PZC i wmmsm almanak HIS WA woedend op milieu-inspectie ■liiimBiii Verhuisoperatie PZC voorspoedig verlopen Eversdijk wil overtreding van quotaregels strenger straften Rijkspolitie ontruimt kas met hennep HEDEN KIJKDAG Veilingmeester A. I. Verhage leel Middelburgse ijk zonder water Zoekactie naar zwemmer in nood levert niets op Jongelui na vechtpartij aangehouden Echtpaar vlucht hotel in wegens stank gieren land lOLIJNSPLAAT Een windhoos heeft zondagmiddag grote Lvage aangericht op de Colijnsplaatse camping Orisant. De jind had zoveel kracht, dat caravans enkele malen over de jop rolden en uiteindelijk in stukken over het campingterrein jerden verspreid. Zeven mensen, die in de caravans zaten op moment dat het noodweer opzette, liepen snij- en schaaf wonden op. Zij moesten zich laten behandelen in het Ooster- Lheldeziekenhuis in Goes. Iers te hulp Twee ton schade Zierikzee PLEIDOOI OP VLAGGETJESDAG STELLENDAM Zeedagen zeeland: even gewonden a windhoos campinggasten werden volledig Irrast door het natuurgeweld. De indhoos ging gepaard met een hevige fegelbui en onweer. De buien, die bo- tn België ontstonden, werden na het lersteken van de Westerschelde aan merkelijk actiever. In de buurt van Co- Insplaat ontaardde de stijgende liienactiviteit in de windhoos. getroffen Colijnsplaatse camping net tegen de Oosterscheldedijk. nstreeks drie uur 's middags werd t aardedonker. „Het was hels", zegt npingeigenaar J. L. Verburg. „Het hels. Caravans gingen drie, vier r over de kop. In twee minuten was It gebeurd". totaal waaiden zeven caravans leg; zes daarvan werden volledig ernield. Ook het huisraad raakte Ier het hele terrein verspreid. Ande- :n op zijn kant gewaaide toercara- n op camping Orisant in Colijns- aat. (Advertentie) in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg van 15.00 tot 20.00 uur. IDDELBURG - Een deel van de, iddelburgse wijk de Griffioen heeft ndagavond zonder water gezeten. >rzaak was een leidingbreuk in de zenlaan, die omstreeks half negen itstond. Watermaatschappij Zeeland is Jiaf tien uur tot in de kleine uurtjes rzig geweest met reparatie van de euk. Tegen de honderd woningen iren in die periode van het water af sloten. Het was - wederzijds - even wennen, vorige week in die klas ener Zeeuwse school voor middelbaar onderwijs. De nieuwe leerkracht, die de randstad had verruild voor het platteland, maakte een zelfverzekerde indruk en gaf op ondubbelzinnige toon te verstaan dat ie z'n pappenhei mers wel kende. En geintjes - zoals 'ik ben m'n agenda verge ten meneer' - daar hoefden ze bij hem al helemdbl niet mee aan te komen. Eén van de leerlingen onder brak zijn monoloog met een be leefd vraagje: „Vergeet u zelf nooit eens iets meneer Om er - na een bondig 'neen' - fijntjesaan toe te voegen: „Nou...eeh, omdat uw gulp open staat". Er viel een opmerkelijke stilte alvorens de leerkracht een aanvang nam met de les, na dat ie er zelf ééntje had ge leerd... re caravans schoven een stukje of zelfs tientallen meters op. Eén cara van buitelde over een auto, die even eens werd vernield. Direct na de windhoos kon een gewaarschuwde arts eerste hulp verlenen. Vijf volwas senen en twee kinderen liepen ver wondingen op, die veelal moesten worden gehecht. „Ik heb de bibbers nog in mijn benen", aldus mevrouw J. M. E. van Gemst uit Vlissingen. „Die enorme hagelbui kwam ineens opzetten en de caravan verschoof. Het was onvoorstelbaar. Zodra het over was ben ik mijn klein zoon gaan zoeken, maar hij had geluk kig niets". Campingeigenaar Verburg was in de kantine van zijn bedrijf toen de bui los barstte. „Het was nog erg grijs buiten, dus je kon de ravage niet eens over zien". Zijn eigen caravan zag hij even later totaal vernield liggen. „Daar moest ik mijn vrouw en mijn kinderen uit plukken. Mijn zoontje mankeerde