Boerderijen in het 'nieuwe' land Hontenisse profiteert van Kessenreffect VRIJWILLIGHEID VERZWEGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Machinestoring voor 2 schepen op Westerscheide ïWKÏü. NU ALLE BOEKEN MET 75% KORTING Klik-klak IN HALF JAAR TIJD 52 MENSEN ERBIJ Bromfietsster naar ziekenhuis na aanrijding imiWIHIHl PAGINA 9 VLISSINGEN De Hogeschool Zeeland blijft naast het regu liere collegegeld een extra bijdrage van studenten vragen. De directie van de in Vlissingen gevestigde Hogeschool verzwijgt daarbij dat het om een vrijwillige extra bijdrage gemiddeld 125 gulden per student gaat. Minister Deetman van onder wijs heeft net voor de zomervakantie laten weten dat studen ten en ouders uitvoerig ingelicht dienen te worden over het vrijwillige karakter van de bijdragen voor aanvullende voor zieningen. Niet kenbaar Service LAATSTE WEEK VERBOUWINGS OPRUIMING NIEUWE BURG 24 Leegloop Voor de totale verzorging van alle op lokatie ZEELAND ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1988 Hogeschool heft extra bijdrage Evenals de meeste andere hogescho len in Nederland blijft de Hogeschool Zeeland dus met de inning van extra gelden worstelen. Uit een in opdracht van het ministerie van onderwijs uit gevoerd onderzoek bleek eerder dit jaar dat vrijwel alle instellingen voor hoger beroepsonderwijs de studenten een bijdrage bovenop het collegegeld vragen. Ondanks het uitdrukkelijke ministeriële verbod om verplichte deelname aan het schoolfonds voor te schrijven, is er dit nieuwe schooljaar weinig veranderd. M. P. F. Haak van de centrale directie van de Hogeschool, stelt voorop dat de bijdrage, vergeleken met voorgaande jaren, is verlaagd. Van de wettelijke verplichting om studenten duidelijk te maken, dat het om een vrijwillige bij drage gaat, is hij op de hoogte. „Of dat in alle gevallen is gebeurd, daar durf ik mijn hand niet voor in het vuur te ste ken", aldus de directeur. Navraag bij de sector-directies van de Hogeschool leert, dat bij de inschrij ving van studenten stilzwijgend aan de vrijwilligheid wordt voorbijge gaan. „Natuurlijk maken we de extra bijdrage niet als vrijwillig kenbaar. Dat kun je beter ook niet doen, stu denten zijn mondig genoeg", zegt sec tor-directeur A. C. de Rubber van het Maritiem Instituut De Ruyter. Sectie-directeur C. J. de Graaf van de Pedagogische Academie spreekt zon der meer van een verplichte bijdrage, die nodig is om het onderwijs te kun nen volgen. En zijn collega ir C. W. Wondergem van het Hoger Technisch Onderwijs: „Ik zeg altijd dat de bijdra ge verplicht is. Wat niet wegneemt dat, als er een procedure wordt aangespan nen, de student die weigert te betalen, misschien wel in het gelijk zal worden gesteld". Directeur dr M. M. Springer van de sector Hoger Laboratorium On derwijs laat zich voorzichtiger uit. In de brochure van zijn afdeling staat dat er voor het schoolfonds tweehonderd gulden wordt gevraagd. Van een ver plichting is volgens hem geen sprake. Tot nu toe hebben slechts enkele stu denten hun bijdrage aan het school fonds geweigerd. Na een persoonlijke benadering door de directie worden de meesten over de streep getrokken. Wat er gebeurt, als een student het in onwetendheid betaalde schoolfonds- geld terugvordert, is onduidelijk. El- ders in den lande wordt voor conflicten gevreesd. De sector-directeuren van de Hoge school Zeeland betogen in koor dat goed onderwijs zonder extra bijdrage onmogelijk is. Directeur De Rubber: „Studenten die betaling weigeren, kunnen door het jaar heen rekeningen verwachten voor papier en andere za ken. Dat zou natuurlijk onwerkbaar zijn". Bovendien wordt er gezegd zou dan een situatie kunnen ontstaan, waarin de ene student wel voor extra voorzieningen betaalt, en de andere niet. „De hogescholen moeten mo menteel spitsroeden lopen", vindt di recteur Springer. Vooralsnog heeft de directie kunnen voorkomen dat de zaak uit de hand loopt. Over de handelwijze in echte conflictsituaties kan menen de schoolleiders slechts gespeculeerd worden. R. K. Jackson van de centrale directie is in elk geval van