Middelburger krijgt 175.000,- toegewezen mkp Moskou bereid marinebasis in Vietnam op te geven 33 BRJSTOL Evacuatie in zuiden VS bij nadering van orkaan vandaag PLO ONTKENT AANDEEL GRATIS roest controle helex »urinamers Tagen om bemiddeling MADAME COUTURE BARBAS Prijs voor Kraaykamp Discovery 29 september ruimte in Gorbatsjovs voorstellen Aanslag op Artsen zonder Grenzen in Oeganda Later af en toe zon ?31e jaargang no. 220 üaterdag 17 september 1988 Inzet-openhaarden Impasse Orkaan Gasprijs Kernafval Veerdiensten Indonesië Handbal Loting M/EEK-UIT \NEEK-IN RESTAURANTHOUDER RAAKT ARBEIDSONGESCHIKT NA MEDISCHE FOUTEN UTRECHT (GPD/ANP) Enkele tientallen bedrijven in ons land hebben in de afgelopen weken een afpersingsbrief met daarbij twee kogels ontvangen van een beweging die zich het Revolutionaire Volksfront 'Bloem van de Zwarte September Beweging' noemt. x rfmummm Geen lijn UJnbach ware klasse verloochent zich niet VANDAAG TOT 16.00 uur carcoating zeeland bv goes (rectal Radarcomplex 1Wolkenvelden en eerst wat regen. La ter op de dag droger met kans op op klaringen. Maximum temperatuur rond 16 graden. en 5 x zoveel rendement van uw beBtaande openhaard werkdagen 9.00 - 12.00 u 13.00 17 00 u donderdagavond 19.00 - 21.00 u zaterdag 9.30 12.30 u PZC De onderhandelingen over de reorganisatie bij V en D zitten in een impasse. PAGINA 3 De orkaan Gilbert had even twee oren. PAGINA 4 De gasprijs gaat mogelijk fors omhoog door de koppeling aan de prijs voor de huisbrandolie. PAGINA 5 Hoechst bevestigt de export van licht radio-actief afval naar Frankrijk. PAGINA 9 De reorganisatie van de Stoombootdiensten zit in het slop. PAGINA 11 De Hogeschool Zeeland begint een project in Indonesië. PAGINA 15 Cees de Ridder roept de clubs op het matje: het handbal was al dood, maar het is nu nog er ger. PAGINA 34 De bokser Arnold Vanderlijde loot gunstig. PAGINA 35 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 17 Sport: 34 en 35 Van 'Instrumentale' en Zeeuws Orkest Het raadsel van de herinnering beschre ven in Privé-Domein Maar ten 't Hart werd geboren onder aan een onneembare helling Waar is een gereformeerde op voeding goed voor? Mèt de CD is de muziekliefhebber ont waakt Petrus Hondius: van HBS tot basisvorming Voor de gouden koets lopen slechts brave paarden. PAGINA 19, 20, 21 en 23. Bangladesh lijkt reddeloos verloren Toeristen, weest Veere èn Middelburg waard Honderd jaar binnenvaart De ontvoeringsindustrie van de mafia Ronddwalen in Seoul. PAGINA 27, 29, 31 en 33. (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Nederland zou moe- jten bemiddelen in het conflict in lost-Suriname tussen regering en junglecommando. Hiertoe wordt op geroepen in een resolutie die is opge steld tijdens een grote volksvergade ring op Stoelmanseiland, één van de oases van het junglecommando. De bijeenkomst werd bijgewoond door fle leider van het junglecommando irunswijk, vertegenwoordigers van pe stamhoofden Forster en Gazon als- uede honderden bewoners van het loven- en Beneden-Marowijnege- bied. Bemiddeling door Nederland wordt in geroepen omdat „de Nederlandse pverheid van oorsprong verantwoor delijk is voor het lot van de bosnegers |n Suriname", zoals de resolutie stelt, herwezen wordt naar de vredesverdra gen die eeuwen geleden zijn afgesloten net de bosnegerstammen door de ko loniale overheid in naam van het ko ningshuis. De resolutie is daarom be halve naar het Nederlandse parlement hok naar koningin Beatrix gestuurd. Jan Kensenhuis, adviseur van het junglecommando: „De indertijd afge floten vredesverdragen zijn nooit be- pandeld tijdens de onafhankelijk- éidsbesprekingen