A. Baljeu (92) erelid Jacht uitgebrand Gehandicapten hielden toernooi Tonnen schade bij grote scheepsbrand in Sloe Taptoe en muziekfeest tot slot jubileum 9 Juliana9 PZC/ streek Schuim Cad-cam MACHINEKAMER VERWOEST Inbrekers actief in Vlissingen Vandalen in Vlissingen aangehouden Export afval van Hoechst Brouwershaven - De vergulde Jarnaal, 9-12 en 14-17 uur: 'Brouwers taven en de zeevaart in de 19e eeuw' (t/m 24/9). OP MARKT IN MIDDELBURG II VAREL ZEELAND Erkend DE VAREL ALARMGROEP. Nederlands grootste zelfinstallerende beveiligingsorganisatie is ook in uw regio gevestigd. SPECIALIST IN INBRAAKBEVEILIGING Tentoonstellingen Hulpcentra VLISSINGEN In de machinekamer van het Zweedse roll on-roll off-schip Viola Gorthon is zondagavond een grote brand uitgebroken. Het schip, dat 18.773 brt meet, was geladen met papier en van het Noorse Oskarham men onderweg naar Antwerpen. De Vlissingse brandweer rukte uit met 28 man. Na drieëneenhalve uur werd om 23.00 uur het sein 'brand meester' ge geven. De Viola Gorthon lag in de monding van de Sloehaven toen even voor 19.00 uur de brand uitbrak. De melding kwam via Vlissingen Radio binnen bij de meldkamer van de regionale brand weer. Onmiddellijk werd groot alarm geslagen. De brandweer rukte uit naar het terrein van de Container Terminal van de NV Haven van Vlissingen. waar vandaan de brandweerlieden met een huurboot naar het papierschip voeren. In eerste instantie werd geprobeerd het vuur met het aan boord aanwezige co2 (koolzuurgas) onder bedwang te krijgen. Omdat de brand onvermin derd doorwoedde, werd overgescha keld op lichtschuim. Rond 22.30 uur had men het vuur in de bakboordzijde van de machinekamer, die uit verschil lende ruimten bestaat, onder controle. Daarvoor was na het lichtschuim afge- blust met middelschuim en water. De felle brand aan de stuurboordzijde had men een half uur later onder controle, maar brandde nog zeker een uur na. De 92-jarige A. F. Baljeu wordt in de bloemetjes gezet door afdeling Walcheren-voorzitter mevrouw D. Bliek-Krans MIDDELBURG - De heer A. F. Baljeu uit Middelburg is zaterdag benoemd tot erelid van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde (KNTP). Dat gebeurde bij de opening van de jubileumtentoonstelling ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Walcherse afdeling van de KNTP. De tentoonstelling, die ruim zevenhonderd bezoekers trok, werd gehouden op kwekerij Veldzicht in Middelburg. De heer Baljeu behoorde veertig jaar geleden tot de oprichters van de alde- ling Walcheren van de KNTP. Hij jubi leerde dus zaterdag ook. Afdelings voorzitter mevrouw D. de Bliek-Krans zette de 92-jarige jubilaris, die nog al tijd met veel plezier zijn tuin aan zijn woonhuis verzorgt, in het zonnetje. Hij kreeg het erediploma van de maat schappij en werd hul^e gebracht voor zijn grote inzet voor de Walcherse afde ling gedurende veertig jaren. Ook het hoofdbestuur van de maatschapij was bij de huldiging en de opening van de jubileumtentoonstelling aanwezig evenals een aantal vertegenwoordi gers van de overige afdelingen van het district Zuid-West waartoe ook Wal- heren behoort. De tentoonstelling werd een groot suc ces. Ruim zevenhonderd belangstel- enden kwamen er een kijkje nemen. In de tientallen stalletjes lieten zowel de vakman als de liefhebber zien wat er op het gebied van tuinbouw en plantkunde omgaat. Wijnen en sappen maken, 'schilderen' met droogbloe men, bloemschikken, bemestingsmo gelijkheden, tuinontwerpen, voorlich ting en informatie en kruidenkweken is slechts een kleine greep uit de grote verscheidenheid van het evenement. Negentig schoolkinderen waren zater dagmiddag van de partij om hun met zorg opgekweekte stek, die zij in het kader van de jaarlijkse Floralia via de school uitgereikt hadden gekregen, te laten beoordelen. Voor ieder kind was een prijsje beschikbaar. Via de school was er al een oorkonde uitgereikt. De hele club speelde ook nog een spelletje bingo. De afdeling Walcheren die veer tig jaar geleden met vijftig leden