mening dat de aanvullende voorzieningen als een service aan de student moeten wor den gezien. Hij zegt: „Het levert ons wel werk op maar we houden er niets aan over. De besteding van het geld wordt heel precies aangegeven, om duidelijk te maken dat er geen reser ves worden aangelegd". Een van de informatiepanelen wordt onder grote belangstelling onthuld. NISSE - Bezoekers van de schaapskooi bij Nisse kunnen voortaan ook buiten de openingsuren worden geïformeerd over de stichting Zeeuwse Schaapskudde. Provinciaal directeur land bouw, natuur en openluchtrecreatie C. A. C. J. Oomen van het ministerie van landbouw en vis serij onthulde vrijdagmiddag vijf informatiepa nelen op het erf van de schaapskooi. Dit deed hij samen met leerlingen van de openbare basis school De Meidoorn in Nisse. Mevrouw K. Zwager, bestuurslid van de stichting Zeeuwse Schaapskudde, ging in een toespraak onder meer in op de bouw van de kooi. Destijds is al voorzien in een bescheiden informatiecen trum, waarin de bezoekers op de hoogte kunnen worden gesteld over de kudde, het beheer van de bloemdijken en de flora van het gebied. Van die informatie bleef het bezoek verstoken op de mo menten dat de kooi dicht was of het centrum on bemand. Om de informatiepanelen te kunnen bekostigen heeft de stichting een beroep gedaan om verschil lende instellingen, die bemoeienis hebben met natuurbeheer. In woord en beeld vertellen de pa nelen iets over de bouw van de schaapskooi, de kudde, de bloemdijken, de flora en het schapen hoeden. Ook is een folder over deze onderwerpen gemaakt. Bezoekers moeten echter nog een week geduld hebben om gebruik van de informatiepanelen te kunnen maken. Kort na de officiëlè onthulling, werden ze alweer weggehaald. De panelen moe ten nog worden behandeld met enkele lagen coa ting om mogelijk vandalisme te voorkomen. Eind volgende week worden de borden definitief geïnstalleerd. TERNEUZEN - Op de Westerscheide bij Terneuzen kregen vrijdag twee zeeschepen kort na elkaar te kampen met een machinestoring. Het Iranese vrachtschip Iran Modares (19.244 brt) kwam in moeilijkheden kort na het verlaten van de zeesluis. De sleepboten, die het schip van Gent naar Terneuzen hadden begeleid, had den juist losgemaakt toen de Iranees een 'black out', een totale stroomsto ring, kreeg. Het schip, geladen met tar we op weg naar Iran, bevond zich op dat moment boven de ethyleenleiding van Dow Chemical en kreeg van de verkeerspost Terneuzen geen toe stemming om te ankeren. De sleepboten Holland van Willem Muller en President van de Unie van Reddings- en Sleepdienst kwamen de Iran Modares te hulp. Ze sleepten het schip naar midvaarwater, waar de sto ring snel werd verholpen. De slepers begeleidden de Iranees vervolgens tot op de rede van Vlissingen. Kort daarvoor werd ook de Britse kustvaarder Tower Helen (425 brt) met een motorstoring geconfronteerd. De kapitein bracht het schip, ook ter hoogte van Terneuzen, ten anker waarna het euvel snel werd verholpen. Toen het anker werd opgehaald bleek er een lang stuk kabel aan vast te zit ten. De sleepboot Leie van de Union schoot de kustvaarder te hulp en bracht het stuk kabel aan land. m (Advertentie) m in het pand naast onze winkel: Jasper in Middelburg is druk bezig zich de spreektaal eigen te maken. Met zijn bijna twee jaar praat het mannetje een aardige mondvol. Auto, eten, slapen, hij spreekt de woorden bijna perfect uit. Ook is hij inmiddels zo ver, dat hij geluiden kan benoemen. Twiet-twiet is een vogel, woef- woef is een hond. De trots van de ouders zal niemand verba zen. Laatst merkten ze tijdens een wandeling in de Middelburgse binnenstad dat hun spruit ook het geluid van paarden al op een kilometer afstand herkent. Het geluid van de op de straat stenen klik-klakkende hoeven werd telkens enthousiast be groet. Elke passerende paar dentram werd uitgebreid toe- en nagewuifd. Gisteren was het weer raak. Jasper stond in zijn wandelwa gen op de hoek van een straat voor een etalage geparkeerd. Uit een zijstraat naderde het voor hem inmiddels zeer ver trouwde klik-klakgeluid. Op