B en w Zierikzee willen studie samengaan musea Dag- en avondschool wil naar gebouw Swanenburgh Vlissingeii Kinderfilmfestival Schuttershoftheater Twee weken gevangenis rijden zonder rijbewijs Boetes voor duiken in verboden water F amilie-omstandigheden oorzaak aanhouden zaak 'n Opvallend veelzijdige buitenboordmotor. dahnsan dans- en balletschool PZC/streek MARITIEM EN STADHUISMUSEUM RECTOR: EEN EIGEN GEZICHT NODIG Grimeren KANTONRECHTER ZIERIKZEE Weigering KANTONGERECHT ZIERIKZEE Te zwaar Archiefcommissie bijeen in Zierikzee Werkzaamheden aan kruispunt Draaibrug tot eind dit jaar Garage beklad DE INSCHRIJVING IS GEOPEND VOOR: KRAMER omo-13132 20 OOK ONDER INVLOED ACHTER STUUR Dierenartsen Tandartsdiensten Apotheek: Wijkverpleging: VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 Het Gravensteen te Zierikzee waarin het maritiem museum gehuisvest is en mogelijk in de toekomst ook (een deel van de collectie van het stadhuismuseum. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese college van burgemeester en wethouders wil de gemeenteraad voorstellen een stu die te laten maken van de samenvoe ging van de twee gemeentelijke mu sea. Voor dat doel wil het college een deskundige aantrekken die moet kij ken of het zinvol en haalbaar is de twee musea in één gebouw onder te brengen. In die studie moet tevens de vraag betrokken worden, wat het ge meentebestuur in de toekomst aan wil met de musea. In een vergadering van de Zierikzeese museumcommissie liet burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs donderdag avond weten dat het bij lange na niet vaststaat dat er inderdaad een fusie komt. Ook is nog niet zeker dat een nieuw in te richten museum in het Gravensteen komt, het gebouw waar in momenteel het maritiem museum is ondergebracht. Hij lichtte toe dat op dit moment in zo wel het stadhuismuseum als in het ma ritiem museum behoorlijk geïnves teerd zou moeten worden. Om die re den is de vraag gerezen of het wellicht zinvol is de twee musea in het Graven steen te huisvesten. Een andere sug gestie die in dat verband is geopperd, is een permanent museum in het Gra vensteen en een wisseltentoonstelling op de plaats van het huidige stadhuis museum. De uitslag van de studie wordt, als de gemeenteraad akkoord gaat met de uitvoering, in de loop van volgend jaar verwacht. De commissie discussieerde donder dag ook even over de vraag of het ma ritiem museum in de toekomst op zon dag opengesteld moet worden. Dat is in augustus gebeurd. Gebleken is dat tijdens zonnige zondagen het bezoe kersaantal niet hoger dan 30 komt, maar op een minder mooie zondag makkelijk de 200 haalt. Daaruit blijkt volgens commissievoor zitter Asselbergs dat buitengewoon veel mensen behoefte hebben aan een culturele minder-goed-weer-voorzie- ning: „Ik zie op zondag vaak genoeg toeristen wat zielig door de stad slen teren. Ze kunnen dan alleen maar in de horecabedrijven terecht." Het CDA-raadslid C. Legemaate had principiële bezwaren tegen het op zon dag openstellen van het museum. Dat hoeft volgens mevrouw M. R. de Jong- van Loo niet, omdat mensen die dat niet willen ook niet op zondag naar het museum hoeven. Er zijn volgens haar erg veel mensen die graag op die dag naar het museum willen. Minke van Meerten, in het Zierikzeese gemeentehuis belast met museumza ken, deelde de commissie verder mee dat Zierikzee als enige gemeente in Zeeland beschikt over twee gediplo meerde suppoosten. Dat zijn de dames A. M. de Crom en J. Koper. De heer N. van Maurik volgt momenteel een op