Poolse Renata Drobik blij ondanks verlamming Provincie betaalde alleei| wyh VVD Pand Vluchtelingenwerk doelwit vernielingen Actie Zeeuws-Vlaamse gemeenten tegen sluiting kantoren fiscus PROVINCIE SPAART VOOR WOV PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT F ondsen Vacaturestop ZEEUWSE STEUN NA AUTO-ONGELUK Rederij eist inzage proces-verbaal van radarpost Hansweert CDJA Zeeland houdt congres Voor tien mille surfspullen gestolen RUITEN STUK EN RACISTISCHE SYMBOLEN Helihulp PAGINA 15 MIDDELBURG - Er zit meer geld bij de provincie dan de roep un zuinigheid wil doen geloven. Maar het provinciebestuur loudt angstvallig de knip op de beurs om straks, wanneer een raste Westerschelde-oeververbinding (WOV) moet worden ge- inancierd, met geld over de brug te kunnen komen. Die indruk ileef gisteravond hangen nadat de statencommissie voor be- tuurszaken de ontwerp-provinciebegroting 1989 onder de oep had genomen. Bewogen 1 VRIJDAG ZEELAND' 9 SEPTEMBER 1988 zijn bezorgd de Zeelandbrug )e staten kunnen maar moeilijk ver poppen dat het terughoudend inanciëel beleid ten koste gaat van le Zeelandbrug. Zoals gemeld wil het lagelijks provinciebestuur de jaarlijk- e bijdrage uit de provinciekas aan de leelandbrug (1,3 miljoen gulden) met ngang van komend jaar schrappen. Het tolvrij maken van de Zeeland- irug wordt daarmee kunstmatig ver- Ier weggeschoven", merkte WD-frac- ievoorzitter J. I. Hennekeij spijtig op. )it zal, zo bleek ook uit de reacties van mdere fracties, één van de heet te hangijzers worden tijdens het be- jn november te houden statendebat iverde provinciebegroting. Hennekeij 1ste dan ook dat nog vóór het staten- lebat zicht wordt geboden op de pre- ieze bedragen die nu nog nodig zijn im de provinciale bijdragen aan de VOV - en niet te vergeten de toelei- lingswegen - op tafel te kunnen leg- ;en. Het dagelijks provinciebestuur al ook nog weer eens uit moeten leg- ;en hoe het nu precies staat met de af- letaling en de onderhoudskosten van le Zeelandbrug. )e staten oefenen ook druk uit op het -erhogen van de provinciale budget- en voor aanleg en onderhoud van we ien. Met name het tracé Vlissingen- Coudekerke mag zich in de belang- telling van de staten verheugen. Maar if, zoals met name de PvdA wil, de ianleg van deze weg nu dan eindelijk n zicht komt, werd nog niet duidelijk. )DA-gedeputeerde J. B. Ventevogel financieën) was er in ieder geval als le kippen bij om het pleidooi van de 3vdA in serieuze overweging te ne- nen. het dagelijks provinciebestuur- juist zijn. Hij beloofde dat het dagelijks pro vinciebestuur deze kwestie in oktober nog eens zal bekijken. PvdA-woord voerder P. de Nooijer drong daar sterk op aan: „Ik hoop niet dat die kortingen al in 1989 worden doorberekend. Dat lijkt ons naar de instellingen toe een ondraaglijke pil". P. Roose (RPF/ GPV) vroeg ook meer geld voor oude renbeleid en voorwaardenscheppend economisch beleid. Overigens is niet alleen de verwach ting dat nu snel met de realisatie van de WOV kan worden begonnen reden voor de financiële terughoudend heid. Zo worden de problemen in de milieusector vooral veroorzaakt door een algehele vacaturestop, verband houdend met de in het slop geraakte reorganisatie van het ambtelijk appa raat. Bovendien wachten belangrijke beleidsbeslissingen op het gereedko men van het strategisch beleidsplan dat onder aanvoering van gedeputeer de Ventevogel wordt opgesteld. De gedeputeerde beloofde dat in okto ber een kort en bondig verhaal gereed is waarin de doelen van zo'n strate gisch beleidsplan worden geformu leerd. „Ik ben", probeerde hij de com missie gerust te stellen, „helemaal niet bezig met hemelbestormende zaken. De tekst kan bijna op één vel letje". Het is de bedoeling dat het stra tegisch beleidsplan voor de behande ling van de begroting 1990 op tafel ligt. Zoals gemeld heeft het dagelijks pro vinciebestuur zo'n 1 miljoen gulden vrijgemaakt waarmee nieuwe jaar lijks