van start ging, telt nu 570 leden en tijdens de jubileumtentoonstelling werd dat aantal nog aanzienlijk hoger. De jubi leumviering bestaat uit drie onderde len. Ten eerste is er een feestnummer van Groei Bloei, het maandelijkse clubblad van de afdeling, uitgekomen, de tentoonstelling was het tweede on derdeel en een feestavond voor de le den (25 oktober) besluit de jubileum activiteiten van de Walcherse KNTP- afdeling. Voor het lichtschuim had de brand weer een speciale aggregaat meege nomen, dat het schuim constant aan maakt. Toen tegen elven het schuim op dreigde te raken, heeft de brand weer schuim van Pechiney laten aan rukken. Het brandende schip is in het heetst van de strijd door zeven sleepboten naar vrijliggende boeien in de Sloeha ven gesleept, zodat het wat stabieler lag. De sleepboten (Fighter, Antwer pen, Brugge, Jerom Letzer, Drado, Ba- lau en Onrust) zorgden met waterstra len ook voor afkoeling van de buiten kant van de Viola Gorthon. Bij over verhitting bestaat het risico dat de scheepshuid gaat bollen. De brand weerlieden moesten wegens de grote rookontwikkeling met persluchtappa- ratuur werken. Vanwege de grote hoeveelheden die daarvan werden verbruikt, zijn bij de Middelburgse brandweer zestien extra flessen perslucht geleend. Ze maakten verder voor de eerste keer gebruik van de nieuwe zwemvesten die naar aanlei ding van de brand op de Olympic Dream werden aangeschaft. De vlammen hebben de lading wate rafstotend papier niet aangetast. De tankwagens die aan het dek van het Zweedse schip stonden waren leeg en leverden dus geen gevaar op. Persoon lijke ongelukken hebben zich aan boord van het schip niet voorgedaan. De machinekamer is helemaal uitge brand. De Viola Gorthon kan niet meer op eigen kracht verder varen en zal in dok moeten. Een exact schade bedrag kon zondagavond niet worden gegeven. De brandweer schat dat het in de tonnen loopt. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek in gesteld. BRESKENS Een Belgisch motorjacht is zondagmid dag in de haven van Breskens volledig uitgebrand. De brand ontstond toen het jacht lag afgemeerd aan de be- zoekerspier. Het gezin van de eigenaarL. C. van de B. uit het Belgische Kontich, was toen de brand uitbrak aan de wal. De brand ontstond omstreeks vier uur. De jachthaven- meester sleepte het brandende jacht met een motorvlet buitengaats. De reddingboot 'Javazee' uit Breskens en de brandweer van Breskens kwamen ter plaatse maar konden niets doen. Het polyester jacht was bijna vijftien meter lang. Het was verzekerd voor drie miljoen Belgi sche frank ongeveer honderzestigduizend gulden). De brand trok veel publiek. VLISSINGEN - Ruim 1500 mensen hebben afgelopen weekeinde in het Scheldekwartier in Vlissingen de manifestatie Electron 88 bezocht. Hobby's met een technische inslag waren van de zolderkamertjes ge haald en werden eens aan een gro ter publiek gepresenteerd. Compu terfanaten, zendamateurs, model bouwers en andere techneuten be manden de 22 stands. De Koninklij ke Maatschappij De Schelde de monstreerde het cad-cam-systeem. De beurs, georganiseerd door de af deling Vlissingen van de Vereniging Experimenteel Radio Onderzoek Nederland (veron), vond voor de zes de keer plaats. De bezoeker wordt bij binnenkomst geconfronteerd met de meeste vreemde geluiden. Het gepiep is niet van de lucht. In een radiostand leggen zendama teurs verbinding met collega's over de gehele wereld. Knipperende lampjes geven op een kaart aan met welk land contact is gemaakt. Even verderop zijn op televisieschermen beelden te zien die van twee satellie ten worden ontvangen. De beelden worden met twee schotels opgevan gen. De apparatuur is door de hob byisten zelf in elkaar gezet. Iedere avond wordt er een paar uur voor uitgetrokken om te streven naar nog meer perfectie. De schermen ge ven beelden weer van de weersatel- liet Meteosat en de televisiesignalen van een andere satelliet. De Hoechst Hobby Computer Club laat de resultaten zien van een wed strijd die onder de leden is uitge