het moment dat een deftige, hooggehakte dame de straat hoek rondde, was de teleurstel- ling groot. „Paardje!", wees Jasper nog beschuldigend naar de in een parfumwolk passerende da me. De dame in kwestie vond dat kennelijk geen compli ment. Met de neus in de wind begaf ze zich gebelgd her waarts. Inderdaad, ze steiger de bijna van woede. Zwaluwenoord in de Broeder- en Zusterpolder GOES - Ze liggen in het 'nieuwe' land in de noordwesthoek van Zuid-Beveland. Een rijtje opval lende boerderijen, die één ding ge meen hebben: ze wijken in bouw stijl of in de organisatie van de ge bouwen af van wat in Zeeland bij de boerderijbouw gangbaar was. Om ze te zien moet je ten westen van Goes, bij Eindewege de spoor lijn oversteken. Je komt er een reeks ruime polders binnen, nieuw land, in de loop van de vorige eeuw bedijkt. Ver weg de ruimte in kijk je er en daar doen de scheidende, beboomde binnendij ken weinig afbreuk aan: telkens ver schuift het vergezicht. Een land van royale maten, waarin royaal opge trokken boerderijen passen - en te vinden zijn. Vier springen er door hun vormge ving uit en zijn inmiddels opgeno men in de inventarisatie van jonge monumentale bouwkunst uit de pe riode na 1850, die sinds vorig jaar in Zeeland aan de gang is. Vooral hal verwege de negentiende eeuw zijn in dit gebied boerderijen gebouwd in een architectuur, die je op het Zeeuwse platteland niet zonder meer zou verwachten. De meest sprekende voorbeelden daarvan le veren in de polders ten westen van Goes Zwaluwenoord en Landlust. Zwaluwenoord werd gebouwd in 1857, enkele jaren nadat de Broeder en Zusterpolder was bedijkt. Het is een boerderij, waarvan de opzet sterk beïnvloed is door het type van de Franse kasteelboerderij: de ge bouwen zijn in een 'besloten' vier kant opgetrokken, een eenzame, met bomen omgeven 'vesting' in het akkerland. Het idee van een verde digbare hoeve wordt versterkt door het massieve, gesloten karakter van de met steunberen opgetrokken schuren. Bij Landlust, in 1848 gebouwd in de kort daarvoor op het water gewon nen Perponcherpolder valt eerst de enorme, langgerekte schuur op. Daarna treft de architectuur van het apart gelegen woonhuis met rond- bogige ramen. Een onalledaagse stijl, waaraan ook wordt bijgedra gen door de aanwezigheid van een theekoepeltje. Tegen het eind van de negentiende eeuw krijgen de boerderijen in deze nieuwe Bevelandse polders traditio neler trekken en treft een meer ra tionele bouw. Een voorbeeld daar van is, in de Schengepolder, net over de spoorlijn bij Eindewege, de boer derij 'Domeinplaat' uit 1893. Ook al is er in de loop der jaren aangepast en uitgebreid, de doelmatige opzet is herkenbaar gebleven. Doelmatig heid zonder franje. Woning, schuren en stallen staan los van elkaar, met de kalverweide in het besloten ge biedje tussen hoofdschuur en stal len in. In losse 'onderdelen' opgetrokken schuur, wagenschuur, varkensstal, woning en bakkeet apart maar traditioneler van bouw nog is de boerderij Dijkzicht in de aan het nieuwe land grenzende Oude Kraayertpolder, op de hoek van An- keveersedijk en Oude Kraayertse- dijk. In de gebouwen zijn elementen uit de neo-renaissance architectuur opgenomen, die toen in de mode was en die ook blijkt uit het siermetsel- werk en de gele gevelbanden van het huis. Bevolkingscij fer Zeeland is stabiel MIDDELBURG Het aantal Zeeu wen is de afgelopen anderhalf jaar zeer stabiel gebleven. In de eerste zes maanden van dit jaar kreeg de pro vincie er zegge en schrijve 52 inwo ners bij. De eerste helft van het vorig jaar gaf eenzelfde beeld te zien: plus 81 inwoners. Maar die lichte winst sloeg in de laatste helft van het jaar om in een verlies van 93 inwoners. Uit het halfjaar-overzicht waarmee de Provinciale Planologische Dienst vrij dag naar buiten kwam, blijkt dat nog steeds een zekere uittocht gaande is. Er werd over de eerste zes maanden van dit jaar een 'vertrekoverschot' ge noteerd van 365, nauwelijks minder dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Een 'geboorte-oeverschot' van 417 zorgde ervoor dat uiteindelijk