miljoenennota Gedwongen ontslagen bij V&D van tafel Politie belegerde lege bank WERKLOOSHEID DAALT NAUWELIJKS andaag 4e zeeuwse botenbeurs Hlwü Beloften vragen 10 miljard SEOUL 1988 Troonrede van vermoeide club Wolkenvelden 231e jaargang no. 223 Woensdag 21 september 1988 Morgen t/m 3 okt. bent u welkom op de doe mee en VERKOOP VINDT het schip uw boot dat u zoekt bij; Geelzucht Schapers Maatregelen Belastingverlaging Ontgoocheling Jongejans Kleiduif Gevangen Handballen Suikerbieten Politie Vanochtend plaatselijk mist, later ivolkenvelden en af en toe enkele op- klaringen. Overwegend zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Middagtem- peratuur omstreeks 20 graden. a a POLREDIJK 13B/4351 RT VEERE /TEL: 01181-665 PROVINCIAL ÉL ZE4jt Van onze correspondent SINGAPORE - De 87-jarige Ja panse keizer Hirohito is ernstig ziek. De keizerlijke familie heeft zich gisterochtend rond het ziekbed van de keizer in het pa leis verzameld nadat zijn toe stand 's nachts was verslech terd. De keizer begon maandagnacht, kort nadat hij in bed was gestapt, bloed op te geven. Een team van vijf hofartsen diende Hirohito onmiddellijk bloedtransfusies toe. Gisterochtend constateerden de artsen echter geen vooruitgang in zijn situatie. Zijn pols en tem peratuur waren boven normaal, maar volgens de artsen is de kei zer geheel bij bewustzijn. De conditie van de bejaarde kei zer wordt gecompliceerd door geelzucht. De medici hebben in tussen afgezien van een kleine operatie die de keizer zou onder gaan wegens problemen met de spijsvertering. De keizer, die al 62 jaar op de Chrysanten troon zit, kwakkelde al met zijn gezondheid na zijn operatie van een jaar geleden. Dat de situatie zeer ernstig is blijkt uit het feit dat kroonprins Akihito s nachts naar het ziek bed van de keizer werd geroepen. Premier Takeshita, andere rege ringsfunctionarissen en leden van de rechterlijke macht zijn naar het keizerlijke paleis ontbo den. Verwacht wordt dat de regering binnen 48 uur zal beslissen of de 54-jarige kroonprins Akihito de taak van zijn vader moet over nemen. Minima op nullijn, rest vooruit pagina 7 Troonrede Huren drie procent omhoog7 Nederland overhoop voor verkeersnet FNV kraakt werkloosheidsaanpak8 Ruding ouderwets streng Extra melk voor lage prijs9 Leegstand in Zeeland groeit Onderwijs kort 593 miljoen9 Kleinescholenmoetenfuseren Minima beperkt in bestedingen DEN HAAG (GPD) - De meeste gezinnen kunnen in 1989 maan delijks een paar tientjes meer uitgeven. Alleen de mensen die van een minimum-uitkering moeten rondkomen krijgen niets extra's te besteden. Dat blijkt uit de op Prinsjesdag gepubli ceerde Miljoenennota, waarin het kabinet-Lubbers zijn plan nen voor 1989 presenteert. De koopkracht van de minima zal zelfs achteruit gaan wanneer de prijzen met meer dan één pro cent stijgen. De werkloosheid daalt in 1989 met 15.000 tot 670.000. De regering trekt in de strijd tegen de werkloosheid 225 miljoen gulden extra uit. Maar de doel stelling de werkloosheid tot een half miljoen te verlagen is op zijn vroegst in 1992 haalbaar en niet in 1990, erkent het kabinet. Premier Lubbers verwijt DEN HAAG - Koningin Beatrix leest in de Ridderzaal de Troonrede voor. DEN HAAG (GPD) Zo bekeken prinses Juliana en haar dochter prinses Christina gisteren vanuit een raam de rijtoer op Prinsjesdag. Het gebeuren in Den Haag verliep ook dit jaar nagenoeg zonder wanklank. De politie, die 800 man had ingezet, hield slechts twee jonge punkers aan die zich in het publiek lastig gedroe gen. Voor het overige verliep alles gladjes. „Een echte feestdag", aldus een politiewoordvoerder. De belangstelling voor de rijtoer van de koninklijke fa milie naar het Binnenhof viel tegen. Langs de dranghek ken waren veel open plekken. Zoals gebruikelijk zaten prinses Margriet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vol lenhoven in de glazen koets. De koningin had het Grootkruis