Firato Leerling met aids krijgt glazen kooi Fraude bij Postbank is na maatregelen gehalveerd Gevaar voor botsing Lubbers en Ruding SEOUL MAGAZINE DE OLYMPISCHE ZOMERSPELEN 1988 de PZC vandaag Twee agenten gewond bij aanslag IRA MOTIEVEN NIET ERKEND Met billen bloot voor prik in Rio Bekentenis wurgmoord Minder geld minima bij plan-Oort Brunswijk bezet landingsbaantje Service Zeeuwse Bibliotheek Af en toe een bui BIJLAGE PZC GRATIS Armoede Onbetrouwbaar Milieu Daling Conflict Akkerbouw Terneuzen 25e 26aug.-4sept. AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag de 30-jarige R. R. uit de hoofdstad veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in vier onder de vlag van de actiegroep Rara uitgevoerde acties. Het Openbaar Ministerie had zeven jaar geëist. De rechtbank achtte drie van de ten laste gelegde feiten niet bewezen en sprak R. daarvan vrij. Verworpen Ruiten ingegooid RUMOER ROND WIR-UITGAVEN Uitgaven Oneens Wisselend bewolkt en af en toe een bui. Krachtige wind uit westelijke richtin gen. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. 231e jaargang no. 200 Donderdag 25 augustus 1988 SEOUl 88 VERSPREIDING OP 8 september 1988 LEIDEN (ANP) - Tijdens een operatie even een deskundige collega elders in Europa raadplegen via satellietbeelden. Dat is één van de mogelijkheden van het door prof.dr. H. Verbeek in Leiden opgezet internationaal medisch infor- matienet Euro Trans Med. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van de experimentele satelliet Olympus van de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA, die in 1989 wordt gelanceerd. Euro Trans Med krijgt voorlopig 104 uur zendtijd per jaar. Inmiddels is al een netwerk van bijna honderd ondersteunende medische faculteiten in geheel Europa opgezet. Zowel medische in stituten als individuele artsen en specialisten in de landen van de Europese Gemeenschap zullen op betrekkelijk een voudige wijze met behulp van een kleine antenne in staat zijn de laatste informatie over nieuwe ontwikkelingen in hun vakgebied te ontvangen. Minister Brinkman heeft een half miljoen gulden subsidie toegekend aan een armoede- project van de Raad van Ker ken. PAGINA 3 De werkgeversorganisatie VNO heeft grote twijfels over de betrouwbaarheid van het kabinet als onderhandelings partner. PAGINA 3 De Vereniging Milieudefensie vindt kolencentrales erg slecht voor het milieu. PAGINA 5 De Nederlandse kledingzaken zijn in het eerste halfjaar van 1988 geconfronteerd met een forse omzetdaling. PAGINA 7 De gemeente Wester schouwen is het oneens met rijkswater staat over de kosten die zijn ge maakt bij de opening van de weg over de stormvloedkering door prinses Juliana. PAGINA 11 De financiële hulp die minister Braks de akkerbouwbedrijven biedt, is onvoldoende. PAGINA 14 Het voortbestaan van de voet balvereniging Terneuzen wordt sterk bedreigd door een bestuurscrisis. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 7 Kunst, cultuur en pop: 9 Provincie: 11, 13, 14, 15 en 16 Sport: 17 en 19 BELFAST (AFP) - Bij een ontploffing in het dorp Grilla, bij Maghera in het noordwesten van Noord-Ierland, heb ben woensdag twee politiemannen verwondingen opgelopen. De ontploffing, die plaatsvond op een weggetje terwijl een politieauto pas seerde, werd veroorzaakt door een mijn. In het centrum van Belfast ontplofte dinsdagavond een andere autobom. De politie was tevoren voor de explo sie gewaarschuwd en zette het terrein af. (Advertentie) geopend 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 15,- 's avonds f 12,50 gratis pendeldienst: volg borden