r Daders spectaculaire Franse bankroof gepakt Poolse regering bereid tot gesprek Solidariteit 1/j ANUIJKE LUBBERS SCHORST BERAAD vandaag l/l/EEK-UIT \NEEK- Vernietiging SS-20-raket in de ruimte Dochter voor Belgische prinses Astrid Paspoort commissie hekelt bewindslieden PREMIER MOET VELD RUIMEN ^\ÜDT/L*: Excluói/ Middelburg vice versa Vlissingen Warm en vochtig 231e jaargang no. 202 Zaterdag 27 augustus 1988 AKs Grote kortingen! AKANTIELAND Medicijn Verlichting Bevolking Muziekschool WK-wielrennen DEN HAAG (GPD) Binnen het kabinet is een groot conflict uitgebroken over het gedeeltelijk dekken van een tegenvaller bij de WIR. CDA en VVD staan daarbij lijnrecht tegenover el kaar. Gezien de meningsverschillen heeft premier Lubbers het kabinetsberaad over de begroting 1989 gisteravond geschorst voor nader politiek beraad. Vanochtend om tien uur komt de ministersploeg opnieuw bijeen. Mislukt administraties automatisering drukwerk tekstverwerking mailing Weg met die wanorde in de slaapkamer! de luxe schuifdeur kastenwand exclusief voor u op maat gemaakt Veel bewolking en af ten toe regen oj motregen. Eerst zwakke tot matige zuidwesten wind, vanmiddag matig tot hard. Temperatuur 22 graden, naar zee 19 graden. op Caravelair, T.E.C., Wilk en Sprite 1988 show-en verhuurmodellen. Alpenkreuzer: Super GT 825,- korting. Duet, Select en Allure 500,-korting. Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES ARNHEM (GPD) Een werkbezoek van de ambassa deur van de republiek Indonesië, M. Romly, aan de pro vincie Gelderland is gistermiddag met een 'valse start' begonnen. Aan het begin van dat bezoek ontstond op het provinciehuis grote verwarring, toen een officiële auto waarin de gastheren de ambassadeur en zijn vrouw vermoedden veel te vroeg arriveerde. Commissaris van de Koningin M. de Bruijne was dan ook maar net op tijd om zijn gasten bij de ingang van het Huis der Provincie te begroeten. Pas toen een boeket bloemen was overhandigd en een kort praatje was ge maakt, bleek het helemaal niet te gaan om de ambassa deur en zijn vrouw, maar om leden van het hem verge zellende gezelschap, die toevallig iets eerder arriveer den. Ambassadeur Romly kwam even later aan. Na de „ge nerale repetitie" van enkele minuten daarvoor verliep de ontvangst dit keer overigens vlekkeloos. De vrouw die aanvankelijk voor de echtgenote van de ambassa deur werd aangezien, liet zich het haar geschonken boe ket zonder tegensputteren weer afnemen. Conflict kabinet over tegenvaller *ePZC Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne heeft een doorbraak bereikt in het onderzoek naar de epide mie onder de zeehonden. PAGINA 3 Langs snelwegen moet meer openbare verlichting aange bracht worden om de verkeers veiligheid te vergroten. PAGINA 5 Het aantal Zeeuwen is de afge lopen anderhalf jaar zeer sta biel gebleven. PAGINA 9 De Zeeuwse muziekschool kampt in verschillende vesti gingen met ruimtegebrek en gebouwen die hard aan reno vatie toe zijn. PAGINA 12 Tijdens het wereldkampioen schap wielrennen op de weg voor profs zullen alle ogen ge richt zijn op Oranje. PAGINA 33 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Sport: 33 Wat is oude muziek? Mahler door Inbal en Jard van Nes Grote strofen in om streden werk van Stefan Geor ge Kort proza, een verras sing voor de lezer door Paul Rodenko Gek van kunst, of: het syndroom van Stendhal Fascinerende Etrusken ge zien door de dichter Hans War ren Filmfans likkebaarden in Venetië Bleekneusjes ge nieten van de Buitenjan Geen onvertogen woord in de geschiedenis van de CHU. PAGINA 19, 20, 21 en 23 In de serie Natuur en Land schap: het Paulinaschor Leuren met studenten Poolse kompels in het nauw Ziekteindustrie in Enge land en de VS Hans Harting is openhartig over zijn atle- tiekverleden. PAGINA 27, 29 en 31 len waardoor de werkloosheid verder wordt teruggedrongen. Om de koopkracht in 1989 te handha ven, werden gisteren binnen het kabi net talrijke varianten besproken. Een verlaging van de sociale premies met enkele tienden van procenten en het optrekken van de kinderbijslag met ruim