Ridder Mar mus Flipse „Ik bin d'r gróos op" Hopelijk krijgt nodigt Zeeuw uit voor Way of Life Show ...zo'n made is een smakelijk hapjemaar is wel fataal. Onderzoek op komst naar het ontstaan van zwarte scholen li voKzencle week DIRECTEUR: MOGELIJKHEID BESTAAT BOTULISME ONDERSCHEIDING BIJ TACHTIGSTE VERJAARDAG Belgische tanker aan de grond Dependance Inbraak in school Sint-Philipsland K ANBO houdt cursus over ouderenwerk Sigaretten en geld gestolen Provincie krijgt hulp bij reorganisatie TERNEUZEN - Het is niet uitgesloten dat Zeeuwsch-Vlaande ren een belangrijk deel van 's Rijks Belastingen binnen haar grenzen houdt. Maar dan in de vorm van een dependance van de nieuwe belastingkantoren die in Goes en Middelburg wor den gevestigd. Dat zei directeur G. W. R. de Vries van de direc- Waslijst tie Breda van de Rijksbelastingen gisteren in een commentaar op het standpunt van het Zeeuws-Vlaamse personeel. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1988 Oud-burgemeester P. J. Bliek (linksspeldde - 'met volmacht van de burge meester van Rotterdam' - Marinus Flipse de versierselen op, behorend bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. ROTTERDAM - „Ik bin d'r hlad gróös op", glunderde pianist en pe dagoog Marinus Flipse vrijdagmor gen, op de 22ste verdieping van het Rotterdamse World Trade Centre. Zijn gröözigheid gold de koninklijke onderscheiding, die oud-burgemees- ter P. J. Bliek van Spijkenisse - „met volmacht van de burgemeester van Rotterdam" - hem juist had opge speld: de versierselen, horend bij het Ridderschap in de Orde van Oranje- Nassau. Marinus Flipse, afkomstig uit Wis- senkerke en vrijdag onder valse voor wendselen vanuit zijn vakantiehuis in Burgh-Haamstede met zijn familie naar Rotterdam gelokt, kreeg de on derscheiding aan de 'vooravond' van zijn tachtigste verjaardag, aanstaan de zondag. Het Ridderschap werd hem toegekend voor zijn verdiensten op het terrein van de muziek. Het ver jaardagsfeestje temidden van vrien den en familie werd Flipse aangebo den door het bestuur van de Eduard Flipse Stichting, de organisator van het concours voor jonge pianisten, dat dit najaar,in oktober, zijn tweede jaargang beleeft. Stichtingsvoorzit ter K. Aalders toonde zich in dit ver band ermee ingenomen, dat Marinus Flipse ook ditmaal bereid is de jury voor te zitten. Mede in relatie tot het Flipse-con- cours roemde oud-burgemeester Bliek de grote pedagogische kwali teiten van Marinus Flipse en zijn ani mo om jong talent te stimuleren. Zijn toespraakje, voorafgaand aan de uit reiking van de onderscheiding, had als motto 'Van de harmonie tot Thi- baut'. Hij ging in op de kennismaking van Marinus Flipse in de harmonie van Wissenkerke, en de grote invloed van oudere broer Eduard (dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest) om Marinus tot serieuze stu die te brengen: „Ga nou eens naar Parijs, als je ernst wilt maken met waarmee je bezig bent". Bliek: „Als er een is geweest, die wist wat opbouwen was, was het je broer Eduard. Hij heeft er jou mee gestimu leerd en hij heeft het orkest in Rotter dam opgebouwd. Het heeft lang ge duurd voor men in Rotterdam zijn waarde heeft weten te schatten". Hij bracht in herinnering, dat Marinus na de studie in Parijs in 1936 de Prix Albert Roussel kreeg voor zijn bijdra ge aan de verspreiding van Franse muziek. In het bijzonder noemde hij echter de kwaliteiten van Marinus Flipse als begeleider, van Thibaut, Krebbers, Olof en vele anderen. „De groten van de wereld hebben ge merkt wat een virtuoos je was. Maar ook: hoe bescheiden je als begeleider was. Daar ligt je grootheid in", zei hij. Flipse