Extra leed door leedvermaak Historisch Lissabon verwoest Iran en Iraq samen in Genève rond de tafel vandaag Mandela wellicht niet terug naar cel Omvangrijk Spionagenet opgerold in Westduitsland OM DOLLAR TE BETEUGELEN VUURZEE EIST DODE EN ZWAARGEWONDEN Tegen de avond regen 231e jaargang no. 201 Vrijdag 26 augustus 1988 Stakingen Chinees Uitkeringen Botulisme Recreatie Van der Poel vrijdagkrant AMSTERDAM (ANP) - Nederland sluit zich maar gedeeltelijk aan bij de discontoverhoging van de belangrijkste Westeuro- pese centrale banken die donderdag eerder op de dag aankon digden hun tarieven te verhogen. Met ingang van 26 augustus worden de belangrijkste tarieven met een kwart procent ver hoogd. De belangrijkste banken verhoogden hun tarieven met een half procent. Hypotheken GENEVE (RTR/DPA/AFP) - Iran en Iraq zijn donderdag onder supervisie van de Ver enigde Naties rechtstreekse vredesbesprekingen in Gene ve begonnen, nadat op 20 au gustus een wapenstilstand van kracht werd. Jeugd Maanden ,X Opklaringenvanmiddag echter toe nemende bewolking gevolgd door re gen. Middagtemperaatuur 18 graden. Een naar zuid draaiende ivind, toene mend naar vrij krachtig. Voor iedereen die comfortabel wil slapen PROVINCIAL [Van onze correspondent) TEL AVIV In een ziekenhuis in Tel Aviv ligt een in woner van de voorstad Givatayim bij te komen van de ongelukkigste avond van zijn leven. Het drama begon in de namiddag, toen zijn vrouw in de woonkamer een kakkerlak aantrof. Ze trapte op het flink uit de kluiten gewassen insekt en wierp het in het toilet. Toen het dier nog volop tekenen van leven bleek te vertonen, spoot de vrouw in paniek een hele bus insecticide leeg in de toiletpot. Korte tijd later kwam haar man thuis van zijn werk. Hij zette zich in alle rust met de krant op het gemak en stak een sigaret op. Uiteindelijk wierp hij de peuk in het toi let. Een explosie volgde, waarbij de man stevige brand wonden kon noteren aan zijn onderste delen. Zijn vrouw belde een ambulance en binnen een kwartier stonden er twee broeders in de kamer. Terwijl ze de man op een brancard de trap afdroegen informeerden ze be langstellend naar de toedracht van het ongeval. Na een korte verklaring van de kant van het slachtoffer ontsta ken de broeders in een zo onbedaarlijk gelach dat ze de brancard uit hun handen lieten vallen. Beneden konden ze hem oprapen en de ongelukkige inwoner van Giva tayim ligt nu niet alleen met brandwonden maar ook met een gebroken bekken en twee gebroken ribben in zijn ziekenhuisbed. PZC Met knuppels uitgeruste Pool se politietroepen hebben in Po len een eind gemaakt aan een aantal stakingen in de mijnen. PAGINA 3 De 2000 Chineese restaurants in ons land kampen met zo'n groot personeelstekort dat de helft ervan dreigt te verwijnen. PAGINA 4 Zeventig procent van de Ne derlanders wijst verdere kor tingen op de sociale uitkerin gen af, zelfs als dit ten koste zou gaan van eigen inkomen. PAGINA 5 In het Zoommeer zijn de laat ste drie dagen als gevolg van botulisme zeker 1300 vogels ge storven. PAGINA 15 Zeeland-Waterland biedt de mogelijkheid de recreatie in een hoogwaardig milieu op een selectieve manier uit te bou wen. PAGINA 17 Aan de vooravond van het we reldkampioenschap wielren nen heeft Adrie van der Poel toegegeven dat bij hem met tes tosteron is geëxperimenteerd. