geen woorden, maar daden PZC/ vrijdagkrant 13 daglicht art-titude la strada de stenge soif kuiperspoort symmetry 88 veere vleeshal bet je wolff flodderig les levines architectuur zeeuws museum du theatre fotokabinet van geyt smederij acolye terneuzen 't zwaluwenhof bellemans inter scaldes keramiek jordans nieuwvliet lunchcafé corrie blaas bibliotheek zijde schelphoek scheepvaart in kaart in beeld van der lee gevangentoren van merde art house zkc van grieken esprit kees roovers fred gubbels iRBIDAG 9 SEPTEMBER 1988 In het Centrum Nieuwe Mu ziek in de Middelburg Klove niersdoelen is tot en met 10 september de expositie 'Dag licht' te zien. De exposanten zijn de Zeeuwse kunstenaars Piet Dieleman, Piet Slagboom, Willem Buijs, William Ver- straeten en Henric Borsten, naast Jan Dibbets, Albrecht Dürer, Nankoku Hidai, Raoul de Keyser en Marlow Moss. De laatste tonen werk dat een bin ding heeft met Zeeland. De ex positie is dagelijks te zien van 18 tot 21 uur, behalve op maan dag. Lex Maes exposeert zijn instal latie 'De Sprong', bestaande uit twee schilderijen en een ob ject, in Art-titude in Vlissin- gen. Te zien tot en met 11 sep tember. Openingstijden: dage lijks van 9 tot 23 uur. Albert Verburg exposeert tot en met 29 september in La Strada in Goes. De tentoon stelling, getiteld 'Das Abend- land, deel I', omvat foto's, fo tosculpturen en fotoschilderij en. Openingstijden: dagelijks van 11 têt 20 uur, behalve op zondag. De Werkgroep Beeldende Kunst Borsele houdt tot en met 17 september een exposi tie in De Stenge in Heinkens zand. Fred Gubbels toont daar schilderijen. Openingstijden: maandag van 13.30 tot 17.00 uur, dinsdag van 10 tot 12 en van 13.30 tot 17 uur, woensdag en vrijdag van 13.30 tot 20 uur. In café Soif aan het Vlissingse Bellamypark is tot en met 11 september een expositie inge richt van zeefdrukken en foto grafie van Jos Brouwers. Ope ningstijden: dagelijks van 12 tot 02.00 uur. In de expositieruimte van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland in de Middelburgse Kuiperspoort exposeren Eddy Quite (tekeningen) en Greet Harinck (sieraden). De ten toonstelling van Quite wordt morgen, zaterdag, geopend tussen 16 en 18 uur. Te zien tot en met 8 oktober. De sieraden van Harinck zijn tot en met eind september te zien. Ope ningstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur en donderdagavond van 19 tot 21 uur. Gedurende het hele jaar wordt in de Sint Pieterstraat in Mid delburg het etalageproject 'Symmetrie 88' gehouden. Een groot aantal buitenlandse i kunstenaars presenteert daar, op uitnodiging van de Middel burgse kunstenaar Ko de Jon ge, werk waarin het begrip symmetrie gestalte krijgt. Tot en met 15 september toont Les Levine uit de Verenigde Staten zijn werk. De Stichting Delta Kultureel heeft in de Grote Kerk in Veere verschillende exposities inge richt. De onderwerpen zijn 'Willem III en de Zeeuwen', 'op tische telegrafie en de functie van de Grote Kerk daarin', En gelse landschapsschilders en 'Verbeeld verleden' tekenin gen rond het thema VOC van Leendert van der Pool. De Gro te Kerk is maandag tot en met zaterdag geopend van 10 en 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur. Tot 31 oktober. Willem III staat tevens cen traal in de expositie 'Veere in de tijd van Koning Stadhouder Willem III in het Veerse stad huis. Dagelijks te zien tot en met 30 september op maandag tot en met zaterdag tussen 12 en 17 uur. In museum De Schotse Huizen exposeert Rie Nobels-Noord- hoek het zomerseizoen poppen in Zeeuwse klederdracht. Daarnaast is werk te zien van zeeschilder en oud-zeeloods Nico Hopmans, getiteld 'De Zee als verbinding tussen Ne derland en Engeland'. Zijn kleindochter Gerbrig Hop mans exposeert beeldhouw werk. Tot en met 11 september. Openingstijden: maandag van 13 tot 17 uur, overige dagen van 10 tot 17 uur. Zondag ge sloten. Tom van den Boomen expo seert beelden en tekeningen in De Vleeshal in Midelburg. Te zien tot en met 11 september. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 11 tot 17 uur, zondag van 13 tot 17 uur. Onder de titel 'Betje Wolff, haar leven, haar werk' is in het Stedelijk Museum aan het Bel lamypark in Vlissingen tot en met 24 september een tentoon stelling te zien waarin drie ele menten centraal staan: het le ven van Betje Wolff, haar boe ken en de stad Vlissingen (waar zij 250 jaar geleden op 24 juli werd geboren) ten tijde van deze schrijfster. Het museum is van maandag tot en met vrij dag geopend tussen 10.00 en 17.00 uur en op zaterdag en zondag tussen 13.00 en 17.00 uur. lbert Verburg treedt de L toeschouwer in La Strada emoet met maskers en pengekletter: de tekst die expositie introduceert et het armoedige >rkomen van het getoonde rk rechtvaardigen. Volgens rburg of zijn tekstschrijver ipt het oude Europa op zijn itste benen: het evenwicht is :k, popmuziek en sex zijn nptomen van verval. De nstenaar maakt een tocht or het duister en 'laat totende werken zien die van schokkende eerlijkheid ;uigen'. kun je iemand niet kwalijk Tien dat hij zichzelf is, of een wat vernauwde blik heeft op laatste fase van de Westerse schaving. Maar Verburg :senteert zich als [tuurfilosoof. En excuseert h bij voorbaat voor de fiden die hij toont; het is of hij zegt: mijn werk gaat sr een slechte wereld en mag s ook slecht zijn. En dat is t, althans volgens mij. larom? Laten we eens gaan ken in Verburgs' wereld van i en popmuziek. De laatste mt overigens niet in het werk ar, hoogstens in de titels. En n nog in een op zijn best igere interpretatie, ie World turns round' toont een slordig gepenseelde ïgeving van zwart, rood, grijs blauw een vormeloze géstalte met een maskerachtige tnnie. Het zou een man kunnen zijn. Op de voorgrond e« n fotofragment van een schuinliggende tegelvloer in zwart-wit, daarachter een ander fotofragment: een naakte vrouw. Haar lichaamsvormen zi n met wat hanige lijnen benadrukt. De foto lijkt afkomstig uit een pornoblad, wiar Verburg ook in andere voorstellingen uit put. De vrouw strekt haar armen uit naar de man, om hem te lokken hem in de afgrond te duwen. Z jn gestalte staat schuin in het ak, heeft iets van vallen. V muit de verte kijkt een rr onsterlijk gezicht toe op het tweetal. I'm waiting for the man' ziet Verburg af van het letterlijk verwerken van zwart- witvergrotingen. Hij schildert in goor wit, met vage rode en zwarte lijnen, vrouwenlijven - zo te zien twee - met rechtsachter in grijs een man, wederom met flodderige ekken een monsterlijke kop suggererend. In woorden lijkt het nog wat, maar visueel mis jjït werk elke spanning. Het is niet lelijk en niet mooi, de verf blijft, hoe dik ook opgebracht, v irf. En gezien thema en teksten is dat niet Verburgs' o ?zet. Hij wil immers verslag en van een 'zoektocht naar rieden, heden en toekomst', n het bezigen van een nsnede als 'zoektocht achter grenzen van de esthetica' is en rechtvaardiging voor het aken van schilderijen of der werk dat originaliteit, acht en vakmanschap mist. erburg blijkt niet in staat een rm te vinden om zijn bekende en minder bekende. Hermes, de slimme en atletische god, begeleider van de gestorvenen, beschermer van kooplieden en uitvinder van nuttige en aangename zaken. Gubbels schildert hem als atleet, in vliegende start. Leto, door Hera verdreven in een poging de geboorte van haar tweeling Apollo en Artemis te verhinderen. Gewend aan tegenslag groeit ze uit tot een strijdlustige vrouw, belust op wraak. In de visie van Gubbels paart zij lieftalligheid aan waakzaamheid; gewapend met schild en zwaard wacht zij op wat komen gaat. De hele reeks overziend vind ik niet alles even sterk. De figuren zijn bijna altijd alleen en in een uitsnede zichtbaar. Niet alle vlakken houden de aandacht vast, er is soms te veel rust. Een begrijpelijke reactie na de wat woestere werken van ouder