Brazilië favoriet voor titel Figurantenrol voor de Nederlandse zwemmers Verlies van Italië ramp Edwin Jongejans blijft in schaduw van Daphne Bokser verliest, wint en verliest PZC/sport \EAN VAN LIMBEEK: ZO SNEL MOGELIJK NAAR HUIS Nigeria Coltrui NEDERLANDS RECORD VOOR LINDA MOES Plankenkoorts PANIEK NA NEDERLAAG VOETBALLERS Schandaal Sprongkracht 23 /OENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 en kleiduif scheidt chutter van brons Door Edwin Winkels) EOUL - De tijd ging dringen, nog maar een half uurtje. Of Bean van Limbeek, druk pratend chter een glas cola, zich niet moest concentreren op de finale. „Ben je mal. Ik vind dit al rachtig, die finale kunnen ze me niet meer afnemen". Even later zonderde hij zich toch maar ven af, met trillende handen. Ze beefden nog, toen hij bijna een uur later na een zinderende rijd genoegen moest nemen met een vijfde plaats. 'rachtig natuurlijk, wie had dit nou dacht?" Maar toch, hij was er zo ehtbij, bij de eerste (bronzen) me- lille voor Nederland in Seoul. Met tzelfde aantal punten (195, een Ne- ;rlands record) was hij met de Belg rans Peeters en de Peruaan 'Pacho' oza de finale in gegaan, op enige af- ,and van het onbereikbare goud (de as Monakov) en zilver (de Tsjecho- owaak Benderik). En met hetzelfde in tal, 219, slechts één misser, kwa- en ze er bezweet uit. Nóg meer span- ng, een 'shoot-off; wie het eerste iste lag eruit. En dat was de Almelo- marktkoopman. Bij de achtste anje kleiduif ging hij in de fout. Luid as het applaus van de vele toeschou- ers, voor de showman van de zes fina- iten. e eerste medaillerijpe finale voor het ederlandse kamp kwam op een on- irwacht ogenblik. Aan de rand van eoul, op de prachtige Taenung :hietbaan, waren de kleiduiven- :hutters al enkele dagen bezig. Ne- rrlands enige trapschutter, de 44-ja- ge Bean van Limbeek, was die dagen eeds vooraan te vinden. Zeker na de /eede serie van 75 duiven, die hij alle- iaal kapot schoot. o goed had ik nog nooit geschoten, dat tijdens de Olympische Spelen! at werd me maandagavond allemaal m beetje te veel. Ik belde naar huis, ar hadden ze al dertig telefoontjes had. Want het stond op teletekst", inuwen ean van Limbeek stond op dat mo- ent met een totaal van 148 treffers lechts twee missers) op een derde aats, met nog vijftig oranje schijfjes gaan tot de finale. Vijftig beslissen- schoten, vijftig keer de gierende ze iwen. „Kijk m'n handen eens", liet in het half uurtje tussen twee se- SEOUL (ANP/SID/AFP) - Brazi lië heeft zijn kandidatuur voor de Olympische voetbaltitel na drukkelijk gesteld. De Zuidame rikanen, vier jaar geleden in Los Angeles tweede achter Frank rijk, wonnen hun tweede groepswedstrijd in groep D moeiteloos van Australië: 3-0. Brazilië plaatste zich voor de laatste acht, omdat het eerder Nigeria met 4-0 had verslagen. Australië en Joegoslavië, win naar van het brons in Los Ange les, voetballen donderdag tegen elkaar voor de tweede plaats in de kwartfinales. In groep C zijn de beste papieren voor de Sovjetunie, dat met 2-1 won van Argentinië en drie pun ten heeft. Zuidkorea speelde, net als in het openingsduel, gelijk. Na de 0-0 tegen de Sovjetunie volgde dezelfde eindstand tegen de Verenigde Staten. Alle ploe gen in groep C hebben nog een kans zich te kwalificeren. Bij Australië kregen Feyenoord- spits Dave Mitchell en Frank Fa rina, die vorig jaar op proef bij Roda JC speelde, geen enkele echte kans. Aan de andere kant scoorde Romario Farias drie maal: in de 19e, 56e en 59e mi nuut. Hij is met vijf doelpunten topscorer van het toernooi. Fa rias miste zelfs nog een straf schop. Het elftal van Brazilië op de Spelen moet over twee jaar op jacht naar de vierde wereldtitel voor landenteams in Italië. Joegoslavië herstelde zich van de nederlaag tegen Australië door een 3-1 overwinning