Aids-campagne mavo en lbo Artsen: abortus vier- of Huiszoeking by gedeeltelijke gewenst bij meerlingen Desmond Tutu SEOUL MAGAZINE DE OLYMPISCHE ZOMERSPELEN 1988 vandaag Bukman tijdelijk op defensie CDA VERKEERT IN REP EN ROER Verdachten van IRA-aanslagen op televisie Doden bij explosie op schip De politieke dood van een minister Warmer 231 e jaargang no. 205 /Voensdag 7 september 1988 BIJLAGE PZC GRATIS Subsidies Cruijff na terugbetaling schuldenvrij Actie Vaten Proef Tahamata Motie Verweerschrift Cyrill Ramkisor als ambassadeur beëdigd DEN HAAG (GPD) - Het aftreden van VVD-minister van Defen sie Van Eekelen heeft de grootste regeringspartij, het CDA, in rep en roer gebracht. De christendemocraten vrezen dat Van Eekelen in zijn val hun partijgenoot Van der Linden (Buiten landse Zaken) zal meeslepen. Bij zijn aftreden uitte Van Eeke len bittere kritiek aan het adres van de parlementaire enquê tecommissie naar het paspoortproject. Premier Lubbers nam daar dinsdagavond tijdens een spoeddebat in de Tweede Ka mer afstand van. Aanvankelijk mistig, overigens vrij zonnig. Maximum temperatuur rond 23 graden. Zwakke tot matige oostelij ke wind. SE0U188 VERSPREIDING OP 13 september 1988 rf*PZC DEN HAAG - Duidelijk geemotioneerd sprak minister Van Eekelen in de tweede kamer zijn afscheidsrede uit. HEERLEN (GPD) Dertien mavo- en zeventien lbo-scholen in Zuid- Limburg krijgen als eerste nieuw voorlichtingsmateriaal over aids. De Basisgezondheidsdienst Ooste lijk Zuid-Limburg (BGD) heeft ma teriaal klaar liggen voor liefst 9.000 leerlingen. Eind september wordt het informa tie-pakket in een landelijke voor lichtingscampagne gepresenteerd. Het landelijk Project aids voorlich ting heeft inmiddels grote belang stelling getoond voor het initiatief van BGD-voorlichter J. van der Horst. „De landelijke AIDS-voor- lichting voor het voorgezet onder wijs bleek deze laag opgeleide scho lieren niet aan te spreken. Zowel qua taal als uitleg sloot deze voor lichting te weinig aan bij de erva ringswereld van deze groep jonge ren", lichtte Van der Horst gister middag toe tijdens de presentatie van het AIDS-voorlichtingsmate- riaal. Een andere, even belangrijke reden is de vrees dat in de toekomst in Ne derland ook jongeren van 10 tot 19 jaar door het aids-virus zullen wor den besmet. Momenteel telt Neder land 573 aids-patiënten, van wie één tiener-meisje. In 1985 telde ons land 'slechts' 83 patiënten. Van het aantal sero-positieven is weinig be kend, omdat er (nog) geen mel dingsplicht is van deze infectieziek te. De verspreiding van het AIDS- virus door heteroseksuele contac ten neemt, net als in de VS, ook in Nederland toe. (Van onze correspondent TILBURG (ANP) - Het slepen de conflict over een oude be lastingschuld van Johan Cruijff aan de Spaanse bank Banca Catalana is uit de we reld. Dat is het gevolg van be taling aan de bank door Cruijff en FC Barcelona van 26 miljoen peseta's, ruim 450.000 gulden. In welke verhouding de huidige trainer van Barce lona en de club hebben be taald is niet bekend. Met de acceptatie van vier en een halve ton neemt de bank met anderhalve ton rente en kosten minder genoegen dan waar ze eigenlijk recht op had. Dat heeft de Tilburgse advo caat van de Spaanse bank, mr. A. de Rooij, dinsdag meege deeld. De schuld dateert uit de tijd dat Cruijff bij Barcelona als speler in dienst was. De afwikkeling van de zaak is het gevolg van de indiensttre ding van Cruijff als trainer van Barcelona. Tijdens onderhan delingen over het trainerschap had Cruijff al laten weten dat de oude belastingkwestie gere geld moest worden. Dat werd hem toegezegd. HEERLEN (GPD) Het IRA-recher- cheteam Limburg was gisteren nog steeds bezig met het horen van getui gen, die ook al kort na de aanslagen in Roermond en Nieuw-Bergen werden ondervraagd. Tot nu toe heeft de con frontatie van de getuigen met de fo to's van de twee in Duitsland gevan- genzittende IRA-leden niets con creets opgeleverd, zo meldde adju dant H. Clabbers van de rijkspolitie gisteren. Vanavond zullen politieberichten wor den uitgezonden na het Journaal van 20 uur op Nederland 2 en het Journaal van half elf op Nederland 1 en 3. Ook de Duitse televisie en wellicht ook de BRT zullen