kleintjes Explosieve groei in vrije sectorwoningen Verkoop tabaks war en bij tankstations aan banden Nieuwe sterke man op Haïti Crisisteam bereidt zich voor op neerstorten van Kosmos e PZC vandaag TIJDSTIP VERKIEZINGEN ONZEKER Polen erkent Solidariteit niet openlijk Militair aan nekkramp overleden Groenen behalen zetels in Zweden Rustig weer 231e jaargang no. 221 Maandag 19 september 1988 01184-84321 Dood Record PZC/ «Port Geen winst Vlissingen Kansloos Orkaan Gilbert is gaan liggen Besmetting KANS VOOR NEDERLAND ÉÉN OP 1000 SINGAPORE - Het leger in Burma heeft zondag de macht in handen genomen. De nieuwe ster ke man is minister van defensie generaal Saw Maung. Hij was een nauwe medewerker van ex- president Sein Lwin, die vorige maand werd gedwongen af te treden. Saw Maung beloofde in een rede voor de radio medewerking aan de verkiezingen voor een nieuw parlement, waaraan meerdere partijen mee mogen doen. Toestand rustig Veel bewolking maar droog. Maxi mum temperatuur rond 18 graden. Zwakke westelijke wind. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIAL Disc-jockey Tom Mulder be grijpt zijn ontslag nog altijd niet: de TROS-radio zit al ja ren op dood spoor. PAGINA 2 Hengelaar Carlo de Wandel uit Oostburg haalt het wereldre cord: ik kan geen vis meer zien. PAGINA 5 Ajax is er in de eredivisie weer niet in geslaagd om een wed strijd in winst om te zetten. De Amsterdammers speelden op eigen veld gelijk tegen Roda JC: 3-3 PAGINA 12 Vlissingen was zondag in de hoofdklas C de enige ploeg die tegen verlies opliep. De Zeeu wen werden door Halsteren met 2-1 verslagen. PAGINA 13 Het tafeltennisteam van MZ is nog niet klaar voor het debuut in de Europacup in Athene. De Middelburgse meisjes waren kansloos tegen de koploper uit de eredivisie. PAGINA 14 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 RAN GOON Leden van de Kachin-minderheid tijdens één van de vele massa betogingen in Rangoon. HILVERSUM (ANP) - De verkoop van vrije sec torwoningen vertoont een explosieve stijging. Dit jaar zullen naar ver wachting 47.000 a 50.000 bouwvergunningen worden verleend in de vrije sector, tegen een kleine 35.000 vorig jaar. Minister Nijpels van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer maakte deze cijfers zondag voor de radio bekend. In geld uitgedrukt be droeg de omzet in de vrije sector vorig jaar 4,4 miljard gulden. Dit jaar zal deze naar verwach ting ruim 6 miljard be dragen, een stijging van een kleine 40 procent. Zeer recente cijfers zijn nog gunstiger dan in de nota bouwprognoses staan vermeld, die bin nenkort naar de Tweede Kamer zal worden ge zonden. Minister Nijpels verklaarde de stijging uit de toegenomen wel vaart en het vertrouwen met name bij jongere ko pers, in de economische ontwikkeling. Volgens de bewindsman hebben de cijfers ook positieve gevolgen voor de werk gelegenheid in de bouw. HILVERSUM (ANP) - Nederland is voorbereid op het eventueel neerstor ten van de Russische spionagesatel- liet Kosmos 1900 op Nederlands MONTEREY (AP) - De orkaan Gilbert is gaan liggen. In Mexico zakte zondag in hoog tempo het water in de rivier Santa Catarina rivier, die door de or kaan plotseling was veranderd in een woeste modderstroom waarin waar schijnlijk meer dan 200 mensen om zijn gekomen. Vier bussen werden zaterdag meege sleept in de modderstroom van de nor maal kalm voortkabbelende rivier. De bussen reden op wegen die waren aan gelegd in een meestal droogliggend ge deelte van de rivierbedding in Monter rey. Zestig lichamen werden zondag geborgen. De komst van de orkaan ging gepaard met 30 centimeter regenval binnen 24 uur, waardoor de rivier veranderde in een dodelijk kolkende modderstroom. Er woonden ook veel mensen in de ri vierbedding. Veel mensen groeven gis teren met houwelen en blote handen in de modder, in de hoop iets van hun be zittingen terug te vinden. De meeste bewoners zijn straatarm en niet verze kerd. In de VS vielen twee doden en enkele tientallen huizen raakten beschadigd. Zondag keerden de gevluchte kustbe woners massaal terug naar hun hui zen. AMSTERDAM (ANP) - Benzinestations die niet aan au towegen liggen mogen na 1 november na zes uur 's avonds en op zondag geen rookartikelen meer verko pen. Dit besluit van