Onderwijs kórt 523 miljoen op studiebeurzen Grote achterstand bij archieven aangepakt Kwaliteit enige wapen in strijd van omroepen LASTEN 5 Gemeenten moeten meer voor bijstand neertellen P2C/miljoenennota 9 UITGAVEN DALEN 1,2 MILJARD Emancipatie Aanstelling BRINKMAN: Pers Aflossing Rente van Rente en Aflossing in van het Netto Nationaal Inkomen Buitenland BRINKMAN: BIJ BEZUINIGINGEN Welzijn Bejaardenoorden Gezondheidszorg Medische risico's MARKTGERICHT WERKEN9 DEN HAAG (GPD) - Minister Braks van landbouw en visserij heeft voor het eerst erkend dat de melkverwerkende industrie met een melktekort kampt. Hij wil dit probleem oplossen door veehouders vanaf april 1989 boven de hen toegestane hoeveel heid, extra melk te laten produceren tegen een lagere prijs. Braks heeft goede hoop dat hij voor dit plan in Brussel het groene licht zal krijgen van zijn Europese collega's. Marktgericht Knelpunten DEN HAAG (GPD) - Op de begroting van het ministerie van onderwijs en wetenschappen wordt volgend jaar 593 miljoen gulden bezuinigd. Be langrijkste post daarin is de beperking van de uitgaven voor studiefi nanciering. Door de lening die studenten moeten sluiten over te hevelen naar de banken en enkele andere maatregelen, verdwijnt er in één keer een bedrag van 523 miljoen gulden van de O. en W.-begroting. ben nu vrijwel geen mogelijkheden zelf keuzen te doen. Vanaf 1 augustus 1990 gaat dat ver anderen. De scholen krijgen dan budgetten, waarmee ze, binnen be paalde marges, zelf kunnen beslis sen de ene leerkracht meer en de an dere minder te betalen. Ook kun nen ze een eigen promotie-beleid voeren. De afzonderlijke formatie regelingen voor onderwijzend en niet-onderwijzend personeel zullen verdwijnen. t De onderwijsinspectie heeft ernsti ge kritiek op het emancipatiebeleid in het onderwijs. In het voortgezet onderwijs worden te weinig emanci patie-activiteiten ontplooid. Het aantal vrouwen dat deelneemt aan nascholing in het kader van de pro jecten nieuwe technologieën, blijft duidelijk achter bij de verwachtin gen, schrijft de inspectie. Boven dien is het aantal vrouwen op lei dinggevende functies in het basis onderwijs, sinds de invoering van de nieuwe wet op het basisonder wijs, sterk gedaald. De inspectie wil dat de overheid een algemeen emancipatiebeleid op de scholen gaat stimuleren. Vooral voorlichting blijkt bevorderend te werken op de emanciaptie in het on derwijs. Daarom zou juist daaraan meer aandacht moeten worden be steed, vindt de inspectie. De totale uitgaven van O. en W. gaan met ruim 1,2 miljard gulden omlaag. Naast de eerder genoemde bezuinigingen, betreft dit vooral vermindering als gevolg van lagere aantallen leerlingen en studenten. In de toelichting op de begroting wordt uitgebreid aandacht besteed aan de maatschappelijke positie van de leraar. „Er lijkt een tenden tie te bestaan de zachte sector, waartoe volgens sommigen het on derwijs zou behoren, lager te waar deren", aldus minister Deetman in de begroting. Deze maatschappelij ke tendens moet worden gekeerd, vindt hij. Minister Deetman wil daarom het leraarschap een 'hoger aanzien' ge ven. On dat te bereiken wil hij hoge re eisen stellen aan de toelating tot de lerarenopleiding voor het basis onderwijs (Pabo). Bovendien wil hij meer nadruk leggen op nascholing en professionalisering van het be roep van leraar. Scholen krijgen in de toekomst een grotere vrijheid bij de aanstelling en salariëring van leerkrachten. Nu nog krijgen de scholen personeel toegewezen op grond van zeer inge wikkelde formules, gebaseerd op aantallen leerlingen en op grond van niet aan aantallen leerlingen gebonden taken. De scholen heb- Her rijksarchief in Maastricht. Netten boven de rekken beschermen de medewerkers tegen vallende