Belgische friet met keurmerk n 1V3 iV vandaag Kroonprins Akihito neemt plichten van keizer over Bom explodeert in hart Johannesburg HEEFT LOT IN EIGEN HAND 1 de P2 m Jezusfilm in de bioscoop ER NOxTRONIC. f s Ruud Gullit wellicht niet tegen Duitsers EVEN NAAR JAC. HERMANS Gooi ook uw oude CV-ketel eruit... Lubbers DEL MONTE BANANEN kilo SPERZIEBONEN Mini-prus&Maxi-keus SEOUL 1988 Signalen Lesgelden Plan Dekker Kinderen Afstraffing Ajax WISSELING VAN WACHT IN JAPAN Originele opnamen Beatles gevonden Geen Europese bangmakerij Overgang naar wisselvallig weer 231 e jaargang no. 224 Donderdag 22 september 1988 DE CHARME VAN hülsta 5! TREF JE BIJ PAAUWE ZONNEMAIRE DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) kan zijn politieke huid redden wanneer hij de conclusies en aanbevelingen van de parlementarie enquêtecommissie in zake het paspoortproject op hoofdpunten aanvaardt. De be windsman dient volgens de Tweede Kamer het ambtelijk ma nagement op zijn departement te verbeteren en een steviger (financiële) basis te geven aan paspoortfabrikant KEP. Aan de merkwaardige dubbelfunctie van topambtenaar Jacobs moet een einde worden gemaakt. 500 gram Wolkenvelden, vanochtend plaatse lijk mist. Vanmiddag enige regen. Mid- dagtemperatuur 19 graden. Wind draaiend van zuid naar zuidwest, toe nemend matig tot vrij krachtig. ZONNEMAIRE ZUIDWEG 20A, ZONNEMAIRE, TEL. 01112-1318 OVINCIAL Van onze correspondent 3RUSSEL - De Belg die voortaan een gezonde portie 'frit- ;en' wil eten moet daarvoor niet naar zomaar een frituur naar naar de erkende frituur. De Belgische frietbakkers lebben namelijk afgesproken een kwaliteitswaarborg foor friet in te voeren. Friet met een keurmerk dus. En daar is ook reden voor. De Belgische consumentenorga nisatie Testaankoop meldde begin dit jaar dat het bedroe vend is gesteld met de kwaliteit van de frieten, het bekend st nationale produkt van onze zuiderburen. Qi t het onderzoek bleek dat bij de meeste frituren het friet- veveel te vet was en dat het bij sommige zelfs kankerver- w kkende stoffen bevatte. „Slechter dan Tsjernobyl", zo werd er zelfs spottend opgemerkt. De Belgische frietenbak kers schrokken zich wild, want zo ging hun reputatie naar de maan. De Nationale Vereniging van Frituuruitbaters (NAVEFRI) heeft nu een Antwerps laboratorium in de hand genomen Dat zal bij de vele honderden aangesloten frituren het vet onderzoeken. Is dat in orde dan krijgt de friturist een oor konde en een plakkaat dat hij op zijn deur kan plakken en waaraan de consument kan zien dat hij hier goede, gezonde friet koopt. Het laboratorium zal strenge eisen aanleggen: een frituur- bakker die met een sigaret in de mond achter het fornuis staat of die zijn hond in de zaak laat rondlopen krijgt geen erkenning. Geen crisis rond Van den Broek ontving. Volgens CDA-woordvoerder Van der Sanden mocht de minister er op vertrouwen dat het paspoortdos sier in goede handen was bij staatsse cretaris Van der Linden en secretaris generaal Jacobs. De regeringspartijen CDA en VVD be toogden gisteren, tijdens het zoveelste Kamerdebat over het paspoort, dat de ambtenaren op Buitenlandse Zaken mede schuldig zijn aan de onjuiste en onvolledige informatie die de Kamer AMSTERDAM (ANP) - Vrijwilliger Wijnand van kinderboererij 't Rui ge Riet in de Amsterdamse wijk Slotermeer toonde woensdag het resultaat van een afschuwelijke slachtpartij die onbekenden de nacht tevoren onder de levende ha ve aanrichtten. R. Werker, een an dere vrijwilliger die de moordpar tij gisterenmorgen ontdekte, zei dat tientallen kippen, konijnen en pauwen zijn gedood. Konijnen werden tegen de grond en de muren gegooid, kippen werd de nek omgedraaid of ze werden ver dronken in de waterbakken en van een aantal pauwen