Hockeytoernooi in Terneuzen Coe verliest ook de strijd op de baan Ton Akkermams belangrijke zege Th©Issi Lissabon geeft Houtman niet vrij Eerste verlies voor Stuttgart ROCHE TOCH AANWEZIG IN RONSE Snoepreisje VERSLAGEN DOOR SEOUL-GANGER MCKEAN Klinsmann KUIPER HEEFT OOG OP JONGE AMATEUR DIT WEEKEINDE START 'EUROPACUP' TRIMMERS Record-opkomst Aanvangstijden voetbaldueSs )UDENAARDE (ANP) - In het 55e wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor profs zullen alle ogen gericht zijn ip Oranje. Nederland behoorde nooit zo tot de kanshebbers als ondag in het Belgische Ronse. Zelden was er zo'n sterke een- leid van zo veel sterke coureurs. 2k ^DBD Brussel WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN 88 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1988 Nederlandse renners favoriet bij WK ligt me niet. Ik wil hooguit een klein beetje bescherming, me in dienst stel len van Rooks en als het dan in de koers zo uitkomt dat mijn kaart ge speeld wordt, zal ik daar graag dat be drag voor uitkeren. Ik denk niet dat het gebeurt. De aankomst is echt iets voor Rooks. Als Steven er in de laatste ronde nog bijzit, kan niemand hem daar kloppen." Erik Breukink, de derde bescherme ling in de Nederlandse ploeg, heeft ook geen moeite mee te gaan in onderhan delingen met grote bedragen. „Abso luut niet. Als er betaald moet worden kan men op mij rekenen. Zo'n wereld titel is iets waar je jaren van droomt. Je verdient er veel geld door en je hebt er je carrière lang profijt van." Het favoriet-zijn deert de eeuwig nuch tere Rooks niet. Hij is totaal niet bang voor Kelly, Bugno, Gölz, Sergeant, Anderson of Delgado. Dat zijn de man nen met topvorm op dit moment. Rooks toonde in en na de Tour iets bo ven hen uit te steken. „Ik moet natuur leven Rooks zal de kopman zijn met ieert-Jan Theunisse, Adri van der 'oei en Erik Breukink als beschermde enners. Het arsenaal helpers bestaat outer uit renners uit de internationale sub-)top: Teun van Vliet, Peter Win- len, Frans Maassen, Jelle Nijdam, Jo- ian van der Velde, Peter Pieters, Peter Itevenhaagen en Matthieu Hermans, iet etiket 'knecht' of 'waterdrager' jast op geen van hen. iaterdagavond is de traditionele ver- -adering van de Nederlandse ploeg, 'an Vliet zal zijn vinger niet opsteken ip de vraag van ploegleider Jan Raas ne zich capabel acht de regenboog- trui te veroveren. Dat zullen Steven looks, Adri van der Poel en Erik Breu- ink wel doen. Zij zijn ook bereid een poot bedrag onder de overige oranje- iemden te verdelen als het hen lukt. leert-Jan Theunisse heeft deze week iet bedrag van 100.000 gulden laten allen. „Dat verdien ik gemakkelijk te ug als wereldkampioen. Maar laat me ilsjeblieft geen kopman worden. Dat r FHTTi |82.8 Kortrijk c' (J RijselJ S Doornik GENT 274 km Bergop BRUSSEL Het routeschema van de wk-wedstrijd in Ronse. lijk afwachten of ik weer een superdag heb, zoals vorige week in het Kam pioenschap van Zürich. Zonder super dag kun je geen wereldkampioen wor den. Rijd ik goed dan kan ik er ieder een afrijden in de laatste sprint, ber gop en, zoals ik verwacht, met tegen wind. De ketting op het buitenblad (52 tanden) en achter op de zeventien, wie dat nog rond krijgt komt een heel eind." Stephen Roche verdedigt buiten ver wachting morgen toch zijn wereldti tel wielrennen bij de profs. De Ierse absolute