terugkerende verplichtingen kunnen worden aangegaan. De opval lendste nieuwe verplichting is een verhoging van de subsidie aan het Zeeuws Museum met 2,2 ton. De Hoge school Zeeland springt eruit met een eenmalige bijdrage van ongeveer een half miljoen. De statencommissie bleek daar weinig problemen mee te hebben al waren er wel vragen over de problemen bij het Zeeuws Museum. Ventevogel gaf aan dat gekozen is voor de Middelburgse vestiging van het museum. Dat kan, gaf hij toe, ten koste gaan van de ande re te verzelfstandigen poot: het na tuurhistorisch museum te Oostkapel- le. Zoals gebruikelijk maakten SGP en RPF/GPV bezwaar tegen een reeks uitgaven in de sectoren welzijn en re creatie. „Er mag dan", aldus het sta tenlid P. Roose (RPF/GPV), „gezegd worden dat de luchtbellen uit de be groting zijn verdwenen. Wij vinden dat er nog wel wat kwade dampen aanwezig zijn die er uitgeknepen kun nen worden". Commissievoorzitter mr. J. A. de Boe (CDA): „Zet de ramen dan maar alvast open" iet is de PvdA al jarenlang een doorn n het oog dat de provincie er vele, neestal goed gevulde reservefond- ;en, op na houdt. Gisteren bleek dat ïu ook de VVD zint op mogelijkheden >m enkele van die fondsen wat lichter e maken zodat geld vrijkomt voor ïieuwe uitgaven. De WD zoekt voor- il naar dit soort extra vrije ruimte >mdat de WOV 'onze gelden voor se- undaire wegen grotendeels zal op- iouperen'. Maar de PvdA en vooral >ok enkele kleinere fracties hebben ïog veel meer zorgen aan de kop. „Wij :ijn aan het oppotten en sparen voor le WOV. Wat gaat ons dat allemaal op mdere terreinen kosten?", vroeg Pvd A-fractie voorzitter P. de Nooijer óch af. Daarbij doelde hij vooral op het ont breken van voldoende personeel -zoals ioor het dagelijks provinciebestuur self met klem benadrukt is- voor het landhaven van het milieubeleid. Met rame ook de SGP en de PPR toonden ;ich daarover zeer verontrust. De PvdA bleek bovendien 'onaangenaam verrast' door een PZC-artikel waarin vVD-gedeputeerde E. Maris-Koster welzijnsplanning) aankondigt dat de welzijnssector een nieuwe bezuini gingsronde boven het hoofd hangt die san oplopen tot kortingen van maxi maal driekwart miljoen gulden op 'en- sele grote uitgaven'. Het gaat daarbij bm het doorberekenen van rijksbezui- ugingen die tot nu toe met provincie- geld zijn opgevangen. Gedeputeerde Ventevogel bleek zich nog niet van de omvang van die bui be wust. Hij moest er van ambtelijke zijde op worden gewezen dat de door Maris- Koster genoemde bedragen -geba seerd op principe-afspraken binnen De tolgaardershuisjes bij de Zeelandbrug. De staten maken zich bezorgd over het plan van het dagelijks provinciebestuur om de jaarlijkse provinciebijdrage van 1,3 miljoen gulden aan de Zeelandbrug te schrappen. OOST-SOUBURG Een jaar gele den werd op het Middelburgse Del ta College en in Westkapelle geld ingezameld voor de Poolse Renata Drobik (35). Zij had bij een auto-on geluk haar nek gebroken. Bijna haar gehele lichaam raakte ver lamd. Alleen haar hoofd kon ze nog bewegen en haar handen een beetje. De actie leverde ruim 4500 gulden op, waarvan onder meer een rol stoel en een hydraulisch bed wer den bekostigd. Renata logeert mo menteel een maand bij familie in Oost-Souburg. Voor het eerst sinds twee jaar kwam ze weer in de bui tenlucht. Renata is een levenslustige vrouw. Ze is getrouwd, heeft een kind van zeven jaar en nog steeds gevoel voor humor. Ze heeft ook reden tot la chen. Haar leefsituatie is sinds ze steun uit Zeeland krijgt behoorlijk verbeterd. Thuis verbleef ze in een kamer van twee bij vier meter en was volkomen afhankelijk van hulp van anderen. De Oostsouburger Wim Caljouw, docent op het Delta College, en zijn Poolse vrouw Lyda hoorden van Renata's situatie via familie in het Oostblokland. Tijdens een familiebezoek gingen ze bij Re nata (een nicht van Lyda) kijken. Wim: „Dan zie je haar zo hulpeloos liggen en denk je: hier moet wat aan