schreven. Het publiek mag uit drie de interessantste computertoepas sing kiezen: een koppeling tussen twee computers, een zelfgebouwd interface voor muziektoepassingen en de uitbeelding van het produktie- proces van het bij Hoechst gefabri ceerde TAED. Een jeep uit de Twee de Wereldoorlog is voorzien van een nostalgische zender die nog steeds werkt. Het SKW (Sociaal Kultureel Werk) presenteert zijn foto- en com puterclub. Organisator P. Davidse vertelt dat het de bedoeling is in de toekomst ook minder technische hobby's bij de manifestatie te be trekken. Vandaar dat ook model bouwers vertegenwoordigd zijn. De meeste verbazing was er over de cad-cam-techniek die door mede werkers van de KMS werd gede monstreerd. Algemeen systeem be heerder A. A. de Carpentier ver klaart dat cad staat voor computer- gesteund tekenen en ontwerpen. Te keningen worden niet meer ge maakt op een plat vlak als papier, maar worden drie-dimensionaal op een beelscherm gemodelleerd. De ingewikkelde tekeningen met ontel bare lijntjes door elkaar zijn verle den tijd. De Carpentier: „Een ont werper van bijvoorbeeld een schip heeft een ruimtelijk model in zijn ge dachten. Vroeger moest dat worden omgezet tot een platte tekening. Aan de hand daarvan moest het ruimtelijke object worden gemaakt. Tegenwoordig kan het ruimtelijk idee direct op de computer worden overgebracht". Cam staat voor het geautomatiseerde produktieproces. Met het cad-cam-systeem wordt het proces van ontwerp tot fabricage geautomatiseerd. Volgens De Car pentier is de moeilijkheid dat De Schelde per stuk fabriceert en niet zoals de auto-industrie een massale produktie kent. „Deze vorm van au tomatiseren is dus veel moeilijker. Een schip telt bijvoorbeeld al meer dan een miljoen onderdelen". De KMS hanteert het cad-cam-systeem bij de scheepsnieuwbouw en de ke- telbouw. Jeugdige belangstelling voor de Electron-manifestatie in Vlissingen. MAANDAG 19 SEPTEMBER T988 VLISSINGEN In Vlissingen zijn het afgelopen weekeinde een groot aantal inbraken gepleegd en werden pogin gen daartoe ondernomen. Het her vormde jeugdgebouw Walk Inn aan de Lelystraat werd in de nacht van za terdag op zondag bezocht door inbre kers die onder meer geld uit speelau tomaten haalden. De ruit van de voor deur was ingetrapt. Een getuige heeft rond half vijf vier mannen zien weglo pen. Een nacht eerder werden bij een opti cien aan de Lange Zelke een tiental zonnebrillen en een verrekijker ont vreemd. De waarde wordt geschat op enkele honderden guldens. De inbre kers verschaften zich toegang door twee ruiten in te slaan. Diezelfde nacht is uit een woonhuis aan het Rozenhof een videorecorder gestolen. Het deurs lot was vernield. Ook werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een woning in de Nicolaas Beetslaan bezocht. Om dat de bewoners afwezig zijn, is ondui delijk wat is weggenomen. Door een ruitje te forceren konden inbrekers hun slag slaan in een huis aan de Wil lem Klooslaan. Zij stalen kleding en een reiswekker. Aan de Koudekerkse- weg werd een poging tot inbraak on dernomen in een kantoorpand en een woning. Uit een huis aan het Raves- teynplein, dat momenteel gereno veerd wordt, werden twee gaskachels ontvreemd. De daders maakten ver moedelijk gebruik van een valse sleu tel. Bij de HTS sneuvelde in de nacht van zaterdag op zondag een ruit bij een po ging tot inbraak. Ook in de Gerbran- dystraat bleef het bij een poging. Hier was geprobeerd een deur te forceren. De bewoners waren afwezig. VLISSINGEN Vier inwoners van Vlissingen zijn in de nacht van zater dag op zondag door de politie aange houden op verdenking van vernielin gen. Het viertal liep rond kwart voor vijf over een aantal auto's in de Bad huisstraat en vernielde verkeers- en verwijsborden aan de Koudekerkse- weg. De Vlissingers J. H. K. (18), R. B. (17), S. D. (18) en C. M. van de P. (18) zijn meegenomen naar het politiebureau. Na bekentenis zijn ze zondagmorgen voorlopig weer op vrije voeten gesteld. De jongens verkeerden onder invloed van