nummer één van 1987 leek nog onvoldoende hersteld van de knie-ellende van afgelopen seizoen, maar hij arriveerde gisteren vol goe de moed in WK-stad Ronse. „Tot in de finale, zoals vorig jaar, zal ik niet raken. Maar ik hoop wel Sean Kel ly van dienst te kunnen zijn", aldus de Franse Dubliner, die weer bijna tot zijn ideale competitiegewicht (67 kg) is afgevallen. Roche reed begin deze maand de Ronde van Engeland boven wonder uit in de voorste rijen (6e), liet zich zien in een paar kleinere wed strijdjes, en heeft voor de resterende weken in feite nog maar twee wensen: „Het WK uitrijden én de Ronde van Lombardije. Als ik dat kan, weet ik dat het voor volgend seizoen wel goed zit". OUDENAARDE (ANP) - De beloning voor het veroveren van de wereldbe ker voor merkenploegen wordt be loond met een vakantie in Mexico. De ze premie is bestemd voor de wielren ners van PDM. Met nog vier wedstrij den te rijden kan deze ploeg de beker haast niet meer ontgaan. Het is zelfs aannemelijk dat Rooks, Theunisse en Van der Poel de enorme puntenvoor- sprong nog zullen uitbreiden. De ren ners wonen in november in Mexico ook het huwelijk bij van hun nieuwe ploeg genoot Raul Alcala. Steven Rooks, bergkoning in de laat ste Ronde van Frankrijk, krijgt bin nenkort een uitnodiging voor de Ron de van Colombia van volgend jaar. De Noordhollander heeft te kennen gege ven daar graag tegen de Colombiaan se klimmers te rijden. Die mededeling werd in Zuid-Amerika met gejuich ont vangen. Rooks zei vrijdag in Oude naarde, waar hij het wereldkampioen schap op de weg voorbereidt: „Het is alleen de vraag of de ploegleiding er ook iets voor voelt." 'ERNEUZEN - De Terneuzense Hoc- eyclub Olympia organiseert dit teekend voor de 24ste maal haar tra- itioneel Vliegende Hollander toer- ooi voor dames- en herenteams. Ook it maal kent dit tweedaagse toernooi en grote deelname uit België, Enge- and en Nederland. luiten de organiserende vereniging, ie met twee dames- en drie heren- eams deelneemt, zullen nog acht da- nesploegen en vijftien herenteams op portpark Oude Vaart in het strijd- lerk treden. De toernooicommissie leeft een strak wedstrijdschema in el- aar gezet om alles binnen de geplan- le tijd rond te krijgen, tandaag, zaterdag, wordt om 11.00 lur de eerste afslag gegeven en om 1.00 uur wordt, wat de wedstrijden be reft, de eerste dag afgesloten. Zondag wordt vanaf 10.00 uur gestart met het afwerken van de laatste poulewedstrij den, waarna de kruisfinales volgen. De finale voor de dames begint om 15.30 uur en vervolgens wordt om 16.00 uur het toernooi afgesloten met de herenfi nale. Na afloop reikt de voorzitter van Olympia, Ton Hamann, in het club huis de prijzen uit. De deelnemede ploegen bij de dames zijn: Brugge, Olympia 1 en 2, Rapide, Vlissingen, Leonidas (Rotterdam), Hop Pickers (Engeland), Knokke, Middelburg en Oostende. Bij de heren komen in het veld: Forward (Tilburg), HC Knudde, Desk (Kaatsheuvel), Olympia 1, 2 en 3, Imperial College (Engeland), Oudenbosch, Rapide, Hop Pickers, Vlissingen, Oranje (Brussel), Leonidas, Tegenbosch, Knokke, Mid delburg, Heerlen, Oostende en Waran da. Sebastian Coe (links) moest Tom McKean, heeft, ook in Berlijn vóór laten gaan. die zich voor Seoul geplaatst BERLIJN (ANP) - Sebastian Coe, tweevoudig Olympisch kampioen op de 1500 meter, heeft zijn strijd te gen