werd de nek ge broken. „Het is een verschrikkelijk drama. De mensen die dit hebben aangericht zijn als een gek tekeer gegaan. Je kunt zien dat ze de kip pen in een hoekje hebben gedreven en er vervolgens op los zijn begin nen te gooien en grijpen", aldus de verbijsterde Werker. De kinderboerderij bestaat bijna tien jaar en in die periode is nooit eerder iets dergelijks gebeurd. „Na tuurlijk was er wel eens een kippetje weg, maar die was dan opgegeten door een zwerver. Daar hebben we ook niet zo'n moeite mee, die men sen moeten ook eten. Maar dit is ge woon werk van idioten geweest", zei hij. (Advertentie) Aanbiedingen geldig van do. 22 t/m za. 24 september 1988 en alléén in filialen met een groenteafdeling. „Er is geknoeid en er is geklungeld", aldus Van der Sanden. „De Kamer is een aantal malen met een kluitje in het riet gestuurd en heeft niet die informa tie gekregen, waarop zij voluit en zon der reserve recht heeft". Volgens Franssen (WD) is het vertrouwen tus sen regering en Kamer „naar objectie ve maatstaven onder druk gekomen". Van den Broek heeft zich tot nu toe al tijd verzet tegen de harde conclusies van de enquêtecommissie. Ook meent hij dat het departement het paspoort project al lang onder controle heeft. Op beide punten zal hij vandaag gas terug moeten nemen. Beide woordvoerders wensten niet zo zeer naar het verleden, maar meer naar de toekomst te kijken. Om de ver trouwensrelatie tussen Kamer en re gering te herstellen is het nodig dat Van den Broek leert van de fouten die zijn gemaakt en maatregelen neemt. Van der Sanden heeft wat dat betreft de afgelopen weken 'positieve signa len' waargenomen. De CDA'er doelde op de instelling van een uitgebreide projectgroep die de invoering van het nieuwe paspoort moet gaan begelei den. Het CDA meent daarom dat Van den Broek „in redelijkheid heeft ge daan wat van hem mocht worden ver wacht". PvdA-woordvoerder Meijer vroeg de bewindsman of hij zich heeft beraden op zijn positie nu zijn twee voormalige staatssecretarissen (Van Eekelen en Van der Linden) het veld hebben ge ruimd. De kritiek van de enquêtecom missie op het management van het de partement moet voor Van den Broek eveneens reden zijn geweest voor een eventueel vertrek, zo meende Meijer. Het ministerie van onderwijs is be gonnen met de inning van lesgelden, ruim 345.000 ouders en leerlingen krijgen een acceptgiro om 1030 gul den te betalen. PAGINA 3 De hervormingen in de ziektekos tenverzekeringen hebben nauwe lijks gevolgen voor de koopkracht. PAGINA 5 De media, een paar gunstige uitzon deringen daargelaten, nemen kin deren nauwelijks serieus. PAGINA 17 De Nederlandse sportwereld werd gisteravond verrast door een af straffing van Ajax bij PEC Zwolle: 4-1. Eerder op de dag was bekend geworden, dat de Amsterdamse club en trainer Kurt Lindner nu al uit el kaar gaan. Maar het schrikeffect van dit 'ontslag' werkte kennelijk niet op de spelers. PAGINA 27 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Kunst, cultuur en pop: 9 Varia: II Provincie: 15,17,19, 20,21 en 22 Sport: 23, 24, 25 en 27 De Surinaamse zwemmer Anthony Nesty (foto links) zorgde voor een van de grootste sensaties van deze Olympische Spelen. Op de 100 meter vlinderslag versloeg hij de torenho ge Amerikaanse favoriet Matt Bion- di. Nesty is de eerste zwarte sport man, die ooit goud op een zwem- nummer heeft behaald. Henk Brand Flu, de penningmees ter van het Surinaams Olympisch Comité en tevens verslaggever voor het dagblad De West, had uren no dig verslaggevers uit alle mogelijke windrichtingen duidelijk te maken, wat voor land Suriname eigenlijk is, waar het ligt en wat voor regerings vorm het heeft. Terwijl de voorop liggende Biondi vanwege het slechte uitkomen op de 100 meter vlinderslag