Hasj-smokkel per helicopter viïrMMM IJSBERGSLA EN BRAADWORST Bangladesh rekent op hulp vanuit Nederland F de vandaag Proces tegen schoonzoon van Brezjnev BRIEF OVER PASPOORTZAAK Belgische kolonel bekent spionage Zon 231e jaargang no. 204 Dinsdag 6 september 1988 A/s u ook weI eens comfortabel in bad wilt liggen... ...moet u éérst bij ons binnenlopen Spijkerhard Wilde taferelen Problemen Pensioenfonds Soldaten Uitbreiding Deeltijdbanen Oorlogspad Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Ijsbergsla, krop Braadworst, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. [ë1 PARKET EN *1 A S T E BEZOEK ASTER S PRIJZENFESTIVAL! A S T E E KURKVLOEREN Scheldebekken een Zeeuws belang Eerst nog enkele wolkenvelden. In de loop van de ochtend perioden met zon. Zwakke tot matige wind uit west, later uit zuid. Middagtemperatuur om streeks 20 graden. werkdag»" 9 00 12 00 u 13 00 17 00 u donderdagavond 19 00 21 00 u taterdag 9 30 12 30 u ARNEMUIDEN - De wit-blauwe helikopter van het type S341, die vorige week landde op het vliegveld Midden- Zeeland bij Arnemuiden, was havenmeester H.J. Haver man nauwelijks opgevallen. En toen de Engelse piloot klaagde over een kapotte tandwielkast haalde hij zijn schouders op. Zondagavond onderschepte de Engelse po litie het toestel in Andover, in het zuiden van Groot-Bri- tannië. Aan boord: enkele honderden kilo's hasjiesj met een waarde van bijna 2 miljoen. De zes inzittenden en hun helpers, allen Engelsen, werden aangehouden. Maandag volgde de arrestatie van nog eens drie bendeleden. Een woordvoerder van de rijkspolitie in Zeeland, die in sa menwerking met de Britse collega's de smokkel onder zoekt, verwacht in de loop van de week nieuwe aanhoudin gen. Het was voorzover bekend de eerste keer dat er ge bruik werd gemaakt van een helikopter om hasjiesj Enge land binnen te smokkelen. Haverman - die afgelopen weekeinde overigens geen dienst had - zegt dat het toestel oorspronkelijk ook uit Groot-Bri- tannië kwam. De piloot zei te willen overnachten bij ken nissen in Vlissingen. Hij klaagde over pech met een tand wielkast en maakte halverwege de week een vlucht van zo'n anderhalf uur. Zondagavond rond 19.30 uur vertrok het toestel richting Andover. Of de hasjiesj wellicht 's nachts in Arnemuiden aan boord is gebracht, weet de ha venmeester niet. Midden-Zeeland is in de nachtelijke uren verlaten. Overdag viel van extra-activiteit rond de Engelse helikopter niets te merken. Kabinet steunt bewindslieden AMSTERDAM Prins Claus viert vandaag, dins dag, zijn 62ste verjaardag. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet neemt minister Van Eekelen en staatssecretaris Van der Linden voorlopig keihard in be scherming tegen de kritiek van de parlementaire enquêtecom missie naar het paspoortproject. Maar onduidelijk blijft wat premier Lubbers en minister Van den Broek zullen doen wan neer een meerderheid in de Tweede Kamer de twee aangeval len bewindslieden toch naar huis wil sturen. Het Vlissingse jongetje liep door de aanval van de bul-terriër ernstige verwondingen, onder meer aan zijn gelaat, op. Dat is het resultaat van een dag inten sief politiek beraad tussen de verschil lende bewindslieden die bij de pas poortaffaire betrokken zijn. Het kabi net zou het beloofde 'verweerschrift' tegen de aantijgingen uit het enquête rapport vanochtend om negen uur naar de Tweede Kamer sturen. De brief bevat een „spijkerhard feite lijk en zakelijk antwoord" op de kri tiek van de enquêtecommissie. Eén van de belangrijkste argumenten in het stuk is dat de burger geen enkele financiële schade heeft ondervonden van het paspoortdrama. Ook wordt aangevoerd dat tal van beschuldigin gen uit het enquêterapport „onvol doende uitgediept" zijn tijdens de openbare verhoren van getuigen voor de commissie. De „technische" verdedigingslinie van het kabinet zou sterk zijn, maar vol strekt onduidelijk is of bij de rege ringsfracties voldoende politieke wil is om de VVD-er Van Eekelen en de CDA-er Van der Linden in het zadel te houden. CDA-fractievoorzitter