leiding. VLISSINGEN - De Vlissingse afde ling van de Zeeuwse Dag- en Avond scholengemeenschap (ZDASG) heeft het oog laten vallen op het schoolge bouw van de scholengemeenschap Swanenburgh. Het gebouw komt per 1 augustus 1989 vrij, omdat Swanen burgh dan een nieuw onderkomen be trekt in de wijk Weyevliet. De ge meente Vlissingen is in onderhande ling met het ministerie van onderwijs over een mogelijke verhuizing van de ZDASG naar het vrijkomende ge bouw aan de Zaaihoekweg. De dag- en avondscholengemeen schap in Vlissingen verzorgt momen teel lessen in het gebouw van de Mid delbare Technische School en een voormalig lagere schoolgebouw in de Rembrandtlaan. Rector L. Wille van de ZDASG is van mening dat zijn school in het Vlissingse een eigen ge zicht moet hebben. „We maken nu een te steriele indruk, simpelweg omdat we niets van onszelf hebben", aldus de rector. Het huidige gebouwencomplex van Swanenburgh zou volgens hem in die behoefte kunnen voorzien. Met dat nieuwe onderkomen zou de ZDASG in alle vestigingsplaatsen - behalve Vlis singen ook Goes, Middelburg en Zie rikzee - over adequate les- en admini stratieruimte beschikken. Rector Wille vindt verbetering van de huisvesting in Vlissingen mede ur gent, omdat hij vermoedt dat de huidi ge accommodatie een negatieve in vloed heeft op het aantal aanmeldin gen. Het ziet er naar uit dat er dit jaar 5 procent minder inschrijvingen bin nenkomen. Vorig jaar werden er 1742 leerlingen geregistreerd. De inschrij ving sluit pas 1 oktober, zodat de cij fers nog iets rooskleuriger kunnen uit vallen. Per afdeling zijn grote verschillen waar te nemen. De belangstelling voor de MAVO (middelbaar algemeen vor- economisch en administratief onder- mend onderwijs) loopt met 20 procent wijs) daarentegen hebben zich 45 pro terug. Voor de MEAO (middelbaar cent meer studenten aangemeld. MIDDELBURG - De Middelburgse Filmtheaters houden van zaterdag 17 september tot en met zondag 2 okto ber een kinderfilmfestival in het Schuttershoftheater. Hiermee wordt ingehaakt op het landelijk festival Ci- nekid '88. In de Zeeuwse hoofdstad begint het festival met een speciale muizendag. De Walt Disney-film: De speurneuzen bijt om 13.00 uur het spits af met het avontuur van de muis Basil Holmuis die, als een echte Sherlock Holmes, de misdaad een halt gaat toeroepen. Een ander muizenverhaal is te zien om 16.00 uur in de film: Een avontuur met een staartje. De Russische muizenfa milie Muiskevitz emigreert naar Ame rika in de hoop daar van het 'katten probleem' te zijn verlost. Tijdens de reis slaat de jonge Muiskevitz over boord, maar hij weet in een lege fles toch Amerika te bereiken. Daar gaat hij op zoek naar zijn familie. Beide tekenfilms zijn Nederlands ge sproken. Tussen de films door geeft Sjaak Vereist een poppenkastvoor stelling. De muis van fortuin is spe ciaal voor deze dag geschreven. Ver eist begint om 15.30 uur. Bij het festival hoort ook een muizen- val-ontwerpwedstrijd. Iedere deelne mer kan zijn of haar ontwerp inleveren om 13.00 uur in het Schuttershofthea ter. De prijsuitreiking is om 15.00 uur. Zaterdag kunnen kinderen zich ook als muis laten grimeren. Wie zich alvast in wil leven in de 'mui- zige' sfeer van de muizendag, kan nu al terecht in de Zeeuwse Bibliotheek, waar een speciale muizenhoek is inge richt. Het festivalprogramma voor de rest van de maand ziet er als volgt uit: zon dag 18: 'De bende van hiernaast', woensdag 21: 'Dunderklumpen', zater dag 24: 'Busters Wereld', zondag 25: 'De tovenaarsleerling en Pessi en Illu- sia', woensdag 28: 'Alice'. In oktober worden vertoond: zaterdag 1 'Otto is een neushoorn', zondag 2: 'Metin.' Alle films beginnen om 14.00 uur. De films worden beoordeeld door een kinderjury, onder leiding van Wim Hofman, bekend kinderboekenschrij ver. De winnende film wordt dit na jaar een keer gratis vertoond. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdag A. J. H. (32) uit Kortgene veroordeeld tot twee weken gevangenis voor het rijden zonder rijbewijs en tot 600 gulden boete voor rijden onder invloed (0.92 promille). Hij nam vorig jaar novem ber weer achter het stuur van een au to plaats terwijl hij nog in de proef tijd van een vonnis voor rijden zonder rijbewijs liep. H. haalde op de Lange Weg in Goes met grote snelheid een rijkspolitieman in, die naar aanleiding van H.'s rijge drag de achtervolging inzette. Hij ver loor hem weliswaar tussen de bebou wing enige tijd uit het oog, maar raak te het spoor niet bijster. Toen H. zijn wagen bij de Goese gemeentwerk- plaats parkeerde, zette de politieman op hetzelfde ogenblik zijn auto achter hem neer. H. ontkende dat hij degene was die ge reden had. Dat zou de andere inzitten de van de wagen hebben gedaan, die echter ernstig gehandicapt was door een beenblessure. De politieman kwam ter zitting bevestigen dat hij H. aan het stuur had zien zitten en dat hij de passagier rechts had zien uitstap pen. Hij hield vol dat zijn maat juist vanwege zijn beenverwonding aan de rechterkant uitstapte, wat echter bij officier van justitie groot ongeloof op wekte. Deze hield zich aan de weerga ve van de feiten door de politieman. Het vonnis was conform de eis. Hij had in een café in zijn woonplaats naar zijn eigen zeggen negen a tien pilsjes gebruikt en was van mening dat hij daarmee nog best kon rijden. Bij zijn aanhouding reageerde hij agressief en hij probeerde uit de ver hoorkamer weg te komen. Hij werd veroordeeld tot zes maanden rijont zegging voorwaardelijk en duizend gulden boete conform de eis van de of ficier. Deze hield er rekening mee dat W. na een periode van buitensporig drinken een ontwenningskuur heeft gevolgd en werk gevonden heeft waar voor hij een rijbewijs nodig heef. Voorts moet W. 250 gulden boete beta len omdat zijn auto niet gekeurd was. De 35-jarige Terneuzenaar C. J. V. werd in zijn woonplaats met 2.57 pro mille van de Bellamystraat gehaald. Dat was om één uur 's nachts nadat V. vanaf het middaguur constant aan het drinken was geweest. Hij verklaarde dat de aanleiding daarvoor een ernsti ge ziekte van een familielid vormde. De eis van mr Tempel was twee weken voorwaardelijk, een jaar rijontzegging waarvan de helft voorwaardelijk voor waardelijk en een boete van 1250 gul den. Omdat het de eerste keer was dat V. met drank in het verkeer in de fout ging en politierechter mr R. A. Fibbe zijn misstap als een eenmalige gebeur tenis beschouwde, legde hij negen maanden van de rijontzegging voor waardelijk op, terwijl hij als compen satie de boete tot 1500 gulden verhoog de. De 36-jarige Middelburger U. W. werd 10 november van de autosnelweg on der Arnemuiden gehaald op verden king van rijden onder invloed. Hij weigerde de bloedproef te ondergaan. SCHOUWEN-DUIVELAND 10 EN 11 SEPTEMBER ALARMNUMMER 01184-14444 Artsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: W. Bontkes, Zierikzee, tel. 01110-12280. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Ver beek en J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede, tel. 01115-1861. L. A. M. Bruel, Markt 32. Brouwersha ven, tel. 01119-1280. J. L. Flach, J. van Renesseweg 6, Re- nesse, tel. 01116-1280. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieuwer- kerk: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. Van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 01114-1810. (Vanaf. zat. 9.00 uur): S. Bergsma, Zie rikzee, tel. 01110-12180. Spreekuren voor spoedgevallen zat. en zon. 17.00-17.30 uur: J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, tel. 01110-13016. Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-12906, geopend zat. van 9.00- 12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zon. van 12.00-12.30 uur en van 18.00- 18.30 uur. Voor dringende hulpvragen is de dienstdoende wijkverpleegkundige (7 x 24 u.) te bereiken via het tel.no. 01110-14433. ZIERIKZEE - De zaak tegen visserij bedrijf en paiinghandel W. K. S. en zoon in Zierikzee werd donderdag middag tijdens de zitting van het kan tongerecht om een weinig voorko mende reden aangehouden. Net toen officier van justitie mr T. H. W. Stein met zijn requisitoir begon, moest de verdachte, de zoon, weg wegens fami lie-omstandigheden. De zaak was al eerder aangehouden omdat de kantonrechter getuigen wil de horen. De getuigen, L. S. en J. S.. hadden bijna twee jaar geleden beide vanaf de dijk gezien dat W. K. S. op hun percelen bij de Hammen in de Oosterschelde aan het vissen was, met als gevolg beschadiging van de mosse len. De verdachte zei tijdens de zitting dat hij niet aan het vissen was, maar dat hij zijn netten schoonspoelde. Dat S. dat deed op percelen die niet de zij ne waren, was volgens hem verklaar baar. Teruggaan naar het Havenhoofd kostte eenvoudigweg teveel tijd. Kantonrechter mr B. J. R. P. Verhoe ven vroeg S., evenals de opgeroepen getuigen, hoe te zien is dat iemand niet aan het vissen is maar zijn netten schoonspoelt. Voor de vissers was dit niet zo makkeljk uit te leggen: „Dat zie je gewoon", antwoordden ze aanvan kelijk. Maar na enig aandringen kon den ze er toch wel iets over kwijt. Als de kabels strak staan, dan is de bo dem bereikt, legde J. S. uit. En dat was duidelijk te zien. Voor schoonspoelen hoeven de netten naar hun oordeel bo vendien niet het water in. De verdach te wantrouwde de verklaringen omdat de getuigen geen palingvissers zijn en naar zijn oordeel dus geen verstand hebben van dat beroep. Verder maak te hij de rechter attent op het feit dat de zaak zich twee jaar geleden had af gespeeld en de herinnering volgens hem derhalve niet meer betrouwbaar is. Tot een uitspraak kwam het niet omdat W. K. S. plotseling weg moest. Ondernemer H. J. W. uit het Brabantse Best kreeg 600 gulden boete. Zijn vrachtwagen, bereden door een van zijn chauffeurs, was op de Rijksweg 18 in de gemeente Duiveland aangehou den omdat die bijna twee keer zo zwaar geladen was als wettelijk toege staan. W. had net het veerpakket van zijn wagen laten verzwaren, maar het kenteken was niet aangepast. De eige naar moet zorgen dat dit in orde is, meende de officier, en hield de man verantwoordelijk. Ook voor het feit dat de chauffeur volgens zijn baas een aanhanger had moet gebruiken. Offi cier Stein eiste 600 gulden boete en de rechter zag geen reden daarvan af te wijken. G. W. uit Ossendrecht verliet de rechtszaal zeer boos. Naar zijn stellige overtuiging stond op de dagvaarding dat hij met een geldig keuringsbewijs op de rijksweg 18 reed. De kantonrech ter hield hem voor dat dat juist niet het geval was. W. kon uit pure kwaadheid niet meer zeggen of hij een girokaart had gekregen om de boete