Strenge controle Noord-Brabant op dragen autogordel Huis van de toekomst Miljard extra voor ambtenaren in 1989 Vrouw in WWV nog steeds gediscrimineerd KRITIEK VAN REKENKAMER Firma moet PCB-olie opruimen BEHOUD WACHTGELDREGELING CNV: ONTSLAG IS DISCRIMINATIE Kamercommissie wil controle van Rekenkamer op hulp aan Antillen D66 wil met Europese munt verkiezingen in MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ -*< PZC/binnen-buitenland DEN HAAG (ANP) - Met de rijksarchieven is het slecht ge steld. In het schonen en bewerken van de departementale ar chieven bestaat een achterstand waarvan de schattingen uit eenlopen van 300 tot 600 kilometer. De verantwoordelijke mi nisters Van Dijk van Binnenlandse Zaken en Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur slagen er niet in de voor waarden te scheppen voor een goede beheersing van het ar chiefproces. VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 HILVERSUM (GPD) - De directeur van een organisatiebu reau dat vorige week een paar honderd meisjes naar Hil versum liet komen om ze promotiewerk aan te bieden, heeft bekend dat hij de dames wilde oplichten. De 33-jari- ge man uit Vlaardingen hoopte op die manier honderddui zend gulden op te strijken. Dit heeft de politie donderdag meegedeeld. De man werd maandag door de Hilversumse politie aange houden, nadat vorige week donderdag al zes medewerkers van hem op verdenking van oplichting werden onder vraagd. De politie nam vierduizend gulden in beslag. Maandag werd de directeur op het politiebureau ontboden om een toelichting op de activiteiten van zijn bureau, Inter national Promotion Lease (IPL) uit Zoetermeer, te geven. Nog dezelfde dag werd hij ingesloten. In de daaropvolgende verhoren gaf hij de oplichting toe. In totaal hebben zo'n twaalfhonderd meisjes uit het hele land op advertenties in kranten gereageerd, waarin promotie- werk in binnen- en buitenland werd aangeboden. Hij ver telde de politie, dat het de bedoeling was de meisjes tachtig gulden te laten betalen voor een korte foto-sessie. Daarna zou iedereen een briefje krijgen, met de mededeling dat de keus op iemand anders was gevallen. Forse achterstand bij rijksarchieven Dit concludeert de Algemene Reken- geven over de financiële gevolgen van kamer in een rapport over archiefbe- zo'n operatie, hoewel de Kamer daar al heer en -behoud bij het Rijk. De Re- in 1986 om heeft gevraagd. kenkamer is een van regering en parle- ment onafhankelijke controle-instel ling betreffende de besteding van over heidsgelden. De Rekenkamer vindt dat de bewinds lieden en de ambtelijke leiding meer aandacht aan het hele archiefproces moeten besteden en knelpunten moe ten oplossen. Als voorbeeld noemt de Rekenkamer te weinig en onvoldoen de gekwalificeerd personeel en slechte ontwikkeling van automatisering. Bij het Rijk bestaat volgens de Rekenka mer geen duidelijk inzicht in de om vang, jaarlijkse groei en kosten van de archiefvorming. Als de gedachten worden verwezen lijkt om archieven niet meer na vijftig, maar na twintig jaar over te brengen naar de Rijksarchiefdienst zal dat nieuwe problemen opleveren. Dan zal naar schatting 260 kilometer ineens worden overgebracht en daarna 20 in plaats van 3 kilometer per jaar. De Re kenkamer betwijfelt of zo'n operatie zonder extra kosten zou kunnen verlo pen. Zij wijst erop dat de bewindslie den nog steeds geen inzicht hebben ge- DEN HAAG (ANP) - De vaste commis sie voor Antilliaanse en Arubaanse zaken in de Tweede Kamer vindt dat spoedig een oplossing gevonden moet worden voor de impasse die is ont staan ten aanzien van