Ronnie Babijn met moeite naar de titel ...dat kun je moeilijk van een domme Belg spreken. UIT Olympisch vuur in Zuidkorea SLECHTSTE TIJD OOIT GEZWOMMEN WEDSTRIJD Patatten Kookpunt John van de Berk wereldkampioen in de 250 cc Dave Strijbos mist de titel VAN DER SCHOOT TILBURG BV Zo gezegd Verbannen Zijlijn Veroordeeld PZC/ sportkrant 18 SAS VAN GENT - Voor Ronnie Babijn wegen de laatste lood jes heel zwaar. De zwemmer uit Terneuzen wil zich nog één keer op de winterkampioenschappen voorbereiden en daarna een punt achter zijn indrukwekkende carrière zetten. Met die gedachte in het achterhoofd valt het voor de pupil van Jac van der Hooft niet mee om zich op te peppen voor de restantjes van de zomerkamioenschappen. Zondag in Sas van Gent kostte dat Babijn, die als favoriet van start ging op de 1500 meter, bijna de overwinning. 1 vroeg zich afwaaide wooN- J MAANDAG 29 AUGUSTUS 1988 Hij werd verrast door de snelle start van Arno van den Berghe. die lange tijd aan de leiding ging. Halverwege de race achterhaalde Babijn de zwemmer uit koewacht, waarna beide specialis ten zij-aan-zij de 1500 meter volbrach ten. Pas op de laatste 25 meter besliste Ronnie Babijn de strijd in zijn voor deel. in een overigens zeer matige tijd: 18.26.4 min. De 18-jarige Terneuzenaar was daar dan ook allerminst tevreden over. „De slechtste tijd die ik ooit ge zwommen heb", mopperde hij. „Alleen toen ik veertien was, ben ik nog wel eens langzamer geweest". Babijn, die het eind van zijn zwem- loopbaan aankondigde en zich meer op de triathlon wil toeleggen, kreeg daarmee min of meer de rekening van een gebrekkige voorbereiding gepre senteerd. Hij werd meer dan veertig keer Zeeuws zwemkampioen en is na zes succesvolle jaren verzadigd, zo bleek later uit zijn woorden. „Ik heb er nog even aan gedacht om de 1500 me ter zo maar uit te zwemmen", bekende hij toen hij terugdacht aan de snel op gelopen achterstand op Arno van den Berghe. Na zijn nipte zege wil de eer zuchtige Ronnie Babijn echter ook za terdag nog een keer schitteren. Hij start dan op de 800 meter en op die af stand ontbreekt zijn naam nog bij de kampioenen. De belangstelling voor de twee num mers viel zondag overigens tegen. Op de 800 meter vrije slag dames gingen twaalf deelnemers van start, terwijl de 1500 meter vrije slag bij de heren slechts acht zwemmers trok. Velen wa ren het er dan ook over eens dat de kring Zeeland (overigens in navolging van de landelijke zwembond) voor de ze nummers geen gelukkig tijdstip had uitgekozen. Een dag na een slopende lange baanwedstrijd kostte het de wel opgekomen zwemmers moeite om een goede tijd neer te zetten. Inge Logghe (Stormvogel) had dat tevoren al voor zien. Zij had zich zaterdag in De Braakman gespaard en won de 800 me ter verrassend in 10.38.4 min. De uitslagen: 1500 meter heren: 1 Ronnie Babijn, De Schelde, 18.26.4 min.; 2 Arno van den Berg he, ZCK, 18.26.9: 3 Eelco van Gemert, Stormvogel, 18.56.7. 800 meter dames: 1 Inge Logghe, Stormvo gel. 10.38.4: 2 Ilse Passemiers, De Bruinvis, 10,51.4; 3 Rianne Geervliet, Stormvogel, 11.05.7. Vlnr: Cees Raas, Wim Hoogesteger en Jan Driesprong volgen de koers in Ronse. RONSE - Met een wanhopig gebaar slaat de vrouw de beide handen voor haar gezicht. Ze huilt als een kind na de dramatische ontknoping van de wereldtitelstrijd voor be roepswielrenners. Ze weent - mid den in het afgeladen café - om de Waalse renner Claude Criquielion, die op weg was Vlaanderen en Wallonië met één machtige eindsprint samen te brengen. De ganse natie schreeuwt op dat mo ment om 'Claudi', maar seconden la ter vloeien de tranen van Den Hoot- ond-berg. Burgemeester Crucke van de Vlaam se gemeente Ronse voelt zich die dag de koning te rijk. Crucke, Orphale voor intimi, is behalve burgervader ook voorzitter van het plaatselijk wielercomité. Vandaag is Ronse het stipje op de