P RAI AMSTERDAM ral TAMPA (AFP) - Ouders van medescholieren vinden een glazen kooi in de klas voor een zesjarig meisje met aids op een speciale school in Tampa in Florida onvoldoende, zo bleek op een „open dag" waarop 150 hunner de kooi bekeken. Deze meet 2,40 bij 1,80 meter en is voorzien van een toilet en een wasgele genheid. „Als Eliane Martinez wordt toegelaten, komt mijn dochter niet", zei een van de ouders, die kwamen kijken. De kooi was een compromis dat begin deze maand werd gevonden voor de rechter, die oordeelde dat deze het mogelijk maakt dat Eliane toch naar de school kan. Maar ook haar moeder is het nog niet geheel eens met deze oplossing. Zij vreest psycholo gische gevolgen door deze wijze van isoleren en is in beroep gegaan. Verdachte Rara vijf jaar cel in RIO DE JANEIRO (DPA) - Inwo ners van de zusterstad Niterèi van Rio de Janeiro die 's nachts voor een injectie naar de apo theek moeten worden tot vreem de capriolen gedwongen. Uit vrees voor overvallen opent de enige nachtapotheek voor rond 1,4 miljoen mensen na tien uur 's avonds alleen nog het kijk gat van het neergelaten stalen rolluik om mensen te helpen. Voor injecties in de bil moet men op een trapje klimmen teneinde het zitvlak voor het tien bij twin tig centimeter grote gat te hou den waardoor de apotheker dan de injectie toedient. Vluchtelingen uit Burundi wachten in het zuiden van Rwanda op hulpgoe deren. De rechtbank oordeelde dat R. mee deed aan brandstichting in de Makro- vestigingen te Duiven en Duiven- drecht en aan acties in Schiedam (te gen drukkerij Elba) en een benzinesta tion in Nieuwegein. De politieke mo tieven van R. zijn volgens de recht bank geen enkele rechtvaardiging voor deze daden. De actiegroep Rara bestrijdt Nederlandse bedrijven die belangen hebben in Zuidafrika en zo volgens de actiegroep de apartheid in dat land steunen. De rechtbank oordeelde dat door de bewezen verklaarde acties maat schappelijke beroering ontstond en dat voor tientallen miljoenen guldens schade is aangericht. Bovendien be stond er gevaar voor mensen. De rechtbank achtte niet bewezen dat R. ook meedeed aan een aanslag op het Van Heutszmonument in Amster dam en acties tegen een oliehandel in Alphen aan den Rijn en een benzine station aan de Postjesweg in Amster dam. Het verweer van R.'s verdedigers, dat het Openbaar Ministerie in deze zaak niet ontvankelijk zou zijn, werd ver worpen. Het Landelijk Coördinatie team dat met het oog op Rara was op gericht, is wel degelijk wettig tot stand gekomen, meent de rechtbank. De in vallen en huiszoekingen op 11 april op twee adressen in de hoofdstad, waarbij R. en zeven andere verdachten werden aangehouden, zijn goed uitgevoerd, vindt de rechtbank. WEERT (ANP) - De afgelopen maan dag aangehouden 25-jarige W.S. uit Weert heeft bekend op 14 augustus de alleenwonende gescheiden Els Schreurs (33) in haar flatwoning aan de Leenhof in Weert te hebben ge wurgd. De dader woonde in hetzelfde flatge bouw als het slachtoffer en kende haar goed. Waarom hij haar om het leven heeft gebracht, is niet bekend. Raadsvrouwe mr. T. Prakken van R. was teleurgesteld. Zij verklaarde na af loop op vrijspraak te hebben gerekend en vond de straf „buiten alle propor ties". Prakken zal R. adviseren in ho ger beroep te gaan. De politie trad tijdens het voorlezen van het vonnis buiten het paleis van justitie op tegen ongeveer honderd sympathisanten van R., die ruiten van het gerechtsgebouw ingooiden. Er werden minstens twee arrestaties ver richt, aldus de politie. Rechtbankvoorzitter mr. Michels had een klein half uur nodig