kleintjes jVfpfer publiek'^iegplióws Eigen Huis: notaris is niet nodig bij kopen van een huis Kabinet heeft met verweer paspoort Boycot-oproep door zwarte kerkleiders moeite de rU vandaag PZCApor* I MILJOENEN INWONERS BEDREIGD I Minder Franse schepen in Golfgebied Lee wint weer Onbekende wint 110 miljoen in de lotto Cruijff Vlissingen Defensie Scheldebekken TE HOOG TARIEF VOOR GELEVERDE PRESTATIE Oogst verloren DRUK OVERLEG IN WEEKEINDE Beschuldigingen VERKIEZINGEN ZUID AFRIKA Reactie Regenachtig 231e jaargang no. 209 Maandag 5 september 1988 Bewolkt en regenachtig, na de middag opklaringen en droog. Matige, boven zee enige tijd vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Middagtempe- ratuur 19 graden. PZC Uit de dagelijkse praktijk heeft de ma kelaar ervaring opgedaan die in be paalde gevallen opweegt tegen de theoretische ervaring van de notaris. De NVM wil eerst een diepgaand on derzoek, waarbij ook de notarissen worden gehoord, voordat zij een defini tief standpunt bepaalt. MIAMI (AFP) - Een man of vrouw in het Amerikaanse dorpje Longwood heeft naar alle waarschijnlijkheid alle gokrecords ter wereld gebroken met de hoofdprijs in de lotto van Florida. De gelukkige, die zich binnen 180 da gen bekend moet maken, won 54 mil joen dollar ongeveer 110 miljoen gul den). Het bedrag is zo hoog, doordat bij zes eerdere uitslagen niemand in de prij zen was gevallen. Het Amerikaanse re cord stond op 46 miljoen dollar, vorig jaar gewonnen door een echtpaar in Pennsylvania. Tijdens de eerste dag van de Spaanse competitie kreeg Jo- han Cruijff al een staande ova tie. Barcelona versloeg in de aanvallende stijl van de Ne derlander stadgenoot Esxpag- nol en bovendien zat het sta dion Nou Camp weer bijna stampvol: 90.000 toeschou wers. PAGINA 9 Zeker niet imponerend is Vlis singen aan de nieuwe competi tie begonnen. De Zeeuwse voet balploeg leidde bij rust welis waar met 1-0 bij Sittard, maar mocht blij zijn dat in de tweede helft een gelijkspel vast gehou den kon worden. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 BONN RTRIAFP- De ramp met het stuntteam vorige week in Ramstein heeft zijn uitwerking op het publiek niet ge mist. De vier vliegshows die het afgelopen weekeinde wer den gehouden in de Bondsrepubliek trokken veel minder toeschouwers dan normaal. In Menden kwamen 1.000 mensen kijken in plaats van 10.000, in Plettenberg waren er slechts enkele duizenden toeschouwers en in Langenfeld 2.000. Twee shows in Frank rijk trokken ook minder bezoekers. De befaamde vliegshow van Farnborough nabij Londen trok het afgelopen weekeinde echter massale belangstel ling. De organisatie van de vliegbeurs, die tot en met het komende weekeinde duurt, rekent in totaal op meer dan 350.000 toeschouwers. De organisatoren onderstreepten de scherpe veiligheidsmaatregelen. „Wij zouden nooit toe stemming geven voor wat de Italiaanse vliegers deden in de Bondsrepubliek", zei een woordvoerder. Toch vloog in Farnborough zondag bij de start van een Russisch vrachtvliegtuig een motor in brand. Ooggetuigen zagen vlammen komen uit een Antonov-124. Het toestel bleef aan de grond. Sovjet-functionarissen weigerden com mentaar te geven. De Antonov 124 is een van de grootste vliegtuigen ter wereld. (Zie ook pagina 3: Herdenking in Ramstein). W ater-catastr ofe PARIJS (RTR) - Frankrijk heeft be sloten het vliegkampschip Clémen- ceau en twee begeleidingsschepen te rug te trekken uit de Indische Oceaan wegens de vooruitzichten op vrede in het gebied van de Perzische Golf. Dit heeft het ministerie van defensie in Parijs zondag meegedeeld. De Clémenceau is ruim een jaar gele den in het noorden van de Indische Oceaan gestationeerd om te kunnen ingrijpen bij aanvallen tegen de scheepvaart in de Perzische Golf. In het gebied blijven overigens twee Franse fregattten en drie mijnenve gers. De oorlogsschepen van de Britse mari- Ine blijven in het gebied „omdat voor de Britse koopvaardij nog niet ieder gevaar is geweken", aldus een woord voerder