kleinties Veel slachtoffers bij botsingen in Burma BOSPEEN EN SPEKLAPJES NV-bond wil takingsdag ij V D 1 ersterkingen taar hoofdstad OPPOSITIE SCEPTISCH Gifmengster België zeven jaar cel in Bel: 079-711722 SVH VESTIGINGS OPLEIDINGEN de PZC vandaag EENHEID UIT NAVO-OEFENING Ne Win Medicijn Rijkspolitie Stortplaats Ligfietsen Miljonairs Onbeduidend Wereldtop Over 5 dagen start de cursus Diploma Cafébedrijf! Rijksmusea Zonnig 11e jaargang no. 222 nsdag 20 september 1988 01184-84321 DEN HAAG/HANNOVER (GPD/ANP) - De hele 107e afdeling veldartillerie van circa 500 militairen is maandag terugge keerd naar de kazerne in 't Harde. De commandant van het Eerste Legerkorps, luitenant-generaal M. J. Wilmink, heeft be sloten de eenheid uit de Navo-oefening Free Lion in Westduits- land terug te trekken. SEOUL 1988 Bospeen, per bos Speklapjes, zonder zwoerd, 500 g 3.99 £QQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Sta het optrekken van de plaatselijk loorkomende mistbanken is het over- oegend zonnig en droog. Zwak veran- ierlijke windMiddagtemperatuur omstreeks 21 graden. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEE Militairen terug door nekkramp DEN HAAG-Maandagnorgen werd omzichtig de beroemde Stier van Pot ter van zijn normale plaats gehaald in het Haagse Mauritshuis om, met politie-escorte, te worden overgebracht naar het Dordrechts museum. Daar zal het kostbare meesterwerk van Paulus Potter vanaf 25 september te zien zijn op de tentoonstelling Meesterlijk Vee. Foto: Directeur Hoetink van het Mauritshuis rechtskijkt nauwlettend toe hoe het schilderij door een deur wordt gemanoeuvreerd. In de nacht van zondag op maandag werd een tweede geval van mogelijke nekkramp (een vorm van hersenvlies ontsteking) binnen deze afdeling ge constateerd. Afgelopen vrijdagmid dag is een kanonnier van de eenheid overleden, naar het zich laat aanzien aan acute nekkramp. Westduitse en Nederlandse artsen stellen een uitgebreid onderzoek in naar de juiste doodsoorzaak. Het tweede slachtoffer is buiten le vensgevaar. Volgens de militaire arts majoor B. Overbeek, is bij de in het zie kenhuis van Hildesheim opgenomen kanonnier geen sprake van nekkramp. Zekerheid kon hij niet geven, omdat het onderzoek nog niet is afgerond. De eenheid had zich zaterdag ver plaatst naar het oefengebied van Free Lion, ten zuiden van Hannover, maar werd nog niet daadwerkelijk ingezet. „De onrust onder de jongens van het 107e deed ons besluiten hen naar huis te sturen", zei brigade-generaal P. Messerschmidt maandagavond van uit Hannover. Hij is commandant van alle artillerie-afdelingen die zijn be trokken bij Free Lion. „We wilden elk 'RECHT (GPD) De Dienstenbond IV houdt maandag een stakingsdag or het personeel van de warenhui- en distributiecentra van V D. De tie is bedoeld als protest tegen het ornemen van de concernleiding de mende vierenhalf jaar 950 mensen ontslaan. Medewerkers worden :t bussen uit het hele land naar het ofdkantoor van Vendex in Amster- m vervoerd. Daar vindt een mani- itatie plaats. idens vergaderingen in Utrecht, Bre- en Groningen hebben personeelsle- n maandagavond besloten akkoord gaan met dit voorstel van de Dien- mbond. In Amsterdam en Deventer inavond) en in Sittard (woensdag) jeten de V D-medewerkers zich g uitspreken over het voorstel, leen als V D in het overleg met de nden vandaag het ontslag van 950 msen intrekt, gaat de actie niet or, deelde onderhandelaar Tous- int van de bond in Utrecht mee. OSKOU (AFP) - Vliegtuigen voer- n maandagavond versterkingen n in de Armeense hoofdstad Jere- n na het uitbreken van nieuwe sta ngen en betogingen als