De Vries heeft inzage in het stuk gehad, maar VVD-ff actievoorzitter Voorhoe ve ontkent het stuk gelezen te hebben. Allebei houden zij politiek hun handen volledig vrij en weigeren ze elk com mentaar op de brief. De betrokken ministers zijn het maan dag eens geworden over de twaalf pa gina's tellende tekst. Het was gister avond niet bekend of naast minister van buitenlandse zaken Van den Broek ook premier Lubbers de brief zou ondertekenen. Rond de publikatie van het verweer schrift speelden zich maandagavond wilde taferelen af. Het stuk was in hon derdvoud beschikbaar en minister Van den Broek had al onder embargo drie televisie- en radio-interviews afge geven. Maar op het laatste moment werd publikatie van de brief om ondui delijke redenen weer uitgesteld. VLISSINGEN - De achtjarige Alfonso Delfos uit Vlis singen heeft maandagmiddag ernstige verwondingen in het gezicht opgelopen na een aanval door een loslo pende bul-terriër. De hond greep de jongen op een speelveldje ijl de Vlissingse wijk Bossenburgh. De moeder van Alfonso, mevrouw J. Delfos, wist haar zoontje met moeite van het dier te bevrijden. Zij liep daarbij zelf ook letsel op. De jongen werd per ambulance naar het Bethesda Sint- Josephziekenhuis gebracht. Na het hechten van zijn wonden kon hij terug naar huis. De bul-terriër is naar het dierenasiel in Vlissingen overgebracht. De eigena res moet zelf over het lot van het dier beslissen. De Vlis singse politie zal in elk geval een muilkorfgebod aanvra gen. (Zie ook pagina 9) DEN HAAG (GPD) - Bijna zestien pro cent van alle vrouwen tussen de twin tig en de veertig jaar is in de jeugdja ren seksueel misbruikt door familie leden. Een onderzoek van de Univer siteit van Amsterdam, dat maandag aan minister De Koning (sociale za ken) is aangeboden, noemt het aantal gevallen van seksueel misbruik van meisjes door verwanten „onrustba rend hoog". Het is voor het eerst dat er een landelijk onderzoek naar de ge volgen van incest is uitgevoerd. Gebleken is dat minstens één op de zes a zeven vrouwen door familieleden seksueel is misbruikt. Van hen houdt de helft daar ernstige traumatische herinneringen aan over. Deze uiten zich later vaak in uiteenlopende licha melijke en geestelijke klachten. Een op de zeven incest-slachtoffers heeft ooit een zelfmoordpoging gedaan; bij vrouwen die niet misbruikt zijn is dit één op de drieëndertig. Gezinnen waar incest voorkomt blij ken vaak verscheurd te zijn door con flicten of problemen. Een kwart van de slachtoffers werd door de ouders mis handeld; bij vrouwen die niet mis bruikt zijn is dit nog geen tien procent. Rond de twintig procent werd door de ouders verwaarloosd. Praten over sek sualiteit was in de betrokken gezinnen vaak taboe en veel van de misbruikte meisjes durven er nog steeds niet met iemand over te praten. Hulpverlenende instanties hebben volgens het rapport stelselmatig ge faald om de incestslachtoffers op te vangen of te helpen. De opleiding voor hulpverleners zou er meer op ge richt moeten zijn om incest in een vroeg stadium te ontdekken. De oprichting van een nieuw pen sioenfonds moet het afstoten van rijksdiensten vergemakkelijken. PAGINA 3 Er moeten meer Nederlandse solda ten in Westduitsland gelegerd wor den, bovendien moeten de eenhe den geïntegreerd worden in het Duitse leger. PAGINA 5 Het chemisch bedrijf M T Chemi cals in Vlissingen zal mogelijk aan zienlijk worden uitgebreid. PAGINA 9 De gemeente Middelburg wil het mes zetten in de deeltijdbanen bij het openbaar basisonderwijs. PAGINA 11 Ajax is in het offensief gegaan, de trots van Amsterdam kan geen kant meer op, de zichtbare en on zichtbare tegenstanders hebben de club volledig omsingeld. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 14 en 15 (Advertentie) 500g&493.99£ QQ kilo Honderden mensen zoeken met bootjes hogere grond op in de hoop daar voedsel en drinkwater te krijgen. MOSKOU (RTR/DPA/UPI/AFP) - In Moskou is maandag het proces begon nen tegen Joeri Tsjoerbanov, de schoonzoon van de voormalige Sov jetleider Leonid Brezjnev. De 51-jari- ge Tsjoerbanov wordt ervan beschul digd betrokken te zijn geweest bij een grootscheepse corruptiezaak in de Sovjetrepubliek Oezbekistan. Met het openbare proces, dat waar schijnlijk enkele weken zal duren, lijkt de Sovjetleiding duidelijk te willen maken dat het haar ernst is met het uitroeien van de corruptie die onder Brezjnev welig tierde. Tsjoerbanov, die met steun van zijn schoonvader op klom tot onderminister van binnen landse zaken, zou voor ruim twee mil joen gulden aangenomen hebben van functionarissen die verwikkeld waren bij een enorme fraudezaak in Oezbe kistan. (Zie ook pagina 4) Advertentie (Van onze correspondent BRUSSEL - De regering van Bangla desh rekent op 'ruimhartige' hulp uit Nederland bij het bestrijden van de gevolgen van de watersnoodramp die het land heeft getroffen. Dat zei de ambassadeur van Banglasesh in Ne derland en Belgie, Kamalludin Choudhury. Volgens de ambassadeur zijn er al con tacten met het Nederlandse ministerie van ontwikkelingssamenwerking. Bangladesh heeft een hulpverzoek aan Den Haag gericht, maar volgens am bassadeur Choudhury is daarop nog geen officiële reactie gekomen. Bangladesh heeft vooral veel hulp op korte termijn nodig. Voedsel, medicij nen, waterzuiveringstabletten en ge kookt voedsel staan bovenaan het ver langlijstje. „Daarnaast hebben wij voedsel nodig voor de lange termijn. We schatten dat we nu drie miljoen ton voedsel nodig hebben, bovenop wat ons al eerder is toegezegd," zegt de am- oassadeur. Ook zit men dringend ver legen om helicopters. Inmiddels hebben vier Nederlandse hulporganisaties, het Rode Kruis, Mensen in Nood, Novib/Gasten aan Tafel en de Stichting Oecumenische Hulp samen een speciaal gironummer (800800) opengesteld voor hulp voor het getroffen gebied. Alle manschappen van hetTeger van Bangladesh zijn maandag ingezet bij de hulpverlening. Het dodental steeg tot 550, ook door reddingsboten die omsloegen en door slangenbeten. WANNEER? ZATERDAG 10 september WAAR? STOOFSTRAAT 20 - GOES INFORMATIE? BEL 01100-30630 Het Scheldebekken als economische trekker van de welvaart in Zeeland is H terug van weg geweest. Ruim een kwart eeuw gele den leek dit gebied voorbestemd een tweede Waterweg te worden diè Rot terdam ooit naar de kroon zou kunnen steken. Zover is het - gelukkig maar, mag achteraf worden geconstateerd - niet gekomen. De ontwikkeling van de economie stagneerde en de belangstel ling voor het Scheldebekken als groot schalig industrie-en havengebied ebde snel weg. Zeeland zat er niet echt mee, want het besef dat de kwaliteit van het leven van meer factoren afhankelijk is dan een goed draaiende economie kreeg vat op steeds meer Zeeuwen. Maar de afgelopen tien, vijftien jaar van verminderde economische groei hebben óók geleerd dat de schoorsteen niet kan roken als geen brandstof wordt geleverd. Met andere woorden: een op de omgeving in har monie afgestemde groei dient niet al leen de welvaart, maar evenzeer het welzijn. Nieuwe haven-en industrieac tiviteiten kunnen Zeeland er voor be hoeden af te glijden naar het niveau van een vergeten, door armoede gete kende provincie, waar uiteindelijk steeds minder mensen bereid zijn te wonen. Wie in dit licht tegen de ont wikkelingen in Zeeland aankijkt, zal tevreden zijn met minister Nijpels' er kenning van het Westerscheldebek- ken als belangrijk nationaal haven-en industriegebied. De Vierde Nota voor de ruimtelijke ordening, in maart van dit jaar uitgebracht, zal na aandrang van het Zeeuwse provinciebestuur nu in voor Zeeland positieve zin worden bijge steld. Op korte termijn levert een der gelijke daad weinig op, maar het effect op langere termijn is wel degelijk aan wezig. Zeeland op weg naar het jaar 2000 krijgt nu meer greep op de ont wikkelingen, althans als de gezamen lijk door rijk en provincie te verrichten studies naar de economische moge lijkheden van het gebied rond de Wes- terschelde positief uitvallen en het in dat geval niet bij plannen blijft. Dat daarbij meer dan vijfentwintig, dertig jaar geleden rekening wordt gehouden