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel en economie: 4 Provincie: 15, 17, 19, 20 en 21 Sport: 23 en 25 PAGINA 7, 9,10,11, 12 en 13 KAAPSTAD (RTR) - ANC-leider Nelson Mandela, die op het ogenblik in het ziekenhuis ligt met tuberculose, gaat misschien niet terug naar de Pollsmoor-ge vangenis. De Zuidafrikaanse minister van voorlichting, Stoffel van der Mer- we, hield donderdag de mogelijk heid open dat Mandela, als hij voldoende is hersteld, niet in de Pollsmoor-gevangenis maar „el ders buiten de Pollsmoor-gevan genis" zal worden onderge bracht. De 70-jarige Mandela werd op 12 augustus met tbc opgenomen in het Tygerberg-ziekenhuis in Kaapstad. Volgens artsen is hij inmiddels aan de beterende hand. Van der Merwe wilde niet ingaan op vragen over de moge lijke vrijlating van de zwarte lei der. Hij zei alleen dat de toestand onduidelijk en zeer delicaat is. Rente gaat opnieuw omhoog Met ingang van 26 augustus gelden de wisseldisconto met een kwart procent volgende tarieven: wisseldisconto 4 omhoog. Een beeld van de felle brand die donderdag in de Portugese hoofdstad Lissabon woedde. procent, voorschotrente 4,75 procent, promessedisconto 5,25 procent. De Nederlandsche Bank heeft met de verhoging wel de internationale ont wikkelingen willen volgen, maar vol gens een woordvoerder van de centra le bank is de geringere verhoging dan die in Duitsland voldoende om het ren- teverschil tussen de korte rente in Ne derland en in de Bondsrepubliek te handhaven. „Wij denken dat met deze verhoging de gulden redelijk stabiel zal blijven", aldus een woordvoerder van De Nederlandsche Bank. De rentestijging is op gang gekomen onder invloed van de stijging van de dollarkoers, waardoor steeds meer ka pitaal naar de Verenigde Staten stroomt. De stijging van de rente in Europa is een tegenbeweging, bedoeld om kapitaal te lokken dat op de hogere rente hier afkomt. In de markt is men overigens van me ning, dat aan de periode van rentestij ging nog niet een eind is gekomen. De verhoging van het disconto heeft de dollarkoers naar beneden gehaald. De banken verlaagden hun advies- koersen met twee cent tot 2,06 gulden (aankoop) en 2,18 gulden (verkoop). Van onze correspondent) LISSABON Een dode, enkele zwaargewonden en tientallen mensen in het ziekenhuis met brandwonden of ademhalingsmoeilijkheden - dat is de voorlopige balans van de vuurzee die gisteren rond dertig gebouwen in de benedenstad van Lissabon ver woestte. De schade is nog niet bekend, maar zal zeker in de tientallen, zo niet honderden miljoenen guldens lopen. Rond tweehonderd mensen raakten dakloos, terwijl zo'n 2000 mensen hun baan verloren. De oorzaak van de brand, die begon in een van de oudste warenhuizen in Por tugal, is nog niet met zekerheid vast gesteld maar de politie houdt ernstig rekening met brandstichting. Rond twee uur gistermiddag gaf de brandweer van Lissabon het sein 'brand meester', zeven uur nadat de melding de grootste ploeg brandbe- strijders in de geschiedenis van de hoofdstad op de been had gebracht. Volgens politiewoordvoerders zal het zeker nog dagen, zo niet weken duren voor het getroffen deel van de binnen stad van Lissabon weer voor het pu bliek toegankelijk zal zijn, omdat het overgrote deel van de uitgebrande ge bouwen op instorten staat. De bewoners van de Chiado, over het algemeen mensen met een minimum inkomen die niet meer hebben kunnen redden dan de kleren die ze aan had den, zijn voorlopig ondergebracht in een gemeentelijk opvangcentrum. Ondertussen is in ieder geval duide lijk, dat Lissabon een aantal onver vangbare historische panden heeft verloren. Niet alleen het Grandela-wa- renhuis, waar de brand begon, maar ook bijvoorbeeld de Pastelaria Ferra ri, waar veel verhalen van de Portuge se schrijver Eqea de Queiros zich af spelen, een namiddagcafé waar anno 1988 tegen de nieuwe tijd in een ge koesterd verleden levend werd gehou den. In de platenzaak van Valemtim Car- valho, de belangrijkste muziekprodu cent in Portugal, verbrandden orgine- le opnamen van Portugese artiesten uit