enners al bang voor Trinidad Ben Johnson start correct PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA KOSTBAAR PUNTVERLIES TEGEN SPANJE AFGANG NEDERLANDSE COUREURS OP DE BAAN PAGINA 21 SEOUL 1988 Soyjctoinie enige serieuze kandidaat voor handbalgotid Enorme druk Achteruit angzaamste Extra centen Loterij Verschuilen Drie tienen Klassement PZC 1 K 'SPORTKRANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 SEOUL (AFP) - Er is niets aan te merken op de starts van Ben Johnson. Dat heeft het bestuur van de Internationale Ama teur Atletiek Federatie dins dag vastgesteld. Na de strijd om wereldtitels, vorig jaar in Rome, had de (ver slagen) Amerikaan Carl Lewis ernstige twijfels geuit over de geldigheid van de start van Ca nadees. Na het bekijken van vi deo-beelden was Lewis er van overtuigd dat Johnson te vroeg was vertrokken. De IAAF is het echter niet met de Amerikaan eens. De ongewoon goede start van de Canadees komt vooral voort uit de hoge reactiesnelheid van Johnson. In Rome verliet hij al na 0,129 seconde het startblok. SEOUL (ANP) - Op de eerste dag van het Olympisch hand- baltoernooi heeft de Sovjetu nie duidelijk gemaakt dat er maar één kandidaat voor goud is. Met cijfers, die aan duide lijkheid niets te wensen over lieten, werd Olympisch en we reldkampioen Joegoslavië naar een nederlaag gespeeld: 24-18. Bij rust hadden de Sov jets al wat afstand genomen: 10-7. Goud in Seoul zou een fraai af scheidscadeau zijn voor bondscoach Anatoli Jevtoes- jenko, die in Zuidkorea voor het laatst zijn handbalploeg leidt. De Joegoslaven waren volstrekt kansloos. De uitblin kende cirkelspeler Joeri Sjev- zov was met zes treffers de schotvaardigste Sovjet-hand baller. Verrassing van de eerste dag kwam op naam van Zuidkorea dat Hongarije bedwong. Tij dens de laatste wereldtitel strijd moesten de Hongaren al leen voor Joegoslavië buigen. Hongarije, onder leiding van topscorer Peter Kovacs (tien keer raak) wordt wat ouder, het spel van de Zuidkoreanen oogt daarentegen fris en speels: 22-20. Met name Jae- Won Kang stichtte nogal wat verwarring in de Hongaarse verdediging. De tweede surpri se deed zich eveneens in groep B voor, waar het verjongde Tsjechoslowakije afrekende met de semi-professionals van Spanje, dat aanzienlijk hoger werd aangeslagen: 20-17. Hockeyploeg ontgoocheld (Door Ad Heesbeen) SONGNAM Cees Jan Diepeveen sloeg bijna zijn stick kapot op het gloed nieuwe kunstgrasveld van het Songnam-stadion. De hockeyer met de meeste internationale wedstrijden (214 caps) zocht woedend de kleedkamer op nadat het Nederlands team in de laatste minuut Spanje langszij (1-1) had laten ko men. De rest van zijn ploeggenoten bleef zichtbaar ontgoocheld achter in de schaduw van de catacomben. Met de blik op oneindig en doof voor het mas sale gekrijs van het publiek bij de wed strijd van Zuidkorea tegen de Sovjetu nie werd het debacle stilzwijgend ver werkt. De feeststemming na de over winning van 5-1 op Argentinië was in één klap verdwenen. Niemand had meer oog voor het folklorefestijn dat zich opnieuw op de tribunes afspeelde. Iedereen realiseerde zich dat er op de tweede toernooidag een uiterst be langrijk punt was verspeeld in de strijd om een plaats bij de laatste vier. Hidde Kruize, een van de drie spelers, die de afgang in Los Angeles (een zesde plaats) meemaakte, was de eerste die snel terugkeerde naar de realiteit. „Ach", merkte hij met een filtersigaret tussen de vingers nuchter op, „als dit in de laatste wedstrijd was gebeurd, hadden we alleen