Honderdduizenden op de vlucht voor orkaan bulthaup PvdA-plan levert zeker 80.000 extra banen op vandaag Kleurrijk spektakel rond start van Spelen Getuige herkent lid van IRA KAMER EENS MET ENQUÊTECOMMISSIE herenmode Rechtstreekse wegverbinding tussen Tholen en Zuid-Beveland Hormonen Vrede Vergoedingen Jezus-film Rotseizoen Maf Loonkosten Europese keukenarchitektuur f> vooraanstaand in herenkleding Regenachtig 231e jaargang no. 219 Vrijdag 16 september 1988 DEN HAAG (GPD) De voltallige Tweede Kamer heeft gisteren het rapport van de enquête commissie naar het paspoortproject 'op hoofdlijnen' onderschreven. Alle fracties steunden een door het CDA ingediende motie, waarin wordt gesteld dat het rapport 'voldoende basis' vormt voor het debat met de regering volgende week. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en ook premier Lubbers zijn daarmee in een moeilijke positie geraakt. BEREKENINGEN PLANBUREAU: HOE KUNT U HIERVAN PROFITEREN PZC De Consumentenbond wil dat er in verband met hormonen gebruik een verbod komt op de import van Belgisch rund vlees. PAGINA 3 Het huidige jaar heeft een goe de kans om de geschiedenis in te gaan als het jaar van de vre de. PAGINA 4 Rechters vinden dat de vergoe dingen van vrijgesproken ver dachten omlaag moeten. PAGINA 5 Reformatorische groeperin gen in Zeeland voeren actie te gen de vertoning van The Last Temptation of Christ: 'niet naar de film gaan is onvol doende'. PAGINA 11 Wielerknecht Peter Hoondert krijgt komend jaar een her kansing: ik zal blij zijn als dit rotseizoen voorbij is. PAGINA 19 Ron Dekker scoort met zijn haardos: schoolslagzwem mers zijn volslagen maf. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 11,13,15 en 17 Sport: 19, 20 en 21 KINGSTON - Jamaicanen verdringen elkaar bij een waterpompstation, nadat de superstorm Gilbert over het eiland getrokken was. MEXICO (RTR/DPA) - In het noordoosten van Mexico zijn donderdag honderdduizenden mensen geëvacueerd met het oog op de nadering van de orkaan Gilbert die grote verwoestingen heeft aangericht op Jamaica en het Mexi caanse schiereiland Yucatan. Ook in de Amerikaanse staat Texas worden voorzorgsmaatregelen getroffen. In de steden Tampico en Matamoros bij de Amerikaanse grens hebben de Mexicaanse autoriteiten donderdag circa 250.000 mensen uit hun huizen overgebracht naar scholen en kerken die meer beschut liggen. Ook aan de zuidkust van Texas is begonnen met de evacuatie van duizenden mensen. In kuststeden werden schuilplaatsen ingericht, terwijl de inwoners de ramen van hun woningen met plan ken dichttimmerden. Verder werd er druk gehamsterd. De Amerikaanse oorlogschepen in het gebied kregen op dracht uit te varen om de orkaan te ontwijken, terwijl luchtmachttoestellen op vliegvelden langs de Golf van Me xico meer landinwaarts werden overgevlogen. Volgens de eerste berichten heeft de orkaan, de zwaarste van deze eeuw, woensdag zware schade aangericht op het Mexicaanse schiereiland Yucatan. Volgens Mexicaanse functionarissen zijn in Cancun, Merida en Campeche tien duizenden mensen dakloos geraakt door de storm die met snelheden van 280 tot 320 kilometer per uur overtrok. Er waren geen berichten over dodelijke slachtoffers. Volgens functionarissen van het Rode Kruis wordt het reddingswerk bemoeilijkt doordat veel wegen ondergelo pen of versperd zijn. De vliegvelden bij de luxe badplaat sen Cozumel, Isla Mujeres en Cancun zijn onbruikbaar doordat stukken asfalt uit de landingsbanen zijn wegge rukt. In het Caribisch