in 1975. Ze gelden hog steeds". ROTTERDAM - De Rotterdamse rechtbank president mr L. de Bruin heeft vrijdag in een kort geding de Middelburgse restauranthouder G. Molopodis een bedrag toegewezen van 175.000 gulden. Molopodis, eigenaar van een Grieks/Joegoslavisch restaurant in Middel burg, is door een onafhankelijke deskundige ar beidsongeschikt verklaard wegens gemaakte medische fouten. De Middelburger werd vier jaar geleden behandeld in de Rotterdamse Da niël den Hoedkliniek aan kanker in de buik streek. Molopodis' raadsman, mr J. C. Sneep, eiste vrij dag een schadevergoeding van anderhalf tot driëenhalf miljoen gulden, te beginnen met een voorschot van 350.000 gulden, uit te betalen door de verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer, waarbij de kliniek is verzekerd. In eerste instantie had de Middelburger, nadat hij met zijn klacht door het Medisch Tuchtcolle ge in het gelijk was gesteld, al een schadebedrag van 50.000 gulden ontvangen van Centraal Be heer. Kort daarna, tijdens een eerste kort geding voor de Rotterdamse rechtbank-president, was bepaald dat Molopodis op 1 januari '89 nog eens 50.000 gulden zou ontvangen, als zou worden aangetoond dat zijn arbeidsongeschiktheid vol ledig was te wijten aan medisch falen. Maandag moest Molopodis de deuren van zijn specialiteiten-restaurant definitief sluiten om dat leveranciers en werknemers geen betaling meer kon worden gegarandeerd. Het rapport van de deskundige had intussen zeven weken in een bureaulade bij de verzekeringsmaatschappij ge legen, waardoor een snelle financiële tussenop lossing onmogelijk werd. De advocaten van Centraal Beheer boden na mens de verzekeringsmaatschappij een voor schot van 175.000 gulden, inclusief smartegeld en de gemaakte kosten voor juridische bijstand, aan. Hoewel Molopodis en zijn adviseurs dit aanbod als 'verre van toereikend' van de hand wezen, achtte de vice-president van de Rotterdamse rechtbank de voorlopige regeling wel acceptabel en wees de Middelburger het bedrag van 175.000 gulden toe, te betalen binnen veertien dagen. Met inbegrip van de verplichting voor Centraal Beheer de totale schaderegeling voor 1 januari '89 af te handelen. Mocht dit niet op die datum zijn gebeurd, aldus de uitspraak, dan heeft de ho- reca-exploitant opnieuw recht op een voorschot. Ter zitting benadrukten beide partijen dat de Daniël den Hoedkliniek op zich geen blaam treft. De falende arts die nog altijd in dienst is bij de kliniek, is voor zijn fout berispt door het Medisch Tuchtcollege, maar heeft daar intussen beroep tegen aangetekend. (Zie ook pagina 13) Bedrijven met geweld bedreigd De organisatie eist daarin vijftigdui zend Amerikaanse dollar (ruim een ton). Als daarop niet wordt ingegaan dreigt de organisatie met geweld tegen de bedrijven. Het geld moet worden gestuurd naar de leiders van het Pale stijnse kamp Ein Helwe/Ain Al bij Si- don in Libanon. Onderzoek van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft uitgewe zen dat de organisatie niet bestaat. De vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) in Ne derland, Aflf Safïeh, heeft vrijdag avond de suggestie als zou de Pale stijnse nationale beweging iets te ma ken hebben met de dreigbrieven, krachtig van de hand gewezen. Politie en Justitie proberen via labora torium-onderzoek meer gegevens te verkrijgen over de brieven en de ko gels. Drie Utrechtse bedrijven zijn, on der bedreiging van beschieting met SAM-raketten of ontvoering van me dewerkers, gesommeerd te betalen. De brieven zijn geschreven in het Neder lands en verstuurd vanuit België. Over de namen van de betrokken