Van levenslied tot kindertheater in Rotterdam INEKE STURM: SCHOUWSE NATUUR- EN VOGELWACHT K'88 opent nieuwe seizoen van theater 't Kapelletje PZC/ streek Jogggers Macht Positief Kinderopvang Verkeerde kant WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 ROTTERDAM Theater 't Ka pelletje in Rotterdam opent vandaag, woensdag, het nieuwe theaterseizoen met K'88. De theaterwerkgroep heeft in sa menwerking met Rotterdamse amateurs en professionele ar tiesten een produktie in elkaar gezet, die vier avonden lang te zien is. De voorstelling bestaat uit vele korte acts van artiesten uit di verse disciplines. Theater 't Ka pelletje ontkwam dit jaar niet aan de algemene festivalkoorts die op het moment in Rotterdam heerst. Door Rotterdam '88 kwa men begrippen als interdiscipli naire kunst, architectuur en ge bruik van de ruimte naar voren. Door het thema 'gebruik van de ruimte' ontstond het idee om ook de amateurverenigingen die vaak in 't Kapelletje werken te vragen om mee te doen. Wie an ders dan de vaste bespelers ken nen de mogelijkheden van het theater het beste. Alle bezoekers, die het theater voor het eerst zien, zijn verbaasd over het contrast tussen de vau- deville-achtige sfeer van het theater en de strakke zakelijk heid van het Emmahuis, waarin het zich bevindt. Om dit contrast nog eens extra te benadrukken wordt er zowel in als buiten het theater ge speeld. Toneelgroep Simpla Ro sa, de Straatvlinders, Jeugd theatergroep Rotterdam en twee spelers uit de meest recente voorstelling van toneelvereni ging R'71, nemen de toneelkant voor hun rekening. De tien da mes van Simpla Rosa 'komen op bezoek' in 't Kapelletje. Jeugdtheatergroep Rotterdam leidt met de guerilla-joggers (jog gen met humor) het publiek langs de verschillende acts. Arco Struijk en Eva-Lise Geerlings spelen een scène uit 'Bettina, een fatsoenlijk meisje', de succespro ductie van R'71. Leerlingen van buikdanslerares Marja Zwart en de demonstratiegroep van SKVR verzorgen de dansacts. Voor poppenspeler John de Win ter is het de eerste dat hij kan uit vinden of hij bij volwassenen net zo veel succes heeft als bij kinde ren. De gloednieuwe mimegroep Zenit laat zich inspireren door de bomen in de tuin van het Emma huis. De muziek wordt verzorgd door twee leden van Het Lage Land Ensemble en het publiek wordt ook nog geconfroneerd met bo- dy-builders en bergbeklimmers. In verband met de trappen in het Emmahuis en de opzet van de voorstelling is het belangrijk te vermelden dat de bezoekers goed ter been moeten zijn. Ineke Sturm „...het proces van emancipatie is onomkeerbaar Emancipatie blijkt vaak een zaak van lange adem ZIERIKZEE De eerste emancipatiewerkster op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland, Ineke Sturm, werkt deze maand precies vijf jaar op beide eilanden. In augustus verhuisde de stichting van de Visstraat naar de Manhuisstraat in Zierikzee. Beide mijlpalen zijn aanleiding voor het organise ren van een forumdiscussie met als thema 'Over emancipatie gesproken'. Een terugblik en een kijk je in de toekomst. De emancipatiewerkster in de regio Schouwen-Dui veland en Sint Philipsland ressorteert onder de stichting vrouwenemancipatie Zeeland. In alle pro vincies zijn dergelijke bureau's opgezet. In Zeeland heeft de stichting gekozen voor regionale kantoren, om letterlijk dichter bij de vrouw te staan. Vijfjaar geleden begon Ineke Sturm het regionale emanci patiewerk. „Maar daarmee begon de emancipatie van de vrouwen natuurlijk niet. Die was al veel lan ger aan de gang", meldt Sturm. De doelstelling van de stichting is officieel 'het bevorderen van de emancipatie van vrouwen in de ruimste zin van het woord'. Een, zoals de definitie al aangeeft, bijzonder brede doelstelling, die inge perkt moest worden voor het dagelijkse werk. Als een van de belangrijkste taken ziet de emancipatie werkster het informeren en adviseren van indivi duen, instellingen en