gebied kwamen zeker 50 mensen om, ter wijl honderden mensen gewond raakten. Op Jamaica von den 23 mensen de dood, terwijl er 20 worden vermist. Bijna een half miljoen mensen, een kwart van de bevolking, zijn dakloos geraakt. De schade wordt op 15 miljard gulden ge schat. Premier Seaga van Jamaica vergeleek zijn land met „Hiroshima na de atoombom", nadat hij een helikopter- vlucht had gemaakt om de schade op te nemen. In Haïti en de Dominicaanse Republiek, waar ook zware schade is aangericht, werden 15 mensen gedood. DEN HAAG (GPD) Er ontstaan min stens 80.000 extra banen indien werk gevers een korting krijgen op sociale premies die zij moeten betalen voor werknemers met een minimumloon of net iets meer. Het aantal extra ba nen kan zelfs tot 125.000 stijgen als premiereductie niet wordt gecom penseerd door premieverhoging voor werknemers met hogere lonen, maar op andere wijze wordt gefinancierd. Het Centraal Planbureau (CPB) zegt dit in een nota waarin een PvdA-plan tot reductie van sociale premies om zo meer banen te scheppen, is uitgere kend. PvdA-fractieleider Kok stelde rond Pasen voor werkgevers die werk nemers het minimumloon betalen, een reductie van dertien procent te geven op sociale premies. Voor werknemers met een loon tot tien procent boven het minimum zou de premiereductie tien procent moeten zijn. Is het loon tussen tien tot vijftien procent hoger dan het minimumloon, dan zou nog een reductie van drie procent mogelijk zijn. Het CPB nam de berekening van het PvdA-plan op in een nota ten behoeve van het kabinet over de effecten van Door de premiereductie kunnen de loonkosten voor de betrokken werkne mers fors dalen zonder dat zij er in in komen op achteruit gaan. Door lagere loonkosten wordt het voor werkgevers aantrekkelijker de betrokkenen aan te nemen. Volgens het CPB levert het PvdA-plan 125.000 banen op. Omdat de premiere ductie volgens het planbureau echter elders goedgemaakt moet worden door een premieverhoging, is de net to-winst voor de werkgelegenheid 80.000. Van deze extra banen zullen er 70.000 bezet kunnen worden door werklozen, aldus het CPB. De premiereductie die de PvdA voor staat, kost 1,4 miljard gulden. Door be sparingen op de uitkeringen en meer belastinginkomsten wordt circa een miljard gulden terugverdiend. De rest, ongeveer 450 miljoen gulden, moet op gebracht worden door de genoemde premieverhoging voor werknemers die meer dan het minimumloon plus vijf tien procent verdienen. premieverlaging voor de werkgelegen heid. Minister De Koning (sociale za ken) ziet in de plannen een alternatief voor zijn voornemen het minimum loon voor 23- tot 27-jarigen met vijftien procent te verlagen. Die verlaging is politiek niet haalbaar. Dit najaar wil De Koning over de zaak met werkge vers en vakbonden praten. Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN De Britse politie is een massale klopjacht begonnen op drie gewapende mannen die donderdag na een geslaagde bankoverval in Preston aan de haal gingen met een buit van ruim een miljoen gulden. De overval begon woensdagavond met het gijzelen van de directeur van het bankfiliaal bij het verlaten van kan toor. De man werd onder bedreiging van een pistool gedwongen naar huis te rijden. Daar werden zijn vrouw en 13-jarig dochtertje opgehaald. Vervol gens werd het drietal naar een leeg staand winkelpand, naast het bankge bouw gebracht, waar het aan han den en voeten gebonden de nacht moest doorbrengen. De volgende morgen werd de directeur gedwongen de bank