Nederlanders beneden hun stand Damesteam van MZ naar Griekenland voor de Europacup Wereldkampioen is een grote belofte Uitslag HOGE VERWACHTINGEN KWAMEN NIET UIT Vier titels voor Italië Verbruggen: in voetbal gebeuren deze dingen ook PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee baanrenners op wk positief Eindeloos Verdeling Coup Opgeofferd Ijshockeyer Reflex Verhuiswagen Oranje-zonen zc 1 'SPC v: RONSE (GPD) Zilveren me daillewinnaar bij de prof stayers, de Belg Stan Tourné, en de Italiaanse tandemrijder Pa- trizio Rampazzo (vierde) zijn of ficieel in staat van beschuldi ging gesteld van een overtre ding van de dopingreglementen tijdens de WK wielrennen. De urinemonster van Tourné was tot tweemaal toe positief tij dens de controle in het Neder lands Instituut voor Drugs- en Dopingresearch in Utrecht. Hij moet zijn zilveren plak inleveren, krijgt een maand voorwaardelij ke schorsing en een boete van 1750 gulden. Rampazzo is ama teur en wordt een maand onvoor waardelijk geschorst. De lijst met dopingzondaars in wielerjaar 1988 begint overigens flinke vormen aan te nemen. Voor zover er officiële communi- qué's zijn verstrekt betreft het reeds een vijftiental profs. Het begon met Lech Piasecki in de TirrenoAdriatico, waarna volgden: Sean Kelly (Ronde van Baskenland), de Spanjaarden Cyrille Francello en Jésus Blan co Villar in wedstrijden om de Trofeo Castilla Léon, José Recio (vijfmaal in de ronden van Ara- gon en Cantabrië, Roger Ilegems (Bordeaux—Parijs), Joel Pelier (Ronde van Luxemburg), Pa trick Cocquyt (Midi Libre), Wim Arras en Rik van Slijcke (Ronde van Zweden), en Roque De La Cruz, Pedro Delgado (alhoe wel...) en Gert-Jan Theunisse in de Tour de France. Bovendien meldden Roberto Visentini, Urs Zimmermann en Flavio Giuppo- ni zich te laat op een controle in de Giro d'Italia. MIDDELDBURG Het dames team van de Middelburgse tafel tennisvereniging MZ heeft voor de Europacup een uitwedstrijd geloot tegen AEK Athene. In het weekein de van zaterdag 8 en zondag 9 okto ber zullen de Zeeuwse spelers in de Griekse hoofdstad aantreden. Wed strijdsecretaris Jan Corver van de Middelburgse club vertelt: „De clubs kunnen in overleg met elkaar beslissen of er in dat weekeinde op zaterdag of zondag gespeeld zal worden". De dames van MZ spelen voor het eerst in de geschiedenis van de club in de Europacup. In Athene komen voor MZ in ieder geval in actie de speelsters Ingrid van Osselaar, An- kie Kersten en Inge Treebusch. Ook coach Dick Hendrikse en trainer Koen de Vries zullen de reis meema ken. Bij MZ tast men over de speel- sterkte van de Griekse tegenstand sters nog enigszins in het duister. Corver: „Deze week krijgen we meer informatie van de bond. Maar het Griekse tafëltennis staat niet op hoog peil. Vorig jaar won Amster dam '78 met grote cijfers in Athene en wij spelen Amsterdam '78 weg. Het lijkt dus dat we een goede kans hebben om de volgende ronde te ha len". Het Europacup-avontuur brengt MZ wel in financiële problemen. De club moet de reiskosten volledig be talen. Corver: „De verblijfkosten worden door de ontvangende club gedragen, maar het reisgeld moeten we zelf opbrengen. We zijn dan ook een speciale actie begonnen. We hebben 450 bedrijven aangeschre ven en we hebben nu drie positieve reacties binnen. Maar dat is nog on voldoende". MZ is er zeker van de financiële problemen te kunnen op lossen. De