Goese logopediste geeft cursussen 'spraakafzien' ...ik zie liever een gezonde geest met een kunstgebit. Weekbladen moeten uitspraken radio Noordzee herroepen JEUGDTELEVISIE BOZE REACTIE OPBOUWORGAAN B en w Arnemuiden hebben plan voor ontsluitingsweg Cursussen Zeeuwse V olksuni versiteit Lezingen over markante figuren Han Lammers op jubileumcongres van gemeente secretarissen Thema-weekeinde Nivonwerkgroep Vereniging naar rechter over sluiting van casino Clinge Politiehonden strijden om Zeeuwse titel Souburger onwel achter autostuur door hartaanval MIDDELBURG - Er deugt bitter weinig van het onderzoeks rapport 'Ons kent ons', waarin de provinciale welzijnsinstel- lingen worden doorgelicht. Het onderzoek, waarvoor het pro vinciebestuur het organisatiebureau Van der Torn Buningh inhuurde, doet buitenstaanders al snel denken dat de Zeeuwse welzijnssector 'een rommeltje' is, dat er veel dubbel werk wordt verricht en dat onvoldoende wordt samengewerkt. Ten onrechte. Onjuistheden Articulatie UITSPRAAK KORT GEDING WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 Onderzoeksrapport welzijn gekraakt zoek gegaan-, maar op toevallige me ningen die ze zijn tegengekomen tij dens hun gesprekken met bestuur ders, functionarissen en ambtenaren. Bovendien hebben ze niet aangegeven uit welke bronnen die meningen af komstig zijn. In het algemeen is erg, soms zelf op 'grove wijze' generalise rend te werk gegaan. Bovendien is sprake van een 'gebrekkig en vaak on duidelijk' taalgebruik. Die felle kritiek klinkt door in een ver ontwaardigde reactie, geformuleerd door het bureau van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland. De reactie komt de komende weken ter sprake in alle geledingen van het op bouworgaan, waaronder de Zeeuwse raden voor maatschappelijke dienst verlening, cultuur, jeugd, sport en ou deren. De provincie trok eind vorig jaar 250.000 gulden uit voor het onderzoek, waarvan de gewraakte rapportage die nu op tafel ligt het eerste resultaat is. De provincie wil de resultaten gebrui ken om te bekijken of doelmatiger ge werkt kan worden, of liever: waar be zuinigingen kunnen worden doorge voerd. Er zijn bijna 50 provinciaal ope rerende stichtingen, raden, adviesor ganen en wat dies meer zij tegen het licht gehouden. Maar daarbij is men, zo oordeelt het bureau van het opbouworgaan, zo knullig te werk gegaan dat nauwelijks iets met de resultaten kan worden ge daan. De onderzoekers bevestigden het vermoeden van het provinciebe stuur dat allerlei werkzaamheden in de provinciale welzijnssector elkaar overlappen. En ze concludeerden ook dat weldegelijk sprake is van (belan genverstrengeling. Maar bij het op bouworgaan laat men van die bevin dingen geen spaan heel. Enkele punten van kritiek: De rap portage van de onderzoekers bevat op vele plaatsen feitelijke onjuistheden. De onderzoekers baseren hun conclu sies niet in de eerste plaats op feiten - want daarnaar zijn ze onvoldoende op ARNEMUIDEN - De gemeente Arne muiden heeft een tracé in studie voor een ontsluitingsweg vanuit Braken burg. Gedacht wordt aan een weg, die ongeveer begint bij de boerderij Bra kenburg, dan met verschillende boch ten richting Doelenweg loopt en onge veer halverwege de werkplaats van gemeentewerken aansluit op het be staande wegennet. Omdat het een doorgaande weg rich ting Middelburg zal worden, zijn er speciaal een aantal bochten in voor zien, om te voorkomen dat de ontslui tingsweg een 'racebaan' wordt. Het tracé en het ontwerp-bestemmings- plan Brakenburg III en