overheden. Bij subsidie-aan vragen, bij klachten over medici, over voogdijschap van kinderen, om maar eens een greep uit het scala van werkzaamheden te noemen. Tweede hoofdpunt is het beïnvloeden van het beleid van de gemeenten. „De gemeenten zouden zich op elk terrein moeten afvragen wat een maatregel betekent voor vrouwen. Dat niet reserveren tot het concrete emancipatiebe leid. En ze moeten nadenken over de vraag hoe ze gelijkberechtiging van vrouwen vorm kunnen ge ven". gemeente begonnen, maar Sturm ontwaart desal niettemin een aantal zaken die naar haar idee in de goede richting wijzen. Ze noemt als voorbeeld de welzijnscommissie van de gemeente Zierikzee. Daarin is sinds kort plaats ingeruimd voor het ter rein emancipatie. Sturm ziet dat niet als haar ver dienste. „Maar wel het feit dat zich vier vrouwen hebben aangemeld om plaats te nemen in de com missie. Dat is een van mijn duidelijke taken. Vrou wen op de mogelijkheid wijzen dat ze commissielid kunnen worden en zorgen dat ze niet meteen wor den afgeschrikt door het idee dat dat commissie werk te moeilijk zou zijn". In Zierikzee bestonden ook plannen een emancipatie-nota te schrijven. Dat is uitgesteld, maar „het is een kwestie van lange adem. Ook in Westerschouwen is trouwens met dat idee gewerkt. Ook niet gelukt, maar de ontwikkelin gen zijn er in ieder geval". Nieuwe plannen voor de komende jaren heeft de emancipatiewerkster niet. De lijn van de voorgaan de jaren wordt voortgezet. Of het kantoor ook in, om maar eens wat te noemen, het jaar 2000 zal bestaan, kan Sturm moeilijk zeggen. Ze verwacht dat de stichting emancipatie gaandeweg zal verdwijnen: „De brede aanpak zal ingeperkt worden. Steeds meer zal gewerkt worden op gespecialiseerde gebie den als vrouw en werk en kinderopvang". Vrouwen lopen naar het idee van de emancipatie werkster nogal eens tegen belemmeringen op die de gemeenten zouden kunnen wegnemen. Kinderop vang bijvoorbeeld. Een actueel voorbeeld in Zierik zee, waar een particulier kinderdagverblijf onlangs zijn deuren heeft geopend. „Alleen als er goede kin deropvang is kunnen vrouwen met kinderen mee doen aan arbeid en scholing. Een gemeente die wil dat vrouwen meedoen in het maatschappelijk le ven, moet zorgen dat de kinderen ergens terecht kunnen. De essentie is dat gemeenten dat moeten willen, anders wordt het nooit wat". De kinderopvang is weliswaar zonder geld van de Een positieve kijk dus van de emancipatiewerk- ster. Met de gemeenten blijft het evenwel nog een zaak van eenrichtingsverkeer, vindt Sturm. De be stuurders kunnen net als individuele vrouwen bij haar terecht voor advies en informatie, maar ge ven daarvan nauwelijks blijk. „Maar ik doe nog steeds pogingen en dat blijf ik doen. Zodat het twee-richtingsverkeer wordt". Sturm hecht eraan te zeggen dat het ook grote ge meenten nog niet goed lukt een echt emancipatie beleid te voeren. Vijftien procent van de gemeenten heeft een emancipatienota, om maar eens een voor beeld te noemen. „Ook grote gemeenten worstelen met de vraag hoe ze emancipatie gestalte moeten geven. Het is een nieuwe maatschappelijke bewe ging en het kost tijd voordat die geworteld is. Ook in grote steden is niet iedereen van de noodzaak over tuigd. Wat dat betreft loopt Schouwen-Duiveland niet voor, maar ook niet achter. Echt nieuwe intitia- tieven komen uit de grote stad. Een maatregel zoals in Amsterdam, waar de wethouder de voorkeur geeft aan vrouwelijke directeuren op de scholen. Randstedelijke ontwikkelingen worden in de plat telandsprovincies iets later opgepikt, denk ik". Om te weten wat in de regio speelt, heeft de emanci patiewerkster een zogenoemde steungroep. Een club vrouwen die in haar werkgebied wonen en emancipatie belangrijk vinden. De steungroep heeft geen bevoegdheden, maar geeft wel tips waar mee Sturm aan het werk kan. Het is de bedoeling dat de steungroep een weerspiegeling is van de Schouwen-Duivelandse bevolking, maar