geen laatste slag meer durfde te maken en min of meer uitdrijvend de finish naderde, schoot de Surinamer, langs hem heen om een honderdste van een se conde eerder aan te tikken: 53,00 te gen 53,01. Het drama voor Biondi van de 200 meter vrije slag op de eer ste dag met de Australiër Duncan Armstrong in de hoofdrol had zich herhaald. Maar de verbijstering was nu nog veel groter. En ondertussen wacht Nederland nog altijd op de eerste medaille. Niettemin was er wel enig succes: de dameshockeyploeg versloeg Ameri ka met 3-1. Daarentegen werd de Nederlandse wielrenner Eric Cent in het achtervolgingstoernooi ver nederend ingelopen door een Oost- duitse fietser. In Seoul - en daar niet alleen - is het het naderende sprintduel tussen Carl Lewis en Ben Johnson al dagen het gesprek van de dag. Het olym pisch sprinttoernooi begint morgen en de finale is zaterdag aanstaande Nederlandse tijd 's morgens om half zes) te beleven. Op de olympi sche pagina's wordt uitvoerige aan dacht aan dit 'sprintduel van de eeuw' geschonken. Olympische nieuws op de pagina's 23, 24 en 25. Ook premier Lubbers moet zich na het aftreden van Van Eekelen en Van der Linden over zijn eigen positie hebben beraden. „Hoe veel acteurs wil de heer Lubbers vervangen zien, voordat voor hem het doek valt?", zo wilde de PvdA'er weten. Meijer suggereerde de bewindslieden Slot zie pagina 3 kolom 7) LONDEN (AFP) - Een Britse radio producent heeft na jaren zoeken origi nele opnamen van de Beatles uit de jaren zestig gevonden waarvan werd aangenomen dat zij definitief wegge raakt waren dan wel vernietigd. Op de banden staan 36 liedjes, waaronder een compostie van Lennon/McCart- ney, „I'll be on my way", die op geen enkele plaat van de groep staat. De BBC beschikt maar over één ra dio-opname van de Beatles uit de ja ren '60. BBC-producent Kevin How- lett slaagde erin de hand te leggen op bijna alle toenmalige live-opnamen door navraag te doen bij oud-collega's en geluidstechnici die indertijd met de Beatles samenwerkten. Daarnaast stuurden talrijke luisteraars eigenge maakte opnamen in. (Van onze correspondent) SINGAPORE - De 54-jarige Japanse kroonprins Akihito neemt vanaf van daag alle ceremoniele en constitutio nele plichten over van zijn ernstige zieke vader, keizer Hirohito. Het ka binet en parlement hebben dit beslist nadat de keizerlijke huishouding for meel had verzocht de keizer te ont slaan van al zijn plichten in verband met zijn ziekte. Het is voor het eerst dat er een wisse ling van de wacht komt in het Japanse keizerlijke huis, sinds de nederlaag van Japan in de Tweede Wereldoorlog en de introductie van een nieuwe grondwet waarin de positie van de kei zer van levende godheid door de geal lieerden werd gedegradeerd tot slechts een symbool van de staat. De toestand van de 87-jarige monarch is intussen gestabiliseerd. Hij heeft een goede nachtrust gehad en volgens de artsen gaat hij de goede kant op, na dat hem drie bloedtransfusies waren toegediend. De keizer kreeg maandag last van in- DEN HAAG De film 'The last temp tation of Christ' gaat vanmiddag in verschillende bioscopen in de Rand stad in première De Amsterdamse rechtbankpresident mr B. J. Asscher doet tegelijk uitspraak in het kort ge ding dat verschillende christelijke or ganisaties tegen vertoning van de film hebben aangespannen. Mocht Asscher tot een vertoningsver bod besluiten, iets wat distributeur United International Productions zich in ieder geval niet kan voorstellen, dan draait de film al in twee bioscopen. De aanvangstijd ligt namelijk voor het verwachte tijdstip van voorlezing van ■li TOKIO - Een oude vrouw huilt terwijl een andere bidt voor de zieke keizer Hirohito bij de muren van het keizer lijk paleis. Advertentie ..en vervang hem door de Radson Een nieuwe generatie gesloten CV-ketels. Milieu-vriendelijk, door uiterst lage NOx-uitstoot. SUPER VR-RENDEMENT:86,3 tot 87,4% afhankelijk van het keteltype. Alleenvertegenwoordiging P n voor Z.W.Ned. Goa» Zuidvliatstraat 75 telefoon 01100-12420 Lovering uitsluitend via de installateur V i V RADSON spaart u energie het vonnis. Zie verder pagina 2. panse leger heeft begaan in het bezet- tniM mi in in uiuiiii in te Nederlands-Indië. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Een zware bomexplosie in het centrum van Johannes burg heeft woensdagmiddag, tegen het einde van het spitsuur, veertien men sen verwond, waarvan een ernstig. De explosie vond plaats op het centrale busstation van de stad, dat overwegend door blanken wordt gebruikt. Alle slachtoffers waren dan ook blank, met uitzondering van een zwarte buschauf feur. Volgens een ooggetuige was de bom verborgen in een van de prullebakken die staan opgesteld bij de bushaltes. Drie bussen werden beschadigd door de kracht van de ontploffing, terwijl alle ruiten van een nabijgelegen cafetaria sneuvelden. De ontploffing veroorzaakte een enorme chaos in het stadscen trum, dat door de politie werd afgezet om de ambulances en brandweer onge hinderd hun werk te laten doen. Als de bom een tiental minuten eerder ontploft was, zou het aantal slachtoffers veel hoger zijn uitgevallen. wendige bloedingen, die echter zijn ge stopt. Hij wordt sinds gisteren kunst matig gevoed. In Tokio heeft men de hoop opgegeven dat de hoogbejaarde keizer nog zijn plichten kan vervullen. Voor het keizerlijke paleis hebben zich intussen grote groepen Japanners ver zameld om voor Hirohito, de langstle vende monarch, te bidden. Radio en televisie zenden regelmatig berichten uit over de toestand van de keizer. In Seoel is door Japanse functionaris sen bekendgemaakt, dat de Japanse ploeg zich niet uit de Olympische Spe len zal terugtrekken, wanneer de kei zer komt te overlijden. De ziekte van de keizer heeft op de Ja panse beurs een hausse doen ontstaan in de aandelen die belangen hebben in inkt, papier en pulp. Verwacht wordt dat papierverbruik met de dood van de keizer enorm zal toenemen omdat bij de overheid en in de privé sector al le formulieren, waarop de naam en de regeerperiode van de keizer gedrukt staan, moeten worden voorzien van de naam van de opvolger, keizer Akihito. Een nieuwe keizer in Japan zal de weg vrijmaken voor een uitgesteld staats bezoek van koningin Beatrix en prins Claus. De koningin moest twee jaar geleden afzien van een geplande offi cieel bezoek, na emotionele protesten van mensen die de verschrikkingen van het Japanse kampleven in de oor log nog niet waren vergeten en die keizer Hirohito verantwoordelijk stellen voor de misdaden die het Ja- De Britse premier Marga- i ret Thatcher heeft weer eens fors uitgehaald naar Europa. Ze toog deze week naar het Belgische Brugge om in een toespraak bij de opening van het academisch jaar van het Europa college twijfels over de Europese ge zindheid van de Britten te ontzenu wen. Maar ze heeft haar aarzelingen om voluit en coöperatief mee te werken aan een Europa-zonder-gren- zen-in-1992 eigenlijk alleen maar ver sterkt. De conservatieve IJzeren Lady vond het tijd om in het verwachtings volle sfeertje rondom het naderende ideaal van die vrije Europese markt eens even de kippen uit elkaar te ja gen. Margaret Thatcher is een ver klaard tegenstandster van het supra- nationalisme volgens het Brusselse model en meent daar van tijd tot tijd lucht aan te moeten geven. Ze oogst zo veel applaus in eigen kring, bij de Brit ten die het nog steeds niet zo hebben, begrepen op het nu 15 jaar oude EG- lidmaatschap. Onder deze volgelingen van de premier zal wel eeuwig een soort