Duits duo bekent grote reeks inbraken en autodiefstallen Vlissings drietal in cel op Ibiza ETENSWAREN SUPERMARKT Verscherpen GEPAKT IN NOORDOOSTPOLDER Drie gewonden bij slippartij taxi na inhalen tractor Rambo-messen uit roulatie bij kermisspel Verdubbeling verkeer via St.-Philipsland Weer vernielingen Ylissings pand vluchtelingenwerk BESCHULDIGD VAN BEROVING GAB subsidieert bijscholing van verpleegkundigen PAGINA 13 GOES De hygiëne bij de doe-het-zelf afdelingen van sommi ge supermarkten, waar de klant zelf etenswaren kan opschep pen en afwegen, laat te wensen over. Vooral het op deze wijze aanbieden van aan bederf onderhevige waar als rauwkostsa- lades en andere groenten, stuit bij de Rijkskeuringsdienst van Waren op grote bezwaren. Deze produkten zijn immers gevoe liger voor bacteriën die klachten als buikpijn, diarree of zelfs voedselvergiftiging kunnen veroorzaken. Taal ZEELAND WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 Hygiëne bij zelfbediening onvoldoende De Rijkskeuringsdienst vindt dat er op deze wijze te koop wordt aangebo- 85§aBBBeB»<SQfêS8P®a meer toezicht moet komen op deze zelfbedieningsafdelingen, om te voor komen dat klanten etenswaren met de handen uit de bakken halen en weer teruggooien. Dit zal de keuringsdienst begin volgend jaar aan het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) meedelen, wanneer beide partijen sa men met het ministerie van WVC be spreken hoe het twee jaar geleden in gestelde 'BUZ-systeem', het Bedien-U Zelf-systeem, bevalt. Directeur dr P. L. Schuller van de Keu ringsdienst van Waren Goes heeft de kwestie in zijn jaarverslag aangekaart, omdat er is vastgesteld dat super markten in zijn regio zich niet houden aan de gedragscode voor zelfbedie ningsafdelingen. Deze code is twee jaar geleden op initiatief van het CBL opgesteld. Daarin is bepaald dat be derfbare waar niet in het BUZ mag worden aangeboden, dat de verschil lende produkten gescheiden moeten liggen en de klant het produkt niet mag kunnen aanraken. Dr Schuller constateert, dat met de af spraken de hand wordt gelicht. Zo is de toegankelijkheid tot de bollen waarin zich de koopwaar bevindt soms groter dan afgesproken, ontbreken deksels of zelfs lepels. Nu er zelfs aan bederf onderhevige waar als salades den, meent de heer Schuller dat er een ontwikkeling gaande is, die de Keu ringsdienst op hygiënische gronden met lede ogen aanziet. Drs. P. van Doorninck, secretaris van het college van directeuren van de Rijkskeuringsdienst van Waren is er van overtuigd dat de landelijke situa tie niet afwijkt van de situatie in de regio Goes, waartoe Zeeland en West- Brabant behoren. Hij wil dan ook aan het CBL en het ministerie van WVC voorstellen de gedragscode aanzien lijk te verscherpen: „Supermarkten moeten de zeer bederfbare etenswa ren niet in hun zelfbedieningsafdelin gen aanbieden en bij de BUZ-afdelin- gen moet winkelpersoneel aanwezig zijn om toezicht te houden". Directeur M. J. Roos van het CBL zegt 'verbaasd' te zijn over het jaarrapport van Goes. Hij meent dat de situatie niet zo slecht is als in dat rapport wordt geschetst. Volgens Roos is het bovendien niet bewezen dat de hygie ne in het héle land tekort schiet. Conti nue controle bij de zelfsbedienigsafde- lingen wijst Roos af omdat dat de klant alleen maar extra geld gaat kos ten. MIDDELBURG - Twee Duitsers zijn aangehouden op verdenking van een groot aantal inbraken en diefstallen van auto's, onder meer in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, op Walcheren en Tholen. Het tweetal, de 34-jarige R. D. uit Hamburg en de 20-jarige A. J. W. uit Berlijn, werd vrijdag in de Noord-Oost Polder aangetroffen in een gestolen auto. Inmiddels zijn zij overgebracht naar het groepsbureau van de rijkspo litie in Serooskerke (W), waar ze zijn in gesloten. Dinsdag werden ze voorge leid aan de officier van justitie in Mid delburg. Het Duitse