op tijd te openen om het 62 man sterke personeel bin nen te laten en vervolgens mee te de len dat er een bankoverval plaats vond. Daarop werden het personeel en de directeur, in de kluizen van de bank opgesloten, de buit van enkele hon derdduizenden ponden verzameld en maakte de bende zich in alle rust uit de voeten. Pas toen de vrouw van de manager er in slaagde in het lege winkelpand een ruit in te drukken en alarm te slaan, werd de politie gewaarschuwd. De overvallers waren echter verdwenen. Zuidvlietstraat 75, Goes Tel 01100-12420 Openingstijden toonzaal werkdagen 9 00 12 00 uur 13 00 17 00 uur donderdagavond 19 00 21 00 uur zaterdag 9 30 12 30 uur (Advertentie) PASS CHRISTIAN - De 26-jarige Murray Pitre in Pass Christian (in de Amerikaanse staat Mississippi) heeft een kuil gegraven om zich te verschuilen voor de orkaan. In een reactie toonde PvdA-voorman Kok zich zeer verheugd. Hij wees erop dat het kabinet het idee eerder af wees. De sociaal-democraten probe ren nu een andere wijze van financie ring te vinden waardoor de premie verhoging van 450 miljoen gulden wordt voorkomen en toch 125.000 ba nen kunnen ontstaan. De PvdA wil de kwestie in een initiatief-wetsvoor stel neerleggen. Lange Delft/hoek Segeersstraat, Middelburg Veel bewolking en perioden met regen. Maximum temperatuur rond 15 gra den. Meest matige noordelijke wind. HARDERWIJK (ANP) - Patiëntenkaarten met medische gegevens, uitslagen van sportkeuringen en verwijs briefjes voor het maken van röntgenfoto's zijn deze week in Harderwijk over de straat gegaan. Alle stukken waren voorzien van naam, adres en persoonlijke gegevens van patiënten van het voormalige Piusziekenhuis in Harderwijk. De gegevens komen uit het leegstaande gebouw van het Piusziekenhuis, dat onlangs met het Sint Jansdalziekenhuis fuseerde. Het gebouw was deze zomer vrij toegankelijk voor iedereen. Jongelui bleven er vaak overnachten. Een aan tal jongeren liep vorige week ineens met de patiëntenkaarten op straat. Zij trokken aandacht van de plaatselijke pers, die op onderzoek uitging. Verspreid door het gebouw vonden journalisten een grote hoeveelheid kaarten. De geneeskundig adjunct-inspecteur voor Gelderland noemde het gebeurde verschrikkelijk. Zoiets mag nooit voorkomen. De directie is zonder meer ver antwoordelijk", aldus de adjunct-inspecteur. Van den Broek THOLEN Tholen heeft sinds don derdag een rechtstreekse wegverbin ding met Zuid-Beveland. De weg over de Oesterdam is, officieus, in gebruik genomen. Burgemeester H. A. van der Munnik verrichtte de handeling, slechts in gezelschap van Tholenaren. Uit de toespraken die de burgemeester en mr R. de Blij van de Kamer van Koophandel en Fabrieken hielden, bleek dat beiden van de weg positieve impulsen voor Tholen verwachten. Volgens de heer De Blij zal de relatie tussen het bedrijfsleven op Tholen en Zuid-Beveland zeker intensiever wor den. Ook burgemeester Van der Munnik liet zich in dergelijke bewoordingen uit. „Ook de bestuurlijke lijnen naar 'Middelburg' zullen korter worden", aldus de burgemeester. Hij greep de gelegenheid aan om te pleiten voor een eensgezind optreden van de Zeeuwse gemeenten in de contacten met Den Haa§- (Zie ook pagina 11) Overigens laat de tekst van de motie, die zou zijn opgesteld door CDA-frac- tievoorzitter De Vries, ruimte voor ver schillende interpretaties. Ook het CDA kan volgende week nog alle kan ten op wanneer beide CDA-bewinds- lieden in de Kamer verschijnen. De Kamer debatteerde gisteren met de enquêtecommissie, die