te voldoen. Verhoeven ging ervan uit dat de man dit wel had betaald als hij de dagvaar ding goed had gelezen'. Hij vonniste 250 gulden, de helft minder dan de offi cier had geëist. W. kondigde aan in ho ger beroep te gaan. Naar aanleiding van de uitspraak in de zaak van H. W. W. uit Leerdam meldde de officier van justitie in ho ger beroep te gaan. W. reed vorig jaar op de rijksweg 18 in de gemeente Dui veland. Hij zag een te koop aangebo den rubberboot en wilde terug om die te gaan bekijken. Hij reed op de paral lelweg een eind achteruit en draaide opnieuw de rijksweg op. De officier eiste 180 gulden boete omdat hem dit een verboden en bovendien gevaarlij ke manoeuvre leek. Kantonrechter Verhoeven meende dat op de parallel weg andere regels gelden en dat de man niet gekeerd was, zoals in het proces verbaal stond. Vanwege deze fout liet hij W. vrijuit gaan. ZIERIKZEE - Duiken in betond vaar water is verboden, ook al laat de schipper van de boot waar vanaf ge doken wordt, in het midden of duiken aldaar is toegestaan. Daarom werd duiker K. J. W. uit Breda donderdag tijdens de zitting van de kantonrech ter in Zierikzee veroordeeld tot 75 gulden boete. W. huurde vorig jaar augustus met vijf andere duikers een boot om bij de slik ken van Viane te duiken. Daar aange komen, bleek de dieptemeter van de boot kapot. De duikers stelden daarop voor bij de zesde pijler van de Zeeland- brug het water in te gaan en vroegen de schipper of duiken daar was toege staan. Die zei volgens W. niet dat dat niet mocht. De zes wilden graag zeker zijn van hun zaak en adviseerden de schip per via de marifoon te informeren of duiken daar inderdaad gepermitteerd was. De schipper vond dat geen goed idee, want juist als ze het zouden vra gen, zou het weieens niet mogen. De groep besloot te gaan en dook bij de pijler. Bovengekomen, werden de dui kers geverbaliseerd door de politie. Duiken in dat betonde vaarwater is verboden. Tijdens de zitting bracht W. naar vo ren dat de leden te goeder trouw op het oordeel van de schipper waren afge gaan en dat hen dus niets verweten kon worden. Of ze inderdaad in verbo den water hadden gedoken, wist W. niet. Officier mr T. H. W. Stein hield W. voor dat de regels zijn opgesteld voor de duikers en niet voor de schippers. Hij eiste 75 gulden, het bedrag van de schikking. Kantonrechter mr B. J. R. P. Verhoe ven was van mening dat de groep dui kers nattigheid had moeten voelen toen de schipper de marifoon niet wil de gebruiken. Eigenlijk vond hij dat de sporters ten onrechte moeilijk had den gedaan. Ze hadden de 75 gulden gewoon kunnen betalen en daarmee was de kous afgeweest. Toch vonniste Verhoeven - gezien de reiskosten van Breda naar Zierikzee - het schikkings bedrag. Die 'korting' gaf de kantonrechter ook aan M. A. A. van den B., die eveneens uit Brabant was gekomen om zijn zaak uit te leggen. B. had zowel zonder ver gunning in het Grevelingenmeer gedo ken, als in het aanloopgebied van de haven van Scharendijke. Officier Stein eiste voor elk vergrijp 75 gulden boete. Kantonrechter Verhoeven vonniste de helft. Hij had begrip voor Van den B., die zei dat hij het merkwaardig vond voor één keer duiken twee boetes te krijgen. Vooral de afdeling in Goes groeit zo zeer, dat er voor meerdere vakken wachtlijsten moeten worden aange legd. Dat Vlissingen daarbij achter blijft zou volgens Wille met de huisves ting te maken kunnen hebben. Ook kan meespelen dat de economisch-ad- ministratieve opleiding in Goes slechts twee jaar - een jaar korter dan in