Muziektamboer F. de Pauw is vergroeid met de verenigingen umlmm GIDSEN STICHTING PROMOTIE PZC/streek 1 f Ingepompt JUBILEUM 'HARMONIE' OOSTBURG Groei Taal Campagne Dorst Vers WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 Ij I Wij vinden soms nog iets nieuws HULST De burgemeester gevon den. W. de Beaufort uit Wassenaar is in de zevende hemel. Hij staat bij het graf van zijn voorvader Pierre de Beaufort in de WilHbrordusbasiliek in Hulst. Pierre de Beaufort was meer dan drie eeuwen geleden burgemees ter van het Hulster Ambacht en in die tijd werden zulke hoogwaardigheids bekleders nog in de kerk begraven. De Wassenaarder is er zeker van dat on der de gewelven van het godshuis zijn betovergrootvader in het kwadraat en diens eega rusten. „Kijk maar het familiewapen staat op de steen. Een vrouw met een spiegel op een toren". De Beaufort 'doet' samen met 36 ande re leden van de Wassenaarse afdeling van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een dagje Zeeland. De rand stedelingen deelden de dag in tweeën; 's morgens een stadswandeling door Hulst en 's middags een bezoekje aan Neeltje Jans. Voor het uitstapje in de Reijnaartstad heeft de Maatschappij de Stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen ingeschakeld. En daar hebben ze geen spijt van, verklaart or ganisator P. Cleophas. Via een lande lijke krant is hij op het bestaan van de promotiestichting gewezen. „Het leek ons wel aardig om wat historische \ve- tenswaardigheden van de streek te ho ren. Eerlijk gezegd had ik me er niet al te veel bij voorgesteld. Maar het valt me honderd procent mee. Hulst is een heel aardig stadje en de gidsen vertel len interessante dingen", verklaart Cleophas terwijl hij achter gids Rian Warmenhoven aandrentelt op de ves-» tingwallen rond Hulst. Niet alleen Cleophas is tevreden. De Beaufort is natuurlijk verguld dat hij gelijk met de historie van Hulst iets van de eigen familiegeschiedenis bo ven water haalt. Maar hij is niet de eni ge. Een mevrouw vindt met de hulp van gids Ireen van Waterschoot een gebrandschilderd raam van de familie Van Waesberghe. „Mijn buurman heet Van Waesberghe en hij vertelde me dat zijn voorouders nog een glas-in-lood- raam in de basiliek moesten hebben", aldus de mevrouw. „Ik kan hem nu zeggen dat dat klopt". Van Water schoot en Warmenhoven zijn natuur lijk ingenomen met de ontdekkingen van hun gasten. Ook voor de gidsen is het mooi meegenomen als de bezoe kers van te voren al geïnteresseerd zijn in de historie van Hulst. Het kost dan geen enkele moeite om de aandacht vast te houden. Van Waterschoot twijfelt overigens wel aan het raam van de Van Waes- berghes. „Die mevrouw zei dat haar buurman dominee was. En de Van Waesberghes die een raam in de basi liek lieten plaatsen zullen toch wel katholieken zijn geweest", veronder stelt ze. Sommige ramen zijn echter nog van vóór de beeldenstorm, dus zekerheid over de verwantschap heeft zij niet. „In elk geval is het heel leuk dat de mensen zelf al naar iets specifieks zoe ken in een kerk waar ze nooit eerder zijn geweest. Ook wij ontdekken soms nog iets nieuws. Het graf van De Beau fort bijvoorbeeld weten wij nog maar een paar weken te vinden. Toevallig schoven we een tijdje terug een kleed opzij en toen kwam de steen te voor schijn. Als iemand kort daarna dan naar dat graf vraagt, is dat prachtig natuurlijk", vinden beide gidsen. De dames Warmenhoven en Van Wa terschoot zijn zeer tevreden over hun gidsschap. Het bezoek van de Wasse- naarders is voor beiden de tweede klus. Ruim