duo werd sinds twee weken gezocht door de rijkspolitiegroepen van Veere en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren in verband met een inbraak in een hotel in Domburg, de diefstal van een auto in Oostkapelle en van twee auto's in Oostburg. Ze hebben inmid dels 24 inbraken in horecabedrijven bekend, alsmede talrijke diefstallen van auto's. Het ging hen voornamelijk om geld en sigaretten. In de horecage legenheden braken zij ook gokauto maten open. De gestolen auto's lieten zij doorgaans na een dag ergens achter om hun strooptocht in een andere voort te zetten. In totaal hebben ze voor tienduizenden guldens schade aangericht en goederen meegenomen. De Duitsers waren niet alleen in Zee land actief, maar ook in West-Brabant, Groningen, Huizen en de Noord-Oost Polder. Het moet de lezer zo langza merhand bekend zijn, wij be schikken doorgaans over een opgewekt humeur. Dat ligt niet aan de inhoud van de postzak die dagelijks op ons bureel wordt leeggestort. Want het jargon dat wordt gebezigd in de vele bestuurlijke, ambtelij ke of wetenschappelijke publi- katies die ons elke ochtend weer bereiken, is doorgaans van een geestdodend allooi. Wij mogen daarom altijd graag even snuffelen in publi- katies die onze fantasie op hol doen slaan. Zo bereikte ons gisterochtend het maandblad van een suikerfabrikant. Wij hebben het orgaan met opge trokken wenkbrauwen doorge lezen. Want het maakte opge wonden deelgenoot van een 'nieuwe ontwikkeling' waar aan zomaar niet voorbij kan worden gegaan: „Zeugenhou ders ontdekken perspulp". En het bracht ons onder de aan dacht dat het 'zwaddrogen' - hoewel een tijdrovende zaak - een lucratieve bezigheid kan zijn. Koeterwaals? Niet voor de boeren die met deze literatuur worden voorbereid op de jaar lijkse bietencampagne die gis teren officieel een aanvang nam. En voor ons? Wij, beste le zer, vinden dit nu -'als u be grijpt wat ik bedoel'- het taal gebruik van een heer van stand. V ZAAMSLAG - De chauffeur en twee inzittenden van een taxi zijn maan dagavond omstreeks half elf gewond geraakt toen de auto bij het passeren van een landbouwtractor met aan hanger in een slip raakte. Het ongeluk gebeurde op de Zaamslagsedijk onder Zaamslag. De chauffeur van de taxi, W. de G. uit Terneuzen, week uit voor een uitste kend deel van de tractor. De auto slip te in losliggend grind en kwam in een weiland terecht. De G. en de twee inzit tenden, van wie de identiteit dinsdag nog niet bekend was, moesten met ver wondingen worden overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Sluiskil. De landbouwtractor werd bestuurd door G. R. uit Terneuzen. De taxi werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De gemeentepolitie van Terneuzen roept getuigen van het on geval op contact op te nemen met het hoofdbureau aan de Rosegracht in Terneuzen. TERNEUZEN - Na overleg met de ge meentepolitie van Terneuzen heeft de exploitant van een gokkraam op de kermis van Terneuzen maandag be sloten te stoppen met het verstrekken van zogenaamde Rambo-messen, die als prijs te winnen waren. In het eerste kermisweekeinde kwa men verschillende klachten binnen van ouders van kinderen, die met zo'n mes thuis waren gekomen. De messen vallen waarschijnlijk onder de defini tie, die de wapenwet geeft voor een dolk. De politie noemde het verstrek ken van dergelijke messen al direct on verantwoord. Onderzocht wordt nog of de betrokken kermisexploitant strafbaar is. Op de officiële ANWB-borden bij de afslag Rilland op de rijksweg A58 ontbreekt voorlopig nog de verwijzing naar de nieuwe route richting Tholen. Door ter plekke de richting Bergen op Zoom te volgen, kan men Tholen via de Oester dam bereiken. GOES - De weg over de Oesterdam ligt er keurig bij. Wie de snelle ver binding tussen Tholen en Zuid-Be veland weet te vinden bespaart ze ker twintig minuten reistijd. In de hele provincie wordt alleen met geen