landkaart waar de wielerwereld om draait. Om de we reldtitelstrijd in huis te halen liet Crucke zelfs een pand in zijn ge meente afbreken omdat het een ob stakel vormde bij het uitzetten van het parkoers... Cees Raas uit 's-Heerenhoek, die de ze zondag met zijn 'wielermaten' Wim Hoogesteger en Jan Driesprong de wereldtitelstrijd in Ronse be zoekt, vertelt dat burgemeester Crucke geen halve maatregelen nam om het WK in huis te halen. Raas: „Het huis dat afgebroken moest wor den werd nog bewoond en omdat de bewoners niet weg wilden, heeft hij het gewoon onbewoonbaar laten ver klaren". Rond de klok van half zes rinkelen die ochtend de wekkers bij Cees Raas, Wim Hoogesteger en Jan Drie sprong. Terwijl wielrenners als, pak weg, Claude Criquielion zich op bed nog eens onrustig in de dekens wik kelen, begint voor de Zeeuwse wie- Ierliefhebbers de belangrijkste WK- dag. Voor Raas - zwager van Jan -, Hoogesteger en Driesprong is het min of meer vaste prik. Vanaf het voorjaar bezoeken zij de belangrijke wielerkoersen en nu het WK op am per een steenworp afstand van huis wordt gehouden, pakken ze deze wedstrijd ook mee. Het zijn de 'echte' fijnproevers die vandaag langs het parkoers plaats nemen en tussen bier, hamburgers en zakken frites bij elke doorkomst van het peloton een sprankje wiel rennen proberen te proeven. Cees Raas, eigenaar van een rijwielhan del: „Soms zegt wel eens iemand te gen je dat je veel beter thuis voor de televisie kunt gaan zitten, maar dan begrijp je het toch niet. En ik kan ook moeilijk uitleggen waarom we toch naar de koers gaan". „Dit hoort er ook bij", vervolgt Raas, terwijl hij met een weids gebaar de aandacht vestigt op de gezelligheid in en rond café Ten Hootond, net over de top van Den Hootond-berg. Deze pukkel in het Vlaamse land knijpt de renners vanaf tien uur 's ochtends in de kuiten en daarom ligt het café van uitbater André van de Wielen op een strategisch goede plek. Voor Van de Wielen is de 28e augus tus 1988 de dag der dagen. Cees Raas: „We komen praktisch altijd in dit café als we naar de koers gaan en sinds bekend werd dat het WK dit jaar in Ronse zou worden gehouden, spreekt hij er al over: een wereld kampioenschap voor zijn eigen deur". Afgezien van de sportieve waarde maakt de Vlaamse café-ei genaar van de gelegenheid gebruik een heel contingent kampeerders op zijn terrein toe te laten, een extra tent op te trekken voor dorstige gas ten en vijftien man personeel in dienst te nemen om de bierpompen te bedienen. „Dan hoef je niet te spreken van een domme Belg", aldus Raas, die met duim en wijsvinger over elkaar wrijft om het geldverkeer te illustreren. Ver voor het startschot valt hebben vele tienduizenden liefhebbers al 750 Belgische franken voor een en treebiljet neergeteld. Parkeren? Geen enkel probleem voor de flexi bele autochtonen. „Zet de auto maar in de wei, de patatten zijn er toch al uit". Ook Raas, Hoogesteger (werkzaam „als een soort manager" bij Martens Cleaning) en Driesprong (muskus rattenvanger van beroep) tasten aan de rand van Ronse in de geldbuidel voor een toegangskaartje. Het is am per half negen, anderhalf uur voor de start. Ronse maakt zich op voor een lange wielerdag. Grote aantallen Ne derlandse en Italiaanse kampeer ders wrijven zich de slaap uit de ogen aan de rand van het parkoers. Ont bijt, koffie, terwijl hier en daar de laatste hand wordt gelegd aan de op de weg geverfde aanmoedigingskre- ten. De supportersclub van Maurizio Fondriest is duidelijk van de partij. 