almanak 'Dubbelfuncties' welzijnssector zijn uit den boze Zierikzeese brandweer spuit onder grote druk PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Domburger ernstig gewond bij gevecht Voortbestaan Elderschans gewaarborgd Kruibeke in actie tegen opslag van kernafval 'ZEEUWSE IN POEDERKOOLLEIDING Brandweer INVENTARISATIERAPPORT WIJST UIT: Dubbel werk Waterscherm PAGINA 11 Ontreddering BORSSELE - Een brand in één van de twintig poederkoollei- dingen die de ketels van de PZEM-kolencentrale in Borssele van brandstof voorzien, heeft er dinsdagochtend voor gezorgd dat de centrale moest overschakelen op gas. Rond half zeven ontstond er brand in de leiding door nog onbekende oorzaak. Vrouw zwaar gewond Bondsdag van Aqua Terra in Terneuzen ZEELAND WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 's-GRAVENPOLDER Bij een onge luk op de Schoorkenszandweg in 's Gravenpolder is maandagmiddag de 22-jarige M. N. M. uit Goes zeer ernstig gewond geraakt. Zij reed mee in de personenauto van J. A. M. T. (23) uit Goes toen deze met de rechterwielen in de berm raakt. Tegensturen deed hem op de linker weghelft belanden om direct daarna een boom aan de rechterkant van de weg te raken. Daardoor raakte het rechterportier los en werd de passagie- re uit de auto geslingerd. T. kwam te gen een andere boom tot stilstand. Mevrouw M. werd door omstanders en T„ die slechts lichtgewom lakte, uit de sloot gehaald en direct t een am bulance naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes vervoerd. Vandaaruit werd zij naar het academische zieken huis Dijkzigt in Rotterdam gebracht. Dinsdagmiddag was haar toestand nog zorgelijk. Daar wij veel lezen mochten wij onlangs het genoegen sma ken het blad Campina Contact onder ogen te krijgen. Daarin prijkte een artikel dat bij ons de indruk deed postvatten dat het computerwezen nu ook eni ge ontredering heeft gebracht in de melkveehouderij. Gelieve even mee te lezen: 'Geen automatische koeher kenning houdt in dat de mel ker de koeien moet herkennen. De melk per koe wordt weerge geven op een klein aflees- schermpje. Wil men dit gege ven in de computer krijgen dan moet dit door de melker met het koenummer worden inge toetst. Voorwaarde is dan weer dat hiervoor een toetsenbord aanwezig is'. Wij herkenden in dit stukje proza meteen een interessant onderwerpje voor het passend vullen van dit hoekje. Haastig toetsten we de tekst in. Makkelijk zat. Er was een toet senbord aanwezig. Veel schade door brand kolencentrale De centrale werd meteen stilgezet evenals de poederkooltoevoer. Daarop doofde het vuur onmiddellijk en bleef de schade beperkt tot een roodgloeien de leiding waarvan het isolatiemate riaal verschroeide. Toch nog een grap je dat enkele tonnen kan gaan kosten, zo schatte de PZEM dinsdag voorzich tig.. De poederkoolleidingen hebben een doorsnee van ongeveer 35 centimeter. Daardoor wordt poederkool vervoerd van vijf poederkoolmolens naar de ke tels. In principe heeft de centrale, als er op volle toeren wordt gestookt, niet meer toevoer nodig dan vanuit vier poederkoolmolens. Toch bleef de centrale ook nadat het vuur gedoofd was op gas draaien. Een PZEM-woordvoerder meldde dat eerst de oorzaak van de brand moet worden opgehelderd voordat opnieuw op ko len wordt overgeschakeld. In maart van dit jaar had de centrale ook te kampen met een brand in een leiding. Toen werd de centrale voor on- derzoek stilgelegd zodat de schade door het niet produceren van elektrici teit ver in de tonnen liep. De oorzaak werd overigens niet gevon den en de kosten van de reparatie kon den niet precies worden vastgesteld omdat het werk werd meegenomen in een vervroegde onderhoudsbeurt. De PZEM-bedrijfsbrandweer en de brandweer van Borssele kwamen in allerijl op het alarm af maar beide korpsen konden weinig uitrichten. Wanneer de kooltoevoer stopt is ook meteen het vuur gedoofd. De korpsen maakten zich wel verdien stelijk bij de eerste onderzoekingen naar de oorzaak van de brand. Dat on derzoek zal worden voortgezet door de PZEM in samenwerking met de leve rancier van de kolentoevoerinstalla- tie. Al sinds de ombouw van gasgestookte tot