bedrijven wenst de politie geen enkele medede ling te doen. Letterlijk schrijft het 'Revolutionaire Volksfront': 'Bij niet voldaan (binnen vij f dagen) volgen er aanslagen met on ze Sam-raketten, kunnen U en Uw me dewerkers onverwacht worden aange schoten en bij ontvoering zal het hon derdvoudige aan losgeld worden geëist'. Na ontvangst van de 50.000 dollar 'plaatsen wij ook Uw bedrijf op de internationale vrijwaringsdocu menten welke circuleren onder de vele bevrijdingslegers, zodat Uw bedrijf voortaan ook in de toekomst ver schoond blijft van dit soort minder prettige berichten'. Justitievoorlichter Holtus in Den haag zegt geen enkele lijn te kunnen ontdekken in eventuele politieke ach tergronden van de bedreigde bedrij ven. De aangeschreven bedrijven, in alle windstreken van ons land, varie- "ren van hotel- en horeca-ondernemin- gen tot electronicabedrijven. Toch noemt justitie de pogingen tot af persing serieus genoeg om een groot onderzoek in te stellen. Woordvoerder Holtus sluit niet uit dat nog meer be drijven zijn aangeschreven, die daar van echter nog geen aangifte bij de po litie hebben gedaan. AMSTERDAM (ANP) Acteur Johnny Kraay kamp kreeg vrijdag in Amsterdam de Johan Kaartprijs voor het sei zoen 1987-1988 uitge reikt voor zijn spel in het toneelstuk De Fantast van Herb Gardner. Deze jaarlijkse blijspel kluchtprijs, een beeldje van Johan Kaart van beeldhouwer Pieter de Monchy, werd voor de 13e keer toegekend. De jury onder voorzitter schap van Wim Bary stelde dat zij zeer ont roerd) geboeid en gea museerd was door de ac teerprestatie van de 63- jarige Kraaykamp. (Van onze correspondent) WASHINGTON Harde rukwinden, overvloedige regenval en metershoge golven waren gisteravond aan de kust van Texas en Noordoost-Mexico de eerste tekenen dat de orkaan Gilbert in aantocht was. Zowel in Mexico als in Texas hadden de autoriteiten de bevolking van de meest gevaar lopende steden en dor pen geëvacueerd. Maar in een stad als CAPE CANAVERAL (AFP) - Het Ame rikaanse ruimteveer Discovery wordt op 29 september gelanceerd. Dit heeft het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA vrijdag bekend gemaakt. Het is de eerste keer dat er weer een ruimte veer wordt gelanceerd sinds het onge luk met de Challenger, twee jaar gele den. (Advertentie) Brownsville in Zuid-Texas, met z'n 110.000 inwoners, was een aanzienlijk deel van de bevolking achtergebleven. Gisteravond laat was nog niet precies bekend waar Gilbert, de zwaarste storm van deze eeuw op het westelijk halfrond, boven land zou aankomen. Maar Amerikaanse weerkundigen ver wachtten gisteravond dat het hart van de orkaan in Mexico, zo'n 100 kilome ter ten zuiden van Brownsville, de kustlijn zou passeren. Het 'oog' van Gilbert verplaatst zich met een snel heid van ongeveer 20 km per uur. Zeker was gisteren al wel dat Gilbert niet langer de vernietigende kracht heeft waarmee deze orkaan de afgelo pen week op Jamaica en grote delen van het Mexicaanse schiereiland Yu catan heeft huisgehouden. Toen gold Gilbert nog als een orkaan van de 5e categorie, wat wil zeggen dat er windsnelheden van 250 kilometer per uur werden gemeten. Gisteravond, toen Gilbert nog maar enkele tiental len kilometers buiten de Amerikaans- Mexicaanse kust was, had de orkaan nog een kracht van 180 kilometer per uur. Dat is nog altijd meer dan voldoende om zeer aanzienlijke schade aan te richten. Amerikaanse weerkundigen vermoedden echter gisteren, dat vooral aan de dunbevolkte Mexicaan se kant van de grens Gilberts kracht zal worden gevoeld. Bob Sheets, directeur van het Ameri kaanse Nationale Orkaan Centrum in Miami, zei gisteren: „Naar het zich laat aanzien zal de kern van Gilbert over Mexico trekken. Maar dat neemt niet weg dat Texas ook een deel van de or kaan over zich heen gaat krijgen". (Zie ook pagina 4) (Advertentie) AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 NA Vliseingen DAMESMODE L. DELFT 111, MIDDELBURG. (Advertentie) Carcoating Zeeland organiseert vandaag een groot 'anti-roest-evenement'. Behalve een roestcontrole door onze vakmensen kunt u vandaag zelf zien hoe met de modernste apparatuur de levensduur van uw auto verlengd kan worden. Vraag gratis diagnose/prijsopgave en profiteer van de actie-aanbiedingen. anthony fokkerstraat 77, tel. 01100-15784 v MOSKOU (RTR/DPA/AFP) Moskou is bereid de marinebasis Cam Ranh in Vietnam, de uitvalsbasis voor de Sov jet-vloot in de Stille Zuidzee, op te ge ven in ruil voor de sluiting van de Amerikaanse militaire bases in de Fi- lipijnen. Dit is een van de zeven pun ten van een vredesplan dat Sovjetpar tijleider Michail Gorbatsjov vrijdag lanceerde in een toespraak in Krasno- jarsk op de laatste dag van zijn rond reis door Siberië. Tegelijkertijd bood Gorbatsjov aan het omstreden radarcomplex in Kras- nojarsk tot een internationaal cen trum voor ruimteonderzoek te maken. De Amerikaanse regering heeft lauw gereageerd op de voorstellen. In een reactie op het Sovjetvoorstel de basis in Vietnam te verlaten, zei de woordvoerder van het Witte-Huis,. Marlin Fitzwater, dat de Amerikaanse regering de toespraak grondig zal be studeren. De VS zijn momenteel ver wikkeld in moeizame onderhandelin gen met de Filipijnse regering over verlenging van het verdrag voor de Clark-luchtmachtbasis en de marine haven Subic Bay. In zijn rede bood Gorbatsjov verder aan van het radarcomplex in Krasno- jarsk, waarover de Verenigde Staten en de Sovjetunie al jaren ruzieën, een internationaal onderzoekscentrum voor het vreedzaam gebruik van de ruimte te maken. Hij zei echter te verwachten dat de Verenigde Staten op hun beurt tege moet zouden komen aan de bezorgd heid van de Sovjtunie over de Ameri kaanse radarstations bij Thule in Groenland en bij het Britse Fylingda- les. De Amerikaanse regering heeft dit Sovjetaanbod onmiddellijk verwor pen. De Verenigde Staten eisen dat de Sovjetunie het radarcomplex ontman telt, omdat het gebruikt zou kunnen worden als een waarschuwingssys teem voor aanvallende raketten. Daarmee is het complex volgens de Verenigde Staten in strijd met het ABM-verdrag uit 1972. Advertentie Middelburg - Markt 45 1 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 j - alléén vandaag bij Bristo MODETOPPER EXTRA VOORDELIG zwart suède enkellaarsje van 79.95 voor slechts maten 36 - 41 Inwoners van het Mexicaanse Cancun lopen rond een schip, dat door de orkaan Gilbert landinwaarts werd geblazen. De Sovjetrussischeleider Michail Gorbatsjov blijft de wereld verbazen. De snelheid waarmee hij sinds zijn aantreden als partijlei der het ene vredesvoorstel na het an dere lanceert staat in geen verhouding tot de gebruikelijke traagheid van de Sovjet-bureaucratie. Gorbatsjov is dan ook een opmerkelijk leider, die in bijna alles verschilt van zijn voorgan gers. Voor het eerst is in Rusland een leider aangetreden, die oog heeft voor de dagelijkse noden van het volk en die de politiek een menselijk gezicht wil geven. De veranderingen die zich de laatste twee jaar in de Sovjet-sa menleving hebben voltrokken, komen voor het grootste deel voor rekening van Gorbatsjov. Dat proces van veran deringen komt overigens moeizaam op gang, want tussen theorie en prak tijk zit een nauwelijks te overbruggen kloof. Weliswaar krijgt Gorbatsjov steeds