'Forza Fondriest', luiden de teksten op de spandoeken en de t-shirts. Het maakt meer indruk dan de voorspel bare uitdossing van de Nederlanders (type 'aanvallen'). Cees Raas kijkt hoofdschuddend naar de oranje geschminkte gezichten. „Eer ik dat toch zou doen...". De meeste renners hebben nog nau welijks tijd gehad een tandje bij te schakelen of het „aanvallen" buldert al door Ronse. „Lijkt me niet versta- dig om dat nu alte doen", oordeelt Raas, die even later uitbundig be groet wordt door André van de Wielen, de café-eigenaar. De acti viteiten in en rond het café beper ken zich tot het 'live' volgen van de doorkomst van de renners (twintig keer), het bekijken van de televisie beelden, het nuttigen van pinten en analyseren van het koersverloop. „Maar het mooiste van al is eigenlijk nog het kijken naar al die mensen hier. Dat verveelt nooit", aldus Hoo gesteger. Ook het peloton rijkswachters, die de bonte verzameling beroepswiel renners in aantal vele malen over treft, verveelt zich geen moment. Sommige agenten maken hun werk dag vol door het terugsturen van mensen, die het parkoers overgesto ken zijn om ze er vervolgens op te wij zen dat oversteken 25 meter verder op wel toegestaan is. „En dat kun je dan maar beter doen, want kinder achtig zijn ze hier echt niet als het er op aankomt", is de ervaring van de Zeeuwse wielerliefhebbers. ,De aankomst zien? Nee, dat heeft geen zin. Iedereen loopt die kant op. Je kunt beter een tv opzoeken", spreekt Cees Raas uit ervaring. De slotfase van de wedstrijd wordt daar om op de buis bekeken in het gezel schap van hele drommen liefheb bers, die er dezelfde strategie op na houden. De spanning bereikt even later een kookpunt en Steve Bauer, de 'beul van Ronse' wordt vervloekt. „Als ik hem was, zou ik maar verhui zen", zegt Jan Driesprong over de in België woonachtige Canadees. Raas, Hoogesteger en Driesprong zijn het dan roerend met elkaar eens. „De Nederlanders hebben ge faald", vinden ze, „er had minstens één man voorin moeten zitten". Voetbaltrainer Jan Doorns maalt niet om de falende Nederlanders. „Zeg, ik heb gehoord dat het huis van Steve Bauer in brand staat". Dat verhaal gaat als een lopend vuurtje rond. Niet alle Belgen zien de humor er van in. Koen Mijnheer Ronnie Babijn en Inge Logghe waren de winnaars in Sas van Gent. TIBRO (ANP) - John van de Berk is gisteren in de Zweedse plaats Tibro wereldkampioen motorcross in de 250cc klasse geworden. De rijder uit Oss, vorig jaar de sterkste in de 125cc-klasse, had aan de derde plaats in de eerste manche van de strijd om de Grote Prijs van Zweden genoeg om de concurrentie voor te blijven. De winst in de eerste race ging naar de Nederlander Gert-Jan van Doorn, die daardoor uitzicht hield op de derde plaats in de strijd om de wereldtitel. De uitslagen in de 250cc-klasse: Eerste manche: 1. Van Doorn (Ned) Cagiva, 2. Vehkonen (Fin) Cagiva, 3. Van den Berk (Ned) Yamaha, 4. Mortensson (Den) Kawa saki, 5. Nilsson (Zwe) Cagiva, 6. Smith (VSt) Suzuki, 7. Dirkx (Bel) Honda, 8. Johansson (Zwe) Yamaha, 9. Herring (GBr) Yamaha, 10. Hansson (Zwe) Suzuki. Tweede manche: 1. Van Doorn, 2. Van den Berk, 3. Vehkonen, 4. Herring, 5. Nilsson, 6, Pedersen, 7. Johansson, 8. Mortensson, 9, Dirkx, 10. Frisk (Zwe) Yamaha. De eindstand in het wereldkampioen schap: 1. Van den Berk 315 punten, 2. Veh konen 285, 3. Smith 230, 4. Van Doorn 225,5, Whatley (GBr) Suzuki 194, 6. Mortensson 170,7. Diepold 167,8. Johansson 160,9. Fan- ton (Fra) Yamaha 159, 10. Kervella 151. GENEVE (ANP) - Dave Strijbos is niet in geslaagd de wereldtitel moto- cross in de 125cc-klasse te veroveren, In de laatste Grand Prix verspeelde de Ossenaar zijn voorsprong aan de Fransman Jean Michel Bayle, die in Génève beide manches won. Strijbos kwam niet verder dan de vier de en de tweede plaats. Bayle vergaar de in twaalf wedstrijden 398 punten, Strijbos drie minder. De uitslagen zijn: Eerste manche: 1. Jean Michel Bayle (Fra) honda, 2. Puzar (Ita) KTM, 3. Moore (VSt) KTM, 4. Strijbos (Ned) Cagiva, 5. Demaria (Fra) Yamaha, 6. Healey (VSt) Honda, l Manzo (Ita) KTM, 8. Manneh (VSt) Suzuki, 9. Perrier (FRa) Honda, 10. Maddii (Ita) Hon da. Tweede manche: 1. Jean Michel