Brakenburg II (oost) worden donderdag besproken in een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en milieu. Daar komt ook een nieuw inrichtings plan voor de kop van het Oranjeplaat- gebied aan de orde. De gemeente heeft van de Jeugd Herberg Centrale, die de grond jaren in erfpacht had, maar niet van plan was te bouwen, de toezegging gekregen dat de gemeente de grond te rug kan krijgen. Plannen zijn er om daar tien bungalows in de vrije sector neer te zetten. De commissievergadering in het ge meentehuis begint om 15.00 uur. GOES - De Zeeuwse Volksuniversi teit begint woensdag 28 september met een cursus Genealogie. J. W. Zon dervan gaat specifiek in op de Zeeuw se kanten van het voorouderonder- zoek. De cursus heeft plaats in het Ge nealogisch Centrum aan de Wijn gaardstraat in Goes en duurt vier avonden van elk twee uur. M. J. den Haan verzorgt vanaf donder dag 29 september een cursus filosofie. De inhoud wordt vastgesteld in over leg met de cursisten. Aan de orde ko men onder meer de ontwikkeling van het denken in de filosofie en de mys tiek. De rol van het christendom in de westerse cultuur speelt een grote rol in de cursus. De lesavonden worden ge houden in de Vakschool aan de J. P. Coenstraat in Goes. De cursus duurt acht lesavonden van 1,5 uur. Voor het eerst sinds vele jaren houdt de ZVU een cursus over fotografie on der leiding van fotograaf H. W. Linden- berg. De eerste bijeenkomst wordt dinsdag 27 september gehouden om 20.00 uur in het Buys Ballot College aan de Goese Bergweg. De cursus duurt tien lesavonden. Maandag 26 september tenslotte be gint een cursus over Patchwork en Quilting in de Villa aan de Van der Spiegelstraat in Goes. Tijdens de cur sus wordt aandacht geschonken aan de technieken van het aan elkaar naai en van stukjes stof. Docente is L. D. Koster. De cursus duurt acht midda gen van elk twee uur. MIDDELBURG - Napoleon, Goethe en Gaspar Hauser zijn drie markante fi guren uit de geschiedenis, waar de Anthroposofische Vereniging een le zingcyclus aan wijdt in Middelburg. Met name de cultuurhistorische bete kenis van de drie wordt nader belicht. Vrijdag 7 oktober houdt W. Mees de eerste inleiding over Napoleon. B. Siepman van der Berg belicht vrijdag 14 oktober Goethe en Caspar Hauser wordt vrijdag 21 oktober besproken door W. F. Veltman. Alle bijeenkom sten in zaal 1 van de Zeeuwse Biblio- thea'kbeginnen om 20.00 uur. MIDDELBURG - Han Lammers, com missaris van de koningin in Flevo land, houdt vrijdag de feestrede op het jubileumcongres van de Vereni ging van Gemeentesecretarissen in de Middelburgse Schouwburg. De orga nisatie, waarbij ruim 650 gemeente en gewestsecretarissen zijn aangeslo ten, viert in de Zeeuwse hoofdstad het 40-jarig bestaan. De deelnemers worden tussen 10.00 en 10.30 uur ontvangen. Na het draaien van de film 'Middelburg 1000 jaar jong' begint er een huishoudelijke vergade ring. Lammers spreekt tussen 10.50 en 12.30 uur. Na de lunch maken de VGS- leden (er worden er enkele honderden in Middelburg verwacht) een excursie naar de stormvloedkering Ooster- schelde. Voorafgaand aan deze bustrip brengt één groep een bezoek aan Vee- re. Na afloop bezoekt een andere groep Zierikzee. Tussen 17.45 en 18.45 uur wordt het VGS-congres besloten met een ontvangst door het gemeentebe stuur van Middelburg in de Burgerzaal van het stadhuis. OISTERWIJK De Nivonwerkgroep Noord-Brabant en Zeeland h^udt 22 en 23 oktober haar eerste weekeinde voor alleenstaande ouders. Het thema van deze bijeenkomst is contacten, te