kleintjes Op Thatcher geïnspireerd parfum voor Tory-dames Assistent Bush beticht van anti-semitisme Kamer niet onder indruk dreigement Van den Broek Paus: economische maatregelen tegen Zuidafrika te lomp Nog dit jaar verkiezingen Burma met meer partijen DEBAT SURINAMERBELEID de PZC vandaag Sport Aid met 33 miljoen deelnemers Poging aanslag op premier van Zweden Piloot leent geld van passagiers voor brandstof TEN TIJDE VAN NIXON Elf doden na gasexplosie Algiers ZWAAIEN MET PORTEFEUILLE Steun U Nu Vanmiddag buien 231 e jaargang no. 215 Maandag 12 september 1988 DEN HAAG (GPD) Een kamermeerderheid bestaande uit PvdA en CDA wil op korte termijn een debat over de vijfdui zend illegaal in ons land verblijvende Surinamers die met uit zetting worden bedreigd. De kamerleden Van Traa (PvdA) en Kraaijenbrink (CDA) hebben dit het afgelopen weekeinde voor de radio te kennen gegeven. Onder water Rechtszaak PZC sport Spec takel Hollanders Spelen r Vanochtend nog enkele zonnige perio den. Later toenemende bewolking en vanmiddag regen en buien. De krach tige zuidwestelijke wind draait van middag naar noordwest. Tempera tuur 17 graden. ZEEUWSE CDU Van onze correspondent LONDEN (GPD) - „Het is gedistin geerd, geraffineerd en heeft een rijkdom aan karakter". Aldus de clichématige omschrijving van het nieuwe parfum 'Rosette', speciaal gecreëerd voor de dames van de Conservatieve Partij. De bedoeling is dat Rosette, een combinatie van jasmijn, hyacint, narcis en oranjebloesem, op het ko mende congres van de Tories in Brighton massaal door de dames wordt gedragen. Bij de samenstel ling ervan hebben de parfumeurs zich laten inspireren door de vrouw die onlangs al een opmerkelijke trendsetter is genoemd voor stijl, smaak en kleding: premier Marga ret Thatcher. Een hele serie geurtjes is gekeurd door de fijne neuzen van de dames binnen de Conservatieve Partij. Die besloten in grote meerderheid dat 'Rosette' als eerste partijpolitieke luchtje van harte valt aan te beve len. Dit tot intens genoegen van de penningmeester van de Tories, want een deel van de opbrengst vloeit in de kas. In de conferentiehal te Brighton wordt een speciaal hoekje ingericht voor promotie en verkoop van het parfum, dat 40 gulden per (klein) flesje zal kosten. Men gaat er al hele maal vanuit dat 'Rosette' als een ty pisch Thatcher-luchtje het goed zal doen en dat het aroma op de slotdag van de bijeenkomst, als de premier haar slotrede houdt, de hele confe rentiehal zal vullen. Kamer is kwaad na uitzetting Aanleiding vormt de uitzetting van mevrouw S. verleden week vrijdag. Dat gebeurde in het diepste geheim. De uitzetting werd mogelijk na een uit spraak van de Haagse rechter dat het in Suriname veilig genoeg is voor de illegalen om terug te gaan. Op het mi nisterie van buitenlandse zaken wordt daaraan getwijfeld. Het uitzettingsbe leid is een zaak van staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie). „De rechter beslist niet over het be leid. Dat wordt vastgesteld in overleg tussen Kamer en regering", aldus Van Traa voor de AVRO-radio. „Elk geval moet individueel worden bekeken. Wat moet er bijvoorbeeld gebeuren met de mensen die in Suriname vervol ging te wachten staat of zij die hier fa milie hebben". De nieuwe Surinaamse ambassadeur in ons land, de heer Ramkisor, ver klaarde zaterdag bij aankomst op Schiphol dat de terugkeer van illegaal in ons land verblijvende Surinamers „geen probleem" is. „Ze zijn veilig", zei hij voor de TROS-radio, alhoewel de diplomaat toegaf niet over elk geval individueel te kunnen oordelen. De di plomatieke betrekkingen tussen Ne derland en Suriname zullen na een on derbreking van drie jaar weer zijn her steld, als Ramkisor binnenkort zijn geoofsbrieven aan koningin Beatrix zal overhandigen. In Bangladesh is als gevolg van nieuwe regenval nog meer land onder water komen te staan. PAGINA 3 De Staat heeft een rechtszaak aangespannen tegen de Roe meense rederij Navrom, eige naresse van het schip Borcea, dat grote milieuschade aan- richte voor de Zeeuwse kust. PAGINA 5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16. Jo Jansen De voetbalclub Vlissingen zorgde gistermiddag voor een- uitzonderlijk spectakel. In de eerste thuiswedstrijd van het