in Londen. De Britse aanwe zigheid bestaat uit drie onderzeeboot jagers of fregatten en drie mijnenja- gers. Aan de mijn-bestrijdingsoperaties ne men ook een Belgische en een Neder landse mijnenjager deel, die daarvoor onder Brits commando staan. De Italiaanse regering heeft de drie grootste van haar zes marine-schepen uit het noorden van de Indische Oce aan en de Perzische Golf teruggetrok ken. Dit is zondag vernomen in militai re bron ih Parijs. In de Golf kruisen nu nog twee Italiaanse mijnenjagers. In de acht jaar geleden uitgebroken oorlog tussen Iran en Iraq werd op 20 augustus een wapenstilstand van kracht. Maar de vredesbesprekingen in Genève bevinden zich al een week in MADARIPUR - President Ershad (links) waadde zondag met minister van ar beid Islam tijdens een bezoek aan een opvangkamp in Madaripur door het wa ter. Staatssecretaris Van Houwe- lingen wil af van de NAVO-af- spraak over de defensiegroei: een jaarlijkse uitbreiding met drie procent is niet langer houdbaar. PAGINA 3 Het Wester scheldebekken wordt hoger ingeschaald: dit gebied is economisch van na- tionaal belang, meent minster Nijpels. PAGINA 5 treft Bangladesh VLISSINGEN - Een zonovergoten dag, brullende moto ren en waaiers van zand tegen een uniek decor van voorbij glijdende schepen. De derde Strandcross op het Vlissingse badstrand trok zondag een record-aantal toeschouwers. Naar schatting dertigduizend motorlief hebbers sloegen het spel van contrasten gade. Rijen dik stonden ze lijf aan lijf op de Vlissingse boulevard. De een impasse. Van onze correspondent SINGAPORE De regerende Volks Actie Partij (PAP) in Singapore heeft voor de achtste achtereenvolgende keer de parlementsverkiezingen ge wonnen. De partij van premier Lee Kuan Yew, die al 23 jaar aan de macht is, won 80 van de 81 zetels. Maar één zetel ging naar de oppositiepartij, de Singaporese Democratische Partij. Minister van buitenlandse zaken Chowdhury heeft zondag de hoofden van de diplomatieke missies en verte genwoordigers van internationale hulporganisaties in Dakha geïnfor meerd over de noodsituatie. Hij zei dat de overstromingen, meer zijn dan een natuurramp. „Het is een misstap van de natuur, waarbij 25 miljoen mensen have en goed hebben verloren, de oogst is vernield en het communicatie netwerk weggevaagd", zei hij. Bangladesh heeft volgens Chowdhury ongeveer drie miljoen ton graan nodig - afgezien van wat al als reguliere hulp is toegezegd- om bijna de helft van de (Van onze correspondent SINGAPORE De regering van Bangladesh heeft een dringend beroep gedaan op de interna tionale gemeenschap om onmiddellijk hulp te verlenen aan de miljoenen slachtoffers van de watersnoodsramp. Volgens de autoriteiten worden de levens van tenminste tien miljoen men sen bedreigd. President Ershad noemde de overstro mingen, die driekwart van Bangla desh onder water hebben gezet, de erg ste sinds mensenheugenis. Volgens officiële cijfers zijn de afgelo pen dagen 500 mensen omgekomen, maar niet-officiële cijfers spreken van tenminste duizend doden. De meeste mensen kwamen door verdrinking om het leven. Anderen werden het slacht offer van slangebeten of aten bedorven voedsel. Ook zijn velen omgekomen door het drinken van besmet water. Ongeveer vijf miljoen mensen zijn van de buitenwereld afgesloten, verstoken van drinkwater en voedsel. De slacht offers kunnen alleen met boten en heli kopters worden bereikt. Het verkeer over de weg en het spoor is volkomen ontregeld. De oogst die deze maand binnenge haald zou worden, is verloren. Vol gens officiële bronnen zijn de voedsel voorraden nog genoeg voor twee maanden. Groot-Brittannië, Austra lië en de VS hebben intussen geld en hulpgoederen naar Bangladesh ge stuurd. De buitenlandse hulp wordt vertraagd doordat de internationale luchthaven van Dakha is gesloten. India heeft in tussen de Bengalese regering aange boden om de luchthaven van Calcutta te gebruiken. Er is grote behoefte aan graan, voedsel, medicamenten, water zuiveringsinstallaties