op Ni geria, dat daarmee uitgescha keld is. Voor de Afrikanen een bittere teleurstelling. Nigeria had, als wereldkampioen bij de jeugd, op een rol gehoopt die door het verrassende Zambia wordt gespeeld. Maar voor de tweede keer was Nigeria kans loos. Spelverdeler Dragan Stoj- kovic opende na 35 minuten de score uit een strafschop. Na rust liep Joegoslavië, met Stuttgart- verdediger Katanec in de ploeg, naar 3-0 uit dankzij weer Stojko- vic en Sabanadzovic. Twee mi nuten voor tijd redde Yekini de Nigeriaanse eer. De Sovjetunie had tegen Argen tinië het beste van het spel. Na een kwart wedstrijd was het al 2- 0 door Dobrovolski en EK-gan- ger Mikailisjenko. Twaalf minu ten voor tijd kwanten de Argen tijnen terug door éen strafschop van Moreno. In dezelfde groep speelde Zuidkorea weer gelijk. Net als in het eerste duel tegen de Sovjetunie, eindigde ook het treffen met de Verenigde Staten in 0-0. De beste kans was voor Zuidkorea. Choi Sang-Kook schoot twintig minuten voor tijd op de lat. ries van 25 schoten zien. „Ik heb het niet meer, dit moet helemaal fout gaan". Hij miste op de slotdag drie keer, ei genlijk te veel. Zakte naar de zesde plaats, net genoeg voor de finale. Maar op de baan naast hem konden vier schutters de Nederlander nog passe- woordenstroom, z'n kleurrijke verha len. Zo was hij Zuidkorea binnengeko men op het paspoort van zijn dochter. „Ik had ze verwisseld, maar toen ik eenmaal bij Schiphol langs de douane was, wist ik, dat het wel goed zou gaan". ren. „Ik ga naar boven, een glaasje cola drinken". Kijken durfde hij niet, skeet-collega Eric Swinkels kwam hem van de martelgang verlossen. „Ze hebben gemist!" De concurrenten faalden, in enkele van hun laatste schoten. Finale voor Bean van Limbeek... Hij was zijn collega-sporters in het olym pisch dorp slechts opgevallen door zijn Dinsdag was hij even de serieuze sportman, op jacht naar het brons. „Hij sterft van de zenuwen hoor", maakte coach Jan Burger duidelijk. „Dan is-ie in staat zijn pet te vergeten, en dat kost hem in deze zon zo twee duiven". Die pet was een beetje bijge loof. In Istanbul gekocht, hij werd er vijfde mee bij het EK. Net als die dik ke coltrui die Van Limbeek droeg en dat bij dertig graden. „In die trui voel ik me gewoon het lekkerst. Ik heb er alleen wel de mouwen afgeknipt. Maar dat geeft niet, ik verkoop ze toch zelf'. Dat wil hij weer snel gaan doen, zijn vrijdagse stekkie op de markt van Zwolle opzoeken. „Ik ben nooit langer dan een week van huis geweest, en dan gebeurt me dit. Maar ik heb er vijfhon derd gulden voor over om morgen di- rekt te vertrekken. Een maand weg is te lang. Ik mis m'n vrienden en mijn twee heerlijke honden. Wat zullen die wel niet denken, nu ik zo lang weg ben. Bovendien, ik verdien niks terwijl ik hier zit". De eer, die bronzen plak, die had hij wel graag gehad. Maar na een mi nuutje mokken in de zon was de lach er weer. „Wat wil ik nou helemaal? Hier zijn de beste schutters ter wereld, en ik word daartussen even vijfde". f- mmÊÊm Ondanks de wat eigenaardige houding van haar linkerarm is Linda Moes op weg naar een Nederlands record op de 200 meter schoolslag. SEOUL (ANP) - De sfeer proeven. Daar ging het de nationale zwem ploeg om op de tweede seriedag. Linda Moes, Diana van der Plaats en Frank Drost namen al zwem mend de gelegenheid te baat een kijkje achter de Olympische coulis sen te nemen om geprepareerd te zijn als hun hoofdnummer aan de beurt kwam. Karin Brienesse, de enige met erva ring hoe het in de catacomben van het enorme wedstrijdbad toegaat, knapte enigszins af. Na de zesde plaats op de 100 meter vrije slag in een persoonlijke recordtijd bleef zij in de series op de dubbele afstand met een tijd van 2.04,36 op zo'n drie seconden van haar eigen toptijd re cord steken. Ver van de A- en B-fina- le