vens is er plaats voor ontspanning. Het natuurvriendenhuis Morgenrood in Oisterwijk is de plaats van de bijeen komst. De onderzoekers hebben veel overbo dig werk verricht, terwijl ze aan de an dere kant lang niet alle knelpunten bo ven water hebben gehaald. Het bureau van het opbouworgaan wijst erop dat vooral onderzoek is verricht naar over lappingen en verstrengelingen waar het gaat om de adviesfunctie die in stellingen vervullen voor het provin ciebestuur. Maar die adviesfunctie is vaak maar een klein onderdeel van de activiteiten. Het opbouworgaan zelf bijvoorbeeld spendeert daaraan slechts 15 procent van de tijd. „Andere belangrijke functies die het bestaans recht van deze organen rechtvaardi gen (ontwikkeling, platform, e.d.) wor den nauwelijks uitgewerkt en in de conclusies meegenomen". Kritiek heeft het bureau van het op bouworgaan ook op de vooropgezette stelling dat het provinciaal ambtena ren-apparaat in het geval van bezuini gingen de eerstaangewezene is om eventueel adviesfuncties van de wel- zijnsinstellingen over te nemen. Dat zou zo bij aanvang van het onderzoek niet afgesproken zijn. Als bewijs daar voor dienen officiële stukken en no tulen. De onderzoekers hebben te kennen ge geven dat de vele 'dubbelfuncties' die gedeputeerden, statenleden en amb tenaren bekleden in de welzijnssector een 'verlies aan democratisch gehal te' met zich meebrengen. In één adem, aldus de reactie van het op bouworgaan, wordt daar de suggestie aan toegevoegd dat het welzijnsbe leid in Zeeland slechts vorm krijgt via besloten besluitvormingsproces sen. „Alsof niet alle besluiten in open bare vergaderingen worden geno men". Deborah de Bruine met klankbeelden in haar logopediepraktijk. OOSTKAPELLE - De afdeling Zee land van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging (KNPV) houdt zaterdag op het terrein van de politiehondenvereniging Randduin, aan de Randduinweg in Oostkapelle, het Zeeuws kampioenschap voor po litiehonden. Vijf combinaties hebben zich voor de titelstrijd aangemeld. Het morgenprogramma met onderde len als volgen, springen, zoeken, voor- werpbewaken, arrestanttransport en revieren van voorwerp en persoon be gint al om negen uur. Het middagpro gramma met onder meer het spectacu laire stelwerk met een pakwerker be gint om twee uur. Keurmeesters zijn P. Babijn uit Biggekerke, C. Minderhoud uit Domburg en R. Pardon uit Sint- Jansteen. Als pakwerkers opereren A. Lokerse uit Kruiningen en M. Remijn uit 's-Heerenhoek. De wedstrijd is toe gankelijk voor publiek. GOES - Spraakafzien. Met het wieier- begrip 'afzien' heeft het niets te ma ken; met communicatie des te meer. Vroeger hadden we het over liplezen, maar helemaal juist is die term niet. De inhoud van het gesprokene wordt tot uitdrukking gebracht met méér dan alleen de lippen en bovendien zou de neiging kunnen onstaan om over dreven te gaan articuleren. „Dat moet dus juist niet", zegt Deborah de Brui ne, logopediste in Goes. In oktober be gint ze met een cursus spraakafzien voor slechthorenden in Zeeland. Een eerdere cursus, vorig seizoen, leverde een groep van zes gevorderden op, die nu een vervolgcursus beginnen. „Ik hoop ook een groepje beginners bijel- kaar te krijgen, zodat de belangstel lenden die zich hebben opgegeven in ieder geval aan het werk kunnen". De cursussen zijn bedoeld als onder steuning van slechthorenden, die zich in een gesprek van nature al visueel concentreren. ,,Er zijn genoeg manie ren om die vaardigheid beter te ont wikkelen, wat een slechthorende