kunnen uithuilen en niet opnieuw beginnen. Daar is nu geen sprake van. Er zijn nog drie duels te gaan. In onze poule gaat het toch tussen Australië, Pakistan en Neder land. Het resultaat tegen Spanje is nauwelijks van invloed. De vraag is al leen of we mentaal sterk genoeg zijn om over deze klap heen te komen. Er komt nu een enorme druk op ons te lig gen". Bondscoach Hans Jorritsma bleef na afloop met grote twijfels zitten. Niet zozeer over het verdere verloop van het toernooi, maar meer over het zwakke spel van zijn ploeg. „Ik ben verrast door het gebrek aan initiatief en lef', aldus de oefenmeester. „De au tomatismen zijn weg. Het lijkt wel of het vertrouwen helemaal verdwenen is. Niemand durft elkaar aan te spe len". De Nederlandse formatie was tegen Spanje in elk geval geen schim meer van het team, dat bij eerdere grote evenementen zo veel indruk maakte. De ploeg doolde stuurloos rond en wekte de indruk dat de energieslo- pende voorbereiding in Australië en Japan een averechts effect begint te krijgen. „Ik ben ervan overtuigd dat het geen fysieke of mentale kwestie is", trachtte Floris Jan Bovelander zichzelf moed in te praten. „We lopen gewoon achteruit in plaats van voor uit te hockeyen. En dan zoek je het noodlot natuurlijk op. Iedereen moet bij zichzelf eens te raden gaan wat er met hem aan de hand is. Dan komen we er best weer bovenop". De strafcornerspecialist weigert te ge loven dat het elftal te veel afleiding heeft. „We zijn zondagavond naar het boksen gaan kijken en maandagmor (Door Edwin Winkels) lEOUL Gene Samuel verdedigt op |e fiets de eer van zijn nietige, maar pooie landje. Trinidad Tobago laat er op zijn trainingsjas. Hij reed psteren over de kilometer op de hou- pn baan in het Olympisch Park van leoul een seconde sneller dan de Simmende oranje-man, Thierry De pt. Met alle respect voor Samuel, en Fin, Braziliaan en Argentijn die )»k sneller waren dan Detant: de af- png van het Nederlandse baanfiet- p op de eerste dag had niet groter unnen zijn. beierland, heet Nederland te zijn. Of F op Trinidad een beetje weg of baan vinden is, waar eventuele talenten un gave kunnen oefenen, weten we fet eens. Mooie wegen genoeg, in Ne- jerland, maar met wielerbanen is het lat minder gesteld. Net als met het ld. Want daarin ligt volgens Erik leserick, coach van de vijfkoppige jaanploeg in Seoul, het grote pro- peem. tijd, 4.54,16, was zijn langzaamste in dit seizoen. Zoals ook de 1.07,55 van Detant ver beneden zijn kunnen (on der de 1.06) is. Het ligt dus mede aan het geld. De tant: „We zijn hier vrij laat aangeko men, pas vijf dagen voor de eerste race. Voordatje een beetje in het ritme bent gekomen, het tijdsverschil hebt over wonnen en redelijk normaal kunt sla pen, ben je al weer drie dagen kwijt. veertig mille heb ik op de baan te Jwdelen. Dat is voor zowel de dames, Moren als de amateurs". Het is zijn leest grijpbare verklaring voor het lien van Detant en, even daarvoor, Idk Cent op de 4000 meter achtervol- pg. De timmerman uit Goor kwam Pg wel een ronde verder, als zestien- en laatste. Hij wist liefst zes man fhter zich te houden, uit landen als pechtenstein, Suriname en Iran. Zijn De Australische baanrenner Vinni- combe, die achter de Rus Kiritsjenko (goud) naar het zilver reed op de kilo meter. Misschien, dat het daaraan ligt, ik kon de versnelling in ieder geval niet rond- krijgen". Geserick zag het ook: „Ze blokkeerden totaal". Of-ie met zijn jongens niet iets eerder naar de olympische stad had kunnen afreizen. „Ja, de KNWU