datum, maar de zwakkere schilderijen roepen om een nieuwe impuls. Bijvoorbeeld in de vorm van meer gecompliceerde composities, meer ruimte. Desondanks valt er in de Stenge heel wat te genieten. En geeft Gubbels in veel gevallen een boeiende interpretatie een goden- en gedachtenwereld die één van de erfenissen is van een rijke culturele traditie. De Middelburgse St. Pieterstraat is het hele jaar 1988 voorzien van een kunstproject. Ko de Jonge - ondermeer actief in de mail-art - heeft contact gelegd met een imponerende reeks kunstenaars. In een symmetrische etalage presenteren zij in rap tempo beeldende prikkels met een meestal originele inslag. De Jonge selecteert vooral kunstenaars die werken met de combinatie beeld-tekst, voor zo'n etalage-project een uitermate geschikte vorm. Momenteel bezet Les Levine de ramen van het pandje tegenover de ingang van de Provinciale Griffie. Twee in reclamestijl geschilderde afbeeldingen tonen een vrouw vanaf de rug gezien. Over haar schouder blikt een kat ons toe. Tussen de twee symmetrische afbeeldingen plaatst Levine een tekst: 'The cat is on her shoulder'. Dat klopt. Is dit gezellige beeld met de voor de hand liggende begeleidende tekst nu kunst? Wat mij betreft zeker. De symmetrie van de afbeelding roept onmiddelijk de vraag op: welke kat op welke schouder? En wat is nu eigenlijk de werkelijkheid die we zien? Onrustig kun je er van worden, je geest verliest zijn greep op de werkelijkheid. Eigenlijk is het dus helemaal niet zo'n gezellig plaatje. De hier geschetste aanpak is kenmerkend voor Levine. Gebruikmakend van eenvoudige beeldmotieven plaatst hij ironisch ideële reclame in het stadsbeeld als prikkel voor het denken. Een wezenlijke functie van kunst.... NICO OUT In de hal van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg is een expositie ingericht van archi- tectuurschetsen van professor dr C. A. van Swigchem. De schetsen zijn te zien tot en met 3 oktober tijdens de openings uren van de bibliotheek. In het Zeeuws Museum in Mid delburg is tot en met 7 novem ber de tentoonstelling 'Met het oog op de Deltawerken' te zien. Deze expositie geeft een over zicht van de werken die in op dracht van het Rijk in '60 wer den gemaakt van de Deltawer ken die toen nog in uitvoering waren. De kunstenaars zijn met name ingegaan op de uit voering van de Deltawerken, men ziet het storten van beton, de bouwputten, de caissons, de zandzuigers en de werkhavens. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 11 tot 17 uur, zaterdag tot en met maan dag van 13.30 tot 17 uur. Saskia Eggink, lid van de Zeeuwse Kunstkring, toont et sen in het café-restaurant Du Theatre bij de Middelburgse schouwburg. Te zien tot en met 7 oktober. Het ZKC houdt op de eerste verdieping van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg wisse lende foto-exposities. Ruden Riemens uit Middelburg toont tot en met 29 september zijn fo tografisch werk. Openingstij den: maandag 18 tot 21 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 21 uur, zaterdag van 10 tot 13 uur. In galerie Van Geyt aan de Steenstraat in Hulst wordt vanavond, vrijdag, een exposi tie geopend van het werk van Wim van de Mey en Jits Bak ker. Van de Mey maakt grafiek en Bakker beelden. De ten toonstelling duurt tot 4 okto ber. De voormalige smederij van De Schelde aan de Walstraat in Vlissingen biedt tot en met 11 september onderdak aan de expositie Beelden 1981-1988. De expositie toont niet alleen beelden, maar ook tekeningen, schilderijen, zeefdrukken, fo to's, film en een land-art pro ject van Gertjan Evenhuis uit Vlissingen, Gerhard Lentink uit Dordrecht en Rien Halters uit Etten-Leur. De Schelde smederij is van dinsdag tot en met zondag geopend, van 11.00 tot 18.00 uur. Jan Treffers exposeert brons plastiek en zilveren sieraden in gallery De Blauwe Acolye aan het Bellamypark in Vlissingen. Ook zijn er maritieme sieraden te zien van Menno Meyer. De gallery is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.30 uur. Tot 1 oktober. Truus Menger-Oversteeger ex poseert bronzen en aquarellen in het Terneuzense stadhuis. Te zien tot en met 15 septem ber. Openingstijden op werk dagen tijdens kantooruren. 