gebeuren. Zo is het idee van een in zamelingsactie ontstaan". Het Del ta College had al eerder in samen werking met Westkapelle steun ver leend aan voedsel- en kledingtrans- porten naar Polen. De Goese revalidatie-arts Henk Stam reisde naar Polen om de inva lide vrouw te onderzoeken en video opnamen te maken voor zijn echtge note, die ergotherapeute is. Rena ta's hoop op genezing werd ontze nuwd. Wel bleek dat met aanpas sing haar pijn kon worden verlicht en ze zelfstandiger zou kunnen func tioneren. De vrouw uit Wroclaw had wel een rolstoel tot haar beschik king. In Polen krijgt iedere gehandi capte echter hetzelfde standaard model, ongeacht zijn grootte en li chamelijke gesteldheid. Van het in gezamelde geld werd onder meer een rolstoel gekocht die aan haar si tuatie werd aangepast. Omdat ze op een flat met een trap woonde, was ze sinds het ongeval niet meer buiten geweest. Bovendien schaamde ze zich voor de buurt om zich als een verlamd poppetje op straat te verto nen. Renata Drobik accepteerde de Ne derlandse giften maar al te graag. Ze stond perplex dat een Zeeuwse arts De Poolse Renata Drobik met Chantal en Wilbert van het gezin Caljouw in Oost-Souburg, waar ze haar vakantie doorbrengt. speciaal voor haar even naar Polen kwam. In haar land zou zoiets on denkbaar zijn. Het idee ontstond om Renata voor een vakantie naar Ne derland te halen. Een visum werd vrij snel verstrekt. De geplande trip liep echter vertraging op, omdat de visumaanvraag van de meekomen de Poolse verpleegster problemen opleverde. Wim Caljouw denkt dat het komt vanwege haar baan in een militair ziekenhuis. Uiteindelijk zette het tweetal tweee- "neenhalve week geleden de eerste voet op Nederlandse bodem. De ver pleegster neemt de dagelijkse ver zorging van Renate op zich en doet dat onbetaald. Ze vindt het leuk om een kijkje in het westen te kunnen nemen. Vanuit het logeeradres in Oost-Sou burg werden veel uitstapjes ge maakt in de buurt: strand, bos en vooral winkels, want het grote as sortiment in de rekken staat in schril contrast met de situatie in Polen. Psychisch is Renata enorm opgeknapt van haar vakantie. In het weekeinde van 16 tot en met 18 september wordt de terugreis aan vaard. De Caljouws zijn nog op zoek naar een personenbus die voor het vervoer kan zorgen. DEN HAAG - Een aanvaring op 5 fe bruari op de Westerschelde is aanlei ding geworden tot een procedure bij de Raad van State, waarbij het pro- ces-verbaal van de radarpost Hans- weert centraal staat. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft ge weigerd dit proces-verbaal ter inzage te geven aan een van de betrokken partijen, een rederij uit Hong Kong. Op 5 februari kwam de Ospray Arrow van deze maatsshappij in aanvaring met de Cast Saccoon van een maat schappij op de Bahama's. Het perso neel van de post Hansweert nam de aanvaring op de radar waar en maakte proces-verbaal op. Het ministerie weigerde dit verbaal openbaar te maken, omdat het zou gaan om persoonlijke opvattingen die bovendien alleen voor intern gebruik zijn. De maatschappij uit Hong Kong heeft dit aangevochten bij de Raad van State. Tijdens de behandeling van deze zaak informeerde mr P. J. G. Kapteyn, voor zitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, bij de vertegen woordiger van het ministerie: „Zou het kunnen zijn dat uit het rapport blijkt dat de ambtenaren op de radarpost hebben zitten slapen en dat het daar om niet openbaar wordt gemaakt?". De vertegenwoordiger van het minis terie antwoordde: „Ambtenaren sla pen niet. En zeker niet de mensen op een radarpost". Mr Kapteyn doet op korte termijn een voorlopige uitspraak. De Raad van State zal zich in een later stadium uit voeriger met de kwestie bezighouden en dan definitief uitspraak doen. KAPELLE - Het CDJA Zeeland houdt vandaag (vrijdag) om 20.00 uur het provinciaal najaarscongres in restau rant De Caisson te Kapelle-Biezelin- ge. Paul van den Biggelaar, voorzitter