reis naar Athene zal ze ker doorgaan. Criquielion il naar e rechter Door Peter Ouwerkerk) RONSE Ronse heeft zijn bijdrage geleverd aan nog eens 25 jaar wielerdis- De allerlaatste woorden over de hoogst geruchtmakende sprint tussen Rik van Looy en Benoni Beheyt op het WK van 1963 waren nog niet verstor ven, of 'de parel van de Vlaamse Ardennen' schreef op 28 augustus 1988 een hoofdstuk voor het theater op twee wielen. Steve Bauer, de geblokte Canadees, die met een uiterste krachtsinspan ning op 700 meter van de Kruisberg- streep nog naast de koplopers Claude Criquielion en Maurizio Fondriest was gekomen beroofde met een rasechte ijshockey-elleboog Cri-Cri van een tweede wereldtitel. En dat was een aanslag, die het Belgische wielervolk tot tot een ware volkswoede aanzette. Bauer, al een paar jaar woonachtig in Gullegem, een vlek op 30 km van Ron se, in de buurt van Kortrijk, was op eens niet meer die 'sympathieke ma ple leaf van bij ons', maar een 'vieze vunzige vuilbak'. Hij had geluk, dat Criquielion, alhoewel uit de buurt van Ronse, niet gezegend was met Vlaams bloed a la bijvoorbeeld Eddy Planc- kaert, anders was een publieke kastij ding zijn deel geweest. Maar er wacht Bauer wellicht toch iets anders. Vol misbaar bulderde de spon sor van Criquielion, dat hij de Cana dees voor de rechtbank zou slepen. Hij had 'de zaak' reeds in handen gegeven van een 'befaamd advocaat', niemand minder dan mr. Orphale Crucke, de or ganisator van het WK, voor wie het evenement dus mogelijk nog een zeer interessant vervolg gaat krijgen. De publiciteitsbeluste Crucke zal er aller minst rouwig om zijn. Sponsor Robert Depoortere van Hita chi: „Criquielion is wereldkampioen, en niemand anders. Die schurk van een Bauer..." Hoe hij zijn gram dacht te kunnen halen? Dreigend: „Bauer kan zijn toekomst wel vergeten". Valpartijen in de sprint horen bij de wielersport. Maar zelden krijgen ze zo'n draagkracht als gisteren aan het slot van het 55ste wereldkampioen schap op de weg. Het mooie van dit televisie-tijdperk is, dat je het 'mo ment suprème' tot in de kleinste de tails eindeloos krijgt voorgeschoteld. En face, van opzij, uit de lucht, ver traagd, op gewone snelheid, versneld. En al na het eerste 'rondje' was de con clusie onverbiddelijk: Bauer trof schuld. Bij het ingaan van de allerlaatste ron de was Criquielion gedemarreerd. Hij had Fondriest achter zich aan gekre gen. De ontsnapping werd amper in de rug gedekt; alleen de Italiaan Cassani zat namens België/Italië bij de tien achtervolgers. Maar het kopduo was sterk genoeg om uit de greep van on der anderen een aandringende Lau rent Fignon te kunnen blijven. Tot Steve Bauer als een landauer wegkar- de naar de kop. De rode vlag gepasseerd, de Kruis straat begon al te stijgen, en Bauer sloot aan. De medaille-winnaars le men. Bij Steven Rooks, Adrie van der Poel en Erik Breukink, de man nen die het moesten zien te maken in naam van Oranje, was de pijp dan wel niet helemaal leeg, maar toch verre van voldoende gevuld om het grote spel mee te spelen. Met plaats 19, op krap twee minuten van de nieuwe wereldkampioen Maurizio Fondriest, was Gert-Jan Theunisse Neerlands beste renner. Treurig ver beneden de stand van het Nederlandse profwielrennen an no 1988. De weelde van vijf meer (Rooks, Van der Poel, Breukink) of minder (Theunisse en Van de Velde) serieuze kampioenskandidaten ten spijt. Van