gevolg van etnische botsingen in de Armeense clave Nagorny Karabach in de Sov- t-republiek Azerbajdzjan. t werd vernomen van het verboden >mité Karabach, dat in de afgelopen ven maanden leiding heeft gegeven n de Armeense beweging. Ofschoon t comité verboden is, praatte de Ar- sense partijleider Soeren Aroetioe- an maandag toch twee uur met een legatie van de groep. De partijleider acht een persoonlijk verzoek van ivjetleider Michail Gorbatsjov over a de bevolking tot kalmte te manen, aar het comité vroeg eerst „garan- :s zonder welke de bevolking geen hoor zal geven aan de oproep", zo zei n lid van het comité, mdag vielen in Nagorny Karabach, 'lgens officiële cijfers, 25 gewonden, "ie van de gewonden waren getroffen >or kogels. HAMELEN - Nederlandse militairen steken bij het begin van de oefening de rivier de Viezer over via een door de genie gelegde pontonbrug. RANGOON (RTR/UPI/AFP) - Het Bur- maanse leger is maandag slaags ge raakt met duizenden betogers die zich niets aantrokken van een verbod op samenscholingen van het nieuwe uit 17 generaals bestaande regime. Dit hebben getuigen gemeld. Vele tiental len mensen zijn hierbij omgekomen. De Burmaanse radio zei dat sinds zon dag in het hele land 54 mensen zijn ge dood, onder wie één militair. Volgens Westerse diplomaten zijn alleen al in de hoofdstad tussen de 300 en 400 men sen omgekomen. Bij het Algemeen Ziekenhuis in Rangoon, de 2.000 jaar oude Buddistische Sule-pagode en het stadhuis zou het tot ernstige inciden ten zijn gekomen. Ook in de wijk Ok- kalapa, in het noordoosten van Rang oon, zouden militairen en betogers slaags zijn geraakt. Hierbij zouden 40 burgers en zeventien militairen zijn omgekomen tijdens man-tegen-man gevechten. Sommige berichten spre ken over 165 doden. Ook na zonsondergang werden nog schoten gehoord. Geruchten deden de ronde dat monniken en studenten een politiebureau hadden bezet. Door de hele drie miljoen inwoners tellende hoofdstad was maandag geweervuur te horen. Sommige getuigen zeiden dat gebruik werd gemaakt van zwaar dere wapens en zelfs artillerie. De eer ste schietpartijen begonnen enkele uren nadat het leger onder leiding van generaal Saw Maung een staatsgreep. In sommige delen van Rangoon wier pen studenten barricades op. Opposi tieleiders generaal Tin Oo en Aung San Suu Kyi, de dochter van de ver zetsheld Aung San, riepen op tot kalm te en een einde aan het bloedvergieten. „Wij willen niet dat het bloed van on schuldige middelbare scholieren wordt vergoten. Het leger spreekt over het voorkomen van anarchie. Zij ver oorzaken juist anrachie", aldus Aung San Suu Kyi. Er is een nieuw, uniek medicijn te gen klachten in de overgang voor vrouwen. PAGINA 5 Zeeland kan binnen afzienbare tijd extra rijkspolitiemensen in de zo mermaanden tegemoet zien. PAGINA 9 Het Zeeuws provinciebestuur blijft van mening dat de afvalstortplaats in Serooskerke op Schouwen ge schikt is voor vervuilde grond. PAGINA 11 De grootste sensatie tijdens de Olympische Spelen tot nu toe was de overwinning van de 'onbekende' Australische zwemmer Duncan Armstrong (links) op de 200 meter vrije slag met een nieuw wereldre cord. De Amerikaan Matt Biondi (rechts), die de grote favoriet voor het goud. was, kan de sportiviteit op brengen om de Australiër onmiddel lijk te feliciteren. De Westduitse wonderzwemmer Michael Gross (midden) kwam er ook niet aan te pas. PAGINA 17 risico uitsluiten, ook al is er geen spra ke van besmettingsgevaar. Alleen zie ken lopen het risico nekkramp op te lopen". De teruggekeerde militaren mogen di- rekt naar huis. Een medisch onder zoek is volgens Messerschmidt