nieuwe seizoen won de forma tie van trainer Jo Jansen met 9-3 van Wilhelmina '08 uit Weert. „Ik wil spectakel zien", had Jansen voor de wedstrijd gezegd en hij werd op zijn wen ken bediend. PAGINA 9 De 'Hollanders' blijven het uit stekend doen in de Belgische competitie. KV Mechelen bleef aan de leiding onder meer door twee doelpunten van Johnny Bosman, die dan ook in de selectie voor het Neder lands elftal werd gekozen. PAGINA 9 EN 10 Seoul is volledig in de ban van de Olympische Spelen. De or ganisatoren in de tien miljoen inwoners tellende Koreaanse hoofdstad vrezen echter terro risme en aids. PAGINA 15 (Van onze correspondent) WASHINGTON - Een van de top-me- dewerkers van presidentskandidaat George Bush, Frederick Malek, heeft zich tijdens de regering-Nixon schul dig gemaakt aan activiteiten met een sterke anti-semitische inslag. Dat meldt de Washington Post van zon dag. Malek is, aldus de krant, op verzoek van Nixon in 1971 nagegaan hoeveel top-flguren van het Bureau of Labor Statistics (BLS), een overheidsinstel ling die verantwoordelijk is voor de landelijke werkloosheidscijfers, van joodse afkomst zijn. Nixon had daarom gevraagd omdat hij het vermoeden had dat het BLS cijfers verspreidde die ongunstig voor de re gering waren. De toenmalige presi- ALGIERS (AP) - Door een gasexplosie in een voorstad van Algiers zijn zater dag 11 mensen om het leven gekomen en 15 anderen gewond geraakt. Een regeringsfunctionaris vertelde zondag dat een winkel en een woning geheel waren verwoest en dat in de rest van het woonblok aanzienlijke schade was aangericht door de explosie. SEOUL (AP) - In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul hebben het afgelopen weekeinde studenten opnieuw geprotesteerd tegen de Olympische Spelen die volgende week beginnen. Daarbij kwam het tot botsingen met de politie, die werd bekogeld met benzinebommen. DEN HAAG (GPD) Een kamermeer derheid bestaande uit WD, PvdA en D66 trekt zich niets aan van het drei gement van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) dat hij opstapt als de Kamer hem nog langer voor de voeten loopt in de paspoortzaak. De bewindsman uitte zijn dreigement af gelopen vrijdag, enkele uren nadat zijn staatssecretaris Van der Linden was afgetreden. Van der Linden zelfheeft het afgelopen weekeinde tijdens een Euregionale ra diodag in België verklaard dat de Ka mer in het paspoortdrama „van een mug een olifant heeft gemaakt". „Daarbij zijn de grote zaken van de Eu ropese eenwording over het hoofd ge zien", aldus Van der Linden die tot ie ders verrassing in het Belgische Bok rijk aanwezig was. VVD-fractieleider Voorhoeve kan de kregelige reactie van Van den Broek op zich wel begrijpen. „Maar ik heb een andere kijk op de rol van de Tweede Kamer. We lopen naast hem. Was het niet de Kamer die steeds heeft gewaar schuwd voor voetangels, klemmen en kuilen in de paspoorzaak? De Kamer is niets te verwijten. Als Van den Broek nadenkt, zal hij mijn visie wel delen", aldus Voorhoeve gisteren in het NOS-programma Het Capitool. „Ik zeg tegen Van den Broek: neem maatregelen dat de zaak echt op het goede spoor komt en je zult geen last van de Tweede Kamer meer hebben", vervolgde Voorhoeve. Verder merkte de liberaal op: „Van den Broek wordt ervoor betaald om de zaak aan ons uit te leggen. Dan komt hij maar wat va ker". Over de politieke positie van Van den Broek wilde Voorhoeve nog geen oordeel geven. Die hangt volgens hem af van van zijn toekomstig beleid in de paspoortzaak. PvdA-voorman Kok vindt de dreige menten van Van den Broek „merk waardig". „De Kamer bepaalt zelf wanneer de regering ter verantwoor ding wordt geroepen. Het echte debat over het nieuwe paspoort moet nog ko men. Ik begrijp niet hoe hij dit nu al .kan zeggen". Van Mierlo (D66) zei in Het Capitool zich „ten zeerste te verbazen" over de opstelling van de minister. Hij wees er op dat er nog steeds de nodige proble men rond de invoering van de nieuwe pas zijn, zoals financiële risico's (de prijs van de pas), de continuïteit in de verstrekking van de pas door fabri kant KEP en de fraudebestendigheid die nog steeds niet door iedereen posi tief wordt beoordeeld. dent dacht dat toe te kunnen schrijven aan een .joodse samenzwering" bin