Bayle, 2, Strijbos, 3. Moore, 4. Contini (Ita) Cagiva, 5, Demaria, 6. Tragter, 7. Bervoets, 8. Lejeune, 9. Maddii, 10. Evertsen (Ned) Honda. De eindstand in het wereldkampioen schap: 1. Jean Michel Bayle 398, 2. Strijbos 395, 3. Tragter 226,4. Puzar 181,5. Healy 156, 6. Contini 156, 7. Maddii 151, 8. Lejeune e Moore 139, 10. Jobé (Bel) Honda 115. CHEJU DPA- De Olympische toorts is zaterdag na een vliegreis van 12.4011 kilometer, die begon te Athene, in Zuidkorea gearriveerd. De vlam werd in Cheju in ontvangst genomen. Van daaruit zal de toorts in 22 dagen, over een afstand van bijna 4200 kilometer, kriskras door Zuidkorea worden ge dragen. Het Olympische vuur komt op 17 september, de dag van de openings ceremonie van de Zomerspelen, in Seoul aan. Advertentie dakvensters toch blevea Maar toen stond ie al op dat dus wat nu. Snel stuur- Schoot Tilburg om te kijken ofd.e misschien iets in voor raad hadden. De vriende lijke baliebediende leverde snel de Roto woondakven- sters. Handig zo'n groothan del in ijzerwaren en gereedschappen^— MERCURIUSWEG 20, VLISSINGEN (IND. TERREIN BASKENSBURG), TELEFOON: 01184-10692. Geen verkoop aan partikulieren Tilburg, Geldrop, 's Hertogenbosch, Nijmegen, Roosendaal, Viissingen „V/erken in de voetballerij is niet het meest verstandige dat een mens kan doen in zijn leven. Het is een bizarre wereld, waarin de normale fatsoens normen niet lijken te gelden". Hans Kraay, algemeen directeur van Feyenoord, in Nieuwe Revu. „De strijd op de mat is hard, vooral als het om een Europese of wereldti tel gaat. Iedereen heeft er veel voor gedaan, iedereen wil graag winnen, J. H£IFt dus iedereen knokt zich hartstikke leeg. Dat kan betekenen dat je wel eens over de grens gaat, ja. Als ik ie mand in in een armklem heb en die tikt niet af, dan trek ik gewoon door. Desnoods tot die arm breekt. Niet be wust, natuurlijk niet. Maar zoiets ge beurt gewoon in het vuur van de wed strijd". „Een goede speler weet zijn zwakke punten te camoufleren. Dat is de kunst. Van een echte grote speler weetje nooit wat zijn zwakke punten zijn". PSV-speler Gerald Vanenburg in Nieuwe Revu. „Het enige probleem zijn de journa listen. Die zijn bijna altijd negatief'. Feyenoord-verdediger John Metgod in Haagse Post. De Mixed Hockeyclub Viissingen houdt binnenkort een flestoernooi. Dat schijnt meer te zijn dan gewoon hockeyen. In het clubblad „Hockey- eiste papieren van de bank te weren tijdens wedstrijden. De vereniging van oefenmeesters uit de eerste en tweede divisie kondigde na een ver gadering in Parijs aan, dat ze aan de nationale voetbalbond zal vragen de coaches zonder de gevraagde licentie van de zijlijn te verbannen. Onder de vijf buitenlanders die het slachtoffer van de eventuele maatre gel zouden worden, zijn drie Joego- slaven. De bekendste is Tomaslav Ivic, oud-trainer van onder meer Ajax en nu oefenmester van lijstaan voerder Paris SG. De anderen zijn Miroslav Blazevic van Nantes en Ne- nad Bjekovic van Nice. Artur Jorge, de Portugese trainer van Racing Paris (van Silooy) en de Belg Georges Heylens van Lille maken het Voormalig Europees- en wereldkampioene judo Irene de Kok in Vrij Nederland. „Ik kon het niet over mijn hart ver krijgen die zestigduizend mensen, die hier tweewekelijks komen, teleur te stellen. Ik denk trouwens dat er ook nooit zestigduizend mensen zouden komen als ik hier niet meer zou spe len. Nee, dat weet ik eigenlijk wel ze ker". Feyenoord-middenvelder Peter Barendse in antwoord op de vraag waarom het supporters-legioen blij moet zijn dat hi j in Griekenland is gaan voetballen, in Nieuwe Revu. „Het is al jaren zo dat voorstellen van de spelers in Zeist voor kennisgeving worden aangenomen en meer niet. Naar de meest onzinnige zaken van een clubbestuurder wordt beter ge luisterd. Naar de spelers toe hangt er altijd een sfeer van: waar bemoeien