niet zoveel; hij had een matras op zich gekregen waarop de andere spullen te rechtkwamen". De andere gezinsleden liepen min of meer ernstige verwon dingen op. Een aantal eigenaren was niet op de camping aanwezig toen hun caravan kapot waaide. Een echtpaar uit Os- sendrecht, dat gewond raakte en werd geconfronteerd met zowel een vernielde aanhanger als een onher stelbaar beschadigde auto, is naar huis. Volgens de rijkspolitie bedraagt de totale schade ongeveer twee ton. De benadeelden zijn allemaal verze kerd. Het noodweer heeft ook op nabijgele gen landbouwgronden schade aange richt. Vermoedelijk is de windhoos enkele kilometers langs de Westzee dijk getrokken. Door de hagel zijn percelen uien verloren, terwijl de windhoos verschillende vlasschelven heeft beschadigd. Het KNMI in Vlis singen veronderstelt dat de windhoos zeer plaatselijk was. Windmeters voor de kust van onder meer Schou- wen-Duiveland en bij de Oosterschel- dekering gaven niet meer dan wind kracht zes aan „en daar gaan cara vans niet van rollen", aldus de weer man in Vlissingen. MIDDELBURG - De HISWA, de Ver eniging van Ondernemingen in de Be drijfstak Waterrecreatie, is woedend op de regionale inspectie van de volksgezondheid en milieuhygiëne in piepn Zeeland. Het rapport over de belab berde kwaliteit van de jachthavens in het Deltagebied dat de inspectie on langs naar buiten bracht (gepubli ceerd in de PZC van 5 augustus) 'ram melt aan alle kanten, is ongenuan ceerd en niet reëel', vindt de HISWA. „Het is een rapport van indrukken, aannames, gissingen, veronderstellin gen en vooringenomenheid zonder eni ge kennis van waterrecreatie, met de intentie alléén de slechte situatie te meten zonder een duidelijk inzicht te verschaffen in de werkelijke situatie", schrijft de Vereniging in een reactie op het rapport. De HISWA heeft belang bij behoud van het waterareaal en vooral bij schoon water. Vervuild en verontrei nigd water betekent dat de waterre creanten wegtrekken uit het verzor gingsgebied van de bij de HISWA aan gesloten bedrijven. De HISWA vindt het geen manier om, zo staat in de brief, „op een dergelijke ongenuan ceerde wijze met gegevens van een eer ste onderzoek naar buiten te treden, zonder eerst contact met ons op te ne men. Wij betreuren deze handelwijze zeer. Temeer omdat er juist nu een ac tie bezig is van het ministerie van VROM, samen met ANWB/KNWU/ HISWA, om jachthavenbeheerders te stimuleren in het nemen van sanitaire en milieuhygiënische voorzieningen door middel van een milieu-classifica tie". Volgens de HISWA kan het niet zo zijn, dat de milieu-situatie in het Deltage bied nu plotseling zo slecht is gewor den. „Er zijn nauwelijks aanwijzingen dat, als gevolg van de waterrecreatie, de situatie in het Deltagebied aan toonbaar slechter is dan in andere de len van Nederland. Het enige is dat voor het eerst in het Deltagebied is ge tracht op uitgebreide schaal onder zoek te verrichten. Met de manier waarop vermeende resultaten in het 'nieuws zijn gebracht door de inspectie in Zeeland, stelt men de bereidwillige medewerking aan zo'n actie door de jachthavenbeheerders zeer zwaar op de proef'. De HISWA vindt dat de overheid op deze manier tegenstan- ders en tegenstellingen creeërt in een kwestie die alleen in eendrachtige sa menwerking is op te lossen. De HISWA heeft ook grote moeite met de aanbevelingen in het rapport ten aanzien van het openstellen van over loop-havens en het aanpassen van voorzieningen aan de maximaal be nodigde capaciteit. „In het licht van een economisch verantwoorde be drijfsvoering en beheer van ligplaats accommodaties, zijn dit irreële en idealistische aanbevelingen. Wan neer de inspectie meent de eisen zo hoog te moeten stellen, dan moet de inspectie ook de daarbij benodigde subsidieregeling voor aanleg en on