nen de BLS. Malek stelde vast dat 13 van de 35 top- medewerkers van de BLS van joodse afkomst waren en maakte daarvan een rapportje voor Bob Haldeman, de chef-staf van Nixon. Twee maanden la ter werden twee van de joodse BLS- medewerkers overgeplaatst. Dit verhaal in de Washington Post komt op een moment dat joodse kran ten in Amerika toch al schrijven dat er binnen de campagnestaf van Bush an ti-semitische invloeden zijn aan te wij zen. Afgelopen donderdag nam een lid van een adviescomissie van Bush ge dwongen ontslag, nadat de joodse kranten erop hadden gewezen dat hij in het verleden een veroordeelde Duit se oorlogsmisdadiger te vuur en te zwaard had verdedigd. Medewerkers van Bush zeiden zondag over het verhaal in de Washington Post dat de onthullingen hen „zorgen baren". Malek zelf zei dat hij destijds weliswaar het onderzoek naar het BLS had uitgevoerd, maar niets met de overplaatsingen te maken had gehad. Malek is, als vice-voorzitter van de Na tionale Republikeinse Commissie, de als eerste verantwoordelijk voor de manier waarop de Republikeinse par tij campagne voert. Hij was ook de gro te man achter de Republikeinse Con ventie in New Orleans. HARARE - Zimbabwaaanse generaals begeleiden paus Johannes Paulus II na aankomst op het vliegveld van Harare. DEN HAAG (DPA-CIC) - Paus Johan nes Paulus II wijst economische sanc ties tegen Zuidafrika van de hand. Het is beter te kiezen voor „een oplos sing die minder lomp is en meer beantwoordt aan de waardigheid van de mens", aldus de paus zaterdag in het vliegtuig op weg naar Zimbabwe. De paus arriveerde zaterdagavond in Zimbabwe, het eerste van de vijf lan den in het zuiden van Afrika die hij de komende dagen zal bezoeken. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat het apartheidssysteem in Zuidafrika moet worden afgeschaft, maar dat dat via onderhandelingen en niet via geweld moet gebeuren. De rechten van alle Zuidafrikanen moeten worden erkend en zij moeten aan alle terreinen van het politieke leven kunnen deelne- men, aldus de paus zaterdagavond in een rede tot de 70 bisschoppen uit de landen in het zuiden van Afrika. De paus waarschuwde dat „een verlies van het vertrouwen in de mogelijkheid van een vreedzame oplossing in Zuid afrika gemakkelijk tot meer frustratie en geweld kan leiden en een nog ster kere bedreiging kan betekenen voor de vrede in de landen buiten Zuidafri ka". Direct na aankomst op het vliegveld van de Zimbabwaanse hoofdstad Ha rare prees de paus het beleid van de Zimbabwaanse regering. Afrika en de gehele wereld kijkt naar Zimbabwe „als een teken dat het mogelijk is een betere toekomst zonder discriminatie op te bouwen op basis van gerechtig heid en broederlijkheid in God", aldus de paus. Van den Broek kreeg het afgelopen weekeinde alleen enige steun vanuit zijn eigen CDA. Partijvoorzitter Van Velzen verklaarde dat Van den Broek het vertrouwen van de Kamer nodig heeft om het paspoortproject verder uit te voeren. Tegelijk erkende hij dat de Kamer haar eigen werkwijze be paalt. CDA-fractieleider De Vries noemde de kritiek op de minister in de hele affaire van een heel andere orde dan de verwijten die de inmiddels op gestapte minister Van Eekelen en staatssecretaris Van der Linden ten deel vielen. Verder wees hij op de voortgang die de laatste maanden on der leiding van Van den Broek in de paspoortzaak is geboekt. Het CDA-kamerlid Gualthérie van Weezei heeft de WD het afgelopen weekeinde in felle bewoordingen ge waarschuwd niet samen met de oppo sitie een nieuw onderzoek te verlan gen naar de fraudebestendigheid van het nieuwe paspoort. NEW YORK (UPI/AFP) Naar schat ting 33 miljoen mensen uit 126 landen hebben zondag meegedaan aan de we reldwijde manifestatie 'Sport Aid'. Om 15.00 GMT begon hun 'Race tegen de tijd' om geld in te zamelen voor hongerende kinderen in de hele we reld in navolging van de actie 'Band Aid' van popzanger Bob Geldof in 1984. In New York gaf de Sudanese hardlo per Omar Khalifa het startsein voor het evenement door, omringd door kinderen uit alle delen van de wereld, voor het gebouw van de Verenigde Na ties een fakkel aan te steken. Via een wereldwijde satellietverbinding waren beelden te zien van renners in Barcelo na, Kuala