de controle door de Algemene Rekenkamer op de doelmatige besteding van de ontwik kelingshulp aan de Nederlandse An tillen. De commissie is er niet gelukkig mee dat de afgelopen twintig jaar een der gelijke controle door de Rekenkamer nimmer heeft kunnen plaatsvinden. Tussen Nederland en de Antillen be staat een grote controverse over de vraag wie de controle moet uitvoeren. De Rekenkamer stelt vast dat de Rijksarchiefdienst niet goed functio neert. De archieven zijn onvoldoende openbaar en er is ook onvoldoende in zicht in de vraag van de gebruikers. Daarnaast is er bij enkele rijksarchie ven te weinig en slechte depotruimte. Het archiefmateriaal dat daar is opge slagen kan door de tijd worden aange tast. De Rekenkamer vindt het voorts verontrustend dat er geen beleid be staat om de invloed van luchtveront reiniging op de archiefbestanden te gen te gaan. NIEUWERSLUIS - Een prachtig opgetuigde wipwatermolen sierde giste ren Nieuwersluis. Het vlagvertoon was ter gelegenheid van het 40-jarig huwelijk van molenaar Cornells Zaal en Matje Verwey. De molen is al vijf generaties in de familie. DEN BOSCH (ANP) - Automobilisten die vanaf volgende maand in Noord- Brabant zonder autogordel rijden lo pen grote kans een fikse boete te krij gen. Op initiatief van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid (ROV) start eind september een groot scheepse campagne die erop is gericht de automobilist ervan te doordringen dat het dragen van autogrodels bitte re noodzaak is. Gelijktijdig gaat de politie streng con troleren, zegt W. Boudewijns, secreta ris van het ROV. Noord-Brabant is ab soluut gezien de meest onveilige pro vincie van Nederland. Maar liefst 20 procent van alle doden en gewonden in het verkeer worden hier geregistreerd. De meeste ongevallen waarbij gewon den vallen doen zich voor binnen de bebouwde kom en op de wegen waar maximaal 80 kilometer per uur mag worden gereden. „En dat zijn nu juist de wegen waar de minste mensen hun autogordel dragen. Ze beseffen niet dat even slordig sturen op een mooi weggetje met dikke bomen er naast een catastrofe tot gevolg kan hebben". Boudewijns wijst er nadrukkelijk op dat het dragen van gordels de kans op letsel halveert. Het ROV werkt bij de campagne sa men met Veilig Verkeer Nederland en alle Brabantse politiekorpsen. De poli tie is in het kader van de campagne ook op een andere manier benaderd. Het ROV heeft er bij de korpsen na drukkelijk op aan gedrongen om zelf het goede voorbeeld te geven. Bekend is dat in dienstauto's niet altijd de gor del wordt gedragen. Daarin is wat ver andering gekomen nadat politiemen sen betrokken raakten bij zeer ernsti ge ongevallen. Ze werden bovendien van bovenaf gewezen op de wettelijke verplichting. UTRECHT (ANP) - Oliehandel De Ja ger in Lelystad moet een partij van 80.000 liter afvalolie met voor milieu en volksgezondheid schadelijke PCB's binnen een week opruimen. Op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden per dag overschrijding moet De Jager een contract over de verwer king afsluiten met Afvalverwerking Rijnmond of de partij legaal naar het buitenland afvoeren. Dit heeft de president van de recht bank in Utrecht, mr.C.L.baron Van Harinxma thoe Slooten, donderdag bepaald in een kort geding dat de staat en de gemeente Lelystad tegen De Ja ger hadden aangespannnen. De presi dent acht inderdaad reëel gevaar voor milieu en volksgezondheid aanwezig als de opslagtank zou gaan lekken of branden. Snelle afvoer en verwerking is daarom geboden. De Jager heeft de partij afvalolie sinds 1984 in opslag. Bij een controle door