stenen. DEN HAAG (GPD) - De ministers Van Dijk (Binnenlandse Zaken) en Brinkman (Welzijn Volksgezondheid en Cultuur) zullen nog dit jaar een projectgroep instellen met de opdracht voorstellen te doen voor verbete ring van het archiefbeheer bij het rijk. De Algemene Rekenkamer heeft de afgelopen weken scherpe kritiek geuit op de grote achterstanden die er zijn in de verwerking van de aangeboden archieven. De Centrale Archief Selectiedienst in Winschoten kreeg intussen op dracht dit jaar 10 kilometer rijksarchief te bewerken. Dat is een verdubbe ling ten opzichte van 1987. Minister Van Dijk vraagt zich in zijn toelichting op de begroting van zijn ministerie af of de inspanningen in Winschoten voldoende zullen zijn om de toenemende stroom van rijksdocumenten te kunnen verwerken. DEN HAAG (GPD) - Het omroepbe stel zal het komende jaar doelmati ger moeten functioneren. Ge streefd moet worden naar 'verho ging van de kwaliteit van het pro gramma-aanbod'. Dat schrijft minister Brinkman van WVC in de toelichting op de WVC- begroting voor 1989. 'Een kwalita tief hoogwaardig aanbod,' aldus de toelichting, 'is het beste antwoord op de internationale concurrentie, zeker als 'Hilversum' zich na 1992 een plek onder de zon van de inter ne EG-markt moet verwerven.' Een en ander is alleen mogelijk 'indien de gezamenlijke zendgemachtig den meer als een eenheid naar bui ten toe handelen.' Om de culturele component binnen de omroep te versterken is in de ont- werp-begroting een aantal voorstel len opgenomen. De structurele bij drage aan het Stimuleringsfonds voor Nederlandse culturele om- roepprodukties is verhoogd naar 10 miljoen gulden. Zoals recent al be kend werd zal een bedrag van 35 miljoen worden onttrokken aan de algemene omroepreservers voor de conservering en archivering van het film- en beeldbandarchief van de omroep. De omroepbijdrage blijft, ten opzichte van 1988, ongewijzigd. In de toelichting wijst Brinkman ook op de verwevenheid van het persbeleid met de discussie over de toekomst van de omroep. Over het al of niet gewijzigd voorzetten van de 'experimentele compensatiere geling' (waarbij de geschreven pers een deel krijgt van de extra STER- opbrengsten) zal in overleg met de Tweede Kamer worden beslist. 'Te vens verwacht ik verder overleg over de wenselijkheid van een rege ling voor persfusies,' aldus de minis ter in de toelichting. Binnen het totaal van de WVC-be- groting is ruim 1,1 miljard gulden voorzien voor de media. 1985 1986 1987 1988 1989 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 DEN HAAG (GPD) - Er ontstaan steeds meer problemen bij de financiering van de nog altijd stijgende staats schuld. Minister Ruding (financiën) schrijft dit in de Mil joenennota en het begrotingshoofdstuk nationale schuld. De staatsschuld zal eind 1989 op 297 miljard gulden uitko men, 46 miljard gulden meer dan begin 1988. Oorzaak vormt het financieringstekort van de overheid: zowel in 1988 als 1989 overtreffen de uitgaven de inkomsten met 23 miljard gulden. De toenemende staatsschuld kost volgend jaar 41,2 miljard gulden aan aflossingen van leningen en rente daarop. Ruding merkt op dat het hem steeds meer moeite kost om op de kapitaalmarkt voldoende geld tegen goede voor waarden aan te trekken ter dekking van de schuld. Zo moest de looptijd van staatsleningen al beperkt worden van tien naar zeven jaar, wilden beleggers nog voldoende interesse tonen. Daarnaast moest overgegaan worden op een systeem waarbij leningen in één keer worden afgelost en niet meer in meerdere fasen. De bewindsman maakt zich zorgen over het feit dat steeds meer buitenlandse beleggers de staat geld lenen. Indien zij ineens een deel van hun bezit zouden afstoten ontstaat het risico van een hogere rente en