niet no dig. Legerartsen hebben wel besloten de gehele afdeling antibiotica toe te dienen. Eerder ontvingen al vijftien mensen uit de omgeving van de overle den kanonnier dit geneesmiddel. Te vens is extra medische en psychologi sche steun aan de eenheid toegevoegd. Het restant van de Nederlandse mili tairen dat deelneemt aan Free Lion, ongeveer 32.500 man, zal de oefening gewoon afronden. „Zij lopen geen risi co "om besmet te raken", zei Mes serschmidt. In totaal nemen 44.000 manschappen uit de Verenigde Sta ten, Westduitsland, Groot-Brittanië en Nederland deel aan de oefening. Het ministerie van defensie heeft een telefoonnummer opengesteld waar informatie wordt gegeven aan ver ontruste familieleden en relaties in Nederland. Het telefoonnummer is 070-188888. Het is vandaag van 08.00 uur tot 17.00 uur bereikbaar. Hoewel Nederland, op China na, het grootste fietsland ter wereld is, wordt een bepaald soort fietsen de laatste jaren toch nagestaard. PAGINA 19 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Varia: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 14 Sport: 15,16,17 en 19 Opmerkelijke bewoners van het olympische dorp zijn verschillende tennismiljonairs. Chris Evert bij voorbeeld is gewend in vijf-sterren hotels roomservice voor haar ont bijt te bellen, maar moet nu ook in de rij staan. PAGINA 15 Ook in het olympisch voetbaltoer nooi was een sensatie te beleven: het 'onbeduidende' Zambia versloeg de Italiaanse profs met 4-0. Niettemin kunnen de Italianen zich nog kwali ficeren als ze de volgende wedstrijd van Irak winnen. PAGINA 16 De Nederlandse volleyballers verlo ren volgens verwachting van de sterk favoriete Amerikanen. Maar het oranjeteam gaf er blijk van de wereldtop zeer dicht genaderd te zijn. Zo scoorde Nederland in een set zes punten achter elkaar tegen de Amerikanen en dat was nog niet vaak aan een ander land gelukt. PAGINA 17 Poolse regering na kritiek afgetreden WARSCHAU (AP/DPA) - De Poolse re gering van premier Zbigniew Mess- ner is maandag na kritiek op haar eco nomisch beleid afgetreden. Messner maakte het aftreden bekend in een toespraak tot de Sejm, het parlement. In het debat dat volgde riep het parle mentslid Ryszard Bender op tot lega lisering van Solidariteit. Messner zei dat hij en alle 19 ministers hun ontslag zouden indienen. Het was de eerste maal in de na-oorlogse ge schiedenis van Polen dat de gehele re gering opstapte. Messner verklaarde dat het ontslag het voor het parlement gemakkelijker zou maken de juiste be slissingen te nemen. Bender, een onafhankelijk parle mentslid, zei dat Solidariteit „zijn geëigende plaats in de vakbeweging dient te herkrijgen. Afgezien van de bonden, afgezien van Solidariteit, be staat er ook behoefte aan nieuwe poli tieke partijen." Bender wendde zich persoonlijk tot de Poolse leider gene raal Jaruzelski, om erop aan te dringen dat deze samen met „de eerste win naar van de Nobelprijs voor de Vrede in de Poolse geschiedenis, Lech Wale sa," een verklaring zou afleggen over de toekomst van Polen. Jaruzelski glimlachte minzaam, maar had geen andere reactie op Benders oproep. Het was de eerste maal dat in het par lement werd opgeroepen tot legalise ring van Solidariteit sinds de bond in 1981 door de noodtoestand onwettig werd. Dertig andere parlementsleden voerden het woord, maar niemand schaarde zich achter de oproep tot le galisering van de vakbond. Wel toon den enkelen zich verheugd over het aangekondigde gesprek tussen rege ring en oppositie. In Poolse oppositiekringen is scep tisch gereageerd op het ontslag. Lech Walesa, leider Solidariteit, liet in