toonde zich plezierig verrast door de hulde ter gelegenheid van wat hij omschreef met 'm'n tachten- tigste' verjaardag. „Had ik nou de 88' toetsen van de piano maar bij de hand om uit te drukken wat ik voel. Dat zou makkelijker zijn dan een dankwoord. Maar net als ik in de rol van begeleider aan het eind van een concert met m'n partner deed, zo druk ik ook jullie de hand - en ik zal niet te hard kniepen. Oallemaele be dankt". Advertentie Trrring! Zit je net lekker: visite! Volgende week komt dat helemaal slecht uit. Want de nieuwe Kampioen komt al uw aandacht opeisen. Van voor tot achter vernieuwd. Hopelijk is uw kennissenkringooklid van de ANWB. Zitten ze zelf tenminste ook de nieuwe Kampioen te lezen. ANw VLISSINGEN De Belgische tanker Trio, onderweg van Oostende naar Antwerpen, is vrijdag in de namiddag op de Westerschelde ter hoogte van Saeftinghe vastgelopen. Enkele sleepboten uit Antwerpen zijn ter asistentie aanwezig. De kapitein van de Trio denkt echter bij hoog tij, rond half drie vanmorgen, op eigen kracht los te komen. De tanker met een lengte van 77 meter is ongeladen en heeft als thuishaven Zeebrugge. Belastingen niet uit Z-Vlaanderen gaan dan komen. Hoogwijk: „De be lasting heeft een negatieve klank maar we verlenen toch ook een hele hoop service en voorlichting." De Vries wilde volstrekt geen medede lingen doen over het standpunt dat hij zelf binnen enkele dagen moet inne men tegenover zijn superieuren in Den Haag, in het bijzonder tegenover zijn directeur-generaal der belastingen, C. Boersma. „In het leven moeten wel eens maatregelen worden genomen die onprettig zijn", merkte De Vries op, „maar de mensen die eventueel uit Zeeuwsch-Vlaanderen weg moeten zullen op een nette manier worden her plaatst." De directeur zegt er alle begrip voor te hebben dat de Zeeuws-Vlamingen het liefst een eigen belastingeenheid, voor zowel particulieren als ondernemers aan hun kant van de Westerschelde willen hebben. Zoals ze nu ook twee ei gen inspecties hebben, in Oostburg en Terneuzen, met in totaal zo'n 140 werknemers. „Maar het is de vraag of het aantal van 7500 ondernemers in Zeeuwsch-Vlaanderen wel voldoende is voor een geheel eigen eenheid." Een Zeeuws-Vlaamse dependance lijkt hem meer voor de hand liggend. Per slot van rekening beschikken de belastingen over een uitstekend kan toorgebouw in Terneuzen, is heen en weer varen niet wenselijk en is een WOV nog lang niet in zicht. In de de pendance worden dan waarschijnlijk zowel ondernemers als particulieren afgehandeld. Het is nog niet bekend hoe de Zeeuws- Vlamingen over een dergelijke depen dance denken. Zij baseren zich voor alsnog op een blauwdruk van de direc teur-generaal waarin Zeeuwsch- Vlaanderen ontbreekt. „In Zeeuwsch-Vlaanderen woont maar 0,4 procent van de Nederlandse bevolking en die is goed voor zeven procent van het bruto nationaal pro- dukt. Dat geeft het belang aan van de ze regio", aldus C. F. Hoogwijk, hoofd afdeling controle van de inspectie Ter neuzen en lid van de regionale werk groep die de herstructurering bege leidt. Zijn collega J. M. van der Hooft, ook lid van die werkgroep, wijst op de hoge kosten waarvoor de Zeeuws-Vla mingen komen te staan indien hun be lastingkantoor naar de overkant ver huist. Ondernemers en loontrekken- den komen regelmatig naar het belas tingkantoor om hun aangifte en aan slag te bespreken. Een berekening van de werkgroep leert dat een belasting adviseur die dit van een ondernemer overneemt 200 tot 400 gulden per uur kost. Met een reistijd van heen-en-te rug drie uur een begrotelijke zaak. „Je vraagt toch ook niet aan iemand in Den Haag of