de jaren 1920-1950. Er bestaan van het merendeel geen kopieën. De discontoverhoging heeft met name effect op de (korte) geldmarktrente en werkt pas op termijn door naar de ka pitaalmarkt. De aankondiging van bij voorbeeld de NMB, die ongeveer tege lijk met de aankondiging van de dis contoverhoging een verhoging van de hypotheekrente bekendmaakte, heeft dan ook meer te maken met de ontwik kelingen van de laatste tijd op de kapi taalmarkt dan dat zij rechtsreeks ver band houdt met de discontoverho ging. Het is de derde keer binnen korte tijd dat De Nederlandsche Bank in navol ging van de Duitse centrale bank het disconto verhoogt. Per 29 juli gingen het promessedisconto en de voor schotrente met een half procent en het BONN (RTR) - Een gepensioneerde Amerikaanse sergeant en zeven ande re leden van een spionagenetwerk in de Bondsrepubliek hebben westerse militaire geheimen verkocht aan het Oostblok, waarmee ze de NAVO ern stige schade hebben toegebracht. Dit hebben functionarissen van de West- duitse contra-spionage donderdag verklaard. Westduitse veiligheidsfunctionarissen hebben de ex-sergeant, Clyde Lee Con rad, dinsdag in zijn woning in Kaisers- lautern gearresteerd. Bij de centraal gelegen stad ligt een van de grootste Amerikaanse militaire bases in Euro pa. Drie Oosteuropeanen, die naar de functionarissen vermoedden koeriers diensten verrichtten voor Conrad, en vier andere leden van het netwerk wer den elders in West-Europa aangehou den. Conrad verkocht Navo-plannen voor oorlogvoering te land en de bevoorra dingsorganisatie aan Hongaarse ge heimagenten en mogelijk andere Oostbloklanden voor grote sommen geld, verklaarde een woordvoerder van het Westduitse openbaar ministe rie. De 42-jarige Conrad diende zeven jaar op de basis Bad Kreuznach ten zuiden van Bonn voor hij in 1985 het Ameri kaanse leger met pensioen verliet. Twee Zweedse artsen van Hongaarse afkomst zijn bij het opgerolde spiona genetwerk betrokken en gearresteerd. Dit heeft een Zweedse officier van jus titie donderdag verklaard. „Er is ook spionage-apparatuur in hun huis gevonden", aldus de officier. „Ze werden betaald en kregen apparatuur om informatie door te spelen naar Hongarije, en ze reisden vanuit de Bondsrepubliek of Zweden naar Hon garije". Kabinet wil meer geld voor banen Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar (l) begroette donderdag de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ali Akbar Velayati tijdens ontmoeting voor het begin van de onderhandelingen. Een Iraanse correspondent die de vre desonderhandelingen voor zijn land verslaat barstte bijna in tranen uit toen beide partijen aan de onderhan delingstafel plaatsnamen. „Het is een droevig moment. Wij hebben acht jaar oorlog gevoerd en nu zitten wij oog in oog met deze mensen om te praten", aldus de Iraniër. Het vredesoverleg gaat naar verwach ting maanden duren. De vijftien man sterke Iraanse en Iraakse delegaties werden aangevoerd door de ministers van buitenlandse zaken, respectieve lijk Ali Akbar Velayati en Tareq Aziz. De vergadering werd geopend door de secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar die het voorlopig re sultaat van jarenlange onderhandelin gen in ogenschouw mocht nemen. Tijdens de eerste zittingsronde wordt de agenda opgesteld voor het verdere verloop van de besprekingen. Er zal onder meer gesproken worden over de repatriëring van krijgsgevangenen en de grenskwestie. Ook moet worden uitgemaakt welk land de oorlog in 1980 begon. DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil 200 tot 300 miljoen gulden extra uit trekken voor de bestrijding van de werkloosheid. Het geld wordt besteed aan maatregelen om werklozen