de vrou wen zitten er op persoonlijke titel in. Aan het emancipatieproces is volgens haar nog lang geen einde gekomen. Sturm vindt dat er nog steeds sprake is van een ongelijkwaardige situatie tussen vrouwen en mannen. „De macht is ongelijk verdeeld, dus ook de kansen en mogelijkheden tus sen mensen. Dat vrouwen de macht binnenshuis zouden hebben, vind ik van een heel andere orde. Beslissen over waar het afwasmiddel staat vind ik geen macht. Mannen moeten deels verantwoorde lijk worden voor binnenshuis en andersom. Macht mag niet meer gebonden zijn aan sekse, vind ik. Ik hoop dat dat voor de volgende generatie beter wordt, maar dat we er dan al zijn verwacht ik eer lijk gezegd niet". Wel is Sturm overtuigd dat de ontwikkeling onom keerbaar is. „Het gaat om een maatschappijveran dering en het denken en doen verandert langzaam. Maar het is niet meer te keren. Zoals bijvoorbeeld na de oorlog vrouwen weer massaal uit het arbeidspro ces werden gestoten, dat zie ik nu niet meer zo gauw gebeuren". Tijdens de forumdiscussie op 6 oktober wordt de emancipatie in het algemeen en op Schouwen-Dui veland in het bijzonder besproken. Vanuit politieke hoek doen mee P. Berrevoets-Ringelberg(CDA- raadslid in Middenschouwen), het liberale raadslid van de gemeente Duiveland G. van den Ouden- Zwart en de Zierikzeese PvdA-wethouder J. Groen. H. pastoor, directeur van het arbeidsbureau belicht de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt en J. van An- raad, adjunct-directeur van een basisschool praat over onderwijs. De vrouwenhulpverlening wordt be sproken door T. de Waal, staffunctionaris van de Fe deratie maatschappelijke dienstverlening. Vanuit de vrouwenorganisaties zit een vertegenwoordig ster van de Nederlandse Plattelandsvrouwen, K. Mandemaker in het forum. De avond wordt beslo ten met een theateroptreden van Els Austmann. Het programma in de aula van het gebouw aan de Manhuisstraat begint om 20.00 uur. Voor en na het programma is er gelegenheid het nieuwe onderko men te bekijken. ROTTERDAM De Rotterdamse Schouwburg biedt de komende dagen een gevarieerd programma voor jong en oud. In de kleine zaal bezingt Marijke Boon op woensdag en donderdagavond alledaagse gebeurtenis sen in haar nieuwste show 'Een jurk met rozen'. Van een fijne nacht met 'hoe heet je ook al weer', een ruzie met de buren, tot een treurige verjaar dag. Marijke Boon is hard op weg om een nieuw fenomeen te worden. Zij zingt geen smartlappen, maar levensliederen, waarbij zij zichzelf op de accordeon begeleidt. In 'Een jurk met rozen', declameert zij tussen haar liederen door gedich ten uit haar eerste bundel, die nooit gepubliceerd is. Zij vertelt het pu bliek over haar verlangen naar een pianist en de zoektocht naar een ooit waargenomen achterhoofd. Marijke Boon is ooit een tragi-ko- misch talent genoemd en in deze nieuwe show bewijst zij dat deze be naming weer van toepassing is. De uit Engeland afkomstige danser Laurie Booth, stelt vrijdag en zater dagavond in 'Beyond Zero' de le vende verhalende structuur van de muziek van Philip Jeck aan de orde. Hij doet dat door middel van een to tale improvisatie. Booth presen teerde zijn solo-werk over de hele wereld, van Warschau en Jeruzalem tot Oslo en San Francisco. Hij heeft een fenomenale lichaamsbeweging. Armen, benen, romp, hoofd en han den maken tegelijkertijd volkomen verschillende bewegingen, die op wonderlijke wijze toch een harmo nie vormen. Hij is soepel, lenig, acrobatisch, snel, grillig, nerveus en absurd met een onderkoelde humor en een verbluffend gemak, Laurie Booth is een puur genot om naar te kijken en om naar te blijven kijken, omdat de variaties eindeloos lijken te zijn. De jeugd vanaf 8 jaar komt zater dagmiddag om 15.00 uur aan de beurt in de kleine zaal. Studio Peer speelt dan 'Raam zonder uitzicht', de geschiedenis van twee mannen, die de tijd proberen te doden met het bedenken van spelletjes, raad sels, ruzies