de milieu-inspectie bleken er polychloorbifenylen (PCB's) in te zitten. Legale verwerking van met PCB's ver ontreinigde olie is pas sinds begin dit jaar mogelijk bij de Afvalverwerking Rijnmond. ROSMALEN (ANP) - In Rosmalen wordt de komende maanden het „Huis van de toekomst" gebouwd. Het project gaat ruim vier miljoen gulden kosten. Een groot aantal participanten heeft donderdag een conve nant getekend en zich daardoor verplicht het huis ge durende zeven jaar zoveel mogelijk aan te passen aan de nieuwste ontwikkelingen. Chriet Titulaer, een van de initiatiefnemers, heeft dit donderdag in Rosmalen meegedeeld. Het huis wordt gebouwd op het terrein van het Autotron. Volgens Titulaer is het niet de bedoeling er een pakhuis vol elektronica van te maken. „Het moet de bezoeker wel aan het denken zetten met betrekking tot de snel veranderende leefsituatie, nu en straks." Het huis is ontworpen door de Amsterdamse architect Cees Dam, die ook de Stopera en de verbouwing van de Statenzaal in de Middelburgse Abdij ontwierp. Hij bedacht voor het „Huis van de toekomst" onder meer een badkamer met een dak dat zich bij goed weer, net als een bloem, helemaal kan openen. Niet alleen het ontwerp en de inrichting zijn op de toekomst gericht; ook bouwkundig worden allerlei nieuwe technieken toegepast. DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren en trendvolgers krijgen in 1989 eenmalig een miljard gulden extra te verdelen. Dit bedrag komt bovenop de 400 mil joen gulden die reeds was ingeboekt op de begroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het miljard is beschikbaar gekomen doordat het kabinet nu heeft besloten de ambte naren voor deze kabinetsperiode - tot 1990 - hun wachtgeldregeling te laten behouden en niet op te nemen in de Nieuwe Werkloosheids Wet. AMSTERDAM (ANP) - De Vakantieknip, een soort couponboekje waarmee Amsterdammers met een minimuminkomen deze zomer korting konden krij gen op allerlei attracties, produkten en diensten van de gemeente en het be drijfsleven, is een succes geworden. Dit blijkt uit een voorlopige inventarisa tie van de gemeente, nadat begin deze week de geldigheidsduur van de knip afliep. Van de totaal 240.000 Vakantieknips die werden uitgereikt, werden er iets min der dan de helft daadwerkelijk gebruikt. Dat betekent dat de gemeente 1,8 mil joen gulden zal moeten terugbetalen aan de instellingen en bedrijven die de gratis toegangsbonnen en de papieren „muntjes" uit de knip hebben geaccep teerd. Voor de Vakantieknip had de gemeente een bedrag van 2,6 miljoen beschik baar. Dat ondanks het succes van de knip een bedrag van acht ton overblijft, komt volgens de wethouder doordat de begroting aan de veilige kant was ge houden. Het succes is voor de wethouder reden om aan het college voor te stellen voor volgend jaar op basis van de bij de Vakantieknip gehanteerde formule een stadspas voor de minima in te voeren. Hoewel de definitieve plannen hiervoor nog niet gevormd zijn, denkt hij hierbij aan een soort vastrechtkaart „a la Vakantieknip" die het hele jaar of een bepaalde periode kortingen geeft op som mige gemeentelijke en private diensten en produkten. Hiervoor zal naar schat ting een bedrag van drie miljoen gulden nodig zijn. DEN HAAG (ANP) - Invoering van een Europese munt als extra impuls voor de interne handel zonder EG- binnengrenzen. Dit is één van de the ma's waarmee D66 de campagne in gaat voor de Europese verkiezingen op 15 juni 1989. De Europese munt moet de huidige nationale munteen heden vervangen die door de onder ling wisselende koersen onzekerheid met zich