der Orde van de Neder landse Leeuw op. De prinsen droegen de Rozet van het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Voor Johan Friso en Constantijn was dat de eerste keer. Na het voorlezen van de Troonrede ging de stoet terug naar paleis Noordeinde. Daar vond de traditionele bal konscène plaats, waarbij de koningin en haar familiele den door een menigte werden toegejuicht. de werkgevers dat ze te weinig doen aan de bestrijding van de werkloos heid. De regeringspartijen CDA en VVD de len het optimisme dat de Miljoenenno ta uitstraalt. Maar zij vragen samen met de oppositie nieuwe maatregelen om het werkgevers aantrekkelijker te maken mensen voor het minimum loon in dienst te nemen. Uit de Miljoenennota blijkt dat de an dere doelstellingen van de CDA-WD- coalitie wel „binnen handbereik" zijn. Het financieringstekort van de over heid komt volgend jaar onder de zes procent, en de 'druk' van belastingen en premies op burgers en bedrijven daalt gestaag. Minister Ruding (Financiën) geeft in 1989 4,2 miljard gulden uit om de be lastingen voor burgers en bedrijven te verlagen. De belangrijkste, al eer der aangekondigde, maatregelen zijn: - verlaging van de vennootschapsbe lasting; - verhoging van de kinderbijslag met vier procent in 1989 en 5,5 procent in 1990; - verlaging van het hoge BTW-tarief met 1,5 procent tot 18,5 procent. Andere maatregelen die aan de Twee de Kamer worden voorgesteld zijn: - een verhoging van de huren per 1 juli met drie procent; - verlaging van de bijstandsuitkering voor jongeren per 1 juli; - een grote stap vooruit bij de sanering van de verzekering tegen ziektekos ten; - een bezuiniging van 100 miljoen op de kleine scholen; Slot zie pagina 8 kolom 7) Nog altijd wacht Nederland op de eerste olympische medaille. Een klein kansje op brons wordt toege dicht aan tennisser Michiel Scha pers, die gisteren voor een verras sing zorgde door de als achtste ge plaatste Rus Tsjenokov uit te scha kelen in vier sets: 6-3, 5-7, 6-0, 6-2. De met een oranje pet getooide Schapers is hier aan slag. De Nederlandse hockeyers daar entegen beleefden een ontgooche ling. Het oranjeteam zag in de laat ste minuut een voorsprong tegen Spanje verloren gaan: 1-1. Neder land heeft in de poule nu een punt achterstand op Pakistan en Au stralië, die wel tweemaal wonnen. Uitzicht op een medaille is daar door allerminst riant. Schoonspringer Edwin Jongejans blijft in de schaduw van zijn zus Daphne. Jongejans reikte in de fi nale bij het schoonspringen tot de achtste plaats. „Ik ga door tot Bar celona, omdat ik het gevoel heb dat ik meer kan bereiken"aldus de Nederlandse schoonspringer. Slechts één kleiduif kwam schutter Bean van Limbeek tekort om het brons te bemachtigen. Van Lim beek maalde er niet lang om: „Ik heb nog nooit zo goed geschoten als hier". Olympisch nieuws op pagina's 22, 23 en 24. Op het Spaanse eiland Ibiza zitten al negen weken drie Vlissingse jon geren in de gevangenis. PAGINA 13 Alle Zeeuwse handbalclubs hebben aan voorzitter Cees de Ridder weer beterschap beloofd. PAGINA 25 Hoopvol zijn de Zeeuwse akker bouwers deze week begonnen aan de suikerbietenoogst, het suikerge halte is hoger dan vorig jaar. PAGINA 18 De politiebonden gaan de komende maanden strijden voor een betere beloning van de politiemensen in ons land. PAGINA 5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Beurs en financiën: 4 Provincie: 13,15,18,19 en 20 Sport: 21, 22, 23 en 25 Miljoenenota: 7, 8, 9, 10, 11, 16 en 17 DEN HAAG (GPD) De directie van de V&D-warenhuizen en de vakbon den hebben dinsdag een akkoord be reikt over de gevolgen van de reogani- satie voor het personeel. De 950 ge dwongen ontslagen zijn van tafel. In plaats daarvan komt een reeks be sprekingen over het reorganisatie plan zélf, over de vraag hoe binnen en buiten het concern voor vervangende werkgelegenheid kan worden ge zorgd, over regelingen voor ver vroegd