enkel ANWB-bord verwezen naar de Oesterdam. Provinciale wa terstaat, beheerder van de weg, zegt bewust geen nadere bekendheid te willen geven over de Oesterdam- weg. De aansluitende Veerweg op Tholen is zo slecht dat het polder weggetje het doorgaande verkeer niet zonder risico's aankan. Jongstleden donderdag opende bur gemeester H. A. van der Munnik met enig officieel vertoon de weg over de Oesterdam. Hij liet blijken bijzonder in zijn nopjes te zijn met de weg. Het voormalige eiland is nu nog beter be reikbaar. Voor het zakendoen met de bedrijven op Tholen betekent de weg over de Oesterdam een enorme im puls, zb berekende de Kamer van Koophandel een aantal jaren eerder. Het enthousiasme in het gemeente huis is inmiddels wat bekoeld. Voor lichter Perry Bakx: „Wij zijn er niet blij mee, maar hebben begrip voor de situatie en het ontmoedigingsbeleid dat provinciale waterstaat voert". Ir A. Lievense van provinciale water staat geeft aan dat het verleden heeft uitgewezen dat het onmogelijk was om het verkeer te verbieden gebruik te maken van de Oesterdam. „Of je moet er een peloton mariniers neer zetten. We hebben de weg daarom ook noodgedwongen moeten open stellen". Waterstaat wacht tot 1989 met de bewegwijzering. Pas dan is de aansluitende weg naar de provincia le weg Tholen/Poortvliet gereed. „De situatie nu op Tholen is niet al te ge lukkig", aldus Lievense. De Veerweg is maar 4,5 meter breed en was oor spronkelijk alleen maar bestemd voor landbouwverkeer. De Oester dam wordt op Tholen alleen aange geven via een provisorisch bordje met de aanduiding 'Bergsediep- sluis'. Alleen automobilisten die bekend zijn met de situatie maken nu ge bruik van de weg over de Oesterdam. Bij provinciale waterstaat zijn tot nu toe nog geen klachten over de ont brekende bewegwijzering bekend. Lievense: „Wij hebben nog niets ge hoord, afgezien van mensen die de dam niet konden vinden, maar dat is nu juist precies onze bedoeling". De aanbesteding voor de weg van het Stenen Kruis (Tholen) naar de Oes terdam wordt begin volgend jaar verwacht. Het zandbed dat er al ge ruime tijd ligt, moet eerst inklinken. Volgens Lievense komen er in 1989 officiële ANWB-borden bij de afslag Rilland op de rijksweg Vlissingen/ Bergen op Zoom en op de oude rijks weg Krabbendijke/Bergen op Zoom ter hoogte van de Oesterdam. MIDDELBURG - Door de inge bruikname van de Philipsdam is het doorgaande autoverkeer via het voormalige eiland Sint Phi- lipsland ruim verdubbeld. Maar de nieuwe dam, die sinds 6 juli in gebruik is, trekt wat minder verkeer aan dan ruim tien jaar geleden werd voorspeld. Dat blijkt uit tellingen van Provin ciale Waterstaat. De cijfers ge ven een 'eerste indruk' van de zomerdrukte tijdens werkda gen. De prognoses van ruim tien jaar geleden waren gericht op de zo mer van 1990. Het verkeer op de Philipsdam blijft er 9 procent bij achter, dat op de Krabbenkreek- dam 20 procent en dat van/naar St. Philipsland 8 procent. Daar staat tegenover dat het op de route van/naar Noord-Brabant drukker is dan verwacht: 9 pro cent. De tellingen werden verricht in de periode juli/augustus. Toen passeerden per etmaal gemid deld 3745 auto's de Philipsdam. Het verkeer op de route richting Brabant nam daardoor toe met ongeveer 2100 auto's per etmaal, dat over de Krabbendam (Tho len) met 1050. Op de Grevelingendam werden geen wijzigingen van betekenis gesignaleerd, terwijl daar toch al het verkeer van de Philipsdam overheen rijdt. Provinciale Wa terstaat zoekt de oorzaak in het uitwijken van toeristisch verkeer naar de weg over de stormvloed kering. Aan de noordzijde van de Phi lipsdam is 45 procent van het verkeer gericht op Zuid-Holland, het resterende deel op Schou- wen-Duiveland, Aan de zuidzijde is 65 procent van het verkeer op Noord-Brabant gericht, 11 pro cent op Sint Philipsland en 24 procent op Tholen. VLISSINGEN - Het pand van de Ver eniging