kleintjes Verdachten van IRA-aanslagen in Limburg gepakt Kok ontloopt discussie invoering basisinkomen LAUFEN Reis van parlementsleden naar Roemenië onzeker O^U&èii 19 doden de PZC vandaag 3Bévier Sudderend naar Prinsjesdag? Extra geld Nijpels voor bodemsanering Regenwind en onweer 231e jaargang no. 206 Donderdag 1 september 1988 01184-84321 GESPREK OVER ERKENNING SOLIDARITEIT WARSCHAU De Poolse regering en Solidariteit blijven met elkaar in gesprek over een mogelijke vorm van erkenning van de in 1981 verboden vakbeweging. Dat is het belangrijkste re sultaat van het gesprek woensdag tussen Solidariteitsleider Lech Walesa en minister van binnenlandse zaken generaal Czeslaw Kiszczak. Belastingen Nieuwbouw Ideale ballad Windmolens Bibliotheek Talent ACTIE BIJ DUITSE GRENS REACTIE OP NIEUWE STUDIE PVDA Explosie sanitair met allure in stijl en functie Vanmorgen toenemende bewolking. Vanmiddag regen en buien. Sommi gen met onweer en windstoten. Van avond opklaringen. Temperatuur 22 graden. Opgave advertenties per telefoon: Middelburg 01180-81000 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-15380 Terneuzen Hulst Axel 01150-94457 01140-14058 01155- 2020 PROVINCIAL DEN HAAG GPD- Een geplande reis naar Roemenië van een parlementaire delegatie staat op losse schroeven nu CDA en PvdA twijfelen aan het nut van het bezoek. Volgens CDA-woordvoerder Gualthërie-van Weezei is het in Roeme nië zo slecht gesteld met de mensenrechten, dat een officieel bezoek van Neder landse parlementariërs eigenlijk uit den boze is. Ook in PvdA-kring wordt bekeken of het bezoek, dat op uitnodiging van de Roemeense regering van 3 tot 8 oktober zou plaatsvinden, moet doorgaan. Maar kamervoorzitter Dolman, die aan het hoofd van de delegatie naar Roeme nië zou staan, meent dat de parlementariërs zo de kans krijgen bij de Roemeen se autoriteiten te protesteren tegen het mensenrechtenbeleid. Andere kamerleden vrezen dat het Roemeense regime het bezoek alleen in haar eigen voordeel zal uitleggen en de visite van de Nederlanders zal afschilderen als een steunbetuiging aan de regering-Ceaucescu. De regering-Ceaucescu is in Transsylvanië, een gebied dat voornamelijk wordt bewoond door een Hongaarse minderheid, bezig met het ontruimen van dor pen. De bewoners worden gedwongen zich elders te vestigen. Regering in Polen doet concessies (Van onze correspondent Het totaal vernielde Chinese passagiersvliegtuig wordt uit de haven van Hongkong getakeld. Het vooruitzicht op de dialoog met de autoriteiten was voor Walesa woens dag na twee uur praten voldoende om naar Gdansk terug te gaan en de sta kers op de Lenin-werf te bewegen de bezettinsacties te beëindigen. Hij riep stakers in het hele land op weer aan het werk te gaan. Bij Solidariteit werd het gesprek niet als een overwinning gezien. Woord voerders zeiden dat Solidariteit de wellicht 'moeilijkste periode in zijn be staan' tegemoetgaat. Daarmee doel den zij op de zeer slechte levensom standigheden in het door een economi sche crisis geteisterde Polen. Deze zaak zet de gesprekspartners onder druk. Behalve Walesa en Kiszczak waren bij het gesprek in een villa even buiten het centrum van Warschau ook de hulp bisschop van de hoofdstad, Jerzy Dombrowski en de secretaris-generaal van de officiële 'Patriottische Bewe ging voor de nationale Wedergeboorte' (PRON), Stanislaw Ciosek, aanwezig. i De belastinghervorming met ingang van 1990 lijkt technisch niet meer haalbaar. PAGINA 3 Tot het jaar 2.000 zijn er jaar lijks zeker 100.000 nieuwbouw woningen nodig. PAGINA 5 Robert Palmer is op zoek naar de ideale ballad: als schrijver bega je telkens opnieuw zelf moord. PAGINA 9 Het eerste particuliere wind molenpark in Nederland ge vestigd in het Sloegebied is operationeel. PAGINA 13 De Zeeuwse Bibliotheek blijft ook in de toekomst op donder dag open. PAGINA 15 Pianiste Marianne Boer en fluitist Maurice Heugen zijn onderscheiden met de provin ciale aanmoedigingsprijs voor Zeeuws talent: muziek maken staat voorop. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 20 en 21 Dombrowski is tweede secretaris van de bisschoppenconferentie in de ge sprekken met de staat. Ciosek is kan didaat-lid van het politburo van de partij en was als voormalig minister van arbeid verantwoordelijk voor de vakbonden. Het regeringscommuniqué na afloop was summier. Het bestond uit een op somming van de deelnemers en de ver melding dat was gesproken over de „regelingen voor een ronde-tafelge sprek". Van kerkelijke zijde was daaraan toe gevoegd dat Lech Walesa „het zeer be langrijke probleem van vakbonds- pluralisme (meer dan één vakbond) aan de orde stelde en de positie van Solidariteit daarin". Volgens deze verklaring zijn Kiszczak en Walesa overeengekomen dat aan de ronde-ta felconferentie alle 'vakbondsproble men' ter sprake kunnen komen. Solidariteitsadviseur Jacek Kuron zei dat het resultaat het „begin van de start van onderhandelingen" bete kent. Eerst moeten nog voorbereiden de gesprekken worden gevoerd. Walesa en Kiszczak zijn de enige twee zekere deelnemers. Volgens eerdere verklaringen van de regering zal in ie der geval ook de officiële vakbond OPZZ zijn vertegenwoordigd, evenals de kerk. Wanneer deze onderhandelin gen beginnen, is volgens Kuron niet te zeggen. Maar, zo zei hij tegen verslag gevers, in de huidige situatie is het dui delijk dat over de belangrijkste the ma's snel duidelijkheid moet komen. Daarmee doelde hij op de belangrijkte eis bij de stakingen: erkenning van So lidariteit als vakbeweging. De resten van de verongelukte Boeing van Delta Air DALLAS/HONGKONG (RTR/DPA) - Bij twee vliegtuigongelukken - in de Verenigde Staten en in Hongkong - zijn gisteren minstens negentien passa giers om het leven gekomen. Dertien inzittenden werden gedood en meer dan dertig gewond bij het neer storten, in brand vliegen en in tweeën breken van een Boeing-727 van de Amerikaanse maatschappij Delta Air Lines bij vertrek van de luchthaven Dallas-Fort Worth. Het precieze aantal doden en gewonden kon nog niet worden vastgesteld, omdat kinderen aan boord niet op de lijst van de betalende passagiers wor den opgenomen. Delta deelde mee dat 97 passagiers aan boord waren en dat de bemanning bestond uit zeven leden. Het achterstuk zou bij de start niet van de grond zijn losgekomen. Men ver moedt dat zich moeilijkheden met de voortstuwing hebbe voorgedaan. Bij een ongeluk waarbij een toestel van de Chinese nationale luchtvaart maatschappij CAAC woensdag met 89 mensen aan boord in de haven van Hongkong neerstortte, zijn zes mensen om het leven gekomen. Reddingsploegen hebben 83 mensen uit het water en uit het wrak gehaald. Dertien passagiers raakten gewond. De nationaliteit van de passagiers is niet bekendgemaakt. Het toestel, en Trident van Britse makelij, was afkomstig uit Guangzhou (Canton), in het zuiden van China. Het viel in het water toen het wilde landen maar de landingsbaan miste op het vliegveld Kai Tak. Het zicht was zeer slecht op het moment van de landing, met hevige regen en dichte mist. De luchthaven van Hongkong heeft een landingsbaan die aan het water begint en waarbij vliegtuigen net over de top van de wolkenkrabbers van de dicht bevolkte stad moeten vliegen. Wim Kok ontving uit handen van auteur Paul de Beer (r.) het rapport Werkloos toezien? Drie scenario's van de arbeidsmarkt' DEN HAAG (GPD) „Een bijdrage aan het debat". Met deze woorden rea geerde PvdA-voorman Kok gisteren op een studie van de Wiardi Beekman- stichting, het wetenschappelijk bu reau van de PvdA, waarin invoering van een basisinkomen wordt voorge steld. Kok bestempelde het basisinkomen als „mogelijk onderdeel van een scena rio ter bestrijding van de werkloos heid". Hij roemde de genuanceerde wijze waarop het basisinkomen in de studie wordt behandeld. Alle pro's en contra's van de idee zijn in de studie opgenomen. In het PvdA-rapport Schuivende Pa nelen werd invoering van een basisin komen afgewezen. Kok heeft Schui vende Panelen altijd verdedigd. De PvdA-voorman keerde zich tegen de stelling in de gisteren geresenteerde studie dat de door de PvdA aangehan gen herverdeling van arbeid geen op lossing biedt voor de aanpak van de werkloosheid. Volgens Kok wordt er in het stuk een verkeerde voorstelling van zaken gegeven. De opgesomde on derdelen van herverdeling van arbeid (scholing, meer overheidsbanen, voor komen pensioenbreuk, royaal stelsel van sociale zekerheid, arbeidspools, loonkostensubsidies, positieve actie voor minderheidsgroepen en lagere btw op diensten) komen maar ten dele overeen met het door de PvdA voorge stane beleid, aldus Kok. Bij de presentatie van het rapport