staatssecretaris Evenhuis van Economische Zaken is zondag in Amsterdam bekend gemaakt door het CD A-Tweede Kamerlid H.D. Schart- man op een bijeenkomst voor de tabaksdetailhandel in de RAI. Een woordvoerder van de staatssecretaris bevestigde dit besluit, dat voor een proeftijd van twee jaar geldt. Evenhuis stuurt de Tweede Kamer deze week een brief over het besluit. Volgens Schartman is het besluit een compromis tus sen de tabaksdetailhandel en de BOVAG. De tabaks- handel voert al enige tijd strijd tegen de verkoop van rookartikelen na sluitingstijd van de winkels door ben zinestations. Afgelopen woensdag nog werd door vertegenwoordi gers van de tabaksdetailhandel hierover overleg ge voerd met Evenhuis. De tabakshandel meent dat de verkoop door benzinestations oneerlijke concurrentie is. Zij wezen Evenhuis op het feit dat hij hen subsidie geeft voor trainingscursussen om de tabakshandel weer in de lift te helpen, maar dat het weggegooid geld is als er 24 uur per dag rookartikelen verkocht mogen worden in benzinestations. De staatssecretaris zei bij dat gesprek toe in de laatste week van september zijn besluit kenbaar te zullen ma ken. Dat besluit kwam iets eerder dan verwacht. grondgebied. De satelliet heeft een ei gen kernreactor aan boord. In Den Haag is een crisisteam inge steld, waarbij diverse departementen zijn betrokken (VROM, Binnenlandse Zaken, WVC, Verkeer en Waterstaat, Buitenlandse Zaken, Defensie en Landbouw en Visserij). M.E.E. Entho ven van het ministerie van VROM (volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer) heeft dit zon dagavond in de televisierubriek Ach ter het Nieuws gezegd. „De kans dat de Kosmos op Nederlands grondgebied neerkomt is overigens één op 1000", al dus Enthoven. Enthoven is hoofdinspecteur milieu hygiëne bij VROM en landelijk coördi nator van het Nationaal Coördinatie centrum, een soort calamiteitencen trum op Binnenlandse Zaken. Het cen trum is momenteel nog onbemand maar „wordt bemand vanaf het mo ment waarop wij weten dat de satelliet is neergekomen in de omgeving van Nederland of wanneer we een heel dui delijk signaal hebben dat hij binnen kort zal neerkomen", aldus Enthoven. (Van onze correspon dent) MEXICO Generaal Prosper Avril is het nieuwe staatshoofd van Haiti. Avril, tot het al lerlaatste moment trouw medewerker van de in februari 1986 weg gejaagde dictator Jean- Claude Duvalier, maak te dit weekeinde korte metten met het bewind van generaal Henri Namphy. Namphy is naar de Do minicaanse Republiek (samen met Haïti het ei land Hispanolia vor mend) gevlucht. Hij trad in de voetsporen van burgerpresident Lesly Manigat, die drie maan den eerder door hemzelf was gedwongen om op te stappen. In de hoofdstad Port- au-Prince kwamen zon dag vier mensen om. Eén werd vermoedelijk neergeschoten door mi litairen. De drie anderen zijn door een woedende menigte afgemaakt. De De verwachting op basis van gegevens van buitenlandse ruimtecentra is dat de satelliet omstreeks 8 oktober (met een marge van plus of min zeven da gen) naar beneden komt. Als de satel liet echter eerder gaat tuimelen zou hij al op 20 september naar beneden kun nen komen, aldus de coördinator. De Kosmos 1900 trok zondagavond rond 21.00 uur over Nederland. Als de satelliet neerstort denkt Entho ven - afgaande van de ervaringen opge daan bij het neerstorten van een Rus sische spionagesatelliet in Canada - aan een gebied van 1000 kilometer bij 100 kilometer. De kans dat er dodelijke slachtoffers vallen bij eventueel neer storten is overigens uiterst gering, zo zei hij. PORT—AU—PRINCE - De verdreven leider Namphy. vier zouden betrokken zijn geweest bij een bloedbad in de kerk van Saint Jean Bosco, vorige week zondag. Bij de slachtpartij, waarachter vermoedelijk de Ton- tons Macoute hebben gezeten (de gevreesde militie van de verdreven Duvalier), kwamen twaalf mensen om het le ven en raakten zeker 70 mensen gewond). Nadat verschillende offi ciële radio- en televisie stations zich feitelijk achter dergelijke ter reurdaden hadden opge steld, liet generaal Nam phy vorige week plotse ling een veroordeling ho ren en gaf hij het bevel tot een minutieus onder zoek. De meeste waarne mers veronderstellen dat die opstelling de hui dige staatsgreep