een waardedaling van de gulden. In de Miljoenennota stelt Ruding dat de enige manier om de financiële positie van het rijk weer gezond te maken, een verdere vermindering van het financieringstekort in de toekomst is. De vermindering zal in de jaren negentig tus sen 0,5 en 0,85 procent per jaar moeten liggen. Indien dit proces gepaard gaat met een dalende rente, is een omme keer mogelijk waarbij de staatsschuld gaat dalen. ding (financiën) geen zekerheid te heb ben dat de situatie beter wordt. Vol gens de bestaande wetgeving is het na melijk mogelijk dat uitgaven waarte gen de Rekenkamer bezwaar heeft ge maakt toch worden goedgekeurd. Kordes dringt aan op een wettelijke re geling, waarmee bezwaren van de Re kenkamer meer gewicht krijgen. Dat kan als een minister verplicht wordt aan te tonen dat maatregelen zijn ge troffen om een einde te maken aan de gewraakte situatie. Daarvoor zou een bepaalde termijn moeten gelden. Goedkeuring van uitgaven of ont vangsten zou totdat de situatie in orde is bevonden, uit moeten blijven. Over 1987 kon de Rekenkamer hele maal geen oordeel geven over de be grotingen van Buitenlandse Zaken, VROM en Sociale Zaken. Bij Finan ciën kreeg men geen inzicht in de juist heid van 90 miljard gulden die geboekt waren als belastingontvangsten. Bij Onderwijs werden vraagtekens ge plaatst bij uitgaven van ruim 2,5 mil jard. DEN HAAG (GPD) - Gemeenten moeten een groter deel van de bijstand suitgaven gaan betalen. Minister De Koning (sociale zaken) komt eind 1989 met een voorstel in deze richting. Op dit moment dragen de gemeen ten tien procent van alle uitgaven op basis van de Algemene Bijstandwet (ABW). Hoe groot de verhoging zal zijn, is nog niet bekend. De hogere bjdrage van de gemeenten hangt samen met een geplande ver eenvoudiging en verduidelijking van de ABW. De gemeenten krijgen gro tere verantwoordelijkheden bj de uitvoering van de wet. De bijzondere bijstandsverlening zal helemaal aan hen worden overgedragen. Het finan cieren van medische en maatschappelijke dienstverlening via de ABW vervalt. Begin dit jaar deed het kabinet al het voorstel om het gemeentelijk aan deel ABW te verhogen van tien naar twintig procent. Dit voornemen werd na felle protesten vanuit de gemeenten en de Tweede Kamer ingetrokken. Het zou zijn gegaan om een „misverstand". Gehandicapten en ouderen ontzien DEN HAAG (GPD) - Minister Brink man wil volgend jaar bijna 100 mil joen gulden korten op de specifieke uitkeringen voor het welzijnsbeleid van de gemeenten en provincies. De bewindsman haalt daarmee het leeu wendeel binnen van het bezuinigings bedrag van 150 miljoen waar het de partement van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur voor is aangeslagen. Dat blijkt uit de dinsdag gepresen teerde begroting van WVC. Bij de bezuinigingen worden ontzien het beleid voor ouderen, gehandicap ten en verzetsdeelnemers, sport, kunst, en musea, en het beheer van monumenten en archieven. Voor de bejaardenoorden en de volksgezond heid komt zelfs extra geld. Gemeenten en provincies krijgen nu nog rechtsstreeks van WVC geld voor allerlei activiteiten op welzijnsgebied, Brinkman gaat die 'specifieke utkerin- gen' flink saneren. Al met al wordt er 743,8 miljoen gulden gekort op uitke ringen voor bijvoorbeeld de welzijns wet, emancipatie, randgroepjongeren, onderwijsvoorrangs-beleid, algemeen maatschappelijk werk en basisge zondheidszorg. De overheid zal het geld in het vervolg direct storten in het gemeente- en pro vinciefonds, van waaruit het verder verdeeld wordt. Maar voor het zover is kort Brinkman 96,8 miljoen gulden op deze uitkeringen. De rest van de bezui nigingen haalt hij uit de herstructure ring van allerlei landelijke organisa ties, en uit het schrappen van een