vroeg wel, of we een paar dagen tevoren, op 6 sep tember, wilden vertrekken. Maar het materiaal kon niet meer tegelijk wor den meegestuurd, dan heb je er dus niks aan. Bovendien werd de achter- volgingsploeg vrij laat voor Seoul aan gewezen. Voordat je alles een beetje hebt georganiseerd, zitje al bijna in de Spelen". Niet dat het altijd helpt, veel geld op zak hebben. Kijk maar naar de weken lang in de Verenigde Staten klaarge stoomde wegploeg met z'n elfde plaats afgelopen weekeinde in de 100 km-tijdrit. Alleen zou het volgens Ge serick wel meegenomen zijn, „die paar extra centen. Even afgezien van landen als de DDR en de Sovjetunie: als ik toch zie wat mijn collega's uit landen als Westduitsland, Frankrijk en Denemarken kunnen doen. Mijn renners zijn echt niet minder dan de hunne, maar ik kan ze gewoon niet goed voorbereiden". „Neem nou de ploegenachtervolging. Daarin goed rijden is een zaak van vaak samen trainen, elkaar goed aan voelen. Maar ja, deze ploeg werd pas heel laat aangewezen. Eerst was het zelfs zo, dat ze hoorden dat ze definitief gen naar het Nederlands volleybal team. De rest van de dag hebben we ons helemaal op de wedstrijd tegen Spanje kunnen concentreren. Dat lijkt me lang genoeg. Voor mezelf in elk ge val wel". Hendrik Jan Kooijman had er als eni ge geen last mee. De Bloemendaler bleef uiterst koel, toen hij in de 55e minuut een strafbai moest nemen en de wedstrijd leek te hebben beslist. De verdediger wierp daarmee alle frustraties van zich af, die hij eerder dit jaar had opgelopen. Tijdens de Eu ropa Cup-finale van zijn club miste hij twee strafballen, waardoor de landskampioen de titel verspeelde. Zijn persoonlijke overwinning kon het Nederlands team echter niet over de drempel tillen. Oranje bleef zich tegen Spanje zeventig minuten lang ver schuilen zonder ook maar één moment in balans te komen. „Het bleef een cha os", meende Hans Jorritsma later. Met alle fatale gevolgen van dien, toen Ignatio Escude in de laatste seconden een strafcorner achter doelman Frank Leistra sloeg. „Dit is onze revanche op het EK in Moskou", juichte Santi Cor tes, de Spaanse coach. „Toen kwam Nederland drie minuten voor tijd op 1- 0." Niet alleen de Nederlandse ploeg stapte ontmoedigd in de bus naar het olympisch dorp. De Westduitsers voelden zich exact hetzelfde na de verrassende puntendeling (1-1) met India. Maar ook dat resultaat kon de Nederlanders niet opbeuren. niet naar de Spelen mochten. Uit nijd zijn de jongens naar een criterium ge gaan, hebben ze zich helemaal uit de naad gereden. Op dezelfde avond (woensdag, red.) kreeg ik bij het NOC toch nog een extra test voor elkaar. De dag erop hobbelden we zeven uur in de auto naar Stuttgart, en vrijdag moes ten ze rijden. Totaal onvoorbereid vol deden ze aan de toch pittige limiet". Zonder enige voorbereiding redelijk snel fietsen met z'n vieren, Mario van Baarle (een van het kwartet) begon di- rekt te dromen van een bronzen me daille. „Dat zie ik dus echt niet zitten", weet Geserick zeker. De part-time coach, normaal eigenaar van een ont werpbureau van mode-knippatronen, had vooraf al „een bang voorgevoel. Eigenlijk heb ik dit zien aankomen. Dat lijkt makkelijk praten nu, en het is ook geen aanval op de KNWU, maar de voorbereiding is gewoon veel te kort geweest". Een gouden, zilveren of bronzen lootje zullen Geserick en zijn jongens niet meer trekken. Voor Noordhollan der Detant is het olympisch toernooi al helemaal voorbij, de anderen mo gen nog minimaal een keer op het hout verschijnen. Vóór