voor het - be knopt - voorlezen van het vonnis. Zijn woorden werden rechtstreeks uitge zonden via de Vara-radio. Tv-ploegen en fotografen bleven in de rechtzaal hun werk doen op voorwaarde dat de verdachte niet herkenbaar werd vast gelegd. NAIROBI (AP) - Het leger van Bu rundi is nog steeds in gevecht tegen haarden van verzet in het noorden van het land, na de etnische vijan delijkheden waarbij naar schat ting 5.000 mensen zijn gedood. Dat heeft een Westerse diplomaat ge meld. De diplomaat zei te twijfelen aan berichten over een massa slachting die door het leger zou worden aangericht. Duizenden vluchtelingen die het buurland Rwanda binnenstromen hebben gezegd dat het door Tutsi overheerste leger bezig is met een slachting onder de Hutu-meerder- heid in het land. De Hutu vormen 85 procent van de bevolking, maar le ger en regering worden overheerst door de Tutsi. Onafhankelijke bron nen, onder wie missionarissen, zeg gen dat het leger zich terughoudend gedraagt. De Hutu Volksbevrijdingspartij heeft ook gezegd dat het leger bezig is met een massamoord onder de Hutu. De regering van Burundi ont kent en zegt dat er 5.000 doden zijn gevallen bij gevechten die zouden zijn aangesticht door Hutu-ballin- gen die het land zouden zijn binnen gedrongen. Sinds het geweld op 14 augustus be gon zijn 38.000 vluchtelingen de grens met Rwanda overgestoken en dagelijks komen er nog duizenden bij, aldus het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de VN in Rwanda. DEN HAAG (GPD) - Alleenstaanden met een minimum-inkomen gaan er als het nieuwe belastingstelsel in 1990 ongewijzigd wordt ingevoerd, vier procent in inkomen op achteruit. Dat blijkt uit berekeningen van het minis terie van financiën. De voornaamste reden van de achter uitgang is het feit dat deze groep niet of nauwelijks profiteert van de belas tingverlaging, waarvoor het kabinet vier miljard gulden heeft uitgetrok ken. Vlak voor de zomer besloot het kabi net de hoogste belastingtarieven te verlagen en tegelijk een aantal aftrek posten te schrappen. Uit de berekenin gen blijkt dat vooral tweeverdieners er fors op vooruit gaan in 1990. PARAMARIBO - Het vliegveldje Pe- lele Tepoe is overvallen door het junglecommando van Ronnie Bruns wijk. Volgens de luchtvaartdienst in Para maribo zouden 25 mannen zich op het vliegveldje gemeld hebben met de me dedeling „een vliegtuig te willen ka pen, al zouden ze daarop vijf maanden moeten wachten". Tepoe ligt dichter bij Brazilië dan bij Paramaribo en wordt zo nu en dan gebruikt door ja gers en handelaren in tropische dieren. Het vliegveld is een 'airstrip', bemand door enkele ambtenaren die het gras kort moeten houden. AMSTERDAM (GPDl - De fraudepreventie begint duide lijk vruchten af te werpen, zo schrijft de Postbank in het verslag over de eerste helft van dit jaar. Vooral de maatregel waarbij de clienten de girobetaalkaar ten op het postkantoor af moeten halen, heeft het fraudu leus innen van gestolen betaalkaarten teruggebracht. De schade hierdoor voor de Postbank was in het eerste half jaar nog maar de helft van die in de eerste helft van 1987. Over heel 1987 was die schade 65 miljoen, met een verdere doorwerking van de maatregel in de tweede helft van het jaar wordt aan ongeveer 30 miljoen in 1988 gedacht. Verdere effecten worden verwacht van de ultra violet- lamp, waarmee winkeliers valse betaalmiddelen kunnen ontdekken. Hiervan zijn er inmiddels 20.000 bij de Post bank (tegen kostprijs) in bestelling. Met de uitreiking van de veiliger giromaatpas die het vroegere giropasje ver vangt, worden goede