verwijderd op een 22ste plaats, zelfs achter Diana van der Plaats, die zich met een persoonlijk record van 2.03,02 opwierp als eerste reser ve voor de B-finale. Twee jaar geleden bij de wereldkam pioenschappen in Madrid was een dergelijke tijd nog goed voor een fi nale -optreden. Coach Bert Sitters zocht in het geval van Brienesse naar mentale oorzaken. „Karin is een meisje dat zich enorm op een wedstrijd kan instellen, maar ze heeft daar wel veel tijd voor nodig. Bovendien, als haar driftige slag een keer niet loopt, is de terugval groot". Een heel jaar trainen voor één be paald doel. En als het zover is er niet bij zijn. Geestelijk afwezig althans. Het overkwam Linda Moes dinsdag morgen in de series van de 200 meter schoolslag. „Van tevoren maak je je zelf natuurlijk een voorstelling hoe het bij de Olympische Spelen toe gaat. Je bereidt je goed voor, maar op het startblok, was het allemaal heel anders. Ik had niet het idee, dat ik er zelf stond. Pas bij de overkant, had ik in de gaten in het water te lig gen", aldus de Groningse Eemsrob. Het jongste lid van de zwemploeg - ze is zestien jaar - is niet het type, dat zich gauw laat intimideren. In dat opzicht heeft zij wel wat weg van Petra van Staveren, de inmid dels gestopte Olympische school slagkampioene, wier opvolgster zij hoopt te worden, maar tegen Olym pische plankenkoorts is geen reme die. Bert Sitters zelf bezig aan zijn zevende spelen wist er althans geen één. „Het is een hele massa indruk ken die op je afkomt. Zelfs bij de se ries zitten zo'n zesduizend men sen". Linda Moes pakte overigens snel het ritme weer op. Via een tussentijd van 1.13,19 kwam ze uit op een eind tijd van 2.31,98. waarmee zij haar haar eigen nationale record met 0,29 seconden verbeterde. In dezelfde se rie greep de Russische Julia Bo- chatsjeva het Olympisch record. Eén serie later werd haar dat alweer afgepakt door de Oostduitse Silke Hoerner, waarbij het de vraag was of de Oostduitse niet wat roekeloos met haar krachten omsprong. Voor Linda Moes werd een optreden gere serveerd in de B-finale. Frank Drost bekwam de kennisma king met het Olympische zwemwa ter in Seoul niet best. De routinier van de ploeg - hij is 25 jaar en sinds 1981 prominent aanwezig - had op de 100 meter vlinderslag problemen de balans te vinden tussen het stre ven hard te gaan en geen kracht te verspillen. De tweede vijftig meter ging beter, maar in de totale wed strijd speelde hij geen rol van bete kenis. Hij troostte zich met de ge dachte, dat zijn vorm tijdens een groot toernooi meestal groeit. Zijn doel is de 200 meter vlinderslag, waarop hij graag voor de tweede maal in zijn carriere beneden de tweeminutengrens zou blijven. Toch verschijnt woensdag een Ne derlands sprekende zwemmer in de finale. De voor Suriname uitkomen de Anthony Nesty blijkt zich sinds de wereldkampioenschappen in Ma drid, waar hij vijfde werd, verder te hebben ontwikkeld. Met een Suri naams en Zuidamerikaans record van 53,50 plaatste hij zich achter An dy Jameson en Matt Biondi als der de voor de eindstrijd; Michael Gross voorlopig achter zich latend. Nesty is één van de vele 'Amerikaan se' Surinamers. Hij studeert aan de universiteit van Florida en traint daar bij Randy Reese. Bean van Limbeek werkt glimlachend zijn laatste serie af. SEOUL (GPD) - Terwijl de Zambiaan- se delegatie in Seoul nog altijd fees tend door het atletendorp trekt na de sensationele overwinning op de voet balprofs van Italië, heeft de frustratie bezit genomen van het Italiaanse kamp. Voorlopig geldt coach Frances co Rocca als lijdend voorwerp. De op volger van Dino Zoff (nu werkzaam voor Juventus) werd al direct na af loop van de vernederende 4-0-neder- laag op de hak genomen door zijn ei gen spelers vanwege zijn te offensieve taktiek. Onder druk van sterspeler Virdis