hen in de ploe genachtervolging zullen ongetwijfeld Sovjets, Oost- en Westduitsers rijden. Of beter: die komen achter hen aan. Als het maar niet zover komt, dat de ploegen van Trinidad en Tobago dat ook gaan doen. Enorme overmacht Russisch turnen SEOUL (ANP) - Met een nog nooit vertoonde overmacht heeft de Sovjetu nie dinsdagavond in Seoul de landenwedstrijd voor de heren bij het tur nen gewonnen. De zes prachtige turners van trainer Leonid Arkajev ver zamelden een totaal van 593,35 punten. Binnen een tijdsbestek van elf maanden kon de Sovjetunie zijn twee grote internationale succes vieren. Na de wereldtitel van vorig jaar oktober in Rotterdam veroverden de Russen nu ook het Olympisch goud, dat vier jaar geleden ten deel viel aan de Amerikanen, die het in de Zuidkoreaanse hoofdstad niet verder brach ten dan de elfde en voorlaatste plaats. Internationaal blijkt het turnen bij de heren weer een geweldige sprong vooruit te hebben gemaakt. Onder delen, die bij de strijd om de wereld titels nog maar door enkele turners gemaakt werden, zijn in de top nu gemeengoed geworden. Waarschijn lijk hebben alle turners dinsdag avond toen de keuzestof van de lan denwedstrijd op het programma stond nog niet alles laten zien waar toe zij in staat zijn. Zeker de turners, die donderdag om de individuele achtkamptitel gaan strijden, de bes te 36 van de landenwedstrijd met een maximum van drie per land voe ren de keuzestof nog eenmaal uit, zullen nog wel wat achter de hand hebben gehouden. Na de verplichte stof van zondag twijfelde overigens niemand er meer aan dat de Russen de Olympi sche titel, die zij voor de laatste keer in 1980 in Moskou veroverden - daarvoor heersten de Japnners van 1960 (Rome) tot 1976 Montreal) - zouden terughalen. Na de voorge schreven oefenstof gaapte er al een gat van ruim twee punten tussen de Russen en Oostduitsers, dat op de tweede herendag werd opgevoerd tot bijna vijf punten. Verrassend was het brons van de Japanners, die jarenlang het herenturnen beheer sten maar door een te late verjon ging van het team de aansluiting misten. In Rotterdam kwamen de Japan ners niet verder dan de vijfde plaats. In het land van de Rijzende Zon is echter een nieuwe generatie turners opgestaan onder aanvoering van Yukio Iketani. Waarschijnlijk vol gend jaar al bij de strijd om de we reldtitels in Stuttgart zullen de Ja De Russische turner Dimitri Bilozertsjev tijdens het paardvoltiger. Bij deze oefening scoorde hij een tien. panners klaar zijn om in elk geval het gevecht met de Oostduitsers aan te gaan. Het reservoir waaruit men in de Sov jetunie kan putten, is kennelijk on begrensd en dat geldt niet alleen voor het herenturnen. Het wegval len van Joeri Korolev (gescheurde achillespees), die in Rotterdam nog tweede werd achter Dimitri Bilo- sertsjev werd achteloos gecompen seerd door Sergej Karikov, een ze ventienjarige turner van de Dyna mo Sportclub uit Moskou. Karikov zal echter donderdag niet bij de 36 besten uitkomen. In het individuele klassement van de landenwedstrijd, dat bepaalt wie deelneemt aan de strijd om de individuele titel, bezet Karikov achter zijn landgenoten Vladimir Artemov, Valeri Ljoekin en wereldkampioen Dimitri Bilo- sertsjev de vierde plaats. Hij heeft overigens maar 0,05 punt achterstand op „Bilo", die dinsdag avond bij zijn laatste oefening, die aan het rek de mist inging. De turner die vorig jaar, na een ernstig auto ongeluk een verrassende come-back maakte, kwam aan het rek stil te hangen. Na het uitvoeren van een