De verbeelding aan de mast op Neeltje Jans PZC/ provincie 13 T oegankelijkheid ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1988 Het idee in zijn uiterste en mooi ste consequentie zou een lége vlaggemast zijn. Dundoek als denkbeeld. Naar behoefte in te kleuren en perfect passend bij een landschap, dat hetzelfde vraagt. De vlag van de Amerikaan Vito Ac- conci uit Brooklyn, een witte lap vol grote ronde gaten, eigenlijk meer gat dan vlag, benadert het ideaal het dichtst. Met 49 andere maakt hij wind en weder dienen de dfeel uit van Gran Pavese, een wapperende wereldpriipeur op Neeltje Jans. Vrijdagmiddag. Met verse vlaggen onder de arm rept Hidde van der Veen van het Haagse adviesbureau Winkelman Van Hessen, dat het project samen met de Stichting Gran Pavese van Peter van Beve- ren en Thérèse Legierse heeft geor ganiseerd, zich naar het vroegere werkeiland om de collectie te ver vangen en te controleren op vernie lingen of andere ongerechtigheden. De expeditie draagt dan weliswaar niet het karakter van een 'klassiek' kansttransport met dito beveili ging, er ligt toch al gauw voor 3 tot 4 ton textiel in de auto. „Ik schat dat teker 40 mensen belangstelling lebben voor het kopen van een ylag", zegt Van der Veen opgetogen. Bestellingen kosten 2000,- tot 6000,- per zeefdruk, maar dan is de eigenaar ook verzekerd van een 'Longo', 'Boezem', 'Dokoupil' of Haring' die hij met hoogstens ne gen concurrenten moet delen. Bij die 'happy few' zit het kijkblad Ave nue, dat in het septembernummer niet alleen élle 50 vlaggen afdrukt maar er bovendien één, ontworpen door Bidet uit Amsterdam, onder de lezers verloot. Kunst als harde I commercie: het vermag Winkelman Van Hessen, ver trouwd met dit even spraakmaken de als grillige deel van de adviseurs branche via klanten als de Amster damse Kunst-RAI, een vergelijkba re manifestatie in Maastricht en het Haagse Mauritshuis, niet te hinde ren. Al geeft Van der Veen graag toe, dat de golf van positieve publiciteit en de vele reacties hem aangenaam hebben verrast. Gran Pavese doet het dan ook schitterend in een onbelaste omge ving als die van Neeltje Jans, waar de vlaggenparade het moeiteloos opneemt tegen de nog steeds wat onbestemd aandoende verzameling beplanting, steenhopen en directie keten, die Rijkswaterstaat achter liet. Eén van de charmes van het project vormt ongetwijfeld de toe gankelijkheid. Wat is tenslotte 'ge woner' dan een rij vlaggemasten op een havendijk? Wie méér wil dan uitwaaien kan zich laten verrassen in een openluchtgalerie vol eigen tijdse kunst met doeken van 2 bij 3 als lastig én uitdagend medium. Tussen de gatenvlag van Acconci, de eveneens bijna niet-vlag van Ulay/Abramovic uit Amsterdam en de dubbele vlag van het ANC en Zuid-Afrika (mét veelzeggende knoop erin) van zijn landgenoot Hans Haacke rekent alles dat hier wappert lichtzinnig of nadenkend af met de onwrikbaarheden uit de wereld van het rood-wit-blauw, de tricolore of de union jack. Bijna al les. Want voor een enkeling vorm den juist de symboolwaarde van het dundoek en zijn strenge geometri sche figuren het vertrekpunt voor iets nieuws. Gerwald Rocken- schaub uit Oostenrijk bijvoorbeeld maakte een vlag in de kleuren roze, geel en blauw en Gretchen Bender en Ronnie Cutrone varieerden de Amerikaanse stars and stripes. Ken Friedman, Lawrence Weiner, Ken ny Scharf en Joe Tilson uit de VS kwamen langs andere wegen tot nieuwe symbolen en kleurencombi naties. Sommige kunstenaars za gen hun inzending als voortzetting van hun schilderijen of grafisch werk. Hun vlag dekt een bekende lading, zoals de twee gekruisigde Christussen op geel fond van Do koupil en de open handpalmen van de Franse Annette Messager. De vrolijkste banier ('mens maakt lan ge neus') van Gran Pavese is onge twijfeld die van Ben Vautier uit Ni ce: Vive la difference, op de voet ge volgd door de streepjescode - vérs tot... - van de Amerikaan Bill Katz. Marinus Boezem herschiep de we reldkaart op doek, William N. Cop ley uit New York maakte een vlag voor de politieke gevangenen en de Fransman Erro een uitvergrote striptekening. Gran Pavese op een blauw-bewolk- te augustusmiddag, 'het weer van alle mensen' (Gerard Reve). De vijf tig doeken wapperen feestelijk in de strakke bries, begeleid door het gekletter van hun touwen. Een ei land, dat niet af is en vlaggen, die niet écht bestaan. Op Neeltje Jans is de verbeelding aan de macht. En aan de mast. Nog een week. Daarna gaat de vlag tot en met 5 november in top in het Museum voor Heden daagse Kunst van Antwerpen. Bob Lagaay Apartheid met de wapperende ANC-vlag en de bewegingsvrijheid beknotte vlag van Zuidafrika, een werkstuk van de Nederlander Hans Haacke. Gatenvlag van de Amerikaan Vito Acconci Foto's: Lex de Meester Uitvergrote striptekening van de Fransman Erro

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 43