alcohol. VLISSINGEN - De kop boven het be richt over de export van Hoechst-afval - PZC van zaterdag - kan de indruk wekken dat het om kernafval zou gaan. Dat is niet het geval. Zoals uit de tekst duidelijk werd, gold het trans port licht-radio-actief afval dat vrij komt en bezinkt tijdens de fosfaatpro- duktie. Installatiebedrijf Wisse B.V. JEfrSt Uneto, (TBBS) \W/f llkA Verrijn Stuartweg 3 - Postbus 305 Beveiligings- varel alarmgroep 4460 AS Goes - Tel. 01100-27072 Installateur (Advertentie) - Molenwater, 9.30-17 Miniatuur Walcheren. SINT-annaland - De Meestoof, 15- Pj uur: 'Van ellegoed tot kant'. "BIERVLIET - Art House, 9-12 uur: ma ritieme werken (t/rrj 30/9). BURGH-HAAMSTEDE - De Burght, '-12 en 14-17 uur: Hedi Bogaers (beel den en schilderijen) en Edward van den Bogaerdt (glas-in-tinwerken) (t/m po/9). IEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 pn 13-17 uur: oude landbouwwerktui gen. IATS - Galerie 't Zwaluwenhof, 14-18 our: werken Matthy Murre, Nico Ooy- han en Piet van 't Hageland (t/m 30/9). «1IDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 18-21 uur: 'Van raderboot tot [jumboferry' (t/m 19/9). aKC, 18-21 uur: Ruden Riemens (fo ci's) (t/m 29/9). kortstraat 36, 11-21 uur: Nationaal holografie Museum. peeuws Museum, 13.30-17 uur: 'Oog op Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-24.00 uur- weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishande ling, tel. 01180-28800. Eén van de deelnemers aan het jeu de boules-toernooi in actie tijdens de wed- Aids Infolijn: tel. 01180-38384. Strijd. OP ZOOM - Roxy I, 20.15 Nico, 12 jr. II, 20 uur: Crocodile dundee II, I, 20 uur: Gooi mamma [uit de trein, a.l. Cinemactueel II, 20 uur: Salsa, a.l. iCinemactueel III, 20.15 uur: Jean de [Florette, a.l. GOES - Grand, 20 uur: Crocodile dun dee II. HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Rambo III, 12 jr.; 20 uur: Salsa, a.l.; 20 uur: The Hidden, 12 jr.; 20 uur: |The serpent and the rainbouw, 16 jr. MIDDELBURG - Electro, 20.30 uur: krie mannen en een baby. |Schuttershof, 20.30 uur: Fanny en Ale xander. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Honne- ponnetje, a.l.; 20 uur: The couch trip, VLISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: The unbearable lightness of being. 'Ihambra II, 20 uur: Colors. de Deltawerken', grafieken en schil derstukken (t/m 7/11). NEELTJE JANS-Topshuis, 10-17 uur: Delta Expo. OOSTKAPELLE - Zeeuws Museum Natuurhistorie, 13.30-17 uur: 'Saef- tinghe'. Molenweg 36, 10-12 uur: fossielenmu seum (t/m 30/9). TERNEUZEN - Hal stadhuis, 8.30-12 en 13.30-16 uur: Truus Menger-Over- steegen (bronzen plastieken en water verven) (t/m 23/9). THOLEN - Gasthuiskapel, 14-17 uur: 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren' (t/m 22/9). VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: Wil lem III en de Zeeuwen (t/m 30/10); opti sche telegrafie in Zeeland (t/m 31/10); tekeningen Leendert van der Pool (t/m 26/10). Stadhuis, 12-17 uur: 'Veere en Willem III 1650-1702' (t/m 31/9). VLISSINGEN - Reptielenzoo Iguana, 14-17.30 uur: expositie levende reptie len, amfibieën en insekten. De Blaeue Acolye, 11-17.30 uur: Jan Treffers (brons- en zilverplastieken) en Menno Meyer (maritieme sieraden) (V m 30/9). Zelke Negen-Een, 13.30-20 uur: 'An ders bekeken', kunstwerken uit de ate liers van verstandelijk en lichamelijk gehandicapten (t/m 4/10). IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: 'Van tram tot bus' (t/m 30/10). ZIERIKZEE - Museum, 10-12 en 13-17 uur: 'De strijd tegen het water' mun tenexpo (t/m 30/9). Maritiem Museum, 10-17 uur: 'Kijk op koggen' (t/m 30/9). KOUDEKERKE In een gebouw van verpleeghuis Der Boede in Koudeker- ke is zaterdag het eerste Zeeuwse jeu de boules-toernooi voor gehandicap ten gespeeld. Ongeveer 45 spelers uit Zeeland en Zuid-Holland troffen el kaar op de tapijtbanen. Hoewel het leeftijdsverschil 78 jaar bedroeg werd er een keiharde competitie gestreden. De spelers waren verdeeld in drie cate gorieën: goede, minder goede en