en nacht' op. Aanvang 20.00 uur. De Stichting Dansproduktie uit Amsterdam staat onder leiding van Bianca van Dillen en treedt geregeld op in binnen- en buitenland. 'Dag en nacht' is een tweeluik van Van Dillen voor zes dansers en danseressen en twee pianisten, die op geprepareerde piano's muziek van John Cage uitvoeren. De choreografie is opzwepend, ritmisch en toch exact. De voorstelling wordt donderdag herhaald in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Aanvang 20.00 uur. Het ensemble Xenakis onder leiding van de Turkse dirigent Cem Mansur geeft dinsdag een concert in de Oostkerk in Middelburg. Aanvang 20.30 uur. Solist is de Engelse sopraan Suzanne Flowers. Het programma: Van Francois-Bernard Mache - Octuor; van Peter Jan Wagemans - Viderunt Omnes; van Iannis Xenakis - Akanthos; van Iannnis Xenakis - Jalons; en eveneens van Iannis Xenakis - Thallein. Het Xenakis ensemble bestaat uit musici die zich toeleg gen op het vertolken van hedendaagse muziek. Op initiatief van de Stichting Nieuwe Muziek in Middelburg werd met instemming van componist Iannis Xenakis (Parijs) in 1981 het Xenakis ensemble op gericht. Het ensemble geeft jaarlijks concerten tijdens het festival Nieuwe Muziek. De doelstelling van het gezelschap is programma's samen te stellen die in de tijd als vernieuwend en grensverleggend aangemerkt kunnen worden. Als basis-repertoire wordt uitgegaan van de muziek van de Grieks/Franse componist Iannis Xenakis (1922), zijn leerlingen, zijn school. De voorstelling van dans- en muziekgroep Siwa Liwa uit de Moluk- ken woi ipnsdag in de Middelburgse schouwburg is afgelast. Het Xenakis Ensemble en de pianist Geoffrey Douglas Madge zijn de musici, waarmee de stichting Nieuwe Muziek Zeeland het concert seizoen 1988-1989 schraagt: zij treden, gezamenlijk en apart herhaaldelijk op in de komen de maanden. Dat gebeurt in de Middelburgse Kloveniersdoe len, waar de stichting haar ac tiviteiten dit jaar - tot en met het van oudsher traditionele Vlissingse nieuwjaarsconcert - samenbrengt. De program mering is opgebouwd rond een reeks projecten, waarmee via verschillende stijlen en verschillende invalshoeken muziek uit de twintigste eeuw binnen bereik wordt ge bracht. Het Xenakis Ensemble blijft het 'huisorkest' van Nieuwe Muziek, maar in tegenstelling tot vorige jaren treedt het in Middelburg niet meer op onder leiding van Huub Kerstens. Er verschijnen gastdirigenten voor het gezelschap musici, zo als Cem Mansur uit Turkije en Olivier de Jours uit Frankrijk. Die ontwikkeling, door het en semble en de management voerende Stichting Nieuwe Muziek gewild, heeft geleid tot het vertrek van de 'vaste' diri gent van het ensemble, Huub Kerstens: hij was het - aldus NM-manager Ad van 't Veer niet met deze ontwikkeling eens. Hij heeft in Amsterdam een an der ensemble opgericht, mede ter begeleiding van het Koor Nieuwe Muziek. Dat is enkele jaren geleden opgericht met voornamelijk leden uit de om geving Amsterdam. Nieuwe Muziek Zeeland voerde de eer ste jaren de administratie. Die organistorische werkzaamhe den van Zeeland uit bleken voor de stichting volgens ma nager Ad van 't Veer 'toch nog al een belasting en vanwege de afstand niet altijd even prak tisch'. Dat heeft ertoe geleid, dat het Koor Nieuwe Muziek verzelfstandigd is en organis- torisch geheel vanuit Amster dam opereert. Op de vraag of de concentratie Geoffrey Douglas Madge van activiteiten in Middelburg en het losser maken van de band met het Koor Nieuwe Muziek de basis van de stich ting niet