Veel nostalgie op open dag stoomtram Goes - Borsele Afscheid van dijkgraaf G. J. de Jager ...de vrije keuze kan in het gedrang komen... Terneuzen claimt 355.000 gulden Koninklijk goud voormalig arbeidsbemiddelaar Dekker NIEUWE ACTIVITEIT GAB GOES Vernielingen pand vluchtelingenwerk Mts/meao houdt loop-fiets wedstrij d Geen besmette paarden bij Scheldestad VOLKSHUISVESTING PZC/ provincie GOES - Het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Goes gaat - tegen betaling- zijn diensten aanbieden als 'wervingsadvi seur' voor bedrijven die gespecialiseerde werknemers zoeken. Samen met de onderneming maakt het arbeidsbureau een pro fielschets van de werknemer en stelt bijvoorbeeld de adver tentietekst op. De sollicitatiegesprekken kunnen ook geza menlijk worden gehouden en zo nodig voert het GAB een psy chologische test uit bij de meest geschikte kandidaten. Als volgende stap betaalt het arbeidsbureau mee aan cursussen voor de werknemer. Vertrouwen Zekerheid Postbus Smoes wervingsadviseur Een eerste proef met deze werkwijze j bleek succesvol. Het arbeidsbureau zocht voor een jong bedrijf in Kapelle technici, die in binnen- en .buitenland (Slot van pagina 15 reren van de planken voor het raam, werd gemeld dat het voormalige ge bouw van tapijthandel Mol opnieuw onder handen was genomen. Twee rui ten met een afmeting van 2,5 bij 3 me ter waren met een straattegel kapot gemaakt. Bovendien was de zijmuur beklad met een hakenkruis, een joden ster en kreten als 'death'. Het bestuur, de vrijwilligers en de cliënten van de Vereniging Vluchtelingenwerk zijn ge schokt. In het pand ligt huisraad opgeslagen die de vereniging gebruikt bij de in richting van woningen voor asielzoe kers. Ook wordt het gebouw een paar keer per week gebruikt als ontmoe tingsruimte. De asielzoekers kunnen koffie drinken, met elkaar praten en een spelletje doen. Algemeen coördi nator C. W. A. Betram: „Onze cliënten hebben een thuisbasis nodig. Vooral vluchtelingen die geen Engels spreken krijgen moeilijk contact met de plaat selijke bevolking. Voor uitgaan heb ben ze geen geld. Bovendien lopen ze in discotheken het risico in elkaar ge slagen te worden. In onze ontmoe tingsruimte worden ze tenminste niet aangegaapt". Een pand in de winkel straat bleek ook wervend te werken op vrijwilligers. Aangelokt door de affi ches meldden zij zich soms spontaan aan bij de vereniging. De gemeente had als voorwaarde aan de WW gesteld dat het gebouw er be woond moest uitzien. Met vier dichtge timmerde ruiten is daar geen sprake meer van. J. Looise, vrijwilliger bij de vereniging: „Het wordt steeds donker der daar binnen. Een haveloos pand lokt nog meer agressie uit. Het werkt ook demoraliserend in de richting van de asielzoekers. Bovendien is de mid denstand niet blij met een dichtgetim merd pand tussen de winkels". Hij koestert nog hoop dat bedrijven een financiële bijdrage willen leveren, zodat weer nieuwe ruiten kunnen wor den ingezet. De vereniging is niet van plan het gebouw te verlaten. „We laten ons niet wegjagen. Al beginnen we het wel een beetje eng te vinden". De Vlis- singse gemeentepolitie heeft nog geen idee wie de daders zijn en of beide ver nielingen door dezelfde personen zijn gepleegd. In de gemeente Vlissingen verblijven in totaal ongeveer zeventig asielzoekers. TERNEUZEN - De mts/meao in Ter- neuzen houdt zaterdag 17 september een loop- en fietswedstrijd. Er kan tot vrijdag 16 september worden inge schreven (individueel en als tweetal) bij Camiel de Rooij. De afstand: 2200 meter lopen, 19 of 38 kilometer fietsen en tenslotte 5 of 10 kilometer lopen. Zaterdag kunnen de startnummers tussen negen uur en kwart voor tien in de aula van de mts/ meao worden afgehaald. De start is om 10.30 uur bij het Schelpenhoekje. VLISSINGEN De tekst onder de fo to bij het gisteren in de PZC geplaat ste artikel over het uitbreken van de droes-epidemie wekt ten onrechte de indruk dat ook op de Vlissingse mane ge Scheldestad paarden met de droes- bacterie besmet zijn. Er is geen spra ke van enige besmetting in deze ma nege. Het concours hippique, dat afgelopen zaterdag op het programma