met de natuurlijke leefomgeving moet een vast punt van beleid zijn. Het thans door de minister gekozen uit gangspunt kan gunstig uitwerken voor het verkrijgen van een vaste oe ververbinding tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en Midden-Zeeland. Een dergelijke verbinding is een 'must' voor een (bescheiden) verdere indus triële ontwikkeling van deze provin cie. Zeeland heeft objectief gezien wei nig keuze. Nijpels' erkenning van de belang rijkheid van het Westerschelde- bekken lijkt op het oog een nederlaag voor de gemeenten Vlissingen en Mid delburg, die - zoals onlangs gemeld - gezamenlijk streven naar erkenning als concentratiekern Vlissingen-Mid- delburg. Immers, het is niet te ver wachten dat het rijk de aspiraties van de provincie voor de Westerschelde én de wensen van Vlissingen-Mid- delburg op gelijke wijze zal honoreren. Dat wil echter niet zeggen dat daar mee alle kansen voor deze twee Wal- cherse steden zijn verkeken. Aan het Westerscheldeverhaal zitten ongetwij feld heel wat positieve kanten voor Vlissingen en Middelburg, maar ook voor steden als Terneuzen en Goes. Als gesproken wordt over ontwikke lingen in het Westerscheldebekken kan niemand ontkomen aan een be langrijke inbreng van juist deze vier steden. Het komt er nu op aan dat Zee land een duidelijke keuze maakt en dat richting Den Haag gezamenlijke standpunten worden uitgedragen. Provincie en gemeenten kunnen het zich niet veroorloven verschillende verhalen in Den Haag te vertellen. Met erkenning van ieders autonomie, moet het toch mogelijk zijn voor dat geza menlijke Zeeuws belang op te komen. Op termijn betaalt dat het best. Dim BRUSSEL (ANP) - Een kolonel van de Belgische luchtmacht heeft bekend dat hij de afgelopen twee jaar tegen betaling heeft gespioneerd voor een „Oosteuropese mogendheid." Dat heeft de Belgische minister van de fensie, Guy Coëme, maandag meege deeld. De kolonel, de 54-jarige Guy Bi- net, werd afgelopen zaterdag aange houden. De NAVO is onmiddellijk op de hoogte gesteld van de arrestatie. In de betrok ken periode was Binet onder meer werkzaam bij de generale staf. In die hoedanigheid had hij toegang tot do cumenten die betrekking hebben op de strategie van de NAVO. Maar volgens Coëme is de doorge speelde informatie waarschijnlijk niet van dien aard dat gevreesd moet wor den voor de stabiliteit van het bondge nootschap of voor de verdediging van België. (Van onze correspondent) LONDEN - Voetbalvandalisme, jeugdcriminaliteit en straatoproer in de weekends, kunnen duidelijk beperkt worden als wij onze jongeren beter en vooral gezonder voedsel geven. Aldus beweren twee vooraanstaande voedsel deskundigen van de British Society for Nutritional Medicine. In een speciaal rapport, toepasselijk genaamd 'Gezond Leven' stellen dr. Da- mian Downing en Ian Stokes dat criminaliteit onder de jeugd thans hoger is dan ooit tevoren in de geschiedenis en zij wijten dat aan het zogenaamde voed- sel-uit-de-muur-dieet van hamburgers, allerlei ballen, kroketten en worsten dat vooral onder de jeugd zo bijzonder populair is. Volgens de twee specialisten heeft dit zogenaamde junkvoedsel een ongunstige invloed op de hersenwer- king, die bij de jongeren onder meer leidt tot vergaande verveling, waardoor baldadigheid en wangedrag worden gestimuleerd. „Als land zijn wij verslaafd geraakt aan dit goedkope en vaak ongezonde eten, wat merkbaar is in onze gedragspatronen. Met name bij jongens." Het advies van de twee specialisten: „Zorg dat de hersens zo goed mogelijk kunnen functioneren. Eet daarom beter en gezonder. En begin daarmee op de scholen. Weg met de schoolwinkeltjes voor chips, ijsjes, chocolade en ander snoepgoed. Laat die in plaats daarvan gedroogd fruit, bruine boterhammen en pure vruchtensapjes verkopen". De twee voedingsdeskundigen hopen nu op een landelijke actie, die volgens hun op de scholen moet beginnen. Met in de schoolkantines verse groenten, vlees en vis. In plaats van de eeuwige patat frites, worst en bonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1