vier procent leken daarbij onom streden. Strijd was er nog wel rond de door Ru- ding voorgestelde verlaging van het hoge btw-tarief van 20 naar 19 pro cent. Het conflict is geboren door een presti- gestrijd van de ministers Ruding (fi nanciën, CDA) en De Korte (economi sche zaken, WD) handelend over de WIR. Er is over 1988 en 1989 een tegen valler bij deze investeringssteun van 2,7 miljard gulden. Ruding wil daar van 700 miljoen gulden compenseren. Dit kan als het verlagen van de ven nootschapsbelasting voor bedrijven en het overnemen van de premie kin derbijslag door de overheid elk met drie maanden worden uitgesteld. De Korte voelt echter niets voor de plannen van Ruding. Volgens hem is de WIR-tegenvaller zeker 600 miljoen gulden kleiner. Compensatie acht hij niet nodig. Ruding kreeg gisteren in het kabinet steun van de overige CDA-ministers. De Korte wist zijn li berale collega's te mobiliseren. Een poging om uit de impasse te ko men door alleen de verlaging van de vennootschapsbelasting met drie maanden uit te stellen tot 1 januari 1989, mislukte. Daardoor zou Ruding maar 350 van de gewenste 700 miljoen gulden binnenhalen. De minister van financiën eiste giste ren dat er in dat geval andere maatre gelen zouden komen om het mogelijke gat in de WIR-compensatie op te van gen. Dat stuitte weer op verzet bij an dere bewindslieden. Zij willen alle vrij komende gelden besteden aan hand having van de koopkracht in 1989. Bo vendien zijn er enkele honderden mil joenen guldens nodig voor maatrege- MOSKOU (REUTER) - De Sovjetunie is begonnen SS-20-raketten voor de middellange afstand te vernietigen op een nieuwe manier. De projectie len worden - uiteraard zonder kernla ding - gelanceerd waarbij de SS-20's in de ruimte verbranden. Dit heeft het Sovjetpersbureau Tass vrijdag be kendgemaakt. Een vooraanstaande Sovjetfunctiona ris zei begin augustus dat Moskou overwoog van deze techniek, die door het INF-akkoord is toegestaan, ge bruik te maken in plaats van de raket ten kapot te hakken of met explosie ven te vernietigen. Volgens Tass wer den de lanceringen bij Tsjita ten oos ten van het Baikal-meer bijgewoond door een groep Amerikaanse deskun digen. BRUSSEL (AFP) - Prinses Astrid, nicht van de Belgische koning Boude- wijn, heeft vrijdag het leven geschon ken aan een dochter. Het meisje krijgt de naam Maria. Het kind werd om 15.55 u in het ziekenhuis Saint-Luc in Brussel geboren en weegt 3,135 kg. Het is het tweede kind van de 26-jarige Astrid. Zij kreeg in 1986 haar zoontje Amadéo. De winnaars van links naar rechts: Thomas Doebele (VPRO), Marlies Cordia (TROS), Maarten Schmidt (VPRO), en Karst van der Meulen. AMSTERDAM (GPD) - Gastspreker Freek de Jonge veegde gistermiddag in Amsterdam tijdens de jaar lijkse uitreiking van de Nipkowschijf en de Reissmi- crofoon de vloer aan met het fenomeen prijzen. De Jon ge accepteert zelf nooit prijzen. Tussen neus en lippen nam De Jonge in zijn feestrede onder meer het vaderlandse quizwereldje op de korrel. „Daarin laten de deelnemers, meestal een echtpaar dat uitblinkt in karakterloosheid, zich - schommelend op een opblaasboot of was het Erica Terpstra? - de meest banale opmerkingen welgevallen van figuren als Fred Oster om vervolgens, als ze op het nippertje de hoofd prijs - een auto die vanwege het gebrek aan beenruimte vooral geliefd is bij gehandicapten - mislopen, met tra nen in de ogen uit te roepen: 'Het was maar een spel letje.' Ja, alles heeft zijn prijs." De Nipkowschijf werd dit jaar toegekend aan het ci neastenduo Maarten Schmidt en Thomas Doebele voor hun drieluik 'De laatste voorziening'. Dat was een door de VPRO uitgezonden serie documentaires over bejaar de mensen die in een verzorgingstehuis zitten. De Reiss- microfoon ging naar de TROS, vanwege het uitzenden van literaire hoorspelen. De prijzen worden jaarlijks toegekend door een jury van radio- en tv-critici. Filmer Karst van der Meulen kreeg een speciale vermelding als maker van de NCRV-jeugdserie 'Mijn idee'. JACKSON (AP) - De zevenjarige Stephen Henry, die in een polikliniek in het Amerikaanse