kan helpen zelf uit het isolement te komen. Want vaak is dat toch het resultaat van doofheid of verworven slechtho rendheid". Daarom ook hecht Debo rah de Bruine aan groepslessen. „Het sociale aspect is belangrijk. In het be gin is het herkennen van de problemen bij elkaar erg motiverend en vaak ont staan uit zo'n groep spontaan oefen clubjes. Bovendien kunnen ook part ners bij de lessen worden betrokken". Mensen die doof geboren zijn of op jon ge leeftijd doof geworden, verwacht de logopediste niet bij haar lessen. „Die mensen zijn meestal langdurig behan deld en beschikken over alle mogelijke vaardigheden. Het gaat vooral om slechthorenden bij wie de problemen progressief zijn, steeds ernstiger wor den. Hoe eerder in het verloop van de aandoening met de training wordt be gonnen, hoe meer kans de patiënten maken om gesprekspartners beter te blijven volgen". Spraakafzien is niet gemakkelijk. Daarover wil Deborah de Bruine wel duidelijk zijn. „Een heleboel klanken onderscheiden zich niet zichbaar van anderen, alle keelklanken bijvoor beeld. Daarom zijn mimiek, gebaren, lichaamshouding en de uitdrukking van de ogen heel belangrijk, net als een goede articulatie, niet te verwar ren met overdreven articulatie. Spraakafzien vraagt anticiperend denken en het invoelen van de ge- dachtengang van de spreker". De Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden (NWS) zet al een groot aantal jaren overal in Nederland dergelijke groepscursussen op. In Zee land vormen de cursussen van logope diste De Bruine het begin van een ge structureerd aanbod. De ziektekos tenverzekeraars betalen de kosten van de cursussen, die elk bestaan uit tien lessen. De cursisten moeten dan zor gen voor eeh verwijzing door de huis arts, de KNO-arts of een audiologisch centrum. Deborah de Bruine begint donderdag 6 oktober met de lessen, die in principe allemaal op donderdagavond worden gegeven in haar praktijk aan de Mat- theus Smallegangesbuurt in Goes. Ze zijn bedoeld voor slechthorenden uit heel Zeeland. CLINGE - De vereniging Zoete Vaart stapt naar de rechter om te proteste ren tegen de sluiting van het casino in Clinge. Volgens de vereniging is de ge meente Hulst ten onrechte overge gaan tot inbeslagname. Namens de exploitant van het casino zal de advo caat mr A. I. Cambier de rechter ervan proberen te overtuigen, dat de ge meente op grond van de strafverorde ning niet tot sluiting van het casino had mogen overgaan. De bezoekers van het casino hebben slechts kort van de hernieuwde ope ning kunnen genieten. Nog een twee weken nadat het balletje aan de speel tafels weer begon te rollen, wierp de politie zich op als spelbreker. Vorige week werden de speeltafels en andere goederen in beslag genomen na een in val. Burgemeester mr F. A. W. Jacobs liet al eerder doorschemeren, dat het casino geen lang leven beschoren zou zijn. De politie trad op, aangezien de exploitant niet over de vereiste onthef fing beschikte. Mr Cambier is het niet eens met de handelwijze van de gemeente. Hij heeft bij de rechter een klaagschrift te gen de inbeslagname ingediend. „We hebben deze zaak redelijk benaderd en ons goed in de jurisprudentie verdiept. Door de inbeslagname is de kwestie in de strafrechterlijke sfeer getrokken. We maken bij de rechter een goede kans. In de strafverordening wordt im mers geen onderscheid gemaakt ttjs- sen besloten en open clubs. Wij zullen op grond daarvan de verbindendheid van de verordening aan de kaak stél len". Burgemeester Jacobs ziet de rechts zaak met