en helikopters om de miljoenen mensen in de geïso leerde gebieden te kunnen helpen. bevolking voor vier maanden te voe den, voordat de volgende oogst wordt verwacht. Alle rivieren Bangladesh zijn buiten hun oevers getreden en het water stijgt nog steeds, verklaarde de minister. Omvangrijke gebieden zijn veranderd in binnenzeeen. De autoriteiten vrezen dat het doden cijfer in de komende dagen zal stijgen door het uitbreken van cholera. De hoofdstad Dakha is voor de buitenwe reld onbereikbaar. Meer dan drie kwart van staat onder water. Er is licht noch drinkwater voor de zes miljoen inwoners. Honderduizend mensen die in de lager gelegen gebieden van de stad wonen, zijn geëvacueerd. blik gericht op het strand dat door vele tientallen mo torcrossers nauwgezet werd omgeploegd. De afsluiting van het badseizoen verliep allerminst geruisloos, want behalve het motorgeronk was er gejuich en applaus voor Bram van de Velde, de Zeeuwse winnaar van de Strandcross 1988. (Zie pagina 15) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft de grootste moeite een stevige verde digingslinie op te werpen tegen de kritiek op de rol van staatssecretaris Van der Linden en minister Van Eeke- len in de paspoort-affaire. Vooral de beschuldiging dat Van der Linden (CDA) de Tweede Kamer verkeerd heeft geïnformeerd over het pas- poortbeleid is moeilijk te weerleggen. De VVD-er Van Eekelen lijkt de kritiek op zijn optreden beter te kunnen pare ren. Premier Lubbers praat vandaag met verschillende bewindslieden ver der over het verweerschrift dat van middag naar de Tweede Kamer moet worden gezonden. Het hele weekeinde heeft Lubbers in tensief overleg gevoerd met zijn minis ters Van den Broek (Buitenlandse Za ken) en Van Dijk (Binnenlandse Za ken) en de twee bewindslieden die de heftigste kritiek moesten incasseren van de parlementaire enquêtecom missie. Ambtenaren hebben de afgelopen da gen koortsachtig geprobeerd voldoen de feitenmateriaal te verzamelen om de aanvallen te pareren. Maar het dos sier dat zij hebben opgesteld, is niet zo overtuigend dat Lubbers er direct de confrontatie met de Kamer mee aan durft. Het kabinet moet in het 'verweer schrift' antwoord geven op twee hoofdbeschuldigingen van de parle mentaire enquêtecommissie: Van der Linden heeft de Kamer diverse malen onjuist geïnformeerd en Van Eekelen ondertekende een rammelend en ris kant contract met paspoortproducent KEP. Uit de ambtelijke dossiers blijkt dat Van Eekelen dat contract sloot op ba sis van unanieme adviezen van interne en externe deskundigen. De minister kan daarmee geen politieke blunder worden verweten. De verdediging van de CD A-er Van der Linden lijkt veel ingewikkelder. Welis waar menen de ambtenaren dat aan getoond kan worden dat de parlemen taire enquêtecommissie de plank een paar keer misslaat. Maar niet alle pun ten waarop hij de Kamer verkeerd heeft geïnformeerd, kunnen worden weerlegd. Premier Lubbers ziet zich daarmee voor een groot politiek dilemma ge plaatst. De verdediging van beide be windslieden moet ongeveer even sterk zijn om problemen in de coalitie van CDA en VVD te voorkomen. Het lijkt uitgesloten dat één van beide be windslieden mag blijven terwijl de an der moet opstappen. Dat zou teveel schade berokkenen aan CDA öf WD. De actie van het CDA-Limburg ter ver dediging van partij- en streekgenoot Van der Linden is binnen het CDA nog niet algemeen overgenomen. Partij voorzitter Van Velzen: „Er zijn vorige week in het geheel geen reacties bin nengekomen op het partijbureau. Het partijbestuur heeft vorige week maan dag het optreden van de CDA-fractie 'zorgvuldig' genoemd". Daar waren ook vertegenwoordigers van de CDA- afdelingen bij aanwezig. JOHANNESBURG - Winnie Mandela ontvangt het eerste exemplaar van de biografie van auteur prof Fatima Meer. (Van onze correspondent) KAAPSTAD - Twee vooraanstaande Zuidafrikaanse geestelijke leiders, Desmond Tutu en Frank Chikane, hebben zondag opgeroepen tot een boycot van de gemeenteraadsverkiezingen