Jackson wordt behan deld, luisterde vrijdagmorgen naar het kloppen van het hart van Democratische kandidaat Lloyd Bentsen voor het vice-presidentschap van de VS. Bentsen was forum-lid tijdens een congres in het ziekenhuis overprenatale-ge- zondheidszorg DEN HAAG (GPD) De parlementai re enquêtecommissie paspoorten he kelt het optreden van staatsssecreta- ris Van der Linden (buitenlandse za ken) en diens voorganger van Eeke- len, nu minister van defensie, in de paspoort-affaire. Dit blijkt uit het nog geheime eindrapport van de commis sie dat maandag openbaar wordt. De enquêtecommissie spreekt van 'nalatigheid' en 'onzorgvuldigheid' in haar oordeel over het paspoortbeleid van beide bewindslieden. De informa tie die de Tweede Kamer over het nieu we paspoort kreeg, was soms onvolle dig en een enkele maal onjuist. In het eindrapport wordt zware kritiek op Van der Linden en Van Eekelen uit geoefend. Er wordt echter geen poli tiek oordeel over hen geveld. Dat laat de commissie aan de Kamer over, waar het eindrapport dit najaar wordt besproken. Het rapport dat ruim 100 pagina's telt, is voor een groot deel gewijd aan het contract dat buitenlandse zaken met paspoortfabrikant KEP in 1986 sloot. Zo acht de commissie het onder meer nalatig dat Van Eekelen tot het con tract met KEP besloot één dag nadat hij het advies had gekregen dat niet te doen. Van der Linden wordt aangewre ven wel steeds te hebben gezegd dat het paspoort voor f 27,50 gemaakt zou kunnen worden, maar daarbij niet te hebben gemeld dat dit slechts een eer ste berekening van de produktiekos- ten betrof. Onderhandelingen met KEP over de prijs van het paspoort zijn eigenlijk nooit gevoerd, aldus de enquêtecommissie. (Advertentie) MARSEILLE (REUTER) - De Franse politie heeft tien leden van een bende opgepakt die in 1987 in Marseille een spectaculaire bankoverval pleegde. Dit heeft een politiewoordvoerder vrijdag bekendgemaakt. De bende hield destijds gedurende elf uur 14 bankemployés en klanten gegij zeld. De politie had de bank met ongeveer 500 man, waaronder een elite inter ventie-eenheid uit Parijs, omsingeld. De bankovervallers slaagden er deson danks in via de riolering te ontsnappen met een buit ter waarde van tussen de drie en zeven miljoen gulden. Het onderzoek heeft bijna anderhalfjaar geduurd. Puma glanstrainingspak in de kleur- gen groen/blauw, grijs blauw/groen. stellingen en auw, grijs/blauw maten 5 t/m 9 Adviespr. 149.95 WARSCHAU (AFP-RTR) - Het Poolse bewind is bereid tot een ronde-tafel gesprek met alle betrokken partijen over de huidige arbeidsonrust. Dit heeft de Poolse minister van binnen landse zaken, generaal Czeslaw Kisc- zak, vrijdag voor de televisie gezegd. De woordvoerder van Solidariteit-lei- der Walesa, Adam Michnik, be schouwt de verklaring van Kiczczak als „een eerste stap naar een compro mis". Eerder zei Walesa dat hij met de rege ring wil praten over vakbondspluralis- me en erkenning van Solidariteit, maatschappelijk en politiek pluralis me en over maatregelen om de voorts lepende crisis in Polen te bestrijden. „Legalisering van Solidariteit vormt de sleutel tot alle toekomstige politie ke initiatieven, zoals de tweede achter eenvolgende stakingsgolf bewijst". 7nnsjphnlf De rooms-katholieke bisschoDpen, bii- (Advertentie) schoenen en vrijetijdskleding Middelburg Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180-29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur tel. 01184-17910' Vlissingen Goes Terneuzen voor uw: Middelburg en Vlissin gen voortaan meer de handen ineen? Samen sterk- (er) naar Den Haag om ge meenschappelijke belangen te bepleiten en met méér resultaat dan een paar apart terug te keren? De col leges van burgemeester en wethou ders van beide steden hebben het voornemen om op allerlei terrein nau wer met elkaar te gaan samenwerken. Ze willen zich naar de rijksoverheid nadrukkelijker als duo presenteren en proberen samen formaal als 'concen tratiekern' erkenning te krijgen. Kort om, een politiek gericht op versterking van eikaars positie. De gedachten die de burgemeesters Rutten