kolengestookte installatie, heeft de PZEM-centrale met pech te kampen. Een kapotte generator zorgde dit voor jaar nog voor een omvangrijke schade post. AARDENBURG - De stichting Van Eeghenhuis in Aardenburg, de ge meente Aardenburg en de curator van de failliete exploitant van camping De Elderschans zijn tot een overeen stemming gekomen over de camping. De huurovereenkomsten tussen ex ploitant A. V. Geysels enerzijds en an derzijds de gemeente en de stichting worden opgezegd. De stichting Van Eeghenhuis en de ge meente Aardenburg zijn allebei eige naresse van een deel vande camping. Beide willen dat de camping voor Aar denburg behouden blijft. Maandag is besloten dat de stichting Van Eeghen huis de exploitatie van de camping op zich neemt. Met de houders van een vaste standplaats wordt een voorlopi ge overeenkomst gesloten. Wanneer de stichting een nieuwe exploitant heeft gevonden wordt ervoor gezorgd dat de huidige vaste standplaatshou ders hun plaats mogen behouden. ZOUTELANDE Een unieke vangst bungelde dinsdagmiddag aan de hengel van de Apeldoorner F. B. J. Deiman. Voor de kust van Zou- telande haalde hij een zeekreeft bo ven water. Volgens W. J. Phaff, con servator van het Zeeuws Natuurhis torisch Museum in Oostkapelle, zijn zeekreeften een zeldzaamheid in het woelige water bij Zoutelande. Deiman ving het zeedier rond kwart over één bij opkomend water in de buurt van het Kustlicht. Het beest was inclusief scharen 55 centimeter lang en had een gewicht van 1060 gram. Phaff concludeerde hieruit dat de kreeft een jaar of veertig oud moest zijn. De conservator is verbaasd over de vangst. Een zeekreeft verschuilt zich in holten in het zand en dat lukt vanwege de beweging van het water moeilijk bij Zoutelande. „Daar zijn totaal geen schuilplaatsen. In de Oosterschelde bij de kom van Yerse- ke zou ik me een dergelijke vangst be ter kunnen voorstellen. Heremiet kreeften met een soort slakkehuis op de rug zijn minder zeldzaam", aldus Phaff. Deiman wilde het dier in eerste in stantie beschikbaar stellen aan het Zeeuws Natuurhistorisch Museum. Phaff wilde de kreeft echter niet heb ben. Zo'n groot exemplaar past niet in de aquaria en zou bovendien alle andere vissen afslachten. Het beestje is daarom weer terug in het zeewater gezet. Hengelaar F. B. J. Deiman rechts toont, geholpen door sportvisser Koets, de zeekreeft die hij bij Zoute lande boven water haalde. MIDDELBURG Het is hoog tijd dat de Zeeuwse gedeputeerden, statenleden en ambtenaren verdwijnen uit de besturen van raden, adviesorganen en steunfunctie-organisaties van de provinciale welzijnssector. Zeker nu het rijk aan het provinciebestuur steeds meer eigen verantwoordelijkheid geeft op het vlak van welzijnsbeleid zijn dit soort 'dubbelfuncties' uit den boze. Ze geven een zodanig 'gesloten karakter' aan besluitvormingsprocessen dat daardoor de democratie op de tocht komt te staan. Het positief effect van het opereren met verschillende petten effeciëntere besluitvorming weegt daar niet meer tegenop. Dat is zij het dat wat voorzichtiger bewoordingen worden gebruikt één van de belangrijkste conclu sies uit het inventarisatie-rapport, waarmee het organisatiebureau Van der Torn Buningh de eerste fase heeft afgesloten van het doelmatig heidsonderzoek waaraan de Zeeuwse welzijnssector momenteel wordt on derworpen. Het bureau heeft het rapport de titel 'Ons kent ons' meegegeven. Daarmee wordt bedoeld dat de 'Zeeuwse be stuurscultuur' in welzijnsland gedomi neerd wordt door een 'relatief beperkt aantal personen, die dikwijls meerdere bestuursfuncties tegelijkertijd vervul len. In vrijwel alle gesprekken met de tien tallen raden, adviesorganen en steun punt-organisaties zijn de onderzoe kers van het bureau op dit 'cultuur kenmerk' gestuit. Het brengt, zo is de ervaring, zowel voordelen als nadelen met zich mee. Voordelen zijn de 'korte communicatielijnen tussen personen die elkaar goed kennen' en 'de moge lijkheid tot informele, onderlinge af stemming, vooral in de fase vooraf gaand aan enige besluitvorming, ook wel zaken doen met elkaar genoemd'. Nadelen zijn soms 'een vervaging van verantwoordelijkheden en bevoegdhe