een jaar geleden gaven zij zich op bij de Stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat het baan tje geen geld oplevert (de gidsen ont vangen slechts een onkostenvergoe ding), vinden zij geen probleem. De ge zelligheid en de uitbreiding van de his torische kennis is voldoende beloning. „Toen ik me opgaf, dacht ik: 'Ik zie wel wat er van komt en of ik geschikt wordt bevonden.' Ik was al erg geïnte resseerd in de geschiedenis en dat is alleen maar sterker geworden. Boven dien is het ook heel leuk om te doen", zegt Ireen van Waterschoot. Zij komt uit Hulst, haar collega Rian Warmen hoven uit Nieuw-Namen. Met de woonplaatsen van de ongeveer 35 vrijwilligers wordt rekening gehou den, zegt coördinatrice Tiny Maen- hout van de Stichting Promotie. „Als er zo'n wandeling door Hulst op het programma staat is het logisch om daar twee mensen uit de buurt voor te vragen. Tenslotte kennen zij hun eigen omgeving het best". Dat neemt niet weg dat alle gidsen de historie van de hele regio globaal moeten kennen. „Er komen ook groepen die een rondrit maken. Als je met een bus in Hulst aankomt en vervolgens naar Aarden burg en Sluis gaat, moet er wèl iemand meerijden die overal wat van kan ver tellen", legt Maenhout uit. Die kennis is er het afgelopen jaar in gepompt. „En dat is echt geen sinecu re. De mensen moesten wel zo'n dertig weken achter elkaar één avond in de week naar cursus. En niet zomaar een uurtje, maar een hele avond", zegt Maenhout. De enige vaste kracht van de Stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen heeft grote bewondering voor de vrijwilligers. Zonder hen had het promotiebeleid geen enkele kracht gehad. Maenhout hoopt dan ook nog jaren van hun diensten ge bruik te kunnen maken. Landelijk doet de roep om professionele gidsen sterk opgeld omdat de kundigheid van degenen die nu als 'wandelende wegwijzers' functioneren in twijfel wordt getrokken. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen blijft het aantrekken van professionele gidsen voorlopig een utopie denkt Maenhout. „Daar is gewoon geen geld voor. Bo vendien wordt aan de kennis van de vrijwilligers ook blijvend gewerkt. Dit jaar gaat de cursus gewoon door en wordt onder meer de kennis op het ge bied van musea, reis- en organisatie techniek aangescherpt". De dames Van Waterschoot en Warmenhoven kijken alweer uit na de aanvullende cursus. Niet alles kan echter worden aangeleerd. Een beetje flair en impro visatievermogen moet je wel zelf al hebben, menen de dames. „Wij hebben bijvoorbeeld op eigen initiatief van daag de groep gesplitst. Er zijn nogal wat oudere mensen bij die niet alle maal even goed ter been zijn. En daar om is Ireen direct met een groep naar de basiliek gegaan, terwijl ik met een groep wandelaars de wallen opklau terde", zegt Warmenhoven. Van Waterschoot brengt intussen in praktijk hoe je de historie met wat he dendaagse voorbeelden verduidelijkt. Op zoek naar het glas-in-loodraam van de familie Van Waesberghe vertelt ze dat niet iedereen zich zo'n raam in de basiliek kon veroorloven. „Alleen de rijken konden op die manier zichzelf een beetje de lucht insteken. Wat dat betreft is er niet zoveel veranderd. Als je rijk bent dan kom je er wel. Kijk maar naar die Dan Quayle in Ameri ka". Ireen van Waterschoot (tweede van rechtsi in de Basiliek: weken te vinden". ,,Dat graf van Beaufort weten wij ook nog maar een paar René Hoonhorst Rian van Warmerhoven derde van links) met het gezelschap op de wallen van Hulst. OOSTBURG Al vanaf zijn achtste jaar