Vluchtelingenwerk aan de Walstraat in Vlissingen blijft doelwit van vernielingen. Na het sneuvelen van de grote ruiten zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee kleine bovenlichten vernield. De politie gaat extra surveilleren in de omge ving van de kop van de Walstraat. Rijkspolitiemensen met de in beslag genomen 'stropersbuit' bij het politiebureau in Heinkenszand. HEINKENSZAND - De rijkspolitie heeft dinsdagmorgen bij een benzi nestation ter hoogte van Waarde op rijksweg A58 drie stropers aange houden. In de auto van het drietal werden een jachtgeweer, vijf patro nen, zeventien fazanten en een haas aangetroffen. Het wild is in de nacht van maandag op dinsdag in de polders in de buurt van Elle- woutsdijk geschoten. Dinsdagmorgen kreeg de rijkspoli tie in de gemeente Borsele de mel ding dat in de polders bij Ellewouts- dijk werd gestroopt en dat de daders zich in een rode personenauto ver plaatsten. De auto werd enige tijd later op de A58 bij Kruiningen gesig naleerd. De gemeentepolitie in Ber gen op Zoom trof daarop voorberei dingen om de auto met de verdach ten tegen te houden. Zover hoefde het evenwel niet te komen, want rijkspolitiemensen uit Borsele en Reimerswaal, die de rode wagen in onopvallende surveillanceauto's volgden, troffen het voertuig bij het benzinestation aan de rijksweg aan. De drie inzittenden van de gezochte auto, F. T. M. S. (25) uit Nuenen, va der J. M. van de K. (50) en zoon M. M. A. J. van de K. (21) beiden uit Hel mond, werden meegenomen naar het politiebureau in Heinkenszand. Na verhoor werden ze in de loop van de middag in vrijheid gesteld. De au to, het geweer, de patronen en het wild werden in beslag genomen. De provinciaal voedselcommissaris zoekt een passende bestemming voor de fazanten en de haas. MIDDELBURG - Bij Provinciale Waterstaat kijken ze be zorgd naar de gevel van het hoofdkantoor aan het Groene Woud te Middelburg. Niet alleen zijn de betonnen gevele lementen van het witte gebouw sterk vervuild, maar er is nu ook twijfel gerezen over de duurzaamheid. Het provin ciebestuur wil een extern bureau inhuren om de gevel te laten onderzoeken. Dat kost 22.000 gulden. De staten ne men komende maand een beslissing over deze uitgave. Het hoofdkantoor van Provinciale Waterstaat kreeg eerder dit jaar een plaatsje op de top-tien van de jonge architec tuur in Zeeland. Dat de gevel inmiddels vies is geworden kan iedereen constateren. Daarom richt het onderzoek zich vooral op de 'kwaliteitsaspecten' van de geprefabri ceerde betonnen elementen die in de buitengevel zijn ver werkt. De vervuiling, aldus het dagelijks provinciebestuur, zou daar wel eens een negatieve invloed op kunnen hebben. Bekeken zal ook worden welke maatregelen eventueel ge troffen moeten worden. Er doen zich ook problemen voor in de nieuwe filmzaal van de provinciale voorlichtingsafdeling en het Roosevelt Stu die Centrum. „De praktijk wijst uit dat het snel benauwd wordt in de zaal, ongeacht het jaargetijde", zo deelt het da gelijks provinciebestuur aan de staten mee. Daaraan is het verzoek gekoppeld om 35.000 gulden uit te trekken voor een luchtbehandelingsinsta'atie. VLISSINGEN - Op het Spaanse ei land Ibiza zitten al negen weken drie Vlissingse jongeren in de gevangenis. Ze zijn beschuldigd van bedreiging en beroving van een taxichauffeur. Een advocaat die door de familie in de arm is genomen, heeft geprobeerd het drietal op borgtocht vrij te krijgen. De rechter op Ibiza heeft deze aan vraag afgewezen, omdat het om bui tenlanders gaat. C. C. van den Oosterkamp uit Vlissin gen, broer van de moeder van één van de gevangenen, heeft de stellige in druk dat de jongeren inzet zijn van een machtsstrijd tussen twee politie-on- derdelen. De Guardia Civil heeft, vol gens hem, de zaak onderzocht en de onschuld van de Vlissingers aange toond. Ze zijn vervolgens gearresteerd door de Police National en alsnog vast