versmalt, betoogt Van 't Veer: ,,Je kunt met de geringe personeelsbezetting die we hebben, toch niet alles blijven doen. We moeten ons bezinnen op de vraag of we al lerlei werk maar laten uitdijen of dat we minder zaken tegelijk moeten doen en daarbij probe ren de kwaliteit te bewaken. Daarbij kies ik voor kwaliteit. Een stichting als Gaudeamus kon er indertijd het Koor ook niet bij hebben. Daarom heb ben wij het een tijdje gedaan - maar in de praktijk blijkt dan datje toch te makkellijk teveel hooi op je vork neemt. Van de provincie uit is trouwens ook weieens de vraag gesteld of we niet met teveel dingen tegelijk bezig waren. Het programma van Nieuwe Muziek voor het seizoen 1988- 1989 is opgebouwd uit vijf blokken van activiteiten. Het eerste thema is 'Kamer muziek' uit de twintigste eeuw. Vijf concerten door het Xena kis Ensemble op dinsdag 27 september, zaterdag 19 no vember, woensdag 7 december (een in memoriam-concert voor de in augustus overleden Italiaan Giacinto Scelsi), vrij dag 27 januari (concert Rond om Toru Takemitsu) en zater dag 11 maart. Behalve Xena kis krijgt tijdens deze concer ten ook de muziek van Wolpe, en Wagemans aandacht. 'Piano-panorama' heet een serie van drie concerten op nieuwjaarsdag, 25 februari en 29 maart, te geven door Geof frey Douglas Madge. Een rode draad bij die optredens vormt de muziek van componisten, die Hitler-Duitsland hebben moeten ontvluchten, zoals Schoenberg, Krenek, Wolpe. Ook wordt muziek van Busoni uitgevoerd, wiens piano-oeu- vre Madge op de plaat heeft ge zet. Een derde blok evenemen ten omvat vier concerten, waarin de kamermuziek van Dimitri Sjostakovitsj centraal staat. Een selectie van het werk voor kleine bezetting van deze Russische componist wordt gespeeld door onder an deren Reinbert de Leeuw, Vera Beths, Anner Bijlsma, de so praan Tannie Willemstijn, de bas Lieuwe Visser. Madge en de violiste Mifune Tsuji spelen zijn eerste twee pianosonates. Concertdata: 7 november, 3 de cember, 7 januari en 11 februa ri. Twee andere sporen in de programma-opzet van Nieuwe Muziek Zeeland zijn een reeks van vier tot vijf jazz-concerten, grotendeels vallend in 1989. maar beginnend met een op treden van de New Association op zaterdag 1 oktober en een Festival d'Orient. Daarbij gaat het om een reeks van vier op tredens, die zijn geconcen treerd in twee weekends: 27 en 28 januari en 3 en 4 februari. De bijdragen daaraan komen van het Ensemble Xenakis, het Amstel Kwartet en enkele so listen. De muziek is van onder anderen Scelsi, Takemitsu, Pagh-Paan, Fai en Yun. Voorts zijn, tussendoor, een aantal losse concerten ge pland. Het nieuwj aasconcert is onderdeel van het piano-pano rama, terwijl ook het Xenakis Ensemble optreedt. Eerder, op 23 oktober, spelen 60 muzikan ten uit de blokfluitweek Am sterdam in Middelburg. Op zondag 30 oktober geven, de Zeeuwse musici Carinne Mes- ser, hobo en Henny van Eersel, piano, een concert met werk van Andriessen, Schumann en Poulenc. Voorts treedt op 4 maart de Groupe des Sept op en speelt 11 februari het duo Mage/Tsuji met sonates van Sjostakovitsj en het al eerder ten gehore gebrachte vioolcon cert van Roslawetz. Voor het festival Nieuwe Muziek in ju- ni-juli gaan de gedachten uit naar het thema componisten uit het Middelandsezee-ge- bied. Binnen het nieuwe festi val komen, in samenwerking met het 100-jarige Zeeuws Or kest, ook nieuwe opdracht composities van Meijering, Hoenderdos en Wagemans tot klinken. KEES Cl J SOW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 14