den' en 'een voor buitenstaanders soms ondoorzichtige besluitvorming'. Wantoestanden heeft het bureau niet aangetroffen. Maar het bureau is op zoveel vormen van belangenverstren geling, dubbel werk, versnippering en ondoelmatig werken gestuit dat een viertal keuze-mogelijkheden is aangegeven: - Niets doen indien bij het provincie bestuur de pogingen om verbeteringen aan te brengen niet de moeite waard acht. - Het aanbrengen van eenvoudige veranderingen, zonder dat bestaande organisatievormen ingrijpend worden gewijzigd. In ieder geval zouden gede puteerden, statenleden en ambtena ren zich uit de raden, adviesorganen en steunfunctie-organisaties moeten terugtrekken. Taken en verantwoor delijkheden moeten duidelijker wor den vastgelegd. De introductie van 'management-instrumenten'. - Algehele herstructurering van de gehele welzijnsstructuurDaarbij gaat het niet alleen om het oprichten van 'organisatorische paraplu's, maar kan ook gedacht worden aan: het ver kleinen van het aantal bestuurlijke eenheden door fusies, inkrimpen van de omvang van besturen, het stopzet ten van de ambtelijke ondersteuning vanuit de griffie aan organisaties als de Provinciale Onderwijs Raad, het Zeeuws Steunpunt en de Zeeuwse Bi bliotheek. - Het opheffen van alle raden, advie sorganen en steunfunctie-organisa ties. Hun taken zouden dan overge dragen kunnen worden aan het pro vinciaal ambtenaren-apparaat, in het bijzonder aan de huidige griffie-afde ling voor welzijnszaken. De omgekeer de maatregel verkleining van het pro vinciaal ambtenaren-apparaat en verzwaring van de adviesorganisa ties) is niet uitgewerkt. Immers, zo zegt het bureau, het provinciebestuur heeft vantevoren al gekozen voor een 'pri maat van het provinciale bestuursap paraat'. TERNEUZEN - De Nederlandse bond Aqua Terra, een overkoepelend or gaan van verenigingen van aqua rium-, terrarium- en insectariumhou- ders, houdt de bondsdag dit jaar in Terneuzen. Zaterdag 17 september komen de leden bijeen in het Zuid- landtheater. De organisatie is in han den van de aquariumvereniging 'De Albino Zwaarddrager', die dit jaar het 40-jarig bestaan viert. De organi satoren verwachten zo'n 350 bezoe kers uit binnen- en buitenland. De bondsdag wordt om 10.30 uur ge opend. Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen spreekt een woord van wel kom. Daarna houdt W. Postma uit Spijkenisse een voordracht over het houden van aquaria en de problemen die zich daarbij kunnen voordoen, 's Middags wordt een minstens zo be langrijk programma-onderdeel afge werkt. Dan namelijk wordt de uitslag bekend gemaakt van de landelijke huiskeuring van aquaria. De beste aquaria van Nederland worden hierbij op dia's getoond en voorzien van com mentaar. Een van de deelnemers aan de keuring is Willy van Maele uit Ter neuzen, de voorzitter van de aqua riumvereniging 'De Albino Zwaard drager'. Van Maele doet mee in de ca tegorie zeewater. Hij won met zijn in zending eerder de eerste prijs van de provincie Zeeland en strijdt nu dus mee om het nationale kampioenschap van Nederland. Tussen de bedrijven door is er voor de deelnemers en hun familie gelegenheid Terneuzen te be zichtigen. Speciaal voor hen wordt on der meer de watertoren opengesteld. Met een diner-dansant wordt de bondsdag afgesloten. Burgemeester A. Denert van de Oost-Vlaamse gemeente Kruibe- ke. KRUIBEKE - De Oost-Vlaamse gemeente Kruibeke verzet zich met hand en tand tegen de even tuele aanwijzing van haar grondgebied tot opslagplaats van radio-actief afval. Op last van burgemeester A. Denert wordt als loeiend protest tegen de Brusselse plannen iedere middag om 16.30 uur precies de sirene van de civiele bescher ming aangezet om vijf keer een luid signaal te geven. Vanaf het stadhuis wapperen drie vlaggen half stok: de Kruibeekse vlag met de eenhoorn en twee zwarte vlaggen. De strijdbare burge meester Denert weet zich verze kerd van de steun van zijn 15.000 zielen tellende gemeente, even ten zuiden van Antwerpen aan de boorden van de Schelde. Zijn gemeenteraad nam maan dagavond in een spoedberaad een voorstel aan om de gemeente tot verboden gebied voor radio actief afval te