bond en collega's vrijdagavond ook op de baan verloren. Coe, nog steeds wereldrecordhouder op de 800 meter in 1.41,73, verloor tijdens de finales van de Grand-Prixwed- strijden in Berlijn op die afstand met een goede meter van zijn land genoot Tom McKean. Coe verloor zijn „revanchewed strijd" in het regenachtige Berlijn omdat McKean, wel geselecteerd voor Seoul, de meeste sprintkracht had. Coe, door de Britse bond niet geselecteerd voor de Spelen, maar wel om zijn grote sportieve verleden geïnviteerd door Juan Antonio Sa maranch, wilde in Berlijn zijn gram halen nadat zowel collega's als zijn bond afwijzend hadden gereageerd op het unieke initiatief van de voor zitter van het IOC. De strijd over 800 meter leek in zijn voordeel te verlopen. De Schot McKean deed een belangrijk deel van het tempowerk en trok Coe als het ware aan een touwtje met zich mee. Het duo scheidde zich af van de rest van het veld en in de laatste bocht wilde Coe zijn gangmaker voorbij. McKean weerstond de aan val en bewees daarmee in feite het gelijk van de keuzeheren van de Brit se atletiekfederatie. Marjan Olijslager eindigde als derde op de 100 meter horden, waarin Jor- danka Donkova niet startte. Claudia Zaczkiewicz uit Mannheim kon daardoor het nummer winnen. Olij slager ging in 13,05 seconden over de horen, iets meer dan twee-tiende se conde boven haar nationale record van 12,83 dat zij een week eerder ves tigde. Elly van Hulst kon op de 1500 meter de Roemeense Ivan niet hou den en finishte als derde met vijftig meter achterstand. Sergei Boebka, de polsstokhoog springer, moest na de bij een tweede poging gehaalde 5,80 meter bij 5,90 meter driemaal passen. Zijn landge noot Rodion Gatajoelin benutte zijn kans en sprong voor het eerst over 5,95 meter. Zijn aansluitende poging het wereldrecord van Boebka met twee centimeter te verbeteren en op 6,08 meter te brengen, faalde. Uitslagen: heren: 100 m: '1. Smith (VSt) 10,12, 2. Imo (Nig) 10,16; eindstand GP: 1. Imo 55 punten: 800 m: 1. McKean (GBr) 1.47,60, 2. Coe (GBr) 1.47,87; eindstand: 1. McKean 49; mijl: 1. Aouita (Mar) 3.56,21,2. Spivey (VSt) 3.56,55; eindstand: 1. Aouita 54; 5000 m: 1. Regalo (Por) 13.22,20,2. Mar tin (GBr) 13.22,88; eindstand: 1. Martin 39; 400 ffih: 1. Harris (VSt) 49,29, 2. Dia Ba (Sen) 49,50; eindstand: 1Harris 58; 3000 m steeple: 1. Kariuki (Ken) 8.24,52, 2. Sang (Ken) 8.25,27; eindstand: 1. Kariuki 48; hoogspringen: 1. Sjöberg (Zwe) 2,33 m, 2. Sotomayor (Cub); eindstand: 1. Soto- mayor 57; hinkstapsprong: 1. Conley (VSt) 17,59 m, 2. Protsenko (Sov) 17,39; eind stand: 1. Conley 61; kogelstoten: 1. Krie- ger (Pol) 20,79 m, 2. Andersen (Noo) 19,79; eindstand: 1. Machura 51; kogelslingeren: 1. Astapkovitsj (Sov) 81,26 m, 2. Gecsek (Hon) 79,72; eindstand: 1. Gecsek 48. Dames: 200 m: 1. Jackson (Jam) 22,70, 2. Onyali (Nig) 22,80; eindstand: 1. Jackson 63; 400 m: 1. Quirot(Cub)50,27,2. Richard son (Can) 50,52; eindstand: 1. Quirot 57; 1500 m: 1. Ivan (Roe) 4.00,24,2. Constantin (Roe) 4.04,97, 3. Van Hulst (Ned) 4.06,52; eindstand: 1. Ivan 63,3. Van Hulst 41; 5000 m: 1. McColgan (GBr) 15.03,29,2. Kristian- sen(Noo) 15.10,89; eindstand: 1. McColgan 51; 100 mh: 1. Zaczkiewicz (WD1) 12,93 se conden, 2. Denk (WD1), 3. Olijslager (Ned) 13,05; eindstand: 1. Zaczkiewicz 50; dis cuswerpen: 1. Ramos (Cub) 66,58,2. Galler (WD1) 61,72; eindstand: 1. Ramos 42. ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord zal zich tot de UEFA wenden met het ver zoek te bemiddelen in het geschil, dat is gerezen over de vrijgave van Peter Houtman door Sporting Lissabon. Feyenoord-directeur Hans Kraay heeft daartoe besloten nadat hij en Peter Houtman gisteravond onver richter zake uit Portugal zijn terugge keerd. Sporting Lissabon blijkt alleen bereid Houtman transfervrij te verklaren als de speler afstand doet van een finan ciële regeling, die hij met de Portugese club is overeengekomen. Houtman piekert daar niet over. „Het zou bete kenen dat ik daar voor joker heb lopen voetballen en daar voel ik natuurlijk niets voor. Sporting ligt gewoon dwars. Het is vervelend dat het zo moet lopen, want ik ben iemand die zich altijd correct heeft opgesteld". Hans Kraay zegt dat de zaak voor hem volstrekt duidelijk ligt. „Wij hebben een contract afgesloten met een spe ler, die in het bezit is van een verkla ring dat-ie transfervrij naar een andere club mag vertrekken. Met andere za ken hebben wij niets te maken. Die zoeken Houtman en Sporting zelf maar uit". HAMBURG (SID) - VfB Stuttgart de enige ploeg in de Bundesliga die nog geen verliespunt had opgelopen, is vrijdag in Hamburg met 2-1 verslagen door St. Pauli, nieuweling in de hoog ste klasse van de Westduitse voetbal competitie. Stuttgart hield de thuis club in het eerste uur in een knellende greep, scoorde al na veertien minuten door Walter, maar verzuimde daarna de volgende kansen te gebruiken. Ruim twintig minuten na rust kwam St. Pauli terug in de wedstrijd toen Golke een verdedigingsfout uitbuitte. De gelijkmaker gaf de Hamburgers nieuwe kracht, het leidde voor 19.000 toeschouwers tot de tweede treffer. Spits Golke scoorde nadat doelman Immel de bal na een voorzet van inval ler Olck niet onder controle had kun nen houden. In de tweede wedstrijd van vrijdag avond won Bayer Uerdingen op eigen veld ruim van bekerhouder Eintracht Frankfurt, 4-1. Voor rust scoorden Kuntz (2), Kleppinger en Funkel voor Uerdingen, een kwartier voor tijd maakte Roth het doelpunt van Ein tracht. Franz Beckenbauer heeft opnieuw een afzegging gekregen voor het Westduit se elftal dat woensdag in Helsinki te gen Finland zijn eerste kwalificatie wedstrijd speelt voor het wereldkam pioenschap 1990. Jürgen Klinsmann, de spits van VfB Stuttgart heeft afge zegd. De Westduitse voetballer van het jaar werd in de laatste minuten van de wedstrijd bij St. Pauli uit het veld gehaald wegens een enkelblessu re, die hem al eerder had gehinderd. Onmiddellijk na de wedstrijd maakte Stuttgarts trainer Arie Haan bekend dat Klinsmann niet meegaat naar Fin land. „Wij hebben hem nog het hele seizoen nodig, dus is het uitgesloten dat hij in Helsinki voetbalt", stelde de Nederlandse coach. Een kopgroep dendert dor de straten van Tholen. Het mocht niet baten: de wedstrijd eindigde in een massasprint. THOLEN Het wielercriterium van Tholen voor amateurs is gisteravond gewonnen door Ton Akkermans uit Prinsenbeek. Het was de negende sei zoensoverwinning voor de Brabantse amateur. Een erg welkome zege bo vendien, omdat Akkermans deze week een geprek heeft gehad met Hen- nie Kuiper die een aantal jonge be roepsrenners zoekt voor zijn nieuw te formeren (Duitse) profploeg. „Maad- Mangnus naar de marathon Montreal