en Van der Doef daarover in de PZC hebben ont wikkeld en waarmee de gemeentebe sturen nu verder aan de slag gaan, zien er gezond uit. In de verhouding tussen de twee steden - sinds de herindeling van gemeenten op Walcheren in juli 1966 zelfs eikaars naaste buren gewor den - heeft altijd iets scheef gezeten. Bij het beleid op het punt van de stads ontwikkeling was vaak sprake van on gezonde concurrentie, van tegen el kaar opbieden met het voorzieningen pakket (dubbel op en daarom niet le vensvatbaar), van remmingen om tot werkbare onderlinge afspraken te ko men, van afstand houden. Niet zelden speelde op de achtergrond zoiets mee als een onoverbrugbaar mentaliteits- verschil. Tussen Middelburg, de amb tenarenstad en Vlissingen, de arbei dersstad kon het toch nooit iets wor den. Die gedachte was min of meer his torisch bepaald en werd (wordt?) nog altijd bewust en onbewust gevoed. Het getuigt van een nuchtere benadering dat de gemeentebesturen daarmee nu voorgoed willen afrekenen. Op zijn zachtst gezegd vreemd is het dan ook dat Zeelands provin ciebestuur er weinig voor voelt om het jongste initiatief van Middelburg-Vlis singen daadwerkelijk te ondersteu nen. Gedeputeerde Maris-Koster (ruimtelijke ordening) huldigt de filo sofie dat een pleidooi voor Haagse me dewerking aan een samenwerkings verband van beide steden afbreuk zou kunnen doen aan een 'hoger belang', dat van rijkssteun voor de versterking van het WestersGheldebekken als zee haven- en industriegebied. Het is jam mer dat binnen de Abdijgebouwen voor zo'n bescheiden en terughouden de opstelling wordt gekozen. In de Vierde Nota ruimtelijke ordening van het kabinet-Lubbers komt Zeeland er met Haagse aandacht voor de econo mische ontwikkeling van dit gewest bekaaid af. Via subtiel lobby-werk zijn gedeputeerde staten nu bezig om daarin verandering te brengen. Het nieuwe verbond tussen Middelburg en Vlissingen met aspiraties in ongeveer dezelfde richting - speciale hulp bij de verdere ontwikkeling van een groot stedelijk centrum - wordt daarbij ken nelijk als een vorm van overvragen be schouwd. Voorzichtigheid troef dus. Daar is geen reden voor. Ook elders in het land (Twente bijvoorbeeld) bunde len steden, die op elkaar zijn aangewe zen en elkaar aanvullen, hun krachten. Zo'n tandem-idee opent in gebieden van het land waar de stedelijke ont wikkeling zich op een kleine schaal voltrekt, perspectieven die anders misschien voorgoed buiten beeld blij ven. Tussen Middelburg en Vlissingen worden nu barrières weggehaald die lange tijd gezamenlijke initiatieven in de weg hebben gestaan. Dat is een flin ke stap vooruit. De gemeenten in Zee land zoeken elkaar de laatste tijd wat meer op, zetten klokken gelijk en trek ken samen hun eigen plan. Het provin ciebestuur zou die beweging van on derop moeten aanmoedigen in plaats van er afhouderig tegen doen. vdM. Advertentie een in het bedevaartsoord Czëstocho- wa, pleitten ook voor vakbondsplura- lisme, maar kardinaal Glemp deed een beroep op beide partijen niet te verwe zenlijken eisen achterwege te laten. De kerk heeft begin dit j aar, tij dens de eer ste stakingsgolf, een bemiddelende rol gespeeld. In partijbronnen in Gdansk en van westerse diplomaten in Warschau is intussen vernomen dat premier Zbig- niew Messner zal worden gebruikt als zondebok voor de arbeidsonrust en het veld zal moeten ruimen. Volgens een anonieme zegsman in Gdansk heeft het politburo vrijdag vergaderd over wijzigingen in de regering. Dit weekeinde komt het centrale comité bijeen. Nu is er een droom van een schuifdeur kastenwand, die wij tot op de millimeter nauwkeurig voor u vervaar digen. Meer bergruimte. Meer loopruimte. Grote keuze in afwer kingsmogelijkheden. I n één dag zonder rommel geïnstalleerd. Vraag onze uitvoerige doku- mentatie. Gratis maatnemen met vrij blijvende offerte. lOiaar garantie op het systeem UUUI Zuidvlietstraat 75 Goes Tel 01100-12420 Openingstijden toon/aal werkdagen 9 00 12 00 uur 13 00 17 00 uur donderdagavond 19 00 21 00 uuf zaterdag 9 30 12 30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1