Vlissingen - duurt. Dat de MAVO niet langer als een eind doel wordt gezien zou -, meent de rector - een mogelijke verklaring voor de sterk teruglopende belangstelling kunnen zijn. Hij wil een discussie op zetten over de mogelijkheid om de nu driejarige opleiding tot twee jaar terug te brengen. Een snellere afwikkeling zou de aantrekkingskracht van dat ty pe onderwijs kunnen vergroten. Waar mee het schoolhoofd niet gezegd wil hebben dat hij voorstander is van ver snelde opleidingen. Hij zegt: „Onder wijskundig vind ik een versnelling een onding. Wiskunde bijvoorbeeld kun je moeilijk sneller geven, en van een vak als geschiedenis gaat de jus af. Dat is jammer, want het algemeen vormend karakter van het onderwijs moet waar mogelijk worden gehandhaafd." De ZDASG begint dit jaar in Zierik zee met een aantal nieuwe cursussen. Tekstverwerking en boekhouden (praktijkdiploma) worden er voor het eerst gegeven. En 3 oktober begint in het Zierikzeese een cursus verkoop techniek, die in het kader van de Pri mair Beroepsgerichte Volwassenen Educatie (PBVE) wordt gegeven. ZIERIKZEE - De commissie van het streekarchivariaat Schouwen-Duive- land en Sint-Philipsland vergadert woensdag. Op de agenda staat onder meer een tussentijds overzicht van de activiteiten in het eerste half jaar van 1988. Daaruit blijkt dat met het gereedko men van de uitbreiding van het stad huis van Brouwershaven alle archie ven die bij het streekarchivariaat on der beheer zijn, in goede ruimten zijn ondergebracht. Verder staat in het overzicht dat het streekarchief regel matig van particulieren giften en oude archiefstukken ontvangt. Door de per soneelsuitbreiding kan het archief in Zierikzee de gehele week geopend zijn. De archiefcommissie spreekt verder over het werkschema van het perso neel van het streekarchivariaat. De vergadering wordt gehouden in de gro te commissiekamer van het stadhuis van Zierikzee en begint om 15.00 uur. DRAAIBRUG - De reconstructie van het kruispunt 'Draaibrug' op de weg tussen Oostburg en Sluis begint vol gende week. De werkzaamheden du ren tot het einde van het jaar. Van de noordelijke rijbaan is de kwaliteit van de fundering erg slecht en het be ton van de zuidelijke rijbaan vertoont scheuren. Rijkswaterstaat, de eigenaar van de weg, grijpt de verbetering aan om ook de inrichting van het kruispunt te ver anderen. De middenberm van het kruispunt verdwijnt en wordt vervan gen door een geverfd vak voor het ver keer dat linksaf slaat. De invoegstrook komt te vervallen. Het fietspad wordt in een grotere bocht om het kruispunt gelegd, waarbij de voorrangsregeling wordt omgedraaid. Het kruispunt 'Draaibrug' is één van de gevaarlijke kruispunten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het kruispunt krijgt ook speciale aandacht in de ac tie van politie en gemeenten om het aantal verkeersslachtoffers met 25 procent terug te brengen. Het wegdek moet volledig worden weggebroken. Er komt een nieuwe ver harding van asfaltbeton. De bovenste asfaltlaag kan pas volgend jaar maart worden aangebracht. SCHOONDIJKE Twee garagedeu ren in de Bernhardstraat te Schoondij- ke zijn in de nacht van woensdag op donderdag bespoten met zwarte verf. Er werden onder meer hakenkruisen op gespoten. |j"~w t Watersportbedrijf GEBR. VAN DUKE Jachthaven Den Osse Postbus 30 - 4318 ZG Brouwershaven Tel. 01119-2034 paren gehuwden scholieren rock 'n roll kinderdansles dagelijks aan de dansschool óf telefonisch. ZIERIKZEE-BRUINISSE 'f Vrije 2, Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 32