van het landelijk CDJA, houdt een in leiding over het politieke actiepro gramma van de jonge christen-demo craten. Er is tevens gelegenheid tot discussie over de politieke weg van het CDJA. Aan de orde komt verder de kernen dag op 22 oktober waarbij werkgevers worden benaderd om gehandicapten in dienst te nemen. Die dag staan nog meer activiteiten op het programma, die allemaal te maken hebben met ge handicapten. De resultaten worden besproken in Temeuzen waar de Zeeuws-Vlaamse kern van het CDJA wordt opgericht. GROEDE - Bij een inbraak in het surfcentrum Matour aan de Zeeweg in Groede zijn surfartikelen ont vreemd met een totale waarde van naar schatting 10.000 gulden. De surfplanken, zeilen en masten zijn eigendom van leden van de club. De spullen lagen in een afgesloten loods, die in de nacht van dinsdag op woens dag werd opengebroken. MMMM MIDDELBURG Het dagelijks provinciebestuur heeft de VVD wil len ontvangen als elke andere be stuurlijke groep 'die we met moeite te pakken proberen te krijgen'. Zo verklaarde CDA-gedeputeerde J. B. Ventevogel (financieën) gister avond de financiële bijdrage van de provincie aan de Breugheliaan- se maaltijd die een gezelschap rond de VVD-tweede kamerfractie afge lopen vrijdagavond nuttigde in het Abdijcomplex. Het PPR-statenlid C. Th. A. van Wa terschoot stelde de kwestie -zoals hij al had aangekondigd- aan de orde tijdens de behandeling van de pro vinciebegroting door de statencom missie voor bestuurszaken. Vente vogel noemde de provinciale gul heid een zaak van 'pure representa tie'. „We hebben alleen de wijn voor onze rekening genomen. Dus het valt nogal mee", voegde hij er 'ter geruststelling' aan toe. Voorzitter J. I. Hennekeij van de WD-statenfractie stelde voor: „Biedt de PPR, mocht die volgend jaar op bezoek komen, ook een glas wijn aan". Maar Van Waterschoot reageerde: „Dat is een ruim gebaar uit de portemonnee van een ander". Hij kon er nog wel inkomen dat de provincie zich van de goede kant laat zien wanneer politici op werk bezoek komen. „Maar ik betwijfel of de provincie ook moet bijdragen als een gezelschap als onderdeel van een uitje gewoon door Zeeland reist". Hij vroeg in dat verband ophelde ring over het voorstel van het dage lijks provinciebestuur om de begro tingspost voor representatie ko mend jaar met 60.000 gulden te ver hogen. Volgens Ventevogel gaat het daarbij niet om extra uitgaven, maar om het tevoren begroten van kosten die ook de afgelopen jaren al ten laste kwamen van de provincie- kas. „Het is belangrijk", aldus Ven tevogel, „om mensen die je vaak no dig hebt, op behoorlijke wijze te on- vangen. Het is niet doenlijk dat ge deputeerden elkaar daarbij contro leren. Maar we hebben stellig het idee dat er geen potje van wordt ge maakt. We krijgen steeds meer te maken met bezoeken van mensen van buiten. De ervaring leert dat we veel beter scoren wanneer we, in plaats van er zelf op uit te gaan, de mensen naar hier toe halen". Vente vogel wilde overigens de aard van de representatiekosten niet aan de openbaarheid prijsgeven. De dis cussie daarover verwees hij door naar het overleg van de fractievoor zitters. Een vernielde ruit van het pand in de Vlissingse Walstraat waar de Vereniging Vluchtelingenwerk haar onderkomen heeft. VLISSINGEN Van het pand in de ken van de moedwillige vernielingen kocht voor de realisatie van een kem- Vlissingse Walstraat, waarin de Ver- en concludeert dat asielzoekers blijk- winkelgebied aan de kop van de Wal- eniging Vluchtelingenwerk een op- baar niet welkom zijn in Vlissingen. straat, stelt geen geld beschikbaar slag-en ontmoetingsruimte heeft, zijn De eerste vernieling werd afgelopen voor nieuwe ruiten. Toen het bestuur woensdagavond voor de tweede keer zondagmiddag gepleegd. Twee ruiten van de vereniging woensdagavond deze week ruiten ingegooid. Ook zijn werden ingegooid met als gevolg dat vergaderde over het kunstzinnig deco- racistische