hij zijn belastingzaken voortaan in Zwolle wil afhandelen Die reistijd is namelijk hetzelfde." Mede-directeur A. J. de Putter van Ad ministratiekantoor Adhanco te Ter neuzen, belastingadviseurs, kan dat beamen. „Onze tarieven liggen niet zo hoog, maar met die reizen naar de SINT-PHILIPSLAND Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in de christe lijke basisschool Koningin Juliana aan de Achterstraat in Sint-Philips- land en de hiernaast gelegen biblio theek. Er wordt een onbekend bedrag aan kleingeld vermist. Een inwoner van Sint-Philipsland meldde rond half vier de inbraak in de school. Ter plaatse constateerde de politie dat een raam aan de achterkant van het gebouw met een steen was in gegooid. Binnen bleken alle laden en kasten te zijn doorzocht. Tijdens het onderzoek merkte de politie dat een ruit met dubbel glas in de bibliotheek eveneens met een steen was stuk ge gooid. Hier bleek het interieur wat vluchtiger doorzocht. overkant loopt het voor onze cliënten toch vlug in de papieren, want het kost veel tijd. Sommige zaken kun je gewoon veel beter van oog tot oog met iemand van de belastingen bespre ken. Ik zou het betreuren als we dan naar Goes of Middelburg moeten gaan, want we moeten er toch zeker één keer in de week op het belasting kantoor zijn." Warme steun vanuit de Zeeuws- Vlaamse samenleving voor het streven van de belastingambtenaren wordt nu nog niet verwacht. Volgende week wordt echter wel in het overleg tussen de acht colleges van b en w het drei gende vertrek aan de orde gesteld. Steun vanuit de politiek is te verwach ten, zoals de politiek een paar jaar ge leden ook hielp om de inspectie Oost burg, die met sluiting werd bedreigd, te behouden. Hoogwijk en Van der Hooft realiseren zich dat de gewone burger hen, kortzichtig, liever ziet De werkgroep heeft een waslijst van argumenten samengesteld om in Zeeuwsch-Vlaanderen te blijven. Be langrijk daarin is de preventieve wer king die van een lokale vestiging uit gaat, bijvoorbeeld tegen zwart werken. Van der Hooft: „Het feit dat onze mensen hier gezien worden, tus sen de Zeeuws-Vlamingen leven, le vert voor ons soms voordelen op. Men denkt vaak door ons gezien te worden. Zonder dat we het werkelijk zien." en Hoogwijk: „Het idee bij de mensen van 'Big Brother is watching you' is vanuit Middelburg of Vlissingen een stuk kleiner." Andere bezwaren tegen de overtocht zijn: de onderzoeksduur wordt na een verhuizing sterk verlengd hetgeen een kostenverhoging inhoudt; notoire wanbetalers kunnen minder goed in de gaten worden gehouden; perso neelsleden worden geconfronteerd met onverkoopbaarheid van hun wo ning in Zeeuwsch-Vlaanderen en werkende huisgenoten moeten aan de overkant een nieuwe baan zien te vin den. Jan Janssen uit Oost-Souburg OOST-SOUBURG Deelname aan het televisieprogramma Way of Life Show heeft voor de Oostsouburger Jan Janssen verstrekkende gevolgen. Over drie weken vertrekt hij naar de Japanse hoofdstad Tokyo voor een in ternationale variant op het spelpro- gramma. Hij is één van de tien Neder landers die do'or een Japanse televi siemaatschappij is uitgenodigd voor het spektakel. Janssen werd donderdagmorgen op de hoogte gesteld door het bureau van Joop van de Ende, grossier in amuse ment. Aan de Souburger, net terug van een verregende fietsvakantie door Hongarije, werd gevraagd of hij nog eens wilde deelnemen aan de Way of Life Show. De opnamelokatie zou deze keer echter verder weg liggen dan de Efteling. Janssen twijfelde niet lang toen hij hoorde dat hij kosteloos naar het Verre Oosten kon. Op 18 septem ber vertrekt hij voor wat hij zelf noemt „de reis van zijn