is hij lid van een muziekvereni ging: muziektamboer F. de Paauw, nu 67 ja'ar, uit Oostburg. Hij is al vele ja ren lid van de muziekvereniging 'Har monie' uit Oostburg. Die vereniging werd op 10 september 1863 opgericht en bestaat nu dus 125 jaar. Het eerste instrument dat De Paauw bespeelde was een blikken trommeltje. „Dat hadden we thuis en dat heb ik hele maal murw geslagen". Het was niet verwonderlijk dat de Oostburger iets aan muziek dou doen. „Mijn grootva der was organist in de kerken te Sas- put en Schoondijke". En ook de vader van De Paauw was muzikant. De fa milietraditie wordt voortgezet want De Paauws zoon, Marcel, is ook lid van 'Harmonie' en tevens secretaris van de verengiging. De eerste leraar waar De Paauw senior mee te maken kreeg was Arjaan Lu- teijn. „Eerst kregen we notenles en toen moest ik op een bugel spelen. Maar ik wilde altijd al trommelen". De bugel bespeelde hij dan ook niet lang. In de loop der jaren speelde De Paauw bij diverse muziekverenigingen: Schoondijke, Biervliet, Zuidzande, Sint-Kruis. „Dat komt omdat er altijd weinig muziektamboers zijn en ik pro beerde altijd om te helpen". Hij speelde ook een korte periode in het seniorenorkest van Zeeland. „Maar we moesten dan 's middags om twaalf uur weg, naar Kapelle om te re peteren en dan na de repetitie weer snel naar huis. Dat ging allemaal te ge haast", vond De Paauw. Het werd op den duur ook wat veef „Ik was vier dagen van de week weg om te repeteren". Nu is hij nog lid van de mu ziekvereniging Breskens Groede en de jubilerende muziekvereniging 'Har monie' te Oostburg. Bij de Oostburgse muziekvereniging maakte hij mee dat de fanfare werd op geheven. „Dat was in 1969. Een van de zwartste bladzijden uit onze geschie denis", vinden alle muzikanten. Er werd nog een poging gedaan om sa men te gaan met de muziekvereniging 'Veronica' te Zuidzande, maar dat mis lukte. „Overigens gaan wel de vier beste mu zikanten van 'Harmonie' naar 'Veroni ca', staat te lezen in 'Het wel en wee van een muziekvereniging' dat is opge- Het vaandel van de jubilerende veren iging. nomen in het programmaboekje ter ere van het 125-jarig jubileum. Vanaf 1969 wordt de Oostburgse ver eniging uitsluitend als drumband voortgezet. Voor De Paauw betekent dat het einde als muziektamboer bij de fanfare. „En dat doe ik nu eenmaal het liefste". Aan het begin van de jaren zeventig had de drumband veel leerlingen en werd steeds vaker samengewerkt met het Eerste Terneuzense Majoretten Peloton (ETMP). Ook de samenwer king met 'Veronica' ontwikkelde zieh in die jaren positief. Een hoogtepunt in 1972 was het vierdaagse uitstapje naar het Franse Evron. Ook De Paauw herinnert zich dat nog goed. „Met iets te veel Calvados op... daardoor speel de ik op den duur met de Fransen". In 1974 speelde de drumband op een concours in Kwadendamme in de eer ste divisie 216 punten bijeen. Dit bete kende een eerste prijs met onderschei ding en promotie naar de Eredivisie. Later bleek dat 'Harmonie' landelijk het hoogst aantal punten had behaald zodat de Oostburgse vereniging het Erediploma van de Koninklijke Ne derlandse Federatie (KNF) werd toe gekend. Het waren in 1975 ook drie leden van de jubilerende muziekvereniging die het initiatief namen voor het eerste West-Zeeuws-Vlaamse Muziekfesti val. Sindsdien heeft dit evenement een vaste plaats gekregen op de evene mentenkalender. Van de kennis en ervaring die bij de Oostburgse drumband aanwezig is kunnen ook andere verenigingen ge bruik maken. Dat bleek bijvoorbeeld in 1976. Enkele leden