gezet. Woordvoerders van de Nederlandse ambassade in Madrid en van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag weten bijna niets af van de affaire. Ze konden dinsdagmiddag slechts meedelen dat de jongeren zijn gearresteerd en worden vastgehouden vanwege de bedreiging en beroving van een taxichauffeur. Andere infor matie was niet aanwezig. De drie Vlis singers zijn de 17-jarige R. B., de 18-ja- rige M. K. en de 20-jarige vrouw G. R. Ze verblijven op Ibiza sinds donderdag 12 mei en verdienden de kost met aller lei vakantiebaantjes. „Het leek hen leuk op die manier vakantie en werk te combineren in een warm land", zei Van dén Oostenkamp. Hij was in au gustus drie weken op het Spaanse ei land om de daar aanwezige ouders van de jongelui te helpen. Van den Oostenkamp trad dinsdag, met toestemming van de ouders van de verdachten, voor het eerst naar buiten met de affaire. Hij sprak de verwachting uit dat enige publiciteit de jongeren kan helpen. De zaak begon zaterdagavond 16 juli. De drie Vlissingers zijn die avond ach tervolgd. Het hoogtepunt was de be dreiging van de 17-jarige B., die achter het stuur van een auto zat, met een vuurwapen. Hij wist te ontsnappen. Het drietal diende een aanklacht in bij de Guardia Civil. „De achtervolger bleek een taxichauffeur te zijn", aldus Van den Oostenkamp, „die eerder was overvallen. Hij was zelf op onderzoek uitgegaan. De taxichauffeur kwam ook in het bureau van de Guardia Ci vil, zag de drie Nederlanders en be schuldigde hen. De Guardia Civil heeft de zaak onderzocht. De Vlissingers wa ren volgens die politie niet schuldig. Ze konden gaan. Maar de Police Natio nal hield hen twee dagen later aan, maandagavond 18 juli. Ze zijn op nieuw beschuldigd". De ouders van de Vlissingse jongelui zijn een paar dagen na de arrestatie naar Ibiza gegaan. Twee van hen zijn nog op het eiland. Zij hebben contact gezocht met het Nederlands consu laat, een eigen advocaat in de arm ge nomen en drie weken geleden aan de rechter gevraagd de verdachten op borgtocht vrij te laten. Dat verzoek is maandag afgewezen. Van den Oostenkamp uitte dinsdag aan het adres van de Police National op Ibiza de beschuldiging dat een lid van dat politiekorps betrokken was bij de achtervolging en zijn pistool heeft gericht op de Vlissingse autobe stuurder. De Police National wil dat naar zijn indruk niet toegeven, om geen gezichtsverlies te lijden tegen over de Guardia Civil. Over een slech te verstandhouding tussen de beide politie-onderdelen wist een woord voerster van de Nederlandse ambas sade in Madrid niets te vertellen. Zij gaf wel aan dat een lang voorarrest in Spanje niet ongebruikelijk is. GOES - Het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) in Goes stelt een subsidie van vijftien mille beschikbaar voor de bijscholing van personeel van de Stichting Aanvullende Thuiszorg Zeeland. Negentien medewerkers, veelal oud-verpleegkundigen die hun beroep weer willen oppakken, zijn on langs met een bijscholingscursus be gonnen. Omdat ze jaren buiten het arbeidspro ces hebben gestaan, kampen de oud verpleegkundigen dikwijls met een achterstand in kennis en vaardigheid. De cursus, die ze aan het eind van dit jaar afronden, biedt hen meer kans op de arbeidsmarkt. De Stichting Aan vullende Thuiszorg Zeeland, een ini tiatief van de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis, en de Stichting Wederintreding Ziekenhuisinrichtin gen verzorgen de scholing, die dertig dagdelen beslaat en wordt gegeven in het gebouw van het lnstituut voor Ge zondheidszorgonderwijs in Vlissingen. De Stichting Aanvullende Thuiszorg is in het kader van het experiment Thuisverpleging vooral actief in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot nu toe is hulp geboden aan bijna honderd pa tiënten. In veel gevallen gaat het om mensen die thuis willen sterven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 13