stond, is niet afgelast omdat er droes op Schel destad heerste, maar omdat men wilde voorkomen dat besmette paarden van buitenaf andere dieren zouden aanste ken. Tot op heden is de ziekte niet op de Vlissingse manege geconstateerd, zo heeft ook de Middelburgse dieren arts A. P. J. Bil bevestigd. zelfstandig reparaties en inspecties kunnen uitvoeren aan computersyste men en die in (chemische) fabrieken en elektriciteiscentrales storingen kun nen opsporen in leidingen. „Normaal kregen we hooguit een twaalftal reac ties op onze advertenties, en vaak ble ken de kandidaten niet aan onze ver wachtingen te voldoen", vertelt direc teur K. Groeneweg van het Kapelse bedrijf, Delta Consult Inspection Service bv (DCI). „Nu kwamen er meer dan 80 reacties, en daar zat veel kwali teit bij". Het bedrijf had zich vroeger weieens verkeken op de capaciteiten van aan getrokken werknemers. „Zelf had ik vooral oog voor technische mogelijk heden van de kandidaat, maar kon niet nagaan of hij bijvoorbeeld vol doende stressbestendig was", aldus de directeur. „Dat deel van de sollicitatie procedure kon ik nu aan het arbeids bureau overlaten". Dat lijkt niet een taak voor het ar beidsbureau, die werklozen aan een baan moet zien te helpen. „Het plaat sen van werkzoekenden blijft onze eer ste taak", beklemtoont directeur J. Vermeulen van het GAB. „Het gaat om een nieuwe activiteit, die niet ten koste gaat van het bemiddelen voor bij ons ingeschreven werklozen. Er zijn ook extra middelen voor beschikbaar, met name voor de scholing. Elders in het land treden arbeidsbureau's ook al op als wervingsadviseur, maar in Zee land is dat nieuw". Vermeulen wijst erop dat het arbeids bureau zich in toenemende mate bezig houdt met het bemiddelen voor werkenden, die een betere of meer pas sende functie zoeken. Deze nieuwe ac tiviteit sluit daarop aan. Bovendien moeten andere mensen de vrijgeko men banen weer opvullen: „Het ver ruimt de mogelijkheden voor de men sen die in onze kaartenbak zitten". Groeneweg heeft het als groot voor deel ervaren, dat de naam van het ar beidsbureau in de advertentie stond. „Dat bleek toch veel mensen zeker heid te geven; ons bedrijf is nog wei nig bekend". DCI mikte dan ook op werknemers met ervaring; en moest ze dus bij andere bedrijven 'wegha len'. Bijkomend voordeel is, volgens de GAB-directeur, het sterke vertrouwen dat de ondernemers krijgen in het ar beidsbureau na een geslaagde wer ving. „Vroeger kon je toch merken bij de bedrijven, dat ze liever geen werk nemers uit ons bestand aantrokken. Nu kun je tegen zo'n ondernemer zeg gen: deze bij ons ingschreven werkzoe kende is weliswaar al enige tijd zonder baan, maar beschikt wel over goede capaciteiten. En daar moet je natuur lijk wel heel eerlijk in zijn". DCI-directeur Groeneweg heeft in middels iemand 'uit de kaartenbak' aangenomen. „Vroeger zou ik dat niet snel hebben gedaan. Ik verwachtte, eerlijk gezegd, bij het arbeidsbureau niet de beste en meest gemotiveerde mensen aan te treffen. Maar we heb ben nu iemand met een relatief lage opleiding aangenomen, die zeven jaar werkloos is geweest. En ik moet zeg gen: hij doet het geweldig". De stoomtram Goes-Borsele. GOES De Stoomtram Goes-Bor sele (SGB) houdt in het weekeinde van 17 en 18 september open huis. De eigen locomotieven en trams zijn in actie te zien, maar ook een grote hoeveelheid ander materieel uit het stoom- en vervoerswezen. Zo rijdt er een Fowler-stoomtractor uit 1930 rond. Technici hielden zich toen al intensief bezig met het creëe- ren van meerdere toepassingsmoge lijkheden. De Fowler is een zogehe ten 'convertible', wat inhoudt dat de ze met een eenvoudige ingreep is om te bouwen tot stoomwals. Als zoda nig heeft het aanwezige exemplaar ook een groot deel van zijn leven dienst gedaan. Maar in Goes is het weer te zien in de 'huid' van zijn jeugdjaren. Uit Katwijk komt een smalspoor stoomlocomotief uit 1928. Hiervoor wordt speciaal een kort smalsspoor- traject aangelegd, waarop de loc met een personenrijtuig heen en weer zal rijden. Het kan natuurlijk nog kleiner. De Stoomgroep West- Zuiderpark uit Den Haag is present met een zoge