kon digde Rocca dinsdagochtend op een in alle haast belegde persconferentie aan gehoor te zullen geven aan de wens van zijn spelers. In de beslissende wed strijd tegen Irak in groep B van het olympisch toernooi keert Italië terug naar het oude vertrouwde catenaccio. „We zijn nog lang niet uitgeschakeld", aldus Rocca. „Alles moet vanaf nu zijn afgestemd op het bereiken van de vol gende ronde. Hoe dat gebeurt, maakt niet veel uit". Rocca wordt in Zuidkorea argwanend gevolgd door de selectie en de Italiaan se pers. Niet alleen het feit dat hij de legendarische Dino Zoff opvolgde spreekt al bij voorbaat in zijn nadeel, maar ook zijn leeftijd. „Hij is pas 34, niet bepaald de leeftijd om overwicht uit te stralen en aan het hoofd van een olympisch elftal te staan", aldus de Italiaanse sportbladen van dinsdag. „Toch", zo stelt Corrière dello Sport, „is Rocca niet alleen verantwoorde lijk voor dit schandaal. Ook onze ver gulde spelers, die zo vol eigendunk zijn, treft blaam. Als een stel beginne lingen heeft dit team met een waarde van 55 miljard lire (90 miljoen gulden) zich omver laten maaien door de ama teurs van Zambia". In een hoofdredactioneel artikel pleit Andrea Girelli enigszins provocerend voor een ander aankoopbeleid bij de Italiaanse topclubs. „Vanaf heden", zo schrijft hij, „moeten die clubs hun ve detten maar gaan zoeken in Afrika". Ook in de Gazetta della Sport wordt de nederlaag tegen Zambia als een na tionale ramp uitgelegd. „Dit is nog er ger dan de 1-0 nederlaag in 1966 tegen Korea". 'Onvoorstelbaar', meldt de krant paginabreed. II Manifestia wak kert de zaak nog een beetje meer aan met de vette kop 'ALLEZ ZAMBIA'. Volgens de Italiaanse kranten zal pre sident Matarese van de Italiaanse voetbalbond, die in allerijl naar Seoul is afgereisd, direct na aankomst de trainer van het nationale A-team, Vici- ni, benoemen tot rechterhand van Rocca. De nederlaag was ook bij hem hard aangekomen, omdat in Italië in tegenstelling tot ons land zeer veel waarde wordt gehecht aan de Olympi sche Spelen. Speciaal voor de voetbal lers in Seoul werd alleen al de start van de serie A tot oktober uitgesteld. Op die manier konden profs als Virdis, Tacconi, Galli en Carnevale probleem loos afreizen om de gouden medaille te veroveren. Plaatsing voor de volgende ronde kan Rocca's verblijf bij het olympische elf tal van Italië verlengen. Om dat te be reiken, zal de coach al of niet met steun van Vicini twee tot drie wijzigingen in zijn team doorvoeren voor de wed strijd van de waarheid tegen de Irake zen. „Maar als het aan mij ligt", poog de de geplaagde jongeling zijn geloof waardigheid vanochtend nog enigs zins staande te houden, „blijven we in ieder geval met twee spitsen, Virdis en Carnevale, spelen. Mischien wel wat meer met de punt naar achteren, maar toch...". ■/ryM'/s/r/W/óirf/'V/'s Door Karei Jansen) SEOUL - De zon schijnt volop in Seoul, maar Edwin Jongejans heeft er nog geen moment van kunnen genieten. Hij beweegt zich onafgebro ken in de schaduw van zijn zus Daphne, Euro pees kampioene schoonspringen en de blikvan ger van de familie. In de Zuidkoreaanse hoofdstad is het uiterlijk van de blondine ook niet onopgemerkt gebleven. De media kunnen geen genoeg krijgen van de schone springster. Fotosessies, interviews, con tact met andere atleten, het houdt maar niet op. Edwin speelt de tweede viool. „Er zijn momenten geweest dat ik er spuugzat van werd". Terwijl Daphne 'hot stuff was voor de Koreanen en zich zo nu en dan bewust verscholen hield bin nen de zwaar bewaakte hekken van het atleten- dorp, kon Edwin zich de afgelopen dagen onge stoord op straat vertonen. Geen mens die hem herkende, geen Nederlandse supporter die hem even aansprak. Zijn finaleplaats op de drie me terplank veranderde daar weinig aan. Afgezien van chef de