vorderingen gemaakt. (Zie ook pagi na 7) kan vreemd lopen. .Zeven jaar geleden leg den provinciale staten van Zeeland en de gemeenteraad van Middelburg het geld op tafel voor nieuwbouw van de Zeeuwse Bibliotheek. Het riante onderkomen aan de Kousteensedijk, drie jaar gele den voor het publiek geopend, vergde een investering van 32 miljoen gulden. Binnenkort zal deze openbare instel ling - met zijn vooral ook zo belangrij ke wetenschappelijke nevenfunctie - door geldgebrek de service aan het pu bliek moeten terugschroeven. Want als het aan een van de subsidiegevers ligt gaan de deuren van de Zeeuwse Bi bliotheek voortaan op donderdag overdag op slot. Een bezuinigings maatregel (want zo wordt het naar bui ten toe verkocht), eigenlijk te gek voor woorden. De exploitatie van het insti tuut, dat in korte tijd in de Zeeuwse samenleving een populair begrip is ge worden, blijkt te duur. En wat doen de verantwoordelijke bestuurders in zo'n geval? Ze gaan morrelen aan de dienstverlening naar het publiek, be perken de toegankelijkheid van het bi bliotheekbezit - waarom het tenslotte allemaal is begonnen - en stellen bij dat voornemen vast dat er gewoon geen andere mogelijkheden zijn. Zoiets is natuurlijk snijden in eigen vlees, struikelen over de eigen doel stelling en ronduit slecht als 'oplos sing' voor de gerezen moeilijkheden. De burger, toch al niet zo rijk gezegend met ruime openstellingsuren van over heidsdiensten en -instellingen, kan in de Zeeuwse Bibliotheek straks óók al niet meer terecht op tijd stippen dat het hem of haar uitkomt. Het is een maatregel die volledig haaks staat op wat de Zeeuwse Biblio theek wil zijn: een instelling waar de openheid van afstraalt. Tot op zekere hoogte is beperking van de openstelling van de Zeeuw se Bibliotheek zelfs een vorm van kapi taalverspilling. En dat kan toch nooit de bedoeling zijn geweest van de ambi tieuze aanpak, waarmee in Middel burg de provinciale bibliotheek en de openbare bibliotheek onder één dak zijn gebracht en de wetenschappe lijke functie van de nieuwe instelling is verbreed. In de nota van de initiatief nemers (maart 1981werd het namelijk zo aantrekkelijk verwoord. Een geïn tegreerde bibliotheek zou een succes kunnen via1op de gebruiker gerichte organisatie, 2. ruim aanbod van mate riaal en informatie, 3. een gebouw met ruimte en mogelijkheden om collec ties en informatie maximaal te benut ten. De bezoekcijfers wijzen uit dat de Zeeuwse Bibliotheek met deze bena dering in korte tijd heeft weten te sco ren. Sluiten van de deuren op een door deweekse donderdag (bovendien nog de drukste dag in Middelburg) zou dat resultaat wel eens snel in zijn tegen deel kunnen veranderen. Het college van gedeputeerde staten, dat de geld kraan voor de Zeeuwse Bibliotheek een slag wil dichtdraaien, denkt "op langere termijn aan meer structurele maatregelen om de exploitatie van de ze instelling meer lucht te verschaf-, fen". Dat klinkt mooi, maar maakt een tamelijk trage indruk. Zeker wanneer er met vrijwel onmiddellijke ingang naar zo'n al te gemakkelijk paarde- middel als verslechtering van de servi ce wordt gegrepen. Er moet iets beters en zinnigers te bedenken zijn. vdM. DEN HAAG (GPD) Er dreigt een botsing tussen premier Lubbers en minister Ruding (financiën). Aanlei ding vormt een voorstel van de eerste minister om snel besluiten te nemen over de koopkracht in 1989 en de be strijding van de werkloosheid. Het opvangen van een tegenvaller bij de investeringssteun aan bedrijven (WIR) zou daaraan ondergeschikt ge maakt moeten worden. Lubbers heeft zijn plan geopperd