stel de de schrijver, Paul de Beer (beleids medewerker van de Wiardi Beekman- stichting), dat een basisinkomen ver laging van de nettolonen kan beteke nen. Dat geldt ook voor het minimum loon. Met het basisinkomen kunnen volgens De Beer de arbeidskosten da len zonder aantasting van het besteed baar inkomen. Met lagere arbeidskos ten zijn werkgevers eerder geneigd mensen aan te nemen. De Beer erkent dat een basisinkomen erg duur is. Het kost waarschijnlijk twee maal zo veel als het huidige stel sel van uitkeringen en subsidies. Bo vendien zou het PvdA-principe dat er een band moet zijn tussen arbeid en inkomen, radicaal verbroken wor den. De solidariteit tussen werkenden en niet-werkenden kan erdoor ver minderen. Maar De Beer ziet ook voordelen. De sociale zekerhed wordt eenvoudiger, het zwart werken wordt teruggedron gen, de vrijheid om te kiezen voor niet-betaalde arbeid wordt groter en er komen meer mogelijkheden voor het starten van bedrijven. Werklozen krij gen verder de mogelijkheid bij te ver dienen zonder dat dit wordt bestraft met een lagere uitkering. FRANKFURT/BELFAST (AP/GPD) - Een verscherpt optreden tegen de IRA, dat zijn aanslagen tegen Britse militairen in Noord-Ierland en op het Europese vasteland flink heeft opge voerd, heeft geleid tot de aanhouding van twee IRA-leden in de Bondsrepu bliek Duitsland. Dat was een nieuwe slag voor de IRA, nadat dinsdag avond drie extremisten bij een schiet partij met het Britse leger omkwa men. Drie leden van het Limburgse recher cheteam dat is belast met het onder zoek naar de IRA-aanslagen in deze provincie, zijn gisteren na de aanhou ding van de twee IRA-leden naar de Bondsrepubliek afgereisd om onder zoek te verrichten. De Westduitse poli tie denkt met de aanhouding op het spoor te zijn gekomen van de daders van de aanslagen die de afgelopen maanden in Limburg en Duitsland zijn gepleegd. De twee werden dinsdag kort voor middernacht bij de Nederlands/Duitse grensovergang Waldfeucht/Konings- bosch aangehouden. In dat deel van Duitsland bevinden zich veel Britse kazernes en militaire installaties. In hun auto werden wapens en munitie van het type gevonden, dat ook ge bruikt werd bij aanslagen in Roer mond en Duisburg. ANTIBES (AFP) - In een hotel in Cap d'Antibes op de Franse Cöte d'Azur is een Zuidafrikaans echtpaar be stolen voor ongeveer 2,5 miljoen gulden. De juwelen en sieraden werden weggenomen hoewel de veiligheids maatregelen van het hotel uitgebreid zijn en veilig heidsambtenaren surveilleren met honden. De veilig heid was nog opgevoerd omdat in het hotel een klant logeert die over een lijfwacht beschikt. Deze had op de bewuste avond nog een rondje in het park gemaakt. Het bestolen echtpaar, de 82-jarige Gordon Carruthers en zijn vrouw, logeert sinds veertig jaar gedurende de drie zomermaanden in het hotel. Bij de explosie van een IRA-bom in een woning in de katholieke wijk Creggan in Londonderry kwamen woensdag twee personen om het le ven en raakte een derde gewond. De politie vermoedt dat bewoners van het verwoeste pand door het IRA zijn ontvoerd om de Britten te verlokken tot een huiszoeking en hen daarbij te tracteren op de 'booby-trap'De IRA- afdeling in Londonderry liet later we ten dat de bom bedoeld was voor een legereenheid die in de buurt huiszoe kingen aan het verrichten was en bood excuses aan voor de onschuldige slachtoffers die vielen. De drie personen die dinsdag werden doodgeschoten door een speciale een heid van het Britse leger behoorden tot de IRA en waren op een terreurmis- sie. Volgens de Britse pers lokten SAS-commando's de drie mannen in een hinderlaag, toen zij voorbereidin- Zuidvlietstraat 75, Goes, Tel. 01100-12420 Openingti|den toonzaal Werkdagen 09.00-12.00 uur 13.00-17.00 uur Donderdagavond 19.00-2.1.00 uur Zaterdag 09.30-12.30 uur De voorbereiding van de rijksbegroting-1989 is voor het kabinet een zacht eitje geweest. Begin deze week kwam het zogeheten dekkfngsplan rond, zodat de Miljoe nennota nu langzamerhand naar de drukker kan. Voor Prinsjesdag, de der de dinsdag van september, blijft wei nig te gissen over. In de loop van de zomer is bekend geworden, waar het kabinet binnen de sfeer van de over heid wil bezuinigen. Er zijn knopen doorgehakt over de vraag wie voor de tegenvallers op de begrotingen van de verschillende departementen (zoals die bij de studiefinanciering van mi nister Deetman) moeten opdraaien. De eerste stappen op weg naar een her ziening van het stelsel voor de gezond heidszorg (het plan-Dekker) kunnen worden gezet. Er is in beginsel over eenstemming over een vergaande ver simpeling van het belastingsysteem (het plan-Oort). En dan zijn de afgelo pen dagen beslissingen genomen over behoud van koopkracht in 1989 (via verlaging btw-tarief, vermindering so ciale premie-druk), over lastenvermin dering voor het bedrijfsleven (compen satie voor opheffing van de WIR) en over maatregelen ter bestrijding van de langdurige werkloosheid. Kortom, verrassingen zijn er uit de Haagse keu ken waar het allemaal is voorgebak ken, niet meer te verwachten. De ope ning van het nieuwe parlementaire jaar wordt daarmee meer en meer for maliteit en franje. Van politieke problemen op de rou te naar Prinsjesdag was ditmaal trouwens nauwelijks sprake. En dat is wel eens anders geweest. In de beginja ren van de kabinetten-Lubbers veroor zaakte het straffe bezuinigingsbeleid met hard 'inleveren' aan alle kanten veel opwinding en protest. De kop stukken uit de Tweede Kamerfracties van de regeringspartijen hadden toen in de weken van de begrotingsvoorbe reiding als het ware piketdienst om op te draven wanneer er weer eens grote moeilijkheden rezen. Ditmaal sudder de het overleg maar zo'n beetje voort. Iedereen kon op tijd met vakantie; na dien was er nog voldoende gelegen heid om de laatste gaten dicht te tim meren. Bij dit sfeerbeeld moet natuur lijk meteen de kanttekening worden geplaatst, dat het kabinet de wind mee heeft gehad. De economie trok in het voorbije jaar sterker aan dan voorzien. De Nederlandse export beleeft gouden jaren. Ook met de binnenlandse beste dingen gaat het goed. Voor de over heid vertaalt dit alles zich in flinke be lastingmeevallers. Een kabinet dat zich daarmee ziet gezegend heeft in ie der geval in de financiële en sociaal- economische hoek niet veel te duch ten. De club kan als het ware achter over geleund in de stoel het nieuwe be grotingsjaar binnengaan. gen troffen om een aanslag te plegen op een lid van de protestantse militie Ulster Defense Regiment. Advertentie Als 't om keramiek gaat Nee, de risico's voor 'overleving' van het kabinet-Lubbers liggen op heel ander terrein. Zoals dat van de zwaar onderschatte paspoortaffaire. Een zaak overigens, die met de dag moeilijker uit de wereld te helpen valt. Want ze blijft niet beperkt tot de afge bakende directe verantwoordelijkheid van de staatssecretaris Van der Lin den en zijn voorganger op deze post, nu minister Van Eekelen. Ook minis ter van buitenlandse zaken Van den Broek en premier Lubbers zelf hebben met de belabberde gang van zaken rondom dit project zeer persoonlijke en tamelijk zwaar aangezette politieke bemoeienis (gehad). En de kritiek in het eindrapport van de parlementaire enquêtecommissie, die het jarenlange geblunder met dit project heeft onder zocht, is zeker ook in hun richting niet mals. Nu economisch in Nederland na jaren de kou weer wat van de lucht is, wordt de graadmeter van de belang stelling voor de politiek bij de burger geijkt aan andere waarden. Wanneer het gedrag van de overheid in zoiets als de aanmaak van een nieuw, fraude bestendig paspoort zoveel bedenkelij- ■ke kanten heeft, dan loeren daar de ge varen. Het gevecht met de Tweede Ka mer zal in de komende weken - vooraf gaand aan Prinsjesdag - daarom een prestigeslag kunnen worden aan een front, waarop het kabinet zich lelijk heeft verkeken. vdM DEN HAAG (GPD) Op zijn begroting voor volgend jaar trekt minister Nijpels (milieu beheer) vijften miljoen gulden extra uit voor de reiniging van vervuilde grond. Dit bedrag komt bovenop de tweehon derd miljoen gulden die nu jaarlijks naar de provincies gaan voor bodemsanerings projecten. Nijpels maakte dit woensdagmiddag bekend. Met de vijftien miljoen wil Nij pels bereiken dat meer vervuil de grond wordt gereinigd in plaats van op stortplaatsen op geslagen. Tot nog toe wordt van alle vrijkomende vervuilde grond slechts dertig procent gereinigd. De rest komt te recht op stortplaatsen of wordt naar het buitenland afgevoerd. „Die cijfers 70-30 moeten in de toekomst andersom komen te liggen", aldus Nijpels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1