aan tal experimenten op het gebied van jeugdbeleid, bibliotheken en minder hedenbeleid. De bewindsman had die operaties overigens al aangekondigd in een brief aan de Tweede Kamer. Extra geld komt er voor de bejaar denoorden (71 miljoen). Brinkman kondigt aan in 1990 en 1991 extra geld uit te zullen trekken voor verbetering en vervangende nieuwbouw van be jaardenoorden. Het geld uit de wet op de bejaardenoorden kan in het vervolg ook ten goede komen aan hulpbehoe vende ouderen die nog niet in een be jaardenhuis wonen. In de begroting re kent Brinkman ook op een stijging van de uitgaven voor Volksgezondheid met 100 miljoen gulden. Dat geld zal vooral worden besteed aan de zwakzinnigen zorg, collectieve preventie en de top klinische zorg. Ook gaat er 1,2 miljoen meer naar de zorg voor thuislozen. In de WVC-begroting maken minister Brinkman en staatssecretaris Dees slechts kort melding van de forse stap die ze volgend jaar willen zetten bij de reorganisatie van de gezondheids zorg. Die plannen, vernoemd naar de commissie-Dekker, hebben vooral be trekking op de manier waarop pre mies voor de ziektekostenvezekering worden geheven. Ziekenfondsverzekerden gaan vol gendjaar per volwassene geen 65 maar 156 gulden betalen en voor de eerste twee kinderen 78 gulden per kind. De 'gewone' ziekenfondspremie, die af hankelijk is van het inkomen, daalt te gelijkertijd met bijna twee procent. De operatie heeft gevolgen voor de koop kracht van vooral gezinnen met kinde ren. Het kabinet wil daarom de kinder bijslag volgend j aar met vier en in 1990 met vijf procent verhogen. De medi cijnknaak komt te vervallen. Gelijktijdig vindt er een fikse uitbrei ding plaats van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten, het fonds tegen hele grote medische risico's. Die uit breiding gaat geen 800 maar 2000 mil joen belopen. Een reeks voorzieningen waarvoor nu nog aanvullende particu liere verzekeringen moeten worden af gesloten, gaat onder de awbz vallen. Brinkman kondigt overleg met de Zie kenfondsraad aan over de financiering van de sociaal-pedagogische diensten en de gezinsvervangende tehuizen. De gezinsverzorging komt volgend jaar al onder de awbz te vallen. Daardoor wordt de samenwerking met het kruis werk makkelijker, aldus de bewinds lieden. Andere punten uit de WVC-begroting: - De alcoholbranche gaat de reclame code verscherpen. - De AIDS-preventie wordt geïntensi veerd. - Staatssecretaris Dees wil de gokver slaving aanpakken. - Bij de bestrijding van sexueel ge weld wordt meer aandacht geschon ken aan de dader. - Patiënten moeten eerder een mate riële genoegdoening kunnen krijgen voor geleden schade. - Voor scholing in de gezondheidszorg komt 10 miljoen beschikbaar. - Minister Brinkman gaat ervan uit dat in 1988 de feitelijke herhuisves ting van de bewoners van Lunetten zal zijn voltooid. De sloop van de ba rakken en de oplevering van het woonoordterrein moet in de eerste helft van 1989 zijn voltooid. De over dracht van de rijkskerkgebouwen aan Molukse gebruikers wordt ver sneld. - Minister Brinkman komt met een wetsvoorstel om mannen en vrou wen gelijk te behandelen in de wet uitkeringen vervolgingsslachtoffers 1940-1945 en de wet uitkeringen bur ger-oorlogsslachtoffers 1940-1945. Braks erkent melktekort Braks wil proberen tegemoet te ko men aan de al ruim een jaar bestaande klacht van de industrie dat door het tekort aan melk, als gevolg van het te rugdringen van de overproduktie, niet aan de vraag naar zuivelprodukten kon worden voldaan. Braks zei dat de veehouders ook het afgelopen jaar, ondanks de superhef fing en het het terugdringen van de melkproduktie, een goed inkomen hebben gehaald. „De club van fans voor de superheffing groeit in ons land gestaag", zei hij. Toch is