Gdansk weten dat wijzigingen van personen geen enkel resultaat hebben als deze niet worden vergezeld door hervormingen binnen het systeem. Advertentie In een poging de verhitte gemoederen wat af te koelen kondigde het nieuwe bewind aan dat alle wetten ter be scherming van de Burmaanse Socia listische Program Partij (BSPP), al meer dan 25 jaar lang de enig toegesta ne partij, zijn afgeschaft. Waarnemers zijn van mening dat de werkelijke macht in Burma nog altijd in handen is van Ne Win, die in juli na grootscheepse protesten aftrad als voorzitter van de regeringspartij. Zijn opvolger Sein Lwin maakte ruim twee weken later plaats voor Maung Maung en die is nu opzij geschoven door een militaire junta. De nieuwe staatsgreep zou moeten verhinderen dat er een overgangsregering wordt gevormd die toezicht moet houden op algemene verkiezingen waaraan meerdere partijen mogen meedoen. Zie ook pagina 4. BRUSSEL (ANP) - Een 32-jarige be jaardenhelpster uit het Vlaamse Ze- delgem is maandag na een eis van tien jaar tot zeven jaar cel veroordeeld wegens vergiftiging van weerloze be jaarden. De rechtbank in Brugge achtte haar verantwoordelijk voor de dood van twee ouderen. Vijf anderen kwamen in het ziekenhuis terecht na het nuttigen van een door haar toegediend mengsel van yoghurt en het slaapmiddel ro hypnol. De gifmengster, die zelf ver slaafd was aan rohypnol, vertelde de bejaarden dat zij gratis zuivelproduk- ten van de Europese Gemeenschap zouden krijgen als zij de yoghurt op dronken. De „engel des doods" maak te vervolgens van de versufte toestand van haar slachtoffers gebruik om hun woningen leeg te roven. Tijdens het proces bleek dat de vrouw uiterst sluw en doordacht te werk ging. Zij zou echter niet de bedoeling heb ben gehad haar slachtoffers om het le ven te brengen. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. ■MM tUZALEM (RTR-AFP) - Israël heeft maandag met succes zijn eerste satel- in een baan om de aarde gebracht. Volgens de Israëlische regering gaat het een communicatie-satelliet. lël is het tiende land dat een satelliet heeft gelanceerd na de VS, Sovjetunie, nkrijk, Groot-Brittannië, China, India, Japan, Brazilië en Italië. Vooraan- ande politici ontkenden dat de 'Ofek 1' een militair doel heeft. Maar de leider i het project, prof. Juval Neeman gaf toe dat de satelliet „in beginsel ook een itair potentieel heeft". skundigen menen dat satellieten Israël in staat zullen stellen elke Arabische ;penbeweging snel te ontdekken. De volgende stap zou de lancering van een anagesatelliet zijn binnen driejaar, maar regeringsfunctionarissen spraken tegen. Prof. Neeman verklaarde dat de satelliet zich in een lage baan bevindt en daar door over een maand opbrandt in de atmosfeer. Zweedse deskundigen hebben gisteren foto's vrijgegeven waarop geheime Sau- dische installaties te zien zijn. Daar worden in China vervaardigde raketten gestationeerd die het grootste deel van het Midden-Oosten bestrijken. Op de satellietfoto's van de basis nabij de oase As Sulayyil, bijna 500 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Ar-Riyad, zijn lanceerinrichtingen, opslagplaat sen, barakken en bunkers te zien. Saudiarabië bevestigde in maart de aanschaf van Chinese raketten, met een bereik van 1.900 kilometer. Dat leidde tot onrust in de Verenigde Staten en Israël. Volgens Saudiarabië waren de projectielen niet met kernkoppen uitge rust en hebben ze alleen defensieve doelen. De Algemene Rekenkamer heeft een vernietigend oordeel geveld over de situatie bij de veertien rijksmusea in ons land. PAGINA 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1