jullie je eigenlijk mee". Karei Jansen in NRC Handelsblad. m V i.»i i V M .V V V I II i r r tij" van MHC stond het volgende be richt: 'Enkele mededelingen over het fles toernooi: er zijn twaalf deelnemende teams. We beginnen de dag om 9 uur (de gasten komen om half 10). Alle da mesveteranen nemen mee: taart, twee koffiekannen (voorzien van naam), melkkannetjes, kurk met 12 knopspeldn, broodmandje, theepot, 1 grote bak met salade.' Of de dames ook worden geacht een hockeystick en sportkleding mee te nemen, vermeldt het bericht niet. De naam FLESTOERNOOI komt der halve eigenaardig over. vijftal 'bedreigden' vol. Henri Michel, trainer van de nationale ploeg, steunt de actie van Franse trainers. Ironisch genoeg is het mogelijk dat ook drie Fransen van de bank ver bannen gaan worden, terwijl de cam pagne is gericht tegen de groeiende trend van clubs om buitenlandse trainers aan te stellen. Rolland Cour bis van Toulon, Gerard Gili van Mar seille en Jean Fernandez van Cannes missen de benodigde papieren. De professionele Franse voetbaltrai ners zijn een campagne begonnen om buitenlandse coaches zonder de ver- Eric Cantona, de meest belovende voetballer van Frankrijk, is in aanva ring gekomen met de voetbalbond. De 22-jarige aanvaller is door de Franse bond voor onbepaalde tijd verbannen van alle vertegenwoordi gende teams. Aanleiding voor de drastische stap van de bond is de har de kritiek die Cantona uitte op de bondscoach Henri Michel. Nadat de bondcoach hem niet had geselecteerd voor het vriendschap pelijke duel tegen Tsjechoslowakije uitte Cantona forse kritiek. Hij noem de Michel 'één van 's werelds slecht ste trainers.' Volgens de aanvaller was de bondscoach niet meer dan 'een zak vol stront'. Eric Cantona verontschuldigde zich later voor zijn uitlatingen die hij zelf 'nogal cru' noemde. Hij zei zich te schamen voor zijn uitspraken. Maar het berouw kwam voor de Franse bond te laat. Voor voorzitter Jean Fournet-Fayard had hij de grenzen van het fatsoen overtreden. Slechts een forse straf zou de speler weer in het gareel kunnen krijgen. De uitbarsting van Cantona komt niet echt als een verrassing, de hevig heid wel. De 22-jarige wordt gezien als het grootste Franse voetbaltalent sinds Michel Platini. Maar sinds eni ge tijd zijn de twijfels over de mentale instelling van Cantona danig toege nomen. Veel kenners vrezen dat hij niet in staat is zijn talenten te ont plooien door een gebrek discipline. De 28-jarige Canadese ijshockeyspe ler Dino Ciccarelli geldt als het dui delijkste voorbeeld dat de Noorda- merikaanse bond het aantal vecht partijen op het ijshockeyveld wil te rugbrengen. De speler van de Minne sota North Stars werd door rechter Sidney Harris veroordeeld tot één dag gevangenisstraf en een boete van 2000 gulden. Ciccarelli werd schuldig gevonden aan het aanvallen van een tegenstan der tijdens een wedstrijd in het vorig seizoen. De speler van de North Stars X» bewerkte in het duel tegen de Toron to Maple Leafs met zijn stick het hoofd van de negentien-jarige Luke Richardson. Ciccarelli werd door de arbiter van het veld gestuurd en door de bond geschorst voor tien wedstrij den. „Het is tijd een boodschap te verstu ren naar de ijshockeyvelden dat het uit moet zijn met het geweld tijdens de wedstrijden en in onze maat schappij in het algemeen," stelde Harris in zijn vonnis. Ciccarelli had geen commentaar op de straf. Hij had laten weten niet de intentie te heb ben gehad Richardson te verwonden. Je zal maar een halve dag gezwom men. gefietst en gelopen hebben bij de triathlon en dan nog 'even'je kleren wil zoeken. InAlmere lagen de tassen met 'burgerkledij' zaterdag opgesta peld in een enorme hal. Als alle tas sen echter hetzelfde opschrift dra gen, is het natuurlijk wel moeilijk zoeken na afloop i i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 18