verklaren. Zelfs transporten ervan over Krui beekse wegen zijn nu verboden. Donderdag zit Denert in het kan toor van staatssecretaris A. De- worme van Energie om het pro test van zijn gemeente te ver woorden. Als dat niet het gewen ste resultaat heeft kan de be windsman op hardere acties re kenen. Deworme hoeft maar bij zijn col lega's van Leefmilieu en Openba re Werken naar de naam 'Denert' te vragen en hij kan het gewicht van de acties raden. Denert, lid van de Vlaamse Volksunie, deinst niet snel terug. Voor de verhoging van de dijken langs de Schelde, een lang gekoesterde wens in Kruibeke, droeg hij zelf de zandzakken aan en mobili seerde de binnenlandse en bui tenlandse pers. Toen het veer over de Schelde dreigde te wor den opgeheven ging hij vooraan (Slot zie pagina 15 kolom 1 DOMBURG Een inwoner van Domburg is bij een nachtelijke vechtpartij in zijn woonplaats zo ernstig ge wond geraakt, dat hij naar het Dijkzigt-ziekenhuis in Rot terdam moest worden vervoerd. De jongeman, F. M., raakte als toeschouwer betrokken bij een vechtpartij tussen twee Duitse jongens en een groep van 6 a 7 Nederlandse jongeren, vermoedelijk Walcherena- ren. Hij kwam ten val en kreeg een schop of klap van één van de Duitsers. Daarbij liep hij hoofdletsel op. Na aan komst per ambulance in het Gasthuis in Middelburg acht te de dienstdoende arts vervoer naar Dijkzigt in Rotter dam noodzakelijk. De vechtpartij deed zich voor tussen 3.00 en 4.00 uur in de nacht van maandag op dinsdag op de Singel in Domburg, ter hoogte van het postkantoor. De aanleiding van de vechtpartij is nog niet bekend. De groep Veere van de rijks politie verzoekt getuigen zich te melden. Het telefoonnum mer van het groepsbureau is 01189-1910. De brandweer van Zierikzee demonstreerde dinsdagavond de nieuwe dompelpomp. ZIERIKZEE De vrijwillige brandweer van Zierikzee heeft dinsdagavond een demonstratie ge kregen van een zogenaamde groot vermogen dompelpomp. Dit nieu we apparaat komt tegen het eind van het jaar ter beschikking van de regionale brandweer midden- en noord-Zeeland en wordt de komen de maanden aan de verschillende korpsen getoond. Eerder was het al in het Sloegebied te zien, maar aan het model dat daar gedemonstreerd werd, moest nog wat verbeterd worden. De nieuwe pomp wordt met een spe ciale brandweerwagen aangevoerd. Bij een brand wordt een compressor van de wagen afgehaald en de feite lijke pomp wordt in het water ge gooid. Dan bevinden zich op de brandweerwagen nog ruim 3 kilo meter slang, die - als het apparaat eenmaal aangekoppeld is - met een snelheid van 40 tot 60 kilometer per uur afgerold kan worden. Dat bete kent dat de pomp gebruikt kan wor den op afstanden tot 3 kilometer van het vuur. De brandweer van Zierikzee zou de pomp kunnen gebruiken bij een gro te brand op de Zeelandbrug. De pomp ziet dan kans onder grote druk water uit de Oosterschelde om hoog te pompen, tot boven op de Zeelandbrug. Normale pompen moeten daar zoveel vermogen voor leveren dat er nauwelijks nog van een krachtige straal sprake is. Deze nieuwe pomp heeft een nor male capaciteit van 2400 liter wa ter per minuut en dat wordt gele verd met een kracht van 270 bar hy- drodruk. Als de pomp op 3 kilome ter afstand ligt kan bij de vuur haard nog altijd 2100 liter water per minuut geleverd worden. Deze grote hoeveelheden water brengen met zich mee dat het appa raat in de praktijk alleen ingezet zal worden bij grote branden en calami teiten. Zo is het bijvoorbeeld vrij eenvoudig om met behulp van de pomp tussen een brandend gebouw en een belendend perceel een water- scherm te zetten. Dat kost op deze manier weinig mankracht en voor komt dat het vuur overslaat. In heel Nederland komen op korte termijn 50 van dergelijke pompen. Op de lange duur is het de bedoeling dat de regio midden- en noord Zee land de beschikking krijgt over 10 van deze apparaten. Dat gebeurt in het kader van vervanging van ver ouderd materiaal. Met de aanschhaf van één unit is een bedrag van 130.000 gulden gemoeid. De nieuwe pomp zal 10 september te zien zijn tijdens een open dag van de brand weer van Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11