meer steun voor zijn hervor mingsplannen, maar nog lang niet alle partijkaders zijn doordrongen van het feit dat het roer om moet in de Sovjet unie. Bij het bedrijven van binnen landse politiek is dat zijn grootste han dicap. In het buitenland staan Gorbatsjovs papieren hoog genoteerd, niet in de laatste plaats door het effect dat zijn politiek van hervormingen heeft op met name het Westen. Daarnaast heeft hij door verbetering van de be trekkingen met de Verenigde Staten de wereld laten zien dat hij ernst maakt met zijn pogingen de vrede te dienen. De gisteren door Gorbatsjov aan het slot van zijn Siberië reis gefor muleerde voorstellen vormen een nieuwe stap in de richting van verdere ontspanning. Vergroting van de veilig heid in Azië en in de Pacific is, na de ontmanteling van de middellange-af- standsraketten in Oost- en West-Euro pa, dus nu het volgende doel. Niemand zal ontkennen dat de ontmanteling van steeds meer militaire bases de zaak van de vrede ten goede komt. Dat geldt evenzeer voor Europa als voor de Pacific. Maar er is ook nog zoiets als een militair evenwicht. Als dat naar de ene of de andere kant doorslaat, kan een uitruil van bases, zoals Gorbatsjov nu voorstelt, gevaarlijke gevolgen hebben. De negatieve reactie van de Amerikanen op Gorbatsjovs voorstel len heeft te maken met het feit dat Washington denkt meer te moeten in leveren dan Moskou. Op die basis is het moeilijk zaken doen. Gorbatsjovs voorstellen kunnen ook gezien worden tegen de ach tergrond van zijn problemen in eigen huis. Immers, op zijn reis door Siberië is de Russische leider geconfronteerd met grote menigten ontevreden Rus sen, die hem er bij voortduring op heb ben gewezen dat Gorbatsjovs hervor mingen op geen enkele wijze zichtbaar zijn in de winkels, bij het openbaar ver voer, op de werkvloer, kortom bij die zaken die de mensen in eerste instan tie aangaan. Door de inwoners van Si berië rechtstreeks bij zijn buitenland se politiek te betrekken, leidt de Sov jetrussische leider hen als het ware af van hun dagelijkse problemen. Al thans hij maakt hun duidelijk dat er andere en hogere zaken zijn, waarvoor het Sovjet-volk zich moet inzetten. Toch betekent dat niet dat Gorbatsjov het Westen maar voorstellen in het wil de weg doet. Dat is geenszins het ge val. De Sovjet-leider heeft de afgelo pen jaren getoond de weg naar de vre de te willen bewandelen. De voorstel len die hij gisteren aan de Amerikanen heeft gedaan, zijn wel degelijk bedoeld om de vrede te dienen. Dat krediet mag men de Sovjet-leider geven. Dim AMSTERDAM (GPD) Rebellen heb ben donderdag in Oeganda een over val gepleegd op een auto van de Ne derlandse noodhulporganisatie Art sen zonder Grenzen. De Oegandese chauffeur kwam daarbij om het le ven. De andere inzittende, de 43-jari- ge bouwkundig medewerker Barend Leeuwenburg, raakte ernstig ge wond. De overval werd gepleegd toen de twee onderweg waren van Soroti in Noord- Oeganda naar het plaatselijke hoofd kwartier van Artsen zonder Grenzen in de hoofdstad Kampala. In Soroti, dat ongeveer 250 kilometer ten noor den van Kampala ligt, voert Artsen zonder Grenzen medische hulpprojec ten uit. Medewerker Leeuwenburg werd door een aantal kogels in buik en schouder getroffen. Door Oegandese militairen is hij naar het ziekenhuis in Soroti overgebracht en geopereerd. Hij ver keert inmiddels buiten levensgevaar. Over de toedracht van de overval is niets bekend. Het feit dat de persoon lijke bezittingen van de twee zijn ge stolen, doet vermoeden dat het niet om een politieke maar om een crimine le daad gaat. ■i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1