aan een baan of scholing te helpen. De werkloosheid zou dankzij deze maat regelen met tenminste 100.000 men sen moeten dalen. Het geld wordt vooral besteed aan een uitbreiding van het aantal scholings programma's, zodat niet 100.000 maar 130.000 mensen cursussen kunnen vol gen. Daarnaast moet er meer geld ge stoken worden in de Wet Vermeend- Moor. Volgens deze wet krijgen werk gevers die langdurig werklozen in dienst nemen gedurende vier jaar een reduktie van 20 procent op sociale pre mies. De Wet Vermeend-Moor geldt nu al leen voor werklozen die langer dan drie jaar een baan zoeken. Dat zou te ruggebracht moeten worden naar twee jaar. Onder deze wet vallen nu 12.000 mensen. Door de versoepeling zou dat aantal tot enkele tienduizen den moeten oplopen. Het kabinet beziet ook een uitbreiding van het jeugd werk garantieplan (JWG). Het plan biedt jongeren tot en met 20 jaar die na hun schooltijd geen werk kunnen vinden een tijdelijke baan van een jaar bij de overheid of overheidsinstellingen. Onder het JWG vallen nu 9000 jongeren. Dat aantal zou in 1989 meer dan verdubbeld moe ten worden. Bovendien wordt bekeken of het JWG uitgebreid kan worden tot bepaalde groepen oudere, langdurig werklozen. Tevens wordt onderzocht of een uit breiding van het JOB-plan, jeugd ont- plooingsbanen, mogelijk is. JOB helpt nu 10.000 langdurig werkloze jongeren aan een tijdelijke betrekking. Ook dat aantal zou omhoog moeten. In relatie tot de koopkracht wil het ka binet de sociale premies verlagen. Daarbij wordt gedacht aan een verla ging met enkele tienden (maximaal 0,7 tot 0,8) van procenten. De bescheiden verlaging van de premies wordt nood zakelijk geacht ondanks het feit dat er bij de sociale fondsen per saldo geen overschot bestaat. „Het is geen luxe. Men wil het gewoon", aldus een be trokkene. Met de premieverlaging, een verla ging van het hoge BTW-tarief van 20 naar 19 procent en een verhoging van de kinderbijslag met ruim vier pro cent wil het kabinet volgend jaar een koopkrachtgarantie voor de minima bereiken. Mogelijk komt daar ook nog een kleine verlaging van de loon- en inkomstenbelasting bij. Het kabinet hoopt vandaag knopen te kunnen doorhakken. Een Iraans delegatielid zei dat Iran se rieus wil onderhandelen maar zei dat het naar de onderhandelingstafel werd gedwongen door de nederlagen op het slagveld. PARIJS (AFP-RTR) - De Franse minister van gezondheid Claude Evin heeft juridische stappen aangekondigd in verband met de publikatie van een boek dat wordt omschreven als de „Michelin-gids voor doping". Volgens Evin vormt het boek een bedreiging voor de volksgezondheid. De rechter moet uitmaken of het boek, dat donderdag in een oplage van 15.000 stuks voor het eerst te koop was, uit de handel moet worden genomen. De schrijvers blijven anoniem en worden alleen omschreven als een groep apothekers en artsen onder leiding van een zenuwarts. In feite gaat het om een catalogus van 300 stimulerende middelen die volgens de auteurs ie mands fysieke, geestelijke en seksuele prestaties kunnen verbeteren. De middelen variëren van levertraan tot illegale anabole steroïden die vooral door sportlieden worden gebruikt. Een groot deel van de middelen is in apo theken verkrijgbaar. Minister Evin is van mening dat medicamenten dienen om zieke personen te genezen. „Dit boek is gericht op gezonde mensen". Ook de Franse bond van apothekers stapt naar de rechter omdat in het boek niets staat over wijze van toediening van bepaalde genoemde middelen. Van zijn kant vindt de uitgever, André Balland, dat de Franse burger het recht heeft om te weten hoe je de natuur af en toe kan prikkelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1