Orkaan Gilbert richting VS VVD werkte mee aan geur oneerlijkheid Sociaal Planbureau: Nederland is nu voorzichtig progressief 1 FANTASTISCHE AANBIEDING jIJZELDRAMA IN LESOTHO r Armeniërs staken weer EVEN NAAR JAC. HERMANS CHAMPIGNONS BLAUWE PRUIMEN MM-PRUS&MMCI-keus Als er'n DRU brandt, krijg je geen nond meer naar buiten* ZIE 250 gram kilo De vlag uit voor Tholen Vrijwel droog DE CHARME VAN hülsta TREF JE' BIJ PAAUWE ZONNEMAIRE Texas Galveston Orkaan 'GILBERT' Windsnelheid 300 km/uur. I Cubal Yucatan Cayman Eilandenl 1000 km Kaping PREMIER LUBBERS IN SPOEDDEBAT Treinen Kwakzalverij Schandalen Onderscheid 'M Pfo' Wisselend bewolkt en mogelijk nog een verdwaald buitje. Tot matig afnemen de noordelijke wind. Middagtempera- tuur omstreeks 16 graden. 231e jaargang no. 218 donderdag 15 september 1988 ZONNEMARE ZUIDWEG 20A, ZONNEMAIRE, TEL. 01112-1318 PRÖVfNCI 1 isü &%5£3qjamaica|£ arip MriMflM J fVan onze correspondent) MEXICOSTAD De super-orkaan Gilbert raasde vannacht over het Mexicaanse schiereiland Yuca tan. Volgens de eerste berichten is de schade in toe ristencentra als Cancun en Cozumel beperkt geble ven tot ingewaaide ramen, afgerukte daken en om gevallen bomen. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Verbindingen met het getroffen gebied waren vannacht onmogelijk. De kracht van de orkaan, met windsnelheden van meer dan 300 kilometer per uur, is boven land enigs zins afgezwakt. Maar op het speciale wervelstor men-instituut in het Amerikaanse Miami wordt voorspeld dat de hevigheid opnieuw zal toenemen, zodra Gilbert zich weer boven het warme zeewater bevindt. Volgens de meeste deskundigen zal de orkaan na Yucatan koers zetten naar de kusten van Texas en Louisiana in de Verenigde Staten. De lokale autori teiten daar hebben reeds de nodige voorzorgsmaat regelen genomen, ook al wordt het noodweer er niet eerder verwacht dan morgen, vrijdag. Slechts een kleine koerswijziging zal voldoende zijn om opnieuw Mexicaans grondgebied te treffen. Er wordt vooral gevreesd voor de inderhaast ontruim de olieplatforms in de baai van Campeche, de be langrijkste winplaats van Mexico. Als gevolg van al le problemen die de orkaan veroorzaakt, is het al tot een lichte verhoging gekomen van de olieprijzen op de wereldmarkt. In het Mexicaanse toeristenparadijs Cancun moest de op een klein eiland gelegen hotelzone geheel wor den ontruimd, nadat de eerste rukwinden voor hoge vloedgolven zorgden en de elektriciteit uitviel. De meeste toeristen waren toen al op eigen gelegenheid gevlucht. De achterblijvers werden ondergebracht in hoger gelegen hotels, vaak met z'n zessen op een kamer. De ravage op Jamaica blijkt nog groter dan in eerste instantie werd vermoed. Vanuit de Verenigde Sta ten is inmiddels de eerste noodhulp onder weg. Lo kale autoriteiten berichten over een half miljoen daklozen en minstens vijftig doden. Gilbert heeft tot honderden kilometers in de omtrek zijn sporen nagelaten. In Midden-Amerika, en met name in Honduras en Nicaragua, hebben slagregen en rukwinden belangrijke delen van de oogst vernie tigd. In Guatemala zijn 12 doden geteld, in Nicara gua vijf. Paus onverwacht in Johannesburg (Van onze correspondent) (.JOHANNESBURG Paus Johannes Paulus II is gisteravond na een noodgedwongen opont houd in Zuidafrika met een vertraging van negen uur in Lesotho gearriveerd. Nog geen tien minuten nadat de paus Der auto de grenspost bij de hoofdstad Maseru was gepasseerd, maakte een Suidafrikaanse politie-eenheid met ïeweld een einde aan een gijzelings- irama met een bus pelgrims en non- ïen, dat ruim 24 uur eerder was begon- ïen. Hierbij kwamen drie van de vier Dvervallers en een meisje om het leven terwijl 11 andere jeugdige pelgrims ge rond raakten. >e paus ontmoette tijdens zijn opont- ïoud in Johannesburg de Zuidafri- caanse minister van buitenlandse za- ten Pik Botha, die hem een lunch aan- Dood. Het vliegtuig was van Botswana Dp weg naar Lesotho, waar het door Duien en bewolking niet kon landen. )mdat het ook later