mission Wim Cornells (met oranje bretels), coach Frans van de Konijnenburg en ui teraard zijn zus, beperkte het Nederlandse kamp zich vannacht tijdens die eindstrijd tot wat Ne derlandse verslaggevers. Hetzelfde volk dat Edwin Jongejans in het ver leden nog het hardst op de tenen heeft getrapt. Herhaaldelijk ontvingen broer en zus verslag gevers thuis in Badhoevedorp, maar daar richt-, te alle aandacht zich ook al op Daphne. „Ze maakten een afspraak met ons tweeën, maar ik werd volkomen genegeerd. Uit fatsoen kreeg ik dan meestal één vraag voorgelegd: hoe vind jij je zusje. Heel gênant". Edwin Jongejans, 21 jaar, Europees jeugdkam pioen van 1982 en sinds Hannes Haasman in 1936 de eerste vaderlandse schoonspringer die weer goed genoeg werd bevonden om naar de Spelen af te reizen, heeft ermee leren leven. „Ik blijf het lullig vinden, maar wat kan ik er verder aan ver anderen. De mensen moeten toch naar mij toe komen. Het zou een beetje vreemd overkomen, als ik die situatie om zou draaien. En ach, mis schien verandert het wel als Daphne eenmaal ge stopt is. Na dit toernooi geeft zij er de brui aan. Ik ga in ieder geval door tot Barcelona '92. Omdat ik nog niet bereikt heb, wat ik wil bereiken". Een olympische medaille is en blijft het uit gangspunt voor de student bedrijfseconomie aan de universiteit van Miami. Dinsdag zat die plak er geen moment in. Hij plaatste zich als zes de, hield twee sprongen vast aan die positie, maar zakte na een mislukte uitvoering in de ze vende beurt af naar een achtste plaats met een puntentotaal van 588,33. Een boulevardlengte achter Greg Louganis, die ondanks een botsing met de springplank een dag eerder, met hechtin gen en al zijn olympische titel van '84 probleem loos prolongeerde. „Die Louganis", sprak Edwin Jongejans zijn waardering uit over de Amerikaan, „heeft het springen in zijn bloed zitten. Ze zeggen van mij dat ik de grootste sprongkracht heb van ieder een, maar hij is een allrounder. Ik benut mo menteel slechts 75 procent van mijn mogelijk heden. Ik kan meer dan wat ik hier heb laten zien. Alleen moet alles nog rijpen". Zijn coach in Miami, Scott Reich, en KNZB-trai- ner Van de Konijnenburg onderstrepen de kwali teit van de schoonspringer. Maar terwijl Edwin op de cruciale momenten afhaakt, slaagt Daph ne er steeds weer in juist dan te scoren. „In de voorrondes heeft Daphne altijd problemen, ter wijl ik dan vrij ontspannen m'n programma af werk. In een uitverkocht zwembad, met zoemen de tv- en klikkende fotocamera's leeft zij hele maal op. Ik niet. Nog niet. Mijn tijd komt nog wel. Ik ben niet jaloers op Daphne. Ik spring voor mijn eigen bevrediging, niet om zoveel mogelijk in de krant of op de tv te komen". (door Hans van Zenderen) SEOUL DINSDAG 20 SEPTEMBER. Avery Brundage draait zich vandaag in zijn graf om. Brundage, onlangs weer in onze herinnering opgeroepen door vooral Renée Soutendijk, was als president van het IOC een bobo van het zuiverste water. Hij verspeelde mijn laatste restje sympathie en res pect toen hij de dag na het drama van Munchen (1972) riep dat de Spelen moesten doorgaan. De bejaarde Ame rikaan had weinig of geen oog voor realiteit. Onder het motto ,,de Spelen, c'est moi", regeerde hij de olympische beweging als een onvervalste dictator. Brundage heeft tot zijn laatste snik ge streden tegen de deelname van profes sionals aan de Spelen. Al tijdens zijn bewind werd de eed op het amateuris me meer en meer een massale mei need, maar de IOC-president was ho rende doof en ziende blind. Hoe dan ook, vandaag met de start van het olympisch tennistoernooi werd defini tief met B rundag es erfenis afgere kend. Ook sportmiljonairs als de Zweed Edberg en de Westduitse Steffi Graf kunnen nu volop deelnemen aan de vierjaarlijkse goudrace. Een historische dag dus, waaraan ook