tweeslachtigheid blijven be staan tegenover alles wat met Europa te maken heeft. Wèl meedoen, maar vooral niet te enthousiast. En zeker de soevereiniteit van Groot-Brittannië verdedigen tegenover elke poging om daarop af te dingen. Het patriottisme binnen een Verenigd Europa ten voe ten uit. Toch haalt de Britse regeringsleider zich in eigen land met een toe spraak, zoals in Brugge, ook de woede op de hals van minder isolationistisch en meer Europees denkende politici en burgers. Die vinden dat Groot-Brit- tannië langzamerhand eens moet op houden met dwarsliggen en op de rem trappen. Van die kant ook krijgt Mar garet Thatcher steevast het verwijt dat haar Europese kruidenierspolitiek de Britten op de duur nog wel eens zuur zal künnen opbreken. Het is er tenslotte al mee begonnen dat het Ver enigd Koninkrijk zichzelf zo'n kleine twintig jaar buiten spel heeft gezet bij de prille vormgeving aan de Europese samenwerking. Met alle nadelige ge volgen daarvan. Jarenlang heeft Lon den daarna - onder aanvoering van Thatcher - het proces van de verdere Europese eenwording gefrustreerd door alleen maar te willen praten over de hoogte van de Britse bijdrage aan de EG. En dan nu, na de politieke door braak van afgelopen voorjaar over de opheffing van de binnengrenzen in de gemeenschap, weer zo'n Britse poging om terug te krabbelen. Het onafhan kelijke dagblad The Independent nam het de premier diep kwalijk dat ze wei gert om de verdere opbouw van Euro pa te zien als een proces van geven en nemen, maar naar buiten toe de in druk wekt dat de Britten alleen maar willen binnenhalen. Wat Thatcher in Brugge - ondanks alles - nogal irritant maar wèl be kwaam gedaan heeft is, dat ze de dis cussie op gang gebracht heeft over een aantal aspecten van 'Europa 1992', die het afgelopen half jaar onderbelicht zijn gebleven of teveel naar de achter grond zijn geschoven. Volledig open grenzen hebben ook nadelen, - dat be sef begint de laatste tijd in Nederland se kringen van bijvoorbeeld politie en justitie door te dringen. Verplaatsing van belangrijke sociale en economi sche beslissingen van de nationale po dia naar de Brusselse bureaucratie kan verstarrend werken en achteraf wel eens een al te grote concentratie van macht blijken. Dat zijn niet uit sluitend zaken die in de Europese resi denties aan de orde zijn, maar die wel degelijk ook alle Europese burgers aangaan. Daarom is het uiterst nuttig dat nu een voorlichtingscampagne Europa 1992 op gang wordt gebracht, waarin bedrijfsleven en burger precies wordt duidelijk gemaakt wat er aan de opening van een consumentenmarkt van 320 miljoen mensen vastzit. Met hoogdravende vooruitzichten alleen is de verdere Europese eenwording niet gediend; met Thatchers bangmakerij evenmin. Het zal op weg naar 1992 vooral op de nuchtere Europeanen aankomen. vdM. MILAAN (SID) - De kans is groot, dat Ruud Gullit op 19 oktober niet kan meespelen met het Nederlands elftal in München tegen West-Duitsland, een uiterst belangrijke kwalificatie wedstrijd voor het wereldkampioen schap voetbal. De aanvoerder van AC Milan en het Nederlands elftal raakte zwaar gebles seerd aan zijn linker enkel tijdens een training van zijn Italiaanse club. Gul lit was onlangs nog maar net op tijd fit om voor Oranje het winnende doel punt tegen Wales te maken. Volgens trainer Arrigo Sacchi van AC Milan zal Gullit tenminste vier weken niet kunnen spelen. De Nederlandse sterspeler mist daardoor in ieder geval de EC-return van AC Milan tegen het Bulgaarse Vitosha en ook de start van de Italiaanse competitie op 9 oktober. En het is dus uiterst twijfelachtig of Gullit op 19 oktober voor de prestige- slag met West-Duitsland wel hersteld zal zjjn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1