in een poging om het kabinetsberaad over de begroting 1989 komende vrij dagavond te kunnen afronden. Vol gende week dinsdag zouden dan alleen nog enkele kleine puntjes geregeld moeten worden. Daaronder valt vol gens de minister-president ook de WIR-zaak. De Korte (economische zaken) is fel te gen de voorstellen vaiT Ruding. Vol gens hem is de WIR-tegevaller volgend jaar maar 400 miljoen gulden. Com pensatie is niet nodig omdat er belas tingmeevallers zijn. Met zijn idee lijkt Lubbers de onenig heid tussen Ruding en De Korte voor alsnog te willen sussen. AMSTERDAM - Sympathisanten van de veroordeelde Rara-verdachte gooien de ruiten in van het Amsterdamse Paleis van Justitie. Het Centraal planbureau (CPB) heeft gisteren bekend gemaakt dat de over heidsuitgaven volgend jaar 8,5 mil jard gulden hoger zullen uitkomen dan eind 1986 was bepaald. Van de ho gere uitgaven wordt 4,5 miljard gul den veroorzaakt door de diverse mi nisteries terwijl de rest valt toe te schrijven aan de sociale fondsen. Trein -I- Toegangbiljetten bij NS-stations WARSCHAU (RTR/DPA/AFP) - Het Poolse Politburo heeft dinsdag in een perscommuniqué elke kritiek vermeden op de motieven van de stakers die voor erkenning van de verboden vakbond Solidariteit en loonsverhogin gen strijden, en alleen gezegd dat „terechte kritiek en eisen aan de rege ring" geen rechtvaardiging zijn voor het verstoren van het economisch leven. Woensdag was nog geen einde aan de stakingen in zicht. Aanvankelijk leek de regering langzaam terrein te veroveren op de stakingsbeweging. Maar aan het einde van de middag mengden zich vertegenwoordigers van de offi ciële vakbond OPZZ in de strijd. OPZZ-vertegenwoordigers van 100 bedrij ven in Warschau en omgeving dreigden met een algmene staking. Het Politburo onderstreepte in zijn persverklaring dat het bereid is tot vor ming van een „patriottische coalitie van alle hervormingsgezinde krachten" en tot het zoeken naar een akkoord, waarbij het Politburo zeer nadrukkelijk de „belangrijke rol van de katholieke kerk" als verzoenende factor prees. Niettemin werden alle partijleden opgeroepen pogingen tot het organiseren van stakingen in hun bedrijven te voorkomen. Leeh Walesa zei woensdag zich ervan bewust te zijn dat Polen werk nodig heeft en geen stakingen. De nieuwe vakbond Solidariteit waarvoor de sta kers vechten, zal niet dezelfde zijn als die van 1981, zei hij. Jonge krachten zullen er hun stempel op drukken, aldus Walesa, die nauwlettend de hervor mingen moeten volgen. Het Centraal Comité zal dit weekeinde vervroegd bijeenkomen. De officie- Ie vakbonden hebben om een spoedzitting van het parlement gevraagd. Ruding is het helemaal niet met de voorzitter van de ministerraad eens. Volgens hem maakt het opvangen van een tegenvaller bij de WIR integraal onderdeel uit van de financiële ruimte die er is om maatregelen inzake koop kracht en werkgelegenheid te nemen. Zoals bekend is er dit jaar een extra WIR-tegenvaller van 1,7 miljard gul den. Deze wordt veroorzaakt door ou de WIR-claims uit de jaren 1983-1986. Financiën voorziet dat er volgend jaar nog eens een tegenvaller van 1 miljard gulden bij de WIR valt te noteren. Van de totale WIR-tegenvaller (2,7 mil jard gulden) wil Ruding 700 miljoen gulden compenseren. Dat kan als een verlaging van de vennootschapsbelas ting voor bedrijven en het overnemen van de werkgeverspremies kinderbij slag door de overheid elk met drie maanden worden uitgesteld. Minister Er dreigt een botsing tussen premier Lubbers (r) en minister Ruding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1