naamde 7 1/4 modelspoorbaan. Hier op rijdt een echt werkende stoom trein. Meerijden kan, zij het alleen door kinderen. Mocht er een brand geblust moeten worden, dan kan de aanwezige stoombrandspuit uit 1910 van de brandweer in Gorkum vast goede diensten bewijzen. Deze spuit, die vuur of geen vuur in vol bedrijf te bewonderen is, heeft de voor die tijd gigantische capaciteit van elfhon derd liter water per minuut en kan maximaal 45 meter ver spuiten. Zaterdag pendelt een Zwitserse post-autobus uit 1950 tussen de Gro te Markt in Goes en het terrein van de SGB. Meerijden, voor zover plaats, is gratis. De dienstregeling sluit naadloos aan op de activitei ten van de gemeente Goes ter gele genheid van de Open Monuimenten- dag. Zondag onderhoudt dezelfde bus een dienst van station 's-Gra- venpolder naar de schaapskooi bij Nisse. Een andere bezienswaardigheid tij dens de open dagen is de stoomwals 'Bakewell' (een primeur, want dit ro de gevaarte was nog niet eerder op een manifestiatie in Nederland te' zien). Zaterdagmiddag komt een aantal oldtimers langs, die tussen 13.00 en 14.00 uur en na 16.00 uur te bezichtigen zijn. Verder is er een de monstratie van de Modelspoorgroep Walcheren met twee grote model spoorbanen, er zijn oude landbouw- tractoren aanwezig en er wordt een hobbymarkt gehouden. In het kader van de Open Monumentendag is zo wel zaterdag 17 als zondag 18 sep tember ook de historische locomo- tievenloods van de SGB te bezichti gen. De open dag duurt zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. GOES - Dijkgraaf G. J. de Jager neemt woensdag 26 oktober afscheid van het waterschap Noord- en Zuid-Beve land. Hij gaat, na bijna twaalf jaar lei ding aan het waterschap te hebben ge geven, met pensioen. Zijn opvolger, ir P. J. Gruijters - nu nog burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe - begint per 1 november '88. Het afscheid van dijkgraaf De Jager wordt gecombi neerd met enkele andere zaken. De ge beurtenissen spelen zich alle af in De Stenge te Heinkenszand. 's-Morgens houdt het waterschap een symposium over het onderwerp 'vei ligheid achter waterkeringen na het Deltaplan'. Aanleiding vormt het ge reedkomen van het op Deltahoogte brengen van de zeeweringen in het ver zorgingsgebied van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland. Aanslui tend aan het symposium neemt minis ter drs N. Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat het eerste exemplaar in ontvangst van een boek over 35 jaar dijkversterkingen. Het boek is in op dracht van het waterschapsbestuur geschreven door de historicus drs L. Priester. Het symposium begint om 09.45 uur. 's-Middags wordt in een buitengewone vergadering van de Algemene Verga dering van het waterschap afscheid genomen van De Jager, aanvang 14.15 uur. Na afloop hiervan kan tijdens een receptie persoonlijk afscheid worden genomen van de scheidende dijkgraaf. Er is dan ook gelegenheid kennis te maken met zijn opvolger Gruijters. De Jager, die 1 januari 1977 als dijkgraaf van het grootste Zeeuwse waterschap begon, blijft komende tijd onder meer actief als statenlid (voor het CDA)'en als voorzitter van de ruilverkavelings commissie Yerseke Moer. MIDDELBURG - Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting weet hoe hij Nederland de komende tien jaar onderdak wil brengen. De deze week gepresenteerde nota 'Volks huisvesting in de jaren negentig' geeft in grote lijnen aan wat huur ders en kopers tot het jaar 2000 kun nen verwachten. Eén ding is dui delijk: de rijksoverheid is van plan zich minder intensief met de huis vesting te bemoeien. Alleen de men sen met een inkomen tot 30.000 gul den per jaar zullen nog aanspraak kunnen maken op de zorg van va dertje staat. Hoe de nota provinciaal vertaald zal worden, is een groot vraagteken. Het Zeeuws Overlegplatform Wooncon sumenten (ZOW) heeft nauwelijks tijd gehad de nota te bestuderen. „Zoals ik het nu zie, staan er ingrij pende veranderingen voor de deur", zegt ZOW-coördinator Erik Lan gen voorzichtig. In grote lijnen komt het er volgens hem op neer dat er veel nieuwe beleidspunten worden aangedragen, zonder