Lumpur, Warschau, Lon den, Havana, Beijing, New York, Ber lijn, Reikjavik, Dubayy en Nuku Alofa (Tonga). In een directe uitzending van uit Zimbabwe bedankte de paus de deelnemers en ook de Sovjetrussische kosmonauten in het ruimtestation MIR betuigden hun sympathie aan de hardlopers. STOCKHOLM (AP) - De Zweedse poli tie heeft een tijdbom gevonden vlak bij een podium waar premier Carls- son enkele uren eerder een verkie zingstoespraak had gehouden. De politie werd over de bom getipt door een anoniem telefoontje. Carls- son hield zaterdag vanaf een verrijd baar podium in een buitenwijk van Stockholm een verkiezingstoespraak. De politie kon de bom niet vinden en bracht de premier meteen na zijn toe spraak weg. De bom werd later door spelende kinderen gevonden onder een vast podium ongeveer 25 meter van de plek waar Carlsson had ge staan. De Zweedse verkiezingen worden op 18 september gehouden. (Van onze correspondent) SINGAPORE De Burmese leiders zijn zondag, na maanden van felle be togingen door miljoenen mensen voor onmiddellijke democratische hervor mingen, door de knieën gegaan. Presi dent Maung Maung maakte gisteren bekend <lat er binnen drie maanden verkiezingen zullen worden gehou den, waaraan meerdere partijen mo gen deelnemen. Er komt geen referen dum omdat dit volgens Maung Maung achterhaald is. Het parlement keurde tijdens een spoedzitting het regeringsvoorstel goed en besliste voorts dat een com missie bestaande uit drie gepensio neerde ambtenaren, twee legergene raals en een voormalig parlementslid, RANGOON Ex-premier U Nu van Burma die een tegenregering heeft ge vormd. toezicht zal uitoefenen op de verkie zingen. Ook stemde het parlement in met wijziging van de grondwet waar door deelname van meerdere partijen bij de komende algemene verkiezin gen mogelijk wordt. Daarmee is een eind gekomen aan de alleenheerschappij van de regerende Socialistische Programma Partij, die generaal Ne Win 26 jaar geleden heeft opgericht. President Maung Maung noemde het voorstel een mijlpaal in de geschiede nis van Burma. Hij riep de betogers op het werk te hervatten en waarschuwde dat hij harde maatregelen zou nemen tegen personen en organisaties die zich in de aanloop naar de verkiezin gen schuldig maken aan gewelddadige acties. De studenten en de oppositieleiders zouden de voorstellen van de regering hebben afgewezen. De studenten wil len eerst dat de regerende partij wordt k ontbonden en de oppositieleiders ei sen dat er een neutrale interim-rege ring wordt gevormd die de verkiezin gen organiseert. Maung Maung leverde felle kritiek op ex-premier U Nu die vrijdag een voor lopige regering heeft gevormd. Hij be schreef de actie van de 81-jarige U Nu als „gevaarlijk". De voorlopige regering al wordt gecon fronteerd met ernstige verdeeldheid. Generaal Tin Oo, die door U Nu was benoemd tot minister van defensie, heeft zich van hem gedistancieerd om dat hij niet tevoren zou zijn geraad pleegd over de plannen. Ook de studenten en de twee andere oppositieleiders noemden de stap van de ex-premier ondoordacht. U Nu's in terim-regering wilde in oktober ver kiezingen houden. LONDEN (AP) - Passagiers die met de Britse vliegmaatschappij Bri tish Airways van de Portugese ei landengroep Madeira naar Lon den vlogen, hebben de kerosine voor het vliegtuig uit eigen zak be taald. Dat heeft de vliegmaat schappij zaterdag bekend ge maakt. De onverwachte inzameling onder de passagiers was nodig omdat het personeel van de luchthaven Porto Santo de creditcard van de piloot niet accepteerde. Volgens de piloot verwachtte de luchthaven een vliegtuig van Gibraltar Airways. Dat vliegtuig was echter vervan gen door een machine van Calado- nian Airways dat in opdracht van Britisch Airways vloog. De verwar ring was daardoor zo groot dat de creditcard geweigerd werd en de pi loot met de pet moest rondgaan. De benodigde 4.000 gulden werd bij aankomst in London met een dankwoord van de vliegmaat schappij meteen teruggegeven aan de passagiers. Een woordvoerder van British Air ways gaf toe dat de inzameling „vrij onorthodox was, maar de piloot deed het om tijd te sparen. Het is de eerste keer dat zoiets gebeurd is," zo zei hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1