derhoud van voorzieningen beplei ten", schrijft de boze afdeling jacht havens van de HISWA aan deze krant. Tot slot vindt de vereniging dat de al gemene suggestie van de inspectie, dat er meer regels moeten komen 'een slag in de lucht'. „Een rapport waarin, naar aanleiding van één LPG-installa- tie, gevonden aan boord van een jacht, wordt gesteld dat er allerlei voorschrif ten moeten komen is, naar onze me ning, van een dusdanige kwaliteit dat het niet gebruikt mag worden voor welke verdere regelgeving dan ook". De keurig in dozen verpakte spullen worden afgeleverd in het nieuwe bedrijfscomplex aan de Oostsouburgseweg VLISSINGEN Na een zeventien uur durende verhuisoperatie heeft de PZC afgelopen weekeinde defi nitief de Vlissingse binnenstad ver laten. De oude panden aan de Wal- straat zijn verruild voor het nieuwe bedrijfscomplex aan de Oostsou burgseweg. Nog wat onwennig in het nieuwe ruime jasje, heeft het personeel daar zondag de krant van vandaag gemaakt. Het produktie- proces van schrijven tot drukken is na een jarenlange scheiding herenigd. Ingeklemd tussen uitpuilende ver huisdozen werd vrijdagavond en - nacht voor de laatste keer in het ou de gebouw koortsachtig gewerkt aan de zaterdagkrant. Nadat de laatste pagina naar de drukkerij was verdwenen, kon de verhuizing beginnen. Er was een strak tijdsche ma opgesteld, opdat iedereen zon dag in het nieuwbouwcomplex weer aan het werk zou kunnen. Het ver huisbedrijf Wim Vogel had achttien man, verdeeld over twee elkaar af wisselende ploegen, ingeschakeld. Met behulp van vijf verhuiswagens en een ladderwagen en met hulp van PZC-medewerkers konden ze aan de slag. Alle stoelen, bureaus, beeld schermen en andere apparatuur wa ren voorzien van stickers die nauw keurig aangaven waar de spullen moesten worden geplaatst in de nieuwe huisvesting. De verhuizing op zich leverde vol gens H. Haverkort, mede-vennoot van het verhuisbedrijf, geen proble men op. De braderie in het centrum van Vlissingen bemoeilijkte de ope ratie wel. „Door de voordeuren in de Walstraat kon niets naar buiten. Al le meubilair moest dus via gan getjes, trappen en platte daken naar de achterzijde worden gebracht", al dus Haverkort. Door aan de achter kant van de panden een parkeerver bod in te stellen werd daar geen overlast ondervonden. De Konink lijke Maatschappij De Schelde had de PZC toestemming verleend van haar terrein gebruik te maken. De verhuiswagens reden vanuit de Gra- vestraat het KMS-terrein op en ver lieten dat weer bij de Van Dishoeck- straat, zodat ze het overvolle cen trum van Vlissingen konden mijden. Van deze mogelijkheid kon gebruik worden gemaakt van 9.00 tot 18.00 uur. Buiten deze uren heerste echter rust in de binnenstad. Voor verhuisbedrijf Wim Vogel was de verhuizing van de PZC niet de grootste klus uit zijn bestaan. Ha verkort noemt Vitrite en Rijkswa terstaat als voorbeelden van om vangrijkere verhuizingen. Met deze operatie heeft het witte complex aan de Oostsouburgseweg al haar bewoners in huis. Ruim een week geleden zijn alle afdelingen uit Middelburg, met uitzondering van de stadsredactie en de huis-aan- huisbladen, naar Vlissingen ver huisd. In zowel het centrum van Middelburg als Vlissingen blijft een aanloopadres voor het publiek. De steunpunten zijn gevestigd in het PZC-kantoor aan de Middelburgse Markt en in boekhandel Bikker aan de Vlissingse Walstraat. De lege panden in Vlissingen oog den zondag verlaten. Door alle in ventaris eruit te "halen is de ziel van het gebouw blootgelegd. De onge makken worden sentimentele herin neringen. Decennia van krantema kerij blijven achter in de Walstraat. Weer een bedrijf dat het hart van de stad verlaat voor vestiging aan de rand. De gemeente Vlissingen heeft de panden aangekocht om ze te be trekken bij het realiseren van een