dat duidelijk wordt gemaakt of er voldoende geld voor de uitvoering beschikbaar is. „Vandaar dat de effecten van het nieuwe beleid moeilijk te overzien zijn." Het voorstel om de 'goede' ver dieners uit de goedkope huur woningen te verjagen lijkt een drastische ingreep. „Ja, er is sprake van tijdelijke huur contracten, die opnieuw getoetst worden als het inkomen stijgt. Wie boven een bepaalde grens komt zal duurder moeten gaan wonen. Of daarmee gezorgd kan worden, dat er voldoende goedkope woningen vrij komen voor de lagere inkomensgroe pen, is de vraag. Er is nu eenmaal een te kleine hoeveelheid goedkope hui zen. Ik denk dat er de laatste jaren te dure huurwoningen op verkeerde plaatsen zijn neergezet. De nota biedt de mensen, die relatief goed koop huren, twee mogelijkheden: een koopwoning, of een duurdere huurwoning." Dat betekent dus, dat ook huur ders die heel erg aan hun straat of omgeving gehecht zijn, ge dwongen worden te verhuizen. Hoe is dat te rijmen met de veel geprezen vrije keuze van het in dividu? „Het is een beleidskeuze. Met over heidssubsidie gebouwde woningen zijn voor de mensen met lagere inko- mens bedoeld. Als er dan mensen in gaan wonen, die best meer zouden kunnen betalen, dan komt de subsi die in feite verkeerd terecht. Kijk, na de Tweede Wereldoorlog bemoeide de regering zich met de volkshuis vesting om voor het gros van de Ne derlanders lage woonlasten te creëren. Tegen het eind van de ja ren zeventig is het roer omgegooid: de woonlasten moesten voortaan ge lijke tred houden met de woonkos ten. Die tendens zet versterkt door, de subsidie mag alleen beschikbaar komen voor mensen die het echt no dig hebben." Maar waarom wordt er niet Coördinator Erik Langen van het Zeeuws Overlegplatform Woonconsu menten: ...de huurder moet de oren spitsen... voor een huurbelasting geko zen? Wie naar zijn inkomen ge rekend te duur woont betaalt op die manier extra. „Dat is geen oplossing, want het doel is dat de goedkope woningen vrijko men voor de lage inkomens. Accep teer je de huurbelasting, dan blijven die huizen bezet door de mensen met modale of nog hogere verdiensten. Het kan inderdaad zijn dat de vrije keuze in het gedrang komt. En je krijgt het gevaar van gettovorming. Wij vinden dan ook dat de overheid meer goedkope huizen moet bou wen. Door die aan de woningvoor raad toe te voegen wordt dat pro bleem ondervangen." Hoe ziet u de ontwikkeling van de woonlasten in het licht van de nota? „De kans is groot dat de lasten hoger zullen worden. Ook voor de lagere in komens. In de nota staat dat de woonlasten van die groep beheerst moeten worden door middel van in dividuele huursubsidies. Maar daar wordt geen geld bijgelegd. Dus hoe dat dan gerealiseerd moet worden? Ik acht het van het grootste belang dat er meer geld komt voor provin ciale en regionale huurders-organi saties. Een grootscheepse verschui ving in de machtsverhoudingen tus sen huurders, woningcorporaties en gemeenten staat voor de deur. In zo'n geval heb je een partij nodig die de woonconsument vertegenwoor digd. De huurder moet de oren spit sen, en goed in de gaten houden wat er gebeurt." Wat verwacht u voor Zeeland? „Er is onvoldoende overzicht van de bestaande woningsituatie. Voor een goed beleid moet er veel meer onder zoek worden gedaan. Hoeveel men sen met welk inkomen wonen in wel ke wijk? Dat weet niemand. Het is nog te vroeg om te zeggen dat de be zitters van duurdere woningen van het nieuwe beleid zullen profiteren. Stel dat een gemeente goedkope wo ningen wil bouwen, en daarom de grondprijs voor die huizen laag houdt. Dat zal ongetwijfeld in een prijsstijging van de grond voor de koopwoningen resulteren." In de nota wordt over budget gemeenten gesproken. Ge meenten met meer dan 30.000 inwoners krijgen meer zeggen schap over het huisvestingsbe leid. „Die maatregel zal voor Zeeland gro te gevolgen hebben. Alleen Vlissin gen, Middelburg, Goes en Terneuzen komen boven die grens. Voor de ove rige 26 gemeenten wordt de provin cie het uitvoerend orgaan. De Zeeuwse bestuurders hadden tot nu toe slechts een toezichthoudende taak. Ik vraag me af of de