van 26 oktober. De Anglicaanse aartsbisschop Tutu deed zijn oproep tijdens een kerk dienst in Kaapstad. De secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken Chikane sprak tijdens een bijeenkomst aan de universiteit van Witwatersrand. De zwarte kerkleiders stelden zich met hun oproep opnieuw frontaal te genover de Zuidafrikaanse regering op. Bij de verlenging van de noodtoe stand in juni werd bepaald dat het verboden is op te roepen tot een boycot van de komende gemeenteraadsverkiezingen. Daarbij zullen blanken, zwarten, Aziaten en kleurlingen voor het eerst op dezelfde dag naar de stembus gaan, zij het voor aparte bestuurslichamen. Eerdere verkiezingen voor deze lokale raden werden een fiasco, omdat ze door nagenoeg alle stemgerechtigden werden geboycot. Chikane riep opnieuw op tot economische sancties door de rest van de wereld: „Wij zijn, net zoals Nelson Mandela, geen voorstanders van ge weld. Het geweld in dit land komt niet van onze kant, maar van de apart heid en hen die apartheid verdedigen". Op dezelfde bijeenkomst werd een biografie van Mandela ten doop gehou den. Winnie Mandela schaarde zich tijdens de presentatie achter de op merking van dominee Chikane dat „een eventuele vrijlating van haar man geen betekenis heeft als dat niet gepaard gaat met vrijheid en gelijkheid voor iedereen in het land". DEN HAAG (GPD) - De rol van de no taris bij het kopen van een woning kan worden overgenomen door de ambtenaren van het kadaster. Daar naast moeten de tarieven worden ver laagd zolang de notaris nog actief is op de woningmarkt. Dit zijn twee van de aanbevelingen die de Vereniging Eigen Huis doet in haar rapport 'Koopwoning en Notariaat'. De Vereniging Eigen Huis deed onder zoek naar het functioneren van de no taris op de woningmarkt, omdat de vereniging twijfelt aan het nut daar van. De tarieven die de notaris bere kent zijn hoog, gezien de werkzaamhe den die daar tegenover staan. De om zet van het notariaat op de woning markt bedraagt na de afdracht aan het kadaster zo'n 350 miljoen gulden per jaar. De nettowinst bedraagt 226 mil joen. De werkzaamheden die daarte genover staan worden door Eigen Huis als 'routine' omschreven. De transportakte (de akte waarmee het huis van eigenaar verwisselt) is een standaardformulier terwijl de hypo theekakte door de financier wordt vastgesteld. De notaris kan aan de voorwaarden zelden iets veranderen. Alleen bij het kadasteronderzoek en de ondertekening van de documenten is de notaris direct betrokken. Zodra de automatisering van het kadaster het kadaster gedaan worden. Het klaar is, kan dit onderzoek sneller en voorlezen van de documenten bij de goedkoper door de ambtenaren van ondertekening acht Eigen Huis over- bodig. De transportakte, zo stelt de vereni ging, zou in de toekomst op het kadas ter moeten worden opgesteld. De hy potheekakte zou tussen de koper en de hypotheekinstelling gesloten moeten worden. De notaris is als tussenstation in het betalingsverkeer overbodig. De Koninklijke Notariële Broeder schap wijst het rapport van Eigen Huis van de hand. De gedachte dat de transportakte bij het kadaster en de hypotheekakte bij de bank kunnen worden opgemaakt, is 'onaanvaard baar en zonder realiteitswaarde', schrijft de Broederschap. De Vereni ging Eigen Huis blijkt een 'gering in zicht in de dagelijkse onroerend goed-praktijk te hebben', zo betogen de notarissen. Een gescheiden behandeling van koop en financiering zal volgens de Broeder schap tot misverstanden, fouten en vertragingen leiden, met alle financië le gevolgen vandien voor koper en ver koper. De notaris bewaakt de procedu re als onpartijdig deskundige. De Nederlandse Vereniging van Make laars ziet wel iets in de aanbevelingen van de Vereniging Eigen Huis. In een voorlopige reactie verklaart de NVM dat 'een aantal van de werkzaamhe den van een notaris bij onroerend goed-transacties kan worden overge heveld naar andere marktpartijen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1