vertrouwen tegemoet. ,!Ik heb geen enkele reden om aan te ne men dat onze verordening niet klo^t. i De exploitant van het casino is geboei den aan een ontheffing van de burge meester. Deze bepaling is vrijwel ge lijkluidend opgenomen in de verorde ning van de gemeente Meerssen. Naar aanleiding van de verordening hééft de rechter daar een strafvonnis vastge steld. Als onze verordening niet zou deugen hadden we haar natuurlijk nooit voorgelegd aan de gemeente raad". OOST-SOUBURG De 46-jarige Sou burger A. van der Made verloor dins dagmorgen om half twaalf de macht over het stuur van zijn auto. Hij was onwel geworden op de burgemeester Stemerdinglaan in Oost-Souburg en reed tegen een geparkeerde personen auto. De Souburger is in een ziekenwagen naar het Bethesda-St. Josephzieken- huis in Vlissingen overgebracht, maar stierf kort na aankomst aan de gevol gen van een hartaanval. HILVERSUM - Kan het onderwijs nuttig gebruik maken van de me dia? Die vraag zal vandaag (woens dag) op de Zeeuwse onderwijsdag in Heinkenszand ongetwijfeld positief worden beantwoord. Vertegen woordigers van krant, televisie en film zullen daar duidelijk maken dat het geschreven en verfilmde woord bij kan dragen aan de vor ming van de tere kinderziel. Burny Bos, hoofd van de VPRO- jeugd televisie en kinderboeken schrijver, is één van de gast sprekers. Van 1970 tot 1975 genoot hij in het Zeeuwse bekendheid als leider van het jongerencentrum De Beuk in Middelburg. Vervolgens was hij tien jaar werkzaam bij de AVRO, waar hij naam maakte met radiopro gramma's als Radio Lawaaipape- gaai en Ko de Boswachtershow. „Dat laatste programma", vertelt hij, „had in de hoogtijdagen een mil joen luisteraars". De laatste jaren maakte Bos (44) voor de VPRO-tele- visie het programma Lange Jaap, dat culturele informatie voor kinde ren brengt. Hij zegt: „Ik denk dat de televisie een goed medium is voor de jeugd". Toch zijn er ouders, die hun kinderen bewust geen televisie laten kijken. „Dat kan. Je kunt in deze tijd ook geen telefoon nemen. Of je kleren nog van berevellen laten maken. Dat kan allemaal". Natuurlijk. Maar het argument van die ouders is, dat er veel ge weld, veel pulp op de beeldbuis wordt vertoond. Dat is niet be paald opvoedkundig „Nee. Maar is het verkeer opvoed kundig? Daar moet je toch ook mee leven. Ik heb de indruk dat het hele wereldgebeuren niet erg opvoedkun dig is. Het gaat erom dat de televisie op de juiste manier wordt gehan teerd. Als er alleen consumptie-arti kelen uit de verschillende producen- tenstallen op het scherm komen, dan moet ik je gelijk geven. Zeker bij de VPRO proberen we iets meer van de jeugdtelevisie te maken. We beste den één derde deel van onze zendtijd aan kinderprogramma's. Inclusief de daarvoor benodigde middelen, dat is een heel bewuste keuze". Hoe kan de televisie op de juiste manier worden gehanteerd? „Televisie maakt de wereld voor gro te groepen mensen toegankelijker. Het medium is een versneller, het versnelt ontwikkelingen. Dat uit zich bijvoorbeeld in vakantiegedrag, mensen durven steeds verder te gaan. Een verkeerde ontwikkeling zie je in Amerika. Daar worden kin derprogramma's als een soort reus achtige reclamespot voor speelgoed fabrikanten gebruikt. In Nederland is het zover nog niet. Maar we heb ben hier de merkwaardige neiging om Amerikaanse producten over te nemen. Je ziet dat de Little Ponys en de Smurfen oprukken. Dat maakt bezorgd. Ik denk dan: laten we onze eigen cultuur uitdragen". U bent van mening dat de tele visie ook de