opsporingsberichten uit zenden. Er worden foto's getoond van de verdachten en van de witte Peugeot met het kenteken MZ EP 762. Het rechercheteam heeft voor de uit zending op de Nederlandse televisie toestemming gekregen van het minis terie van Justitie. Clabbers zei gisteren dat het recher cheteam hoopt op meer aanwijzingen uit Duitsland om verder te komen met het onderzoek naar de aanslagen dan uit de getuigenverklaringen. Van Eekelen is het eerste slachtof fer van de zogeheten paspoortaf faire, die enkele weken geleden zijn voorlopig dieptepunt vond in het rap port van de parlementaire enquête commissie. In dat rapport wordt - om het maar eens plat te zeggen - de vloer aangeveegd met de vorige (Van Eeke len) en de huidige (Van der Linden) staatssecretaris van buitenlandse za ken. In het Kamerdebat van gisteren werd overigens niet alles gezegd, ook al trok de oppositie bij monde van Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66) alle regis ters open. Met name de liberaal Voor hoeve toonde zich een meester in het ontwijken van moeilijke vragen. Maar ook uit de dingen die ongezegd blijven kunnen conclusies worden getrokken. Bijvoorbeeld deze: de WD heeft er be wust voor gekozen de toch al niet ster ke minister Van Eekelen te laten val len. Opgeruimd staat netjes. Aan Van Eekelen was toch geen enkele eer meer te behalen. Zo voltrok zich gisteren een persoonlijk drama in de Kamer: een minister, die geen 'schuld' kon of wilde belijden, kondigde zijn aftreden aan. Het mag niet verbazen als onder zijn ontslagbrief de afkorting v.c. vi coactus) komt te staan. Door over macht gedwongen, betekent dat in ge woon Nederlands. De paspoortzaak - één van de vele affaires, waarmee het rijk de afge lopen jaren de zwakte van zijn organi satie zag blootgelegd - is overigens nog lang niet ten einde. De Tweede Kamer zal binnenkort het verweerschrift van de minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek en zijn omstreden staatssecretaris Van der Linden over het paspoortproject behandelen. Theoretisch is het mogelijk dat méér koppen zullen rollen. Gisteren bleef het angstig stil rond Van der Linden. Diens positie was (nog) niet in het ge ding; immers het spoeddebat, aange vraagd door de oppositie, betrof het ontslag van Van Eekelen en niet de brief van het duo Van den Broek-Van der Linden. Maar erg gerust op een goede afloop kan Van der Linden toch niet zijn, want wat de enquêtecommis sie hem verwijt - het verkeerd informe ren van de Kamer - is een politieke doodzonde. Zeker is dat het laatste woord nog niet is gesproken over het functioneren van de huidige staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken. Dim PERAMA (AP) - In de Griekse haven Perama bij Athene zijn dinsdag zeker zeven doden gevallen toen zich aan boord van een Griekse olietanker een zware explosie voordeed. Volgens de havenautoriteiten zijn zeker 12 men sen met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Een woordvoerder zei dat aan de 86.000 ton metende tanker Anangel Greatness onderhoudswerkzaamhe den werden verricht toen de explosie plaats vond. De tanker brak in tweeën en begon te zinken. Ten tijde van de explosie bevonden zich zo'n 70 mensen - werklieden en be manningsleden- aan boord van de tan ker. sie. JOHANNESBURG - Twee gewapen de politieagenten hebben dinsdag met een huiszoekingsbevel het huis doorzocht in Kaapstad van de Angli caanse aartsbisschop Desmond Tutu. Ze namen een band mee van Tutu's toespraak van afgelopen zondag waarin hij opriep tot de boycot van gemeenteraadsverkiezingen in okto ber. Simon Tamahata was in Mid delburg de grote trekpleister, zijn club Beerschot klopte Jong Ambon met 9-0. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5 Financiën en economie: 7 Provincie: 11,13,14 en 15 Sport: 17 (Van onze correspondent) LONDEN - Is het waar dat over honderd jaar een wandel stok van Charles Chaplin en een gitaar van Paul McCart ney hetzelfde opbrengen als nu een Van Gogh? Het lijkt op vragen naar het absurde, maar wie zag hoe met grimmige verbetenheid tot 7500 gulden geboden werd voor drie ou de afgedankte autonummerplaten van Elton John, beseft dat ook in dit opzicht alles mogelijk is. De veertig jaar geleden als Reginald Kenneth Dwight in Pinner te Midd lesex geboren rockster houdt deze week uitverkoop van vrijwel zijn hele hebben en houden. In het vermaarde vei linghuis van Sotheby's. Het is een betoverende collectie. Variërend van etsen van Rembrandt tot Captain Fantastic Pinball Machines. Kunst en kitsch in een bizarre verzameling van schilderij en, beeldjes, vazen en plastieken. Pakken, schoenen, hoe den en natuurlijk zijn grote handelsmerk: de brillen. Zo'n honderd worden er geveild, waaronder de meest gefotogra feerde Elton-bril met de flikkerlichtjes. Indrukwekkend is ook zeker zijn sieradenverzameling, waaronder 30 schitte rende juwelen van Cartier, de rijke broches, armbanden en ringen, verbonden aan namen als Tiffany, Fabergé, Bou- cheron en Bulgari. Met in totaal een opbrengst van meer dan een kwart miljoen gulden op de eerste dag, werd de verwachting ruimschoots overtroffen. Fel geboden werd op de reusachtige hoge schoenen van polyester uit Elton Johns film Tommy. Ze brachten bijna 35.000 gulden op. Op merkelijk waren ook de prijzen die men bereid was te beta len voor de verschillende brillen van de zanger. De meeste brachten gemakkelijk duizenden guldens op. Gerekend is op een totale opbrengst van tussen de 9 a 10 miljoen gul den. Maar de eerste dag heeft al bewezen dat deze prognose veel te bescheiden was. De actie van de politie volgde op Tu tu's uitdaging aan de Zuidafrikaanse regering om hem te vervolgen. De Zuidafrikaanse noodtoestandswetge ving verbiedt het openlijk op roepen tot een boycot van de verkiezingen. Volgens Tutu namen een kolonel van de Zuidafrikaanse politie en een ma joor de band in beslag. Ze vroegen tevens een verklaring van de secretaris van Tutu, John Allen, waarin hij toegaf dat hij de opname van de preek had gemaakt. Foto: Allen (links) en de Deken van de Anglicaanse Kerk Colin Jones (rechts) met het huiszoekingsbevel. DEN HAAG (GPD) - Minister drs. P. Bukman (Ontwikkelings samenwerking) zal tijdelijk de portefeuille van defensie behe ren. Het kabinet van de Konin gin heeft dat maandagavond meegedeeld. De VVD-er dr. W.F. Van Eekelen is „op de meest eer volle wijze" ontslag verleend. CDA-staatssecretaris J. van Houwelingen is gisteren, naar oud staatsrechtelijk gebruik, zijn minister gevolgd en heeft zijn portefeuille ter beschikking gesteld. De Koningin heeft die ontslagaanvrage „in overwe ging" genomen. Daarmee blijft een terugkeer van Van Houwe lingen onder een nieuwe minister mogelijk. Minister Bukman UTRECHT (ANP) - Bij zwangerschap pen van vier-, vijf- of meerlingen is het medisch verantwoord en zelfs ge wenst om het aantal embryo's terug te brengen tot twee. Dat schrijven de gy naecologen prof. dr. A.A. Haspels en prof. dr. J. Bennebroek Gravenhorst in het medische blad „De Vrouwelijke Patiënt". De kans dat vier- of meerlingen gezond ter wereld komen is uiterst klein, ter wijl de belasting voor de moeder licha melijk en psychisch enorm is. Abortus op de overtollige embryo's in de eerste twaalf weken van de zwangerschap is in zo'n geval de beste oplossing, zo schrijven de deskundigen. In het academisch ziekenhuis in Utrecht gebeurde zo'n operatie voor het eerst in 1978, aldus Haspels dins dag in een toelichting op zijn artikel. Vier-, vijf-, zes- en zelfs zevenlingen ontstaan vrijwel nooit langs natuurlij ke weg, maar als gevolg van een hor moonbehandeling bij onvruchtbare vrouwen. Volgens Haspels komen zulke zwan gerschappen echter steeds minder voor omdat die behandeling, het op wekken van de eisprong, geperfectio neerd is. Het per ongeluk ontstaan van vier- of meerlingen is langzamerhand onnodig geworden en kan als een me dische kunstfout beschouwd worden, zo stelt de Utrechtse vrouwenarts. Toch komen zulke zwangerschappen nog wel voor. Bovendien kunnen ze te genwoordig ontstaan door reageer buisbevruchting, waarbij meerdere embryo's in de baarmoeder zijn ge plaatst en deze allemaal tot ontwikke ling komen. Haspels schat dat gedeel telijke abortus bij meerlingzwanger schappen in Nederland hoogstens tien keer per jaar voorkomt. De operatie bestaat uit het inspuiten van kaliumchloride in de embryo's Mensen met een netto inkomen hoger dan f30.000 gulden ko men niet langer in aanmerking voor