heeft uitgelokt. Avril vertelde de Haitia- nen gisteren dat hij door zijn soldaten is gekozen. Met het vertrek van Namphy lijkt de macht weer definitief in handen van de aanhangers van Duvalier. In Port-au- Prince gaan geruchten dat generaal Avril hem zal vragen terug te ke ren. Het coördinatiecentrum heeft ervoor gezorgd dat er duidelijke afspraken zijn over de verantwoordelijkheden van de verschillende departementen, de gemeenten, de provincies, politie en brandweer. Verder zijn er meetfa- ciliteiten opgezet zodat wanneer Ne derland onverhoopt toch radioactief besmet zou raken, direct de nodige metingen kunnen worden verricht. De meeste landen die onder de baan liggen hebben inmiddels voorzorgs maatregelen getroffen. Het Internatio naal Atoombureau heeft waarschu wingen aan de betrokken landen doen uitgaan. „Dat is één van de zaken die beter geregeld zijn sinds Tsjemobyl", zo constateerde Enthoven. (Van onze correspondent) BUDAPEST De Poolse autoriteiten zijn voorlopig niet bereid openlijk te verklaren dat de in 1981 verboden vakbeweging Solidariteit weer le gaal mag functioneren. Lech Walesa en de zijnen moeten het doen met de toezegging van minister van binnen landse zaken generaal Czeslaw Kiszc- zak, dat in de toekomst bekeken zal worden welke mogelijkheden er voor een legale status zijn. Walesa vindt dit voor het moment vol doende. De leider van Solidariteit on derstreepte gisteren in het katholieke bedevaartsoord Czestochowa, waar de aanhang van Solidariteit jaarlijks een 'pelgrimage van de arbeiders' houdt, dat de mogelijkheden voor een com promis groter zijn dan ooit en er een reele kans is op erkenning van de vak- Vï<vU7orri »-»rr schaard en eisten onmiddellijk hervor mingen. Het leger zou de macht ook naar zich toe hebben getrokken omdat de rege rende Socialistische Programma Par tij en de regering machteloos stonden tegenover de protesten en hun greep op het land hadden verloren. Afgewacht moet worden hoe de stu dentenleiders en de oppositie zullen reageren. De kans op een nieuwe con frontatie met de bevolking lijkt niet uitgesloten, omdat bij de recente mas sale betogingen de ontbinding is geëist van de kiescommissie die nu door Saw Maung wordt gesteund. Anderzijds is het ook goed mogelijk dat de nieuwe sterke man in een po ging politieke stabiliteit tot stand te brengen, de gunst van het volk zal zoe ken en met oppositie en studenten, die de demonstraties organiseerden, zal onderhandelen over de vorming van een interim- regering, zo menen wes terse diplomaten. DEN HAAG (ANP) - In het ziekenhuis van Celle in de Bondsrepubliek Duits land is vrijdagmiddag de 22-jarige Nederlandse militair P.A.M. Mole naar uit Heerhugowaard overleden door een acute vorm van meningitis (nekkramp). Om ieder risico van eventuele verdere besmetting te vermijden worden be trokkenen uit de onmiddellijke omge ving van het slachtoffer uit voorzorg met medicijnen behandeld, maar draaien hun normale dienst. Dit heeft een woordvoerder van Defensie zon dag meegedeeld. Molenaar nam met zijn artillerie-onderdeel deel aan schietoefeningen op de Lüneburger Heide in het kader van de legerkorps oefening „Free Lion". Volgens de woordvoerder bestaat voor de rest van het betrokken legeronder deel medisch gezien geen aanleiding tot medische zorg. Zij worden dan ook volgens plan ingezet bij de oefening, die vanmorgen vroeg begint in een ge bied tussen Braunschwerig en Biele feld. kampioen van Amerika en bokser van het jaar in zijn land, werd gezien als een 'zekere winnaar' van een gouden medaille. Het was niet het enige Ne derlandse succes. De oranje volleyballers ver sloegen verrassend Frankrijk (3-1) en het Ne derlands hockeyteam was veel te sterk voor Argenti nië: 5-1. Desillusies waren er ook: gestart als een fa voriet kwam het oranje kwartet niet verder dan de elfde plaats in de ploegen- jj tijdrit wielrennen en zwemmer Ron Dekker faalde ook. Op de foto draagt Eric Swinkels de Nederlandse driekleur het olympische stadion binnen, gevolgd door uitgelaten Neder landse sporters. Olympische nieuws: pagi na's 9,10 en 11. t DEN HAAG (GPD) De Zweedse Groenen hebben zich bij de verkiezin gen van zondag voor het eerst toegang verschaft tot het parlement, met ruim vijf procent van