Remy en Henny Mangnus GRAAUW - Drie jaar geleden trok ken Remy en Hennie Mangnus uit Graauw met een stel atleten en trim mers naar de marathon in New York. Dat was, zo blijkt achteraf, de start van een grote reeks wedstrijden in het buitenland voor de geboren or ganisator. Remy Mangnus, jaren lang al de stuwende kracht achter sportvereniging Aloy, was vanaf die tijd niet alleen aktief in Graauw en omgeving. Hij reisde ook dikwijls met de trimmers uit zijn peloton de grens over. Zo vertrekt hij volgende week donderdag met een twintig man sterke delegatie naar de mara thon in Montreal. Toch is dat uitstapje op de druk be zette kalender van Remy Mangnus niet meer dan een korte tussenstop. Zijn 215 leden tellende trimclub orga niseert dit jaar zelf maar liefst elf wedstrijden. Bovendien worden Re my en Hennie Mangnus ook nog bij vele plaatselijke trimwedstrijdjes in geschakeld. De Sportvereniging Aloy kwam acht jaar geleden van de grond. Toen hield Remy Mangnus in Graauw voor het eerst een trimloopje. Hennie Mang nus vertelt: „Het was niet direct een succes die eerste keer. We kregen 47 atleten aan de start en iedereen ver klaarde ons een beetje voor gek." Maar inmiddels is het trimpeloton zo uitgebreid dat vrijwel alle wedstrij den in Graauw een topbezetting krij gen. De Sint Nicolaasloop werd vorig jaar een voorlopig record. Remy Mang nus mocht die dag 935 atleten en trimmers inschrijven. En ook in de vele andere wedstrijden van SV Aloy liep het vaak storm aan de start. Zijn geheim, zo houdt hij anderen altijd voor, is heel eenvoudig. „Voor ons zijn alle atleten gelijk. We geven geen startgeld en iedereen krijgt dezelfde prijs." Hennie Mangnus: „Wij gokken op de massa, terwijl andere organisaties er nogal eens anders denken. Het ge beurt niet zelden dat de trimmers het startgeld voor de topatleten moeten opbrengen. Dus die hangen er tijdens zo'n wedstrijd maar een beetje bij. Voor ons is de eerste net zo veel waard als de laatste." Voor het eerst was Remy Mangnus vorig jaar met zijn trimclub ook di rect betrokken bij een samenwerking met buitenlandse organisaties. Deze 'Europacup' voor trimmers bestond uit een viertal wedstrijden. Remy Mangnus: „Wij kregen de afsluiting van die reeks met de loop van Ter- neuzen naar Graauw." Dit jaar is die reeks alweer uitgebreid tot vijf: ook in Luxemburg komen de trimmers nu in aktie voor het klasse ment. De start van de cyclus is overi gens dit weekeinde al in de buurt van Waregem (Belgie). Daarna vervolgt het klassement in Mönchengladbach (3 september), Valenciennes (2 okto ber), Luxemburg (16 oktober) en ten slotte Terneuzen-Graauw. De trimkalender van de SV Aloy zelf ziet er als volgt uit: 8 oktober: Fruit- loop; 12 november: Sint Nicolaas loop; 26 november: Terneuzen- Graauw; 10 december: Kerstloop; 17 december: Sint Niklaas-Graauw; 14 januari: Nieuwjaarsloop; 29 januari: Beveren-Graauw; 18 februari: Car navalsloop; 4 maart: Axel-Graauw; 18 maart: Antwerpen-Graauw en 1 april: Familieloop. ag krijg ik bericht", wist Akkermans na zijn sprintzege. 