hen deed Van der Poel als enige nog een beetje van zich spre ken. De Brabander, die binnenkort net over de Belgische grens met zijn Corinne (Poulidor) een 'kasteeltje' gaat betrekken, liet zich in elk geval nog zien. Hij was erbij in een kop groep van negen, die 30 kilometer voor de finish tot stand kwam en niet zonder perspectief leek. Immers, de Belgen hadden Planckaert en Ne vens van voren, de Italianen Bon- tempi en Ballerini, de Spanjaarden Pino, terwijl de in de prognostieken herhaaldelijk opduikende Westduit ser Gölz (pupil van Raas) van de par tij was. Het (ontsnappings)feest voor deze heren ging echter niet door. Van der Poel: „Het liep wel, maar niet echt lekker. En omdat er achter ons wel flink werd doorgereden, waren we kansloos". Teleurgesteld liet Van der Poel zich weer opnemen in de schoot van de groep om niet veel la ter te ervaren dat de slag was geval len. Een coup van Fransen (Gayant, Fignon, Pensee), Italianen (Fon driest, Cassani), een Belg (Criquie lion), een Canadees (Bauer), een Deen (Lilholt), een Australiër (Pei- per), een Noor (Kuum), een Span jaard (Fernandez), een Zwitser (Gia- netti) en een Westduitser (Bolts). Nationaliteiten te over, maar geen Nederlanders. Van der Poel: „Ja, dat had niet mogen gebeuren. Er had al tijd iemand mee moeten gaan. Maar het gebeurde op een plaats, waar we dat niet hadden verwacht. Steeds werd tegen die Kruisberg op gede marreerd, dit keer echter op een smal stukje weg voor die klim. Zelf heb ik overigens helemaal niets van die ontsnapping gemerkt. Ik zat op dat moment een beetje achter in de groep. Logisch als je net bent terug gepakt, want zoiets doet toch wel even zeer. Breukink kwam me het vertellen. Dat moeten we rijden, heb ik nog tegen hem gezegd. Maar ja, dat gaat zo maar niet hé. Ook al om dat wij het in feite alleen moesten doen, want elke ploeg had wel ie mand van voren zitten". En waar was Rooks op het moment suprème? Niet bij de les misschien? Dat was het manco niet. Rooks: „Ik reed gewoon niet zoals het moest zijn. Echt slecht ging het zeker niet, maar ook weer niet goed genoeg om de hele dag goed mee van voren te koersen". Identiek was in feite het verhaal van Erik Breukink en Van der Poel. „Kijk, als ik echt super was geweest, kan ik ook zo'n tweede keer mee in een kopgroep. Nu had ik die macht niet om twee keer achter el kaar te springen". ken bekend, wat restte was slechts de vraag van de verdeling. Vijfhonderd meter zigzag voor de ogen van de se lecte finish-groep van 70.000 toe schouwers, en toen ging Bauer aan. Nog 210 meter. Van de linkerkant van de weg naar de rechter. Maar hij zou de inspanning van zijn achtervolging moeten bekopen. Op 100 meter van de regenDoog moest hij terug in het zadel, zijn vingers gin gen op zoek naar een tandje, dat nog wel was te betrappen. Zijn kin zakte naar z'n borst, zijn ogen sloten zich voor de ranke man die zich rechts aan hem optrok: Claudy Criquielion, we reldkampioen van Barcelona 1984... Bauer: „Ik hoorde hem niet, ik voelde hem niet, ik zag hem niet. Maar opeens was hij met een kwart wiel voor me. Een onmogelijke doorgang, vond ik. En toen kwam die reactie..." De ijshockeyer in Steve Bauer stond in hem op. Toen hij nog in Ontario woonde, was de strijd van stick en puck zijn sport. Tot vorig jaar trok hij nog steeds de hockeyschaatsen aan. De blonde blaasbalg moet zich voor even weer op de