leefwereld van kin deren breder moet maken. „Daar moet je voorzichtig mee zijn. Je kunt niet - zeker omdat de wereld niet zo aangenaam is - al het léed van Burny Bos, hoofd jeugdtelevisie van de VPRO: uitdragen... .laten we onze eigen cultuur v. de wereld op de schouders van jonge kinderen leggen. Laatst zag ik een stukje in het Jeugdjournaal, waarin Israëlische soldaten proberen de polsen van Palestijnse jongens te breken. Ik vind het absoluut onjuist dat dat soort dingen in jeugdgerich- te programma's wordt vertoond. Hetzelfde geldt voor de milieupro blematiek: kinderen zien hun toe komst in duigen vallen, ze kunnen er niets aan doen. Het zijn de volwasse nen die de rotzooi maken, en die hen daarover informeren". Over het algemeen is er weinig kritiek op slechte program ma's. „Ik vind het heel raar dat ouders daar niet heftiger op reageren. Ieder kind leert goed tanden poetsen. Maar de vervuiling, die via de televi sie binnenkomt, vinden we onge vaarlijk. Terwijl die veel bedreigen der is. Ik zie liever een gezonde geest met een kunstgebit, dan een ver vuild brein met schone tanden". R Televisiemakers hebben een zware verantwoordelijkheid, zij kunnen gemakkelijk indoc trineren. „Het is erg moeilijk om het effect in te schatten van wat je brengt. Je kunt programma's met de beste be doelingen brengen, en het averecht se bereiken. De Familie Wijntak van de IKON is een voorbeeld. Het stre ven was om anders over discrimina tie te gaan denken. Maar dat pakte verkeerd uit. Een ironisch liedje uit de Jan de Bom-show over buiten landse kinAeren viel ook verkeerd. Ironie en kinderen blijken niet sa men te gaan. Zelf heb ik in een radio programma eens gesuggereerd, dat kinderen een ontbijtje voor hun ou ders zouden maken. Daarbij heb ik uitdrukkelijk gezegd dat ze geen thee moesten zetten. Dat kwam niet over, met het gevolg dat iedereen met hete thee de trap opliep. Van zoiets leer je. Misschien had ik de kinderen niet aan moeten zetten tot iets, waar ik zelf geen controle over had". Hoe ziet uw ideale programma eruit? „Dat bestaat niet. Wij maken ver schillende programma's voor ver schillende doel- en leeftijdsgroepen. Ook in meerdere genres: leuk infor matief of gewoon amusement, alles vraagt een eigen aanpak. Voor mij is het ideaal dat elke omroep als een uitgeverij gaat werken, zodat de pro grammamakers met eigen ideeën aan het werk kunnen. Ook zou ik het een goede zaak vinden als de omroe pen met elkaar in discussie gaan over de inhoud van jeugdtelevisie. Ik geef toe, dat dat moeilijk is, Want wat heeft de NCRV over de VPRO te zeggen? Wel vind ik dat er eenstem migheid over zendtijd en financiën moet zijn". Jan van Damme -r> ■j _r. MIDDELBURG - De PZC-Weekbladen De Faam en De Vlissinger moeten een aantal uitspraken, gedaan in een arti kel over de Belgische radiozender Noordzee, herroepen. Binnen een maand moeten de bladen van de Mid delburgse rechtbankpresident mr G.R. André de la Porte op de voorpa gina een door hem opgestelde rectifi catie plaatsen. De rechter heeft de beide gedaagden in het kort geding tussen Noordzee en de weekbladen - de Uitgeverij PZC en de schrijver van het artikel A. Hanneman - ook een dwangsom van 10.000 gulden per week opgelegd, wanneer de rectifi catie op zich zou laten wachten. De beide gedaagden moeten verder een deel van de proceskosten betalen. Hanneman schreef het gewraakte stuk in juli dit jaar met als aanleiding de deelname van het volgens hem in Ne derland illegale radiostation aan het Vlissings