onmogelijk bleek Jdoor te vliegen, werd besloten per auto naar Lesotho te gaan. De paus was zo doende gedwongen enige tijd in Zuid afrika door te brengen, nadat het Vati- caan eerder verklaarde dat dit beslist niet zou gebeuren. Gedurende twee uur informeerde Bo tha de paus over de situatie in het land. „Onze regering gelooft in verzoe ning en wil niet van geweld afhankelijk zijn," verklaarde de minister later. Hij bestreed dat de regering munt had ge slagen uit de plotselinge aanwezigheid van de paus. De vier mannen maakten zich dins dag bij het plaatsje Qacha's Nek mees ter van de bus met 71 pelgrims, die op weg waren naar Maseru voor de aan komst van de paus. De kapers poog den vergeefs toegang te krijgen tot het terrein van de Britse ambassade in het centrum van de hoofdstad. Eén van de gijzelaars wist vroeg in de morgen ontsnappen, ondanks dat er op hem geschoten werd. Uit zijn relaas bleek, dat de vier zich uitgaven als aanhangers van de Nationale Lesotho Bevrijdingsbeweging en dat ze wilden praten met de Britse ambassadeur. Later zonden de kapers een non naar buiten met het bericht dat zij met een priester wilden praten. De priester kreeg een brief, waarin de kapers ge sprekken eisten met zowel koning Moshoeshoe II, de paus als de Britse ambassadeur. Uiteindelijk werd rond half acht, even nadat de paus de de bus op ongeveer 150 meter was gepasseerd, ingegrepen. Blijkbaar werd geprobeerd de bus toch door het ambassade hek te rijden, waarna commando's het vuur open den. AMSTERDAM-Eén briljant moment uit dood spel heeft het Nederlands elftal laten leven in de aanloop naar het wereldkampioenschap. In een volgepakt Olympisch Stadion te Amsterdam werd Wales met 1-0 verslagen. Gullit kopte zeven minuten voor het einde een schitte rende vrije trap van Koeman in twee keer langs de uit blinkende doelman Southall. Oranje schittèrde voor eigen publiek lang niet zo als in juni in de Duitse Bondsrepubliek in het Europees kam pioenschap. Aan het uitermate povere vertoon lag ge brek aan vorm bij het Nederlands elftal ten grondslag. Gullit, Van Basten en Vanenburg werden zwaar be waakt en konden geen moment ontsnappen. Er was geen ruimte en er was geen creativiteit. Dit bleek uit de statistische gegevens van de wedstrijd. Het verdedigen de Wales speelde achttien keer terug op eigen doelman, het aanvallende Nederland vier en twintig keer. Op de foto vierende Ruud Gullit, de maker van het doel punt, en Wim Kieft (rechts) de winnende treffer. (Zie ook pagina 23) Reizen binnen de Europese ge meenschap wordt fors duurder na 1992. PAGINA 5 Wet Wet Wet voelt zich thuis in de popwereld. PAGINA 7 De Koninklijke Maatschappij De Schelde ziet toekomst in treinen: mogelijk komt er een fabriek in het Sloegebied. PAGINA 15 Alternatieve geneeswijzen worden vaak als kwakzalverij afgedaan. PAGINA 19 Freddy Maertens doet een boekje open over de schanda len in de wielerwereld. PAGINA 24 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 15,17,19 en 21 Sport: 23, 24 en 25 MOSKOU (AFP) - In Stepanakert, de hoofdstad van de Armeense enclave Nagorny-Karabach in de Sovjetrepu bliek Azerbajdzjan is maandag op nieuw een algemene staking uitge broken. Dit heeft Ambartsoem Ga- 'astjan, een lid van het Armeense Co mité voor Karabach, woensdag in een telefoongesprek met het Franse pers bureau AFP meegedeeld. JOHANNESBURG De paus schudt tijdens zijn gedwongen oponthoud een Zuifafrikaanse regeringsfunctionaris de hand. Minister van buitenlandse za ken Botha (links) kijkt toe. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers verwijt de VVD meegewerkt te heb ben aan de 'geur van oneerlijkheid' die vorige week ontstond rond het af treden van CDA-staatsscretaris van buitenlandse zaken Van der Linden. Tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer zei de premier woensdagavond dat VVD-fractievoorzitter Voorhoeve via een omweg de persoonlijke integri teit van Van der Linden in twijfel had getrokken. Voorhoeve wees de verwij ten van de hand en bestempelde ze achteraf als een „flauwiteit" van de mi nister-president. CEZ Jt DEN HAAG (ANP) - Nederland aan de vooravond van de jaren negentig is voorzichtig progressief. Tot deze conclu sie komt het Sociaal en Cultureel Planbureau in het So ciaal en Cultureel Rapport 1988. Dit achtste in een reeks van tweejaarlijkse publikaties over de sociale en culture le situatie in Nederland is woensdag aan premier Lubbers aangeboden. De Nederlander, zo blijkt, voelt niet zoals in de jaren zeven tig voor vermindering van overheidsuitgaven of verlaging van uitkeringen. Er is zelfs enige toename in begrip voor de uitkeringsgerechtigde. Voor zover er een wens tot lasten verlichting leeft, richt zich die vooral op belastingverla ging. De leefsituatie van de Nederlanders verbeterde tussen 1974 en 1980 steeds. Daarna werd echter een teruggang merk baar. Deze werd echter in 1983 weer gevolgd door een voor uitgang van de leefsituatie, die in 1986 zelfs beter kan heten dan in 1980. Deze slingerbeweging bij de bevolking als geheel werd niet gevolgd door personen in de leeftijd van 30 tot en met 44 jaar, van wie het welzijn gedurende de hele periode verbe terde. Omgekeerd verslechterde de leefsituatie van oude ren boven de 75 jaar al vanaf 1977. Zij geeft pas in 1986 een kleine vooruitgang te zien. Ondanks de daling van de werkloosheid in de laatste ja ren blijft het aantal zeer langdurig werklozen toenemen. Ook stijgt de werkloosheid onder minderheidsgroeperin gen nog steeds. Gezien het belang van werk voor het welzijn van deze groe pen verkent het rapport een tussenzone tussen vast werk en werkloosheid, de zogenaamde flexibele arbeidsrelatie (tijdelijk werk, tijdelijk werk met uitzicht op een baan, via uitzendbureau, oproepkrachten). Men concludeert dat er 500.000 a 600.000 van deze flexibele arbeidsrelaties moge lijk zijn. De samenleving, zo zegt het rapport, heeft een periode van crisis zonder schokken doorstaan. De kring die welzijn en welvaart geniet heeft zich uitgebreid zonder dat dit betaald is met een uitbreiding van de ongelijkheid. Integendeel, een toenemend aantal Nederlanders dat gebruik van de so ciale zekerheid maakte, kon dit - zij het met verlies aan koopkracht - doen op grond van een grotere herverdeling van nationaal inkomen. Niettemin zijn niet onaanzienlijke groepen, zoals bij voorbeeld de echte minima en langdurig werklozen, van dit gunstig perspectief verstoken. Na een jarenlange forse toename van de criminaliteit lijkt deze zich nu te stabiliseren. Na een vertienvoudiging sinds 1960 blijft een stijging van het aantal misdrijven in 1985, 1986 en 1987 voor het eerst achterwege. Dit geldt echter niet voor inbraken. Het rapport noemt het zorgwekkend dat deze in 1984 tot 1986 met 16 procent stegen tot het niet eerder bereikte niveau van 194.000. Van der Linden trad vorige week vrij dag af. De parlementaire enquêtecom missie verweet hem de Tweede Kamer onjuist en onvolledig te hebben geïn formeerd. De staatssecretaris noemde als voornaamste reden het ontbreken van voldoende vertrouwen bij zijn ei gen CDA-fractie. In een briefje aan de Kamer toonde Lubbers zich veront rust over de „geur van oneerlijkheid" rond de persoon van de bewindsman. Diens persoonlijke integriteit zou door de beschuldigingen zijn aangetast. Twee bewijzen had Lubbers woens dagavond in de Kamer voor die 'ver ontrusting': een kop uit een ochtend blad („Een litanie van leugens"), en een citaat van WD-fractievoorzitter Voorhoeve. Die had de eveneens onder vuur liggende bewindsman Van Eeke- len verdedigd met de opmerking dat „zijn integriteit niet ter discussie staat. Hij heeft de Kamer niet ver keerd geïnformeerd". Omdat Voor hoeve alleen de integriteit van Van Ee- kelen roemde, las Lubbers daarin een verkapte aanval op Van der Linden. Voorhoeve bestreed dat met klem. Oppositieleider Kok (PvdA) noemde (Advertentie) Aanbiedingen geldig van do. 15t/mza. 17 september 1988 en alléén in filialen met een groenteafdeling. lifeflef/nam/ Vanmorgen t komt het voormalige