slech te handfunctie. Deze laatste groep speelde niet met de hand, maar met de voet of een goot. De bal werd door van de goot af te rollen vaart gegeven. Ie dere speler wierp de ballen vanaf een stoel. Driekwart van de deelnemers was rol stoelgebruiker. Om de staande spelers geen voorsprong te geven, werden zij gedwongen ook vanaf een zitplaats te werpen. Het toernooi was in de open lucht gepland. Vanwege de slechte weersomstandigheden werd 's mor gens toch voor een dak boven het hoofd gekozen. Hoofd dienst welzijn O. E. C. Jonge- waard: „Dat was maar goed ook. Som migen hadden namelijk nog nooit bui ten gespeeld. Bovendien zou men ver kleumen tijdens het lange wachten". Hij hoopte dat dit toernooi de aanzet zou vormen voor een competitie in Zeeland. Het was een drukte van jewelste rond de negen jeu de boules-banen: 45 spe lers, begeleiders en op iedere baan twee vrijwilligers. Vijf verenigingen namen deel aan het toernooi: De Pont uit Rotterdam, Invaliden Sportvereni ging uit Ridderkerk, Boules de la Mer uit Katwijk, Activiteitencentrum Goes en de Koudekerkse thuisploeg Boules Plezant. Er werd gestreden om de Tonny Leijnse-wisselbokaal. De ge- neesheer-directeur van Der Boede, J. van der Rijst, reikte de bekers samen met de sponsor uit. De Rotterdammer Erik de Kort was met zijn 7 jaar de jongste jeu de bouler. Mevrouw J. Kwekkeboom uit Koudekerke mocht zich met haar leeftijd van 85 jaar de oudste deelnemer aan het toernooi noemen. De uitslag is als volgt: Goede handfunctie: 1. Henk Plaisier, Ridderkerk; 2. Jannie Mastenbroek, Ridderkerk; 3. Ben Bitter, Katwijk. Minder goede handfunctie: 1. mevr. J. Kwekkeboom, Koudekerke; 2. Piet Coppoolse, Koudekerke; 3. Edward Moes, Goes. Slechte handfunctie: 1. J. Veensma, Rotterdam; 2. Corina Troost, Rotter dam; 3. Piet Reikaard, Katwijk. De wisselbokaal ging naar de Invaliden Sportvereniging uit Ridderkerk. Het jubilerende korps Juliana tijdens de taptoe op de Markt in Middelburg. MIDDELBURG - Muziek en show vormden zaterdagavond de hoofd moot van de grootse taptoe op de Markt in Middelburg ter gelegenheid van de viering van het 55-jarig be staan van de Julianakorpsen-Middel- burg en ter afsluiting van de William- en Mary-herdenking. De vijftienhon derd zitplaatsen op de tribunes waren tot de laatste plaats bezet toen om acht uur de openingsfanfare klonk voor een show van klank en kleur van ruim tweeëneenhalf uur. Toporkes ten uit Nederland en Engeland zorg den afwisselend voor een kleurrijk en muzikaal hoogstaand programma dat veelvuldig met waarderend applaus werd beloond. De toppers uit eigen land waren het Tamboers- en Pijperskorps van de Ma riniers, de show- en marchingband Kunst en Genoegen uit Leiden en het Juliana Drum Bugle Corps van de organiserende Julianakorpsen. Ook het Junior Drumcorps Johan Friso gaf acte de présence. The Red Phythons Marchingband (met muziek en kos tuums uit de musical Fiddler on the roof) en Midsomer Norton Marching Brass zorgden met veel show en spek takel voor de Engelse inbreng van het muziekevenement. Aan het eind van de taptoe kregen alle deelnemende or kesten een attentie aangeboden door zijne koninklijke hoogheid William en zijn gade. Zij waren de eregasten van de organisatie. Burgemeester mr Chr. Rutten sloot daarbij tevens het her denkingsjaar af van de William en Ma- ry-festiviteiten in de Zeeuwse hoofd stad. Zaterdagmiddag was de Markt in Beierse sfeer gebracht voor het jaar lijkse Muziekfeest van de Julianakorp sen. Even dreigde de regen het feest te verstoren, maar na een onderbreking van een klein halfuur kon het pro gramma weer worden voortgezet en de plaatsen op de terrasjes op de Markt weer worden ingenomen. De Tiroler en Egerlander klanken werden beurte lings gebracht door het Juliana Blaas- orkest, de Egerlanderkapel De Lamso ren uit Lamswaarde en de Edelweiss- buben uit Hoogerheide. De Oosten rijkse Citherspeler Zither Peter bracht zijn muziek tijdens de wisselingen van de orkesten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 7