kernwinkelgebied. De nieuwe resi dentie van de PZC, ontworpen door ir P. C. Dekker van het architecten bureau Rothuizen en 't Hooft en neergezet door de Walcherse Bouw Unie, wordt vrijdag 11 november of ficieel geopend door de Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef. Het strakke tijdschema kon vol gens Haverkort stipt worden nage leefd. „In het nieuwe kantoor zorg den brede deuren en gangen voor een ideale verhuissituatie. De voor bereiding was prima. Alle spullen stonden ingepakt in dozen klaar; dat hebben we weieens anders mee gemaakt. Berekend was dat we om elf uur 's avonds klaar moesten zijn. Een half uur eerder hadden we het werk er al opzitten en hebben onze mannen de kantine ingewijd". Met behulp van een ladderwagen werd de inventaris van de oude PZC-ge- bouwen aan de Vlissingse Walstraat via de achterzijde in de verhuiswa gens overgebracht. NIEUWVLIET - De rijkspolitie en de reddingboten Tuimelaar en Javazee hebben zondagmiddag urenlang ge zocht naar een vermoedelijk in moei lijkheden geraakte zwemmer. De po litie werd omstreeks twee uur telefo nisch gewaarschuwd door iemand die een zwemmer in moeilijkheden had gezien in de Westerschelde bij het strandpaviljoen De Boekanier in Nieuwvliet. „Men had iemand, vermoedelijk een man, om hulp horen roepen, zien drij ven en kopje-onder zien gaan", vertel de een politiewoordvoerder. Daarop werd een grote zoekactie op touw ge zet. De reddingboten Tuimelaar uit Cadzand en Javazee uit Breskens, de RP 16 en een boot van rijkswaterstaat namen aan de zoekactie deel. Op het strand gingen politievoertuigen op zoek naar de drenkeling. Men zocht tot vier uur, zonder resultaat. De politie zou graag in contact komen met dege ne die melding maakte van de vermis te zwemmer. Verder verzoekt de poli tie, wanneer de vermoedelijke drenke ling ergens verder weg aan land is ge komen, zich te melden bij de politie. Ook burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee toonde zich zater dag tijdens de Zierikzeese havendag verstoord over het rapport van de Zeeuwse inspectie. Uit het rapport kan de conclusie worden getrokken dat de zaken op het gebied van de hygiëne in de Zierikzeese haven niet zo goed gere geld zijn, bracht de heer Asselbergs naar voren. Hij noemde dat een onjuiste conclu sie. Om aan te geven dat het gemeen tebestuur het er niet bij laat zitten maakte hij bekend dat het college van burgemeester en wethouders Zierik zee heeft aangemeld voor de landelij ke actie van het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM), gericht op optimale voorzieningen bij jachthavens. Daar uit zal blijken, aldus Asselbergs, dat Zierikzee meer dan honderd procent voldoet aan de normen. STELLENDAM - Schepen van vissers die niet op gequoteerde vissen mogen vissen, moeten sneller aan de ketting worden gelegd als ze de quotaregels overtreden. Dat is de mening van de voorzitter van de vaste commissie voor de visserij, het tweede- kamerlid drs. H. Eversdijk. Het kamerlid vindt dat de rechterlijke macht sneller over moet gaan tot het langdurig aan de ketting leggen van deze zogenaamde nulcontingenthouders. Hij maakte dat zaterdagmorgen duidelijk in zijn openingswoord tijdens de visserijdag in Stellendam. „Als je hoort wat een geld en moeite veel vissers er voor over hebben en hadden om quota te verkrijgen, dan is het zoch duidelijk dat de nulquota- houders niet ongestraft hun gang kun nen gaan. Dat is oneerlijk", stelde Eversdijk. Volgens hem realiseren de nulcontingenthouders zich nog onvol doende dat het beleid harder en de straffen op overtreding van de quota regels strenger zijn. In zijn openingswoord voor de vlag getjesdag in Stellendam merkte de voorzitter van de visserijcommissie verder op dat het tijd wordt dat het produktschap voor vis en visproduk- ten