uittreden en pas in laatste in stantie over een sociaal plan voor het niet te herplaatsen personeel. Met het aanvaarden van een 'proto col', waarin de personele gevolgen van de reorganisatie zijn vastgelegd, is ook de stakingsdreiging bij de 60 waren huizen en de ondersteunende bedrijfs onderdelen van de baan. De bonden zijn na de toezeggingen re delijk tevreden over het uitgangspunt voor de onderhandelingen. Ook V D-woordvoerder Lempers zei ver heugd te zijn over het feit dat er nu weer vaart zit in de onderhandelingen. Door het inslikken van de bijna dui zend gedwongen ontslagen is er ruim te gekomen voor een serieuze discus sie over de toekomst van de warenhui zen. Eventuele personele consequen ties komen pas in latere instantie aan de orde. Winstpunt van het protocol noemen de Dienstenbonden van FNV en CNV ook de nieuwe formulering in het pro tocol, waar niet meer sprake is van een „maximale inspanning van V&D om zoveel als mogelijk gedwongen ontsla gen te voorkomen" maar van „een in spanning om gedwongen ontslagen te voorkomen". Hoewel de betrokken vakbonden (Dienstenbonden van FNV en CNV, de Unie BLHP en de MHP) de afgelopen dagen nogal uiteenlopende strate gieën hebben ontwikkeld om de perso nele gevolgen van de noodzakelijke reorganisatie, is het resultaat van dinsdag voor alle partijen inclusief de directie niet onbevredigend. „Al le partijen kunnen iets van hun inzet terugvinden in het akkoord", aldus de woordvoerster van de Dienstenbond CNV. DEN HAAG - Onderhandelaars tijdens een onderbreking in het overleg. Van links naar rechts Kos CNVToussaint (FNV) en Paardekooper (directeur per soneelsbeleid V&D). ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft dinsdagoch tend urenlang een leeg bankge bouw aan de Goudsesingel bele gerd, waar even voor negen uur een overval had plaatsgevonden. Om dat onduidelijk was of er nog perso neelsleden waren en de politie ver moedde dat zich nog twee gewapen de overvallers in het gebouw be vonden, werd een speciale arresta tie-eenheid ingeschakeld. De wijde omgeving van de bank, waar voor de deur de weekmarkt wordt gehouden, werd ontruimd. Tussen de bloemenkramen voor de bank namen politiemensen hun po sitie in. Het openbaar vervoer werd omgeleid. Nadat zwaar gewapende politiemensen de begane grond en de kelder van het kantoor minutieus hadden onderzocht, bleek rond het middaguur dat er niemand aanwe zig was. Volgens een politiewoordvoerder werden twee personeelsleden van de bank om vijf voor negen door twee gewapende overvallers gedwongen naar binnen te gaan en de kluis te openen. Klanten van de bank die het vreemd vonden dat zij niemand in het kantoor zagen, waarschuw den de politie. Aangezien de twee personeelsleden de overvallers niet hadden zien vertrekken en het mo gelijk was dat er inmiddels meer personeel was binnengekomen, hield de politie rekening met een gij zeling. De overvallers maaktenn 160.000 gulden buit. Het tweede kabinet-Lub bers heeft de afgelopen jaren economisch de wind mee, maar politiek het tij te gen gehad. Troonrede en Miljoenennota vertoonden op Prins jesdag de sporen van dat weerbarstige klimaat in Den Haag. Er waren duide lijke successen te noteren. De econo mische groei is in 1988 gunstiger ge weest dan was voorspeld. En die op gaande lijn zal zich in het komende be grotingsjaar voortzetten. Het bedrijfs leven is er na de dieptepunten van vier jaar geleden weer aardig bovenop; een stug volgehouden beleid van loonma tiging heeft daarbij flink geholpen. De particuliere consumptie zal ook in 1989 - volgens de verwachtingen - weer stijgen. Het kabinet heeft, dank zij for se meevallers, voldoende ruimte kun nen vinden voor lastenverlichting om de koopkracht van de meeste Neder landers op peil te kunnen houden. De overheidsuitgaven beginnen langza merhand onder controle te komen. En met het financieringstekort van de staat gaat het gestaag ook in de