piste van St. Cathéri- ne hebben gewaand. Hij priemde zijn rechterelleboog op de verschrikte 'wieler-Waal', liet nog een kleine por volgen, waarna Cri-Cri begon te slin geren als een aangeschoten valk. Hij omzeilde de rijkswacht, ontweek ook een toeschouwer achter het hek, maar ketste, omdat het wel moest gebeu ren, met zijn velg tegen een betonnen voetstuk, en püüatssssü! Zijn re genboog spatte als een zeepbel uiteen. „Het is dezelfde gore streek, als waar mee hij Jef Lieckens in Parijs-Camem- bert dit vooijaar naar het leven heeft gestaan", herinnerden heldere Belgen zich. Ook de sprint van Henk Lubber- ding met Michel Laurent, in de Tour van 1983 (St. Etienne) werd weer eens aan de vergetelheid ontrukt. Bauer was (eveneens) zo uit zijn even wicht, dat Fondriest moeiteloos de laatste vijftig meter als snelste kon overbruggen. Maar het focus van de camera had het meeste oog voor de af geschoten Criquielion: hand hulpe loos omhoog, fiets achter zich aansle pend. Hij slenterde pas over de finish, toen de groep achtervolgers al in de remmen had geknepen. Tranen, hoofdschudden, keer op keer het woord 'verschrikkelijk.' En: „Die gewonnen heeft, heeft geen schuld. Protesteren heeft ook geen enkele zin. Maar datje als beroepssporter een col lega zoiets durft aan te doen..." Criqueilion komt na de elleboogstoot van Bauer ten val. De Italiaan Fondriest lijkt nog in geslagen positie. RONSE (ANP) - De wereldtitel wiel rennen op de weg voor profs kwam in handen van een zeer beloftevol ren ner: Maurizio Fondriest, 23 jaar uit Cles in de Moseriaanse provicie Tren- to. Bij de amateurs behaalde hij 99 over winningen. Door uitermate handig al le ploegleiders tegen elkaar uit te spe len, verwierf hij een profcontract voor een astronomisch bedrag: gelijk een jaarwedde van een kwart miljoen gul den. Die handelwijze kwam hem op een moeilijk eerste jaar te staan. Alle ploegen die zijn handtekening niet kregen spanden samen om Fondriest nergens te laten winnen. Hij leek zijn belofte in 1986 absoluut niet te kunnen inlossen. Het enige dat hij naast een etappe in de Ronde van Catalonië won, was een criterium in Asiago. Dit jaar toonde hij zijn klasse. De Ita liaanse wielersport had dringend een Steve Bauer wordt door politiemannen in burger zo snel mogelijk weggeleid om hem te beschermen tegen het publiek. Bauer had het liefst door een onder aardse gang de Kruisberg des onheils verlaten. Het speet hem, het speet hem echt. Hij stond bekend als een eerlijk professional, in wiens woor denschat het begrip 'opzettelijke aan slag' niet voorkwam. „Het moet een reflex in een black out zijn geweest". De ceremonie protocollaire liet net zo lang op zich wachten als 25 jaar gele den na de spurt Van Looy-Beheyt. Al leen hadden een paar Belgen toen ten minste nog iets te vieren. Nu waren de handen zo leeg als ze maar konden zijn. Niemand had het meer over de moedige momenten van Eddy Planc kaert, de wereldkampioen van vorig jaar Stephen Roche, die op 1 minuut 48 als 76e eindigde, niemand sprak nog een woord over de falende mannen van Oranje, niemand had zelfs nog oog voor de nieuwe wereldkampioen. Het was nog erger dan toen Zola Budd de olympische aspiraties van Mary Decker in Los Angeles 1984 met voeten had getreden. Denk eens aan, wat Dec ker aan die olympische titel had kun nen verdienen. Denk eens aan hoeveel geld Criquielion door de vingers is