onder lei ding van VVD'er Hermans staat, over de conclusies en aanbevelingen in het eindrapport. CDA-woordvoerder Van der Sanden nam ex-staatssecretaris Van der Lin den (ook CDA) enigszins in bescher ming. Het CDA vindt dat Van der Lin den de Kamer 'naar eer en geweten heeft geïnformeerd' over het paspoort drama. De commissie verweet de staatssecretaris 'onvolledige en op sommige punten onjuiste' informatie te hebben gegeven. De schuld daar voor ligt bij de ambtenaren van Bui tenlandse Zaken, vond Van der San- den. Hij bleef overigens van mening dat Van der Linden daar wel politiek voor verantwoordelijk is. Bovendien verklaarde Van der San- den dat de commissie te weinig gron den had om te concluderen dat de Staat financiële risico's loopt tijdens het project. Minister Van den Broek meent dat de Staat helemaal geen fi- MELICK (GPD) Een van de getuigen die in Wiesbaden zijn geconfronteerd met de in augustus aangehouden twee IRA-leden, heeft de 29-jarige G. T. McGeough herkend als een van de plegers van de aanslag op een Britse kazer ne in Westduitsland. Zowel het rechercheteam dat de IRA-aanslagen in Roermond en Nieuw-Bergen onderzoekt als de Duitse politie die opheldering poogt te brengen in de aansla gen op Britse kazernes in Duisburg en Düsseldorf, zijn blij met deze aanwijzing, maar willen niet spreken van een doorbraak. nancieel risico loopt, omdat er geen overheidsgelden in het project zijn ge stoken. PvdA-woordvoerder Wim Meijer wil de alvast kwijt dat hij een hartig woordje met minister Van den Broek en premier Lubbers wil spreken over de toekomst van het paspoortproject. Zo vindt hij de privacy van de burgers onvoldoende gewaarborgd en zet hij grote vraagtekens bij de financiële aspecten van het project. Hij is vooral bang dat het paspoort veel duurder zal uitvallen dan de f 27,50 die nu wordt voorgespiegeld. De VVD vindt het verweer van minis ter Van den Broek tegen de aantijgin gen uit het enquêterapport „geen re den om op hoofdlijnen andere conclu sies te trekken". VVD-woordvoerder Franssen vond dat de commissie nog 'gematigde' termen had gehanteerd bij de beschuldiging dat Van der Lin den de Kamer onjuist en onvolledig zou hebben ingelicht. Van der Sanden betwijfelde of er spra ke is geweest van 'fair play' door de commissie, omdat Van der Linden niet een tweede keer in het openbaar werd gehoord. De opening vindt plaats in een uitverkocht stadion (70.000 bezoekers). Op de zwarte markt boden Ameri kaanse soldaten deze week nog 2000 dollar (4000 gul den) voor een kaartje om het festijn te kunnen bijwonen. Het programma van de ope ningsceremonie bestaat on der meer uit een optreden van de olympische fanfare, een dansuitvoering van het Seoul Olympic Ensemble, een parade van de atleten, de toespraak IOC-voorzitter Samaranch, de officiële ope ning, het hijsen van de vlag gen, het ontsteken van de olympische vlag en het af leggen van de olympische eed. De Chinese gymnast Li Ning liep gisteren met de olympi sche fakkel in de hand op zo'n 50 kilometer afstand van Seoul. Van den Broek in moeilijke positie SEOUL - De openingscere monie van de Olympische Spelen, die komende nacht om 2.30 uur (Nederlandse tijd) in het olympisch sta dion in Seoul begint en ruim drie uur duurt, zal een kleurrijk, maar minder groots opgezet spektakel te zien geven dan vier jaar ge leden in Los Angeles. Het festijn is volledig afgestemd op de Aziatische cultuur met al zijn pracht en praal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1