van de Breskense en IJzendijkse drumband kregen bij les bij 'Harmonie'. Een jaar lager was het hogere niveau van die bands al goed te horen tijdens het muziekfesti val... „Het verhogen van het muzikale peil bij de zusterverenigingen is niet het enige doel dat men nastreeft; tevens wordt daardoor voorkomen dat de ei gen leden door anderen wordt 'wegge kocht", zo schrijft secretaris De Paauw. In het begin van de jaren tachtig wa ren er veranderingen op til. Het Eerste Terneuzensen Majoretten Peloton werd in 1982 opgeheven. De drumband was daardoor genoodzaakt om zich nog mer als zelfstandig opererend korps te ontwikkelen. Positief was de komst van een tiental ex-majorettes. Zij meldden zich aan als lyristes. Daar om is er sindsdien sprake van het Drum- en Lyrakorps 'Harmonie'. De vereniging telt nu 24 spelende le den. „We leven nog steeds en groeien ook nog steeds, zij het momenteel niet bepaald in ledental. Maar toch noe men wij het 'groeien', namelijk in de betekenis van 'ontwikkelen' aldus Marcel de Paauw. „Het is moeilijk om jonge mensen te pakken te krijgen. Er is weinig animo voor muziekverenigingen", weet ook de voorzitter van 'Harmonie' J. Jan sen. die tevens al meer dan 25 jaar in structeur van de vereniging is. Moede loos zijn ze bij 'Harmonie' zeker niet. „Gezien de recente aankoop van een tweede marsxylofoon en een marimba zijn we nu op weg om ons te ontwikke len als 'malletband'. Eenvoudig ver taald is dit een slagwerkgroep die goed in het gehoor liggende muziek, met na me populaire nummers, ten gehore kan brengen", aldus de secretaris. Het fenomeen 'malletband' is echter zo nieuw dat er nog weinig composities voor zijn geschreven. Toch heeft 'Har monie' nieuwe nummers ingestueerd waaronder stukken van Brahms die ten gehore worden gebracht op de ju bileumuitvoering op 24 september in het Ledeltheater te Oostburg. Aan de jubileumuitvoering, die om 19.30 uur begint, wordt verder meegwerkt door de Koninklijke muziekvereniging 'Veronica' uit Zuidzande. Axelrando uit Axel, de Koninklijke harmonie 'Sint Cecilia' uit Kloosterzande en de Harmonie 'Vereenigde Vrienden' uit Sas van Gent. Tussen de verschillende concerten zijn er optredens van de conferencier Frans de Schepper. De toegang tot de jubileumuitvoering is gratis. „Dit om een zo'n groot mogelijk publiek te bereiken aldus voorzitter Jansen Sary Pieters De Pauw in actie tijdens een repetitie van muziekverenging 'Harmonie' 'Harmonie' heeft onlangs een nieuwe marsxylofoon aangeschaft (links op de foto), waarmee de vereniging een zogenoemde malletband wil beginnen. GENT - De taal blijft onze dier bare zuiderburen bezighouden. De Belgen zijn verdeeld in twee kampen, die elkaar waar moge lijk met verwijten om de oren slaan. Gelukkig is het land geze gend met een koning, die boven de strijdende partijen staat en daardoor voor enige eenheid in de chaos kan zorgen. De koning is als het ware de lijn van een ver- i brokkeld land. Hij spreekt het mooiste Frans van de hele natie j en zijn Vlaams is zelfs tot in Ne- j derland verstaanbaar. Een dankbaar object voor een jj wetenschappelijk onderzoek, j vond een medewerker van de j universiteit in Gent. De koning j zal de wetenschapper minder dankbaar zijn voor de resultaten van het speurwerk. Want de pijn lijke conclusie was, dat het ne- derlands van de vorst zeer te wensen over liet. Meer dan veertig koninklijke toespraken waren onder de mi croscoop gelegd en beproefd op hun kwaliteiten. De taalbeheer sing van de koning bleek ronduit bedroevend. Ouderwets