eiland Tho len een kwartier dichter bij de rest van Zeeland te lig gen. Een dergelijke consta tering klinkt als het script van een te kenfilm, dat als het eenmaal vorm aan neemt onder de scheppende handen van tekenaars de ene nieuwe wereld na de andere uit het niets tovert. Tholen en de rest van Zeeland zijn geenszins een produkt van fantasie-land, maar het is wel degelijk aan een staaltje menselijk vernuft te danken dat Tho len zich Zeeuwser kan voelen dan ooit. Dat is het gevolg van de aanleg van de nieuwe verbinding tussen Tholen en Zuid-Beveland - de weg over de Oes- terdam - die de afstand aanzienlijk verkort. Geen omweg meer via het Brabantse Bergen op Zoom, maar li- nea recta van het ene Zeeuwse gebied naar het andere. Een 'luxe' die vooral op het Thoolse - terecht - verwachtin gen wekt. Voor hun werk en voor vrijwel alle belangrijke diensten mogen de Tholenaren op het Westbrabantse Bergen op Zoom zijn aangewezen, qua gevoel en mentaliteit zijn en blijven zij Zeeuw. Vanuit het Zeeuw-zijn gerede neerd wordt de geestelijke horizon plotseling verruimd. Van stiefkind wordt Tholen van de ene dag op de an dere een volwaardig lid van de Zeeuw se familie. Het sterk op de mentaliteit van de Tholenaren aansluitende Zuid-Beveland krijgt de status van naaste buur. Bestuurlijk Middelburg, ooit verschrikkelijk ver weg, ligt plot seling binnen bereik. Dat is niet altijd een kwestie van afstanden, maar voor al ook van gevoel. Vroeger reed de Tholenaar de omweg via Bergen op Zoom; vanaf vandaag leidt de weg rechtstreeks door Zeeland naar het be stuurlijk centrum. Naar beide kanten schept dat verplichtingen. Tholen mag niet langer meer het gevoel heb ben dat het er maar bijhangt. Hier ligt een opdracht voor de rest van Zeeland en meer speciaal voor de bestuurderen in het Provinciehuis. Er staat voor Tholen meer op het spel dan misschien wel wordt aan genomen. De brug over de Eendracht haalde het eiland na 1928 uit zijn isole ment; de opening van de Zeeuwse Oes- terdamweg legt het eiland als het ware open, temeer daar ook al een verbin ding met het noorden van Zeeland tot stand is gebracht. De recreatie zal meer dan ooit greep krijgen op het ge bied, hetgeen betekent dat allerlei nieuwe invloeden op het eiland afko men. Op zichzelf hoeft Tholen niet bang te zijn voor een dergelijke ont wikkeling. De hechte gemeenschap pen - door en door Zeeuws - kunnen wel tegen een stootje, maar dat de geo grafische veranderingen de vaak diep gewortelde maatschappelijk-sociale structuren zullen beïnvloeden is wel zeker. Ook dat hoort bij ontsluiting; het is de prijs die voor de vooruitgang moet worden betaald. Een ding is ze ker: vandaag gaat de vlag uit voor Tholen, een dierbaar stukje Zeeland. Dim (Advertentie) de aanval op de VVD onbegrijpelijk. Volgens hem lag de oorzaak van de 'geur van oneerlijkheid' bij het kabi net zelf: Lubbers begon zelf met on derscheid te maken tussen de per soonlijke en de politieke verantwoor delijkheid van Van der Linden. CDA-fractievoorzitter De Vries waar schuwde tijdens het debat minister van buitenlandse zaken Van den Broek geen nieuwe ruzies met de Ka mer over het paspoort uit te lokken. De CDA-minister zei vorige week dat de Kamer hem niet voor de voeten moet lopen bij de afronding van het paspoortproject. De financiers van paspoort-producem KEP hebben al gewaarschuwd voor de gevolgen van de komende serie kamer debatten over de paspoort-affaire. Wanneer de Kamer minister Van den Broek dwingt het contract met KEP op te zeggen, komt er een forse schade claim, aldus woordvoerder Overmars van de banken. „Hij heeft boodschap aan wat in het parlement gebeurt, maar contractueel is hij gebonden", al dus Overmars over de positie van de minister. Zuidvlietstraat75, Goes, Tel.01100-12420 Openingtijden toonzaal: Werkdagen 09.00-12.00 uur 13.00-1 7.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 09.30-12.30 uur (Advertentie) iNE IV/ NATIONAL El KAM P A G I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1