Straatfestival, georgani seerd door de Culturele Raad Vlissin gen. Radio Noordzee spande het kort geding daarna onder meer aan, omdat bij adverteerders twijfel was gerezen aan het legale karakter van de zender en advertenties werden vastgehou den. De rechter oordeelt dat Noordzee in derdaad schade kan lijden, omdat haar naam in het geding is gekomen. Over het al dan niet legaal zijn van der gelijke grenszenders, zoals Noordzee, ontstond tijdens het proces een dis cussie. De raadsman van de radiozen der, mr J. de Bliek, voerde aan dat Noordzee een lokale zender is; de ge daagden bestreden dit. Mr André de la Porte merkt in zijn von nis op, dat het wel duidelijk is dat Ra dio Noorzee voornamelijk op Neder land is gericht, maar dat dit nog niet betekent dat de zender ook illegaal is. Het station heeft een vergunning van de Belgische overheid en is als zodanig legaal bezig. De rechter schrijft in zijn vonnis daar bij: „Dit neemt niet weg dat het na tuurlijk vrij staat vanuit Nederlands standpunt op te merken dat het hier een ongewenste situatie betreft. Men bereikt immers vanuit België een re sultaat in Nederland, dat in Nederland niet op dezelfde wijze bereikt kan wor den en wel door gebruikmaking van Belgische wetgeving, die op het punt van het gebruik van de ether, ook voor reclameboodschappen, minder stren ge voorschriften hanteert." Mr André de la Porte vindt de teneur van het artikel in de weekbladen op zichzelf niet onaanvaardbaar. Vol gens hem zijn echter enkele uitspra ken niet aannemelijk gemaakt. Dat betrof de stelling dat de zender nieuws van het ANP zonder toestem ming over zou nemen. Ook termen die terug slaan op het volgens de schrij ver illegale karkater van het station, zoals 'ordinaire piraat' en een zinsne de over 'het bijelkaar liegen van ad verteerders, door de mededeling dat de zender legaal zou zijn', moeten vol gens André de la Porte worden recht gezet. Hij vindt een formulering als 'ordinaire piraat' bovendien nodeloos grievend. Een ingezonden brief, die in de bladen is geplaatst, en waarin geageerd wofdt tegen de strekking van het schrijven, ontslaat de gedaagden niet van .de plicht door hen gemaakte onrechtipa- tige uitlatingen terug te nemen, vindt de rechter. De advocaat van de gedaagden, mr A. Minderhoud, betoogde tijdens de zit ting dat het stuk vooral gericht was te gen een onwenselijke ontwikkeling in Vlissingen, tegen de, Vlissingse Cultu rele Raad, en niet tegen het station-op zich. Ook voerde mr Minderhoud afin, dat er met het ontstaan van een open baar debat over dergelijke zaken pu blieke belangen zijn gediend en datde pers daar een functie bij vervuld. Mr André de la Porte merkte daar over op: „Het moge zo zijn dat de pers mede tot taak heeft een publieke discussie op gang te brengen over overheidsop treden, dat in haar ogen vraagtekens oproept bij het legale karakter ervan, maar dat rechtvaardigt niet om in een dergelijk stuk toestanden op onoirba- re wijze aan de kaakte stellen, of die'nu betrekking hebben op dat overheids optreden dan wel op optreden van der den, in casu Radio Noordzee." Een ander argument van mr Minder houd, dat het stuk bedoeld was als pen columnachtig stukje en dus onder meer wat woordgebruik betreft met wat ruimere maten gemeten zou moe ten worden dan gebruikelijk bij nieuwspublicaties, werd door "de rechter verworpen. Het stuk was niet als column herkenbaar meent mr An dré de la Porte. Hij ziet het artikel als eej| redactioneel commenta^f,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 15