meebrengen voor handels partners. Aldus het concept-verkie zingsprogramma van D66 dat donder dag de leden is toegezonden. D66 bepleit een snelle integratie van het monetair beleid van de EG-lidsta- ten met op den duur totstandkoming van een Europese bank. Door de inter ne markt wordt de concurrentie groter en komen nationale verworvenheden als het sociale bouwwerk en milieu zorg onder druk te staan, maar „dat mag geen alibi zijn om de hand te lich ten met nationale sociale- en milieube langen", stelt het ontwerp-program verder. D66 meent voorts dat een Europees so ciaal beleid slechts op hoofdpunten geformuleerd dient te worden, met de mogelijkheid dit per lidstaat verder uit te werken en aan te scherpen. Omdat het kabinet de afgelopen jaren de ambtenaren wat betreft de regels van sociale zekerheid gelijk wilde be handelen met de werknemers in het bedrijfsleven, werd mede op advies van de Sociaal Economische raad be sloten ambtenaren onder de NWW te laten vallen. Nadat dit principebesluit was genomen kwam het kabinet tot de conclusie dat dit de rijksoverheid als werkgever niet alleen een groot bedrag aan WW-premie zou kosten, maar dat ook enkele tientallen miljoenen op ta fel zouden moeten komen om voor de uitvoering van de werkloosheidsrege ling een aparte bedrijfsvereniging voor ambtenaren op poten te zetten. De eerste schrikreactie van het kabi net is het afgelopen jaar geweest de NWW voor ambtenaren uit te stellen; eerst tot 1 juli van dit jaar, daarna tot 1 januari 1989. Minister Van Dijk van Binnenlandse Zaken heeft de ambte narenbonden het afgelopen voorjaar nog duidelijk gezegd, dat ze er op moesten rekenen dat voor hen die NWW-operatie op 1 januari zou door gaan. Het kabinet dekt de helft van die „een malige uitkering" aan ambtenaren en trendvolgers door een verhoging van de NWW-premie, die de werkgevers moeten betalen. Die hebben daar zelf in toegestemd in ruil voor een verla ging van de vennootschapsbelasting, die op 1 oktober zou moeten ingaan. Minister Ruding van Financiën heeft zijn collega Van Dijk van Binnenland se Zaken toestemming gegeven om de overige 500 miljoen gulden, die opzij was gezet voor het betalen van NWW- premie voor ambtenaren, in te zetten voor de verbetering van de arbeids voorwaarden. Ambtenaren lopen wat betreft sala risontwikkeling ongeveer 7 procent achter vergeleken met werknemers in het bedrijfsleven. Het gaat vooral om middelbare- en hogere ambtenaren. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is er niet in geslaagd de discriminatie van gehuwde vrouwen in de WWV uit te bannen met zijn nieuwe voorstel tot gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Dit heeft de Emancipatie- raad minister De Koning van sociale zaken geantwoord in een door de mi nister gevraagd advies. Het hof van jusitie van de EG stelde eerder dit jaar vast dat de Nederlandse Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV) niet voldoet aan de EG-richtlijnen. De regering paste namelijk destijds de wet alleen aan voor de toekomst. Ge huwde vrouwen die voor eind 1984 werkloos werden of wier uitkering krachtens de WW of een wachtgeldre geling voor die tijd afliep, kregen geen recht op WWV. Er is nu een voorstel voor gelijkberech tiging in de WWV, maar dan alleen voor vrouwen die destijds direct hun uitkering aanvroegen. De WWV kent evenwel de mogelijkheid om de aan vraag uit te stellen. Ook met het nieu we voorstel van het kabinet blijft deze mogelijkheid wel bestaan voor gehuw de mannen en ongehuwden. Met deze beperking beoogt het kabinet alleen de kosten te drukken, vindt de