leven". De stralingscontroleur bij de kerncen trale in Borssele kwam in het televisie programma terecht via de inschrijffor mulieren die in zijn sportschool lagen. Tijdens de voorronde in Goes beland de hij bij de eerste vijftig en veroverde daarmee een ticket voor de Efteling. Hij viel niet in de prijzen, maar vond het een leuke ervaring ondanks de lichte verwondingen die hij opliep aan knie, elleboog en enkel. Hij was één van de velen die minder gezond uit het programma, dat juist gezonder leven tot thema had, kwamen dan dat ze er ingingen. Janssen tilt daar niet zo zwaar aan. „Ook bij voetbal of andere sporten heb je kans letsel op te lopen. Als je op je stoel blijft zitten, overkomt je uiteraard niets". Op zijn televisie-optreden kreeg Jans sen alleen positieve reacties. Zelfs tij dens zijn vakantie herkenden Neder landse toeristen hem. De Souburger viel onder meer op omdat hij als eerste en enige kandidaat niet alleen dwars door de deuren maar ook door het vangnet liep. Zijn gewicht van 115 kilo was daar waarschijnlijk de oorzaak van. Zijn omvang en spontaniteit wa ren voor de Japanse televisie, die de Nederlandse videobanden heeft beke ken, reden om hem uit te nodigen. Twee andere mannelijke en zeven vrouwelijke kandidaten vergezellen hem. Janssen is de enige Zeeuw. De opnamen voor de internationale Way of Life Show, dat van oorsprong een Japans programma is, vinden plaats in een groot stadion. De 40-jari- ge Janssen is nog steeds stomver baasd over de uitnodiging. „Topspor ters moeten alle moeite doen om naar de Olympische Spelen in Seoul te mo gen. Sommigen komen een paar se conden tekort en mogen thuisblijven, terwijl ik zomaar een vrijkaartje To kyo krijg". Janssen is al gewaarschuwd dat de kans bestaat dat hij in zijn eentje in een overvol stadion een spelonder- deel moet afleggen. Hij ziet daar niet tegenop. „Ik ben niet zo bang uitge vallen. Op de Efteling werd ik het eer ste half uur ook nerveus van de came ramensen om me heen, maar daar wen je aan". Zijn zoon denkt dat hij door de Japanners vergeleken zal worden met Anton Geesink, die oersterke boom van een vent uit het verre Hol land. „Alleen in postuur lijk ik op hem, maar dan een kopje kleiner". MIDDELBURG - Verlamde vleu gels, neerhangende koppen en een ongecontroleerde ontlasting. De bacterie Clostridium botilinum slaat genadeloos toe in het Zoom meer. Honderden dode en zieke kok meeuwen en kluten zijn de laatste paar dagen geraapt. Overleden na het opeten van vliegemaden die in de dode met botulisme besmette ka davers zitten. De massale sterfte lijkt mede door het snelle ingrij pen nu redelijk onder controle. Extra ingrijpende maatregelen, zo als het verhogen van het waterpeil, zijn niet meer nodig. Botulisme is al bekend sinds het ein de van de vorige eeuw. Pas in 1970 brak in Nederland de eerste explosie uit in een koelwatersysteem van het gemeentelijk energiebedrijf in Den Haag. Daarna volgden uitbraken op opgespoten terreinen en in de Flevo- polders. In het Zoommeer hebben nu naar schatting 1500 vogels de dood gevonden, waaronder enkele zeldza me exemplaren. Zo werd onder meer een kemphaan gevonden met een Zuidafrikaanse ring, waarvan onbe kend was dat de vogel via Siberië en Nederland naar warmere oorden trekt. Peter Meininger, ornitholo gisch medewerker bij de dienst getij dewateren van rijkswaterstaat in Middelburg, geeft aan dat, hoe para doxaal het ook klinkt, de ziekte ook positieve kanten heeft. Kan botulisme voorkomen worden? „Een botulisme-explosie ontstaat door een combinatie van factoren. Bijvoorbeeld in een grote concentra tie van vogels, waar ook dode vogels