toch nog enige aanwas plaatsvond. De gemeente Hontenisse zette het op vallendste cijfer neer in het halfjaar overzicht. Deze gemeente, die de afge lopenjaren steeds een behoorlijke ach teruitgang liet zien, heeft er dit jaar al 71 inwoners bij gekregen. Daarmee is Hontenisse, die nieuwe inwoners sinds kort op vestigingspremies trakteert, bijna de grootste groeier in Zeeland. Alleen het veel grotere Middelburg, kreeg er méér inwoners bij (plus 131). En alleen het veel kleinere Arnemui- den groeide harder (plus 67) Niet alleen Hontenisse, maar ook de CLINGE Bij een aanrijding op de kruising Blomweg-Woestijnestraat bij Clinge raakte vrijdagmiddag om streeks 16.00 uur de Belgische brom- fletsster D. van H. uit Kieldrecht zo danig gewond, dat ze moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. Van de H. wilde vanaf de Blomweg de Woestijnestraat inrijden. Daarbij ver leende ze geen voorrang aan automo bilist C. R. uit Hulst, die op dat mo ment over de Woesteijnestraat nader de. Door de klap kwam Van de H. op de motorkap van de auto terecht en werd er enkele tientallen meters verder weer afgeslingerd. Ze werd met ernsti ge verwondingen naar het ziekenhuis Sint Helena in Sint Gillis (B) vervoerd. Over de aard van de verwondingen kon de politie geen nadere mededelin gen doen. Ook automobilist R. liep verwondingen aan een hand op. Hij werd door een arts naar het Sint Lidui- naziekenhuis in Hulst gebracht voor behandeling. De bromfiets werd ge heel vernield en de auto liep flinke schade aan de voorzijde op. gemeente Tholen heeft de achteruit gang een halt toegeroepen. Vorig jaar al wist deze gemeente het verlies tot een minimum terug te brengen. In de eerste helft van dit jaar heeft Tholen 31 inwoners winst geboekt. Zeelands grootste gemeente, Vlissin gen, is opnieuw de grootste verliezer (min 231), al lijkt hier de leegloop langzamerhand wat af te zwakken. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten Oost burg en Sas van Gent blijven achter uithollen. Oostburg incasseerde dit keer een verlies van 72 inwoners, Sas van Gent moest 62 inwoners van het conto aftrekken. De achteruitgang van de regio oost- Zeeuwsch-Vlaanderen kwam in de eer ste helft van dit jaar tot stilstand. Per 1 juli noteerde men daar het saldo nul. De regio West-Zeeuwsch-Vlaarideren daarentegen holt steeds verder achter uit (min 81). Daarmee werd de status van zwakste regio opnieuw bevestigd. Zuid-Beveland en Tholen waren in de eerste helft van dit jaar de enige groei- regio's. Zuid-Beveland steekt wat dat betreft nog steeds met kop en schou ders boven de andere regio's uit, maar (Slot zie pagina 15 kolom 7) HONTENISSE Het halfjaarlijks overzicht van de Zeeuwse bevol kingscijfers laat dit keer de ge meente Hontenisse als grote over winnaar zien. De gemeente blijkt na jaren van achteruitgang plotse ling 71 inwoners winst te hebben geboekt. Na Arnemuiden, dat tra ditioneel een koppositie inneemt, is Hontenisse daarmee in één klap de snelst groeiende gemeente. De burgemeester van Hontenisse, mr A. A. L. G. M. Kessen, is er aan genaam door verrast. Maar hij kijkt er niet van op. Sinds hij aan het roer van de gemeente staat kwam hij enkele keren in het nieuws met stunts die tot doel hadden nieuwe inwoners te trekken. Zo werden nieuwe ingezetenen met tuin- en hypotheekpremies beloond. Ver der trok hij de aandacht met opval lende promotie-stunts. De groei doet zich volgens Kessen vooral voor in de woonkern Kloos- terzande en wat minder in het bui tengebied. Moet de plotselinge aantrekkingskracht worden toege schreven aan wat al wel het Kes- sen-effect is genoemd? De burge meester laat dat liever in het mid den. Hij constateert wel: „De groei moet toch in ieder geval voor een deel het gevolg zijn van onze pro- motie-activiteiten. Hoe anders is het te verklaren dat we het als ves tigingsgemeente steeds beter doen sinds het promo tie-beleid twee jaar geleden is ingezet". (Advertentie) WESTDUIN PARTY CATERING -AS (01185) 2510 - fx 30186 - fax 01185-2776 "AD DE WERK, MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9