geglipt. „Het wordt tijd dat dit soort praktijken eens aan de burgerrechter wordt getoetst," herhaalde het Hita- chi-kamp. „In schorsingen zijn we niet geïnteresseerd, we eisen een heel hoge schadeloosstelling". Wordt ongetwijfeld vervolgd. Mis schien voor de zwarte toga's, maar in ieder geval aan de tap. Steve Bauer, die op weg leek zich een definitieve plaats te veroveren in het professio nele wielercircuit, doet er het best aan op korte termijn een verhuiswa gen naar Gullegem te dirigeren. Zijn toekomst ligt hooguit nog in Italië. Maar mocht Criquielion zondag Planckaert hebben geheten, dan was aan Bauers huisdeur nog slechts zo'n donkere wagen met pluimen en bellen voorbijgereden. Ronse was zeer, zéér gebelgd. (Door Dick Heuvelman) RONSE - Het plaatje, zoals dat te genwoordig heet, zag er prachtig uit. Alles was in kannen en kruiken voor de Nederlandse wielerprofs, die gisteren in het Belgische stadje Ronse een gooi deden naar de regen boogtrui. Alleen over geld was nog niet gesproken, maar dat was - op voorspraak van gelegenheidsploeg leider Jan Raas - van latere zorg. „Eerst rammen en dan over geld praten", luidde zijn credo. De bespreking aan de vooravond van de titelrace was derhalve een fluitje van een cent geweest. In een kwartier tijd, onthulde Mathieu Her mans, waren spijkers met koppen ge slagen. „De eenheid was bijna ont roerend te noemen", meldde Theo Mangnus, voorzitter van de commis sie Beroepswielrennen van de KNWU, gisteren rond het midda guur met trots vervuld. Terwijl het peloton nog in alle rust zijn rondjes reed, was Mangnus bijzonder hoop vol gestemd. „De renners zijn ervan overtuigd dat een Nederlander hier wereldkampioen moet kunnen wor den." De zon scheen toen nog voor Oranje, zowel letterlijk als figuurlijk. Niet veel later betrok de lucht en vervol gens ook de stemming in de vader landse box. Want met de weersve randering vervaagden ook de kan sen van de zwaar favoriete oranje-zo nen. De oorzaak? Ondanks een kar- revracht goede 'moraal' wilden de benen niet zoals het zou moeten. En dan is het over en sluiten, zoals in de slotfase bleek. Geen Nederlander bleek, toen puntje bij paaltje kwam, in staat op de eerste rij plaats te ne- A1 met al een sneu bestek voor de renners die zich hadden opgeofferd voor de grote jongens. Zoals de Ne derlandse kampioen Peter Pieters, Peter Winnen, Frans Maassen, Jelle Nijdam, Mathieu Hermans en Teun van Vliet. Allen afstappers, maar niet nadat zij het voorbereidende werk naar vermogen hadden ver richt. Met - volgens gelegenheids ploegleider Jan Raas - Pieters, Maas sen en Winnen als uitblinkende pion nen. Ontevreden toonde Raas zich over het koersverloop. „Ik had ge hoopt dat de koers harder zou wor den gemaakt. Op die manier zou er een flinke groep zijn afgegaan en dan heb j e in de finale wat meer ruimte en overzicht. Dat gebeurde echter niet. Daarom heb ik Pieters na een paar uur gevraagd tempo te maken. Hij deed dat goed, maar de bedoelingen zijn er desondanks niet uitgeko men". Zodat de oranjeklanten niet nog eens bij elkaar hoeven te komen om het financiële plaatje in te kleuren. Daarbij zou de KNWU toch weer met 35.000 gulden van de partij zijn. Dit op initiatief van Hein Verbruggen, de Grote Internationale Bondsbonds hoogstpersoonlijk. Het was een van de weinige financiële wetenswaar digheden die werden prijsgegeven aan de media. Raas: „We