tussen kunnen zitten, die een bron van botulisme kunnen vormen. Het is echt niet zo dat er bij dode vogels overal botulisme ontstaat. Ondiep stilstaand water en een slechte zuur stofhuishouding kunnen factoren zijn voor het ontstaan van de ziekte. Over 't algemeen komt botulisme voor in gebieden die sterk door de mens beïnvloed zijn. Je kunt het Zoommeer nauwelijks beschouwen als een echt natuurlijk gebied". Vogels die in aanraking komen met botulisme, zijn die meteen dood? „Het is niet zo heel acuut. Een en an der hangt af van de grootte van de vogel en de dosis gif die hij binnen krijgt. Eén vliegemade bevat vol doende gif om één volwassen eend te doden. De vogels die we hebben ge vonden zijn besmeurd met ontlas ting en hebben een neerhangende kop. Dat is één van duidelijkste indi caties dat we te maken hebben met botulisme. Als je niets doet, kunnen er nog vele duizenden slachtoffers vallen. Eén vogel die blijft liggen, kan vele tientallen andere doden". Kun je gebieden afdoende con troleren op botulisme? „Het kan best zijn dat de ziekte is be gonnen in een gebied dat nauwelijks wordt bezocht. De slachtoffers die we vonden varieerden van heel vers tot tien dagen oud. Tijdens de nor male vogeltellingen is ons niets op gevallen. Pas toen we gericht gingen zoeken, vonden we vogels. Vanaf dat moment zijn er door diverse instan ties acties ondernomen. Wij zijn geïnteresseerd in de vogels, omdat een deel daarvan afkomstig is uit de Oosterschelde en het Zoommeer ge bruikt als hoogwater-vluchtplaats en om te fourageren. Zo'n vliegema de is een buitengewoon smakelijk hapje, maar wel fataal". Was de explosie te verwachten? „Ja, heel duidelijk. Het was min of Peter Meininger van de dienst getijdewateren van rijkswaterstaat in Mid delburg: „Eén besmette vliegemade is genoeg om een volwassen eend te do den". meer voorspeld, omdat er nog steeds sterfte plaatsvindt van zoutwater- vissen. Het Zoommeer heeft nog geen stabiel systeem; dat zal nog wel even duren. Vorig jaar was er een re latief betere zomer en toen is een ex plosie volledig uitgebleven, terwijl er nog veel meer sterfte was van zee beesten. Dit is een vrij late uitbraak, omdat botulisme over 't algemeen optreedt in juli. Naarmate het weer afkoelt, verdwijnt de ziekte. Winter se uitbraken zijn niet bekend". Wat zijn de gevolgen van botu lisme voor de vogelpopulaties in het Zoommeer? „Een groot aantal populaties, zoals kokmeeuwen, slobeenden en winter talingen, ondervinden daar nauwe lijks schade van, omdat dat soorten zijn met grote populaties. Van die soorten zijn er vele honderdduizen den in West-Europa, dus is het niet echt rampzalig. Onder de dode vo gels zijn ook veel kluten, die in West- Europa vrij zeldzaam zijn. Het Delta gebied heeft ongeveer 2400 broedpa- ren. Enkele honderden daarvan heb ben we dood gevonden: broedparen, maar ook jonge exemplaren. Het goede broedseizoen voor kluten wordt nu gedeeltelijk teniet gedaan. Een ramp? Nee, wel een extra aan slag". Levert een dergelijke explosie wetenschappelijk gezien nog enige waarde op? „Ja, samen met het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerseke doen we een ringonderzoek naar de conditie, rui en de gevolgen van de Oosterscheldewerken. Nor maal gesproken vangen we de vo gels. Nu krijgen we vogels in handen die zich anders nooit laten vangen. Een aantal daarvan hebben we mee genomen naar ons laboratorium voor onderzoek. Zo wisten we bij voorbeeld niet dat kluten ruiden in het westelijk deel van het Zoom meer. Eigenlijk is dit 'n geluk bij een ongeluk". Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Provinciaal Op- bouworgaan Stichting Zeeland gaat een onderzoek instellen naar het ont staan van 'zwarte' en 'witte' scholen. Het gaat daarbij om het verschijnsel, dat er een steeds scherpere scheiding komt tussen scholen met veel en scho len met weinig buitenlandse kinde ren. De problematiek doet zich vooral in Vlissingen en Middelburg voor, waar op vier basisscholen het aantal leerlingen voor meer dan de helft uit buitenlandse kinderen bestaat. Nog eens zeventien andere scholen scoren in die steden tussen 10 en 50 procent. In Goes en de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone is nog geen sprake van 'zwarte' scholen; slechts één school telt meer dan 30 procent bui tenlandse leerlingen. Het opbouworgaan wil het onderzoek uitvoeren aan de hand van twee prak tijkstudies. Daarbij gaat het om een school, die al een hoog percentage bui tenlandse kinderen in de banken heeft en een school die waarschijnlijk gaat 'verkleuren'. Op die manier moet meer inzicht in het verschijnsel worden ver kregen, en moet er een voor de Zeeuw se situatie zinnig beleid kunnen wor den uitgestippeld. Het is de bedoeling dat ook de wijk, waarin de school ligt, in het onderzoek wordt betrokken. Bij komend aspect is dat aan de hand van MIDDELBURG De kadervormings commissie van het gewest Zeeland van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) houdt voor mensen die wat meer van het oude renwerk willen weten een oriëntatie cursus in het gebouw van de Stichting Welzijn voor Ouderen, Molstraat 13 in Middelburg. De cursus kan op zes achtereenvolgen de vrijdagen gevolgd worden, te begin nen vrijdag 9 september, 's morgens van tien tot twaalf uur. Deze ochtenden zal er gesproken wor den over onderwerpen als: de plaats van de oudere in de samenleving; de doelstelling van en het werken voor de ANBO; het plaatselijk ouderenbeleid; wonen voor ouderen; kruiswerk en de gezondheidszorg; ouderen-emancipa tie en sociale contacten. registratie van schoolverlaters ook zicht kan worden geboden op de ar beidsmarkt voor minderheden. Te vens kan daarmee duidelijk worden gemaakt hoeveel buitenlandse leerlin gen met succes het lager beroeps- of het algemeen voortgezet onderwijs volgen. Het bestuur van het Opbouw orgaan bespreekt het onderzoeksvoor stel vrijdag 2 september. BRESKENS In de nacht van dins dag op woensdag is ingebroken in het multi-fïmctioneel gebouw op het re creatiepark Schoneveld in Breskens. Het pand werd geheel doorzocht. Er werden sigaretten en geld ontvreemd uit een sigarettenautomaat en speel automaten. MIDDELBURG Oud-directeur-ge- neraal personeelszaken van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, mr H. Statema, moet het Zeeuws provin ciebestuur gaan vertellen hoe uit de impasse te geraken rond de reorgani satie van het provinciaal ambtena renapparaat. CDA-gedeputeerde J. B. Ventevogel deelde dit gisteren mee aan de statencommissie voor be stuurszaken. Zoals bekend moest het provinciebe stuur het reorganisatieproces vlak voor de vakantieperiode stilleggen omdat de ambtenarenbonden en de personeelsvertegenwoordigers wei gerden nog langer mee te doen. Ze voe len zich opzij gezet toen bleek dat de meerderheid van de Zeeuwse staten zich niets aantrokken van afspraken over een zelfstandige dienst voor per soneelszaken. De gedeputeerde hoopt dat Stratema half september een interim-advies op tafel legt. Daarover heeft overigens geen overleg plaatsgevonden met de ambtenarenbonden en andere perso neelsvertegenwoordigers. Ventevogel: „Die zijn weggelopen. Ik zie op dit mo ment geen plaats weggelegd voor een bemiddelaar".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11