Michiel Schapers met bijzonder veel genoegen zal terugdenken. De Neder lander versloeg verrassend de als achtste geplaatste Russische reus An drei Chesnokov met 3-1 (6-3, 5-7, 6-0 en 6-2). Met deze prestatie ligt de weg naar de kwartfinales open. Naar ver wachting zal hij daar op de als derde genoteerde Tsjech Miloslav Mecir stui ten. In totaal strijden in Seoul 96 heren en 48 dames voor de olympische titels, die in het enkelspel bij de heren op naam staat van de Amerikaan Vincent Ri chards en bij de dames op die van zijn landgenote Helen Wells. Dit duo zege vierde in 1924 in Parijs, waarna het tennis, dat vanaf de eerste Spelen in Athene (1896) op het olympisch pro gramma voorkwam, in de ban werd gedaan. Twintig jaar geleden keerde het in Mexio als demonstratiesport te rug, maar dat leidde nog niet tot de vooral door Philippe Chatrier, presi dent van de wereldtennisbond, gewen ste doorbraak. Pas in 1984 in Los Ange les had de kruistocht van Chatrier succes. Tennis was wederom een de monstratiesport en verwierf voor Seoul de officiële olympische status. Pikant detail: vier jaar geleden won nen Edberg en Graf dat demonstratie- toernooi en beiden worden nu als de nieuwe olympische kampioenen ge tipt. Deze triomfen kunnen slechts indirect worden omgezet in financieel gewin. Het olympisch toernooi heeft geenprij- zenpot en het is de deelnemers (mlv) ook verboden op hun kleding reclame voor hun sponsors te voeren. De vraag is derhalve of ook op lange termijn top pers interesse in de Spelen zullen hou den. „Ja", zegt Chatrier. „Vanaf hun jeugd zijn veel tennissers opgevoed met de religie van de grand slam-toer- nooien. En veranderingen kosten in derdaad tijd, maar wanneer je ziet dat een superstar als Graf hier naar toe komt om in het olympisch dorp te wo nen en te spelen zonder dat ze geld kan winnen, dan is dat een bewijs dat de jonge generatie van vandaag wel de gelijk iets voor de olympische gedach te voelt". De bij de dames als tweede geplaatste Chris Evert mag dan niet tot die jonge generatie horen, ook zij blijkt door het olympische virus te zijn aangedaan. „Toen ik voor het eerst hoorde, dat tennis weer terug was op de Spelen, had ik twijfels. Vooral ook, omdat we onze eigen demonstratie-evenementen hebben. Maar nu ik hier ben, denk ik dat het olympisch tennistoernooi even groot of misschien nog wel groter kan worden dan een grand slam-toernooi. Als ik de gouden medaille win, zal ik hetzelfde geweldige gevoel hebben als bij het vasthouden van de Wimbledon- plate". Voor een veelvoudig miljonai- r(e) is zo'n gouden plak in de verzame ling natuurlijk best aardig. Edwin Jongejans. SEOUL (SID/AFP) - Verliezen, winnen en toch weer verliezen. Dit overkwam de Canadees Ja- mie Pagendam in de eerste ron de van het Olympisch bokstoer- nooi. De vedergewicht verloor eerst van de Mongool Amarjar- gol na interventie van de scheidsrechter. Later werd hij, na bestudering van video-beelden, alsnog tot winnaar uitgeroepen omdat de Mongool in de tweede ronde twee keer naar de grond ging en een derde keer onvast op zijn benen stond. Nu mag Pagendam toch naar huis door een beslissing van de ringartsen. „Volgens ons reglement kan een bokser die verliest met een tech nische knock out, door de artsen voor vier weken geschorst wor den", zegt de wereldboksbond AIBA in een verklaring. De art sen vinden het onverantwoord dat Pagendam, die in zijn partij na het herstel van de Mongool drie keer werd aangeslagen, ver der bokst. Het reglement schrijft in zo'n geval automatisch een boksverbod voor. De narigheid voor Pagendam had voorkomen kunnen worden als de arbiter zich naar behoren van zijn taak had gekweten. In dat geval was het gevecht gestaakt toen Amar- jargol voor de derde keer dizzy was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 25