'Tholen' geeft mogelijk net de door slag. Met Rudie van Vlimmeren, René van Nijnatten en de winnaar van de Acht van Chaam, Frank van de Leur, was Akkermans één van de bedrijvig- ste mensen in deze wedstrijd die bol stond van de kwaliteit. Juist dat ster ke rennersveld was waarschijnlijk de basis van de latere massasprint. Want wie er ook aan een avontuur begon, al tijd waren er wel een paar kleppers die na de gemiste slag de orde wisten te herstellen. Pogingen om de club definitief te ver schalken, leden dan ook telkens schip breuk en hadden alleen tot resultaat dat op de helft van de wedstrijd al één derde van de renners naar de douches was getrokken. Daaronder Ad Polak en Pierre Raas. Met veertig ging het van toen af in een gesloten peloton de finale in. In de laatste ronde ging eerst Antoin Goense. Hij haalde het niet, werd teruggepakt door André de Bruijn die meteen doorging, maar in de laatste bocht gegrepen werd. Hed- die Nieuwdorp, de winnaar van vorig jaar, had zijn kansen door een valpartij inmiddels al hardhandig zien vervlie gen: niemand wachtte op hem. Ton Akkermans kwam wel op het goede moment. Hij knalde onbedreigd over iedereen heen naar de streep. Uitslag: 1. Ton Akkermans, Prinsenbeek, 80 kilometer in 1.55.20; 2. Nico van de Klun- dert, Hoogerheide; 3. André de Bruijn. Sint Willebrord; 4. Frank van de Leur, Roosen daal; 5. Rob Bijvank, Westdorpe; 6. Rinie Tak, Oudenbosch; 7. Anton Tak, Oud- Gastel; 8. Theo Akkermans, Nieuw-Vosse- meer; 9. Nap Hage, Poortvliet; 10. Paul Bar- ten, Zevenbergen; 11. John de Crom, Hoo gerheide; 12. Toin Goense, Ovezande; 13. M. Steinhauzer, Duitsland; 14. Comé Heeren, Sint-Willebrord; 15. Mario van Vlimmeren, Hoeven; 16. A. Lehnen, Duitsland; 17. Jack Nieuwkoop, Roosendaal; 18. Rudie van Vlimmeren, Sint-Willebrord; 19. René van Nijnatten, Breda; 20. Dennis den Ouden, Oude-Tonge. ARNEMUIDEN De voetbalwed strijd Arnemuiden-Zierikzee, die voor vandaag (zaterdag) op het pro gramma staat, begint vanmiddag om 16.00 uur. In het sportprogramma van gisteren werd ten onrechte vermeld dat dit oefenduel om 19.00 uur zou be ginnen. De Bevelanders hebben, na het weg vallen van Patrijzen in verband met bekerverplichtingen, een nieuwe oe fenpartner gevonden. De ploeg speelt vandaag om 15.00 uur tegen Vreeswijk, dat uitkomt in de derde klas. De beker wedstrijd van Bevelanders bij zondag tweedeklasser Middelburg, wordt aan staande dinsdag niet om half zeven maar om 19.00 uur gespeeld. O Honkbal Florence: WK: Zuidkorea - Cuba 5-9, Japan - V.S. 0-4, Ned. Antillen - Italië 2-9; stand: 1. V.S. 2-4 (32-0), 2. Cuba 2-4 (20-6), 3. Puerto Rico 2-4 (17-3), 4. Italië 3-4 (20-13), 5. Taiwan 2-2 (17-7), 6. Zuidkorea 2-2 (17-9), 7. Canada 2-2 (18-15), 8. Japan 2-2 (7-4), 9. Nicaragua 2-2 (3-9), 10. Nederland 2-0 (2-15), 11. Ned. Antil len 2-0 (2-21), 12. Spanje 3-0 (0-55). Basketbal Titov Vrbas: EK junioren: poule A: Italië - Israël 103-84, Zweden - Finland 77-76, Joego slavië - Spanje 105-73; eindstand: 1. Joego slavië 5-10,2. Italië 5-8,3. Spanje 5-6,4. Zwe den 5-4, 5. Israël 5-2,6. Finland 5-0: poule B: W-Duitsland - Turkije 60-64, Nederland - Tsjechoslowakije 66-108, Sovjetunie - Grie kenland 58-78; eindstand: 1. Griekenland 5- 10,2. Tsjechoslowakije 5-8,3. Sovjetunie 5-6, 4. Turkije 5-4, 5. W-Duitsland 5-2, 6. Neder land 5-0. Waterpolo Christchuch: FINA-Cup dames: Nederland - Australië 12-6, V.S. - Nw-Zeeland 13-7, Ca nada - Puerto Rico 31-1; stand: 1. Nederland 4-8,2. Canada 5-8,3. Hongarije4-6,4. V.S. 4-4, 5. Australië 4-2,6. Nw-Zeeland 4-2,7. Puerto Rico 5-0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 33