en ge kunsteld, zo vond de onderzoe ker. De stijl van het Nederlands was stroef en onpersoonlijk. Ge lukkig kreeg de bedremmelde vorst hiuer en daar een beschei den schouderklopje. Hij sprak inderdaad slecht Nederlands, maar had zich duidelijk verbe terd in vergelijking met zijn vroe gere gestuntel. En bovendien kon de koning moeilijk verant woordelijk worden gesteld voor de slechte kwaliteit van zijn re devoeringen. Een vorst schrijft zijn toespraken immers niet zelf, maar laat dit werk graag over aan zijn personeel. Deze overweging kan gemakke lijk aanleiding geven tot nieuwe onrust onderzijn onderdanen. In sommige kringen wordt al ge fluisterd, dat de koning niet kan schrijven. TEMSE - Het is in Temse een beetje anders gelopen, dan ieder een gedacht had. In het zicht van de verkiezingen hadden de par tijen de koppen bij elkaar gesto ken om de burger te beschermen voor vervelende uitwassen. De zuiverheid van de politiek was bij de vorige strijd om de stem men enigszins verloren gegaan en dat mocht geen tweede keer gebeuren. De campagnes moes ten ditmaal in alle rust verlopen. Een goede boodschap kan ook worden overgebracht zonder bombarie en geschreeuw, von den de plaatselijke kopstukken. Daarom zou het aanplakken van affiches tot een minimum worden beperkt. De gemeente moest ge vrijwaard blijven van de gebrui kelijke papieren milieuvervui ling. De politieke partijen hielden zich keurig aan de afspraak, maar nooit eerder kwamen de cam pagnes zo in opspraak. De kran ten en wekbladen puilen de laat ste weken uit met advertenties, die de kiezer gunstig proberen te stemmen met mooie beloften. En ook de affiches hebben alsnog een passende bestemming ge vonden. Vlak over de gemeentegrens staan de weien vol met grote bor den, die de burgers van Temse als vanouds toeschreeuwen. Nooit eerder kostte de verkie zingsstrijd de partijen in Temse zoveel geld als dit jaar. ST.-PAUWELS - Een ongeluk komt nooit alleen. De inwoners van St. Pauwels beseffen dit als geen ander. Enkele weken gel den begon de ellende. De bewo ners van de Hoogstraat moeten het stellen zonder stromend wa ter uit de kraan. Een lastig probleem, maar daar voor was gelukkig een noodop lossing te vinden. Evenals in vroegere tijden werd het drink water naar boven gepompt uit de diepte van de bodem. Het ene na het andere huis kreeg een ro mantische waterput in de ach tertuin. De autoriteiten hadden geen be zwaar tegen de noodgreep, al maakten ze zich een beetje onge rust over de kwaliteit van het grondwater. Een onderzoek be vestigde de bange vermoedens. Het water bleek zo ernstig ver vuild, dat het gebruik voor men selijke consumptie dringend moest worden afgeraden. De bewoners zijn nu eenmaal ten einde raad, temeer omdat ook een allerlaatste redmiddel geen zekerheid kan bieden. Waar kun nen de dorstigen nog hun toe vlucht zoeken, nu de prijs van een pint bier wordt verhoogd? BUGGENHOUT - Nooit tevoren was de vis in Buggenhout zo vers. De haringfeesten dreigden even in de soep te lopen doordat het vistransport niet kwam opda gen. De bezoekers moesten zich enkele uren behelpen met ge rookte vis om de groeiende hon ger te stillen. Onder dergelijke omstandigheden kon het record van 3500 haringen natuurlijk nooit worden verbroken. Toen de gasten eindelijk verzadigd wa ren en met gevulde magen ach terover konden leunen, werd het verlossende sein gegeven. Met grote snelheid kwam de haring- kar de hoek om gescheurd. Rij kelijk laat maar verser dan ooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 38