uitlatingen op de muur ge- deze dichtgetimmerd werden. De ge klad. De vereniging is hevig geschrok- meente, die de slooppanden heeft ge- (Slot Zie pagina, 17 kolom 1) Het was een bewogen jonge man, die onlangs op een verga dering van de dierenbescher ming ergens in Zeeland, het woord nam. Hij meldde vegetariër te zijn en hield een vlammend pleidooi tegen het nuttigen van allerlei soorten vlees: varkensvlees, paardevlees, rundvlees en wat verder nog allemaal onder vlees valt te verstaan. De voorzitter had zijn betoog aandacht beluiisterd en onder weg af en toe eens instemmend geknikt. Hij kon het verhaal ook mooi inpassen in een oproep aan de aanwezigen het werk van de vereniging te blijven steunen. Dat kunt u al direct doen door deel te nemen aan de verloting in de pauze", sprak hij. En tot de bewogen jongeman: „Daar doet u toch zeker ook aan mee?" Hij deed het. En won de tweede prijs. Een rollade. TERNEUZEN - De b en w's van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben donderdagmiddag eendrach tig besloten de strijd aan te binden te gen de plannen tot reorganisatie van de belastingdienst. Het ministerie van financiën kan op korte termijn een brief verwachten, waarin de geza menlijke colleges het plan om de kan toren in Terneuzen en Oostburg te sluiten naar de prullenbak verwijzen. Burgemeester C. Ockeloen van Ter- neuzen na afloop van het driemaande lijkse college-beraad: „Dit initiatief moet los gezien worden van de brie ven, die Terneuzen en Oostburg al naar Den Haag hebben gestuurd. Wat hier dreigt te gebeuren, is natuurlijk een hele vreemde zaak. Concentratie van de diensten in Goes en Middel burg raakt niet zozeer de grote bedrij ven - want die zaak is helemaal gecom puteriseerd - maar wél de burger en de middenstander. Die mensen moeten toch gewoon in hun eigen regio een kantoor binnen kunnen stappen om over hun belastingcenten te praten..." Oostburg en Terneuzen hebben overi gens al antwoord op hun 'protestbrief. Ockeloen: „Ja, dat is zo'n briefje in de trant van 'als het beslist is, kunt u ko men praten...' Wij denken dat de be slissing nog maar een kwestie van maanden is. Vandaar ons besluit nu opnieuw, maar dan met z'n allen, aan de bel te trekken." De b en w's bespraken ook de mogelij ke subsidiëring van helihulp vanuit Brugge. Binnen het gezelschap werd daarover uiterst genuanceerd ge dacht, verzekerde burgemeester Oc keloen. In een aantal gemeenten wordt aan het nut en de doelmatig heid van die vorm van hulpverlening getwijfeld. De b en w's stelden vast dat in de rest van Nederland die heli hulp prima is geregeld. Alleen Zeeuwsch-Vlaanderen hangt er wat dat betreft een beetje bij. De colleges willen nu eerst eens onder zoeken welke voorwaarden de rijks overheid verbindt aan subsidiëring van de helikopter-hulp. In de praktijk zou het er in elk geval op neerkomen dat, indien het rijk zou subsidiëren, de slachtoffers van ongevallen naar Bel gische ziekenhuizen zouden worden gevlogen. „Maar binnen onze club wordt dus ernstig geaarzeld", aldus Ockeloen. De suggestie van de ge meente Oostburg een eenmalige bij drage te putten uit de reserves van de Centrale Post Ambulancevervoer snijdt volgens hem geen hout. De re gels, waaraan de CPA is gebonden, la ten dat niet toe. Het op te richten bedrij ven-oplei dingscentrum voor werklozen in Zeeuwsch-Vlaanderen kan, als het aan de b en w's ligt, rekenen op financiële steun van de acht gemeenten. Er is al een gebouw beschikbaar; enkel de fia- nanciering moet nog worden geregeld. Provincie, gemeenten en bedrijfsleven zouden ieder eenderde van de kosten voor hun rekening moeten nemen. Zeggen de gemeenten 'ja' dan is de zaak zo goed als rond. De twee overige partners hebben zich al positief uitge laten. Het centrum zou bij de keuze van opleidingen helemaal in moeten gaan spelen op de behoefte bij de be drijven aan bepaalde vaklui.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 15