eenarmige reuze-zwaai wilde Bilo- sertsjev een vlucht-element uitvoe ren. Dat mislukte en de Rus moest zijn oefening uit hang opnieuw be ginnen. Die misser kostte hem regle mentair een half punt aftrek en een terugval naar de derde plaats. Het verschil met zijn leidende landge noot Artemov, die in de twaalf oefe ningen (verplicht en keuze) slechts 1,05 punt van het maximum van 120 verwijderd bleef, bedraagt ruim een half punt. De top van het individuele klassement verplichte, tweede regel keuzestof): 1. V. Artemov(Sov) 9,95- 9,80- 9,90- Q QS- Q QS- Q qn 2. V. Ljoekin (Sov) 9^90- 9^85- 9^90- 9,90-10,00- 9,95- 3. D.Bilosertsjev(Sov) 9,90- 9,90- 9,95 9,85-10,00-10,00- 4. S.Karikov(Sov) 9,90- 9,75- 9,90 10,00- 9,90- 9,90 5. S.KroU(ODl) 9,80- 9,80- 9,80 9,90- 9,95- 9,90 ziet er als volgt uit (resp. vloer, voltige, ringen, sprong, brug, rek en totaal, eerste regel 9,85-10.00- 9,80- 9,95- 9,70- 9,90- 9,90-10,00- 9,80- 9,90- 9,80-10,00- 9,85- 9,80- 9,95- 9,90- 9,85- 9,85- 9,95- 9,90- 9,90- 59,40 10,00-118,95 9,90- 59,15 9,95-118,85 9,90- 59,35 9,45-118,45 9,65- 58,85 9,90-118,40 9,25- 58,35 9,90-117.85 6. K.Christozov(Bul) 7. V.Gogoladze(Sov) 8. Y. Iketani (Jap) 9. S.Tippelt(ODl) 10. M.Gherman(Roe) 9,90- 9.90- 9,80- 9,85- 9,90- 9,90- 9,90- 9,70- 9,90- 9,80- 9,65- 9,90- 9,90- 9,90- 9,70- 9,80- 9,80- 9,80- 9,70- 9,80- 9,80- 9,75- 9,80- 9,90- 9,90- 9,95- 9,80- 9,65- 9,80- 9,70- 9,65- 9.80- 9,65- 9,95- 9,90- 9,75- 9,85- 9,90- 9,90- 9,70- 9,75- 9,80- 9,75- 9,90- 9,80- 9,80- 9,70- 9,80- 9,80- 9,90- 9,70- 58,60 9,80-117,70 9,65- 58,60 9,90-117,70 9,90- 58,90 9,75-117,65 9,80- 59,05 9,40-117,60 9,80- 58,65 9,90-117,55 Dimitri Bilosertsjev toonde zijn fa belachtig kunnen met drie tienen (voltige, ringen en brug). Het was een kwart van het totaal, dat dins dagavond het hoge peil van de wed strijd van de beste zes landen aan gaf. Van die twaalf maximale scores kwamen er overigens zeven bij de Russen terecht. Europees kam pioen Ljoekin behaalde er twee: vol tige en brug, Karikov (vloer) en Ar temov (brug) ieder een. De Oostduit ser Holger Behrendt scoorde een tien aan de ringen en de Japanners Hishikawa en Mizushima waren per fect bij het paardvoltigeren, het on derdeel waarop ook de Bulgaar Gueraskov en de Hongaar Borkai foutloos turnden. Tegenvallend was het optreden van de Chinezen, vorig jaar nog tweede in Rotterdam achter de Russen, maar nu afgeslagen vierde. De Chinese turners werken slordig en maken relatief veel kleine foutjes, die op dit niveau fnuikend zijn. Een duidelijk voorbeeld was Ning Li, jarenlang de beste Chinees, die nu met 114,95 punten de minste van zijn ploeg was. Het eindklassement van de landenwed strijd turnen heren ziet er als volgt uit: 1. Sovjetunie (goud) 593,350 punten, 2. Oost-Duitsland (zilver) 588,450, 3. Japan (brons) 585,600,4. China 585,250,5. Bulga rije 585,100, 6. Hongarije 582,300, 7. Roe menië 581,700, 8. Italië 579,000, 9. Canada 578,800,10. Frankrijk 577,450,11. Verenig de Staten 576,850* 12. West-Duitsland 574,100. Van de niet-Russen was de Oostduitser Sylvio Kroll de beste turner in het olympisch toernooi. In het individuele klassement staat hij na vier Russen op de vijfde plaats. Kroll moest er zich, zoals bij zijn oefening aan de ringen is te zien, heel wat inspanningen voor getroosten. Verslagenheid bij Oranje na het gelijke spel tegen Spanje: vlnr coach Jorritsma, Mare Benninga-, de drinkende Taco van den Honert, Maurits Crucq en Floris Jan Bovelander. UM':

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 23