en uitvluchten. Want vandaag is net als gisteren en het is al net zo laat. Het werk van Studio Peer ken merkt zich door een combinatie van poppenspelen en algemene theater technieken. De voorstellingen zijn gebaseerd op eigen thema's of geïn spireerd op toneelstukken uit de wereldliteratuur. Studio Peer speelt voor kinderen, maar ook een volwassen publiek kijkt een middag lang geboeid toe. Iedereen wordt geïntrigeerd door het thema dat in alle uitvoeringen van Studio Peer terug te vinden is: de spanning tussen fictie en werke lijkheid, de liefde-haat verhouding tussen watje droomt en watje doet. Wie is waarachtiger: de speler of de pop? In het zoeken naar het ant woord toont acteur/poppenspeler Fred Delfgaauw zich een ware ro manticus van de twintigste eeuw. Marijke Boon, zangeres van het levenslied. Visie voor Oosterschelde ontbreekt bij gemeenten ZIERIKZEE - De redactie van het tijdschrift Sterna is in het jongste nummer fel van leer getrokken tegen de gemeentelijke overheden die moei te hebben met de Oosterschelde als beschermd natuurgebied. Sterna is een kwartaalblad van de natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland en de vereniging voor natuur- en land schapsbescherming Goeree-Over- flakkee. De redactie bestaat uit Pim Baldé, John Beijersbergen en Kees de Kraker. in een artikel over de Oosterschelde wordt gesteld dat het een goede zaak is dat het rijk van plan is met ingang van ijanuari 1989 de natuurbeschermings wet voor de Oosterschelde af te kondi- len. Hierdoor kan de menselijke betre ding van voor vogels en zeehonden be- angrijke slikken en platen worden ge kegeld en daarmee het voorbestaan van deze dieren gegarandeerd. .Je zou denken beter laat dan nooit, mooie uitspraken worden dan toch eindelijk waargemaakt. Maar wat ho- :en we nu toch, bittere geluiden uit een andere gemeentelijke hoek? De <ruideniersoverheid spuit modder. Toch al niet gewend om één streep ver der te kijken dan de grens van hun ge meentelijke grondbezit - waardoor het 3ij hen aan een behoorlijke visie voor de gehele Oosterschelde ontbreekt - 'iet een aantal van hen zich nu ge dwarsboomd in hun recratieve 'laat maar waaien'-beleid. Het verbaast tiet dat de protesten vooral komen Het Oosterscheldegebied, op de foto een oase van rust, wordt volgens de Schouwen-Duivelandse natuur- en vogelwacht voortdurend bedreigd door massa-recreatie. In het artikel wordt dan ook gepleit voor het het in goede banen leiden van de uit de hand gelopen recreatie ve ontwikkeling, zowel in maatschap pelijk opzicht als voor de natuur. Daarbij worden voorbeelden aange haald van ontwikkelingen die op en om de Oosterschelde al te zien hebben gegeven dat het de verkeerde kant uit gaat. van gemeentelijke kant waar al een zeer groot stuk van de recreatieve koek is binnengehaald. Alleen hun in haligheid kent geen grenzen", zo schrijft de redactie. Als voorbeeld wordt gewezen op het Pinksterweekeinde van dit jaar toen er volgens het artikel alleen maar men sen Zeeland uit konden en niemand er meer in. „En maar zeuren dat ze wor den betutteld door die grote overheid, dat er niets aan ze wordt overgelaten", aldus het artikel. Volgens de redactie van Sterna zou het overlaten van het beheer van een belangrijk natuurge bied als de Oosterschelde aan de ge meenten, uitlopen op een regelrechte ramp: „Ze zouden het kind met het badwater weggooien." Pierenstekers behoren volgens de natuur- en vogelwacht tot de rustverstoor ders in het Oosterscheldegebied. Dat zijn de aanleg van een camnping in de inlaag nabij Colijnsplaat, de aan leg van een pad langs de kolonies van visdief en kokmeeuw in de Pluimpot te Tholen, de ontsierende hoogbouw in de Sophiahaven, de enorme verstoring van pierenstekers en surfers in de Kom van de Oosterschelde door de aanleg van de Oesterdam en de dagrecreatie in de Schelphoek op Schouwen-Duive land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 33