goede richting. De typering van 1989 in de troonrede als een economisch 'voor spoedig jaar', dat met een zeker ver trouwen tegemoet kan worden gezien, is daarom niet overdreven. Maar ze is onvolledig. Want er is een levensgroot probleem blijven liggen, waarvoor het kabinet eigenlijk geen oplossing ziet: dat van de onaanvaardbaar hoge werkloosheid. Voor het eerst heeft Lubbers rond uit toegegeven dat zijn kabinetten zich op aard en karakter van de hard nekkige werkloosheid hebben verke ken. En daarmee wordt tegelijk er kend dat een van de hoofddoelstellin gen van beleid in feite onbereikbaar is gebleven. De werkloosheid in Neder- land is jarenlang veel te cijfermatig be naderd. Op de paradox van een sterk groeiende werkgelegenheid tegenover een taai vraagstuk van veel teveel (vooral langdurig) werklozen was niet gerekend. Lang is gedacht dat groei van de economie wel 'vanzelf een re medie zou opleveren. Maar dat bleek een grote vergissing. Steeds weer nieuwe plannen en pogingen zijn uit de kast getoverd om tegen dit sociaal maatschappelijk groot ongerief iets af- doends te ondernemen. Maar het heeft allemaal niet echt gewerkt. De wezen lijke oorzaken van vragen als 'wie is waarom werkloos?' en 'wie is geschikt voor werk?' zijn nog altijd niet opge spoord. En als het antwoord daarop voor bijna een half miljoen mensen uit blijft, is er sprake van een forse misluk king. Werkgevers en vakbeweging moeten het zich eveneens aantrekken, dat ze tot nu toe de kwaal hebben on derschat. Maar het kabinet had er con sequenties uit moeten trekken en dat is niet gebeurd. Het is bovendien zeer de vraag of dat in de nadagen van dit tweede kabinet-Lubbers nog wel zal lukken. Want de club is ernstig vermoeid, de fut is eruit, de inspiratie om er nog even stevig tegenaan te gaan ont breekt, het politieke vuur in de coalitie van CDA en VVD is gedoofd, ergernis sen en ruzies hebben de daadkracht aangetast. Prinsjesdag 1988 was daar om gisteren meer franje en formaliteit dan ooit. Troonrede en Miljoenennota leverden toch al weinig verrassingen op. Of het moest het bijna zichtbare sfeertje zijn, dat het kabinet politiek gezien op het tandvlees loopt. Bizar trouwens voor een regeringscombina tie, die in een periode van zeven jaar met vrij harde maatregelen en een for se portie geluk op tal van terreinen grootscheeps heeft gesaneerd en daar nu de resultaten van kan inboeken. De handicap van de Lubbers' tweede ploeg is alleen geweest dat er politieke weeffouten inzaten, die niet op tijd zijn onderkend. Bovendien begon de com binatie te struikelen over problemen - zoals de paspoortkwestie - waaraan niet zwaar genoeg werd getild en die aanvankelijk als te onbetekenend wer den afgedaan. Zoiets breekt een keer op en ondergraaft de samenhang. Met de wind mee en het tij tegen wordt dan de stuurmanskunst ernstig op de proef gesteld. Ondanks successen die op Prinsjesdag op een rij worden gezet. vdM. DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft in 1990 nog eens een kleine tien miljard gulden nodig om enkele belof ten uit het regeerakkoord waar te ma ken. Vaststaat nu al dat de beloofde daling van de werkloosheid tot 500.000 in 1990 onhaalbaar is. Dit blijkt uit de Miljoenennota 1989 en de bijbehorende begrotingen. Het beslag dat belastingen en sociale premies op elke verdiende gulden leg gen, moet in 1990 nog eens met 1,5 pro cent omlaag. Alleen zo kan het kabinet de belofte waarmaken dat de collectie ve lastendruk in 1990 niet hoger zou zijn dan in 1986. Het gaat daarbij om een bedrag van minimaal 6,2 miljard gulden. De doelstelling om het financierings tekort in 1990 op 5,25 procent te doen uitkomen, kan alleen gehaald worden indien daarvoor extra miljarden wor den uitgetrokken. Eind 1989 moet het tekort op 6 procent staan. De verla ging naar 5,25 procent vergt nog eens ruim drie miljard gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1