de stemmen. De so ciaal-democraten blijven aan de macht. Grote verliezers zijn de drie niet-socialistische partijen. Samen raken zij naar schatting 21 van hun 171 zetels kwijt. Volgens computervoorspellingen krij gen de sociaal-democraten -samen met de communisten-180 zetels van de 349 zetels in de Riksdag, het parle ment. Dat is een winst van twee zetels. Dat is te danken aan de communisten, die de sociaal-democratische regering van premier Carlsson steunen. De nederlaag van de niet-socialisti sche partijen betekent dat de sociaal democratische minderheidsregering haar machtsbasis versterkt. Doordat de communisten vertegenwoordigd blijven, bereiken de Groenen niet de sleutelpositie waarop zij hadden ge hoopt. Zij zijn niet de doorslaggevende partij geworden tussen twee machts blokken. SEOUL - De Spelen van de 24e Olympiade, de groot ste in de geschiedenis met deelneming van 13.626 sportlieden en officials uit 160 landen, zijn in Seoul geopend met een indruk wekkende ceremonie. Voor de opening, voor de eerste maal in zestien jaar vrijwel zonder boycot van landen, waren 70.000 toe schouwers naar het sta dion gekomen, die toe gangsprijzen hadden be taald tot 450 gulden. Op de zwarte markt deden tic kets tot het tienvoudige van de officiële toegangs prijs. Naast die 70.000 ge lukkigen in het stadion werd de opening via de te levisie door naar schat ting een miljard kijkers in de wereld gevolgd. Niet minder dan 700.000 soldaten en politieman nen bevonden zich tijdens de openingsceremonie in staat van paraatheid. Het Olympisch Stadion in Seoul was reeds uren tevo ren hermetisch afgegren deld. Alle toeschouwers werden aan minitieus on derzoek onderworpen. Een Nederlander zorgde in het openingsweekeinde voor een van de grootste sensaties. Regilio Tuur uit Hoogvliet sloeg de favorie te Amerikaan Kelcie Banks binnen twee minu ten knock out. Banks, we reldkampioen, vele malen DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding Financiënhoudt het na deze kabinetsperiode voor gezien in de politiek. De 49- iarige CDA-politicus heeft geen zin in een derde termijn als minister. Ruding zei dat zaterdag in interviews met enkele kranten. De minister heeftin 1982 al laten weten maximaal acht jaar in het kabinet te willen zitten. Hij blijft bij die mening: „Twee perioden is mooi. Daarna krijg je, nog afgezien van fysieke problemen, last van sleetsheid". Wat de minister, die morgen op Prinsjesdag de miljoenen nota presenteert, na de politiek gaat doen, weet hij nog niet. Aangenomen wordt dat Ruding zo terug kan naar zijn oude zetel in de raad van bestuur van de AMRO-bank om daar bestuursvoorzitter Nelissen op te volgen. Leger van Burma grijpt de macht (Van onze correspondent) Saw Maung zei dat het leger recht en orde zal herstellen. Het leger zal verder werken aan het totstandkomenn van betere levensomstandigheden. De ge neraal zei ook dat het leger medewer king zal verlenen aan het organiseren van de verkiezingen. „Groepen die streven naar echte democratie zijn vrij om politieke partijen op te richten", al dus Saw Maung. Hij zei er echter niet bij, wanneer de verkiezingen zouden worden gehou den, maar merkte alleen op dat de 'ver kiezingen zullen plaatsvinden wan neer de andere doelstellingen zijn be reikt'. Westerse diplomaten zeiden dat in de hoofdstad geen ongewone troepenbe wegingen waren te zien en dat de si tuatie in Rangoon rustig was. De om verwerping van de regering van Maung Maung volgde na weken van onrust en massale demonstraties voor democratische hervormingen en eerbiediging van de mensenrechten. De crisis bereikte een hoogtepunt na het aftreden in juli van sterke man ge neraal Ne Win. Zijn opvolger, Sein Lwin, moest drie weken later aftreden. Bij botsingen met betogers kwamen zeker 3000 mensen om. De burgerrege ring van Maung Maung, opvolger van Sein Lwin, kwam onder zware druk. Honderdduizenden demonstranten eisten zijn aftreden en de vorming van een interimregering. In bijna het hele land stortte het lokale bestuur in. De staatsgreep komt een moment dat desintegratie dreigde in het leger. Honderden officieren en manschap pen van de drie krijgsmachtonderde len hadden zich bij de oppositie ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1