hebben af gesproken dat het we het een keertje niet over geld zouden hebben. Dan krijg je alleen maar indianen-verha len van, zo is onze ervaring uit het verleden". Alle betrokkenen bij de premiepot zullen na het echec van Ronse voor lopig voor een jaar van die zorg ver lost zijn. „Er is onvoldoende ge ramd", om met de woorden van Jan Raas te spreken. nieuwe kampioen nodig. Fondriest diende zich aan in Milaan-Sanremo. Hij werd tweede achter Fignon. De overwinning in de primavera verspeel de hij door een dom gereden sprint. Hij werd wel eerste in de vierde etappe van Tirreno-Adriatico, de Grote Prijs Pra- to en vierde etappe van de Ronde van Zwitserland. Fondriest kon niet schit teren in de Giro d'Italia door een val in de Ronde van Trento, die hem op een rugblessure kwam te staan. De beginnersfout van Sanremo stond Fondriest in Ronse nog voor ogen. „Ik wilde hier absoluut niet meer van kop af beginnen", zei Fondriest. „Daarom hield ik Bauer en Criquielion steeds voor me. Ik was bereid voor een echte sprint, het werd me zo wel heel gemak kelijk gemaakt." De uitslag van de strijd om het wereldkam pioenschap op de weg voor professionals is: 1. Fondriest (Ita) 272 km in 7 uur 2 minuten en 11 seconden, 2. Gayant (Fra) op 27 secon den, 3. Fernandez (Spa) 0.41, 4. Bölts (WD1), 5. Gianetti (Ita), 6. Pensee (Fra), 7. Cassani (Ita), 8. Fignon (Fra) zelfde tijd als Fernan dez, 9. Kuum (Noo) 0.46, 10. Peiper (Aus) 0.56,11. Criquielion (Bel) 1.00, 12. Wegmüller (Zwi) 1.12, 13. Planckaert (Bel) 1.48, 14. Colage (Ita), 15. Dominquez (Spa), 16. Kiefel (VSt), 17. Rolf Sörensen (Den), 18. Da Silva (Por), 19. Theunisse (Ned), 20. Vandenbrande (Bel), 21. Nevens (Bel), 22. Argentin (Ita), 23. Aja (Spa), 24. Wahlqvist (Zwe), 25. Kelly (Ier), 26. Caritoux (Fra), 27. Brian Holm Sö rensen (Den), 28. Fuchs (Zwi), 29. Sergeant (Bel), 30. Golotti (Fra), 40. Winnen (Ned), 49. Van der Poel (Ned), 58. Stevenhaagen (Ned), 65. Breukink (Ned), 70. Rooks (Ned), 75. Ro che (Ier) zelfde tijd als Planckaert, 79. en laatste Corredor (Col) 8.58. Er waren 178 renners vertrokken. Steve Bauer (Can), die als tweede over de eind streep kwam, werd door de wedstrijdcom missarissen gediskwalificeerd wegens in correct en gevaarlijk rijden. De Italiaan Maurizio Fondriest gaat uitzinnig van vreugde als de nieuwe wereldkampioen over de finish. RONSE (ANP) - Italië was veruit het suc cesvolste land bij de wereldkampioen schappen wielrennen in Gent en Ronse. Van de elf beschikbare titels wonnen de Az- zuri er vier. De medailleverdeling in goud, zilver, brons was als volgt: 1. Italië 4 3 1 2. Australië 2 0 0 3. Frankrijk 2 0 0 4. Zwitserland 1 2 0 5. Groot-Brit. 1 1 0 6. Polen 1 0 0 7. W.-Duitsland 0 1 1 8. Oostenrijk 0 1 0 9. Sovjetunie 0 1 0 10. Ver. Staten 0 0 2 11. Denemarken 0 0 2 12. België 0 0 1 Japan 0 0 1 Nederland 0 0 1 Tsjechoslow. 0 0 1 RON SE (GPD) Hein Verbruggen, de voorzitter van de profsectie van de UCI, over de sprint in Ronse: „Het is heel erg wat er gebeurde. Voor Cri quielion, voor de wielersport, voor Bauer. Maar het hoort bij de sport". „Het is hetzelfde als wanner bij het voetbal een doorgebroken speler wordt neergelegd in het strafschopge bied en de penalty wordt naast gescho ten. Dat is ook heel knullig. Maar het enige wat reglement air kan worden ge daan is Bauer deklasseren. Meer niet".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9