provincie voldoende is uitgerust om dat nieu we werk goed aan te pakken. Nee, ze hebben nog geen contact met ons op genomen." Jan van Damme MIDDELBURG - De heer P. A. Dekker uit Aagtekerke is donderdagmiddag onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde in het auditorium van het Gewestelijk Ar- beids Bureau (GAB) in Middelburg, waar burgemeester mr. B. J. van Put ten van de gemeente Mariekerke de onderscheiding opspeldde. De heer Dekker is bijna 35 jaar werkzaam ge weest als arbeidsbemiddelaar bij het arbeidsbureau. Sinds begin juni is hij in de VUT. De koninklijke onderscheiding kon ge zien de lange aanvraagperiode bij zijn afscheid nog niet worden verleend. Burgemeester Van Putten somde de staat van dienst op van de onderschei den arbeidsbemiddelaar, die in 1953 bij het arbeidsbureau in Kruiningen begon, vervolgens in Zierikzee werkte en daarna vanuit Middelburg zijn werk uitvoerde. Zijn werkterrein lag voornamelijk in de bouw- en metaal sector. Voor zijn inzet is Dekker al meermalen beloond en daarbij was hij ook als 'klusjesman' veelvuldig inzet baar op het arbeidsbureau. Zijn aima bele wijze van optreden leverde hem de eretitel 'Pa Dekker' op, liet burge meester Van Putten de aanwezigen, onder wie ook mevrouw Dekker en hun kinderen, weten. Sinds 1982 maakt Dekker ook deel uit van de ge meenteraad van Mariekerke en daar is hij geen man die het conflict zoekt, al dus de burgemeester. Ook in andere functies: diaken van de hervormde kerk, het dagelijks bestuur van het ADZ en coördinator van de telefoon cirkel van het bejaardenwerk in zijn woonplaats, heeft de onderscheiden Aagtekerkenaar zich verdienstelijk gemaakt. De heer J. Swinkels, directeur van het GAB-Middelburg, had de heer Dekker met een smoesje naar Middelburg ge haald. De vutter zou nog afscheid mpe- ten nemen van de commissie van ad vies, zo werd hem voorgehouden. Toen de heer Dekker het parkeerterrein Vpn het GAB opreed en daar ook zijn fami lieleden aantrof, ging er echter eèn lichtje branden. Toch was de heer Dekker 'confuus van het gebeuren'. Hij was nogal verwon derd geweest over de uitnodiging voor de commissie van advies en had zelfs zijn oudste zoon daarover ge raadpleegd, maar die zei lakoniek: ,,'t Zal wel goed zijn, want je bemoeit je ook altijd overal mee", vertelde Dek ker in zijn dankwoord. Burgemeester Van Putten van Mariekerke speldt de koninklijke onderschei ding op bij de heer Dekker. VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 9 TERNEUZEN - De 44-jarige Terneuzenaar P. D. D. heeft bij de rechtbank in Middelburg een schadeclaim van 355.000 gulden ingediend. Dat als vergoeding van de im materiële schade die D. geleden heeft door de 71 dagen die hij in voorarrest heeft doorgebracht op verdenking van de moord op een prostituée in Terneuzen. Volgens zijn advo caat, mr D. J. Olie uit Goes, kan de uitspraak van de rech ter over een week of drie verwacht worden. Vorig jaar april werd Helena Merdonca vermoord aange troffen in een huisje aan de Dijkstraat waar zij woonde en waar zij haar klanten ontving. Tijdens het onderzoek door de politie zijn vele verdachten aangehouden en voor korte tijd verhoord. Ook D. werd verhoord maar bleef langer dan de anderen in een politiecel. Uiteindelijk werd hij vrijgela ten omdat er onvoldoende bewijzen waren om een zaak te gen hem te beginnen. „Mijn cliënt zegt dat hem onrecht is aangedaan en dat hij is aangetast in zijn goede eer en naam", aldus zijn advocaat, „zijn naam is zeer regelmatig genoemd en hij voelt zichzelf tegenover het hele land afgebrand." Als bewijs daarvoor voert de advocaat aan dat D's naam ook over straat rolde toen enige maanden later twee andere prostituées in het bewuste huisje werden vermoord. Ook al verbleef D. toen in een gevangenis, zij het voor een heel andere zaak dan de eerste moord. Omdat D. geen werk heeft kan hij geen claim indienen op grond van geleden materiële schade. Maar voor de immate riële schade die hij tijdens het onderzoek heeft gelopen wil hij 5000 gulden voor iedere dag in de cel hebben. Arbeidsbureau als

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 17