het volgens hem niet goed als de superheffing en de quotering blijven bestaan. De landbouw moet de komende jaren marktgericht gaan werken. Dat wil zeggen dat het aanbod afgestemd moet worden op de vraag en dat daar uit de boeren voldoende inkomen moeten kunnen halen. Hiervoor zal voor ons land een overgangsbeleid moeten komen. Hij denkt dat met na me oudere boeren die geen opvolger hebben moeten worden geholpen met een inkomenstoeslag. Een marktgericht landbouwbeleid kan volgens Braks alleen kans van sla gen hebben als niet meer voor de over- schotmarkt wordt geproduceerd. Het wegwerken van de overschotten aan zuivel heeft de Gemeenschap het afge lopen jaar 12.5 miljard gulden gekost. Een marktgericht landbouwbeleid wil volgens Braks ook zeggen dat de gi gantische subsidiestromen op produk- tie en afzet in de toekomst zullen gaan verdwijnen. „Dat houdt in dat de con sumentenorganisaties straks wat heb ben uit te leggen. Het opdrogen van de subsidies houdt in dat de landbouw- produkten duurder zullen worden. Tot nu toe zijn de prijzen van landbouw- produkten voor de consument minder gestegen dan de inflatie". De uiteindelijke oplossing van de nog altijd bestaande overproduktie in sommige sectoren zal volgens Braks moeten komen van een Europees be leid dat meer rekening houdt met de werkelijke marktmogelijkheden. Voor deze oplossing bestaan twee op ties. De eerste is dat de signalen uit de markt de omvang van de produktie be palen. De tweede optie is, dat de om vang van de produktie wordt bepaald door quota per produkt. Braks kiest duidelijk voor de eerste optie omdat hierdoor een meer doelmatige sprei ding van de produktie in de Europese gemeenschap plaats kan vinden. De komende jaren moet er wat gebeu ren met de akkerbouw. Ondanks de gi gantische overproduktie aan granen, aardappelen en bieten, tegen tegen vallende prijzen, hebben de akkerbou wers hun areaal het afgelopen j aar met circa 10 procent uitgebreid. De akker bouwsector baart Braks zorgen. Ter verbetering van de structuur van de sector wordt gedurende een periode van vijf jaar jaarlijks een bedrag van 30 miljoen gulden beschikbaar gesteld. In het komende jaar hoopt Braks te komen met een structuurnota voor de gehele agrarische sector. Hierin zul len niet alleen de knelpunten worden aangegeven, maar zal ook worden ge zocht naar oplossingen. Tegelijker tijd zal het Nationale Natuurbeleids plan verschijnen. Beide nota's zijn van groot belang voor de toekomstige aanpak van het lande lijk gebied. Er zullen daarbij volgens Braks keuzen moeten worden ge maakt die gevolgen zullen hebben voor de volle breedte van de agrari sche sector en de visserij. DEN HAAG (GPD) - De Algemene Re kenkamer acht zelf niet in staat om de rijksrekening over 1987 goed te keu ren. Het onafhankelijk controle-or gaan van de overheidsfinanciën heeft in een groot aantal gevallen geen ze kerheid over de rechtmatigheid van door ministeries gedane uitgaven en d,e volledigheid van de door hen opge geven ontvangsten. Bij de uitgaven gaat het om ruim 40 miljard gulden, bij de ontvangsten om 98,5 miljard. De Rekenkamer geeft dit jaar voor het eerst tegelijk met de presentatie van de Miljoenennota een oordeel over het verloop van uitgaven en ontvangsten in het laatst afgesloten jaar. In haar rapport geeft de Rekenkamer een aan tal oorzaken voor de situatie: ontoerei kende administratieve organisatie op de ministeries, onvoldoende contrle binnen de ministeries, niet of moeilijk te controleren regelingen op basis waarvan uitgaven zijn gedaan, niet of moeilijk te controleren betalingen aan derden of ontvangsten. F. Kordes, president van de Rekenka mer, zegt in een brief aan minister Ru- F. Kordes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9