gaat meebetalen aan het gezond houden van de bedrijfstak. Eversdijk herinnerde er aan dat het produkt schap een bijdrage van het bedrijfsle ven in het vooruitzicht heeft gesteld, maar pas op het moment dat het be leid van de minister van landbouw en visserij duidelijk sluitend is. Volgens hem is dat moment onderhand wel aangebroken. Het kamerlid koos de zijde van de vis sers waar het gaat om de wens om vis dagen, die gemaakt worden tijdens ex perimentele visserijprojecten, niet mee te laten tellen voor de zeedagenre geling. Eversdijk noemde dat een rede lijke wens, omdat met die experimen ten het bestand van de gequoteerde vissen toch niet wordt aangesproken. Hij kondigde aan bij de minister te zul len informeren of de zeedagenregeling in die zin gewijzigd kan worden. Mocht dat geen succes hebben dan zal hij pro beren via parlementaire weg de minis ter van gedachten te laten veranderen. Hij beklemtoonde verder dat de vis sers via hun producentenorganisaties goede afpsraken moeten maken over een constante aanvoer van vis. Daar bij is volgens de heer Eversdijk een goede visserijplanning nodig in plaats van kortzichtig individualis- RENESSE - Twee Duitse jongens hebben in de nacht van zaterdag op zondag voor problemen gezorgd bij een discotheek aan de Hogezoom in Renesse. Aanleiding was een meisje dat in de bar van een kruk werd gelo pen. Daarna ontstond in de zaak enig tumult wat er toe leidde dat het twee tal, de 21-jarige N. S. L. en de 20-jarige R. R„ buiten werden gezet. Daar vernielde een van hen een ruit van een terras wat weer een vechtpar tij tot gevolg had. Met enige moeite kon de inmiddels opgeroepen politie de twee Duitsers overbrengen naar het politiebureau in Renesse, waar ze de gehoord zijn en de nacht hebben door gebracht. In de loop van zondag zijn ze vrijgelaten. WALSOORDEN De rijkspolitie van Kloosterzande heeft zaterdag proces verbaal opgemaakt tegen V. L. uit Terneuzen wegens het telen van hen nepplanten. De politie trof in het achtertuintje van- L. in Walsoorden een broeikas aan waarin op een oppervlakte van onge veer honderd vierkante meter hennep planten groeiden. De planten zijn om gehakt en door de politie in beslag ge nomen. ZANDSTRAAT De inwoners van Driekwart, een buurtschap tussen het kanaal Gent-Terneuzen en Zand straat, hebben een 'geurig' weekeinde achter de rug. Een Westdorpse land bouwer gierde net voor het weekein de een stuk landbouwgrond aan de Zandstraat. „En met varkensbeer, dus dan weet je het wel", aldus de zie dende buurtbewoner R. Hemelsoet. De stank was zo doordringend dat hij met zijn vrouw een nachtje naar een Gents hotel moest verkassen. „Mijn vrouw werd er gewoon ziek van en kon het echt niet uithouden. Normaal sla pen we met de ramen open, maar nu ging het zelfs niet met de ramen pot dicht." Vooral het feit dat de gewraak te landbouwer de hele dag de telefoon niet opnam, zat Hemelsoet hoog. „De hele dag in gesprek. Hij heeft gewoon de hoorn ernaast gegooid." Zijn buurvrouw klaagde ook over de stank. „Vanmiddag zijn we naar het strand gevlucht, maar toen begon het net te regenen. Echt lekker ruiken doet het nu nog niet", vertelt ze. Een hotel had ze echter niet nodig geacht. Goed geslapen ondanks de stank? „Ja, maar dat kan aan de drankjes hebben gelegen", bekent ze schuchter. Enkele rijkspolitiemensen van de groep Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn zaterdag poolshoogte wezen ne men. „Er schijnt inderdaad een rege ling te zijn dat een boer binnen 24 uur gegierd land moet omploegen. Maar er was regen voorspeld, misschien dat hij daar op heeft gerekend. We hebben de eigenaar van de landbouwgrond niet bereikt. Maandag onderzoeken we de zaak verder", aldus een woordvoerder van de groep Sas van Gent. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 21