'La Tona', Fred Gubbels; De Stenge Heinkenszand In Galerie 't Zwaluwenhof aan de Noordlangeweg in Kats ex poseert Matthy Murre abstrac te beeldhouwwerken in mar mer en hardsteen, Nico Ooy- man zijn marmerkunst en Piet van 't Hageland schilderijen die het Zeeuwse landschap tot onderwerp hebben. De galerie is van maandag tot en met vrij dag geopend tussen 14.00 en 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. Tot eind september. In galerie-boekhandel Belle mans in Axel zijn twee exposi ties te zien. In de Kindergalerij hangt een selectie uit het werk van de kinderboekenillustra trice Marit Törnqvist. In de af deling Kunstuitleen heeft Eric Brandts uit Vlissingen een 'Ro ze Kamer' ingericht. In het restaurant en de tuin van Inter Scaldes te Kruinin- gen exposeren Ellie Hahn, Het ty Heyster en Jenny Mulder beeldhouwwerken. Tot 1 okto ber. Ben van Trirum exposeert ke ramiek in de hal van de Amro- bank in Goes. Van Trirum toont handgevormde potten. Te zien tijdens kantooruren tot 1 oktober. Gedurende de maanden sep tember en oktober zijn op de veerboot Vlissingen-Breskens werken te zien van Theo Jor dans. Vier lithografiën, land schappen in Zeeuwsch-Vlaan deren en Vlaanderen, hangen op de boot. In de tentoonstellingsruimte van galerie/winkel Adelbert Jacqueline in Nieuwvliet expo seren tot en met 31 december Marie-Claire Moonen (aquarel len) en B. J. Keyl (potterie). Daarnaast is werk te zien van de Amsterdamse pottenbak kerij De Olifant. Openingstij den: zondags van 10 tot 17 uur. In het Lunchcafé van het Goe- se stadhuis exposeert Piet van 't Hageland schilderijen. Te zien tot en met 10 september. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. In restaurant Katseveer in Wil- helminadorp zijn tot 1 novem ber etsen te zien van Corrie Blaas. De titel van haar exposi tie is 'exposeren op niveau'. In de expositieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg is tot en met 19 sep tember de tentoonstelling 'Van rader-boot tot jumbo-fer ry' te zien, die handelt over de scheepvaartverbindingen tus sen Zeeland en Engeland. Karin van Vught exposeert tot en met 30 september handbe schilderde zijde kleding in het Zijdemuseum aan de School straat in Wouw. Openingstij den: maandag tot en met zater dag van 10 tot 17 uur, zondag van 13 tot 17 uur. In restaurant 'De Schelphoek' in Serooskerke (Schouwen) ex poseert Jan Kloet glasgravu res (die de Deltawerken tot on derwerp hebben) en Ger van Dijk schilderijen en pastels. Op de bovenverdieping van de Vergulde Garnaal in Brou wershaven is een expositie te zien over Brouwershaven en de scheepvaart. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Te zien tot en met 24 septem ber. In het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes wordt tot 1 oktober de tentoonstel ling Zeeland in kaart gehou den. De expositie brengt aan de hand van een vijftigtal kaar ten de ontwikkeling in beeld: van het prille begin tot heden. Dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 16 uur, zaterdagen van 11 tot 16 uur. De expositie 'West-Zeeuwsch- Vlaanderen in beeld' in het Ge meentelijk Archeologisch Mu seum aan de Marktstraat in Aardenburg geeft een over zicht van 17e en 18e eeuwse kaarten, prenten en tekenin gen uit het bezit van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Het museum is op zondag en maan dag geopend van 14.00 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Wilma van der Lee exposeert olieverfschilderijen in 'Het Vlaemsche Duyn' aan de Ge rard de Moorsweg in Groede. Zij zal daar de gehele zomer wisselende schilderijen ten toon stellen. De Eindhovense beeldend kunstenaar Guus Hendrichs exposeert in het Vlissingse res taurant De Gevangentoren aan de Boulevard De Ruyter tekeningen en objecten. Zijn werk hangt er tot en met 15 september. In café De Ster in Hulst is tot 10 november een tentoonstelling te zien van de Vlaamse schilder Van Merde. De dertig schilder werken hebben vooral betrek king op wilde dieren. In Galerie Art House aan de Markt in Bierliet exposeert Piet Griep maritieme werken. Te zien tot en met 30 septem ber. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur, zaterdag van 9 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Leen Quist en Henny Huser ex poseren respectievelijk porce- lein en tekeningen in het Zeeuws Kunstenaars Centrum in de Bibliotheek in Middel burg. Te zien tot 15 september. In het Aurin Huis aan de Min nepoortstraat in I Jzendijke ex poseert Gerard van Grieken tekeningen, aquarellen en pot loodtekeningen. Te zien tot eind september. Openingstij den: dagelijks van 14 tot 18 uur. In Galerie Esprit in Clinge is vanaf morgen, zaterdag, tot en met 16 oktober ingericht met als thema 'met het oog op gra fiek'. De tentoonstelling bevat grafisch werk van 17 kunste naars en keramiek van Anto nio lampecco. De galerie is ge opend van donderdag tot en met vrijdag vanaf 13.30 uur. De Vlissinger Kees Roovers exposeert gouaches, olieverf schilderijen en beschilderde panelen in de PZEM-galerie. Alle werken hebben betrek king op geometrische inversie. Geopend tijdens kantooruren. ongetwijfeld oprechte woede over te brengen. Betekent dat een kunstenaar een afschuwelijk thema dan maar zoetgevooisd en elegant moet verpakken? Natuurlijk niet. Je kunt de getormenteerde vrouwenkoppen van iemand als bijvoorbeeld Picasso ook niet mooi noemen in de klassieke zin. Francis Bacon zet zijn naakte gestalten - in mentale en fysieke vertwijfeling gedompeld - ook niet neer als aantrekkelijke lieden. En de duistere wereld die iemand als Kiefer ons voorschotelt, oogt evenmin als een vakantieparadijs. Betrokkenheid op een thema is iets anders dan visie. En een vorm zoeken voor een idee vraagt - zeker als het zo ambitieus is - om vakmanschap. Verburg zou er beter aan doen zijn resterende pornoblaadjes te verkopen aan de ongetwijfeld grote schare liefhebbers en zelf een museumjaarkaart aan te schaffen. Veel kijken, en nog meer zelfkritiek leiden dan wellicht eens tot een expositie van meer belang. In de Stenge te Heinkenszand hangen Griekse goden en godinnen aan de wand en ook dwalen er overlevenden van een uitgestorven Indianenvolk, de Machido de Assis. Geïnspireerd door oude mythen schildert de in Weert woonachtige Fred Gubbels - een vijftiger - een wereld van kracht en vriendschap, van strijd en misleiding. Hij doet dat op een ondergrond van op karton geplakt papier met een opvallend rijke toepassing van de verf. Transparant, dekkend, spetterend, vegend en stempelend. Zijn materiaalgebruik is Gubbels' sterkste kant. Vandaar mijn voorkeur voor de oudere reeks 'Machido de Assis'. De voorstelling is eenvoudig; meestal domineert één rijzige, magere gestalte het verticale beeldvlak. Uit de vele schakeringen bruin komt hij af en toe tevoorschijn om er op andere momenten weer in te verdwijnen. Soms zijn twee nog sterker uitgeteerde koppen zichtbaar, met op de voorgrond een hompige massa. Dat moeten de aardappels zijn waar Gubbels in de titels - opgenomen in zijn schilderijen - op duidt. Eens betwistten twee indianenstammen in een tijd van voedselschaarste elkaar het eigendom van een vruchtbare berg, waar aardappels te vinden waren. De strijd op leven en dood leverde een 'overwinnaar'.... Die schilderde Gubbels in '84 veelvuldig en overtuigend. Vanaf '85 zien we de Griekse mythologie verschijnen, meestal in de vorm van individuele dramatis personae, 'Machido de Assis', Fred Gubbels; De Stenge Heinkenszand waiting for the man', Albert Verburg; La Strada Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 13