huursubsidie en subsidies voor de aankoop van een huis. PAGINA 3 Het Christelijk Nationaal Vak verbond zal actie voeren tegen het fors stijgende aantal flexi bele arbeidscontracten. PAGINA 5 Volgens het Terneuzense raadslid Van Himme zijn er bij graafwerkzaamheden op het terrein van Dow tien verroeste vaten tevoorschijn gekomen. PAGINA 11 De Zeeuwse RIAGG wil in Goes een ontmoetingsruimte inrich ten voor ex-clietiten en voor ontslagen psychiatrische pa tiënten. PAGINA 13 Van Eekelen gaat verbitterd weg Door het vertrek van Van Eekelen kan de WD-ff actie veel vrijer en harder oordelen over de politieke toekomst van CDA-staatssecretaris Van der Lin den. Het is onduidelijk of de liberalen een motie van wantrouwen van de op positie tegen de bewindsman zullen steunen. Het CDA vreest deze confron tatie met de coalitiepartner en een mo gelijke Kamermeerderheid. Ook de politieke positie van CDA-minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) komt dan in het geding: deze staat im mers vierkant achter zijn staatssecre taris. Zowel VVD als CDA weigerden zich gisteren uit te laten over de toekomst van Van der Linden. Ook premier Lubbers wilde daar niets over zeggen. Het kabinet stuurde dinsdagochtend, mede namens de minister van defen sie, nog een 'verweerschrift' naar de Kamer waarin de kritiek van de par lementaire enquêtecommissie naar het paspoortdrama wordt aangevoch ten. De toon van die brief was scherp maar zakelijk, terwijl politieke con clusies ontbraken. Van Eekelen trok 's middags veel harder van leer en be streed de conclusies van de commis- TTertrouwen is in de poli- 'V j V tiek een sleutelbegrip. Wie aan de top staat van het politieke bedrijf is 'politiek I dood' als hij geen vertrou wen meer geniet. Om deze en geen an dere reden heeft minister Van Eekelen van defensie ontslag genomen; hem was te verstaan gegeven dat zijn eigen partij - de WD - hem niet meer lustte. Natuurlijk niet in die bewoordingen, maar toch nog altijd duidelijk genoeg om Van Eekelen te laten besluiten zijn politieke loopbaan abrupt te beëindi gen. „Ik heb hem niet namens de frac tie kunnen verzekeren van ons onvoor waardelijk vertrouwen', luidde giste ren de cryptische omschrijving van de WD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Joris Voorhoeve. Een minister, die door zijn eigen partijgenoten in de steek wordt gelaten heeft dan maar één uitweg: aftreden. die teveel zijn. Die sterven onmiddel lijk aan hartstilstand en verlaten het lichaam langs natuurlijke weg. Selec tie van de embryo's is hierbij niet aan de orde. Toeval bepaalt welke vrucht geaborteerd wordt. getracht heb te geven tijdens de verho ren door de commissie, is nauwelijks iets terug te vinden. Blijkbaar ben ik er niet in geslaagd de leden van de com missie te overtuigen". „Een minister van defensie behoort zich ook tot het uiterste te verdedigen, maar hij heeft tevens de taak de verliezen te beper ken", aldus een geëmotioneerde Van Eekelen in de Kamer. PvdA-leider Kok vroeg direct om een spoeddebat met premier Lubbers. De PvdA-er verweet de premier niets te hebben gedaan om Van Eekelen voor v (Slot zie pagina 4 kolom 1) PARAMARIBO (ANP) - In Paramari bo is Cyrill Ramkisor dinsdag bee- "digd tot ambassadeur van de repu bliek Suriname in Nederland. Het is niet bekend wanneer Ramkisor zijn geloofsbrieven zal aanbieden in Den Haag. Bij zijn beëdiging was ook Irma Lombmbang Pobing-Klein aanwezig, die genoemd wordt als ambassade-se cretaris. Dr. W.F. Van Eekelen (57) maakte zijn aftreden dinsdagmiddag bekend door een verklaring voor te lezen bij het be gin van de vergadering van de Tweede Kamer. De belangrijkste redenen voor zijn vertrek vormen de kritiek op zijn rol in de paspoortaffaire en het ontbre ken van vertrouwen bij zijn eigen frac tie. WD-fractievoorzitter Voorhoeve noemde het vertrek van zijn partijge noot dinsdagmiddag 'juist': „Ik kon hem geen onvoorwaardelijke steun toezeggen". De oppositie hekelde het aftreden: Van Eekelen had eerst het Kamerdebat over het paspoortrap port moeten afwachten. „Het rapport heeft mij ernstig teleur gesteld. Van de rechtvaardiging van mijn beleid als staatssecretaris, die ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1