Eman- cipatieraad. Ook wil het kabinet dat wie alsnog een uitkering aanvragen, in de betreffende periode waren ingeschreven bij een ar beidsbureau. De raad acht dit een on mogelijk voorwaarde, want dan zou den de betreffende vrouwen nu moe ten voldoen aan een voorwaarde voor een uitkering terwijl ze waren uitgeslo ten van het recht op die uitkering. (Advertentie) Man moet weg bij bedrijf na wijziging van geslacht FRANEKER (GPD) - De 39-jarige Gerrie Vis uit Franeker is niet langer welkom bij haar werkge ver, groothandel in ijzerwaren en huishoudelijke artikelen Regts BV te Franeker. Gerrie heeft een geslachtsverandering ondergaan en heette vorig jaar nog Gerrit. De directie van Regts BV heeft daar grote moeite mee en is van mening dat de vrouw, die 22 jaar als man werkzaam is geweest in het bedrijf, niet meer goed kan functioneren. De dienstenbond CNV heeft het voor Vis opgenomen. Volgens CNV-bestuurder Bart Top van de Diensten bond is het wettelijk niet mogelijk iemand te ont slaan op grond van zijn of haar sekse. Bovendien is in 1984 de wet van kracht geworden die het mogelijk maakt het geslacht in het geboortebewijs te veran deren. En dat heeft Gerrie Vis in januari van dit jaar gedaan. Gerrit Vis voelde zich zijn hele leven al vrouw. In juli vorig jaar hakte hij de knoop door en besloot hij zich niet langer tegen dat gevoel te verzetten. Eind okto ber vertelde hij het aan zijn werkgever en aan zijn collega's. Gerrie: „Regts deed toen vrij laconiek. Hij zei: dus een herenfiets wordt een damesfiets." On der begeleiding bereidde Gerrie zich voor op een transseksuele behandeling. Op het werk stuitte Gerrie Vis echter toch op onbe grip en hilariteit: „De collega's gingen zich anders gedragen. Als ik binnenkwam werd het soms ineens muisstil of ze stonden op een afstandje te lachen". Ze kreeg het vervolgens steeds moeilijker op het werk en ze schakelde de Dienstenbond CNV in. Bart fop van het CNV sprak met de directie van Regts BV en adviseerde een voorlichtingsbijeen komst te houden voor het personeel, waarop des kundigen uitleg konden geven over de gedaantever wisseling van Vis. De bijeenkomst is er nooit ge weest. Gerrie Vis raakte op 4 december in de Ziektewet en moest een tijdje thuis blijven. Er werd zelfs een pro cedure gestart om Vis arbeidsongeschikt te laten verklaren. De firma Regts had al laten weten dat er geen plaats meer was voor de man die plotseling vrouw was geworden. Directeur Regts wil alleen kwijt dat er geen sprake is van discriminatie: „Maar dit bedrijf is nu eenmaal een mannenwereld. Als je 22 jaar als man achter de toonbank hebt gestaan, doet het voor de klanten vreemd aan als dezelfde persoon daar plotseling in een jurk staat". Gerrie Vis begrijpt de uitspraak van Regts niet: „Ik heb nooit klachten gehad over mijn werk. Ik zou er trouwens ook niet over denken om in een jurk naar het werk te gaan. Dat kan niet, je moet een stofjas aan". Gerrie Vis was eind maart eigenlijk alweer ar beidsgeschikt en wilde graag weer aan het werk. Regts liet toen echter per brief weten aan de GMD dat het niet meer hoefde. Volgens Gerrie stond er een flauwe smoes in de brief. Vis bleef wel haar ziekte-uitkering houden, aangevuld door Regts tot het volledige salaris. Gerrie: „Dat is mooi natuur lijk, maar ik wil graag weer aan het werk. Ik zie niet in waarom dat niet zou kunnen. Ik ben dezelf de Vis alleen in een wat andere verpakking". 0 ZE ZUNER GELUKKIG 1 «SS O ijsSi ij g» 0 W?e slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aanprijzen. Van een tientje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5